Fase stootte Van den Bunder van de Zeeuwse wielertroon DERDE ZEEUWSE TITEL TOLHOEK FASE BLIJFT EEUWIG DE ZEEUWSE WIELERKAMPIOEN '76 De Wilde neemt deel aan NK baanwielrennen Uitslagen Zeeuwse titelstijd wielrennen NA 3-JARIGE HEERSCHAPPIJ 'SCHICHT' TITEL NAAR THOLEN AVOND VOOR TITELSTIJD WAS DEELNAME FASE PAS ZEKER m THIJS PROVINCIALE TITELSTRIJD WIELRENNEN AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerste gedeelte van de Nederlandse baan- kampioenschuppen. dan van 8 tot 11 juni wordt gehouden, hebben veertig amateur achtervolgers ingeschreven. Grote belangstelling is er verder voor de tijdrit over 1000 meter, op dat nummer starten dertig renners Twaalf amateurs strijden om de sprinttitel. Het programma ziet er als volgt uit: Sloten, 8 juni 13.30 uur. kwalificatierit- ten achtervolging met onder anderen Ponsteen. Jacobs, Nieuwenhuis. Móhlmann. Slot. Rietveld. Zuidweg en De Wilde. 1930 uur- kwart-finales achtervolging en 1000 meter tijdrit met Ponsteen. Ten Tije. Langkruis. Móhlmann. Nieu wenhuis en Veldt. Sloten. 9 juni. 19 30 uur halve finales en finale achtervolging en sprintkam pioenschap junioren. Utrecht. 10 juni, 19.30 uur. sprintkam pioenschap tot en met kwart finales, bij de deelnemers Ten Tije. Langkruis. Veldt en Móhlmann: kwaliöca- tieritten clubkampioenschap ploe gachtervolging en twee stayersritten over 20 km Utrecht. 11 juni. 19 30 uur: halve finales en finale sprint, halve finales en finale clubkampioenschap ploegenachter- volging en twee stayersritten over 20 km SMULDERS STERK VOGELWAARDE - De uitslagen van hl Zeeuwse kampioenschap wielrennen, dit zaterdag in Vogelwaarde werd grhoudts. zien er als volgt uit: AMATEURS: 1 Thijs Fase. Oud-Vossen:*» 125 km in 3 uur en 14 minuten; 2 Toine vü den Bunder. IJzendijke. z.t3 Tonnle zen. Kloetinge. z.t4 Heddy NieuisvJwj Wemeldinge. z.t.. 5 op 30 sec. Henk de Joa. Goes: 6 Wim de Wilde. Ouüelande. it; T Frans Verslrate. Philippine: 3 Frans ce Bi- Li e. Hulst. 9 Leen de Kunder. Ovezanda; [9 Adrie Schaalje. Axel Er gingen 24 taaen van start. DINSDAG 8 JUNI 1976 VOGELWAARDE - Toine van den Bunder is onttroond als Zeeuws kampioen wielrennen. Drie jaar achtereen eiste de IJ- zendijkenaar de hoogste eer voor zich op, maar zaterdag kwam er in Vogelwaarde een einde aan zijn heerschappij. De kleine Thijs Fase uit Oud-Vossemeer verrichtte de coupe. De mannet jesputter van het eiland Tholen demonstreerde opnieuw dal zijn relativerende opmerkingen over de heersende rol, die Van den Bunder in de criteriums heeft geen grootspraak zijn. In een lange eindspurt moest de IJzendijkenaar buigen voor het teni- pogeweld van Fase. De bliksemschicht uit IJzendijke had ook zaterdag het excuus dat hij nog niet volledig is hersteld van een zware valpartij in de tweedaagse van de Kemmelberg. Van den Bunder kampte duide lijk met een gebrek aan competitie en toonde zich niet teleurges teld over de tweede plaats, waarmee hij genoegen had moeten nemen. Zoals hij met een stalen gezicht bijna wekelijks de bloe men en kusjes in ontvangst neemt, stapte hij nu het erepodium op om gehuldigd te worden voor de tweede plaats. „Ik ben van iets te ver begonnen", stelde hij nuchter vast. „Maar Fase en Huijzen reden vandaag gewoon