\ioort-z\tt-schrijft Bemanning'Engeland'borg ml5 dagen Pa Het mooiste plekje van Walcheren NORIT AR-kamerleden brengen werkbezoek aan Zeeland PUZZELENPUZZELENPUZZELEN MTEBPAC S JUNI 1976 onder redactie van Jacques Cats „Het mooiste plekje van Walcheren", zo noemt hoofdonderwijzer Jan van Leerdam uit Serooskerke het waterwingebied bij Oranjezon. En als Van Leer dam zoiets zegt dan is dat ook zo. Hij kan er met enige kennis van zaken over praten, want hij komt al enkele tientallen jaren in de Middelburgse waterlei dingduinen. de laatste tijd soms wel vijf keer in de week. Ut ontmoette de hoofdonderwijzer ten huize van zijn dorpsgenoot Gerrit Geerse. in zijn dagelijkse doen ame- nuensis van de christelijke scholen gemeenschap in Middelburg, maar in zijn vrije tijd. evenals Van Leerdam, een enthousiast lid van de KNMV. de Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging En die Geerse is ook een soort van wandelende vraagbaak als het gaat om die waterleidingduinen Samen met de heer H. G. Mandemaker uit Middelburg - oud-voorzitter van de KNNV in Zeeland - heeft hij een na- tuurgids voor dit gebied samenges teld. een handleiding die aanvanke lijk gestencild werd uitgegeven, maar waar dezer dagen een keurig gedrukt boekwerkje voor in de plaats komt. Een interessante uitgave, een nuttige wegwijzer ook want veel mensen, van elders die zich de laatste tijd in Zeeland hebben gevestigd, hebben totaal geen weet van de aanwezig heid van zo'n fraai stuk natuur bin nen handbreik En degenenen die het ruim vierhonderd hectare grote ge bied in de contreien van Vrouwen polder weten te liggen en er zelfs wel eens zijn gaan wandelen, weten mis schien weer niet wat ze eigenlijk al lemaal kunnen zien onderweg Als ze er maar oog voor hebben. Nou, die ogen worden in die natuurgids een aardig eind geopend, De lezer vindt er allereerst een beschrijving in van het ontstaan van het gebied en de functie die het heeft voor de drinkwa tervoorziening. Zo valt er in de gids te lezen, dat er niet ongelimiteerd water aan de duinbodem kan worden onttrokken. Hoewel: per jaar is dat nog altijd 990.000 kubieke meter. Een flinke slok, waar de dorst van de Middelburgers echter nog niet hele maal mee te lessen is. zodat de wa termaatschappij Zeeland voor een aanvulling van elders moet zorgen. In de gids wordt aan de hand van twee routebeschrijvingen een indruk gegeven van wat er onderweg alle maal te zien valt. En dat is nogal wat. ..Het meest unieke is wel dat het hier gaat om een vrij groot aaneengeslo ten gebied, waar de rust niet ver stoord is", zegt Gerrit Geerse. ..Daarom heeft ook een dier als een damhert zich er kunnen terugtrek ken". De damherten die er nu worden gesignaleerd zijn voortbrengselen van de herten die in 1944 vlak voor de inudatie uit een naburig kamp zijn losgelaten. Er leven verschillende groepjes damherten", vertelt Geerse Zo is er een groepje van vijf herten. Daar zit ook een witte bij. een albino Het is net een witte geit. als je die ziet". Volgens Geerse moet men wel oplettend zijn om die andere damher ten te kunnen zien, Want ze zijn nogal donker van kleur, en ogen heel anders, dan de bambiherten die we allemaal uit de kampen kennen. „Als ze tegen een donkere bosrand staan". loop je er voorbij zonder dat Je er erg in hebt", zegt Geerw ..De gemiddelde wandelaar maakt ook te veel lawaaizegt de heer Van Leerdam. ..Als je met een