„Meer uitwisseling tussen Rotterdam en Zeeland op terrein volksgezondheid 33 Werkwijze RPCZ wordt beperkt door een tekort aan personeel ZEEUWSE ACADEMIEDAG U NIVERSITEIT 'NUTTIG' ER V AREN Radio-Kamerorkest met modern Nederlands werk in Vlissingen Zeeland geschikter als groeistad dan Brabant ZATERDAG 5 JUNI 1976 PLEIDOOI DIRECTEUR ZEEUWSE RAAD VOOR DE VOLKSGEZONDHEID OP ACADEMIEDAG: MIDDELBURG - Tijdens de Zeeuwse Academie Dag van de Erasmusuniversiteit in Middelburg is vrijdag met name uit de sector van de volksgezondheid op verschillend terrein een be roep op de Rotterdamse medische voorzieningen ten bate van Zeeland gedaan. Directeur J. M. S. Mol van de Zeeuwse raad voor de volksgezondheid bepleitte meer uitwisseling tussen Zee land en Rotterdam in de sectievergadering volksgezondheid. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zag hij een sterkere oriëntatie op Antwerpen, Brugge en Gent, maar dokter Mol verwachtte, dat bij een 'welbewogen samenwerking" het gebruik van Rotter damse voorzieningen door grote aantallen Zeeuwen nog betere resultaten zal geven." 'WELOVERWOGEN SAMENWERKING' NOODZAKELIJK Bij de - wat" hij noemde - Rotter damse ontwikkelingshulp' had hij on der meer het oog op: - topklinische voorzieningen als neuro-chirurgie, en niertransplanta ties, waarbij hij het 'van groot belang' noemde dat het Akademisch Zieken huis het huidige aantal niertransplan taties van vijfendertig uitbreidt, zo dat aan de behoefte van Zeeuwse pa tiënten kan worden voldaan." Verder noemde hij onder meer de psycho-sociale opvang van de Zeeuwse patiënten en hun familie, waarover overleg gaande is; - Onderwijsvoorzieningen, in welk verband Zeeland voor Rotterdam een taak ziet bij de opleiding en nascholing van huisartsen, specialisten en sociaal geneeskundigen, op paramedisch ge bied en voor hogere en gespeciali seerde verpleegkundigen - wetenschappelijk onderzoek, waarbij dokter Mol de levensverwachting noemde, het onderzoek ook naar kwaadaardige gezwellen, waaraan in Zeeland het. hoogste sterftecijfer van Nederland te vinden is en onderzoek naar zelfmoord, omdat op dit gebied de Zeeuwse cijfers 'niet onbelangrijk ho ger' liggen dan in de rest van Neder land. Hij vond ook. dat Rotterdam de research-programma's zou moeten op villen in overleg met Zeeland, -gezondheid en miüeu. in welk ver tild hij een vergelijkend onderzoek ttssn het 'vervuilde .Rijnmond enJxet relatief schone Zeeland van belang achtte; Dr. K. H. A. Visser hoogleraar kinder- raeeskunde bepleitte eveneens een msteviging van de band tussen Rot- Kidam en Zeeland in de ziekenzorg, waarbij hij onder meer de mogelijkheid opperde om voor het onderwijs ten bate van Rotterdam een uitwisseling lot stand te brengen met de kleinere Zeeuwse ziekenhuizen. Economie In de sectiebijeenkomst over regionale economie ging dr. J H. P. Paelinck - hoogleraar staathuishoudkunde - in op de spanningen, die beleidsmaatregelen uit het ene overheidsniveau in hun la ger overheidsniveau kunnen oproepen. Hij betoogde, dat in die constructie met name de gemeentebesturen er vaak bekaaid afkomen. In dit opzicht bepleitte hij een stroomlijning van het beleid, waarbij hem op de verschil lende overheidsniveau s een scharnier functie voor ogen stond: ..een cel. op de departementen, de provincie en de gemeenten, die soepel en snel met el kaar overleg kunnen plegen en kunnen bijdragen tot een interdisciplinair ter- ritonaal beleid (Interbel.l. Van Zeeuwse kant kwamen in deze sectie bij monde van PPD-directeur ir. R- Adriaansens en ETI-medewerkers S.P. van der Zee en C. de Schipper be schouwingen, waarin werd geatten- Inleiding over geschiedenis van het Kanaal door Walcheren MIDDELBURG - In een bijeen komst van historici in het Staten- zaalcomplex hield de