te sterk voor me. Ik ben vandaag tevreden met een tweede plaats". Voor de meeste renners was de deel name van Thijs Fase een volslagen verrassing. Minder dan een etmaal voor de aanvang van de titelstrijd wist de oorspronkelijk uit Sint-Annaldn af komstige coureur trouwens zelf nog niet eens zeker of hij wel van start mocht gaan in Vogelwaarde. Het officiële or gaan van de Koninklijke Nederland- sche Wielren Unie (KNWU) had name lijk voor enige paniek gezorgd. Aan vankelijk mochten de amateurs star ten in de provincie waar ze wonen, on geacht van welke wielervereniging zij lid zijn Die mededeling "was nog maar nauwelijks doorgedrongen tot de ren ners of de KNWU lanceerde een precies tegenovergesteld bericht. Nu moesten coureurs vertrekken in de provincie waar hun wielervereniging domicilie houdt. Knoop doorgehakt Fase, die lid is van de wielervereni ging Roosendaal wilde echter met alle geweld in zijn provincie Zeeland star ten. Ondanks het feil dal het organise rend comité Vogelwaarde hem de startkaart al had teruggestuurd, waardoor hij meende zeker te zijn van deelname, raakte de Tholenaar toch lichtjes in verwarring. Wielerconsul Jan Moerdijk en sportcommissielid Arjaan de Schipper hakten de knoop echter door. Niet de wielerclub, maar <le woonplaats bepaald in welke pro vincie een wielrenner aan h.el kam pioenschap deelneemt, luidde hun uit leg van de reglementen. Een interpre tatie die pas op het laatste moment aan de KNWU-regels werd gegeven, waardoor Thijs Fase pas vrijdaga vond laat wist dal hij mocht vertrek ken. Terwijl hij met een in-en-in gelukkige blik naar zijn pas verworven ovenvin- ningsbloemen keek. vertelde de Oud- Vossemeerse amateur: „Wim Evertse uit Tholen kwam het me vertellen. Ze hadden hem opgebeld om te zeggen dat ik mocht rijden Ik was natuurlijk wel blij, maar het blijft toch wel een raar zaakje. Ik voel me nu nog niet he lemaal zeker of ik wel echt kampioen van Zeeland ben Maar ik heb de bloemen en die geef ik echt niet meer af'. Ondanks het feit dat niemand nu ook nog maar één moment aan de grote kwaliteiten van Fase durft te twijfelen, was hij toch in de finale van het Zeeuws kampioenschap niet de grote De beslissende ontsnapping. Vlnr Ton- nie Huijzen. Toine van den Bunder. Thijs Fase en Heddy Nieuwdorp. kanshebber voor de titel. Weliswaar bracht hij de beslissende ontsnapping tot stand, maar de kopgroep van vier renners die daardoor ontstond her bergde enkele serieuze kandidaten voor de eindzege. Behalve Fase en Van den Bunder maakten van die kopgroep Tonnie Huijzen uil. Kloetinge en Heddy Nieuwdorp uit Wemeldinge deel uit Van Huijzen mocht een uitste kende prestatie verwacht worden. Hij was immers vorig jaar tweede achter Van den Bunder en kwam goed gerou leerd terug uit Olympia's Ronde door Nederland. Nieuwdorp. die sinds kort is ondergebracht in een sponsorploeg. mocht als favoriet ook niet onderschat worden. Hij klopte onlangs Fase nog in het schitterende avondcriterium te Kapelle. Huijzen meeste kans Fase achtte zichzelf clan ook niet de kansrijkste van het groepje. „Tonnie Huijzen gaf ik eerlijk gezegd de meeste kans", gaf hij na afloop ruiter lijk loei. „Ik heb ontzettend veel last van een verkoudheid en rap