PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD KABINET OVER ECONOMISCHE PLANNEN PZC Zeeuwse academiedag universiteit Rotterdam als 'nuttig' ervaren Syrische commando's vervroegd in vrijheid 'JOHN VAN DE APEN' TWEEDE ARRESTATIE IN PASPOORTZAAK Woensdag nota's in openbaarheid Ministerraad sprak kort over zaak Bloemenhove Vervoer ina 2 van streek 219e jaargang no. 133 Zaterdag 5 juni 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag in grote lijnen overeenstemming bereikt over zeer omvan grijke plannen ter sanering van onze economie. De nota's voor de tweede kamer worden waarschijn lijk woensdag geopenbaard. Na bijna drie weken vol spanningen gaat de regering rustige pinksterda gen tegemoet. dagavond in Den Haag bekendgemaakt dam een motie ingediend tegen dit ka- door premier Den Uyl Op zijn weke- binetsplan. De indieners doen daarin lijkse persconferentie weigerde hij de- een klemmend beroep op de tweede tails of zelfs hoofdlijnen van de plannen kamerfractie van de socialisten Dinsdag komen de meest betrokken bewindslieden weer bijeen om de laat ste punten en komma's te zetten. Daags daarna publiceren zij: overheid. een reeks voorstellen en suggesties ter ombuiging van de staging van de uitgaven van overheid en sociale verze keringen (de 1 pet-operatie, het plan om tien miljard te bezuinigen); de structuurnota van minister Lub bers van economische zaken. In dit naar verluidt zevenhonderd pagina's tel lende werkstuk waaraan enige jaren is gewerkt, wordt geschetst hoe Neder land naar economisch herstel kan groeien; enige aansluitingen voor het ar beidsvoorwaardenbeleid voor de tweede helft van dit jaar; maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid en ter bestrijding van de Inflatie (prijsstijgingen); de stand van zaken bij de voorberei ding van de pronkstukken van het ka binet- vermogensaanwasdeling (VAD). te bespreken. De nota's van het kabinet loonbeheersing zoals Den Uyl die wil bevatten beleidsplannen waarover de van de hand te wijzen tweede kamer in de voorlaatste week Hoewel de voorgestelde wetswijziging van juni - vlak voor ze met vakantie door de steun van CDA en WD toch wel erop dat de socialisten de afgelopen drie jaar slechts zelden tegen belangrijke plannen van het kabinet hebben ge stemd Over het verzoek van de FNV iNVV- NKV) om de behandeling van de loon wet volgende week door de tweede ka mer. op te schorten totdat de vakbewe ging weet waar ze met het kabinet op sociaal-economisch gebied aan toe is. had de premier geen commentaar. ..Dat is een zaak waar alleen het parlement over beslist De minister-president wees er tenslotte op dat de voorgestelde verlenging van de hantering van de loonwet met een half jaar niet betekent dat de regering ook na 1 juli beslist de loonvorming wil blijven beheersen. Hij wil deze wet. die volgens hem van beperkte betekenis is. achter de hand hebben voor het geval het komende overleg tussen de rege ring en vakbeweging met onderne mersverbonden mocht vastlopen. Den Uyl sloot niet uit ook in 1977 de lonen te moeten blijven beheersen. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag kort over de kwestlc- Bloemenhove gesproken, aldus pre mier Den Uyl vrijdagavond na afloop van het kabinetsberaad. Minister Van Agl van justitie heefl daar verslag gedaan van zijn bevindin gen en machten over de rechterlijke uitspraak van afgelopen week Er is kort gediscussieerd, maar er zijn geen conclusies getrokken Minister Van Agt heeft onlangs gezegd zich op de si tuatie te willen beraden. Dat beraad is nog niet afgesloten, aldus de premier gaat - zal debatteren. Geen uitstel Naar verluidt wordt de algemene ar beidsongeschiktheidswet (aaw) nor maal op 1 oktober aanstaande inge voerd. Er is in het kabinet gesproken over uitstel. Maar algemeen was men van oordeel dat dit niet verantwoord is. De aaw is de niet-werknemers al twaalf jaar geleden