Bij natuurreservaat in Kapelse Moer aanpak Yersekse Moer nodig Tankers botsten bij Terneuzen: 50 ton olie in Westerschelde m/v Verdwaalde dolfijn in de Westerschelde gevonden NORIT Landbouw nog niet verontrust door de aanhoudende droogte almanak Automobilist ernstig gewond te Sluiskil ZEEUWSE Onweer Enige dagen geleden heeft dit dag blad uitgebreid de officiële indienst- stelling van het geleide wapenfregat 'De Ruyter" op de werf van 'De Schelde' gemeld. Het was een offi cieel gebeuren, compleet met vlag gen hijsen, militair eerbetoon en sa luutschoten ter ere van konngin Ju liana. Toen de saluutschoten klonken, kreeg een Vlissingse huisvrouw, zo meldde men ons naderhand, plotse ling veel haast om haar in de tuin te drogen hangende was binnen te ha len. Ze dacht namelijk weinig vertrouwd als ze bleek met deze vorm van krijgsgewoel, dat het ging onweren. provincie DIER ZO'N 40 JAAR OUD - LATER GESTORVEN DINSDAG 8 JUNI 1976 DOLFIJN WOOG BIJNA 350 KG ELLEWOUTSDIJK - Zondagmid dag is in de Weslerschcldc ter hoogte van Ellewontsdijk een dol fijn gevangen. Het dier. dal zo'n 40 jaar oud was, verkeerde in zo'n slechte gezondheid, dat hel later, toen het was overgebracht naar hel Dolfinarium in Scharendijke. stierf. Het kadaver werd maanda gochtend naar Utrecht overge bracht, waar in het laboratorium van de diergeneeskundige faculteit een onderzoek zal worden ingesteld naar de doodsoorzaak. Drie stokvissres ontdekten vonge week dat in de Westerschelde ter hoogte van Ellewoutsdijk een bijna drie en een halve meter lange dolfijn zwom. Zaterdagmorgen werd het dolfinarium in Scharendijke ge waarschuwd waar eigenaar N den Broeder onmiddellijk besloot dat er iets voor het kennelijk zieke dier gedaan moest worden Hoofdtrainer Dolf de Wit en trainer Kees de Groot gingen kijken, maar konden het dier niet vinden. Zondag probeerden zij het nog een keer en ontdekten dat de dolfijn, wier sonorsysteem door de vele zandplaten in de Westerschelde met werkte, voor de haven van Elle woutsdijk lag Met vereende krach ten werd het dier op het droge ge holpen. Het bleek een tuimelaar te zijn zoals de dolfijnen m Scharen dijke en geen griend zoals aanvan kelijk gedacht werd. Het dier was echter ongewoon groot (bijna 3.5 meter en 350 kilo zwaar» en vertoonde sporen van ouderdom en ziekte. „Ze had nog maar drie tanden", vertelt Kees de Groot, „had een infectie bij haar ogen en zat vol oude wonden. We vermoeden J. W.M. KUIPERS IN DOCTORAALSTUDIE: VEGETATIE WORDT ERNSTIG BEDREIGD" zijn gestorven. Ondanks een kal merende injectie, vermoeden Kees de Groot en de heer Den Broeder dat ze in een shocktoestand is ge raakt, iets wat bij dolfijnen nogal gauw voorkomt. Hun enige troost is dat de dolfijn, die zo'n jaar of veertig oud was, waarschijnlijk toch zou zijn gestorven. „Wat er aan de hand is geweest ontdekken ze nu wel in Utrecht", aldus de heer Den Broeder. „Je moet in zo'n geval doen wat je kunt", vindt hij. „Het was natuur lijk ook een leuke aanwinst voor ons dolfinarium geweest. We hopen nu dat we het skelet terugkrijgen om te kunnen tentoonstellen, want het is uniek dat zo'n dier op de Wester schelde terecht komt. De moeilijk heid is in zo'n geval, dat niemand weet waar hij zoiets moet melden. Zo komt men dan bij ons terecht. Wij hebben dat al vaker meege maakt met een jonge rob bijvoor beeld. die we toen aan Blijdorp hebben door kunnen spelen". YERSEKE - „Het is dringend noodzakelijk dal tegelijkertijd met het tot stand hebben veel percelen een ongelijk komen van een natuurreservaat in de Kapelse Moer ook de Yersekse Moer maaiveld. Hierdoor zijn overgangsa- wordt aangepakt". Tot deze conclusie komt de heer J. W. M. Kuijpers uit mattes ontstaan tussen zoet en zoul Utrecht in een doctoraalstudie 'Landschap