Deltafederatie overweegt scherper toezicht op vissen in de Grevelingen Bovenverdieping van woning 's Gravenpolder uitgebrand in Woning Vlissingen doorbrand verwoest KliClKëN Woningbouwvereniging liet keukens gekraakte woning ontruimen cx almanak Reddingboot brengt Duitse badgasten in veiligheid "Professionele" kraak in Juwelierszaak Goes; buit zo'n f 125.000,- Vier gewonden bij ongeval in 's-Heerenhoek WOENSDAG 9 JUNI 1976 „ONGEDISCIPLINEERD EN ONSPORTIEF GEDRAG SPORTVISSERS AANLEIDING" ADVERTENTIE VLISSINGEN - De Deltafcderatic, overkoepelende organisatie voor de ongeveer 15.000 sportvissers in Zeeland en West-Brabant, overweegt strengere maatrege len ten aanzien van het vissen op de Grevelingen. Aanleiding daartoe vormt volgens voorzitter J. H. Ceelen van deze organisatie 'het zeer ongediscipli- 1 deel van de sportvissers, dat ernstige VISSTAND IN GREVELINGEN VOORTDUREND BEDREIGD „Het is in het verleden wel voorgeko men dat sportvissers met een plastic zak met ongeveer 70 kilogram platvis en forel naar huis gingen", vertelt de heer Ceelen. „We hebben toen besloten dat per visser maximaal 25 vissen per dag op het droge mochten worden ge haald". Deze maatregel moest in ver- Weinig schade bij schoorsteenbrand in Palingstraat te Vlissingen VLISSINGEN - Bij een schoorsteen brand in pand Palingstraat 20 te Vlis singen is dinsdagmorgen geen noe menswaardige schade ontstaan. De schade bleef beperkt tot de schoor steen en enige stof- en rookontwikke ling in de woning. De Vlissingse brandweer had de vuurhaard snel on der controle. Vanaf de brandmelding tot aan hel sein 'brand meester' had men 35 minuten nodig. De meeste werkzaamheden moesten op het dak worden uitgevoerd, bij het bovenste gedeelte van de schoorsteen pijp. „Daarin heeft ook de meeste troep gezeten. Een typisch ouderwetse kolenkachel". zei brandweercomman dant Chr. Janse. „Volgens mij de laat ste drie jaar ook niet schoongemaakt. En dan krijg je 'n teertroep in de pijp, die gemakkelijk in brand vliegt". De brandweer bestreed de schoor steenbrand in het pand. bewoond door de familie J. met één hogedrukstraal Ingezet werden een ladderwagen en een hogedrukwagen. Verder werd een zogenaamde rammonneur gebruikt. Dat is een ketting met kogel, waarmee de schoorsteen wordt schoongemaakt. De schoorsteenbrand, die vooral in het begin met veel rookontwikkeling gep aard ging, trok flink wat publieke be langstelling. CPN-Vlissingen in brief aan raad: „ONTSLAGEN BIJ KMS TOT ELKE PRIJS VOORKOMEN" VLISSINGEN - „Wij vragen van b. en w. en de leden van de raad een uit spraak waaruit blijkt dat ontslagen bij de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' tot elke prijs vermeden wor den. Een uitspraak van gelijke strek king ten aanzien van andere werken is al gedaan door de gemeentebesturen van Rotterdam, Amsterdam en Pur- merend". Dat schrijft de CPN-afdeling Vlissingen in een brief aan het Vlissingse college van b. en w. en aan de Vlissingse ge meenteraad. In deze brief spreekt de CPN-Vlissingen haar verontrusting uit over geruchten waarin sprake zou zijn van het eventuele ontslag van 15.000 arbeiders en beambten en waarin zou worden gesproken over sluiting van 30% tot 50% van de Nederlandse scheepswerven. ..Wij wijzen erop", zo schrijft de CPN in de brief. ..dat de scheepsbouw in Vlis singen de kurk is waarop deze ge meente drijft. Massa-ontslagen zouden de leefbaarheid van Vlissingen direct bedreigen. Er valt hierbij te denken aan middenstand, toeleveringsbedrij ven en de ontslagen arbeiders zelf. Het zogenaamde maritiem plan kan. bij voldoende druk, een gunstige invloed op behoud van de werkgelegenheid be