Jan van Tiel op jacht naar wereldrecords op de rollen WOENSDAG 9 JUNI 1976 ZEEUWSCH.VLAANDEREN Vong mens-erger-je-niet nu trap-je-rot lijdens Temcuzente Braden' enorm veel afgezien". Voor hel publiek is de recordverbetering van Jan van Tie! woensdagavond uitstekend le vol gen. Voor deze record verbetering wordt de bekende zesdagenplste van Stan Lauwers gebruikt die ook bij de rollenzesdaagsen wordt gebruikt Zo doende kan men precies zien hoe ver Jan van Tiel is met zijn rondje van vijfhonderd meter en of hij er in slaagt om dit binnen de 23 seconden af te leg gen. ..De rollen van Stan Lauwers zijn de enige rollen waar records op kunnen worden gereden. De afstand is geijkt en daar kan derhalve niet mee ge knoeid worden. Het is wel eens ge beurd dat er vijfhonderd meter werd gereden, maar dat bij nameten bleek dat het er amper vierhonderd waren geweest Zoiets kun je natuurlijk niet maken", aldus Jan van HeL Tweede record Met de poging om het werelduurre cord op de rollen te verbeteren is de koek voor Jan van Tiel tijdens de Braderie nog niet op. Vrijdagavond om half zes start hij voor nog een re cordpoging. Samen met de Belgische onderwijzer Francois Jansens gaat hij dan proberen om het 24-uurs record te verbeteren dat momenteel op 132(1 km en 677 meter slaat. ..We streven er naar om boven de 1400 km te komen", zegt Jan van Tiel. „hoe we het precies gaan doen is nog niet bekend We zuilen vermoedelijk met korte aflossingen gaan njden. Het li. natuurlijk wel zo dat je door die aflos singen steeds op zoek moet naar het juiste tempo. Als je alleen rijdt kom je gemakkelijker in een bepaald ritme. Nu heb Je in feite steeds tempowisse lingen. dat gaat het volgens mij extra zwaar maken. Maar het moet toch we! kunnen dacht ik" Om de twee renners bij te staan wordt er vnjdag en zater dag een soort ploegendienst ingevoerd door de helpers. Net als bij de werel duurrecord verbetering op woensdag is ook hier een officiële vertegenwoordi ger van de bond aanwezig. ..In beide gevallen is Stan Lauwers daarvoor aangewezen door do bond", zegt Jan van Tiel. ..dat is natuurlijk ook het eenvoudigst die moet hier toch al zijn met zijn rollenpiste. Die zal er alle tijd bij moeten zijn". Rollenspeclallst Jan van Tiel rekent in beide gevallen een beetje op de steun van het publiek. ..Toen Gerard Roegiest tn Philippine zijn recordpoging deed ben ik een paar keer gana kijken, dar was toen een enorme belangstelling Dat geeft je na tuurlijk een stimulans", zegt hij. Aardigheidje De recordpogingen van Jan van Tiel zijn begonnen als een aardigheidje. In eerste instantie had hij graag gezien dat iemand anders hel had gedaan. „Het was de bedoeling dta ik iemand zou proberen le vinden die een we reldrecord wou verbeteren tijdens de Braderie. Ik heb destijds de Braderie- commissie beloofd dal dit zou gebeu ren. Maar toen ik er nergens een gek voor kon vinden, heb ik moeten be sluiten hel zelf te doen omdat ik die belofte toch wou waarmaken". CHILL HARTE TERN'EUZEN - Dc Terneuzcnse caféhouder Jan van Tiel van cafe La Belle Vue gaat tijdens de Terneuzcnse Braderie twee aanvallen doen op wereldrecords op dc rollen. Jan van Tiel, een specialist op dit gebied, gaal woensdagavond in de bovenzaal van La Belle Vue (vandaag) om half acht van start voor zijn eerste poging om het uurrecord, dat inel 77 km en 250 nieter op naam staat van de- Belg Roland de Scheermaeker. te verbeteren. Een bepaald niet geringe afstand die binnen een uur moet worden afgelegd. Toch blijkt Jan van Tiel vrij optimis tisch over zijn kans van slagen: „de laatste- dagen heb ik vrijwel iedere dag twee uur getraind. Zonder een redelijke voorbereiding moet je er niet aan be ginnen. Ik ben inderdaad vrij optimistisch. Maar mocht woensdagavond al snel blijken dat ik het niet zou halen dan stop ik en probeer het een dag later op nieuw. Ik heb heel de Braderie de tijd om het te verbeteren". TERNEUZEN - Een Terneuzense Braderie zonder wereldrecordverbelerin- gen is bijna ondenkbaar geworden na het succes van het schaken