Sluis houdt derde braderie van 23 tot en met 27 juni OPENING DOOR COMMISSARIS DR C. BOERTIEN extw James Bond, western en de 'Antimaagd' in de Zeeuwse bioscopen Tennisclub Tenphil Philippine boordevol plannen en wensen uoimAG 4 JUNI 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN kermis plaatsvindt is het duidelijk dat men zich van 23 tot en met 27 juni in Sluis zeker niet hoeft te vervelen. Het vijfdaagse evenement wordt op zondagavond 27 juni met een groots vuurwerk besloten. In grote lijnen ziet het programma o uit: SLUIS - De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien zal op woensdag 23 juni om 15.00 uur officieel de derde braderie Sluis openen. Het actie-comité ,Hier is Sluis' is erg blij dat Zee- land's commissaris het startsein wil geven voor het hoogtepunt van de zomeractiviteiten, die de Sluise middenstand, horeca en VVV van 23 tot en met 27 juni in de vorm van een braderie orga niseren. Evenals vorig jaar is het thema van de braderie - de or ganisatoren zeggen bra-3 omdat het de derde is - 'de Middeleeu wen'. Enerzijds omdat dit thema vorig jaar goed is aangeslagen, anderzijds omdat de Sluise winkeliers en hun medewerkers nu eenmaal de kostuums al hebben en het actie-comité hen niet nodeloos op onkosten wil jagen Het (omité is echter niet bang om geld dens de braderie tevens de jaarlijkse oit 6 geven. Voor deze braderie heb- bende deelnemers weer flink in de bcaB getast. Niet minder dan 30.000 gol&n is beschikbaar voor de ver- wbilende activiteiten en de te win- nenprijzen. Darnaast heeft men nog eens extra ultgpakt, waardoor het mogelijk is voor de Bra-3 Sluis dat middels de bekende figuur van jatje van Sluis iedere braderiedag tie weekendreizen naar Londen te:oot kunnen worden. Extra geld ook vor het nationaal stadsomroepers- cocours. „Voorzover ons bekend is dit h( enige Nederlandse concours voor dte aloude informatie-overdragers. Oidat met publiek deze wedstrijd zeer oiprijs stelt willen wij hiermee ook dit jir weer een goed figuur slaan", aldus tt actie-comité, dat reeds 24 inschrij- sgen heeft ontvangen. I jeugd is in het uitgebreide pakket m activiteiten niet vergeten. Zij kun- m zich onder meer uitleven in trot- Irtekenwedstrijden, boetseerwed- rijden, een rommelmarkt en uiter- ird weer de viswedstrijd, die op de jitingsdag wordt gehouden in de lart. Voor al deze wedstrijden is een :s aantal prijzen beschikbaar. 'iertappen t bezoekers van Sluis kunnen don- erdag 24 juni van 14.00 uur tot 18.00 ur bun vaardigheden in het biertap en laten zien. Hiertoe zijn tappunten pgesteld op het Walplein en het Mo- eneind. Het eigenhandig gevulde glas nag worden leeggedronken, het glas ils souvenir meegenomen naar huis. Muziek ontbreekt uiteraard niet op leze Bra-3. Zo verzorgen de muziek vereniging Apollo en het majorettenpe- leton Belfort woensdag 23 juni een mu zikale rondwandeling door Sluis. Zon dag is het de beurt aan de bekende Delta-showband uit Vlissingen, die metmajorettenpeleton vanaf 20.30 uur een show-wandeling door Sluis houdt, waarna om 21.00 uur de taptoe begint. Nieuw In Sluis is een demonstratie cy- clobal (voetballen op de fiets), verzorgd doorde Koninklijke Gentse Wielerclub op het grote parkeerterrein aan de Si-Annastraat. Voetballiefhebbers taen zaterda'gmiddag terecht op het sportterrein, waar de SV Sluis aan treedt tegen het Duitse FC Hergarten. De koninklijke harmonie Kwaden- damme - in originele Zeeuwse kleder dracht-zorgt hierbij voor de muzikale noot Naast de activiteiten van het actie comité zorgen de verschillende straat- en wijkcomité's voor speciale attrac ties, die alleen in hun straten plaats vinden. Als men dan nog weet dat tij- schietingen: Zaterdag 5 juni: A. Menheere; Axel, Ons Hengstdijk, P. van Dijk; de Kind; Hulst, P. Leeraert; Zuiddorpe A. de Block. Zondag 6 juni: Noordstraat, A. Menheere; Sint- Jansteen, Sint-Jan; Koewacht. Willem Tell; Kapellebrug, C. de Kind; Koe wacht, J. de Kind-Ceelaert; Graauw, V. deCaluwé. Maandag 7 juni: Kloosterzande, Willem Teil; Axel, Ons Lamswaarde, P. Claessens; C. de Kind; Koewacht, lolen; Hulst, W. Blommaert. S 8 juni: rrzande, J. de Waal (bejaarden- Zuiddorpe, L. Vermue (be- 'eting). i 10 juni: Sint-Jansteen, E. Ottjes (bejaarden- schieüng). woensdag 23 juni: 15.00 uur opening door dr Boertien. 