In 1983 nieuwe basisschool voor vier- tot twaalfjarigen Hoofdredacteuren willen bron van 'KBG-lijst' niet noemen Strijd breidt Libanon zich uit Noorwegen: onderzoek spionage olieboringen Beroep op het verschoningsrecht Gewonden bij MSI-bijeenkomst in Rome Vijf patiënten geselecteerd HARTLUCHTBRUG START 15 JUNI Pinksterzon breekt door ZATERDAG 5 JUNI 1976 MET NAAM GEMOEMDE KAMERLID VAN DER LEK HET VOORLOPIG GETUIGENVERHOOR HOUDEN AMSTERDAM - PSP-tweede-kamerlid Bram van der Lek voelt zich not; steeds in rtt en goede naam aangetast door publicaties in Elsevier (zonder naam) en de zuidelijke bladen De Stem en De Limburger imet naam), waarin, althans bij de laatste twee bladen. Van der Lek met naam en toenaam werd neergezet als agent paald niet in handen kon hebben, tweemaal gecheckt. Zijn informatie trouwens ook Na zeven weken was het irtikel 'rijp waarbij door de heer Hoog- in de KGB, de Russische spionagedienst. Dat was dan ook de reden, dat de heer endijk uitdrukkelijk werd gekozen voor Van der Lek. die een civiele procedure overweegt tegen de verantwoordelijke rrdacteurcn van de drie bladen, vrijdag de gehele dag aanwezig was bij het voorlopig getuigenverhoor door rechter-commissaris E. J. van Schaardenburg- Louwe Kooymans. dat op zijn verzoek werd gehouden in het gerechtsgebouw in Amsterdam. Een uiterst complexe zaak, want de drie gehoorde journalisten, hoofdre dacteur L. Leyendekker van De Stem, hoofdredacteur F. Hulskorte van De Limburger en hoofdredacteur dr. F. A. Hoogendijk van Elseviers Magazine, beriepen zich om beurten op het ver schoningsrecht - het niet noemen van dc bron - waarop journalisten zich in bepaalde gevallen kunnen beroepen. Zo werd het bij de heer Leyendekker. als eerste, niet duidelijk hoe De Stem aan de lijst met namen van eventuele KGB-spionnen was gekomen, ondanks het feit dat mr. Van Bennekom. advo caat van de heer Van der Lek. insis teerde op beantwoording van de vragen. Het antwoord was steeds weer: „Ik tracht alies te vermijden dat kan leiden tothetopenbaar maken van onze bron" Zorgvuldigheid De heer Leyendekker wees er wel op, dat hij de gebruikelijke normale jour nalistiek zorgvuldigheid bij het publi ceren van de acht namen in acht had genomen, door bijvoorbeeld een diep gaand onderzoek in te stellen naar de betrouwbaarheid van de bron. De heer Van der Lek was zelfs telefonisch bena derd om te reageren op het noemen van rijn naam op die KGB-lijst. Het publi ceren van dat gesprek werd door de heer Van der Lek niet verboden, maar wel zei hij, dat als zijn naam in dit ver band gepubliceerd zou worden, hij me teen naar de strafrechter zou gaan om stappen te ondernemen. Door het bericht in EM was de integri teit van het parlement ter discussie ge- tomen en was een bepaalde sfeer van verdachtmaking gecreeêrd. Toen bleek dat er geen opheldering werd verschaft dooide minister, of vanwege het parle ment ofEM, meende ik dat het. geboden ras man en paard te noemen", aldus tójendekker Ooïdeheer Hulskorte, als verantwoor- delijlchoofdredacteur van De Limbur ger, ben'ep zich op het verschonings recht Ook hij vertelde niet waar hij de lijstmet namen vand 'si dat ter redactie een onderzoek was ingesteld naar de juistheid van de lijst van acht en op grond van de resultaten ervan kon. volgens hem. tot publicatie worden overgegaan. De naam van de verantwoordelijke verslaggevers wilde de heer Leyendekker noch de heer Hulskorte noemen En de bron. uiter aard. al helemaal niet. Zeven weken De heer Hoogendijk vertelde, dat het zeven weken geduurd had voorde voor het verhaal verantwoordelijke redac teur. René de Bok. zijn verhaal en zijn informatie rond had. De Bok. zo ver telde de heer Hoogendijk. was in aan raking gekomen met een informatie- functionaris van de Amerikaanse ge heime dienst - de nationaliteit van de man werd niet genoemd - en die man was de eigenlijke tipgever. De tip had hij op eigen initiatief gegeven. 's Mans betrouwbaarheid werd. ondank het feit dat hij een goede indruk maakte en stukken liet zien die een fantast be- een bewuste lijn Namelijk deze niet personen, maar verschijnselen zouden worden gesignaleerd - zoals trouwens de afspraak met de bron was-omdat die verschijnselen op zichzelf al ernstig ge noeg waren: de staatsveiligheid, zo meende men. liep kennelijk •."