tekenen". aldus de CPN-Vlissingen in haar brief. ZEEUWSE Keuze Het gezelschapje, dat zich recente lijk in een directiebureel van een Goese onderneming ophield, bekeek twee prenten, waaruit men een keuze moest doen om aan een atten tie te komen bij een aanstaande feestelijke bedrijjjsgebeurtenis. Men keek en keurde, wikte en woog en legde juist één van de tekeningen terzijde, toen de deur werd geopénd en het gezelschapje werd uitgebreid met een bedrijfsgenoot. De nieuwkomer bekeek - onder het belangstellend toezien van de ande ren - de beide tekeningen op zijn beurt Hhimnsprak-ie. wijzend. „Deze heeft, een delicaat kleurengamma, maar bij de andere is de symboliek explicieter". Het omringende gezelschapje barstte uit in homerisch geschater. „Dat hebben ioij ook allemaal net gezegd", zeiden ze. „Maar dan in 't Nederlands". band met het ontduiken van de con trole veranderd worden. Per 1 januari van di' jaar werd bepaald dat een vis ser met twee hengels met een haak mocht vissen De limiet van 25 vissen werd vervallen verklaard. Ook deze vangstbeperking blijkt geen succes. De Deltafederatie pacht het visrecht op de Grevelingen van de domeinen Naast de 45.000 eigen leden, hebben ook de 420.000 bij de Nederlandse Ver eniging Sportvissers Federatie aange slotenen het recht om op dit water te hengelen. Vooral mensen uit de Rand stad zakken geregeld naar de Greve lingen af De heer Ceelen: ..Wi) vinden het bijzonder triest dat wij als sport vissersorganisatie betuttelend moeten optreden, waarbij de goede onder de kwade moet lijden. De Grevelingen- commissie, een beheerscommissie van Motorrijder gewond bij ongeval in Schoondijke SCHOONDIJKE - De motorrijder J. uit Oostburg is dinsdagmorgen met een beenbreuk naar het Sint Anto- niusziekenhuis in Oostburg vervoerd, nadat hij een ongeluk had gehad met zijn motor. Het ongeluk ontstond omstreeks zeven uur, doordat de automobilist H. de M. op wilde draaien, terwijl J. op dat mo ment de Julianastraat in wilde. Door dat de motorrijder achter een andere auto reed. had De M. hem niet opge merkt. BEWONER KON NOG OP HET NIPPERTJE WORDEN GERED OORZAAK EN SCHADE NOG ONBEKEND VLISSINGEN - In korte tijd is dins dagmorgen vroeg het pand Kasteel straat 28 te Vlissingen geheel uitge brand. Hoewel de Vlissingse brand weer de felle uitslaande brand met groot materieel bestreed, konden zo wel beneden- als bovenverdieping niet gespaard blijven. Wel slaagde men er in de brand tot de woning zelf te beperken. De belendende percelen liepen slechts geringe rook- en water schade op. Over de oorzaak van de brand was dinsdag nog niets bekend. De Vlissingse politie heeft de zaak in, onderzoek. Evenmin was de schade te bepalen. De Vlissingse brandweer was de brand binnen 18 minuten meester Binnen zeer korte tijd was de woning, eigen dom van de Vlissinger A. J M D.. dan ook uitgebrand. Het vuur werd bestre den met 4 brandweerauto's, waaronder een ladderwagen, twee hogedrukwa- gens en één lagedrukwagen. Vijf stra len lagedruk en drie stralen hogedruk werden op de vlammen gericht. De 24-jarige eigenaar D. lag bij het uit breken van de brand in een stoel te slapen. De heer D. kon nog tijdig door buren worden gewekt, waarna hij zijn woning ijlings verliet. Direct daarop wilde hij in het pand terug om een paar poezen te redden. Maar die poging slaagde niet omdat de woning al in lichterlaaie stond. Over het, lot van de poezen was dinsdag evenmin iets be kend. D. is tegen brand verzekerd. Volgens buren, zou de brand wellicht rond een uur of zes zijn ontstaan. Men sen op straat zouden een verdachte brandgeur hebben waargenomen. De brandweer kreeg de brandmelding binnen om 