15.30 uur: boetseer- wedstrijd in Oude Kerkstraat 19.00 uur: muzikale rondgang Apollo. Donderdag 24 juni ambachtelijke dag met demonstraties door geheel Sluis. 14.00 uur Walplein en Moleneind- bier tappen voor doe-hetrzelvers. 19.00 uur: VrijstraatrKapellestraat: demonstratie hondendressuur. Vrijdag 25 juni: 16.00 uur: Kerk straat: trottoirtekenen. 19.30 uur: par keerterrein St.-Annastraal: demon stratie cyclo-bal. Zaterdag 26 juni: 9.00 uur: Vrijstraat: rommelmarkt. 14.00 uur: Stadsomroe persconcours. 16.00 uur: sportterrein', voetbalwedstrijd. Zondag 27 juni: 14.00 uur: Vaart: vis wedstrijd. 20.30-21.00 uur: optreden Delta-showband Vlissingen. 22.00 uur: groot vuurwerk. Beelden van de vorig jaar gehouden stadsomroeperswedstrijd tussen de Sluisse braderie. TE KNEUZEN - Voor dr zich tijden» het pinkutrrwrekrinde vervelen draaien er weer talloze film». Neem nu het Luxortheater In Temeu- zen. Dat draaft 'In dienst van hare ma jesteit'. een avontuur van Jamr-x Bond met George Lazenby in de hoofdrol. In opdracht van de Britse geheime dienst leidt Bond de operatie 'Bedlam', die een eind moet maken aan de crimi nele activiteiten van zijn aartsvijand Ernst Stavros Blofeld. De buiten-opnamen werden gemaakt ln Zwitserland en Portugal en alleen al voor Blofelds gigantische laboratorium telde de filmmaatschappij een half mil joen neer In het luchtige genre brengt 'Luxor' 'Rijp voor het bed', een met humor ge lardeerde sexfilm waarin - zo valt ten minste af te lelden uit de aanprijzing - ouders kunnen zien wat Clint Eastwood en Lee van Cleef acteren in een van de bekendste westerns van de laatste Ja ren: „Voor een paar dollars meer'. East- BOVENAAN DE LIJST: CLUBHUIS PHILIPPINE - Sedert enkele weken heeft Philippine zijn tennisbanen en kan de plaatselijke tennisvereniging 'Tenphil' echt gaan bestaan. Deze ten nisclub werd reeds twee en een half jaar geleden opgericht, maar verder dan een bingo-avondje kwam men tot voor kort niet. Het slaan van een tennis balletje was er niet bij ondanks het ge mis van tennisruimte in Philippines- teeg de club naar een ledenbestand van honderdvijftig. Het bestuur van 'Tenphil' is hil' is bijzonder te spreken over de me dewerking van de gemeente Sas van Gent bij het realiseren van de tennisba nen. „Er is optimaal gewerkt tussen de vereniging en de Stichting Tennisbanen die eerder op verzoek van de gemeente werd opgericht. Om alles te kunnen rea liseren hebben we enorm veel steun van de gemeente gehad. Vooral welzijn- sambtenaar Roel Kattouw heeft zich erg voor ons ingespannen", vertelt voor zitster Riet Emans. De situatie in Phi lippine doet enigszins vreemd aan. Naast de tennisclub 'Tenphil' bestaat er ook nog een Stichting Tennisbanen in Philippine. Deze stichting dateert reeds van vijfjaar geleden, die was er dus nog eerder dan de tennisclub. „Het is in feite een waanzinnige situatie", zegt Riet Emans, „Wij als tennisclub gebruiken de banen, maar we moeten ons verant woorden bij de stichting en die op haar beurt weer bij de gemeente. Gelukkig is de samenwerking uitstekend zodat het weinig problemen oplevert". Nauwelijks heeft 'Tenphil' de beschik king gekregen over twee kunststofba- nen