Syrisch leger versterkt offensief in Libanon Versterking naar Belfast PZC Politieke escalatie rond Habitat VERHOUDING CAIRO-DAMASCUS VERSLECHTERD verhelderend OPINIEPEILING: ITALIANEN LINKSER het weer Zomerweer Vier miljard over in Utrechts Taartwerpteam op wereldkampioenschap Ministers Sabah verongelukt ELF DODEN IN WEEKEINDE AZEVEDO ERKEND ALS PRESIDENTSKA ND ID A A T IN PORTUGAL BEIROET (RTR, DPA. UPI) - Terwijl van Arabische zijde pogingen in het werk worden gesteld om een eind te maken aan de strijd in Libanon, heeft Syrië zijn militaire actie in dat land uitge breid. Naar een woordvoerder van de Arabische Liga maandag in Cairo bekendgemaakt, zal daar een spoedbijeenkomst worden gehouden van ministers van buitenlandse zaken van de aangesloten landen. Waarnemers verwachten niet veel heil van deze conferentie. Men betwijfelt het of Syrië een afgevaardigde zal sturen, terwijl Libanon niet over een regering beschikt die na mens het land kan optreden. De bijeenkomst wordt gehouden op verzoek van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (plo) die fel gekant is tegen het gewapende ingrijpen van Syrië in het Libanese conflict. Volgens een PLO-woordvoerder kan de ministerieconferentie een Arabische topconferen tie voorbereiden waarom PLO-leider Jasser Arafat heeft gevraagd. SPOEDBIJEENKOMST ARABISCHE LIGA De spoedbijeenkomst over Libanon van de Arabische ministers van biu- tcnlandse zaken is met een dag ver vroegd en zal nu vandaag om 18.00 uur (onze tijd) in Cairo worden gehouden. Dit heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoud Riad, maandagavond bekendgemaakt. Vol gens Riad is het besluit genomen 'met het oog op de voortdurende verslech tering van de Libanese situatie en de zware gevechten die de gehele dag zijn geleverd'. De situatie is het weekeinde nog ge compliceerder geworden door het be sluit van Egypte om zijn diplomatieke staf uit de Syrische hoofdstad Damas cus terug te trekken, nadat zaterda gochtend Arabische jongeren het am bassadegebouw waren binnengedron gen, daar vernielingen hadden aange richt en Egyptische functionarissen hebben mishandeld. Het personeel van de Syrische vertegenwoordiging in Cairo kreeg aanzegging 'met het oog op eigen veiligheid' binnen 48 uur Egypte te verlaten. De Syrische strijdkrachten rukten maandag op enkele fronten verder op in de rich ting van dc hoofdstad Beiroet. In be richten uit het frontgebied werd ge sproken van felle strijd tussen Syri sche tanks en troepen van Linkse Li banese groeperingen die door Pales- tijnen worden gesteund. Onder andere werd gevochten bij een strategisch be langrijk wegenknooppunt in de be rgen bij Mdeirej op nog geen 25 km van het centrum van Beiroet. Weste lijke ooggetuigen van de strijd berich ten dal de Syriérs vier tanks verloren. Van Palestijnse zijde werd echter ver klaard. dat Syrië maandagochtend zijn troepen maandagochtend ver sterkte met twee infanteriebataljons. 97 tanks en 52 stuks geschut. In Beiroet en omgeving woedde maan- I ADVERTENTIE) kan een gesprek met Z.V.U. of WISSE zijn, men weet er alles van airconditioning En dat is een hele opluchting, alleen al als u aan de hete zomer'75 terugdenkt Voor gedegen advies en snelle installatie is Z V U./WISSE de aangewezen weg airconditioning Vooral onder vrouwen verschuiving ROME (AFP) - Bij de alge mene verkiezingen van 20 juni zal 58,5 procent van de Italia nen 'linkser' stemmen dan bij vorige verkiezingen, zo blijkt uit een opiniepeiling van het instituut 'Demoskopea', die maandag is gepubliceerd in het linkse weekblad Tempo; 15,2 procent wil 'rechtser' gaan stemmen en 26,3 procent blijft trouw aan de partij waarop ze ook bij de vorige verkiezingen hebben gestemd. Volgens het onderzoek is vooral de verschuiving naar links onder de Ita liaanse vrouwen opmerkelijk. Dc massale verschuiving naar links die deze openiniepeiling signaleert is nogal verrassend. Opiniepeilingen van twee weken geleden duidden op stabiliteit van het kiezerskorps en slechts geringe verschuivingen. Vol gens die eerdere peilingen zouden de