bon WAARHEID EN LEUGEN OVER ZUID AFRIKA Kabinet lijkt een damclub Goed voetbal? Stoom afblazen Bermbrandje in: Kruitmolenlaan Feike Asma, nog steeds in trek KEURSLAGER SCHOUWENAAR WOENSDAG 9 JUNI 1978 Nu de hetze tegen Zuid-Afrika bij on;. Nederlandse volk weer eens haar hoog tepunt heeft bereikt, kan het toch ook wel weer eens nuttig zijn met twee be nen op de grond te gaan staan en eens ietwat ontnuchterd ons te gaan afvra gen: wat hebben we met dit alles be reikt en was onze toorn billijk ontsto ken Hebben we ons laten opruien of hebben we ons gefundeerd eigen oor deel over Zuid-Afrika Kon en kan het alles de toets ener bil lijke kritiek doorstaan of is het nu werkelijk zo als links Nederland ons via allerlei media komt voor te hou den Wijlen Adolf Hitler zei altijd dat je een volk zovaak iets totaal ver keerds moet voorhouden totdat ze ten laatste nog gaan geloven dat het waar is. En hij had het nog niet zo verkeerd bekeken ook want de propaganda in het derde Rijk had een enorme uitwer king op het volk. Is het anno 1976 in Nederland beter We worden nu van een bepaalde zijde dusdanig "voorgelicht' dat we het nog gaan geloven ook. Onder die 'bepaalde zijde' versta ik de linksen en de afval lige kerkmensen die samenspannen om ons volk voor te lichten over Zuid-Afrika op een wijze die kant noch wal raakt. En mede door hun optreden zag Nederland geen kans een belang rijke order uit te voeren Natuurlijk hebben deze hetzers niet gedacht dat Zuid-Afrika na lang gewacht te hebben zelf deze order aan Frankrijk gaf. Men het. de uiterst linksen en hun aanhang gewoon er niet over beslissen of het wel of niet mocht en dat heeft natuurlijk weer eens eventjes kwaad bloed gezet. Want deze hetzende Nederlanders hadden in feite er over moeten beslis sen of deze kemreaklorvaten mochten worden geleverd en nu was hen net een stap voor. Die vette kuif ontging hen dan toch maar Maar ondertussen gaat men rustig door om een broedervolk dusdanig te belasteren dat men zich gaat afvragen waar dat wel heen moet. Wilt ge voor beelden Nauwelijks heeft de Synode der Gere formeerde Kerken besloten om niet langer via de kerkelijke weg gelden be schikbaar te stellen voor het anti racistisch fonds van de Wereldraad van Kerken (welk besluit in een wettige vergadering door wettelijke afgevaar digden genomen is) of aanstonds staat ds. Van Veen met nog wat aanhangers op om langs allerlei zijwegen toch maar het nodige geld voor misdadige doeleinden bij elkaar te krijgen. Ds. v. d. Veen weet heel goed dat deze aktie in zijn kerk nimmer aansloeg omdat gereformeerd Nederland geen kerkgeld voor geweld wenste te geven. Toen men voorheen al maanden bezig was met deze aktie. had men na lang bede len ƒ28.000 bijeen, wat later wel iets is aangegroeid. Maar nu de synode met meerderheid van stemmen besluit dit werk niet meer kerkelijk te doen plaats hebben gaat men via omwegen toch weer tot deze dingen over. En dan is ds. Van Veen nog zeer beledigd dat men hem geen visum verstrekt om eens in Zuid-Afrika rond te kijken. Volgens hem en zijn aanhang is het daar zo ongeveer een politiestaat. Als men dergelijke nonsens verkoopt is het dan niet te begrijpen dat men geen vi sum krijgt om dit land te bezoeken Haast nog erger en droeviger is het ge steld met dr. v. d. Heuvel van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Deze is misschien nog feller gekant tegen Zuid-Afrika dan zijn gereformeerde col lega. Wat uit zijn pen gevloeid is mag het daglicht niet zien. En tochdr v. d. Heuvel heeft een bijzonder groot ver langen om die politiestaat ook eens te bezoeken en eist dan meteen maar het recht voor zich op om ook de gevange nissen eens te mogen bezoeken om met 'onschuldige' slachtoffers van het apartheidsbeleid te mogen spreken. Wat een verblinding Onschuldige slachtoffers van het apar theidsbeleid Bestaan dié er daarginds Lees: Men sen die met behulp ook van het geld dat hen via de Wereldraad van Kerken werd verschaft - en waarvoor ook in de Nederlandse kerken is gecollecteerd. Het vreedzame Zuid-Afrikaanse volk het leven onmogelijk trachten te ma ken en er wel voor zorgen dat we hier een totaal vertekend beeld krijgen van de toestanden daarginds. Niemand minder dan prof. Rothuizen durft op de synode zijner kerk te bewe ren dat Vorster in Zuid-Afrika zowat alle machinegeweren op scherp heeft staan om bij de eerste de beste gele genheid eens eventjes zijn slachtoffers neer te knallen. En dat wordt ook nog geloofd ook. Ook door synodeleden die tandenknarsend moesten toezien dat de synode van Eerbied voor het leven Felle schijngevechten in het kabinet. De vraag is: leven of dood. 