en het mens-erger-je-nieten in de voorbije jaren. Ook dit jaar slaan er tijdens de Braderie aanvallen op wereldrecords op het programma. Jan van Tiel start vanavond om half acht met een aanval op hel werel duurrecord op de roll en en vrijdagavond doel hij samen met de Belg Francois Jansen een poging om in 24 uur meer meters af te leggen dan de 1.320.677 die staan genoteerd als wereldrecord. Niet alleen gaal Jan van Tiel proberen records te verbeteren, ook het pu bliek krijgt de kans om een tijd neer te zetten op de vijfhonderd meter en daarmee een leuke prijs te verdienen. Om enigszins uit de kosten van de recordpogingen te komen houdt men een soort van verloting. Jan van Tiel: „Het is o(e bedoeling dat loco-burgemeester drs R C. E. Barbê woensdag middag tijdens de opening van dc Braderie een lijd neer zet op die vijfhon derd meter. Iedereen die daarna de Lijd van hem weet te verbeteren krijgt een lot en speelt mee in de verloting. Op die manier willen we de kosten enigszins proberen te drukken". De prijzen die er te verdienen zijn variëren van een fiets tot een reis. Voor de recordverbetering van woens dagavond komt heel wat kijken. Drie mensen moeten daarvan getuige zijn, waaronder een officiële afgevaardigde uit België waar de records staan gere gistreerd. „Dat is verplicht", zebt Jan van Tiel, „zondcer die man krijgt het record geen geldigheid De Belgische bond is een onderdeel van de BWB en daar worden dit soort records geregi streerd". Schema Het schema waarmee Jan van Tiel het wereld uurrecord moet verbeteren is samengesteld door Moos Schelfhout van café Fabie te Kapellebrug. Mid dels een speaker zal Jan van Tiel op de hoogte worden gehouden van de stand van zaken. „Het schema is zo opgesteld dat Jan in 23 seconden een rondje van vijfhonderd meter moet af leggen. Als hij dat schema kan vol brengen dan kan er niets misgaan. Dan komt hij iets boven de 78 km uit", vertelt Moos Schelfhout. Het verzet dat Jan van Tiel een uur lang rond moet zijn te trappen is 70 x 12. „Het is een verschrikkelijke plaat", zegt Jan van Tiel. „als je een kwartier bezig bent dan voel je het echt wel in de benen. De eerste dagen dat ik met dit verzet trainde heb ik dan ook TERNEUZEN - Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Terneuzense Braderie zal er vrijdagavond een wielerwedstrijd voor amateurs worden gehouden. Met de organisatie hiervan hoopt het organiserende comité tct een soort wisselwerking te voorkomen met de plaatselijke middenstand om tot 'n jaarlijkse wielerwedstrijd tijdens de Braderie te komen. „We zijn in feite nog altijd op zoek naar een vaste datum. De vorige drie uitgaven hebben we altijd op verschillende data gereden. De eerste keer was de koers in september, het jaar daarop reden we op Konin ginnedag en vorig jaar ging het 'Scheldecriterium' op 3 mei van start. Nu zijn we op de Braderie-vrijdag terecht gekomen", ver telt Pierre Eysackers, de voorzitter van het organiserende comi té. De plannen van het Terneuzense wie- Iercomité om tijdens de Braderie een wielerwedstrijd te organiseren zijn niet in alle iniddenstandskringen goed bevallen. Een groot gedeelte vreest dat men met deze wielerwedstrijd het koop publiek tegen houdt omdat de Markt en de parkeerplaatsen aan het stadhuis overvol zullen zijn. ..Ik zie dat probleem niet als zodanig", zegt Pierre Eysackers. „de markt is toch al afgesloten vanwege een grote autoshow en tijdens de kennis is hij zelfs een hele week dicht. Het parkoers is voor iedereen vrij toegankelijk en wie wil gaan kopen kan gemakkelijk de Noordstraat bereiken. Wel zal 'het even oppassen zijn met het oversteken omdat er een koers bezig is. Daarom hoop ik dat het vrijdag een succes wordt zowel voor de wielerwedstrijd als voor de verkoop tijdens de Bradene. Misschien dat er dan in de toekomst nog nauwer samengewerkt kan wor den. Dit jaar is het contact tussen ons en de mensen van de Noordstraatpro- menade maar moeizaam op gang ge komen". neer. Bram Faas. Johan van de Berge. Jan Ritter, Lou Meijer, Jo Strijdonk