•vaar, tot in de hoogste regionen en regeringscol leges aan toe. De Bok had inlichtingen ingewonnen over de functionaris bij de Amerikaanse geheime dienst en voorts bij een - niet met name genoemde - andere veilig heidsdienst. aldus Hoogendijk. Welke dienst dit was wilde hij. zich beroepend op zijn verschoningsrecht, niet noemen. Uit de ingewonnen informaties bij de Amerikaanse geheime dienst zelf bleek dat de functionaris inderdaad behoorde tot deze dienst. Bij het onderzoek bleek verder dat de namen die op de lijst stonden ook be kend waren bij de andere niet met name genoemde veiligheidsdienst en daar over bij deze dienst een dossier bestond. De heer Hoogendijk wilde de namen op de lijst niet noemen. Het gaat om acht Nederlanders die stonden op een lijst Een fotokopie van de lijst van acht Ofde naam van Van der Lek op deze lijst der Lek al dan niet een civiele proce- stond, werd noch door De Stem. noch dure tegen de drie bladen kan aan- door De Limburger en noch door Else- spannen viers Magazine bevestigd of ontkend van dertig personen die De Bok had mogen inzien H ij had deze namen in- zich genomen. Van een medewerker van de andere veiligheidsdienst had De Bok inzage gekregen van dossiers en deze meegekregen Hoogendijk had deze in gezien op zijn kantoor De Bok had van deze stukken die in een map zaten foto- lichtte nog eens hel journalistieke v inmiddels bij binnenlandse zaken, hei oorspronkelijke lijstje van René de Bok ligt ergens achter slot en grendel Misbruik Bonaventuras verdediger, mr. Mari: iEM is een uitgave van Bonaventurai kopieën gemaakt ARABISCHE OPROEP TOT OVERLEG schoningsrecht. gebaseerd als het is op de vrije meningsuiting door de diverse media. toe. Hij stelde bovendien, dat de zaak van de staatsveiligheid in dit geval van meer belang is dan het particulier belang van Van der Lek. Elseviers Ma gazine noemde bovendien geen namen. Mr. Maris vond ook dal de heer Van der Lek het procesrecht misbruikte. Voor een proces tegen Bonaventura staan ROME (RTR) - Opnieuw, ditmaal in het hartje van Rome. is een verkie zingsbijeenkomst van «Ie Neo- l'acistische partij MSI vrijdag ontaard in een schietpartij waarbij vier neo- facislen werden geraakt. Voor het le ven van een hunner wordt gevreesd. Het incident gebeurde op de Piazza Venezia toen de MSI-aanhang zich daar verzamelde in afwachting van hun sprekers. Volgens de politie zou den enkele tientallen linkse jongeren. andere wegen open. zo zei hij. en volgens me' ""Jf™ gefooid Volgens ooggetuigenverklanngen zouden de linkse elementen hun aftocht met een (Van onze depa DEN HAAG- /al dinsdag l.'« ten met een gr< patie i. die daal juni de 'hartluch ■pjr v. orden .rtpa enigde r konie ■rd. Vijf van dr/r patiënten rijn al geheel gereed, dal wil zeggen, alle medische papieren rijn in orde Vol gende week zal de gehele groep ver moedelijk het 'groene liclit' krijgen. Inmiddels zijn de kosten voor dr h«- geleiders der patiënten ook geen probleem meer. Voordat het helemaal zeker is of de luchtbrug kan starten, moeten de volgende stappen nog worden geno men: uit Houston moet van de leider van het operatieteam. prof Denton A Cooley. het sein komen dat de ge selecteerde kandidaten worden aanvaard Dezer dagen gaat een kor- rler van de Nederlandse Ha lenvereniging met alle m ge vena op en neer naar de Staten. Op die manier w Amerika welke gevallen zodat er voorbereidingen kunnen worden getroffen Ten tweede dienen de gelden voor de behandeling en ress door dc zieken fondsen voor de betreffende pa tien ten te zijn betaald Reeds is dat ineen geval gebeurd hel Haagse zieker, fonds AZIVO heeft daarbij de spits afgebeten Ten derde zullen de verte genwoordigers van de nartpatien tenvereniging de nu eerst over te vliegen gevallen in de werkgroep van de Gezondheidsraad officieel ter goedkeuring voorleggen Begeleiding W'at de begeleiding betreft, voor ie dere patiënt gaat een begeleidfstler mee, echtgenote of een