beloofd. Hij treedt - na herhaald uitstel door vorige kabi netten - over ruim drie maanden in werking. Dit betekent dat voortaan ook vanaf hun jeugd gehandicapten, kleine zelfstandigen (middenstanders en agrariërs), studerenden boven de 18 en op den duur ook de huisvrouwen finan- eenondememingsraad-nieuwe-stijl.het Cieel beschermd gaan worden tegen de to tmerpn ïnlfnmpn?hp Pin p»n npt ti-ip Ie voeren inkomensbeleid en het toe tsen van investeringen door de vakbe weging en de Oorspronkelijk was het de bedoeling om deze stukken reeds woensdagavond onderwerp van ge sprek te doen zijn bij de start van het driepartijenoverleg tussen de regering, de vakbeweging en de werkgeversver bonden. Dat beraad is echter enige da- pn uitgesteld. Hel akkoord-in-grote-lijnen werd vrij blijvende gevolgen van invaliditeit. De minister-president gaf vrijdagavond nauwelijks kritiek op het verzet dat deze week vanuit de PvdA naar voren is ge komen op de regeringsplannen om de een meerderheid In de kamer gaat werven kan een 'nee' van de grootste regeringsfractie tot een crisis in de PvdA leiden De indieners van de motie baseren hun verzet op het feit dat alleen de lonen van cao'ers en vergelijkbare groepen beheerst blijven. Vrije beroe pen, ondernemers, medici en andere groepen met hogere inkomens blijven buiten schot. Den Uyl zei vrijdagavond begrip te heb ben voor dit bezwaar. De regering werkt aan een algemene kaderwet voor de in komensvorming van het gehele volk. In dat kader kondigde staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) juist deze week een regeling voor medici aan. Maar de minister-president kon nog op geen enkele manier aanduiden wanneer de kaderwet gereed zal komen. Gedu rende deze kabinetsperiode valt zoiets niet meer te verwachten, zo kan men daar aan toevoegen. Drs Den Uyl erkent het recht van de partijraad om moties van dergelijke jaar te verlengen. Volgende week zater dag-zo werd vrijdag bekend - wordt op de partijraad van de PvdA in Amster- fractie heeft haar eigen verantwoorde lijkheid. Ze kan zulke verzoeken van de achterban dus negeren. Den Uyl wees problemen verschoning jm carlos De Spaanse san Washing PAGINA 6 keihard De Justitie treedt 'keihard" op tegen drughandel in Zeeland. PAGINA 11 invloed Opiniepeiling toont aan dat de Neder landse bevolking nauwelijks beïnvloed Is door de kwesties Bloemenhove en Zuld-Afrika. PAGINA 13 van vliet ZATERDAGKRANT PAGINA 17 derde wereld Is het de gewoonste zaak van de wereld dat ieder iets doet aan de derde we reld' PAGINA 18 overval Terschelling wacht een overval van tienduizenden toeristen. PAGINA 19 wanhoop De familie Manfred Ewald in Oost- Duitsland is ten prooi aan wanhoop. Kan Nederland Iets doen? PAGINA 21 dichters Verzamelbundels in de letterkundige kroniek van Hans Warren misdaad De Nederlandse misdaadliteratuur, ge schiedenis en debuut, gevolgd door Ab Visser. PAGINA 23 lazy H"1„U^eum van The Lazy River Six. ie* h yne en wat den^probleemp- -^a"wieni^l^gi|i^b^pe OP VLIEGTUIG NAAR DAMASCUS DEN HAAG (ANP) - De vier Syrische commando's, die in september vorig jaar na een verijdelde gijzelingspoging in de Warschau-express, tot een jaar gevan genisstraf werden veroordeeld wegens verboden wapenbezit, zij woensdagoch tend door de Nederlandse justitie op het vliegtuig naar Damascus gezet. „Het viertal is vervroegd in vrijheid gesteld gezien de mogelijkheden die hiervoor in ons land bestaan," aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie des gevraagd. De straf van de Syriers liep officieel op 4 september af. Het viertal had met een gijzeling in de trein een voor de Syrische zaak voordelige verklaring van minister-president Den Uyl willen afdwingen. NAIROBI - In de oerbossen van Boeroendi hebben missionarissen een knaapje gevonden, dat naar schatting een jaar of zeven zal zijn en dat waarschijnlijk door apen is opgevoed. De knaap, die nu Johngenoemd