en Daan Koster. Opvallendste man bin nen dit rijtje namen is ongetwijfeld Jan van Gelderen. De ex-prof uit. Sluiskil maakte in het verleden deel uit van het rennersveld dat door de Terneuzense straten scheurde en helpt nu mee de zaak op nieuw op te bouwen. In 1973 toen men voor de eerste maal het Scheldecriterium in ere herstelde was de belangstelling enorm groot, maar in de jaren daarna viel het wat tegen. „Het eerste jaar was het schitte rend weer. de twee jaren daarna was het wel iets anders, toen was het koud of het regende en vorig jaar was het ook nog voetballen op televisie", zegt Pierre Eysackers. Gratis Verleden Het 'Scheldecriterium heeft een roem rijk verleden. In het begin van de ja ren vijftig streden lal van toen be kende profwielrenners door de straten van Terneuzen. Renners als Woutje '•agtmans, Wim van Est waren toen ren jaarlijkse verschijning in Terneu- had De toegang tot het Scheldecriterium is net als in hel verleden volledig gra tis. „Op die manier kan iedereen gaan en staan waar hij wil in Terneuzen". zegt Pierre Eysackers, „het geld voor de koers krijgen we door een aantal sponsors en door bijdrages van de middenstand en de horeca in Terneu zen en verder via de verkoop van pro gramma's voor de prijs van een gul den. Het is ook met deze herinnering nog in net geheugen dat vier jaar geleden het huidige comité werd opgericht. Een organiserend comité dat uit maar liefst 18 mensen bestaat. Dat zijn: Pierre Ey- bekers, Jan Roovers. Piet van der Tuiifolc «ooft, Adrie van Driel. Rinus van der 1 77 Dnde, Ben IJzebaert. Adnaan van Antwerpen. Jan Smit. Henny van emel, Jan van Gelderen. Piet Oppe- lerstad. „Ik vraag me af. of Terneuzen wel een wielerstad is. Ik geloof eigen lijk dat het Scheldecriterium in brede zin niet leeft. Heel Terneuzen loopt wel warm voor een Tour du Flic maar dat evenement kun je gewoon niet verge lijken met een wielerwedstrijd voor amateurs. Iedereen heeft wel een fami lielid in de Tour du Flic die men wil zien rijden. Vandaar die grote belang stelling". aldus Pierre Eysackers. Terneuzen een wielerstad of niet: de medewerking van de Terneuzense poli tie is in ieder geval ook voor dit wiele- revenement weer optimaal „Als orga nisatie kun je alleen maar blij zijn met zoveel medewerking van de politie. Zij hebben de veiligheid centraal gesteld, zowel van renners als publiek en meer kun je toch niet wensen", zegt Pierre Eysackers. Verbeterd parkoers de drie vorige edities heb ben we tevens een flinke bijdrage ge- het Oranjceomité in Terneu zen. Die steun moeten we dit jaar mis sen. Wel gaan we nu proberen om steunkaarten aan de man te brengen. gulden Pierre Eysackers. behalve als organisa tor ook bekend als wielerspeaker. heeft zijn twijfels over Terneuzen als wie- Dat het Scheldecriterium op vrijdag avond tijdens de Braderie wordt ge houden is levens te danken een par- courswijziging waardoor de renners niet langer gebruik moeten maken van de Noordstraatpromenadc. Het zeer lastige bochtje bij café 'La Belle Vue' is verdwenen nu de renners vanaf de Grenulaan 'berg op' rijden naar de Schependijk „Het parkoers is daardoor nog sneller geworden", zegt Pierre Eysackers, „zowel voor de vei ligheid van de renners als het publiek ïs het van belang dat het bochtje daar weg is. Iedereen kan daar nu met een gerust hart de straat over steken, er bestaat geen gevaar dat er plotseling renners van om ht hoekje komen rij den". Eerste lustrum Volgend jaar vieren de organisatoren weer al het eerste lustrum. Vanwege dat feit wil men volgend jaar toch wel een iets grootser programma opzetten maar definitieve plannen daarvoor zijn nog niet gemaakt. „Dat hangt al lemaal at van nei verloop van vrijda gavond. Als het aanslaat kunnen we volgend jaar misschien met steun van de winkeliersvereniging iets meer doen", aldus Pierre Eysackers. Het deelnemersveld dat vrijdagavond in Terneuzen van start gaat is er een zonder uitgesproken favorieten. Toine van den Bunder had in eerste instantie wel voor de koers in Terneuzen inge schreven