en vegetatie, in de bijzonder zilte droog en nat. Deze situaties komen graslanden, van de Yersekse en Kapelse Moer". In de studie, die uitging van het 0ok voor langs de kleine kreekruggen Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke is van april 1974 en jn botanisch opzicht zijn deze ge- lol september 1974 een uitvoerig onderzoek verricht naar de vegetatie in beide bieden bijzonder interessant. Inde gebieden. drinkputten vindt men een aantal zeldzame planten, maar ook worden GROOT AANTAL ZELDZAME veel van deze putten volgestort met Di a mtfm iv rroirnrM puin en aUerlei afva1"' aldus de heer PLANTEN IN GEBIEDEN Kuijpers. CADZAND - Attent ingrijpen van bad gasten heeft zondagmiddag voorkomen dat een duinbrand bij de 'Zwarte Pol der' te Cadzand grote omvang heeft kunnen aannemen. Met stokken en twijgen gingen de bezoekers van de Cadzandse kust in grote getale het vuur te lijf. Hoewel het er in het begin naar uitzag dat de brand niet beteugeld kon worden luktr het op den duur toch om de vlam men te doven. De inmiddels geala- meerde brandweer de korpsen van Cad zand en Oostburg rukten uit) hoefde niet meer in actie te komen. Overigens ondervond de brandweer enorm veel hinder van de grote verkeersdrukte. THD-Zeeland in raad Maatschappelijke Dienstverlening MIDDELBURG - In een vergadering van de Zeeuwse Raad voor Maat schappelijke Dienstverlening, op maandagmiddag 14 juni aanstaande zal nadere informatie worden gegeven over de stand van zaken bij de 'Tele fonische Hulpdienst Zeeland', die binnen afzienbare tijd gaat werken. In deze vergadering, die om half vijf begint, komt voorts een verzoek om uitbreiding van het Centrum voor Deskundigheidsbevorfering aan de or de. Andere agendapunten zijn onder meer reorganisatie van de raqd en een subsidieverzoek van de werkgroep re latietraining te Goes, waarover de raad het provinciaal bestuur moet advise ren. Formeel is hierbij reeds aangetekend of van de provinciale overheid redelij kerwijze mag worden verlangd dat zij een niet rechtspersoonlijkheid bezit tende. plaatselijke groep gaat subsi diëren. Voorts komt in deze vergadering het concept-jaarverslag 1975 aan de orde. waarin is aangetekend dat de structu rering voor de maatschappelijke dienstverlening ook in een betrekkelijk kleine provincie als Zeeland de nodige aandacht vereist. Veranderoen in de samenleving vragen eenconstante bijstelling van het beleid, waarmee ook de raad, als platform van de maatschappelijke dienstverlening in de provincie, wordt geconfronteerd. bovendien dat ze haar kostje niet bij elkaar kon krijgen in de Wester schelde. omdat daar bijna geen rond vis zit. die een dolfijn nodig heeft. Bovendien braakte ze garna len en had ze nogal wat bagger bin nen gekregen. Waarschijnlijk heeft ze de lange tocht, misschien wel vanaf de Atlantische Oceaan, naar hier gemaakt omdat ze ziek was en uit de groep was gestoten. In iede'r geval vonden we het niet verant woord haar in de Westerschelde te laten en besloten we haar naar Scharendijke te brengen" Dierenarts Buth uit Haamstede werd ingeschakeld, er kwam een vrachtwagen en in Scharendijke werd een quarantaine-bassin in orde gebracht. Het dier werd inge smeerd met vaseline en gebracht in natte doeken en met een net in de vrachtwagen gehesen Shock De heer Kuijpers meent, dat deze ve getatie ernstig wordt bedreigd, mits voordien een aantal maatregelen wordt genomen De Kapelse Moer komt in aanmerking om te worden verkaveld De heer Kuijpers: ..Hoewel in het ruilverkavelingsplan een reser vaat van 140 hectare tol stand zal ko men. is het waarschijnlijk dat buiten het, reservaat ernstig verlies ten op zichte van de huidige situatie zal op treden. Door schaalvergroting in de landbouw, het rechttrekken van bestaande wegen