heer M. P. de Bruin, conservator van de Provin ciale Bibliotheek voor Zeeland tij dens de Zeeuwse Academiedag een voordracht over de problematiek rond het graven van het kanaal door Walcheren. ging daarbij in op de beweegre denen. de technische en bestuur lijke problemen en de vraag of hei kanaal werkelijk van nut is geweest voor Zeeland, Walcheren of Middel burg. Afgezien van de langzame toeneming van het verkeer, blijkt °P de langere duur het kanaal van werkelijk nut te zijn geweest, en het. "ut groter te worden, aldus de heer °e Bruin, Drs. H. van Dijk. weten schappelijk hoofdmedewerker Erasmus Universiteit beluisterde "jen in deze sectie over de Nieuwe Waterweg en dr. w p. Blockmans. lector sociale geschiedenis ging in °P de braag 'Wat is maatschappij geschiedenis?'. De verschillende ^cctiebijeenkomsten - onder meer J" de Schouwburg, de Concertzaal en het Kuiperspoortcomplex - wer den bezocht door een aantal be- angstellenden dat varieerde van twintig tot zestig. van het streven naar cc verbreiding van de we in de provincie, met na ting van de dienstverlei In een bijeenkomst van en studentendekanen - in het provin ciehuis - gaf de heer F. L. Maandag, docent Zeeuwse leergangen to Middel burg, het gezelschap een indruk van deze leergangen en de ontwikkeling van parttime lerarenopleiding in de toekomst. De Zeeuwse leergangen - als tweede kans en tweede weg onderwijs - zullen er naar streven, dat een zo groot mogelijk pakket van studiemogelijk heden in de LO en MO-Aopleidingcn zal worden aangeboden. Dit hangt mede ook af van de studie-inzet en de .tudlebereidheld van de cursisten. An- SChooldekanen derc- inleiders in deze waren drs. B Bonnet, hoofddocent econo mische wetenschappen en recht en mr. L. C'. de Oude. directeur van het facul teitsbureau der sociale wetenschappen aan de Erasmus Universiteit. Ue heer Bonnet ging in op de veranderingen in de opleiding tol leraar in de economi sche vakken en de heer De Oude gal zijn visie op de komende structurele verandering in het onderwijs. 'SIui ran pagina ll Je stalen gevoed moet wo: deerd op hel regionale streven lot af remming van allerlei ontwikkelingen. Daartegenover plaatsen zij de moge lijkheid. dat nationaal op Zeeland druk wordt uitgeoefend bijvoorbeeld voor recreatieve voorzieningen of zeehaventerreinen, „die het draag vermogen van hel gebied le boven gaan." Als voorbeelden werden in dat opzicht genoemd de Westhoek van Schouwen en de mogelijkheid van een Sloe 2. waarover drs. Van der Zee zei- „Een nieuw zeehavengebied in Midden- Zeeland lijkt in de komende twintig jaar uit regionaal oogpunt onnodig en zou - naast voordelen - ook belangrijke regionale nadelen - milieu, ruimtebes lag, eenzijdigheid in de arbeidsmarkt - geven. „Hij vond, dat ook een nieuw industriegebied in het oosten van Zee land zich 'niet zo eenvoudig laat inpas sen." In een sectie, die zicli Dezigüieiu met bestuursproblemen beluisterde men dr. C. Breevoord. hoogleraar bedrijf seconomie en van Zeeuwse zijde de heren A. J. Kaland. gedeputeerde en mr. J. J. van der Weel te Middelburg, die buiten universitair lid is van de universiteitsraad. "Functioneel bestuur en integraal be stuur met de nadruk op provinciaal bestuur' was de titel van de inleiding van de heer Kaland. waarin hij onder meer stelde, dat het niet meer gaal om alleen 'de administratie', orde schep pen en gezag handhaven. Er is een overheidstaak ontstaan die gericht is op dienstverlening aan de burger én die probeert een greep te krijgen op al lerlei maatschappelijk gebeuren. Op het laagste bestuursniveau kan func tioneel 'bestuur een mogelijkheid vor men om meer burgers bij hel bestuur Le betrekken en derhalve de spreiding van de macht effectueren, aldus de heer Kaland. De heer Van der Weel. wiens