familielid Van medische kant reist met de eer ste groep vertrouwensarts (hartchi rurg) Van der Schaar mee. verder een verpleegkundige en namens de hartpatiënten vereniging voorzitter Fievet. Zij zullen ongeveer een v. <-'-k in Houston blijven. De bedoeling is de patiënten spoedig na aankomst te dat het patiënten terwijl dat i van de arbsenor- ..Het opereren van Hervatting Op korte termijn, wellicht binnen een jaar. zullen bet Calharinazie- kenhuis in Eindhoven en het aca demische ziekenhuis in Utrecht de hartchirurgie hervatten. De staats secretarissen Klein londerwij») en Hendriks ivolksgezondheldi hebben dit in een notitie aan de tweede ka mer meegedeeld. Daaruit blijk ver der. dat het Wilhelminaziekenhuüt in Utrecht toestemming is verleend een begin te maken met de kinder hartchirurg ie. Uit de notitie blijkt verder, dat de permanente begeleidingscommissie voorde hartchirurgie in ons land op korte termijn zal nagaan langs welke weg de uitbreiding van de hartc-hirurgische capaciteit tot on geveer 2100 open-hartoperaties kan worden bereikt. De gezondheids raad zal nog adviseren over de ver dere ontwikkeling van de hart- chiurgie in ons land. BEIROET/CAIRO (DPA/AFP/RTR) - De burgeroorlog in Libanon breidt zich mi litair en politiek steeds meer uit sinds het binnentrekken van de Syrische troe pen. Bovendien zouden, volgens een links radiostation in Beiroet, nu ook Jor daanse troepen in het land zijn en zouden Franse vloot-eenheden zich binnen de Libanese territoriale wateren ophouden. Intussen hebben tot vrijdag vijf van de twintig lidstaten van de Arabische Liga zich achter de oproep van de-PLO (Palestijnse bevrijdingsorganisatie! ge schaard om de Arabische ministers van buitenlandse zaken bijeen te roe pen, voor, een discussie over de Syri sche militaire interventie m Libanon. De vijf zijn de beide Jemens. Irak. lijstmetnamen vandaan had en ook hij, Egypte en Marokko De leiders van de verschillende Pales tijnse bewegingen hebben vrijdagmid- Aan onze weerkundige medewerker) Df koude luchtlaag van ruim een kilo- Lente droog, zonnig en meter dikte wordt geleidelijk opge ruimd, zodat de bewolking minder hardnekkig is en de temperatuur in het binnenland vandaag al tot 18 tot 20 graden kan stijgen. Vrijdag was het in de meeste provincies nog zwaar be wolkten ook te koel bij 12 tot 15 graden. iets te koud VUSSINGEN - De lente is volgens het regen. Een hogedrukgebied blijft sterk bij Zuid-Engeland en heeft een uitloper via ons land naar Scandinavië. Zwakke fronten trekken over Ierland en Schot- land met wat regen, maar de activiteit is meostalion Vhssingen van het KNMI gering. Het lijkt daardoor zeer waar- droop, zonnig en iets te koud geiveest. schijnlijk dat de pinksterdagen droog net is deze eeuw sinds 1929 niet. meer zullen blijven, met een heel wat aange- eoorgekomen dat er in het voorjaar zo namerweertype dan in de eerste vier. nu weinig neerslag is gevallen Vooral achter ons liggende, koude junidagen npnl en mei waren in Zeeland erg A, J i'oog. Maart, april en mei leverden Ook ,n het Alpengebied is de zon door een tekort aan regen van 61 5 millime- Gebroken, al zijn de temperaturen in de tor vergeleken met normaal 'op meeste landen van Europa gematigd en Per hectare viel er in de lente 61500!) bereiken alleen in hetzuiden van Spanje liter water tP n^t- 000 nog een waarde rond de 30 graden. leurverschillen lussen eind april en WesVBerIijn kreee vrijdagmiddag nog mtZe^'oTop iPapril flkSe <™sbul 34 tons het nog erg koud met op vele Plaatsen nachtvorst. Op 9 mei, een zeer warme dag. bereikte de temperatuur een maximum van 29 graden. ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden, zwakke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Maximum tempera- •uren van 14 graden aan de kust tot 20 «raden in hel zuidoosten van het land. Vooruitzichten voor de pinksterdagen. Droog, vrij zonnig en warmer Weersvooruitzichten m cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag aantal uren zon: 3 tot 13. min temp.: omstreeks 8 graden: max. temp.: om streeks 19 graden: kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 95 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: oO procent. Voor maandag: aantal uren zon: 5 tot 16; min. temp. omstreeks 10 graden; max. temp.: omstreeks 22 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Ïï-B Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en oor maandag een marge van 3 gra- 1 Tond de opgegeven waarden. dag tijdens een bijeenkomst in Beiroet Beiroet besloten een gemeenschappe lijk Palestijns militair commando op te zetten. Intussen zijn Syrische troepen het centraal-Libanese bergland binnenge- Irokken. De linkse mohammedaanse verdedigers werden zonder een schot te vuren verdreven. De Syriêrs hebben fich verschanst in stellingen bij de stad Tarsjisj. 40 kilometer ten oosten van Beiroet, zo meldden plaatselijke verslaggevers. Het opperbevel van het Libanees- Arabisch leger, dat had gezworen zich met alle ter beschikking staande mid delen tegen de Syrische invasie te zul len verzetten maar tot nog toe zonder enige poging daartoe terugtrok, deed in Beiroet een beroep op Syrië. Libië en Algerije militaire delegaties te stu ren voor een gesprek over een vreed zame beëindiging van Syriès ingrijpen. Hoewel het verzoek "in dreigende be woordingen' was gesteld, leek het niet temin een volledige omzwaai na de eerdere dreigementen de Syriêrs het hoofd te zullen bieden. Wat de politiek betreft, de als opvolger van president Soeleiman Franjieh ge kozen Elias Sarkis ontmoette opnieuw de linkse topman. Kamal Joemblatt. Zij bespraken plannen voor een vrede sconferentie. die. zoals Joemblatt hoopt, zal resulteren in een vredesrege ling. Een dergelijke regeling zou de noodzaak van een verder Syrisch in grijpen wegnemen In NAVO-kringen in Brussel is vrijdag vernomen dat dc Russische Middel landse Zecvloot de afgelopen dagen versterkt is en dat veel schepen zich concentreren in dc buurt van Libanon. hem was het de heer Van der Lek e leen maar om te doen meer politieke in formatie binnen te krijgen op deze ma nier, zodat deze actie op zichzelf al een extra dimensie gaf aan het Elsevier- verhaal. Nog vijf getuigen moest de rechter commissaris horen, onder wie dc schrijver van het Elsevier-verhaal. maar daar was op vrijdag geen tijd meer voor. Zij komen aan bod op 18 juni, maar al komende week wil de rechter-commissaris beschikking ge ven aangaande het punt van het ver schoningsrecht. Die beschikking is dan beslissend voor het feffof de heer Van kogelregen hebben gedekt. Vonge week vrijdag werd bij een MSI- bijeenkomst ten ziuden van Rome een 20-jarige communist doodgeschoten Het neo-fascisüsche parlementslid Sandro Saccuci zou het dodelijke schot hebben gelost. Hij is voortvluch tig Nadat donderdag een met de geheime dienst gelieerde politieman, aanhanger van Saccuci. was gearresteerd pakte de politie vrijdag de MSI- parlementarier Angelo Pistolesi op. Ook hij v.;ordtvan medeplichtigheid aan moord verdacht. (Van onze correspondent OSLO - Een woordvoerder van het Noorse ministerie van industrie verklaarde vrijdag dat men Scotland Yard om hulp heeft verzocht bij het oplossen van het eerste aan het daglicht gekomen geval van spionage inzake olieboring. Een Oos teuropees staatsburger. wiens naam niet bekend is gemaakt, wordt momenteel in Londen gezocht. De gezochte man is een specialist op het gebied van de olieboring, rnet ervaringen van Canadese en Engelse boorvelden in die Noordzee, en beschikt volgens de zegs man in Oslo over informatie die miljoenen w'aard is Bekend is geworden dat deze industriespion geheime gegevens heeft verzameld over de aanwezigheid van olie en aardgas in de Engelse en Noorse sectoren van de boorvelden in dc Noordzee De afgelopen weken heeft deze man geprobeerd deze informatie voor in de miljoe nen lopende bedragen te verkopen aan grote oliemaatschappijen Deze maat schappijen hebben boorvergunningen in het Noordzee-cebied Begrijpelijkerwijs is nauwkeurige geologische informatie over mogelijke winstgevende aan te boren bronnen miljoenen waard. Deze informatie wordtin Noorwegen als regel verzameld en blijft dan wettelijk vijf jaar lang geheim De industriespion in kwestie heeft, na consultaties