en het aanleggen van nieuwe, zal een ernstig verlies betekenen van de hui dige situatie met zijn slingerende we gen. die volledig aansluiten bij het geomorfologisch patroon van het land schap. Daarnaast zal het rooien van heggen en opgaand loofhout, het ver- Begin van brand in woning in Middelburg MIDDELBURG - Op eerste pinkster dag is de Middelburgse brandweer tweemaal in actie gekomen, 's- morgens voor een begin van brand in een woning in de Spanjaardstraat, 's- avonds voor een bermbrandje aan de K le verskerkseweg. Het begin van brand in het huis aan de Spanjaardstraat werd omstreeks tien uur zondagmorgen ontdekt, toen de bewoners, de familie H„ in de kerk za ten. Omwonenden namen rookontwik keling waar en waarschuwden de brandweer. Op een zolderkamertje was toen al een flink gat in de vloer ge brand en het dakbeschot door het vuur aangetast. Dat was even na tien uur. toen de brandweermensen de voordeur van het pand moesten forceren om binnen te komen. Om de brand te eli mineren moest men verder eeri gat in het dak kappen. Kortsluiting is moge lijk de oorzaak van de brand_.op het zolderkamertje, dat bij twee "zoons van de familie H. in gebruik was. De brandweer had het vuur snel bedwon gen, wat ook op de avond van eerste pinksterdag omstreeks zeven uur het geval was, toen in een hoop afval nabij de Arnebrug door onbekende oorzaak brand ontstond, waarvan een be rmbrandje het gevolg was. Bij dit brandje was veel rookontwikkeling. lagen van de grondwaterstand en het egaliseren van percelen de nu nog aanwezige rijkdom aan plantensoorten doen dalen", aldus de heer Kuijpers. „Bij het beheer van de Yersekse en Kapelse Moer spelen tot nu toe uitslui tend agrarische motieven een rol. Het moet echter mogelijk zijn bij het be heer van die delen, die niet direct voor agrarische doeleinden worden ge bruikt, zoals dijken en wegbermen, re kening te houden met de daar voorko mende botanische waarden. Bijna alle bermen van de verharde wegen worden in het voorjaar bespoten met een her bicide. waarna ze later worden ge maaid. Om de vegetatie van deze be rmen weer interessanter te maken zou kunnen worden volstaan met een of tweemaal maaien in plaats van deze te bespuiten". Poelgronden De heer Kuijpers toont in zijn onder zoek aan dat de waarde van het land schap in hoge mate wordt bepaald door de ligging van de hoge kreekrug- gronden en de daartussen gelegen poelgronden. „Deze geomorfologische opbouw is nu nog duidelijk in het landschap terug te vinden. De poelgronden zijn in gebruik als grasland, de kreekruggen als bouw land en boomgaard, terwijl op de over gang tussen deze gebieden veel mei doornheggen voorkomen. Als gevolg van de moernering (uitgraven van veen voor de zoutwinning in het verleden) Aanvaring in "Gat van Ossenisse": tanker beschadigd OSSENISSE - Bij een aanvaring in het 'Gat van Ossenisse' is in de nacht can vrijdag op zaterdag de binnen tanker 'Ricy 4' vrij zwaar beschadigd. De 'Ricy 4' botste tegen de zijwand van de Italiaanse vrachtvaarder 'Mare Doreco (16.240 brt). Beide schepen kwamen uit Antwerpen. Vermoedelijk heeft de kapitein van de met stookolie geladen 'Riccy' een lichtbaken gemist en het schip zo doende in een verkeerde baan ge stuurd. Ondanks de vrij zware schade kon de binnentanker de reis naar Ter- neuzen voortzetten. De 'Mare Doreco' liep slechts lichte schade op. In het onderzochte gebied zijn 298 soorten hogere planten gevonden, waarvan er in ons land 32 soorten zeld zaam zijn. Voor een cultuurgebied zonder beschermde natuurgebieden is dit een" zeer hoog aantal, bijna twee maal zoveel als er in ons land gemid deld op een dergelijke oppervlakte voorkomen. Daarnaast is de Yersekse Moer, die in de studie het laatste poel- gebied in Zuidwest-Nederland wordt