inleiding tot titel had 'Functio neel bestuur en integraal bestuur' stelde dat functioneel bestuur en inte graal bestuur geen tegenstellingen zijn in die zin dat of voor het één of voor het andèr gekozen moet worden In alle bestuursmodellen zullen beide een plaats moeten hebben. In sectie die zich met milieproblemen bezig hield sprak onder meer dr. J Stumphuis hoofd bedrijfsgeneeskundige dienst BV Koninklijke Maatschappij "De Schelde' in Vlissingen over de milieuhygiëni sche problemen met asbest, een stof die door de vele toepassingen niet meer uit de samenleving is weg le den ken. Als voorbeeld onthulde de heer Stumphius dat vroeger in oorlogssche pen zoveel asbest werd verwerkt (isola tie etc.) dat het bijna 'drijvende as- bestkisten' waren. Thans wordt er geen vezel asbest meer in deze schepen ver werkt, Dr. Stumphius herinnerde voorts aan het afwijzen - in 1969 - van de Cana dese asbestraffinaderij, die zich in het Sloegebied wilde vestigen. Het afval zou een gevaar hebben betekend door de inadembare vezeltjes, die zich over een groot deel van Midden-Zeeland zouden kunnen verspreiden. Het be drijf is in Noord-Duitsland gebouwd, 'en daar zit men thans met de handen in het haar', aldus de Vlissingsc be drijfsarts. In deze sectie spraken drs F. Muller en dr. K. Biersteker, beiden wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de Eras mus Universiteit over 'Milieubalansen' en 'milieunormen'. Ir. A. Krijgsman, hoofd afdeling Milieu van Provinciale waterstaat in Zeeland sprak over het onderwerp "Beoordeling van de vesti ging van een bedrijf in de praktijk Hij ging daarbij nader in op de analyse van het bedrijfsproces, de eisen op het gebied van de veiligheid, de arbeids- hvgiëne en de milieuhygiëne. De heer Krijgsman noemde het tc betreuren dat de milieu-zaken in Nederland ver deeld - door verschillende instanties behandeld worden in Nederland. In een sectie "Sociologische problematiek' voeren het woord drs. J. M. G. Leune. docent onderwijssociologie, dr. W van Voorden wetenschappelijk hoofdme dewerker van de Erasmus-Universiteit en drs. A. M van den Broecke. hoofd van de afdeling onderzoek van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. Drs. Van den Broecke ver telde het gezelschap daarbij over de actuele problematiek in Zeeland, aan de hand van de verstedelijkingsnota. het migrantenonderzoek en de situatie op de arbeidsmarkt. Onderwijs De heer Van Voorden noemde in zijn inleiding de Zeeuwse arbeidsmarkt klein en kwetsbaar en de heer Leune stelde, dat Zeeland in vergelijking met overig Nederland veel kleine scholen heeft. In Zeeland is 42 procent van de lagere scholen als klein (met een twee of drie leerkrachten) aan te merken. Zeeuwse pleidooien, aldus drs. Leune. voor een verdere uitbouw- van het lager, middelbaar en hoger beroepsonderwijs, met name van het economisch en administratieve on derwijs. zijn van belang in het kader IN KADER HOLLAND LESTIVAL VRIJDAG 11 JUNI MET CONCERT IN ST.-JACOBSKERK VPRO RADIO MAAKT OPNAMEN VLISSINGEN' - In het kader van het Holland Festival 1976 verzorgt het Radio Kamerorkest vrijdaga vond 11 juni in de Vlissingsc Sint- Jaeobskerk een concert, dat - in tegenstelling lot voorgaande jaren - erg modern van opzet wordt. Er worden louter Nederlandse werken van Ton de Leeuw, Daan Manneke. Jan van Vlijmen, Klaas de Vries en Theo Locvendic uitgevoerd. De VPRO-radio zal van dit concert, dat begint, om half negen, opnamen maken en die kort na vrijdag uiï- zenden. Met name is de VPRO geïn teresseerd in het werk van Theo Loevendic - Incantations' - dat nog niet eerder op band is gezet Maar ook de uit te voeren werken van de overige Nederlandse componisten zullen de volle aandacht hebben. Zo wordt van Ton de Leeuw Music for Strings' uit 1971 