paar man bent loopje dikwijls luid te praten en dat schrikt natuurlijk af Daar heelt het schoolhoofd uit Serooskerke al genoeg mee geleerd. Hij kwam al in het waterwingebied toen hij verke ring had. „Met mijn verloofde trok ik al naar de waterleidingduinen", zegt de nu 47-jarige. ..We gaan een natuur studie maken, zei ik dan altijd, maar daar werd wel eens om gelachen". Naast damherten zitten er ook reeén in het gebied. Een goeie twintig, zo wordt hun aantal geschat. De reeën moeten er zijn gekomen na de strenge winter van 62/63 toen veel waterwegen dicht zaten en de reeén op hun tocht vanuit Brabant geen onneembare barrières op hun weg vonden en hun wandeling over het ijs konden voortzetten In het waterwingebied is het enige dennenbos van Walcheren te vinden met daarin de specifieke vogels zoals de vinken Verder is het gebied de enige plaats tot in verre omtrek waar de groene kikker nog masaal voor komt. „Daar kun je nog echt de boe- rennachtegaal in vol concert aanho ren", zegt Geerse. In het boekje, waarin de tekst van de heer Mandemaker verlucht is met te keningen van de hand van Gerrit Geerse kom ik tussen de beschrijvin gen van al wat er groeit en bloeit ook de naam 'papieren zolder' tegen. Nu doet die naam mij alleen maar dan ken aan de titel van een boek van de Vlissingse schrijver L W de Brce 'Papieren zolder' in het waterleiding gebied is echter de naam van een duinpan die vroeger nauwelijks te bc treen was door het drijlzand Het wai een plek. waar veel zeldzame planten ter aan het duin heeft een einde ge- pia Ook andere duinpannen zouden et namen hebben Zo staan Geerse na men bij als Het dal van Jansen' en 'Het waterdal'. Waarmee ik maar dit wil zeggen, zo n wandeling daar neem je wat van mee. Via de gegevens uit de ginds komt u erachter, dat de rode bosmier voor de boswachter een ge ziene gast is. omdat die mier helpt het bos gezond te houden door scha deüjkc insecten op te ruimen U wordt gevraagd eens goed te letten op de stammen van witte abelen, die prachtige ruitvormige motieven ver tonen. En u wordt geattendeerd op het zeer hoge lang aanhoudend ge luid dat de sprinkhaanrietzangei voortbrengt, die zich bij een met nel begroeide sloot ophoudt. Het is maai een kleine greep. Te veel om op te noemen. Maar alleen het kijken naai de kleurschakeringen van de b<* groeiing en het luisteren vaar de wind maakt zo n verblijf in het waterwin gebied al tot een boeiende ervaring. Hoofdonderwijzer Van Leerdam zegt „Als je een groepje mensen bllndoekt in een auto zou stoppen en ze na een eindje rijden m de waterleiding duinen zou droppen, zou niemand op de gedacht komen dal ze op Walche ren zaten". Maar u leest het. het is er En nu weet ik wel wat ik riskeer met dit geschrijf. Dat iedereen straks op het idee komt om er eens te gaan kijken. Dat het gebied zou worden overlopen Nou. daar heeft de gemeente Middelburg zich aardig tegen gewapend. Per dag worden - en dan alleen op werk dagen - er twee keer 35 kaarten ver kocht. Vijcndertig tussen negen en tien uur 's morgens aan het pompsta tion van Oranjezon. En nog eens vij fendertig tijdens kantooruren van de dienst gemeentebedrijven op de Dam in Middelburg. En op is op. Er bestaan ook jaarkaarten, maar daar is men nog minder royaal mee Kr wordt gefluisterd, dat Je wel over hele goeie connecties moet beschik ken om aan zo n kaart te komen. Di recteur ir. D. N. Alleijn van gemeen