7.28 uur; het sein 'brand meester' kon worden gegeven om 7.46 uur Rond kwart voor negen konden de brandweerlieden inrukken. Nadien heeft de Vlissingse brandweer nog ver scheidene malen nacontrole verricht Onder de belangstellenden bij het blussen waren onder anderen burge meester drs. Th. J. Westerhoüten commissaris van politie J. van Marion. De belendende percelen hadden dins dag volgens de bewoners geringe schade aan het dak en aan de gevel, opgelopen. Verder had men te kampen met lichte waterschade Rookschade viel over het algemeen mee. W|| ASSISTENTIE VAN DE GEMEENTEPOLITIE de Delta-federatie, sleutelt aan een re geling waardoor overbevissing van de Grevelingen door sportvissers aan banden wordt gelegd- Er wordt onder meer gedacht de huidige regeling op nieuw aan te vullen met een vangstbe perking tot 25 vissen per hengelaar Maar er is nog niets definitief beslist" De heer Ceelen wees er op dat in het recente verleden 52 ton platvis in de Grevelingen is uitgezet. „Deze vissen moeten uiteraard eerst de gelegenheid krijgen om zich aan te passen. Als be paalde sportvissers blijven doorgaan zoals dat nu gebeurt, dan zal de na tuurlijke aanwas en het inbrengen van vis, de grote hoeveelheden ver schalkte vis niet meer voldoende kunnen aanvullen. Dan ondergaat de platvis hetzelfde lot als op het Veerse Meer. waar die zo goed als uitgestorven is. Ik zou er geen bezwaar tegen hebben als er een rege ling uit de bus kwam waarbij per sportvisser een maximum van 25 vis sen per dag met een hengel waaraan één haak zou gelden", betoogde de voorzitter van de Delta-federatie. Een nieuwe eikenhouten keuken van Allinette. kompleet met inbouwapparatuur voor een zeer aantrekkelijke INTRODUKTIEPRIJS1 A. DE JAGER-TOLHOEK bv Goes. Houtkade 7. tel. 01100-21250 Middelburg, Korte Noordstraat 1 Tel, 01180-28050 Terneuzen, Oranjestraat 10 iHobbyhuis De Brc-ei Tel 01150-2971 ^MAIphagroepB Bromfietser gewond bij botsing Kapelle KAPELLE - Bij een botsing in de Westslraat te Kapelle is de bromfiet ser J. v. B. vrij ernstig gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde toen B, in deze straal met zijn bromfiets plot seling omdraaide. Door deze manoeuvre kon de achter hem rijdende motorbestuurder J W. uit Goes de bromfietser niet meer ont- wijken. Beide voertuigen botsten op uit Brëskens de Mark t 'in Schoondij ke elkaar. B die geen helm droeg kwam bij de botsing zodanig ten val dat hij met vrij ernstige verwondingen moest worden overgebracht naar het zieken huis in Goes. De voertuigen werden beschadigd. MET RUBBERBOOT IN EBSTROOM RENESSE - De reddingboot 'Dolfijn- uit Burghsluis heeft dinsdagmiddag omstreeks drie uur twee badgasten uit zee gered. De Duitser J. P. uit Vierssen en zijn vriendin waren in een rubberboot te ver uit de kust gegaan en gegrepen door de ebstroom. Op het moment, dat de 'Dolfijn' hen oppikte waren ze 600 a 700 meter uit de kust ter hoogte van het duingebied het 'Watergat' te Re- nesse Een kwartier later gingen een 12- en een 13-jange jongen, eveneens uit Duitsland, met een rubberboot ook te ver in zee. Ze konden echter door an dere badgasten worden gered. Kettingbotsing in IJzendijke: auto vernield IJZENDIJKE - Maandagavond om streeks acht uur is een kettingbotsing ontstaan nabij kruising Parkzicht te IJzendijke. Mevrouw J van T.