ben ik ook niet bepaald". Op papier waren de kansen van kleine Thijs om een spurt- zege te boeken dus bepaald niet zo riant. Maar hij heeft lef en moraal. De Thoolse renner wenst zich gewoonweg niet neer te leggen bij een theoreti sche underdogpositic. Het is voor hem juist een reden om er nog eens extra in dc vliegen en dal leverde hem zater dag het dikverdiende succes op. Tonnie Huijzen, die niet voor een kleintje vervaard is tijdens een eind spurt en door Fase als de grootste con current werd gezien, zei over zijn ne derlaag: „Thijs ging al van ver. Ik rea geerde iets te iaat, waardoor er eerst een gat moest worden dichtgereden. Dat lukte nog wel. maar we kwamen niet meer over Thijs heen". Weliswaar heeft Toine van den Bunder recht op excuses, maar desondanks blijft het feit dat er aan zijn heer schappij als Zeeuws kampioen een einde is gekomen. Dat moet de Zeeuwse coureurs een extra impuls ge ven. Vooral Fase moet dit. als een on derstreping van zijn stelling zien. Hij is van mening dat, de Zeeuwse amateurs alleen maar bang zijn van de IJzendij kenaar. voor wie hij overigens ook di kwijls diepe bewondering kan opbren gen. Maar zich bij voorbaat kansloos achten, doet Fase niet. Net zo min als hij zijn borreltje laat staan voor de wie lersport. Hij is een echte amateur. Zonder ambities om beroepsrenner te worden, zonder te popelen om in een sponsorploeg te komen. De finale van het amateurkampioen- sehsp van het boeiende slot van een T""s Fas' s,eek' °""e" To"w d"' B,md" schitterende en perlëct reorganiseerde 'rechts "aast hem/. Tonnie Huijzen'gedeeltelijk zichtbaar achter Fase 1 en koers. Dal er ook een geweldige strijd Hedd« Nieuwdorp "°S strijden voorde geleverd kan worden wanneer er slechts één tuil bloemen te verdienen is ide medailles waren niet op tijd klaar) bewezen de vierentwintig Zeeuwse amateurs zaterdag. Vanuit het vertrek is er enorm fel en hard ge koerst. Aanvaller in het begin van dc wed strijd was Sylvester Aarts uit Kruinin- gen Hij wil erg graag naar de Neder landse kampioenschappen wielrennen op de weg over twee weken in Limburg en meende dat te kunnen bereiken door een goéde klassering in het pro vinciaal kampioenschap. De eerste drie van de titelstrijd plaatsten zich namelijk automatisch voor de natio nale titelstrijd. Maar dc dappere Aarts kreeg geen steun uit de achterhoede - Hij hoopte kennelijk op enige verster king. om vervolgens de hele groep te slim af te zijn, maar het lukte niet. IN VARNA VARNA - De Nederlandse turnkam- pioen Cor Sulders (PSV) is tijdens in ternationale wedstrijden in de Bul gaarse plaats Varna als tiende geëin digd. Hij plaatste zich voor twee fina les. In de vrije oefening veroverde Smulders brons en aan het rek zilver. JUNIOREN: i Ad Polak. Heinfcenszatf. Henny Gijzel. Heikant; 3 Ludwig Koulj».- Goes: 4 Cor Tolleman. Hoede-kensfcerb?; 5 George der Weduwe. Sint-Jansteen; 8 Ces Vleugel, Wemeldinge. NIEUWELINGEN: 1 Ronny van der Sljpl Koewacht. 