tebedrijven Middelburg zegt daar over: „Dat is een bepaald misverstand dat zeer hardnekkig is. Maar wij maken er liever geen reclame voor omdat er in het verleden teveel jaarkaarten zijn uitgegeven. En er komen er zo weinig vnj". De heer Alleijn wil wel kwijt dat de notabelen tot voor kort altijd een jaarkaart gratis kregen. Maar dat is nu anders", zo zegt hij. „Vong jaar hebben aJ die mensen die iets betekenen een bnef gekregen waarin we stelden dat ze wel weer een jaarkaart konden krijgen, rnaar dat leder ander Alleen raadsleden krij gen de kaart, die anders twintig guL den kost, gratis. Gerrit Geerse zou het de bezoekers die mondjesmaat Ui het gebied wor den toegelaten nog eens op het hart willen drukken. „Houdt u zo veel mogelijk aan de paden Want het gaat om een vrij teer terrein En het boekje zegt: help mee dit natuurg- bied te bewaren voor uw kinderen En ik zelf zou er nog dit aan toe wil len voegen: laten we zuinig zijn op wat we hebben: het mooiste plekje van Walcheren. Avondvierdaagse Rilland-Bath werd RILLAND-B ATH - De avondvier daagse in Riiland-Bath is goed verlo pen Tweehonderdeenendertig deel nemers vetrokken donderdagavond voor de laatste 5 en 10 km <4 wande- TERNEUZENSE BERGERS KLAARDEN UITZONDERLIJK ZWAAR KARWEI 3H322ÖV CYPRISCH SCHIP WERD SUCCESVOL GEBORGEN TERNEUZEN-Opl8 meibrak brand uil aan boord van het Cypriotische vrachtschip 'Panarranga'. Een dag latermaaktedesleepboot'Engeland' vansleep-en bergingsbedrijf Willem Muller B.V. uit Terneuzcn vast aan het hevig brandende schip. En woensdag 2 juni was de brand aan boord van het schip geblust. De brand op de 'Panarranga' is naar aüewaarschijnlijkheid ontstaan in de macmnekamer. Onmiddellijk nadat de noodseinen ontvangen waren, voer de sleepboot Ingeland' van Muller, die in Gibral tar op station lag. naar de plaats des onheils, zo'n 60 mijl uit de kust van Spanje en Portugal in de Atlantische Oceaan. „Dat betekent vanuit Gi braltar altijd nog zo'n afstand van 140 zeemijl", vertelde vrijdag bergingsin specteur J. Roeland van Muller. Hij kwam donderdagavond thuis van het ware bergingskarwei. Woensdag 19 mei om half drie had de 'Engeland' die onder commando stond van kapitein H. A. Opzeeland hethevig brandende schip 'vast'. Eer ste stuurman A. van Twicht en ma troos W. Wiliemse sprongen op het achterdek aan boord. De bedoeling was dat. ze een sleepverbinding tot zouden brengen van het, voor schip van de Panarranga' met de sle per. De twee moesten hiervoor langs de hevig brandende accommodatie van het schip. Een levensgevaarlijk karwei, maar het lukte. Hulp van de bemanning hadden ze niet te ver wachten Die was korte tijd na het uitbreken van de brand overboord ge sprongen. Op één man na. een olie kan. die in de vlammenzee om het leven kwam. De bemanning moest overboord springenomdatdesloepenindebrand waren gevlogen. De 31 bemannings leden die de brand hebben overleefd ajnaanboordvanhetRussischeschip Jacbob Kunder' genomen. In Spanje ajn de mannen aan wal gezet. 