'Abortus'. De twee grootste partijen, die zoge naamd opkomen, de één voor de zwakkeren en de ander voor vrijheid en democratie, sluiten een monsterver bond tegen dit le,ven. De zwakke be schermen tegen de sterke kan een stem kosten. De rode vrouwen en an deren protesteren luidruchtig. Eerst vechten ze voor gelijke rechten van man en vrouw, vooral dan in de ver antwoorde posities en nu blijkt dat ze nog geen verantwoording kennen voor leven dat ze in zich dragen. Hoe wil men dat dan tegenover derden kun nen. Het was beter dat ze de verspilde tijd aan de Bloemenhovebezetting ge bruikten om het stencil van Pater Koopman te bestuderen. Dit laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Of is het als bij sommige omroepen, die een complete abortus op de buis bren gen maar tegen dit stencil zijn dat de gevolgen laat zien. De schijnheiligheid is enorm. §teeds worden sociale pro blemen, die ontstaan naar voren ge schoven. Maar iedereen wordt gehol pen van wieg tot aan het graf en zo ook bijvoorbeeld ongehuwde moeders. Het is wel het genot willen maar geen ver antwoording voor de gevolgen. Straks mag abortus met de wet in de hand. Iemand die een kat verdrinkt krijgt bijna levenslang, degeen die een moord pleegt krijgt subsidie. Hitiers metho den waren ongehoord maar deze zwij nerij is even erg. A. J. de Jonge, Hoek. hun kerk wel zeer wijze besluiten nam 1 Hoe zei wijlen Joost van den Vondel het ook weer O ja, aldus: Want waarheid - 't is al oud - vindt nergens heil noch heul. Dies roemt men hem voor wijs die vin ger op de mond leyd. O. kon ik ook die kunst, maar wat op 's harten grond leyt, Dat welt me naar de keel, ik word te stijf geparsl. Het werkt als nieuwe wijn die tot de spon uitbarst. Hier kunnen voor- en tegenstanders het mee doen. We raden de tegenstanders van het apartheidsbeleid aan om eens eerlijker de zaken te onderzoeken. Om zich niet te laten beïnvloeden door allerlei per sonen die nimmer in Zuid-Afrika zijn geweest, want de waarheid vindt ner gens heil noch heul1 En zij die nog een nuchtere kijk op deze dingen hebben, raden we ten zeerste aan om via de Zuid-Afrikaanse ambassade te Den Haag (Wassenaarse weg 1401 zo gedurig eens om materiaal over Zuid-Afrika te vragen Dan knjgt men een voorlichting die mijlenver uit steekt boven wat men in bepaalde kringen hoort Het boekje: Gebundelde leugens, zendt men u gaarne toe en na lezing zegt men: Hoe bestaat het dat wij zo voorgelicht worden. Misschien wil één van onze lezers mij wel eens via een ingezonden stuk ver tellen waarom er na de tweede wereld oorlog zoveel duizenden getracht hebben en nog trachten om van achter het ijzeren gordijn naar het vrije wes ten te vluchten en dat ook in 1976 zo- velen trachten om vanuit de nabuur landen Zuid-Afrika binnen te komen. Zo groot is de toeloop geweest dat men zonder pasjes dit land niet meer bin nenkwam. Zijn ze er dan toch zo op gebrand om in een politiestaat te leven en trachten anderen in Europa zo'n politiestaat te ontvluchten Graag deze vraag nuchter en zakelijk beantwoord Bij voorbaat dank. L. Janse 's-Gravenpolder. 'Rustoord' en vissershaven Colijnsplaat In de rubriek "Lezers schrijven" van 22 mei 197(i gaat de heer J asperse in op het volgende en schrijft; "Dorpsbe langen neemt niet de moeite om de enquêteformulieren (betreffende het al of niet sluiten van de vismijn) bij "Rustoord" (bejaarden tehuis in Co lijnsplaat) op te halen. Directie en be stuur hebben hun volle medewerking toegezegd evenals de bowoncrscom- Conclusie van de heer Jasperse: "Geen beste beurt van Dorpsbelangen". Jammer dat de heer Jasperse. alvorens dit ingezonden stuk te schrijven, niet even de moeite heeft genomen, bij de Vereniging Dorpsbelangen naar de gang van zaken te informeren. De lezing van de heer Jasperse is na