in Engeland en Stavanger in Noorwegen, blijkbaar de hand weten te leggen op waardevol materiaal. Hij noemt zich nu commissionair en. voorzover bekend, verkoopt hij zijn informatie niet aan maatschappijen in de Oostbloklanden. Hij werkt geheel voor eigen rekening, maar desondanks wensen de betrokken autoriteiten met hem in contact te komen. WILD- WEST IN AMSTERDAM AMSTERDAM - Na een achtervolging door oud-West heeft de Amsterdamse poli tie vrijdagmiddag in de Genestetstraat een man gearresteerd, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een eerder op dc dag gepleegde overval op een sigarenwinkel aan het Barendsplein. Voor deze aanhouding moest de politie gebruik maken van een vuurwapen, waarmee verscheidene schoten werden ge lost op de auto. waarmee de jonge man door de stad raasde. Den Uyl boos over uitsluiting EEG bij topgesprek DEN HAAG (ANP) - Nederland neemt het hijzonder hoog op dat vier grote landen van de Europese Gemeenschap deel gaan nemen aan de door de Ame rikaanse president Gerald Ford voor gestelde economische topconferentie in Puorto Rico op 27 en 28 juni aan staande. Dit verklaarde minister-president Den Uyl vrijdagavond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad in Den Haag ZON EN MAAN ini Zon op 04.22 onder 20.55 Maan op 13.48 onder 01.02 ZON EN MAAN Zon op 04.22 onder 20.56 Maan op 15.07 onder 01.28 ZON EN MAAN Zon op Maan op 04.21 onder 20.57 onder 01.56 Schoolgebouwen eigendom van de gemeenten DEN HAAG - In de visie van minis ter Van Kemenade van onderwijs moeten alle schoolgebouwen ei gendom blijven van de gemeenten. In het ontwerp van wet op het ba sisonderwijs wordt er van uit ge gaan. dat „de voorziening in huis vesting van openbare en bijzondere scholen een zorg van de gemeenten wordt." Tijdens de persconferentie in Den Kaag verklaarde minister Van Ke menade dat de gebouwen nodig zijn voor andere activiteiten. Hij noemde in dit verband de moeder mavo. De bewindsman zei zich be wust te zijn, dat er in Nederland zo'n tienduizend schoolgebouwen in beheer zijn bij het bijzonder onder wijs. ..Formeel-juridisch zijn die ge bouwen hel eigendom van de schoolbesturen, maar materieel ver tegenwoordigen die gebouwen voor hen geen waarde. Ze zijn met ge meenschapsgelden gebouwd." Minister Van Kemenade benadruk te. dat het in het ontwerp van wet gaat om nieuwe scholen. „Het is niet de bedoeling alle scholen in één klap in het nieuwe systeem te bren gen Het moet geleidelijk gaan. Er zal een overgangswet moeten ko men. waarin de rechten en plichten worden vastgelegd." aldus minister Van Kemenade. WETSONTWERP MINISTER VAN KEMENADE VERSCHENEN LEERPLICHT JAAR VERLAAGD (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG - Als de plannen van mi nister Van Kemenade doorgaan zal in 1983 de nieuwe basisschool voor vier- tot twaalfjarigen de plaats hebben in genomen van de huidige kleuter- en lagere scholen. De leerplicht zal van zes tot vijf jaar worden verlaagd. In de praktijk zal dit laatste weinig ge volgen hebben, want nu al bezoekt 98 procent van de Nederlandse kinderen de kleuterschool. In een vrijdag ver schenen ontw erp van wet op hel basi sonderwijs. kondigt minister Van Kemenade de definitieve vorm aan. w aarin de in de laatste jaren op gang gekomen integratie van kleuter- en lager onderwijs zal worden gegoten. In de toekomstige basisscholen moe ten de leerlingen in de visie van minis ter Van Kemenade in beginsel een pe riode van acht aaneensluitende jaren een ononderbroken ontwikkelingspro ces kunnen doorlopen. Een school werkplan zal daartoe de weg moeten aangeven. In de nieuwe verhoudingen komen ook een aantal 'nieuwigheden - het hoofd van de basisschool zal voortaan directeur heten: - het verschil tussen kleuterleidsters en onderwijzers zal verdwijnen, met name ook in de salariëring. In plaats daarvan komen groepsonderwijzers: - het onderwijs zal gericht zijn op de ontwikkeling van kennis, creativiteit en op culturele en sociale vaardighe den. uiteraard naast de basiskennis; - nieuwe elementen in het onderwijs op de basisschool zullen zijn: eenvou dig Engels (nog dit jaar start