christen-democraten de grootste par tijvan Italië kunnen blijven. De Italiaanse communisten streven er niet naar alleen aan de macht te ko men, maar willen een beter politiek evenwicht in Italië. Aldus Enrico Ber- linguer. leider van de Italiaanse com munisten, in een in het jongste num mer van het Amerikaanse weekblad Time' verschenen vraaggesprek. De politieke situatie in Italië is gedu rende de laatste 30 jaren gekarakteri seerd door een christen-democratische partij die leek op een planeet waarom heen de kleinere partijen als satellieten draaiden." aldus Berlinguer Hij wen ste gelijkwaardiger betrekkmgen tus sen de partijen VIS-waarnemers De MSI. de neofascistische partij van Italië, zal de VN-commissie voor de rechten van de mens vragen waarne mers naar Italië te sturen 'opdat zij ge tuige kunnen zijn van het geweld en de intimidatie waarvan rechts hier het slachtoffer is." Zondag werd in Rome brand gesticht in een bioscoop waar later op de dag een neofascistische verkiezingsbijeen komst zou worden gehouden Amerika Amerikaanse particulieren die zich zorgen maken over een Italië waar de communisten mogelijk regeringsver- antwoordelijjheid gaan dragen hebben zich verenigd in een 'burgergenoot- schap voor vrijheid in het Middel landse Zeegebied'. Het voorzitterschap van deze club be rust bij oud-minister van financiën John Conally. Geldgebrek heeft het 'genootschap' niet. want het schreeuwt zijn gehoor!,o zondag uit met een pagi nagrote advertentie in de 'New York Times'. Voor de ondertekenaars, onder wie de senatoren John Pastroe en Pete Domi- nici. de oud NAVO-stafchef generaal Andre Goodpaster en zijn college Thomas Moorer. „is het gevaar van een communistische machtsgreep in Italië (tijdens en na de algemene verkiezin gen van 20 juni) groter dan ooit sinds de tweede wereldoorlog." Amerikanen van Italiaanse afkomst wordt gevraagd familie en kennissen in het 'moederland' aan te schrijven met het verzoek niet communistisch te stemmen. ZONNIG EN WARM Droog zonnig en warm weer, zwakke lot matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen van 24 tot 30 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Warm, vrij zonnig en droog. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor woensdag: aantal uren zon: 8 tot 16, min. temp.: omstreeks 13 graden; max. temp.: om streeks 25 graden: kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 95 pro cent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent Voor donderdag aantal uren zon: 5 tot '3. min. temp.: omstreeks 15 graden: max. temp.: omstreeks '26 graden: kans OP een droge periode van minstens 1'2 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de tempuratuur geld voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra ven rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 9 juni Zon op 04.21 onder 20.58 Maan op 17.46 onder 02.28 i Van onze weerkundige medewer ker Het komt zelden voor dat Pasen en Pinksteren beide in hetzelfde jaar zo zonnig en met zulke bovennormale temperaturen verlopen als dit jaar het geval is. Gisteren steeg het kwik plaatselijk in ons land tot 27 graden, in Zuid-Frankrijk en in Spanje werd 30 graden bereikt. Bijna in heel Europa was het pink- sterweerfraai, behalve in het groot ste deel van Scandinavië, waar het te koel bleef, en in een deel van de Bal kan. waar het regenachtig was Vooral in Zuidslavië. waar gisteren tal van buien vielen als gevolg van een zgn. hoogtestoring. Bij ons zal het warme weer nog en kele dagen voortduren. Vandaag kunnen in het binnenland maxima tot dicht bij 30 graden voorkomen. Eerst in de tweede helft van de week zal de onweerkans iets toenemen, maar overigens blijft het fraai va- kantieweer in grote delen van Eu ropa en ook in ons land. en voor de landbouwers mooi weer om te hooien. dag een fel artUlerieduel tussen pro- en anti-Syrische groepen. Voor het eerst sinds het gewapende ingrijpen van Sy rië mengden zich Syrische straaljagers van Russische makelij in de strijd die de linkse stellingen in duikvlucht be schoten en ook aanvallen