-B. uit Tcrncuzcn werd achterop gereden door I. C. uit Edegem (België) terwijl deze op zijn beurt aangereden werd door E. de C. uit Eeklo iB). De middelste auto van de drie werd totaal vernield- Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor Anderhalf uur eerder had zich bij het kruispunt ook al een onge luk voorgedaan, waarbij lichte mate riële schade ontstond. AANGERICHTE SCHADE WORDT OP KRAKERS VERHAALD MIDDELBURG - Medewerkers van de woningbouwvereniging Middelburg hebben dinsdagmiddag, geassisteerd door de Middelburgse gemeentepoli tie, een flatwoning aan de Volkerak- straat ontruimd, die vorige week was 'gekraakt' door een Franse jongeman en diens Nederlandse vriendin. Het tweetal bood bij de ontruiming geen verzet, zodat de politie niet in actie hoefde te komen. Omstreeks kwart over drie arriveerden de voorzitter van de woningbouwver eniging. ir. J. Mol met enkele perso neelsleden. commissaris van politie dr D van Ooyen en nog drie politiefunc tionarissen bij de woning Eenmaal binnen gelastte de heer Mol het twee tal. de 25-jarige Jean René D en de 23- jarige mejuffrouw Sita van S.. de wo ning onmiddelijk te verlaten, waarbij hij hen een rekening groot 178,- aan bood wegens geleden schade (er is on der meer een ruitje vernield) en de kos ten van ontruiming.En een week 'on rechtmatig gebruik' van de woning. Mejuffrouw Van S. gaf aanvankelijk te kennen de woning niet eerder te willen verlaten dan nadat de rechter in kort geding een uitspraak zou hebben ge daan. Van politiezijde werd hen duide lijk gemaakt, dat, indien zij niet aan de verordening tot ontruiming zouden voldoen, aanhouding en verhoor op het politiebureau zouden volgen. Daarop besloot het tweetal de woning met medemening van hun spullen, te verlaten. Het verdere huisraad - een tafel, stoel en een bed - werden door de medewerkers van de woningbouwver eniging overgebracht naar de aan grenzende woning van 't echtpaar Boltendal in de Oosterscheldestr.. dat de Fransman en zijn vriendin bij de kraakactie tijdelijk onderdak genoten. Ook bij de komst van politie en de de legatie van de woningbouwvereniging verbleven zij daar. Toen het 'hoge' bezoek zich aandiende, kwamen ook zij naar de woning (een zogenaamde een- kamerflat op één hoog. toegankelijk via een galerij), die ze - zoals ook in de afgelopen dagen - door inkiimming via een raam naast de voordeur binnen gingen. De heer Mol opende vervolgens de voordeur met de officiële sleuteL Geweigerd. Zoals bekend was het tweetal vorige week tot de kraakactie gekomen, nadat het de aanbieding van een woning op drie hoog in een torenflat in Middelburg SCHADE F60.000 TOT F100.000,- KORTSLUITING MOGELIJK DE OORZAAK •S-GRAVENPOLDER - Een felle uit- slaande brand heeft dinsdagmiddag de bovenverdieping van een woning aan de Goesestraatweg .in 's- Gravenpolder verwoest. De brand ontstond in het trappenhuis op de be gane grond. Over de oorzaak van de brand staat nog niets vast, maar de mogelijkheid van kortsluiting wordt niet uitgesloten geacht. De schade werd dinsdagavond ruwweg op zestig a honderdduizend gulden geschat. De eigenaar is tegen brand verzekerd. De brand ontstond even na half vier Ongeveer vijf minuten na de brand melding was de 's-Gravenpolderse brandweer al ter plaatse, die het vuur meteen met drie hoge-drukstralen be gon te bestrijden. Later kwamen er nog eens drie lage-drukstralen bij en het brandweerkorps van Ovezande. dat na ruim een half uur arriveerde, wierp ook nog drie stralen in de stnjd Volgens een woordvoerder van de brandweer is het vuur razendsnel tot de bovenverdieping doorgedrongen, waar de houten kap spoedig vlam vat te. Tijdens de bluswerkzaamheden zakte het dak in elkaar. Dankzij het ingrijpen van de brandweer brandde alleen de bovenverdieping uit. De be gane grond liep waterschade op, Tegen half vijf was men de brand De voorzitter van de woningbouwver eniging 'Middelburg', ir. J. Mol (rechts maakt kennis met mejuffrouw Van S. en haar Franse vriend J. R. D.. die