een proef met een applicatiecursus Engels), ge zondheidsleer en kennis van maat schappelijke verhoudingen, waaronder eenvoudige staatsinrichting, - de opzet is afschaffing van het leerstof-jaarklassensysteem en het zit tenblijven. hoewel de beslissing daar over bij de school komt te liggen: - verdere democratisering, met onder meer méér inspraak van de ouders. Minister Van Kemenade wil vaart zet ten achter zijn plannen, zo zette hij gisteren uiteen op een persconferentie in Den Haag. De onderwijsorganisa ties krijgen tot 1 oktober aanstaande gelegenheid commentaar te leveren op het concept-wetsontwerp. De On derwijsraad is gevraagd voor 1 no vember 1976 advies uit te brengen. Het eventueel gewijzigde wetsont werp zal vervolgens om advies wor den gestuurd naar de Raad van State. De bewindsman streeft ernaar begin 197" het j van u-et bij de tweede kamer in te dienen. Bij de integratieplanner, van minister Van Kemenade zijn 15.000 scholen 70.000 onderwijsgevenden en twee mil joen leerlingen betrokken. De voorstel len van de minister zijn een vervolg op het in 1970 gepubliceerde 'voorontwerp van wet op het basisonderwijs' van de toenmalige staatssecretaris Grosheide. In zijn memorie van toelichting schrijft de minister, dat door de instelling van een schoolcommissie een reële invloed aan de ouders wordt gegeven op de in houd van het onderwijs en de doelstel ling van de school. Aan elke basis school is een schoolcommissie verbon den. waarin de ouders een meerderneid vormen. Het bevoegd gezag hoort de schoolcommissie over beslissingen, die voor de school van belang zijn. De commissie kan ook eigener beweging voor.-'::en doen. Het be ur van een bijzondere basis school n'.uet voor ten minste èen derde van het totaal aantal leden worden ge kozen door de ouders en ten minste een bestuurslid door net personeel. Uitgangspunt van de bewindsman is de betrokkenheid van de ouders bij het beheer van de school te bevorderen. Omdat er in de komende jaren een da ling van het aantal leerlingen wordt verwacht, komt er een nieuwe proce dure voor de stichting van scholen De provincie stelt een drie jaar geldend scholenplan op. Op een dergelijk plan moeten in ieder geval die scholen staan die bezocht worden door ten minste 100 leerlingen. De school moet dan wel ge vestigd zijn in een gemeente met min der dan 50.000 inwoners. Als het om een school gaat in een gemeente met meer dan 50.000 inwoners, dan moet die door ten minste 200 leerlingen worden be zocht. In de plannen van de minister zorgt de gemeente voor de huisvesting van de openbare en bijzondere scholen. De ge meente is ook eigenaar van gebouwen en terreinen die door een bijzondere school worden gebruikt. Buiten de schooltijden kunnen de gebouwen voor ar.dere activiteiten gebruikt worden Op de basisschool zullen ook leerlingen worden toegelaten die nu een plaats hebben in het buitengewoon lager on- derwijs. In de Memone van Toelichting zegt mi nister Van Kemenade. dat hij niet van plan is een leerplicht voor vierjarige kinderen in te voeren. Wel zullen zij ror.d hun vierde jaar naar de nieuwe basis school kunnen. De minister noemt een leerplicht voor vijfjarigen verantwoord, omdat nu al 98 procent van deze kinde ren naar de kleuterschool gaat Directie: F van de Velde. K Scherphuis en W F de Pagter Hoofdradacteur: G A de Kok Adjunct-hoofdrad acteuren: M P Oieleman en C van der BUREAUS: Vlissingen: Walstraai 56-60. teL (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel (01100) 16140. Nieuwstraai 22. tel (011501 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (011401 4053 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeimg (01186,1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11 30 uur Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: 101183) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75: franco per post 42,-, per maand, 12,75; losse nummers 0,50 linclusief 4 pet btw! Advertentietarieven 77 cent per mm: minimumprijs per advertentie f 11.55; ingezon den mededelingen 2' sx tanef Voor brieven bureau van d«t blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3