'CONSOLIDEREN EN ZEER LANGZAAM GROEIEN' B. en w. van Terneuzen moeten actief achter warenhuis aan HTC-voorzitter J. Verlinde extïA Niet verrast door aanbevelingen in recent CIMK-rapport RIJKSCONSULENT A. KORSTANJE: Axelsestraat verdient nog een kans WOENSDAG 9 JUNI 1976 TERNEUZEN - Enkele weken voor in Terneuzen de elfde bra derie zou beginnen kwam het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) met een rapport over de bewin- kelingssituatie, dat voorbestemd is om een belangrijke rol te spe len in de ontwikkeling van het Terneuzense centrum. Het CIMK kiest onomwonden voor versteviging van het bestaande kern- winkelapparaat in Noordstraat en direkte omgeving en geeft daarmee de lijn aan waarlangs een toekomstig structuurplan voor de Terneuzense binnenstad zich zou kunnen ontwikkelen. Het rapport pleit voorts voor vesti ging van een warenhuis tegen 1980, hel treffen van planologische maatre gelen om winkelnieuwhouw in de Axelsestraat te verhinderen en be hoedzaamheid bij de uitbouw van de winkelvoorzieningen. Het Terneu- jense winkel apparaat is tenslotte als anderhalf keer zo groot als normaal verwacht mocht wordenUit een enquête onder consumenten in vrijwel heel Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt dat Terneuzen nogal duur wordt gevon den (vooral in de sectoren kleding en schoeisel) en dat het met de streek- functie niet zo wil vlotten: Zeeuws- vlaamse klanten zijn nogal honkvast. Over winkelvestiging op het Java geen woord. Stilzwijgend afscheid van een 'groeimodel' dat in de zestiger jaren met gemak haalbaar leek. Ach teraf kregen de met wat realisme ge wapende twijfelaars gelijk Voorzitter J. Verlinde van het 'Han delscentrum Terneuzen'. de organisa tie die de belangen van het midden- en kleinbedrijf behartigt, was een twijfe laar van dat type. Hij zegt dan ook. dat de inhoud van het CIMK-rapport hem minder heeft verrast dan ikennelijk) een aantal anderen. ..Bijde discussies over een voorontwerp-structuurplan voor de binnenstad bleek al dat een groep mensen op die manier over de ontwikkeling van het centrum dacht. Het CIMK heeft die ideeën weten schappelijk onderbouwd. We weten nu waar de knelpunten liggen, waar we onze consumenten vandaan halen. Na tuurlijk gaan we als HCT over deze zaak praten en liefst zo gauw moge lijk." Over de negatieve geluiden van een aantal consumenten: ..Als er wordt gezegd: Terneuzen is. te duur voor schoeisel en textiel, dan moet je dat wel vertalen. We hebben een duurte- image bij het publiek. Dat hoeft niet te betekenen dat we ook duur zijn. Maar De - inmiddels opnieuw omstreden - Axelsestraat nare zaak voor de win kels'... het lijkt me overigens niet e om snel van zo n image af t De laatste tijd is er toc-h een aantal textielzaken in het goedkope genre bijgekomen en ook in de schoenen- branche is door een verbouwing wel iets veranderd. Ja dat imageMis schien is het wel ontstaan doordat het publiek hier niet kan 'snollen', zoals wij dat noemen. Snollen: in een grote zaak. zoals C en A. rondlopen en kij ken. maar bij een ander kopen. Ik ben er van overtuigd dal. wanneer je de pnjzen sec bekijkt. Terneuzen met on derdoet voor grotere centra Blijft de vraag: hoe raak je dat beeld kwijt? Ver linde. „Dat zal voor een groot deel aan de individuele winkelier liggen. Wat niet wil zeggen dat ik ervoor pleit om nu maar allerlei goedkope zaken op te zetten. Het publiek roept wel dat we te duur zijn. maar als je daarop afgaat wordt zo'n kreet niet geëffectueerd. Ik geloof wel dat het goed is wanneer Terneuzen een 'trekker' krijgt in de vorm van - bijvoorbeeld - een Vendel. Het CIMK ziet die noodzaak voor 1980. waarna hij in 1985 zou kunnen worden utgebouwd tot super-Vendet. Een ideale plaats zou het gebiedje ten noorden van de Noordstraat zijn. Maar ik dacht niet dat daar ruimte was. Dan ga je denken aan de omgeving van Markt, en Blokken." Dat Terneuzen - ook blijkens het ZEEUWSCH-VLAANDEREN CIMK-onderzoek - nog steeds vrij vruchteloos naar een streekfunetie dingt, wijt de HCT-voorzitlcr vooral aan de honkvastheid van de Zeruws- vlaamse consument. „Je kunt niet ontkennen dat er in Terneuzen een behoorlijk aantal zaken op streekni- veau zit. Daar ligt het niet. Nee, het gaat om die consument. Die is honk vast, die krijg je zomaar