uitgevoerd, van Daan Manneke 'Sinfonia voor 13 strijkers" (1975) en - na de pauze - van Jan van Vlijmen 'Serenata I' (1964i. van Klaas de Vries 'Refrains' (1967) met als solisten Maarten Bon en Gerard Hommerson, piano. Het werk van Theo Loevendie is ge schreven voor basklarinet en orkest. Solist is Harry Sparnaay (basklari net). Het Radio Kamerorkest heeft vrijdag Paul Hupperts als gastdin gen t. De organisatie van dit jaarlijkse concert in Vlissingen is in handen van de te Vlissingen samenwer kende culturele instellingen (VSC). Het Vlisslngse concert zal iets af wijken van dat in Amsterdam, maandag in de Ronde Lutherse Kerk. Het werk van Loevendie is in de plaats gekomen van Thomas' van Jacques Bank. dat in Amster dam zijn wereldpremière beleeft. De voorgaande jaren waren - onder meer - op het Vlissingse concert het Philhannonisch Orkest en hét Re sidentie Orkest present. Het is ech ter voor de eerste keer. zo werd vrij dag van de zijde van de VSC mee gedeeld. dat uitsluitend modern werk op hel programma staat van componisten, die allen wei te ma ken hebben gehad met de school' van Ton de Leeuw. Ton de Leeuw is. niet zonder meer bij een van de grote stromingenVan ons huidige muziekleven in te delen, omdat hij gedurende de laatste ja ren geleidelijk aan is gekomen tot een geheel eigen stijl, waarin naast Westeuropese ook Aziatische ele menten zijn waar te nemen Evenals De Leeuw hebben de over ige componisten hun werken in het verleden met. tal van onderschei dingen bekroond gezien. Wijde be kendheid geldt ook voor de solisten, waarvan basklarinettist Harry Sparnaay op vele festivals aanwezig is geweest. Solistisch heeft hij vele Hei. concert heeft de VSC voorlopig gefinancierd uit de zogenaamde sei- zoenpot voor een aantal activitei ten. Voorlopig uit eigen pot, omdat de provincie uit de Holland Festival-pot nog geen subsidie heeft verstrekt. Het gaat hier om een be drag van ongeveer zesduizend gul den. Ton de Ix>euw meest bekende Is. maar dat ondei meer de Oostcrscheldekwestte - vis scrij en werkgelegenheid - toont, dat deze methodiek snel tot verouderde vi sies kan leiden. De inleider vond. da» de veel bescheidener opstelling tot dc bevolkingsgroei 'voldoende perspectle; lijkt te beiden voor een evenwichtige ontwikkeling van onze provincie". Eén noemer Dr L. H Klaassen wees er in zijn inlei ding over de inlerdiscipünaiere bena dering in de wetenschap op. dat zeei vele wetenschappelijke onderzoeker? eerder streven naar verdieping dan naar verbreding van hun kennis In re latie tot de sterk toegenomen verwe venheid van de maatschappelijke pro blemen bepleitte hij als een van de eer ste taken van de wetenschap 'pogen om alle effecten van een maatregel vast te leggen en zo mogelijk op een noemer te brengen'. Hei gaat daarbij ook om de Indirecte effecten. Klaassen; Worden de wetenschaps beoefenaren zich echter bewust van de onderlinge samenhang van de deelge bieden der wetenschap, dan zullen ook de universiteiten weer lot grotere een heid en integratie kunnen komen en n hevi n het gerecht- In een tijd. waarin valt met te ontkc vaardigde kritiek blootstaan In Zeeland zag luj problemen van in terdisciplinaire aard 'te over'. ..De in- dustnaUsatie. de voltooiing van de del tawerken. de milieuproblematiek, dc recreatie en de verkeersverbindingen. het dichte net van onderling gerela teerde problemen, waarin de weten schap moet helpen de weg te wyzen. die naar haar mening het best kan worden gegaan De wetenschap dient niet slechts interdisciplinair te zijn. doch moet ook een andere discipline kunnen opbrengen, te luisteren name lijk naar de praktici en degenen, die met het beleid en daardoor - wellicht gedeeltelijk ten onrechte met de ver antwoordelijkheid voor de maatschap pelijke