of er is al een nieuwe verlanglijst. Hoog daarop prijkt de bouw van een clubhuis. Riet Emans: „We zijn momenteel op zoek naar een directiekeet die we daar voor kunnen gebruiken. We willen dit zo spoedig mogelijk realiseren omdat er totaal geen accommodatie bij de banen is. We kunnen ook niet verlangen dat de gemeente daar nu direct weer een com plete kleedaccommodatie voor ons neer zet. Op dit gebied zullen we zelf activi teiten moeten ontplooien". Andere wensen op het verlanglijstje zijn de aanleg van een derde baan. „Als club mag je ook weer niet te gauw tevreden zijn", zegt Riet Emans, „Je moet aan de weg blijven timmeren. Als je over vijf jaar iets gerealiseerd wil zien moetje er nu al aan beginnen". Ledenstop Voor mensen van buiten Philippine be staat er nu al geen mogelijkheid meer om lid te worden van 'Tenphil'. Het grote aanta! leden en de twee banen die maar beschikbaar zijn maken dat on mogelijk. Riet Emans: „Voor mensen van buiten Philippine hebben we een ledenstop in gevoerd. Inwoners van Philippine kun nen altijd lid worden, daar is de vereni ging tenslotte voor opgericht". De tennisclub 'Tenphil' bepaalt zich momenteel nog tot louter recreatief tennissen. Men is duidelijk nog in een beginfase al hoopt men volgend jaar toch in competitieverband te kunnen gaan spelen. Daarvoor heeft men de hulp ingeroepen van J. van der Meir die op zaterdagmiddag tennisles geeft en van J. W Visser die dat op maandag middag doet. Bestuurslid Giselle Lambert en voorzit ster Riet Emans zijn het er over eens dat het hun toch is tegengevallen. „Als je Tom Okker en Arthur Ashe op de televi sie bezig ziet lijkt het allemaal zo een voudig", zegt Giselle Lambert, „maar als je eenmaal zelf op de baan staat valt het enorm tegen, Het is veel moeilijker dan je denkt". ZEEUWSCH-VLAANDEREN Foto: Het zwembad met verwarmd zeewater voor mechanotherapie in het instituut voor thalassotherapie in Knokke. Enkele patiënten voeren oe feningen vit. ZEEBRUGGE WORDT AARD GASHAVEN De Belgische regering heeft na heel wat wikken en wegen de knoop door gehakt in verband met de vestiging van een reusachtige aardgasterminal in de haven van Zeebrugge. Hiertegen Is heftig verzet gerezen in Knokke. waar wordt gevreesd voor de nadelige weerslag op het toerisme. De beslissing is verstrekkend, omdat ze ook inhoudt, dat men zo vlug mogelijk de voorhaven moet uitbouwen. De Installaties moe ten tegen 1980 gereed zijn. Als dit in de komende maanden onmo gelijk blijkt, moeten onderhandelingen aangeknoopt worden met Nederland en Frankrijk om eventueel uit te zien naar een andere loshaven. In totaal gaat het om de jaarlijkse aanvoer van 3.5 miljard kubieke meter aardgas, af komstig uit Algerije. In november 1975 werd reeds een voorlopige overeen komst afgesloten tussen de maat schappij 'Dislrigaz'. die de terminal in Zeebrugge zou oprichten en de Alge rijnse groep 'Sonatrah'. Het ontwerp voor de voorhaven van Zeebrugge is reeds kant en klaar. De installaties zouden zich tot 1.500 m in zee uitstrekken. De LNG-terminal zou tot stand komen aan de westkant, tot vóór Heist Vandaar ook de protesten, die in deze badstad rijzen. De andere zijde, dus naar Blankenberge toe, zou vooral gereserveerd worden voor het containervervoer De aanvoer van aardgas op een dergelijke grote schaal betekent ook, dat Zeebrugge dan niet meer in aanmerking kan komen voor de vestiging van een kerncentrale in de buurt. Belgische experts, die hiemaa op verzoek van de regering een onder zoek hebben ingesteld, zijn immers van oordeel, dat hieraan te grote risico's verbonden zijn. KNOKKE NU OOK KUUROORD Knokke is nu ook een kuuroord ge worden. Aan het Zegemeer. tegenover het Casino, is een keurig ingericht cen trum voor thalassotherapie