melijk volkomen onjuist. Niet minder dan drie maal zijn wij naar het bestuur gegaan en drie maal naar de bewo nerscommissie om de formulieren op le halen, maar zijn even zovele malen met een kluitje in het riet gestuurd, zoals uit onderstaande blijkt Vereniging Dorpsbelangen Colijn splaat vraagt aan de directeur van liet tehuis ide heer Dek) de bezorgde en quêteformulieren bij de bewoners in ontvangst te mogen nemen. Antwoord "Daar bemoei ik me niet mee. Stel je hiervoor in verbinding met de bewonerscommissie. Onze voorzit ter. de heer Nijsse. heeft de bewoners er over toegesproken, maar ik weet niet wat hij gezegd heeft". Donderdagavond 6 mei informeerden wij bij de heer Dek nogmaals naar de mogelijkheid, de enquêteformulieren op te halen in het tehuis. Antwoord: "De bewoners zullen de pa pieren persoonlijk komen inleveren" Vrijdagavond 7 mei stelden wij ons in het tehuis in verbinding met de voor zittervan de bewonerscommissie en in formeerden naar de enquêteformulie ren. Antwoord: "Er zal wel niemand teke nen. want dan hebben wij de verant woording". Wij informeerden dezelfde avond bij de voorzitter van het tehuis de heer Nijs se. naar wat hij de bewoners had ge zegd. Antwoord: "Ik heb een praatje gehou den en daarna gezegd, jullie moeten zelf weten of je tekent op het enquête formulier". Zaterdagmorgen 3 mei: Dorpsbelangen verzoekt nogmaals aan de voorzitter van de bewonerscommissie, tijdens hel koffiedrinken de bewoners te vragen het enquêteformulier alsnog in le wil len vullen. Hij beloofde dit le'zullen doen. Ongeveer één uur later vernamen wij bij hem naar de uitslag. Antwoord. "Er tekent niemand" Hieraan kan worden toegevoegd dat van de bijna vijfhonderd gezinshoofden en volwassen alleenstaanden die in Co lijnsplaat buiten het bejaardentehuis "Rustoord" wonen, slechts enkelen het formulier niet hebben ingevuld. Conclusie van Vereniging Dorpsbelan gen was als volgt: "Niemand van de bewoners heeft het gewaagd het en quêteformulier in te vullen. De voorzit ter van het tehuis, de heer Nijsse, is havenmeester van de Colijnsplaatse haven en als zodanig nauw betrokken bij de kwestie. De vraag doet zich voor. welke voorlichting hij de bewoners heeft gegeven t.a.v. het al of met invul len van het formulier". De afgelopen dagen en weken hebben velen, zowel in binnen- als buitenland zich tegoed kunnen doen aan de voor gerechten die dit kabinet ons voor schotelde: de order aan Zuid Afrika en de abortus-kwestie. Het eerste voor gerecht hebben wij zo juist genuttigd en had de regering nog wat extra ge kruid. met de mededeling hel risico bewust genomen te hebben voor hel mislopen van deze order; 't woordje 'bewust' deed voor ons de deur toe. Hike koopman koopt wel eens een strop, doch als men dit bewust gaat doen, dan is men geen goede koopman meer en wordt zulk een handelswijze in zakelijke term betiteld als... Koopman Joris. Met dit koopman Joris zijn. heeft met alleen dit kabinet zich voor schut ge zet. maar ook ons bedrijfsleven in het buitenland voor joker en staat men als echte werkloze die graag aan de slag wil. ook wel even met de oren te klep peren als er zo met belangrijke orders wordt omgesprongen. Het andere voorgerecht zal ook wel spoedig vol gen. de abortus, dat schijnt te gaan over een soort industrietje waar soms per dag een honderd ongeboren duitsertjes-franse-belge en hollandse zg vruchtjes mogen afvloeien, je vraagt je af of daar continu gewerkt wordt en in ploegendienst en kun je niet begrijpen dat het NVV en andere vakbonden daar niet tegen proteste ren. svant dit is toch geest dodende lo pende band werk. zonder enige variatie dag in dag uit. Dan. als wij er aan toe komen, volgt de hoofdschotel, het be zuinigingsprogramma dat wordt be slist een topnummer. gezien het jaar lijks tekort wat men nu schat op ca 16 a 17 duizend miljoen gulden, is de boot aan en de kassa leeg. Ik vraag mij af. wat voor zetten en verschuivingen er dan weer plaats zullen hebben, want mij lijkt dit kabinet zo af en toe meer op een damclub, dan een formatie die ons land moet besturen, trwijl er soms meer aandacht wordt besteed aan het geen in verre en vreemde lan den gebeurt, dan dat men in eigen land orde op zaken steld. Dit komt