niet uit z'n regio en daar helpt niet zo verschrik kelijk veel aan. De toenadering zal langzaam groeien. Een paar percent per jaar De ontwikkeling van het Terneuzense winkelapparaat zal zijns inziens meer in de diepte dan in de breedte gezocht moeten worden. „Consolideren en zeer langzaam groeien." is hel parool. Ver linde: „We hebben te maken met een winkelapparaat dat anderhalf keer zp groot is als normaal. Nu weet ik best dat je dat nooit op zich kunt bekijken en dat er allerlei typisch plaatselijke gegevens meespelen Toch geloof ik H C T -voorzitter J. Vertinde stad heeft duurte-imapc dat je als winkelier er beter aan doet om de komende jaren eens te bekijken hoe je je huidige magazijnruimte bij je verkoopafdeling kunt betrekken dan meteen een nieuwe zaak te stichten." 'Uitbouw van het bestaande kemwln- kelapparaat' - een mooie aanbeveling, al wordt hij - nogal onheilspellend verbonden met de suggestie winkel- nieuwbouw in de Axelsestraat planma tig te blokkeren. Verlinde ..Ik kan me voorstellen dat mensen daar dat een nare zaak vinden, temeer omdat er winkels zijn met een regionale en zeils streekfunetie. Als HCT-bestuur hebben we nog geen officiële reactie uit die omgeving binnnen gehad. Maar nog- De Noordstraat: het kemwmkelappa- raat dal volgens het C.I.M.K. moet worden verstevigd. maals- ik begrijp de angst voor bevrie zing Hoe je zo n aanbeveling uit het CIMK-rapport wettelijk moet verta len 't zal een moeilijke zaak wor den." Java Het plan Java doet niet meer mee. „En daar ben ik gelukkig om," zegt Ver- linde met nadruk. „Hel wordt tijd dat er serieus wordt gedacht aan een an dere bestemming voor dat gebied. Er is al iets gaande in die richting: er wordt gepraat over een multi functioneel centrum. Zelf had ik het een goede oplossing gevonden als ook hel nieuwe postkantoor daar zou zijn gekomen. Winkelvestigingen? Nee. laten we dat nu maar verteten. Dat dateert uit een tijd dat Zeeuwsch-Vlaanderen 200.000 inwo ners werd toegedacht. Het zijn er nog steeds 110.000." Over de economische situatie In de middenstandv.'clor is hij niet som berder maar ook niet opgewekter dan in '75. .Wat gelijkblijvend, is mijn ver moeden De omzet neemt toe. maar de kosten stijgen sneller, terwijl de Inzet van de ondernemer groter wordt. Con clusie: het rendement verbeterter niet op Resteert het HCT zelf. Het is stil rond de club, constateren we met enige spijt. Verlinde „Misschien wel. ja. Er was niet dire kt aanleiding om alarm te slaan, maar na de vakantieperiode la ten we ongetwijfeld weer van ons ho ren." Noemt het 'jammei' dat het stre ven van de organisatie om te fungeren als afspiegeling van wat er in het Ter neuzense midden- en Kleinbedrijf leeft wordt doorkruist door onvoldoende be langstelling van de kant van zaken uit de Axelsestraat ..We doen at tijden moeite om die groep behoorlijk ui ons bestuur vertegen woordigd te krijgen, maar dal is tot op heden niet gelukt. Momenteel zit er een man. Datzelfde probleem geldt voor hel winkelcentrum Zuidpolder Hel is op die manier niet gemakkelijk om Je functie van gesprekspartner namens de middenstand te vervullen. En dal zijn we nog steeds. Of hel nu om de overheid of om andere instanties gaai." TERNEUZEN - De heer A. Korstan- je. rijksconsulent voor handel, am bacht en diensten in Zeeland, vindt dat: B. en w. van Terneuzen een ac tief acquisitiebeleid moeten voeren om in deze stad een warenhuis te krijgen. Er is constant actie nodig en er kan niet worden volstaan met een incidentele aanpak. De winkeliers van de Axelse straat de kans moeten krijgen om via een wetenschappelijk rapport de conclusies uit het CIMK- onderzoek dat winkelnieuwhouw daar moet worden tegengegaan te ontzenuwen. 