genoemd waarvoor een ruilverkaveling nog niet vaststaat, ook in ornitholo gisch opzicht van grote waarde als broed- en overwinteringsgebied, vooral voor ganzen. SLUISKIL - Bij een aanrijding aan de oostzijde van de brug bij Sluiskil is zaterdagmiddag de automobilist G. L M. uit Terneuzen vrij ernstig gewond geraakt. Hij kwam in botsing met een auto met caravan bestuurd door M. D. C. C. P. Z. uit Hoensbroek. De auto van M. werd zwaar vernield, de caravan vrij zwaar beschadigd. M. werd met een hoofd wond en buikklachten opgenomen in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. Hij is later overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Gent (B). Man aangehouden na inbraak in woning te Groede OOSTBURG - De rijkspolitie uit Oost burg heeft zondag op het woonwagen- kamp in Hulst A. M. aangehouden diet: van wordt verdacht vorige week een inbraak te hebben gepleegd, in een wo ning aan de Puijendijk te Groede. Bij die inbrasak werd onder meer een an tieke tafel ontvreemd. De politie kon op het spoor van de dader komen doordat M. de tafel te koop had aangeboden in Hulst. Toen iemand de zaak niet vertrouwde en daarop de poli tie waarschuwde kon M. worden aange houden. Na verhoor is M. door de politie weer op vrije voeten gesteld. BADGASTEN VOORKOMEN in Vlissingen DUINBRAND VLISSINGEN - Bij een inbraak in het kantoor van Koolwijk Shipstores aan de buitenhaven te Vlissingen, is een radio-ontvanger ter waarde van onge veer 800,- ontvreemd. De diefstal moet zijn gepleegd tussen zaterdagmiddag en zondagavond. De daders hebben een ruit in het- kantoor ingeslagen en door het gat de radio naar buiten genomen. ADVERTENTIEI RIJKSPOLITIETE WATER: "RAMPMAAR NET VOORKOMEN" GOES - „De toestand in de landbouw is door het aanhoudende droge weer nog niet rampzalig. Wel is het zo dat voor de meeste gewassen regen hard nodig is. Als dat binnen nu en een dag of tien gebeurt, dan zullen de meeste soorten de droogte zonder al te grote schade wel doorkomen," Dat vertelde ZLM- voorlichter J. Markusse maandagavond desgevraagd. Volgens de heer Markusse is het momenteel nog te vroeg om definitieve conclu sies te trekken. „Het vlas zal waarschijnlijk te kort blijven. Verder is regen voor de vroege aardappelen, met name voor de doree-soort. erg belangrijk. Het gras dreigt op te raken, en het grasland voor graszaad is aan neerslag toe." liet de heer Markusse weten. Wat de bieten en de uien betreft zijn er nog geen problemen. Enkel het graan op de droogtegevoelige grond kan mogelijk van deze droge pe riode nadeel ondervinden. Deze voorlopige conclusies, zo vertelde de ZLM-voorlichter, gelden voor de hele provincie. „Er is de afgelopen periode wel enig verschil neerslag in de verschil lende regio's geweest, maar dat is te verwaarlozen. Als het binnen korte tijd gaat regenen, zal de natuur zich vermoedelijk snel herstellen," verwachtte de heer Markusse voorval opnieuw bevestigd zag dat de Westerschelde een gevaarlijk vaarwa ter is. „Als iedereen zich aan de regels houdt gaat het wel, maar zodra er een foutje wordt gemaakt, kan er ook erg veel misgaan. Dat blijkt wel." Styreen-lek in motorspits bij Dow Chemical TERNEUZEN - Bij het laden van de Belgische motorspits 'Ardendonk' aan de steiger van Dow Chemical Terneu zen is zaterdagmiddag als gevolg van een lekkage 50 liter stryreen in de Westerschelde gestroomd. Omdat het om een gevaarlijke (brand bare) stof ging werd de rijkspolitie te water gewaarschuwd. Het styreen- vlekje lost zich echter vrij snel op zon der dat er problemen ontstonden. "Paranga" korte tijd vast op de Honte 2 VLISSINGEN - Het vrachtschip 'Pa ranga' heeft zaterdagavond korte tijd vastgezeten op de Honte 2 bij de Sloe- haven. Nadat liet bijna tienduizend ton metende schip door