2 Wemer Wieme, IJzendijke. Jan Maayen. Kloosterzande. LIEFHEBBERS (officieus kampioenscbapt de grootste deelname. Er gingen 38 renners van start Er waren enkele kleine ontsnappingen, maar meer dan vijftig meter voorsprong kregen de vluchters niet. Daardoor draaide het uil op een massaspurt, waarin Tolhoek (ex-prof) zich sneller toonde dan een ex-amateur en een 'echte' liefhebber. Ad Polak Voordat Tolhoek van start ging had hij echter ai een flinke woordenwis seling acmer ue rug. «ij werd er namelijk van beticht de Heinkens- zandse renner Ad Polak te hebben geholpen tijdens de kampioensrace voor junioren. Polak demarreerde op een moment dat er al liefhebbers op het parkoers waren Volgens supporters van Hennie Gijzel uit Heikant zou Tolhoek gestayerd hebben. Het jurylid Leen de Kunder bevond zich echter in een volgauto achter de Heinkenszandse nieuwe ling en constateerde geen enkele ongerechtigheid De protesten wer- Een ontsnapping die cr wel lange tijd serieus uitzag was dc solo van de vechtersbaas Cccs Spaans uit 's- Gravenpolder. Toen er nog ruim ze ventig kilometer te rijden waren ging hij er alleen tussenuit. Grote mannen als Van den Bunder en Huijzen ped delden enigszins afwachtend in de staart van de groep. „We konden on mogelijk wegkomen", stelde Huijzen, „want iedereen reed op ons wiel". De anderen wachtten tot zij in actie zou den komen. Dat had tot gevolg dal de voorsprong van de overigens goed rijdende Spaans kon oplopen lot bijna vijftig seconden. „Toen kreeg ik last van kramp", ver telde de coureur uit 's-Gravenpolder. „Bovendien begonnen ze le jagen. Het was Le proberen natuurlijk", merkte hij over zijn vluchtpoging op. Binnen één ronde, nadat.Cees Spaans bijna veertig kilometer alleen voorop had gefietst, was de eenzame koploper teruggepakt. In de daarop volgende ronde kwam de beslissende ontsnapping tot stand. Heddy Nieuwdorp sloeg een gaatje. Thijs Fase zag het gevaar, kwam even los uit het zadel, zonder dat er sprake was van een werkelijke demarrage en voerde het tempo hoog op. Met Van den Bunder in zijn wiel overbrugde hij de afstand naar Nieuwdorp. Ook Huij zen slaagde daar nog in. De enige in de groep die reageerde was Frans de Be lie. maar hij kreeg geen steun. De slag was gevallen. Even zag het er naar uit dat de kop groep nog met. twee renners zou wor den uitgebreid. Henk de Jong uit Goes en Wim de Wilde uit Oudelande gingen in de achtervolging, maar omdat De Wilde aanzienlijk minder kopwerk deed dan de Goesenaar lukte het niet om de koplopers le achterhalen. Ze bleven tussen de kopgroep van vier en het 'peloton', met daarin actieve ren ners van het begin van de koers zoals Bram Geense en Leen de Kunder. Omdat, er met uitzondering van Huij zen geen rappe mannen in de kop groep zalen probeerde niemand te ontkomen. Daar was trouwens geen beginnen aan geweest. Hel kwam aan op een lange temporit. Na de laatste bocht volgde er een lang recht eind naar de finish toe. Wie daar een kleine bres kon slaan en de snelheid hoog zou weten te houden was de zekere win naar. Het werd Thijs Fase: een ware amateurkampioen. PETER DE JONGE Cees Spaans heefl zojuist verslagen een slok water uit zijn bidon genomen. Na een indrukwekkende solo van veer tig kilometer werd hij teruggepakt en moest hij afhaken. Naast hem Bram Geense, die eveneens in het becrin van de wedstrijd erg attent reed. KOEWACHT/KAPELLE - Grote afwezige tijdens de Zeeuwse titelstrijd wiel rennen voor amateurs in Vogelwaarde was zaterdagmiddag