uitvoerden op Palestijnse vluchtelingenkampen In Damascus probeerden Intussen de Libische premier Jalloed en de Alge rijnse minister van onderwijs Abdelka- rim Ben Machmoed die zaterdag over- wacht in de Syrische hoofdstad waren aangekomen, een bestand te bewerken tussen Syrië en de Palestijnen. Syrië beschuldigt de Palestijnen en vooral hun voornaamste verzetsorganisatie El Fatah er van. dat zij erop uit zijn van Libanon een Palestijnse slaat te ma ken. De Palestijnen op hun beurt vre zen dat hun in Libanon een tweede 'zwarte september' te wachten staat. Zij doelen daarmee op de bloedige ac- ,tie waarmee koning Hoessein in 1970 een einde maakte aan de activiteit van de Palestijnse commando's in zijn land. Volgens een woordvoerder van de PLO Beiroet waren de linkse troepen en de Palestijnen bereid in le stemmen met een voorstel van premier Jalloed om maandagavond om 18 uur de strijd te staken. De Syrische regering had het plan echter van de hand gewezen. Toenadering Nu de verstandhouding tussen Cairo en Damascus steeds slechter wordt, zoekt Egypte toenadering tot. de Pales tijnen. Dezen kregen dit weekeind toe stemming hun radiostation in Cairo weer te gebruiken dat enkele maanden geleden werd gesloten om een euid te maken aan de stroom van Palestijnse kritiek op de tweede tussentijdse rege ling die Cairo in november jl txmet Is raël inzake de Sinal gesloten had. Dc Sow jet-Unie beschuldigde maan dag in een reeks berichten in het rege ringsblad Izwestia de 'westelijke im perialisten' er van dat zij de spanning in het oostelijke bekken van de Mid dellandse Zee opvoeren om een eind te maken aan de Arabische eenheid en de Palestijnse bevrijdingsbeweging. In het blad werd geen melding ge maakt van berichten uit Turkije en Israël, dat de Sow jet-l nie via de Bos porus haar vlootstrijdkrachtcn in de Middellandse Zee versterkt lot onge- gezondheidszorg PLYMOUTH - Zaterdag is in Plymouth dc transatlantiscl kleinere schepen, hier de ruim 73 meter lange Spirit of Amei ran Michael kane. Aan de race nemen I2J mannen en 4 vrc DEN HAAG (ANP) - Hel Centraal Planbureau verwacht dal in de ge zondheidszorgvoorzieningen vier mil jard gulden per 1980 meer kan w orden bespaard dan tol dusver is verwacht. Het hoofd van de afdeling sociale planning van hel CP. dr. F. B. Lem pers. heeft dit zaterdagavond in de televisie-actualiteitenrubriek Brand punt gezegd. De bezuinig'ngen zijn volgens het planbureau terug te voeren op be scheidener verwachtingen over de groei van verpleegtehuizen, psychiatri sche ziekenhuizen en zwakzinnigenin richtingen (2.9 miljard gulden minden, de daling van het aantal ziekenhuis bedden (600 miljoen gulden i, op de herziening van tarieven en honore ringsstructuren van huisartsen, tan dartsen en specialisten (400 miljoen), en op besparingen in het verbruik van genees- en verbandmiddelen (520 mil joen gulden). COXHEATH - Leden van het Utrechtse taartwerpteam lie Jesters' gooien elkaar tijdens de finale van het wereldkampioenschap taartengooien in het Engelse Coxheath met het smakelijke materiaal om de oren. Tijdens het toernooi vlogen 1000 taarten door de lucht, waarvan het overgrote deel de kleding en het gelaat van de deelnemers trof De EEG-landen en de •suikerproducerende Afrikaanse. Cari bische en Pacific-landen die de sa menwerkingsovereenkomst van Rome hebben getekend, hebben zaterda gochtend vroeg na een zitting van vijf tien uur overeenstemming bereikt over een prijs van 267 rckencenheden (320 dollan per ton voor de 1.3 miljoen ton suikerbiet die dit j;iar aan de gemeen schap zullen worden geleverd. KOTA KINABALOE (R'I'Ri - Moham med Focad Stephens, regeringsleider van Sabah en drie ministers van dit gebied dat deel uitmaakt van dc Ma leisische federatie, zijn zondag om het leven gekomen toen het vliegtuig, waarin zij zalen, op rond drie kilome ter van Kota Kinahaloe neerstortte. In totaal kwamen er 11 mensen om- Direct na het ongeluk is vice-premier Datoek Harris Salleh als regeringslei der beëdigd. BELFAST (AFP RTR/UPI) - \'a afloop van een spoed- oijeenkomst van