tot ui ting. als men probeert door 'n heldere neutrale bril. de zegeningen eens te overzien die er de laatste jaren door dit kabinet over ons land en volk zijn uit' gestrooid. Tot slot komen wij toe aan het dessert en menigeen vraagt zich af. wat zullen wij voor nagerecht krijgen, zal hel een snoepreisje zijn van Sinter klaas Pronk die weer een zak Hol landse pepernoten boven Cuba uit gaaf strooien of wordt het als toetje een zekere Van Doorn, die de kilometer vergoeding bij de NOS van ƒ1,30 op 1,50 gaat brengen. Laten wij vrolijk zijn en blijven en zien wat het wordt zo door gaan onder het motto: Die het breed heeft laat het breed hangen of wordt het De tering naar de nering zetten met als devies, Met zuinigheid en vlijt bouwt men huizen ais kastelen. Laten wij het beste er maar van hopen. S J. de Witte. Goes. Consument is de meest benadeelde Heel Zeeland heeft er belang bij dat er een profclub in ons gevoet komt naar Heel Zeeland heeft er belang bij dat er een profclub in ons gewest komt. Maar het- is voor mij bewezen dat er in Vlis- singen voor goed voetbal wel terdege belangstelling bestaat, dat juist is be- bewezen. RWDM Molenbeek. Het. te be treuren dat het bedrijfsleven zoals KMS 'de Schelde' en onze grote bedrij ven in Vlissingen-Oost er geen dub beltje voor geven. Of zijn wij in Vlissm- gen gedoemd om scheepje te bouwen te bouwen of je raam van je auto dicht te doen als in Vlissingen oost rijdt. Het valt diep te betreuren dat in Zeeland het voetbal op een zeer laag peil staat. Ook bestuurders van vele voetbalclubs in Zeeland maar wel voornamelijk in Vlissingen enkel maar kijken naar ei gen, dat Jan of Piet zit toch in het be stuur. Maar niet en het dit de mentali teit van spelers dat op een laag peil staat te verlijken met onze Zeeuwse wielrenners daar komen schromelijk aan te kort. Heus al er goed voetbal gespeeld wordt komen de mensen, maar dan zal men uit een ander vaatje moeten tappen en de vuisten bij elkaar doen. Wij zijn geen feestvereniging maar een voetbalclub. H. Nieuwland, Vlissingen. Jaloers op miljonairs Ai en toe staat er onder 'Lezers Schrij ven' een stuk in de PZC van de heer C. P. Manshanden, Erasmusflat 902. Goes. Ik geloof dat de heer Manshanden maar een ongelukkig mens is die nu eens nooit echt tevreden is. Dan is dit— j k "i-*rTu—t weer niet naar zijn zin en dan weer dat 1 J| 1IJ A A U I niet Ik ken de heer Manshanden niet. XV xVxXXV X maar vermoedelijk is het een jong per- Vereniging Dorpsbelangen Colijnsplaat .A. L. Verburg soon die de vroegere slechte tijd niet heeft meegemaakt zoals ik. Uit zijn betoog in de PZC van dinsdag 1 juni trek ik de conclusie dat hij nu weer jaloers is op de miljonairs. De heer Manshanden schijnt er echter nog niet bij hebben stil geslaan dat ande ren weer jaloers op hem zijn, want hij woont toch maar in het dure Erasmu- flat en anderen in een 'huisje'. Ook lees ik nooit eens kritiek op de hoge sala rissen van miniters. staatssecretaris sen en burgemeesters van grote ste den. Bent u daar dan niet jaloers op mijnheer Manshanden? Of hebt u uw belastingcenten daar graag voor over B. Verkerke, Goes. Even stoom afblazen bij dii belaclie- In uw blad 1-6- 76 lees ik een artikel met het opschrift 'voorwaarts' 'Vrien den van de VARA en PvdA' zo sprak de heer Den Uyl, „allen aan de slag verder bouwend aan het gebouw van sociale zekerheid waarvoor de socialis tische beweging zich met man en macht inzet, omdat gebouw te vol tooien en nog uit te breiden maar dan moeten de fundamenten wel goed zijn. Ik denk dat die fundamenten rusten op drijfzand en dat die palen helemaal verrot zijn en dat het hele gebouw bin nen afzienbare tijd als een kaartenhuis ineen zal vallen. Men durft nog te spreken van zedelijke en morale wet geving niet van hoogerhand maar naar menselijke maatstaven, geen ambtsge bed meer in de staten van kamers Gods naam niet meer in de troonrede zedenverwildering moord en doodslag bezetting van fabrieken huizen. Kra ken naaktstranden, alle zedelijke en lijke en misselijke vertoning hetwelk geestelijke moraal schudt men van dit kabinet ons Nederlandse volk en zich af. Hoe durft men zich nog beroe- tevens de gehele wereld presenteert, pen op zedelijke en