maar moet vanwege zijn uit zending naar de Ronde van Luxem burg toch weer verstek laten gaan. Daardoor krijgt het Terneuzense wie lerpubliek opnieuw niet de kans om de 'schicht' in de straten van Terneuzen aan het werk te zien. Pierre Eysackers: „Het is nu de vierde keer dat we een wedstrijd organiseren en hij is in Ter neuzen nog niet een keer gestart. Steeds kwam er wel iets tussen. Het eerste jaar was hij al gestopt en de twee andere jaren zat hij steeds met een uitzending. Ik vind het bijzonder jammer dat hij er dit jaar opnieuw niet bij is. Maar misschien komt dit het koersverloop wel ten goede". Eén van de favorieten voor de eindzege zou Peter Gódde kunnen zijn. Zijn naam prijkt al een keer op de erelijst, want Gödde won in 1973 net allereerste Scheldecriterium. Maar de man uit Koewacht sukkelt momenteel dusda nig met de vorm dat maar moet wor den afgewacht hoe hij in Temeuzen zal rijden. Een andere kanshebber is na tuurlijk de snelle Peer Maas die in 1974 won en die nu opnieuw op de deelne merslijst staat. Wim van Steenis die vorig jaar na een incidentrijke spurt met Peter Gódde tot winnaar werd verklaard heeft dit jaar niet ingeschreven voor Terneuzen. Batavusploeg Wellicht moet de innaar van het vierde Scheldecriterium worden ge zocht in het viertal renners van dc Batavus-ploeg die in Terneuzen van start gaan. Terwijl enkele van hun ploegmakkers in de Ronde van Dene marken starten heeft de Terneuzense rijwielhandelaar en sponsor van het Scheldecriterium. Bram Faas er voor gezorgd dat de overgebleven renners van de Batavusploeg in Terneuzen van start gaan. Dat zijn Piet Hoekstra, de ex-prof die dit jaar nog de Ster van Zwolle op zijn naam schreef, Tonnie Huijzen uit Kloetinge. John Akker mans uit Zevenbergen en Piet Fran ken uit Oosterhout. Renners die het in Temeuzen opnieuw kunnen maken zijn de durvers. ol koersmakers, als Cees Spaans, Heddy Nieuwdorp. Wim Jeremiasse. Toine Verheezen. Jan Jonkers en Frans Ver- straeten. Zij hebben zich dit seizoen al meerdere malen onderscheiden als de "smaakmakers' van het wielergebeu- Wie zeker tot de favorieten moet wor den gerekend is Johnny Verbeke uit IJzendijke. Verbeke won dit jaar reeds een viertal wedstrijden in België maar slaagde er nog niet in om op Zeeuwse bodem een wedstrijd te winnen. Inte ressant wordt ook weer het meerijden van Ad de Feijter uit Axel. De pas naar -de amateurs overgestapte volkskoerser maakte in Sluiskil een voortreffelijk debuut. In totaal hebben er vijftig ren ners ingeschreven. Een aantal dat voor Pierre Eysackers niet helemaal bevredigend is. „Ik had er toch wel wat meer van buiten de re gio verwacht Die dag zijn er in heel PETER GODDE Nederand slechts drie amateurkoersen. Misschien dat de Ronde van Limburg die een dag later wordt gereden een beetje spelbreker kan zijn omdat veel gesponsorde renners al vrijdagavond naar Limburg afreizen. Maar ik geloof toch wel dat het een veldje renners is dat voor een aantrekkelijke koers kan zorgen. Er zijn in Temeuzen altijd een massa premies te verdienen en daar zijn wielrenners nog al gevoelig voor". Chiel Harte Rennersveld TERNEUZEN - Het complete rennersveld voor het vierde Scheldecrite riumtijdens de Terneuzense Braderie ziet er als volgt uit: Veiter Aarts, Theo v. ti. Brande, Jaap Courtin. Wim Evertse. Ad de Feijter. Piet Franken, Peter Gódde, Hans Harinck, Nico van Hest. Piet Hoekstra. Wim Jeremias se. Rien Jongenelen. Frans Kisner, Cor Leunis. Neal Mappleback, Ronald Nijsse, Ad tan Overtelt. Ad Prinsen. Charles de Smit. Cees Stoutjesdijk, Ad Toepoel. Johnny Verbeke. Frans Verstraeten. Berlus Wieles. Cor Verzoet, John Akkermans, Cees Coppens, Jan Damen, Thijs Fase. Kas Fiktorie, Ge rard van 't Geloof. Rmus Guns, Peter Hellemons. Johan Hinneman. Tonnie Huijzen, Henk de Jong, Jan Jonkers. Johnny Konings. Peer Maas, Heddy Nieuwdorp, Ad Oprins. Toine Petie, Adrie Schaalje. Cees Spaans,, Jan van Tilborg, Ad van Treyen. Toine Verheezen, Wim Wes'.dorp, Bert Begijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29