de Noordierse veiligheidsautoriteiten onder voorzitterschap van de Britse ninister voor Noord-Ierland. Vlerlyn Rees. zijn honderden 3ritse militairen die in de N'oordierse graafschappen ge legerd waren, naar Belfast ge- ;onden. iADVERTENTIE een fleurop bloemencheque moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fieurop-bloemis Fleurop Inlerllora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 135. Den Haag Pompilio da Cruz afgewezen tees belegde de spoedbijeenkomst na -en golf van aanslagen in de loop van aterdagavond en nachl die alleen al in Belfast elf doden en een dertigtal ;ewonden heeft geeisl. 'jen bomaanslag op een caic in een irotestantse wijk kostte zaterdag aan twee mensen het leven Het lokaal was ol mensen die geen kans hadden zich ln veiligheid te stellen toen drie jonge lui zonder waarschuwing een bom bij !e toegang plaalsb-n die enkele sccon- len later explodeerde Zeker twaalf nensen werden hierbij gewond. <orte lijd later werden in een ander ■afé dne mensen door onbekenden leergeschoten Twee katholieken wer- len in hun huis door jongelui doodge- ehoten. Een man bezweek later aan Je jongste gewelddadigheid en begon- ten vrijdagochtend toen twee rooms- catholieke meisjes door kogels werden •erwond door mannen die eerst had- len getracht hun vader te vermoorden, sindsdien wordt de stad weer getets- erd door wraakacties ylaandag ontplofte tussen de middag •en bom m een apotheek in Belfast. Kinder dal zich hierbij persoonlijke ingelukken voordeden Te Arboc. in iet zuidwesten van Noord-Ierland. lie- len twee politiemannen verwondingen .ip. toen zij onder vuur werden geno- nen. Ongeveer 20 mensen zijn aangehouden laar aanleiding van de gewelddaden in net weekeinde LISSABON iAFP/RTR/L'PIl - Het Por tugese hooggerechtshof heeft admi raal Pinheiro de Azcvedo. de huidige premier, zaterdagavond erkend als kandidaat voor hel presidentschap. Eerder had hel de kandidatuur afge wezen van Pompilio da Cruz. omdat deze niet had voldaan aan de inschrij- vingsvoorwaarden. Da Cruz. die kandidaat was gesteld door de organisaties van vluchtelingen uit de voormalige Portugese kolonies, heeft tegen de uitspraak van het hof beroep aangetekend. Majoor Otelo Saraiva de Carvalho, kandidaat voor het Portugese presi dentschap waarvoor eind deze maand verkiezingen worden gehouden, heeft zondagavond voor radio en televisie zijn verkiezingsprogram gepresen teerd. De oud-commandant van de Copeon. de veiligheidstroepen, zei 'aan de kant van het arbeidersvolk' te staan 'om een nieuwe maatschappij op te bouwen, zonder uitbuiters en zonder uitgebuiten'. Bommen In de Portugese hoofdstad liepen za terdagavond zestien mensen verwon dingen op doordat een bom ontplofte in een gebouw waarin de zetelkantoren zijn gevestigd van de vertegenwoordi ging die de van een Mozambikaans- Portugees vriendschapsorganisatie ls gevestigd. Het is niet bekend wie voor de aanslag verantwoordelijk is. Binnen het ge bouw werd grote schade aangericht Zondagnacht is in Lissabon een bom ontploft voor het ministerie van on derwijs Volgens de radio is daarbij een gewonde gevallen. Zondagavond had de minister van on derwijs. majoor Vitor Alves, de aan de universiteit van Coimbra ontbrande algemene staking goedgekeurd. De staking moest de vrijlating bewerkstel ligen van een an U-fascistische student, die twee maanden geleden was gear resteerd voor het bezit van een mes bij een bijeenkomst van de CDS. de chnsten-democratische partij. Gromyko De Russische minister van buiten landse zaken. Andrei Gromyko. wil een officieel bezoek aan Portugal brengen. Dit staat in een communi que. zondag in Moskou uitgegeven aver het bezoek van de Portugese mi nister van buitenlandse zaken. Ern esto de Melo An tunes, aan de 5ow jet-Unie. GEKRAKEEL TUSSEN PLO EN ISRAEL (Van een speciale verslaggever! VANCOUVER - Met een rustig pinksterweekeinde achter zich, bereidt de Habitat-conferentie zich voor op enkele dagen in tensief overleg om te voorko men dat de resultaten verdrin ken in een luid politiek gekra keel tussen het Palestijnse