wordt is m een ziekenhuis opgenomen om proeven te ondergaan. Hier zit hij temidden van patiëntjes een banaan te eten. Versmalde marges §H, r en der vallen er opval lende reacties te noteren na h»-t kamerdebat over de ver loren gegane Zuidafrlkaanxe order. Zo kwamen er b)j onze redactie enkele telefoontjes binnen van mensen, die de nachtelijke debatten per tv hadden gevolgd en zich teleurgesteld voelden. Woorden, woorden en nog eens woorden, maar ondertussen verandert er niets, zo on geveer was hun opvatUng. Kennelijk verwachtten sommigen dat een herha ling van de nacht van Schmelzer op hel programma stond en daar wilden ze wel voor opblijven. „Dat doe lk ook voor een bokswedstrijd", zei ons één lezer openhartig. ..maar er kwam geen knock-out" Hij vergat blijkbaar dat met elke bokswedstrijd met een knock-out eindigt, maar ook op punten kan worden gewonnen dan wel verlo ren. Zo ook in de poliUek: het is geen vaste wet dat na een tel en kritisch de bat het kabinet polluek knock-out dc kamer wordt uitgedragen. BIJ derge lijke discussies gaat het om een toet sing van het beleid, waarna de meer derheid in de kamer een eindoordeel uitspreekt En in dit geval was het oordeel dat het kabinet niet behoefde te gaan. D„ fimltqn Canada gaat zijn visserij grenzen per 1 januari verleggen van 12 naar 200 mijl. Dit heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken, Allen MacEa- chen. vrijdag voor het lagerhuis be kendgemaakt. Desbetreffende wets voorstellen zullen later dit jaar worden ingediend, aldus de minister. Na aanslag Tel A viv NAARDEN - Naast de spoorbaan die door het natuurgebied rond het Naardermeer loopt, is men druk bezig een brandgeul te graven, om Naardermeer loopt, is men druk bezig een brandgeul te graven, om te voorkomen dat vonken van de wielen van een remmende trein bosbrand kunnen veroorzaken. In de afgelopen periode is het reeds twee keer voorgekomen, dal door deze oorzaak brand veroorzaakt wrd. (Van onze Haagse redactie) AMSTELVEEN - De verhoren van de Amstelveense student H. M., wiens paspoort werd gevon den op een Duitse terrorist die op 25 mei een aanslag pleegde op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv, hebben geleid tot de arrestatie van een tweede stu dent, de 26-jarige R. A. M. uit Amsterdam. Dit is vrijdag door de Amstelveense po litie bekendgemaakt. Bij de aanslag op de Israëlische luchthaven kwam een veiligheidsagente om het leven en de terrorist, Bernd Hausmann uit West- Duitsland, bij wie een pas werd gevon den die op naam stond van Harry Mul ler en is uitgegeven in Amstelveen. Daags na de aanslag ondervroeg de Am stelveense politie de student, die ver klaarde dat hij zijn pas al sinds oktober vorig jaar miste. Hij ontdekte dat. toen hij geld ging halen bij een bank waar hij zich moest legitimeren. Donderdag werd M. officieel gearresteerd op be schuldiging van verduistering van zijn paspoort; een pas is eigendom van de staat. De politie vermoedt dat M. het paspoort mogelijk heeft weggegeven of verkocht. De Amstelveense politie houdt vol dat M. niet betrokken is bij de terroristische aanslag op het vliegveld in Tel Aviv. De 26-jarige R. A. M.. die vrijdag is aange houden. zal samen met H. M zaterdag worden voorgeleid aan de officier van justitie in Amsterdam. De Amstelveense politie wil in het be lang van het onderzoek geen nadere mededelingen doen. Een woordvoerder verklaarde dat een intensief contact be staat met de Israëlische politie. Yoshio Kodama. het sleutelfiguur in het Japanse Lockheed schandaal, is vrijdag in staat van beschuldiging ge steld. De openbare aanklagers van het district Tokio hebben Kodama ervan beschuldigd dat, hij 138 miljoen yen. ongeveer 1.2 miljoen gulden, heeft ont vangen van een voormalige Lockheed-medewerker in Japan. Joh Clutter. INFORMATIE OVER - VOORAL - ZEEUWSE PROBLEMEN at wil echter allerminst zeggen dat het debat geen