0 De consument wel kan zéggen dat hij Terneuzen te duur vindt maar er geen bewijzen zijn. Do rijksconsulent geeft deze opinies m een gesprek over het CIMK- onderzoek naar de bewinkelingssi- tuatie. Hij is met het Centraal Insti tuut van mening, dat Terneuzen momenteel geen koop- en streek- centrum is voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen. Volgens een recente at las van de distributieverdeling ivan de hand van professor dr Bak) gaat de 'uitstraling' niet verder dan het middengebied. Korstanje: „De interesse uit omlig gende gemeenten valt me tegen, al kun je 't ook uitleggen als een mee valler voor centra als Axel en Hulst Vooral Hulst heeft een prachtig winkelapparaat met een goed assor timent. Er zijn voor Terneuzen dui delijk kampers op de kust". Hij vindt het - alweer: met het CIMK - nodig dat er een warenhuis komt. al acht hij het niet noodzake lijk dat er al op voorhand wordt uit gemaakt van welk type dat moet zijn. Hel rapport kiest voor een Vendel legen 1980 en een super- Vendet rond 1985. De rijksconsulent: „Ik vind niet dat je dat moet doen. zeggen: dit wel en Rijksconsulent A. Korstanje dat niet. Daarvoor zal nader onder zoek nodig zijn. Ik geloof wél dat we er naar toe moeten dat er in Ter neuzen een warenhuis kómt. Dat zou een trekker van koopkracht zijn en zeker van Belgen. B. en w. zou den aan die zaak meer prioriteit moeten geven in hun acquisitiebe leid- Niet dat er van die zijde niets is ...actieve acquisitie... gebeurd in het verleden, maar het was vaak te incidenteel. Het college zou wat meer aan public-relations moeten werken. De mensen moeten af van het idee dat er over het water niets eebeurt" Als geschikte plaats voor een wa renhuis denkt hij aan de omgeving Korstanje: „Ik sta volkomen achter de conclusie van het CIMK dat je het Java niet moet gaan bewinkc- len. Die mening was ik trouwens al tijd al toegedaan Je kweekt dan een vervloeiing van het kemwinke- lapparaat en verder maak je het onmogelijk om van de markt een markt van allure te maken, zoals ik graag zou zien. Het is trouwens geen heim dat men in regeringskringen sterk geporteerd is voor concentra- - tie van het winkelapparaat. Hel standpunt is dat duurzame en over ige goederen verkocht moeten wor den in de city". Axelsestraat De rijksconsulent vindt niet dat winkelnieuwhouw aan de Axelse straat planmatig geblokkeerd zou moeten worden, zoals het CIMK aanbeveelt. „Ik zou de betrokkenen een kans willen geven om met een wetenschappelijk rapport te reage ren. Aan kreten hebben we ni^ts. Het zal wetenschappelijk moeten worden aangetoond of bevriezing nodig is. tenslotte is het CIMK- rapport ook een wetenschappelijke studie". Dat het onderzoek afraadt om win kelvestigingen mogelijk te maken op het Schuttershof en daar ook geen 'Prijsslag' toe te laten heeft zijn instemming, terwijl hij even eens met het CIMK van mening is dat er in een aantal nieuwe be stemmingsplannen geen uitge breide winkelvestigingen moeten worden gecreéerd. Een heet hangijzer in het consu- mentenonderzek van het Centraal Instituut Terneuzen zou 'te duur' zijn. vooral met schoeisel en textiel. De rijksconsulent: „De consument stelt dat te gemakkelijk. Van Mid delburg is het indertijd ook eens ge zegd. maar bewijzen werden er nooit aangedragen Misschien heeft men het idee door het wat exclusieve ka rakter van Terneuzen. maar het is mij niet bekend, terwijl ik toch door heel Zeeland reis. Ik heb ook nooit klachten gehad en als die er zouden zijn wist ik dat snel genoeg". Meer bewust zens centrale positie. Daar ont breekt hel nogal eens aan. En pro beer verder iels te doen aan hel 'duurte-imago'. Alleen al het feit dat de consument zoiets denkt is een funeste zaak". Hij is teleurgesteld over het moei zame functioneren van de plaatse lijke commissie voor het modden- en kleinbedrijf, één van zijn initia tieven. „Dat feilen kun je niet alleen b. en w. verwijten, dat ligt ook aan ge brek aan initiatieven vanuit de middenstand. In Axel heeft de commissie eigener beweging b. en w. geadviseerd over de winkelslui tingswet en ook is Sas van Gent loopt de samenwerking met het col lege uitstekend- Dat is een heel ver schil met Terneuzen. Nu weet ik wel. ook b. en w. zitten vaak met andere zorgen. Ze moeten niet ver geten dat de groep handeklrijven- den van zeer veel belang is voor de infrastructuur van een plaats. En natuurlijk geldt zowel voor bet col lege als voor adviserende hoofd ambtenaren dat ze ze een beetje middenstandsml.nded moeten zijn". Een opwekkend bericht van het rijksconsulentschap tot slot: aan service mankeert het de Terneu zense zakenmensen niet. Korstanje: ..Zonder serviceverlening kun je eenvoudig niet bestaan. En omdat in Terneuzen de meeste zaken al ja ren draaien móeten ze wel een goede service geven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25