sa- 1 men een woning in de Volkerakstraat kraakten. Op de kennismaking volgde onmiddellijke ontruiming. Foto PZCi. Zuid had geweigerd, onder meer omdat mejuffrouw Van S. hoogtevrees zou hebben. Ze heeft verklaard 'voor geen geld' in een dergelijke flat te willen wonen. Na dat zij de woning in de Volkerakstraat hadden 'betrokken' heeft de huisves tingscommissie hen een tweede woning in dezelfde torenflat op de eerste verdie ping - aangeboden die zij onder de zelfde motieven weigerden. Onder het toeziend oog van de politie slepen medewerkers van de woning bouwvereniging het huisraad naar buiten. t Foto PZC) GAT IN BUITENMUUR GEHAKT, BEVEILIGING "OMZEILD" GOES - Bij een inbraak in juwelierszaak 't Gouddoppertje aan de Korte Kerk straat in Goes is voor naar schatting 125.000 gulden aan juwelen, sieraden, hor loges, edelstenen en dergelijke gestolen. De inbraak moet zijn gepleegd tussen zaterdagavond tien uur en dinsdagmorgen negen uur, toen de inbraak werd ontdekt. Volgens de Goese recherche is de inbraak gepleegd door professionele inbrekers. Die indruk kreeg men door het feit dat er maar weinig sporen gevonden zijn en door de manier waarop de daders de inbraakbeveiliging hebben weten te omzei len Men is het pand namelijk binnengekomen via de voormalige winkel van Stroom, waarin momenteel een verbouwing aan de gang is. In de buitenmuur van 't Gouddoppertje is een gat gehakt, waardoor men op de zolder kon klimmen. In die zolder werd weer een gat geboord en gezaagd, waardoor de inbrekers zich in de winkel konden laten zakken. Verondersteld wordt dat ze de juwelierszaak langs dezelfde weg hebben verlaten De inbrekers namen uit de winkel en uit de etalage spullen van hun gading mee. Een daardoor ontstane lege plek in de etalage vulden ze zo lang met een klokje uit een vitrine elders in de winkel op. 's Avonds volgde een gesprek met wo- ningbouwvoorzitter Mol, die tevoren had aangekondigd zich daarbij niet Tiall- starrig' maar ook niet 'al te toeschiete- lijk' te zullen opstellen. Van de zijde van Depolitiezagdinsdagmiddagafvaneen de woningbouwvereniging werd officiële aanhouding, nadat het weetal dinsd MnEeta)ndlBa datmenm een verklaring had afgelegd Afteken ve„0]E«b(i eventuele kraakte werd voorlopig ook van he p sneller zal ingrijpen dan nu is gebeuld van proces-verbaal wegens het met vol- Reeds vor) weet dlende de doen aan de vordering tot het verlaten van de woning. „Er zal zeer waarschijn lijk geen proces-verbaal worden opge maakt als er nog overeenstemming. wordt bereikt over een andere woning,, het ïchteri geztei de in dat geval bestaat daaraan ook bij. de woninebouwver. geen behorfteso w(.rd verklaarde een politiewoordvoerder. lEens tot resu» a£„ eeleia m van S. bleef vasthouden aan haareisdat ze een woning wil in de straat of buurt waar zij de bewuste woning hadden ge kraakt. „Wij kunnen, ook ten opzichte van andere gegadigden, daarop gewoon niet ingaan," aldus de heer Mol na af loop. bouwvereniging een eis tot ontruiming binnen drie dagen in. welke termijn za terdagavond om twaalf uur 's avondsaf- Jongelui vernielen autospiegels en antennes GOES - Twee jongens op bromfietsen hebben in de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half twee buiten spiegels en antennes van geparkeerd staande auto's aan de Arcaciastraat, Cypressenstraat en later de Beuken- straat in Goes-Zuid vernield. De jon gens reden langs de auto's en probeer den de spiegels en antennes er van af te rukken. Er is in acht gevallen aan gifte gedaan bij de politic. Bewoners van de genoemde straten alarmeerden de politie, die er een sur veillanceauto op afstuurde. De be manning van