0p drift De Tanarranga' was op drift en dat beeft debeamming van de'Engeland' "1 de kaart gespeeld. De sterke stro- nung zette het schip richting kust, wat de afstand met Gibraltar ver- Kortte, Op zee kon niet met de blus werkzaamheden worden begonnen, br stond een te grote zeegang en be sloten werd om naar Gibraltar te va- ven. Daar kwamen sleepboot en faehtschip donderdag 20 mei om Kwart over tien aan. werd met de bluswerk zaamheden begonnen, waarbij ook de pergingsploeg die mt Nederland was omen overvliegen werd ingezet i„,Leg'onderleiding van bergings- ^Ur Roeland en hoofd sleep- ZT.C-p- van de Doe. was dinsda- tmtrir 18 mei vanuit Terneuzen ver- dpr i6 d Later zou bergingsuitvoer- n-"^shoofd de leiding over- Re beer Roeland vloog terug naar Holland, maar keerde later weer terug. De reis ging per vliegtuig vanaf deluchthaven ÉèBrusseï. Erg vlotging diereisniet DeheerRoelanddoetuit de doeken dat via Marseille, Alicante, Portugal en tenslotte Tanger werd ge vlogen. In Portugal en Spanje kon het vliegtuig niet aan de grond worden gezet, omdat via die twee landen Gi braltar niet binnengegaan kan wor den. Met materiaal van de 'Engeland' werd de brand vanaf aankomst in Gi braltar bestreden. Toen werd ook be keken wat voor materiaal er vanuit Holland moestworden overgebrach t InGibraltarwaserniets DirecleurW Muller: „Zelfs batterijen voor zaklan taarns kon je er niet krijgen". Inspec- teurRoelands vulthemaanJekon er genoeg krijgen, maar als je ze in de lantaarns stopte werkten ze niet" Geen hulp Op hulp uit Gibraltar hoefden ze n iet te rekenen.Muller: „DeEngclseNavv wilde wel helpen, maar dan was het noggoedkoperom een DC te huren cn het materiaal dat nodig is voor het blussen over te vliegen". Dat gebeurde dan ook. Zondag23 mei lande op het vliegveld van Gibraltar een DC 9 geladen met zeven ton aan blusmateriaal: een generator, elektri sche pompen, een hogedrukspuit en schuimverwekkend middel in grote hoeveelheden. Aan datschuimverwekkende middel was gebrek ontstaan. Vanaf het mo- mentdatmen in Gibraltarvooranker ging is de bemanning van de 'Enge land'. achtman, en de bergmgsploeg van m totaal zeven man, met, dit spul aan het blussen geweest. De voorraad uit Nederland kwam niet te vroeg. Bergingsinspecteur Roeland: „Toen het vliegtuig geland was hadden we de materialen binnen drie kwartier aan boord van het schip en konden ze worden ingezet. De vrachtwagens stonden op het vliegveld al gereed en hetduurdegeenkwartiervoordathel vliegtuig leeg was". Tot maandagmiddag24 meiheefthel blussen van de accommodatie, ver blijven en stores aan boord van 'Pa narranga' geduurd Toen brak echter ook brand uit in de lading ta rwebloem in ruim drie Hoe het is gekomen dat daarbrandisontstaan.de bergers van Muller staan voor een raadsel. De vuurhaard van machinekamer en ac commodatie ligtdaartochopgeruime afst and vandaanRuim drie werd vol gespoten met C02 en daarna herme tisch afgesloten. Hiervoor, zo bleek, kon in eerste in stall tie geen gebruik worden gemaakt vandeblusIeidingenvanhetschip.De eerste poging leverde geen resultaat op Later luktehet wel om de scheeps- batterij in te schakelen voor de blus werkzaamheden. Daarbij moesten wel eerst voorzieningen worden ge troffen. Roeland: „We hebben ondei meer veel moeten lassen Erwerd een grote hoeveelheid C02 ir hetruimgebrachten vervolgens were daarbovenop schuim gespoten Toei werd het ruim wederom hermetisch afgesloten. De bergingsinspecteur verteltdatondermeerde luchtkokers met cement zijn afgesloten Woens dag 2 juni werd he t luik weer geopend. Het bleek dat er nog één vuurhaard riüv p r ir was. maar die kon vrij snel worden geblust, Na negen dagen was er dus nog vuur in de lading tarwebloem. Donderdagmiddag kwam de brand weer van Gibraltar aan boord en die heeft het schip van