een groot aan tal slepers was vlotgetrokken werd de boot voor reparatie terug naar Vlis singen gebracht. De 'Paranaga' beladen met stukgoed liep 's avonds om negen uur omhoog op de Honte 2. Een paar uur nadat de 'Zeearend' van Van den Akker te Vlis singen de ankers van het schip had doorgebrand kwam het schip weer vrij. Bij deze actie waren de volgende sleepboten betrokken: 'Temi 4' (Dijk huizen Vlissingen), 'De Ruyter' en 'Evertsen' (Nieuwe Vlissingse Sleep dienst), 'Schotland' en 'Zeehond' (Wil lem Muller Terneuzen) 'Christophe' en "Lucille Gerlïng' (Union de Remar- quage et de Sauvetage Antwerpen). SLEEPBOTEN ZETTEN DE ZINKENDE "ERNA" SNEL TEGEN DIJK TERNEUZEN - Bij een aanvaring tus sen de Duitse binnentankers 'Heimat- land' en 'Erna' (beiden 1200 ton) zater dagochtend ter hoogte van het buurt schap 'De Griete' bij Terneuzen is 50 ton stookolie in de Westerschelde ge- - stroomd. Rijkswaterstaat en de rijks politie te water spraken van een ern stige verontreiniging, maar de ramp zou veel groter zijn geweest als de 'Erna' niet kort na de botsing door bo ten van de sleepdienst Willem Muller uit Terneuzen tegen de dijk zou zijn .gezet. Na midscheeps te zijn geraakt door de 'Heimland' zonk de binnentanker snel. De bemanning stapte ijlings over op andere, juist passerende schepen en de 'Ema' dreigde te breken. Zou dat zijn „gebeurd, dan was de volledige lading - 1200 ton stookolie - in de Schelde te recht gekomen. De 'Zeeland' van Mul ler kon echter een kwartier na de aan varing, niet zonder moeite, vastmaken, en met behulp van andere slepers de 'Erna' bij 'De Griete' tegen de dijk zet ten. Het risico dat de tanker zou breken werd daardoor veel kleiner en week he lemaal bij eb. Hoewel de Belgische binnentanker 'Pax' vlot ter plaatse was en nog 50 ton stookolie uit de lekke tank kon overpompen, was het niet meer te vermijden dat de andere 50 ton in het Westerscheldewater stroomde. De aanvarding ontstond za terdagmorgen rond kwart voor zes in een plotseling opzettende vrij dichte ochtendmist, waarin de tankers - beide op weg naar Antwerpen - elkaar uit het oog verloren. Met vrij grote snel heid boorde de boeg van 'De Heimat- land' zich in de zijwand van de 'Erna'. De 'Heimatland' liep alleen een gat in de boeg op en kon, na het politieonder zoek, dan ook de reis voortzetten. Van de 'Erna' werd echter een van de twaalf tanks lek gestoten. Na de snelle red dingsactie van Willem Muller's sleep boten, voerde men bij eb een noodre- paratie aan de lekke tanker. Rond zes uur zaterdagavond wisten de slepers de 'Erna' vlot te trekken en vervolgens naar de Westbuitenhaven in Terneuzen te slepen. De rijkshavendienst nam daar het toezicht op het nog allesbe halve zeewaardige schip over. De rijkspolitie te water - present met de rp 17 en 26 - alarmeerde kort na de aanvaring rijkswaterstaat. Deze in stantie besloot echter de olie niet te bestrijden omdat het -chemische - middel erger zou zijn dan de kwaal. Voor alle zekerheid ontbood men wel den oliebestrijdingsboot uit Hoek van Holland, maar dat schip kwam niet in actie. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie volgde vanuit de lucht de olievlek, die zich tijdens de Pinkster dagen meer en meer verdunde en af dreef in de richting van de Noordzee. De moedwillig gestrande tanker trok zaterdag de hele dag veel bekijks op de dijk bij 'De Griete'. Tussen het publiek bevond zich onder andere ook loco burgemeester drs. R C A. Barbé van Terneuzen, die officieel op de hoogte was gesteld van de aanvaring. Volgens de rp te water is de aanvaring erg goed afgelopen. „Als het schip zou zijn ge broken, was het een grote ramp ge weest," zei een woordvoerder, die met Radio gestolen uit kantoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2