ontwikkelingen zijn belast", zo zei hij. Direct na de opening van tie academi sche zitting was het gezelschap ver welkomd door commissaris der ko ningin dr. C. Boertien. die onder meer cileerde uit 'Lof der zotheid' en een reisbeschrijving van hei bezoek van Erasmus aan Vee re. Dr. Boertiei sprak het vertrouwen uil in 'ee vruchtbare start van de samenwe king Zeeland - ErasmusuniversileiL B. EN W. VAN GOES: GOES - B. en w. van Goes menen dat het zinniger is in Zeeland een 'groeis tad' aan te wijzen dan in West- Brabant. Het college maakt die op merking naar aanleiding van de in houd van de verstedelijkingsnota. Overigens vinden b. en w. het erg moeilijk nu al een uitspraak over de beleidsvoornemens te doen. Dat kan volgens het college pas wanneer het structuurschema zeehavens en de nota 'landelijke gebieden' ook zijn ver schenen. TIJD VOOR CURSUSSEN IS NU WEL VOORBIJ PROBLEMEN ROND FINANCIERING LIJKEN VOORBIJ (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN' - „Wij willen veel meer doen, dan op hel ogenblik gedaan wordt. En dit geldt met name voor de directe begeleiding van de scholen, ook buiten de projecten. De tijd van de cursussen voor onderwijsgevenden is nu wel zo'n beetje voorbij. De men sen zijn het beu en w illen concreet binnen hun eigen programma en bin nen hun eigen school begeleiding heb ben. Helaas moeten wij ook dit jaar weer zeggen dat het voor ons. gezien het geringe personeelsbestand, onmo gelijk is meer te doen. dan een logi sche voortzetting aanbieden van de werkwijze van hel voorafgaande jaar." Deze toelichting gar drs. C. J. P. M. van Ettcn. directeur van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land op het werkplan van het RPCZ voor het komende cursusjaar voor de kleuter- en lagere scholen in deze pro vincie. De heer Van Enen loonde zich echter wel verheugd over de ontwikkeling rond de financieringsproblemen van het Centrum. .Er zijn momenteel vol doende principe-uitspraken van de Zeeuwse gemeenten om te komen tot een gemeenschappelijke regeling ter financiering van liet centrum." aldus de heer Van Etten ..De concrete voor stellen zullen nog deze maand aan de gemeenten worden gedaan. Ik hoop. dat er aan het eind van dit jaar meer duidelijkheid zal zijn en dat we ook meer zullen kunnen doen Drie punten die in nauwe relatie tot elkaar staan hebben dan de voorrang bij het Centrum; het opstellen van een driejarenplan. personeelsuitbreiding en decentralisatie van het centrum In het voorwoord van het werkplan 1976-1977 schrijft de directeur dat in overleg met de adviesgroep m 1975 een discussienota werd aangeboden ter voorbereiding van een driejarenplan Bij verdere uitwerking bleek echter dat het vrijwel onmogelijk was een ver antwoord driejarenplan op te stellen voordat al duidelijkheid bestond over de toekomstige financiële mogelijkhe den van hel RPCZ."' De heer Van Et- ten. „In dat driejarenplan neemt de personeelsbezetting .een belangrijke plaats in. Over uitbreiding hiervan kunnen we pas praten als we weten wat de bijdrage van de Zeeuwse ge meenten zal zijn. Eigenlijk kunnen we daarom nu nog geen plannen'maken Ik hoop echter, dat in oktober de zaak met de gemeenten rond zal zijn. zodat we dan kunnen beginnen aan een planning op langere termijn. Dit geldt ook voor de decentralisatie van de dienst die wij voor staan. Zolang wij geen houvast hebben, kunnen wij geen plannen maken voor de plaats en de functie van de subdiensten."' Projecten Naast de individuele hulpverlening aan kinderen met problemen op school, heeft het RPCZ voor het ko mende cursusjaar vier projecten in het werkplan opgenomen, die een logische voortzetting zijn van de projecten in de voorafgaande jaren; het project inte gratie kleuter- en lager onderwijs. Aan dit project doen vrijwel