Programma braderie Terneuzen illllll II iyfr.t 4tji JOHN VERSCHUREN - CEES VAN LANGEVELDE STIPPELDEN INTERESSANTE KUNSTROUTE UIT De Elleboog Alles over de route extia Weet u het nog? Braderie '75 Zon-gezellig-overvol A/OENSDAG 9 JUNI 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 9 JUNI 14 uur: Loco-burgemeester drs R. C. E. Barbé opent aan het begin van de Noordstraat de braderie en maakt, waarschijnlijk ook dit jaar vergezeld, door de andere leden van b. en w.. een rondgang langs de zaken en stands. 14 tot 21 uur: Kunstenaars, oude ambachtslieden en een heuse zingende Ier laten van zich zien en horen op diverse punten in de Noordstraat. Exposi ties, een kunstmarkt en diverse manifestaties. 14 tot 16 uur: Straaltekenwedstrijd op De Smidswal. 14 tot 18 uur: Standwerkersconcours op de promenade. Martkooplieden la ten in de Noordstraat van zich horen. 18 tot 21 uur: Amateurbands treden op drie podia in de Noordstraat. 19.30 uur: Show door de harmonie 'De Vliegende Hollander' en majoretten. DONDERDAG 10 JUNI 14 tot 21 uur. Autoparade op de Markt. Grootscheepse show van tgoede) automobielen. 14 tot 15 uur: Optreden kleuters van de christelijke kleuterschool op di verse punten op de promenade. 14 tot 21 uur: De echte zingende Ier is er weer. Ook nu: exposities, oude ambachten, kunstmarkt en manifes- 14 tot 21 taties. 18 tot 21 19.30 ut: Amateurbands op podia in de Noordstraat. Optreden van het tamboer- en pijperkorps Irene met het Eerste Terneuzense Majorettenpeloton. 21 tot 23.30 uur: Bij 'Porgy and Bess' valt de AVRO-Toppopshow te beleven, aangeboden door de gezamenlijke autodealers van Terneuzen. VRIJDAG 11 JUNI M tot 21 uur: Zingende Ier li tot 21 uur: Autoparade van de gezamenlijke Terneuzense autodealers op de Markt. 14 tot 21 uur: Kunstmarkt, manifestaties, oude ambachten. 18.15 uur: Scheldecriterium. Zie de informatie elders in deze krant. 19.30 tot 20.30 uur. Opening van het vierde Schelde Jazz-festival aan de Kop van de Noordstraat. Zie over dit evenement van de stichting JESS de gegevens elders in deze braderiekrant. ZATERDAG 12 JUNI 10 tot 12 uur: Kinder-rommelmarkt op de Smidswal. 10 tot 18 uur: Autoparade van de gezamenlijke autodealers uit Terneuzen op de Markt. 10 tot 18 uur: Kunstmarkt, manifestatiesoude ambachten. 10 tot 18 uur: Zingende Ier. 11 tot 13 uur: 'Streetparade' door de jazzorkesten die meedoen aan het Schelde Jazzfestival. 14 tot 18 uur: Jazzbands spelen op de podia op de promenade en houden een doorlopende 'streetparade'. 18 uurSluiting van braderie '76. V/eet u 't nog\ die braderie van '75? De Noordstraat op z'n leukst: zonovergoten, gezellig en overvol. 'Terneuzen. tref punt van de wereld' was het motto tijdens die warme juni maand van '75. Burgemeester J. C. Aschoff loste, ter opening van de festiviteiten, (vre- desiduiven aan het begin van de promenade. Een veelkoppig publiek keek glunderend toe Terneuzen, trefpunt van de we reld: een motto waarmee je heel wat kanten uit kon. En dat gebeurde dan ook: wie in Terneuzen maar iels met de binnenstadse middenstand had te maken hulde zich in exotische gewaden. Een enke ling verkoos de pruikentijd, de meesten snuffelden in de fol klore van het buitenland. Oude ambachten bloeiden op, in dat smalle straatje. Oude ambach ten en eigentijdse hobby's. Je bleef er vrolijk en lenig bij. Dé trekpleister van die ouwe goeie braderie was echter het we reldkampioenschap 'Mens er ger je niet', een