onder tot boven geïnspecteerd Het resultaat van dat onderzoek was uitstekend, blijkt uit de woorden van inspecteur Roeland. Diezelfde dag is het schip weer over gedragen aan de kapitein. Directeur Muller is uiteraard zeer tc spreken over het werk dat de vijftien man hebben verricht. Hij weet ook tc vertellen dat het schip nog helemaal in tact is. „Alleen deaccommodatie is geheel vernield. Het is de v raag of de reperatiekosten opwegen tegen het bedrag waarvoor het schip verzkerd is". De Parangin Shipping Company uilLiniasolistegenbraiid verzekerd. Dat de lading van vijf van de zes rui men behouden is gebleven is een voordeel voor de bergers. „Het deel van wat je gered hebt is groterweet deheer Mullertevertellenmethetoog op de bergingssom. Foto: bergingsinspecteur Roeland linksi en directeur W. Muller. Bergingsinspecteur Roeland „Het is wel buffelen geweest. Voor de kerels neem ik mijn petje af. Tussen de vlammen door waren ze nog moppen aan tegen elkaar aan het vertellen". Directeur Mul Ier: „Ze hebben zonder meer een goed karwei geleverd. Ik ben er erg con tent mee". Beide heren zijn van mening dat degoedegeest die er gedurende het werk heeft geheerst een enorme stimulans is geweest. Zo weet de heer Roeland te vertellen dat twee bergers zich gemotoriseerd overhet dek van de 'Panarranga' heb ben verplaatst. De scooter van een bemanningslid van het vrachtschip wasvoorde vlammen gespaard geble ven en daar werd dan ook op gereden- Donderdag laat in de middag is een deel van de bergers op het v liegtuig naar Antwerpen gestapt. Dat ge beurde al zingend"Now the fireisover' werd er gezongen, op de melodie van "Now the party is over'. Haven Vlissingen wil procederen over onderhoudsbelasting aan Havenschap VLISSINGEN - De N.V. Haven van Vlissingen is van plan om op korte termijn een civielrechtelijke proce dure aan te spannen tegen het Haven schap Vlissingen om klaarheid te krijgen in het verschil van mening over de onderhoudsbelasting, die de N.V. Haven volgens het Havenschap aan dit laatste instituut verschuldigd zou zijn. De N.V. Haven van Vlissingen heeft bezwaar aangetekend tegen een aan slag van 321.268.- ingevolge de Veror dening op de heffing en invordering van een ouderhoudsbelastmg over de periode 1972-1975. De N V Haven van Vlissingen is van mening vrijgesteld te zijn van deze belasting op grond van de overeenkomst die de N.V. Haven in 1934 sloot met het rijk. Volgens deze RONDREIS OP VRIJDAG II JUNI overeenkomst hef ri'k ""der meer verplicht tot het op diepte brengen van de havens en kanalen en het onder houd van kustwerken. De N.V. Haven meent, dat deze verplichting van de staat thans een verplichting van het Havenschap is. omdat blijkens artikel 15 van de wet op het Havenschap Vlis singen alle rechten en verplichtingen van de staat met betrekking tot de ha vens. werken, inrichtingen, terreinen en wateren in het havengebied Vlissin gen zijn overgegaan op het Haven schap De N.V Haven heeft de aanslag van ƒ321.268.