be vrijdingsfront en de Israëlische delegatie. De ee.rste schermut selingen tussen beide groepe ringen in een aarzelend zomers Vancouver hebben over en weer al tot beschuldigingen van sa botage geleid. Zo konden enkele films die de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO in het perscentrum Habitat wilden ver tonen niet de aandacht krijgen waarop de PLO had gehoopt. Zodra het bevrij dingsfront aanstalten maakte de ruimte voor de film te verduisteren, bleek een geheimzinnige hand het cen trale schakelpaneel te beheersen. Een erg machtige hand bovendien, want niemand in het hele gebouw slaagde erin het licht uit te doen. Sabotage, rie pen de Palestijnen en de veiligheids mensen begonnen het hele gebouw uit te kammen, maar vonden natuurlijk niets. Pas nadat de verzamelde journalisten het gebouw hadden verlaten, trad de normale toestand weer in. Eerder had een Canadese verslaggever de PLO- mensen op een persconferentie al ge vraagd wanneer de eerste bomaanslag in Vancouver kon worden verwacht. Het wat cryptische antwoord luidde" onze organisatie telt meer wijsgeren dan er in de Israëlische delegatie zitten. De Israëlische afvaardiging gaf eerder te kennen zich niet te zullen opjagen door allerlei activiteiten van de PLO. zeker niet als het erom zou gaan opvallend de publiciteit te zoeken, maar a! op pink stermaandag. enkele uren na een nieuwe persconferentie van de PLO. eveneens met de "media" zou worden ge praat. In de Assemblee hadden de Ara bieren hun ongenoegen over de Israëli sche houding ten aanzien van bezet Pa lestijnse gebied al meteen laten blijken door demonstratief de vergaderzaal te verlaten, toen de Israëlische woord voerder achter de katheder verscheen. De Sowjet-delegatie en enkele Afri kaanse afvaardigingen steunden de Arabieren in hun protest, al veront schuldigden de Russen zich later door op te merken datze op dat moment juist naar een andere commissievergadering moesten. Het hele spel is erop gericht om deze conferentie door middel van allerlei po litieke amendementen op aanbevelin gen en programma's te misbruiken. Irak. Algerije en Egypte waren daarbij de gangmakers. De laatste twee landen hebben intussen een beroep gedaan op de secretaris-generaal van de conferen tie. Enrique Penalosa. om een speciale commissie te benoemen die moet rap porteren over de levensomstandighe den van de Palestijnen in het bezette gebied. Dat rapport zou dan. samen met de aanbevelingen van de Habitat- conferentie in de algemene vergader ing van de Verenigde Naties aan de orde moeten w orden gesteld op de 31ste zitting, komende september. Algerije en Egypte spraken in een ontwerp resolutie hun bezorgdheid uit over het feit dat de Palestijnen werden gedwon gen hun geboorteland te verlaten en over de bedreiging van de w ereldvrede en de veiligheid als gevolg van 'de op zettelijke vernietiging' van hun cultu ral Habitat'. Directie: F. van de Velde. K Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredacteur: G A de Kok Adjunct-hoofdredacteuren M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraai 56-60. lel. (01184) 15144 Middelburg Markt 51. tel. (01180) 27651. Goee: Grote Markt 2. tel 101100) 16140 Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150)4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (01140) 4058 In de avonduren >s de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (011841 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186M 584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. */oor klachien bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: (01183) 63533 Overl. adv. maandag- t7m vrij dagavond van 20.30 tot 22-00 uur I0l"i84i 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Abom ementsp rijzen: per kwartaal f 37.75. franco per post 42.-. per maand, 12.75; osse nummers 0.5C (inclusief 4 pet. btw). Ad vertenti eta neven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2 tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw Giro: 35 93 00. Provmoale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3