aanwijzingen voor nu en straks heeft opgeleverd Er zijn wel degelijk conclusies te trekken en één daarvan is dat de marges voor het kabinet-Den Uyl nog weer kleiner rijn geworden. Uit de woorden van And- riessen bleek namelijk dat hij vnjwel uitsluitend met het oog op de belang rijke sociaal-economische maatregelen van dit kabinet op de korte termijn niet tot het uiterste wilde gaan. Opval lend was voorts dat hij een aantal niet mis te verstane waarschuwingen in zijn betoog had opgenomen. Omgekeerd bleek de PvdA geen lust te hebben om overcnatig vriendelijk te wezen Jegens de KVP vooral het persoon lijk debatje tussen minister Lubbers en PvdA-fractievoonntter Van Thijn was in dit opricht een duidelJJke illustratie. In deze persoonlijke gedachten wisse ling toonde de bewindsman zich ge griefd door enkele uitspraken van Van Thijn; deze had ln de afgelopen weken gesuggereerd dat er sprake zou rijn van een soort KVP-complot waarbij Lubbers in overleg met Andriessen voor 'harde acties' zou hebben geko zen. Van Thijn verzachtte deze uitla ting weliswaar en verzekerde alle res pect voor de zakelijke integriteit van de minister te hebben, maar hij bleef wiegeren de uitdrukking 'harde actie' terug te nemen Daarover was Lubbers zichtbaar teleurgesteld De gevoels waarde van de uitdrukking 'harde ac tie' ervoer hij kennelijk als negatief. Bij deze persoonlijke discussie kwam te vens opnieuw vast te staan, dat de KVP een extra-parlementaire relatie met dit kabinet onderhoudt: er is geen vaste binding tussen KVP-mlnisters en de fractie. Eij de PvdA ls dat wel het geval: Van Thijn onderstreepte dat zo nadrukkelijk en met zoveel accent op zijn eigen rol ln dit opzicht, dat de mi nisters Duijsenberg en Van der Stoel het nodig vonden er op te wijzen dat er ook nog zo iets was als hun eigen per soonlijke verantwoordelijkheid. Die r.iet-parlementaire verhouding tussen KVP-ministers en KVP-fraclie is niets nieuws, maar de accentuering daarvan van deze week had wel een bepaalde functie. In de begintijd van het kabinet is namelijk herhaaldelijk de verwach ting uitgesproken dat de verhouding tussen PvdA enerzijds en KVP en AR anderzijds in de loop van het kabi netsbeleid zó zou verbeteren (de "brug functie' van het kabinet), dat de belde confessionele partijen hun ministers in de praktijk ook als 'parlementair' zou den gaan beschouwen Het kabinet zou daardoor vaster ln het zadel komen. Daar is helemaal niets van gekomen en het is nu wel helemaal van de baan. De KVP heeft zich in het debat van don derdag met moeite kunnen opwerken tot een gedogende houding en mee was eigenlijk alles Dn INITIATIEF KRIJGT EEN VERVOLG MIDDELBURG - De Rotterdamse Erasmusuniversiteit en bestuurlijk Zeeland hebben elkaar vrijdag in Middelburg getroffen op een discus siedag over - vooral - Zeeuwse pro blemen. Het initiatief - door de Eras musuniversiteit onder de noemer van een Zeeuwse Academiedag - opgezet, werd zowel van Rotterdamse als van Zeeuwse kant als 'nuttig' gekwalifi ceerd. Na afloop van de bijeenkomsten lieten namens de organisatoren zowel rector-magnificus prof. B. Leijnse als drs. M. C. Verburg weten, dat de ko mende tijd zal worden gezocht naar mogelijkheden om dit initiatief een vervolg te geven en de contacten tus sen de Erasmusuniversiteit en Zee land te verstevigen. De academische dag bestond uit een algemene ochtendzitting in de Middel burgse schouwburg, waar - na een welkomstwoord door commissaris der koningin dr. C. Boertien - waar in in leidingen van drs. M. C. Verburg en drs. L H. Klaassen. hoogleraar voor regionaal en sociaal-economisch on derzoekingswerk, de interdisciplinaire aanpak van de problematiek in de provinciale bestuurspraktijk en de we tenschap werden behandeld. In de middaguren - na een gezamenlijke kof fiemaaltijd - splitsten de deelnemers zich in een zevental secties, waar over verschillende onderwerpen van