- wel betaald, maar te vens een vordering van een gelijk be drag ingediend op basis van eerderge noemde overeenkomst. Een en ander blijkt uit het verslag van de Centrale Accountantsdienst bij de jaarrekening 1975 van het Havenschap Vlissingen. ONTVANGST IN MIDDELBURG MIDDELBURG - Vrijdag 11 juni brengt een delegatie van de A.R. ka merfracties een bezoek aan Zeeland. De groep bestaat uit het eerste kamer lid P. C. Elfferich en de tweede kamer leden mr. W. Aantjes. drs. M. Beinema. drs. B. Beumer, H. A. de Boer, mr. G. C. van Dam, J. van Houwelingen. me vrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters, dr. W. Kwaadsteniet. mevrouw J. van Leeuwen. B. Roolvink, M. W. Schakel, mr. J. N. Schollen en dr. A. Veerman. De delegatie arriveert vrijdag om tien uur 's morgens in de Provinciale Griffie te Middelburg. Hier worden de bezoe kers ontvangen door hun Zeeuwse po litieke geestverwanten gedeputeerde J. v. d. Bos en de statenleden C. Balke nende. D Geuze en G. de Jager. Verder zijn bij het ontvangst nog enkele be stuursleden van de provinciale AR aanwezig. Tijdens de bijeenkomst op de provinciale griffie wordt onder an dere gesproken over de Oosterschelde. de vaste oeververbinding en de plano logische problemen bij en van de in dustrialisatie. Na de welkomstbijeenkomst wordt de delegatie ontvangen door gedepu teerde staten van Zeeland. Om half een wordt een gezamenlijke lunch gebruikt in hotel 'Nieuwe Doelen' te Middel burg. Na de maaltijd worden de bezoe kers onder verdeeld in drie groepen: de eerste groep, die gecoördineerd door de heer M. Lorier brengt eerste een be zoek aan het veeteeltbedrijf van de heer I. Marinusse in Grijpskerke. Hier wordt men ontvangen door een aantal vertegenwoordigers van de kring Wal cheren van de CBTB en een vertegen woordiger van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Om half vijf worden de kamerleden op het Middelburgse stad huis ontvangen door het college van b en w. Hier wordt een film vertoond over Middelburgse monumenten. Ver volgens maakt men een wandeling langs de belangrijkste gerestaureerde panden in Middelburg. Om half zeven gebruikt men de maaltijd in 'De Schouwburg' te Middelburg. Tenslotte is er in 'De Schakel' te Vlissingen een bijeenkomst voor de statencentrales Middelburg en Vlissingen. De tweede groep staat onder leiding van coördinator, ir. H. Rakers. Deze groep brengt om kwart voor drie een bezoek aan het kantoor van de water maatschappij Zuia-WestrNederland in Goes. Om acht uur is er een bijeen komst in de Prins van Oranje' te Goes voor de statencentrales Goes, Zierikzee en Tholen. WD-kamerlid spreekt in Vlissingen VLISSINGEN - De Onder-centrale Walcheren van tie VVD houdt, vriïrla- üe derde groep wordt gecoördineerd door de heer W Huson Deze groep neemt om ongeveer half drie de boot van Vlissingen naar Breskens Om kwart over drie komt men aan in Sluis Na een wandeling door Sluis worden de bezoekers om vier uur ontvangen door het college van b en w van Sluis. Tijdens een korte bijeenkomst zal on der fneer worden gespfokén "over de mogelijkheid de sex-shops aan banden te leggen'. Om vijf uur worden de afgevaardigden ontvangen door het college van b en w van Sas van Gent. Met dit college wordt onder meer gediscussieerd over de grensoverschrijdende milieu verontreiniging en de planologie. Om acht uur is er in hotel 'Rotterdam' te Terneuzen een bijeenkomst voor de statencentrales Hulst en Oostburg. De bezoekers nemen om half elf vanuit Perkpolder de boot terug naar Kruin- ingen laars haalden de eindstreep nié".