deze surveillance-auto signaleerde de vermoedelijke daders van de vernielingen in winkelcentrum De Bussel. Maar voordat de auto was gekeerd en de agenten waren uitge stapt waren ze verdwenen. Een onder zoek van De Bussel en wijde omgeving leverde geen resultaat op. De Goese politie houdt de zaak in onderzoek. meester en toen kon worden begonnen aan het nablussen. De Ovezandse brandweer rukte om een uur of zes in. De leden van het brandweerkorps van 's-Gravenpolder bleven nog tot half negen in de weer met nablussen. OPEN BRIEF AAN HET KABINET Hoogleraren hebben kritiek op besluitvorming over Oosterschelde AMSTERDAM (ANP) - De hoogle raren in de bestuurskunde, dr. R. Crince le Roy (Utrecht) en dr. A. Leemans (Amsterdam), hebben kri tiek op de manier, waarop de rege ring haar definitieve beslissing over de afsluiting van de Ooster schelde voorbereidt. Volgens beide hoogleraren houdt de regering ten gunste van de veiligheid der Zeeuwse bevolking te weinig reke ning met wat zij noemen 'wijdere waterstaatkundige en milieukun dige belangen in ruimte en tijd'. Dr. Prince le Roy en dr. Leemans schrijven een en ander in een open brief aan het kabinet, dat binnen kort beslist over de drie belangrijk ste 'Oosterschelde-alternatïeven'. De hoogleraren menen dat de uit 1958 stammende Delta-wet gewij zigd dient te worden als mocht blij ken dat deze wet de regering in haar besluitvorming te veel belemmert. De wet is volgens hen verouderd. De belangrijkste doelstelling ervan was volgens de hoogleraren de veilig heid van de bevolking. Anno 1976 zijn ook andere doelstellingen sterk op de voorgrond getreden, vinden zij. Volgens beide hoogleraren kan binnen 'aanvaardbare tijd' aan al die doelstellingen tegemoet geko men worden. Harmonie-concert bij opening expositie Cees van Langevelde in Terneuzen TERNEUZEN - Wat zelden gebeurt viel dinsdagavond te zien en te horen in Terneuzen: een harmonie die de opening van een expositie opluistert Het ging om de in hemdsmouwen ge stoken muzikanten van 'De Vliegende Hollander' uit Terneuzen en hun hulde betrof hun vice-voorzitter Cees van Langevelde, die olieverfschilde rijen ten toon stelt bij de Terneuzense galerie 'Des Beaux Arts'. Voorlichtingsambtenaar J. C. Robesin leidde deze manifestatie in met een lang compliment aan de kunstenaar, die hij niet alleen als zodanig maar vooral als 'Terneuzenaar uit het goede hout gesneden' roemde. De schilderijen van Van Langevelde - die zijn atelier in de binnenstad van Terneuzen heeft - verraden op indrin gende wijze zijn betrokkenheid bij het plaatselijk leven. Nadat hij en Robesin hun namen met een viltstift op de galerievloer hadden gezet zorgde 'De Vliegende Hollander1 - op klapstoeltjes voor de expositie ruimte gezeten - nog voor een geani meerd concert. De opening werd bijgewoond door een overweldigend aantal Terneuzenaren, Een deel van hen moest noodgedwon gen een plaatsje in de buitenlucht zoe ken. al hinderde dat vanwege de warmte nauwelijks. 'S-HEERENHOEK - Bij een aanrij ding op de kruising Molendijk- Sloeweg in 's-Heerenhoek is dinsda gavond de automobilist W. uit Tilburg gewond geraakt en zijn twee persone nauto's totaal vernield. De heer IV. moest met verschillende verwondin gen worden opgenomen in het zieken huis te Goes. Drie passagiers, die in zijn auto zaten, moesten eveneens aan verwondingen worden behandeld, maar konden nadien het ziekenhuis verlaten. De heer W. verleende, rijdend op de Molendijk, geen voorrang aan de van de Sloeweg komende automobiliste mevrouw G. De klap van de botsing was zo hevig, dat beide auto's geheel werden vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2