regionaal-economische tot volksge- zondheidsproblematiek inleidingen werden gehouden en werd gediscus sieerd. Rector-magnificus prof. dr. B Leijnse liet aan het begin van de zitting weten, dat de Erasmusuniversiteit de Zeeuwse Academie Dag zag als een poging het 'isolement van de universi teit te helpen doorbreken' Daarbij wees hij er ook op, dat de universiteit door het contact met de praktijk zoals vrijdag in Zeeland de problematiek geïntegreerder dan gebruikelijk voor zich ziet. Hij attendeerde erop. dat uit de discussies mede naar voren is ge komen. dat op medisch gebied de meeste contacten met Rotterdam be staan en dat op dit terrein tegelijk de meest concrete wensen leven. Drs. Verburg wees er in een waardering van deze Academie Dag op. dat Zee land geen universitair milieu kent en onderstreepte nog eens de noodzaak om te streven naar de vestiging van een universitaire opleiding in de pro vincie. gerelateerd aan een van de be staande universiteiten. Daarbij dacht hij met name ook aan een 'nog nader uit te werken' lerarenopleiding nieuwe stijl. Nieuw evenwicht In zijn inleiding over de interdiscipli naire benadering in de Zeeuwse be stuurspraktijk schetste drs. Verburg de ontwikkelingen in Zeeland sinds de jaren vijftig en signaleerde hij voor de jaren zeventig 'het zoeken naar een nieuw evenwicht in de plaats van het domineren van de economische com- ponent'.In overheidssfeer groeide de behoefte aan inter-wetenschappelijk overleg, vond hij. Hoewel de inleider de behandeling van de problemen rond de Oosterschelde en Montedison zag als pogingen tot een meer integrale benadering van de problematiek, stelde hij. dat ae be langrijkste impuls voor de aanpak nog moet komen: op langere termijn dacht hij daarbij aan de decentralisatie via de bestuurlijke reorganisatie, op korter richt aan de vele regeringsnota's en wetsontwerpen op allerlei terrein. Als voorbeelden van een Zeeuwse aanpak dwars door verschillende sectoren heen. noemde hij de commissie bege leiding industrie-ontwikkeling en de recreatiecommissie. Wel vond hij: ..Er is een andere organisatie nodig om tegengestelde doelstellingen tegen el kaar af te wegen. De keuze moet uit de lengte of de breedte komen". De provinciale beleidsplanning staat - aldus Verburg - in Zeeland in de steigers. Hoofdpunten noemde hij in dit opricht de benadering vanuit meer sectoren, het bepalen van prioriteiten en uiteindelijk een beleidsplan met een meerjarenbegroting, welke geheel uit l Slot zie pagina 7 kolom 5) "it kamerdebat kan zeker gevolgen hebben voor de politieke ontwikkeling ais geheeL In de afgelopen maanden bijvoorbeeld heeft de AR nadrukkelijk te kennen gegeven dat rij bij de ko mende verkiezingen in positieve zin wenst te spreken over de goede resul taten van dit kabinet, in het bijzonder die punten waaraan de eigen ministers hebben meegewerkt. De KVP heeft daar minder en de CHU helemaal geen behoefte aan: een meningsverschil tus sen de CDA-partners. De manier nu waarop het kabinet deze Zuidafri- kaanse order heeft behandeld, maakt het thans ook voor de AR moeilijker om van harte hoera te roepen. In ieder geval zal zij een grotere reserve in acht willen of moeten nemen dan wellicht oorspronkelijk in het voornemen lag. De felle kritiek op het kabinet en de daardoor versmalde marges hebben de CDA-partncrs materieel dichter bij elk aar gebracht En dat kan weer gevol gen hebben voor de houding van de PvdA: het debat van deze week zal de toch al niet zo grote liefde van de so cialisten voor de CDA-partijen er zeker niet op hebben vergroot. Wat zal er ge beuren ais een dergelijke stemming zich manifesteert op een PvdA- congres? Een weigering om in de vol gende periode met het CDA te regeren aan wel een reeks harde voorwaarden? Ook Jn dit opzicht zijn de marges kleiner geworden en de moeilijkheden groter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1