> Bijna aan het einde van de routes, bij het sportveldcomplex, stelde men zich op achter de drumband en korps van de muziekvereniging 'Rtllandta'. waarna men een gezamenlijke Intocht hield door het dorp en de deelnemers bloemen aangeboden kregen door fa milieleden of kennissen. Bloemen van het organiserende A.S.O. waren er voor mevrouw Van Koever- inge uit Yerseke en voor de heer Van Houte uit Rilland-Bath die respectie velijk voor de 12e en de 15e maal deel namen aan een avondvierdaagse Ook de medewerkers van de EHBO- colonne uit Rilland-Bath werden in de bloemetjes gezet. Uit een tijdens deze avondvierdaagse gehouden enquête is gebleken dat men zeer tevreden was met de tochten en dat men graag zou zien dat de werk groep A.S.O. meer van deze e ten zou organiseren. Horizontaal: 2 godin der verblinding 4 wereldtaal: 7 dakbedekking. 11 familielid: 12 overbrenging van mensen met behulp van motorvoertuigen; 17 dierenverblijf: 18 handgreep: 20 lis bloem: 21 moedwillice doodslag 23 tweehoevig dier: 24 doorboorde stop. vragend voornaamwoord; 27 slaap ziekte: 29 tegen; 30 duizend volt: 31 benedenwindse zijde: 32 bevestiging; 11 vrirtï-7i>r«:f»l- IA 1» zware bijl; 36 or.bepaald voornaam woord: 37 tegenwoordig; 39 graansoort; 40 vrijgevig: 42 plattegrond. 43 nijlrei ger: 46 god der oorlog 48 hoornachtige verdikking der opperhuid; 49 zware zoete wijn: 51 vochtig koud; 53 Euro peaan, 54 symbool voor gallium; 55 ge boomte. Oplossing vorige puzzel. 't betrouw! ibare middel bij maagstoornissen ook in de vakantie' Goes voor de statencentrales Goes, Zierikzee en Tholen. WD-kamerlid spreekt in Vlissingen VLISSINGEN - De Onder-centrale Walcheren van de VVD houdt vrijda gavond II juni een openbare vergader ing in hotel Brittania te Vlissingen. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer mr. J G Rietkerk. lid van de tw-eede kamer een inleiding houden over het onderw erp sociale wetgeving- Voorafgaand aan de inleiding zal er een huishoudelijk gedeelte zijn. waarin het bestuur van genoemde onder centrale zal worden geïnstalleerd. De bijeenkomst begint om "20.00 uur. Examens UTRECHT - Te Utrecht is aan de mo devakschool Ensaid' voor coupeuse- mode-ontwerpster geslaagd, mevrouw S van Vooren-Vermeulen te Oostburg Horizontaal: 2 godin der verblinding. 4 wereldtaal: 7 dakbedekking. 11 familielid: 12 overbrenging van mensen met behulp van motorvoertuigen; 17 dierenverblijf; 18 handgreep: 20 lis bloem: 21 moedwilliae doodslag 23 tweehoevig dier: 24 doorboorde stop. vragend voornaamwoord; 27 slaap ziekte: 29 tegen; 30 duizend volt: 31 benedenwindse zijde; 32 bevestiging: 33 voorzetsel: 35 vettige vloeistof: 38 woonplaats; 41 koudheid; 42 onderge vel: 44 stuiver; 45 zuidvrucht; 47 hoofddeksel: 49 titel van vorst; 50 ar beid: 52 wiize waarop een regering haar program uitvoert; 56 verlaagde toon. 57 kort ogenblik: 53 half vloeibaar kooksel: 59 loofboom. Vertikaal: 1 tienmaal zo talrijk maken. 3 houten vat: 5 aanwijzend voornaam woord. 6 elk der vier voornaamste kompasstreken; 7 ondemcht; 8 zijn- vier van de Donau. 9 symbool voor in dium; 10 voorzetsel; 11 voorzetsel; 13 smeren: 14 plaatsin Gelderland; 15 ge raffineerde vrouwelijke filmfiguur; 16 plaats in Zuid-Holland: 19 huisgrond. 22 onbepaald voornaamwoord: 25 vol tooid: 28 soort bier, 29 lokspijs; 34 zware bijl; 36 onbepaald voornaam woord: 37 tegenwoordig; 39 graansoort; 40 vrijgevig: 42 plattegrond. 43 nijlrei ger: 46 god der oorlog 48 hoornachtige verdikking der opperhuid; 49 zware zoete wijn: 51 vochtig koud; 53 Euro peaan; 54 symbool voor gallium; 55 ge boomte. Oplossing vorige puzzel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9