geestelijke moraal? inzake die order van 2-Afrika en die Bloemenhove ('moordenaars')kliniek Als deze regering nu maar tenminste tot de erkentenis kan komen dat zij niet kan regeren. Want dat zij eens deels niet tot besluitvorming komt en wanneer een besluit is genomen dat zij geen kracht heeft om dit besluit ook tot uitvoering te brengen zie Bloemenhovekliniek. En nu zal nog blijken dat zij ook de moed niet kan opbrengen om nu maar af te treden, zo klaar als een klontje zou zijn. Nog maar méér blunders riskeren. Jammer voor de bedrijven en derzelver werknemers. Je zou anders maar wen sen dat dit kabinet met zijn 'gedogers' verder aan de kaak gesteld wordt als idealisten zonder werkelijkheidszin, als amateurs in plaats van deskundi geheid. Dat komt er van als je begint met rege ren en passant de naam van God te schrappen uit het lijstje van je pro gram. De Heere zal spotten met je ver derf en lachen als je vrese komt. Laat het Nederlandse volk déze waarheid Boed in de oren knopen en daarnaar 0«la"d,5= «"Mf "°a het 0>>' hnnHdipn Han Hnnr» schnft God met ons maar als we zijn Daarom gaan we zo voorwaarts maar niet in de goede zin van het woord maar in de kwade zin, gaat Nederland zijn ondergang met rasse schreden te gemoet. In de PZC van 3 juni ziet men op de voorpagina men de voorzitter van de Bloemhovekliniek, mevrouw A. Goutsmit glunderen over de uitspraak van de Haarlemse rechtbank. Waar is het gezag in Nederland, hoe is het- mo gelijk dat de minister van justitie met ingrijpt. Minister van Agt, als een mi nister van justitie ingrijpt, als hoofd 'van justitie in Nederland de man dus van alle rechtspraak in Nederland het laatste woord geeft, dat men de verze geling verbreekt en probeert eigen rechter te zijn: schreit het met ten he mel als er geruchten gaan dat zwan gerschap soms in de vierde of vijfde maand wordt onderbroken, O aim Ne derland dat zich rijp maakt voor het oordeel als een os voor de dag dei- slachting. want- boven de minister van justitie als hoofd van de rechtspraak, staat er nog een rechter dat is de rech ter van hemel en van aarde. Onze Ne- handelen dan zal de Heere berouw hebben over het kwade dat Hij ook over Nederland gaat brengen in Zijn toom. j, Remijnse-Verbiest 's-Heer-Abtskerke. schrift 'God met ons' maar als we zijn geboden en inzettingen vertrappen, dan is die God niet met ons maar tegen ons. J, Riemens, Krabbendij ke. Handgranaat op Vlissings strand VLISSINGEN - Dinsdagmiddag is in Vlissingen bij de eerste duinovergang achter het marinecomplex een hand granaat gevonden. Nadat de Konin klijke Marine en de politie waren ge waarschuwd kon het projectiel door een van de experts van de marine on schadelijk worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND VLISSINGEN Geboren. Miranda Theune; Sophie Cornelis: Adriaan Barentsen: Lydia van Eenennaam; Mïchiel Krijger: Mar- celis C B Riemens: DominiqueSan- ders; Bianca Joosse; Wander Koole; Chaitn B. Koole: Pïeter M. S. Hokke; Marco D. G. de Rechter: Jorrit. H. A. van Iffen, Jasper J. Zwetsloot, Getrouwd: P. Dorhisse. 23 jr en G J. van der Linde, 22 jr.: J. G. C. M. van de Venne. 26 jr en G. J. E. T. Schreurs, 21 jr., B, Volmer, 22 jr en C. Kegel, 20 jr.; J. Reuvers, 23 jr en W. M. Broekhuizen. 20 jr; B. B. Nemes; 48 jr en I. Kiss, 41 jr; P. Sprayt. 20 jr en C. van Prooyen 18 jr; Th. P. de Leeuw. 26 jr en A. P. Joosse, 23 jr B. C. Francooy, 23 jr en M. A. Lagcrwey, 18 jr. Overleden: J. Mudde. ev Izeboud, 81 jr; J. M. Leynse. 75 jr. ROMMELMARKT IN MELISKERKE MELISKERKE - De schietvereniging van Meliskerke houdt op zaterdag 12 juni een rommelmarkt. Dit naar aan leiding van het succes van de rom melmarkt van vorig jaar. De mooiste spullen, die door de leden zijn opge haald. worden om 9.30 uur bij opbod verkocht. Verder is er een grabbelton voor de kinderen en zullen er oliebollen en wafels worden verkocht. De rom melmarkt wordt gehouden om de on kosten van het nieuwe clubhuis te be perken. MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer heeft dinsdagmorgen om streeks kwart over elf een berm- brandje in de Kruitmolenlaan ge blust. Vermoedelijk door de droogte had een hoop afval en snoeihout vlam gevat. Het vuurtje was snel geblust, EHBO-DIPLOMA'S