alle Zeeuwse scholen mee. Wegens personeelsgebrek kan echter maar een beperkt aantal scholen direct worden begeleid- 19 scholencombinaties bestaande uil 54 scholen. De begeleiding van de andere scholen kan niet zo intensief zijn. maar ge- schiedi via werkgroepen, die werken onder leiding van het centrum Voor directe begeleiding konden voor het komende schooljaar geen nieuwe scho len in aanmerking komen Indien no dig krijgen zij van het centrum een zeer incidenleie advisering op speci fieke terreinen. De werkgroepen krij gen van het centrum 'werkmateriaal' aangeboden, die in de school in prak tijk kunnen worden gebracht. Er ko men geen cursussen meer. maar een bespreking van de werkwijze en de mogelijkheden binnen de school. De belangrijkste onderdelen zijn; Het aanvankelijk lees- en taalonder wijs voor de kleuter- en de lagere schooL Voor de leen scholen die direct door het RPCZ worden begeleid, op dit onderdeel be geleiding krijgen. Na een test en een leesvoorwaarden-onderzoek in hel voorjaar kan dan op enkele kleuter scholen met enkele kinderen spelen derwijs een begin worden gemaakt met leren lezen. Kinderen die hier nog niet aan toe zijn krijgen andere gerichte ac tiviteiten. De wereldoriënterende projecten, in samenwerking met het project werel doriëntatie. Gezien de leeftijd verdeeld naar 4-8- en 8-12-jarigen. Hel leesvoorwaardenonderzoek. waar aan bijna alle Zeeuwse lagere scholen en dertien Zeeuwse kleuterscholen deelnemen. Het uitwisselingsprogramma om dc overgang van de kleuter- naar dc la gere school zo gemakkelijk mogelijk tc laten verlopen. Hel project musische vorming. Dit pro ject bestaal uil vijf onderdelen: alge mene muzikale vorming, waarvoor thans reeds honderd aanmeldingen binnen zijn: verbaal dramatische vor ming 'ongeveer 30 aanmeldingen): beeldende vorming (de belangstelling hiervoor is nog niet zo groot musische vorming binnen werc-Idoriënterend on derwijs en een oriëntatie dansexpres- sic. waarvoor ook nogal wat belang stelling bestaat. De problemen die zich hier voordoen zijn het gebrek aan gastdocenten, zodat misschien niet alle plannen kunnen worden doorge voerd en het te hobbyisiische karakter van dc deelnemers. Hei ligt dan ook in de bedoeling dat de deelnemers aan de onderdelen van het project musische vorming dit in hun klas en misschien zelfs in de gehele school in praktijk brengen. het project moedertaal onderwijs met onder andere het niveaulezen. Op basis van de huidige mankracht kunnen per jaar dertig scholen worden geholpen, zo meldt het werkplan. Het aantal aanmeldingen bedraagt echter 115. het project wereldoriëntatie, waarbin nen met name vakken als aardrijks kunde. geschiedenis, enzovoort aan de orde komen De introductiecursus hiervoor wordt dit jaar voor de laatste maal gehouden, omdat de meeste scholen deze hebben gevolgd. De nadruk zal worden gelegd op de individuele begeleiding. Het is het centrum gebleken, dat hier voor bij de scholen veel belangstelling bestaat. Naarmate de eigen visie van de scholen meer naar voren komt. is er ook meer individuele begeieiding no dig. Het personeelsgebrek bij het cen trum heeft echter ook hier lot gevolg gehad, dat vorig jaar bijna de helft van dc scholen wereldoriëntatie op eigen houtje heeft moeten doen mei een zeer incidenleie begeleiding. Het ligt echter in de verwachting dat begin volgend jaar in de vacature van de pedagogisch-didactische medewerker voor wereldoriëntatie zal kunnen wor den VI Over een ding spreken b. en w, van Goes zich echter nu al duidelijk uit: „Wij zijn van mening dal er tegen de versterking en de ontwikkeling van Bergen op Zoom of Roosendaal be zwaar gemaakt moet worden, wanneer daarmee tevens beoogd wordt, om een deel van Zeeland te doen delen in de voorzieningen in deze .steden" Het college constateert dat er op het ogenblik een ontwikkeling gaande is vanuit de Rijnmond richting West- Brabants „welke nog zal worden gesti muleerd indiend uitvoering zal worden gegeven aan het in de verstedelij kingsnota uitgesproken beleicLsnormen Breda en Bergen op Zoom of Roosen daal tot groeieslad te verklaren'. B. en w. van Goes: „De verstedelijkingsnota gaal ervan uit dat dc zeehavens in Zee land verder worden ontwikkeld. Dit betekent, dat dc ontwikkeling van de steden rondom de zeehavens moeikans kan worden geremd Desondanks wordt in de structuurschets uitgegaan van een beperkte groei. Het is dan ook de vraag of er niet eerder van een groeistad gesproken moet worden in Zeeland in plaats van ln West-Brabant temeer daar oostelijk Zeeland eerder op een Zeeuwse star! zal moeten zijn aangewezen dan op WesvBrabant". B. en w. besluiten hei schrijven aan de gemeenteraad als volgt „Een juist en evenwichtig oordeel over de ruimte lijke ordening ln Zeeland is pas te ge ven. wanneer de inrichting van het del tagebied. waarmee bedoeld wordt Zee land. West-Brabant en de Zuidhol landse eilanden duidelijk uit de verf is gekomen. Voorshands dient er dan ook naar onze mening bezwaar te worden gemaakt tegen de visie, die nu in de verstedelijkingsnota op het Deltage bied wordt gegeven". De gemeenteraad bespreekt een en ander tijdens de vergadering van don derdag 17 juni (aanvang 19.00 uuri. Hul verlening Individuele hulpverlening onderzoeken van kinderen, die te kampen hebben met leermoeilijkheden, onderzoeken van groepen leerlingen, maar dan op verzoek en bij zeer incidentele proble matiek. Onderzoek naar schoolbe kwaamheid en mentale vaardigheden van kleuters, bijf twijfel of de kinderen wel aan de lagere school toe zijn. Hulpverlening door de remedial tea cher. In het werkplan wordt duidelijk gemaakt, dat de werkzaamheden bij de onderzoeken en de hulp van de reme dial teacher zeer tijdrovend zijn. zodat ook hel komende jaar door gebrek aan mankracht, wachttijden zullen ont staan. Het project kleine scholen is uit het werkplan van hel RPCZ voor het ko mende jaar geschrapt. Directeur Van Etten zegt hierover: „Een echt project voor de kleine scholen kun je nauwe lijks opzetten, omdat de problemen vaak te ver uit elkaar liggen. Dit kost dan ook veel te veel mankracht. Op dit moment begeleiden wij acht scho len op Zuid-Beveland op uitdrukke lijk eigen verzoek. Als er voldoende mankracht komt. zullen wij in het driejarenplan een project 'integrale begeleiding' opnemen, waarin de al gemene gang van zaken op de kleine school onder de loep zal worden ge nomen." Beslissing over Prins van Oranje verschoven naar september GOES - Er zijn nog geen beslissingen genomen over de zaal-en toneelaccom modatie in Goes. B. en w. schrijven de gemeenteraaad dat men.hoewel erop 1 juli een eindbeslissing genomen zou moeten worden, de behandeling van de zaak uit wil stellen tot uiterlijk septem ber. In september 1975 besliste de gemeen te- raad dal uiterlijk per 1 julieer. eindbeslis sing omtrent 'D Prins van Oranje' geno men diende le zijn. Op die datum zou bekend moeten zijn of de gemeente een akkoord h ad bereikt metde eigenaar/ex ploitant of dal 'De Prins' voor verdere culturele activiteiten verloren zou gaan. De raad besloot toen verder dat men een niimtevoorbijzonderebebouwingbiihet station wilde reserveren. Zodra de beslis- sjngover'DePrins'isgevallen.kunnende plannen voor de ontwikkelingen ln het stationsgebied geconcretiseerd worden Op dit moment heeft de gemeente nog geen overeenstemming bereikt met eü gen aar Breen van 'De Prins van Oranje'. Bovendienzjjndeplannenvooreen'mul- tifunctionele ruimte' in het stationsge bied nog niet gereed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7