geopend, waar 400 personen per dag kunnen be handeld worden. De zakenman, die er aan de touwtjes trekt, is de bekende Franse ex-wielrenner Louison Bobet, al wordt het centrum dan geëxploi teerd door een maatschappij, die de naam 'Cethab' draagt. Bobet werd in 1964 het slachtoffer van een ernstig verkeersongeluk en moest gedurende 18 maanden behandeld worden in het Jeugd De tennisclub 'Tenphil' mag zich ver heugen in een goede belangstelling van de plaatselijke jeugd, vooral de meisjes weten de weg naar de tennisbaan goed te vinden. „Begrijpelijk", zegt Riet Emans, „de meeste jongens voetballen al, terwijl er voor meisjes weinig moge lijkheden zijn. In Giselle Lambert en Lucién Pauwels hebben we in ieder ge val mensen die zich enorm inzetten voor de jeugd. Daar kunnen we als ver eniging alleen maar blij om zijn". De tennisclub 'Tenphil' richt zich zeker niet tot de elitaire kringen in Philippi ne. van een ballotageli jst is geen sprake en iedereen kan lid worden ongeacht zijn levensstandaard. „Het tennis heeft het etiket-elitespart op geplakt gekregen, daar willen wij wel wat aan doen. We hebben de contributie op een populaire prijs gehouden. We gaan er van uit dat iedereen lid moet kunnen worden, van een elitegroep mag beslist geen sprake zijn", zegt Riet Emans. Voor dit jaar hoopt het bestuur van Tenphil, dat bestaat uit voorzitster Riet Emans, secretaresse Jeanne de Smet, penningmeester Lucien Pauwels en de leden Giselle Lambert, Staf Buijsse. Wim Dees en Frank Rammeloo, nog een feestavond te organiseren en men loopt tevens met het plan rond om een rom melmarkt te houden. „Zoiets moet je natuurlijk doen als iedereen aan de schoonmaak is en er veel dingen worden weggegooid. Dit jaar waren anderen ons voor, misschien dat we het volgend jaar kunnen doen", zegt Riet Emans. Kortom: de tennisclub 'Tenphil' is boordevol activiteit en timmert mo menteel hard aan de weg voor een eigen plaats binnen de gemeenschap. CHIEL HARTE wood als de mysterieuze gunflghter tn zijn haveloze poncho, d*- eeuwige alga- renpeuk grimmig tussen de tanden. Lee van Cleef als kolonel Mortimer, vete raan uit de Amerikaanse burger oorlog Een kleurrijk tweetal op zoek naar een Indiaanse bandoet El lndio Het Ledeltheater in Oostburg draalt eveneens 'In dienst van hare majesteit'. Verder: 'Zullen we 't nog een keertje overdoen''' ('Ga er maar eens aanstaan, als Je als Jonge vent 7 mooie willige meis jes erft kostelijke humor en heer lijke sex voor beslist boven 18 JaaTi, Walt Disney's tekenfilmparade zondag 6 en maandag 7 Juni om 2 uur) cn 'Em- manuelle 2. De antlmaagd' met Sylvia Kristel, een rolprent die voor de 8e en laatste week wordt geprolongeerd De koning van Engeland' in Hulst heeft tot en met dinsdag op het programma: 'The streetflghter', 'Ernmanuelle 2', 'Tour de sex de france', 'Samen uit. sa men thuis' en Tommy'. instituut voor thalassotherapie op het schiereiland QuJbéron ln Bretagne. Naderhand heeft hij deze instelling zelf overgenomen en ook grondig uitge bouwd. Het centrum, dat vorige week zaterdag officieel werd geopend ln Knokke. is inmiddels al het vierde ln de reeks. De heilzame werking van het zeewater wordt er optimaal benut voor allerlei kwalen. Men legt er ach echter voor namelijk toe o de reéducatie van slach toffers van verkeersongevallen. Het gebeurt allemaal op een wetenschap pelijke basis. Niemand wordt er be handeld zonder eerst ter plaatse een geneeskundig onderzoek te hebben ondergaan, ook al wordt men wellicht naar dit instituut gestuurd door zijn eigen huisarts. Dit laatste gebeurde volgens Louison Bobet vorig Jaar ln Quibéron voor 46 procent van de ln to taal 10.800 patiënten, die daar een kuur volgden In Knokke beschikt men over een indrukwekkende