afmattende race tegen klok en slaap, schit terend volbracht door Paul van der Velde en Jos de Mul. Ge, Teef mij de Elleboog maar In de omgeving ervan sleet ik zonnige dagen van mijn jeugd. Je zit er veilig en gelukkig. Om hierover mee te kunnen praten moetje wel - het spijt me voor alle anderen - écht van Terneuzense bodem stammen. In de Elleboog is de burenliefde nog niet doodgetrapt, nee nee geen burenvriendschap. maar liefde. Wat was het helemaalEen doodlopende steeg, warm omsloten door een pleintje. Een buurt met een le ven apart, niet rumoerig, men droeg er de armoede zon der luidruchtigheid. Er heerste ook wel eens roodvonk Huiverend keek ik om de hoek waar tussen de huisjes een deur met het plakkaat: besmettelijke ziekte. Roodvonk. Dan wist je genoeg. Arm waren ze er wel, daar in de Varkensbuurt. Giftige tongen had den dit straatje zo betiteld. Wrange spotters die een puntje konden zuigen aan de properheid die in de huis jes heerste. Schamel huisraad, dat wel, natuurlijk. Maar waarachtig voldoende om er een sfeer van gezelligheid te scheppen. Zes mahoniehout geverniste stoelen met. rieten zittingen - als de ruimte het toeliet vier naast el kaar tegen de bedstededeuren en voor de 'etenskast' Een aan elke kant van de platte buiskachel waarop werd gekookt. Een aan elke kant van de platte buiska chel waarop werd gekookt. Een spiegel erboven en aan de wand een tekst: 'Dat Uwe ogen O Here, dag en nacht geopend zijn over dit huis.' Aan het venster - gezellig verdeeld in rechthoekige ruitjes -heel iets anders dan de lappen van dood-ogende ramen van tegenwoordig - de ronde tafel, wie had het mooiste zeildoek van de buurt hierop liggen? Het tafel zeiltje. de heimelijke trots van de vrouw. Een blinkend dekje in bedaarde kleuren met een medaljon van rozen Een losse kast in het vertrek was een weelde waar niet iedereen aan toe was Een kastje met een schuif aan dc bovenkant - lade zeiden wc hier niet - een schuif met daaronder twee deurtjes. De schatkamer van het gezin. Op dit kastje de fameuze galerij van familieportretten in zwart of bruin. Men stalde toen nog de portretten van zijn dierbaren uit. Een lijstje was in de galanteriewinkel in de Noordstraat gauw gekocht. Builen leunde de re genbak tegen het huisje en hel privaat, ha het privaat, dat was typisch iets voor de Elleboog, stond aan de overkant op de kasseien van het pleintje Veel kinderen werden er geboren en stierven er. veel werden er ook gebracht. Grote huishoudens, ja hoor. dat wel Maar on gelukkiger dan een hedendaags klein gezin? Welnee Men leefde niet naast elkaar in de Elleboog, eerder voor elkaar. Men leefde er eerderduldenddan agressief Toen hel Leger des Heils in Terneuzen kwam vond het een rijke voedingsbodem in deze steeg. Hel leger des Heils was er immers voor de sloppen en de stegen? Menig Terneuzens heilsoldaat is voortgekomen uit de Elle boog. De Elleboog. Arm maar nimmer vervuild. Pover maar liefhebbend en trots. Het Leger des Heils en het socialisme ontmoetten elkaar in de Elleboog. Men zong er geen naargeestig levenslied. De Elleboog, een warm bloedige buurt, een rustige wijk om écht te wonen. Als door een wonder voor afbraak behoed 'des Beaux Arts' iZandstraati: Start en tevens eindpunt van de route. Hier kunt u ook met al uw vragen terecht. Exposant: Cees van Langevelde iZeeuwse landschappen en Terneuzense stadsgezichten i. Kunstmarkt iZandstraalmevrouw M. Hoflijzer. kaarsenmaken: mevrouw Schraverus. wandkleden en wol: mevrouw Geertman, borduurtechniek, de heer Heyerga. edelsmid. Ierse volkszanger. Frank Quellan. Molen laan de Markt): schilderijen en keramiek. Exposanten nog niet be kend. Vissteeg 'tussen Jongenssiraat en Noordstraat). de heer v. d. MeerHeral diek. i Het schilderen van stads- en familiewapens). Noordstraat de heer Zuidema, bloemmotieven schilderen: mevrouw De Clerk, kantklossen: de heer Sahosihalna. portret tekenen, de heer Bis schop. portret schilder. Artikof iSchoolstraat)- Piet Griep. Maritime schilderijenFrank v. d. Berg. surrealistische tekeningen. Schoolstraat: Rie Vermeulen, schilderijen, demonstratie in Indiaas weven, spiniiewieldemonstraties. Terneuzens museum: Expositie Zeeuws aardewerk. Tuingebouw Openbare Werken: beeldhouwwerken van Ernest Joachim en André Verheije. Gemeentehuis: expositie World Press Photo, beelden van Ernest Joachim. Blokken 10: Sas van Gent. TERNEUZEN - De kunstroute. Een initiatief van 2 Terneuzense kunstenaars om de braderiebezoeker met kunst van 'eigen bo dem' te laten kennismaken. In totaal doen er een 25 exposanten aan mee: 20 schilders en 5 keramisten. Verschillende pandjes in de Terneuzense binnenstad zijn voor dat doel tot expositieruimte ingericht. Dat zijn galerie 'de Beaux Arts' in de Zandstraat, de oude molen aan de Markt, de Vissteeg, 'Artikof in de Schoolstraat en Blokken 10 (voormalige wereld winkel). Belangstellenden kunnen hier gedu rende de braderie iedere dag van 11 uur 's-morgens tot 9 uur 's-avonds te recht. De blauw-wit geschilderde aanwijzingsborden met de letters K.R. (kunst-route) die men op verschillende Plaatsen aantreft, zullen ervoor zor gen dat de bezoekers alles gemakkc- hjk kunnen vinderiT Het heeft de organisatoren Cees van Langevelde en John Verschuren heel wat hoofdbrekens gekost voor dat alles ui kannen en kruiken was. Het begon ongeveer zo'n 3 maanden geleden", zo vertelt galeriehouder John verschuren. ..Samen met Cees van Langevelde en Chris Maas wilden we tijdens de braderie een tentoonstelling van amateurschilders. Eerst wilden we. alles in galerie 'des Beaux Arts' onderbrengen. Dar. zou echter be tekenen dat van iedere deelnemer. door ruimtegebrek, slechts 1 werk te zien zou zijn. We kwamen toen op het idee om een kunstroute op te zetten waarbij een aantal panden in de bin nenstad gebruikt zouden worden als tcntoonstcllingsruim te" Eén ding is de initiatiefnemers bitter tegengevallen. Het feit dat vele Ter neuzense 'kunstbroeders' niet bereid waren om mee te doen. Cees van Lan gevelde: „We hadden op z'n minst op. 30 man gerekend. Er meldden zich slechts 12 daadwerkelijk aan. Het was namelijk eerst onze bedoeling om al leen kunstenaars uit Terneuzen de kans te geven hun werk te laten zien. We hebben nu. noodgedwongen, men sen uit andere plaatsen zoals Sas van Gent, moeten opscharrelen om de zaak toch nog rond te krijgen" Maar ook de pandjes leverden de no dige problemen op. Verven, spijkeren en licht aanleggen waren slechts en kele van de dingen die nog moesten gebeuren. ..Als woensdag 9 juni de deuren open gaan hopen we echter alles picobello in orde te hebben", aldus John Verschu ren. Of een dergelijk experiment zal slagen valt moeilijk te voorspellen. We hopen alleen dat zeer veel mensen gebruik zullen maken van de moge lijkheden die er nu liggen. Zo n kans krijg je tenslotte niet iedere week"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27