Peter Gödde uit Koewacht. Gödde is evenals Fase. Bram Geense. Sylvester Aarts en Wim Ever tse een in Zeeland woonachtige wielrenner, die lid is van een wielervereniging in een andere provincie. „Ik ben vrijdagavond na een overwinning in Roese- laere om half elf thuisgekomen", vertelde Gödde. „Al meer dan veertien dagen heb ik bij Moerdijk aan de telefoon gehangen of ik kon starten. Bas Goudt van mijn wielervereniging DRC De Mol uit Dordrecht (en sportcommissielid, red.) vertelde me dat ik toch in Zuid-Holland moest starten. Toen ik vrijdagavond thuiskwam hoorde ik dat we wel konden vertrekken in Vogelwaarde." Voor Gödde was het echter te laat, „Ik had mijn masseur wakker moeten ma ken om me te laten masseren en ik had nog andere wielen moeien steken. Dat was nachtwerk geworden. Je bent; ge woon niet op zo'n kampioenschap voorbereid. Wanneer ik gestart zou zijn. was ik de dag le voren natuurlijk niet naar België gegaan. Bovendien had ik mijn baas. het vlasbedrijf van De Let ter. beloofd dal ik zou werken. Ik kan er weliswaar altijd vrij krijgen om te koersen, maar omdat ik toch niet goed voorbereid was wilde ik niet afzeggen." Naar de rechter .Ik geloof dat zc mekaar niet zo goed begrijpen in de wielersport", merkt de Koewachtenaar op over de wijze waarop de beslissing is genomen dat de leden van niet- Zeeuwse wielerver enigingen toch in Vogelwaarde moch ten starten „Bovendien hoorde ik dat de organisatie ook niet zo geweldig was in Vogelwaarde. Overal wordt tij dens het kampioenschap prijzen schema één gereden, maar hier was niks te verdienen." Wielerconsul Jan Moerdijk vertelde hoe de beslissing om Gödde. Fase. Geense. Evertse en Aarts toch toe stemming tot vertrekken te geven tot stand is gekomen „Ik heb vorig jaar na de Zeeuwse kampioenschappen al een brief naar de sportcommïssie ge schreven. Op 24 juli 1975 heb ik van de heer Meeuwisse antwoord gekregen dat het standpunt dat rennners mogen starten in de provincie waar ze wonen deelt. De zaak was toen doorverwezen naar de reglementencommissie. In novem ber heb ik de zaak in Utrecht opnieuw aangegesneden. Daar werd ons meege deeld dat de verenigingen het laatste woord daarover zouden hebben." Niet goed begrijpen Het antwoord van dc KNWU was dus allesbehalve duidelijk. Maar omdat de Zeeuwse coureurs bij de provinciale consul bleven soebatten om te mogen starten werd er een goede oplossing gevonden. Het Zeeuwse sportcommis sielid Arjaan de Schipper verleende dispensatie aan de renners, die over igens de reglementen van de KNWU niet hadden mogen rijden in Vogel waarde. Op de vraag of de titel van Thijs Fase toch nog in gevaar kan komen, wanneer dc Wielren Unie las tig gaat doen antwoord Moerdijk ont kennend: „Thijs Fase blijft eeuwig Zeeuws kampioen 1976. Al moeten we ervoor naar de rechter. VOGELWAARDE - Ko Tolhoek uit Verscke heefl zaterdag in Vogel waarde zijn derde Zeeuwse wieler- titel behaald. Na in I960 nieuwe lingenkampioen te zijn geweest en in 1962 de amateurtotcl voor zich te hebben opgeëist was Tolhoek tij dens liet officieuze liefhebbers kampioenschap dc snelste. Ko Tolhoek versloeg 111 de eind spurt Willy de Feber uit Sluiskil en Hans Moens uit Terneuzen. De wed strijd voor