uitrusting: borrel- en schulmbaden, sauna's, drie zwembaden voor mecanotherapie. de 'jet-stream' of massage door een krach tige waterstraal, turnzalen en noem maar op. Er is eveneens een ruim over dekt zwembassin voorhanden en wie dit wenst kan er ook logeren, want er is een hotel met 120 kamers aan verbon den. Een normale behandeling duurt twee weken, maar allerlei varianten zijn ook mogelijk. Men kan er bijvoor beeld ook gewoon een weekend gaan doorbrengen om te pogen snel weer fit te worden. KNOKSE HOTELIERS ZOUDEN TERRASSEN MOETEN AFBREKEN Een erg zonderlinge Juridische zaak zet thans Knokke-Heist op stelten. Acht tien hoterhers van deze badstad heb ben van het gemeentebestuur een aan getekend schrijven ontvangen, waarin hen koudweg wordt medegedeeld, dat zij tegen 1 juni hun terrassen moeten afbreken. De meeste daarvan rijn bo vendien gelegen op de zeedijk en ze staan er dikwijls al dertig jaar, al moet de vergunning geregeld worden ver nieuwd, wat normaal overigens slechts een formaliteit is. De drastische maat regel wordt echter beschouwd als een straf Waarom? De betrokken achttien hoteliers hebben steeds halsstarrig geweigerd om een in 1972 ingevoerde belasting op deze terrassen te betalen. Zij waren van oordeel, dat het gemeen tebestuur niet het recht had om deze belasting te heffen. Zij werden in hun zienswijze gesteund door enkele juridische adviseurs, die hen de raad gaven een bezwaarschrift in te dienen. Dat deden zij ook prompt Zij voerden aan, dat volgens de Belgi sche gemeentewet een dergelijke be lasting kan en mag gelegd worden op terrassen, die op de openbare weg ge legen zijn. De hoteliers beweerden echter, dat het terrein zelf. waarop deze terrassen staan, wel degelijk hun eigendom Is. Dit geldt trouwens voor nog tenminste 60 andere Knokkenaars. maar rij sput terden niet tegen en betaalden. Zij hadden blijkbaar ongelijk, want na bijna vier jaar procedure werd beslist dat de 18 'weerspannigen' het bij het rechte eind hadden. Er werd een arrest in die zin geveld door het Hof van Cas satie. Waarom dan nu die rel en de- dreiging tot slopen? In het zelfde arrest wordt aangestipt dat de zone. waarop de terrassen werden opgericht niet dient beschouwd als openbare weg, maar wel als 'non aidificandi'. Dit be tekent dat er niet mag op gebouwd worden. Daaruit heeft het gemeentebestuur de conclusie getrokken, dat ten onrechte een 'voorlopige' (maar telkens weer vernieuwde) vergunning werd verleend om daar een terras te plaatsen. Van daar de geruchtmakende aangete kende brief met het bevel tot afbraak. Er werd echter wel wat overhaast op getreden. omdat alleen de groep van de 18 procederende hoteliers een der gelijk schrijven ontving. In werkelijk heid zouden de 80 middenstanders, die in hetzelfde geval verkeren, er een moeten gekregen hebben. Vandaar ook. dat in Knokke nu nogal heftig ge schermd wordt et het woord 'discrimi natie'. Men riet het ingrijpen van het schepencollege als een vergeldings maatregel Sussend wordt van deze rijde dan weer beweerd, dat het alleen maar de bedoeling is om de wet stipt toe te passen, terwijl de terrassen in werkelijkheid nooit zouden gesloopt worden. Dankzij een aanpassing van het bijzonder plan van aanleg zouden de terreinen, waarop ze gelegen rijn als 'terraszone' kunnen worden aange duid. Op die manier zou het dan uit eindelijk toch mogelijk worden om een gemeentebelasting te heffen. De hoteliers willen echter geen duim breed toegeven. Aan slopen denken zij helemaal niet Het wordt dus een krachtproef die men blijkbaar in het schepencollege niet gewild en zeker niet voorzien heeft. De gemeente raadsverkiezingen un oktober) staan immers voor de deur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 37