TE VLISSINGEN UITGEREIKT VLISSINGEN - In het Wit-Gele kruis- gebouw te Vlissingen werden de EHBO diploma's uitgereikt aan leden van de EHBO-afdeling Vlissingen. De voorzit ter. de heer R. Geilman, opende de bij eenkomst met een welkomstwoord en heette in het bijzonder welkom me vrouw Vader en de examenarts. de heer Carpenlier Ook feliciteerde hij de heren De Wit en Deij beiden instruc teurs. met heL feit dat alle kandidaten waren geslaagd. Na het openingswoord van de voorzit ter vertoonden de heren Stuut en Kuijl van de Vlissingse gemeentepolitie en kele voorlichtingsfilms over het poli tiekorps in uniform en burger. Na de pauze reikte mevrouw Vader met een toepasselijk woordje voor ieder het di ploma uit. De voorzitter besloot deze avond met een dankwoord tot ieder die had meegewerkt aan hel slagen van deze avond Geslaagden zijn mejuffrouw R. Wirtz. mevrouw G J. Zijl, mevr. J. W Vrijen- hoek. de heer H. Phil, mejuffrouw J. Cijsouw mejuffrouw J C j Baas. de heer J Meijer, de heer J. de Wijze, me juffrouw J. M. Boon. mejuffrouw A. M. Weug. de heer S. A Kuijpers. mejuf frouw P. Minderhoud. mejuffrouw A. L. Bosch. mevrouw A. Soolsma- Menheere. de heer J. Soolsma, me vrouw J G. Griep-Post. en de heren J. G. Seijner; C. C. H. Knuist. A. J. de Jonge. D. v. d, Ende. I. P. Hoveijn, G. F. Berlijn, W. Pruijssers. Gereserveerd, voor wie? Op woensdag 19 mei gingen we 's avonds naar de Statenzaal, wgar Gus- lav Leonhardt. onder auspiciën van de Z V U.. een clavecimbelconcert gaf. We zorgden ervoor vroeg aanwezig te zijn: we wilden graag vooraan zitten om naar het vingerwerk van de solist te kunnen kijken. Maar nee. de voorste twee rijen waren voorzien van een kaartje 'gereserveerd'. „Misschien voor docenten en leerlin gen van de Muziekschool of voor leden van het Zeeuws Orkest. En in ieder ge val voor de recensent van de krant", dachten wij. Na enige tijd raakten deze eersle- rangsplaatsen bezet. Vooraan, in het midden, gingen commissaris Boertien en zijn echtgenote zitten, om hen heen allerlei mensen die kennelijk tot de 'in crowd' behoorden. Ze knikten elkaar toe. schudden elkaar de hand en glim lachten naar links en naar rechts: 'a happy family'. Mijn vraag: Wie zijn deze mensen Verleenden ze mis schien allerlei hand- en spandiensten om dit concert mogelijk te maken Wat brengt anders de Z.V.U. (let wel: Zeeuwse Volksuniversiteit) er toe om hun beste plaatsen te geven? De mu-_ ziekrecensent zat ergens achterin, an-' dere op muzikaal gebied actieven zaten her en der verspreid. Ook in de Schouburg. waar sinds enige tijd geen plaatsen meer worden be sproken en waar de stelregel 'die eerst komt. die eerst maalt' geldt, valt de bevoorrechting van enkele figuren op. Wordt het geen tijd om de provinciale kleinburgelijkheid. die we in Middel burg nogal eens aantreffen, niet meer op deze manier ten toon te spreiden Tine Visser. Spanjaardstraat 33. Middelburg. NIEUWE KERK, MIDDELBURG Orgelconcert door Feike Asma met composities van Post, Bach. Men delssohn. de Saint-Martin, Young en Asma. Dat Feike Asma nog steeds in trek is in het Zeeuwse land bewees dinsdaga vond de grote belangstelling die er voor zijn concert bestond. Vele jaren was er een vaste orgelcommissie, die deze concerten runde, maar nu is deze serie, die iets kleiner in aantal is dan de voorgaande, in handen van de 'Stichting Orgelcentrum' uit Arnhem. Alles zag er ook wat anders uit: het programmablad en zelfs de composi ties die organist Feike Asma speelde, want voor het eerst miste ik de naam Zwart op dit programma. Asma opende deze avond met 'Preludium- Koraal en Fugato' van Piet Post over 'Komt zielen, deze dag". De Fugato sprak mij het meeste aan in dit wat gedegen maar niet zo bijster interes sant werk. Drie 'Choralvorspiele' van Joh. Seb. Bach had Feike Asma op zijn pro gramma staan, waarbij 'Liebster Jesu. wir sind hier' wel het meeste voldeed. In 'Wir glauben all' an einem Gott. schöpfer' werd de melodiestem volle dig verdrongen door een veelvoud van tegenstemmen. Het 'Allein Gott in der Hóh' sei Ehr' kreeg een goede vertol king. ondanks enkele versprekingen. In plaats van een Sonate van Rhein-* berger, die was aangekondigd, kregen de vele bezoekers een sonate