liefhebbers had zaterdag uen van ue nanu gewezen en Polak werd Zeeuws kampioen voor Gijzel en Ludwig Kouijzer Ronnie van der Sijpt Bij de jongste categorie, de nieuwe lingen. ging de zege naar Ronnie van der Sijpt uit Ko?wachtdie met voorsprong op Wemer Wieme uit Ij- zendijke. die op zijn beurt weer los was van nummer drie Jan Maaijen uit Kloosterzande. Er waren bij deze categorie slechts drie deelnemers. Ko Tolhoek Ko Tolhoek, Yerseke; 2 Willy de Feta, Sluiskil; 3 Hans Moens, Terneuzen; 4 Ben Steenbakker, Heinkenszand; 5 B Zaan, 6F. Meijaard. Wemeldinge; 7 S. Maas, Zoutelan- de; 8 Ko de Vrieze, Goes; 9 J Rljckr, 10 Ad van der Ploeg, Kwadendamme. 11 C Ver- planke. Biervliet; 12 F. de Valcke, Aorden- burg; 13 W Hoondert. 's-Heer AbtsüeiKe; i'. J Witte, 15 B. de Kok. Sas van Gent: 16t. Buijs. Terneuzen; 17 F. Koopman, Middel burg; 18 A, Stroo, Zoutelande: 19R. Venmiè, Gravenpolder. 20 P Vcrhoge, 's- Gravenpolder, 21 R. Jansen, Terneuzen; 22 P. Eversdijk, Kapelle: 23 C Nijssen, Gok; 24. B. Louisse. Kapelle Er waren 38 vertrek kers. VLISSINGEN - De uitslagen vasn de provin ciale wielerkampioenschappen luiden: OVERIJSSEL de Luttenburg (Raalte). 112 km: 1 Jan Huisjes (Almelo) 2 uur 26min 16sec; 2 Egbert Koersen (Emmeloord); 3 Wim Albe:- sen (Wierden); 4 R. Hennie Stamsnijder (En ter); 5 Herman Snoeijink (Denekamp);6Her man Ponsteen (Nijverdal). allen zt. NOORD-HOLLAND Spaamwoude. 118 km: 1 Ron Smit (Haarlem12 uur 46 min 15 sec; 2 Ge- Slot (Alkmaar); 3 Roel Borst (Zwanenburgd Peter Nooy (Amsterdam); 5 Rudie KosiOud karspel), allen zt. ZUID-HOLLAND Rijswijk. 120 km: 1 Pietvan Leeuwen (Zoeterwoudei 2 uur 56 min 12sec;2 Wil Libregts (Vlaardingen); 3 Arie Verluis Ameide); 4 R. Leo van Vliet (Honselersdljk';: Cees van Bragt (Lage Zwaluwe); 6 Ger Mak (Schiedam), allen zt GELDERLAND Wilp, 110 km: 1 Ger Móhl mann (Apeldoorn) 2 uur 36 min 16 sec; 2 Jan Spijker (Kampen 1; 3 Tonnie van Dam (Door nspijk); 4 Henk Rijks (Dlnxperloi; 5 Jan de Ruiter iTiel): 6. Alber Scheffer(Zelhem), allen NOORDELIJKE PROVINCIES Kloosterbu ren. 120 km- 1 Be Duit (Hoogezand) 2 uur 56 min 8 sec; 2 Anne Koster (Leeuwarden). 3 Bert Scheuneman (Veendami; 4 Ger Brokelman (Hardenberg); 5 Lucas Huizebosch |Bei!eni;6 Tinus Zijlstra (Oldehovei. 7 Bert Wekerra (Peize); 8 Jan Steensma iSurhuisterveeni. al len zt; 9 Gerard Schipper (Ter Apeli2.5745.lt Rhett van Trigt (Norgi; li Jan Vellesna (Leeuwardeni zt. GRONINGEN: I Duit, 2 Scheuneman: 3 2i> stra. DRENTE: 1 Brokelman; 2 Huizebosch: 3*e kema. FRIESLAND: 1 Koster 2 Steensma: 3 Ve> NOORD-BRABANT: Den Hout. 120km.LJ> rie van Houwelingen <Heesse!ti2 uuróOtninli sec. 2. Ad Prinsen (Raamsdonkveer): 3 Jan Jonkers (Oud-Gastel); 4 Toon van der Steen lEtteni; 5 Roelof Akker (Winsum) allen zt UTRECHT Soest. 120 km: 1 Dick van Wa genburg (Leusden) 3.00.52: 2 A Nedenol (Maareem. 3 Bcr. van de Broek (Soest'; 4 Jan Sandbrink (Amersfoort). 5 Jan NederM (Maarseni. LIMBURG Bingelrade. 115 km: 1 Jo Baadjou (Sittard) 3.07 17. 2 Eric Visschers 1Swerkhui zen 1: 3 Huub Oberje (Sittard); 4 Martin de Vos (Maastricht); 5 Fons van Katwijk (Oploo)jt. ADVERTENTIE1 pompen-kompressoren Wilgenlaan 68. Zwanenburg-tel (0290715=''

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16