van Felix Mendelssohn-Bartholdy te horen, .Hier speelde de organist zijn hoogste troe ven uit in de hoekdelen van deze sona te. Vooral het Allegro - Vivace kreeg een eclatante vertolking. De 'Aria' van Léonce de Saint-Martin was een goed interludium, knap ge speeld met een devote melodiestem, tot het wat spectaculaire werk wat er op volgde, namelijk de 'Cathedral Sui te' van Gordon Young, Naast de geestige 'Allemande', waarin het klokkenspel van de Big-Ben om de hoek komt kijken en waarvan melo disch gezien het stuk af en toe wat Czemyachtige invloeden heeft was er de sentimentele 'Aria', die goed in dit geheel paste. De vrolijke 'Rigaudon' was een schrille tegenstelling tot de sombere 'Sarabande'. Het slotgedeelte van deze suite' viel in die zin uit de loon, dat de componist heel andere klankkleuren gaat verweven ten op zichte van de andere delen. Deze 'Toc cata', een spectaculair gegeven, werd door de organist uitstekend gereali seerd Als een soort naspel kwam het 'Cano- nisch voorspel' van 'God enkel licht' van Feike Asma zelf Volgens het pro grammagegeven moest dit- recital daarna uit zijn. Maar na deze stem mige compositie wist het publiek niet of het moest klappen of niet; het was allemaal wat on-Asmatisch. De orga nist voelde achter zijn manualen wel de onrust die er heerste, maar hij had nog een nummer op zijn programma staan. Op bruisende. Asma-wijze werd 'Psalm 75' de kerk ingebazuind, waarna een stormachtig applaus volg- Als men de uitspraken van deze en gene hoort of leest in de verschillende media over de economische moeilijk heden In de wereld en dan met name in Nederland, dan lijkt het er op dat die veroorzaakt worden door de sociale voorzieningen en het misbruik dat daarvan wordt gemaakt. Het misbruik maken zou de overheid veel geld kos ten en daar moet hoognodig wat aan worden gedaan. Nu ben lk er zeker van dat er zijn die ten onrechte van de bij stand profiteren en dat er wel eens ge werkt wordt als er WW-uitkeringen zijn. Allemaal dingen die veroordeelt moeten worden en zo mogelijk bestre den. Toch wordt bij een en ander schromelijk bestreden. Toch wordt bij een en ander schromelijk overdreven Sommigen doen net of alle bijstand trekkers parasiteren op de overheid of dat werklozen best werk kunnen krij gen als ze maar willen enz. enz. Dit zijn wel grove beledigingen voor het over grote deel van de bijstandtrekkers en van hen die buiten hun schuld werk loos zijn. Waar je minder van hoort zijn de belastingontduikingen. Iedereen heeft de neiging om gedeelten van zijn inkomen niet op te geven. Ik ben er ze ker van dat op grote schaal belasting wordt ontdoken. Dat is ook overheids geld In plaats van dat af te keuren wordt dit vooral in ultra rechtse krin gen als een verdienste beschouwd Of men nu ten onrechte van de bijstand trekt, werkt als men in de ww is. of be lasting ontduikt, het gaat allemaal ten koste van de algemene pot. Het ene wordt echter wat zwaarder aangere kend dan hel andere. De kleinen wor den nu eenmaal gauwer beschuldigd dan de groten. Hoe hoger men zit hoe minder kwetsbaar men is. Kijk maar eens naar de privileges die sommigen genieten. Velen die in hoogheid zijn ge zeten en een hoog salans hebben ko men daarvoor in aanmerking. Hoeveel karweitjes zouden er niet gratis gebeu- Bazaar Gereformeerde jeugdclubs bracht f615,- op OOSTKAPELLE - Dé Gerefor meerde jeugdclubs uit Oostkapelle hielden een bazaar. De netto opbrengst was 615,- en is bestemd voor het plaatselijk jeugdwerk. Mr Martens nieuwe voorzitter 'Uit het volk- Voor het volk' MIDDELBURG - De koninklijke ver eniging 'Uil het volk - voor het volk' in Middelburg heeft op een vergader ing mr. J. C. Martens tot voorzitter en de heer J. Mertens tot bestuurslid ge kozen. Op deze vergadering werd tevens be sloten de contributie, die tot nu toe 2.50 bedroeg te verhogen tot 10.-. Bij de behandeling van het financieel overzicht van vorig jaar bleek een klein nadelig saldo. Dit is echter nog niet de finitief zolang er nog geen verrekening van de gemeentesubsidie heeft plaats gehad. De uitgaven voor de koningin nedag van volgend jaar zijn op een be drag van bijna 6000 gulden begroot. Zonder inbegrip van de gemeentesub sidie Is het tekort voorlopig op 4150 gulden becijferd. ren aan woniong en tuinen van hoog- geplaatste ambtenaren door lager overheidspersoneel Dat is ook snoe pen uit de rijks- ol gemeentekas. Toch wordt dat meestal als vanzelfsprekend beschouwd. Zoals gezegd, bij Illegale bijstand- ol' ww-trekkers wordt pluk ken uit de staatsruif zwaarder aange rekend dan bij andere profiteurs. Dan Is er nog iets dat tegenwoordig opvalt. Als er prijsverhogingen van consumptiegoederen plaatsvinden wordt het door werkgeversorganisaties en bv. de VVD afgekeurd als er volle dige prijscompensatie wordt gevraagd. Dan kan onze economie niet hebben en dat veroorzaakt nog meer werkloos heid hoort men dan. Ik vind het echter vreemd dat leveranciers van goederen wel volledig gecompenseerd worden als de grondstoffenprijzen van die goe deren zijn verhoogd Dan hoort men niet van gedeeltelijke compensatie, Maar owee als de werknemers volle dige compensatie vragen. Hoe alles m elkaar zit weel ik niet. Wel weet ik dat de consument het meest benadeeü wordt als er prijsverhogingen plaats vinden En dat is aan de orde van de- dag. A. WeUeman, Kortgene. Leger des Heils kreeg 7000 van service-clubs MIDDELBURG - De vier service-clubs op Walcheren hebben 7.000 gulden bij eengebracht voor het bouwfonds van het Leger des Heils in Middelburg. De opbrengst van deze actie werd zater dag door de heer G. Brouwer uit Vlis singen overhandigd aan de voorzitter van hel burgercomité, dc heer G. J.ïï, Oldeman. De heer Oldeman nam het bedrag van 7,000 gulden in dank aan. Hoewel het de laatste tijd stil is rondom de actie voor het bouwfonds deelde de voorat, ter van het burgercomité mee dat er achter de schennen nog hard wordt gewerkt. De heer Oldeman benadrukte dat, hoewel men er financieel nog met uit is, het niet in de bedoeling ligt om nogmaals bij de bevolking op Walche ren aan te kloppen. „We zijn er van overtuigd dat de bevolking van Wal cheren gedaan heeft wat zij kon en daarvoor heeft het comité diep res pect", zo zei hij. Met de gift van de service-clubs heeft het burgercomité 150.000 gulden inge zameld. Daarnaast kan het Leger des Heils rekenen op subsidie-bijdragen tot een totaal van 470.000 gulden. Bij elkaar is dit echter nog onvoldoende om de verbouwing van het gebouwk de Hoogstraat te financieren. De hos ten hiervan zijn door monumentenzorg onlangs op 750.000 gulden becijferd. Om het 'gat' van 130.000 gulden te overbruggen heeft het burgercomite een verzoek ingediend voor een mi- mere subsidie van provincie en ge meente. Bij toewijziging van deze ho gere subsidieaanvragen blijft echter nog een tekort van 50.000 gulden Mo menteel weet men bij het Leger des Heils nog niet hoe men dit bedrag moet financieren Nu wij echt banketbakkersijs gaan ver kopen willen wij u er gratis kennis mee laten maken. Tegen inlevering van onderstaande bon ontvangt u op woensdag 9 juni tussen 15.00 en 16.00 uur een gratis banketbakkersijsje! Banketbakkerij BLIEK Winkelcentrum Dauwendaele-Middelburg goed voor een gratis ijsje 9 juni tussen 15.00-16.00'uur BANKETBAKKERIJ BLIEK - WEEK-TIP Kop en schotel 15.95 de. A. L. Keurslager SCHOUWENAAR deelt zijn trouwe klanten mee, dat zijn vakantiesluiting begint op zaterdag middag om 1 uur. Tot 1 uur zijn wij u graag van dienst, maar daarna is het inpakken en wegwezen. Een goede raad: kom zoveel mogelijk reeds vrij dag, dan hebtu nog de volle keus. Neem ook iets extra's in huis voor als wfj weg zijn. Wij verpakken liet graag vacuüm voor u. zodat het in uw koeling enkele weken prima Dlijll. Maandag 28 juni hopen we weer uitgerust geheel tot uw dienst te zijn! WOENSDAG - GEHAKTDAG! 500 gr. gehakt (h.o.h.) 3,68 500 gr. nasi-bami 2,50 150 gr. tongeworst 1,10 'n saksisch worstje 0.99 DONDERDAG - vlugklaardag!^ 5 satéschijven halen, maai" 4 beta- 250 gr. leverworst 150 gr. ontbijtspek VRIJDAG EN ZATERDAGMORGEN! 500 gr. mooie schouderkarbonade 500 gr. magere, malse runderlappen 100 gr. gekookte ossetong 100 gr. ongekookte boeren metworst 150 gr. vleessalade (zelfgemaakt) 200 gr malse biefstuk 4 st. heerlijke vïeescroquetten WIE KIESKEURIG KIEST... KIEST in het Beliamypark, Vlissingen Modern pittig fris hygiënisch

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6