Tweede pinksterdag groot concours hippique in Axel WH zorgt met sociëteit voor afwisseling voor Breskense bejaarden Kent u Trimclub Neutraal Terneuzen houdt tweede Watertorenrit extia BELGISCHE EN NEDERLANDSE DEELNAME Zeeuwsch- Vlaanderen IN 'GOEDERTIJ T' ZEE U WS C H-VLAAN DEREN Kleine pomc*. IN TOTAAL VIJFHONDERD COMBINATIES AXEL - Traditiegetrouw houdt de ruitersportvereni- ging Axel op tweede pinkster dag een groot internationaal concours hippique. Op het bijna zes hectare grote terrein bij de watertoren te Axel zul len die dag een vijfhonderd combinaties (paard-pony en ruiter of amazone) strijden om de eerste plaatsen in dressuur (individueel en achttallen) en het springen van hindernissen. De deelnemers komen hoofd zakelijk uit Zuid-West Neder land en uit België. Het is voor de derde maal dat de rui- tersportvereniging Axel een dergelijk noots opgezet concours hippique bidt. Na de officiële opening wordt het programma afgewisseld met mu- aekenshow van de internationaal be kende drumband Schoot jr. uit Axel, een sptingcaroussel met de ponies en activiteiten van de kleinsten met de Sheüandponies. Tussendoor kunnen de kinderen van de bezoekers gratis rijden en kennis- Taken met de ponies, to half negen start mén in 17 ringen mi de dressuurproeven, terwijl op .letze'fle tijdstip begonnen wordt met de voorselectie voor het grote spring concours dat in "de middag zal plaats linden Dat springconcours belooft ook nu weer het absolute hoogtepunt van de dag te worden. Voor dit spring concours hebben maar liefst 350 com binaties ingeschreven. „Een dergelijk groot aantal vraagt enorm veel van de organisatie. Het bouwen van deze springparkoersen vraagt veel deskun digheid en veel geld. Je moet ook re kening houden met de veiligheid van het publiek en dan vooral van de kin deren. Daarvoor hebben we het spring concours afgezet met dranhekken waar niemand voorbij mag", zegt Rinus Murre die belast is met de public rela tions van dit concours hippique. De springparkoersen worden maandag gebouwd door Gillis Baas uit Nieuw- land. Om alles zo vlot mogelijk te laten ver lopen heeft hoofdhngmeester P. den - Hamer de assistentie van een tiental ringmeesters die via walkie-talkies in .4 verbinding staan met de centrale mi- /"v --"A crofoon zodat via de luidsprekers alle Een achttal klaar voor een oefening. richtlijnen aan de ruiters en amazones kunnen worden doorgegeven. „Anders Op het terrein is e kom je er aan het eind van de dag he- ratie aanwezig, lemaal niet meer uit", zegt Rinus Mur- volledige restau- Progi ramma Veel steun De organisatie van een dergelijk groot hippisch gebeuren is voor de ruiter sportvereniging Axel ook alleen maar mogelijk door de steun van het be drijfsleven. Rinus Murre: „Ik ben he lemaal niet jaloers op de penning meesters Jan Murre en Henk Cijsouw. Die moeten maar zien dat ze de zaak financieel rond krijgen. Er is toch nog altijd zo'n 25.000 gulden mee gemoeid. Gelukkig hebben we heel wat steun van het bedrijfsleven gehad anders was het niet te doen". Wie maandag naar het concours hippi que in Axel gaat moet zeker niet bang zijn dat hij van honger of dorst zal moeten vluchten. zeeuwsch.vlaanderen Om half negen wordt gestart met de dressuurproeven. Bij de achttallen paarden komen maar liefst 11 vereni gingen in de ring. waaronder ook uit België, om te strijden voor de eerste plaats. Daarnaast wordt ui 3 ringen in dividueel de L-M-Z-dressuur verreden. Tevens vindt het voorspringen plaats. De geselecteerden daaruit springen in het middagprogramma om de prijzen. Bij de ponies rijden 12 achttallen uit Zuid-West-Nederland hun dressuur. Terwijl er in 9 ringen de individuele L-M-dressuur wordt gehouden. Met 70 ponies wordt voorgesprongen waarbij de beslissing valt wie voor het grote publiek mag springen in de middagu ren. In twee aparte ringen, één voor de paarden en één voor de ponies wordt om het kampioenschap gesprongen. Tussendoor treedt de drumband op en vind onder leiding van Mien de Feyter een sprongcaroussel met ponies plaats. De NCRV heeft een trofee beschikbaar gesteld waarvoor zal worden gespron gen door de hoogst geklasseerde Z-springers. mevrouw Phernambuck- de Jonge van "De Weelruiters' Nisse en Favorieten Paarden: L-springen: Mark Geensen uit Hulst. Christian Seydlitz. Axel. en Amout de Feyter. Axel. M-springen (zware klassei: Harold Comelissens Hulst, Annelies van Turenhout. Zwin- ruiters Nieuwvliet. Ponies: L-springen: Hendrik van Hoeve Haringruiters Biervliet. Erich de Bruijn Axel Roland Murre Axel, Koen Lockefeer HuTst. M-springen: Jaap Joosse Gouwe Reyers Walcheren, Mon Picavet Axel. Z-springen: Annemiek Picavet Hulst en de deelnemers van Pr. Auvergne uit Halsteren. Chiel Harte Onze vorige prijsplaat was genomen in Oplossingen voor onze nieuwe foto- v« ®ra^f 'vergat' de molen puzzel moeten uiterlijk woensdag op an Misseghers. Veel goede inzendin- „ns kantoor. Nieuwstraat 22 in Tcr- Sen, een winnares: Jeanine Overdulve, Axel. Onze feli citaties en de bon is al onderweg. BKHSKKNS - Voor <le meer dan vijf honderd Breskense bejaarden wordt er in en rondom hel dienstencentrum 'Goedertijl' heel wat gedaan door vrijwilliger*. Een belangrijk aandeel hierin hebben de dames van de Vrij willige Vrouwelijke Hulpverlening. (VVH). die met haar 70 leden bijzonder actief zijn in het bejaardenwerk. Tot een van de belangrijkste taken reke nen de dames van de VVH de zorg voor de bejaardensocieteit die vooral op woensdagmiddagen druk wordt bezocht door de bejaarden. 'I'erwijl de bezoekers zich ontspannen met het leggen van een kaartje of het spelen van een spelletje biljart zorgen de dames er voor dat alles er netjes uit ziet en iedereen op tijd koffie of thee krijgt. Grondlegster van deze vrijwillige vrouwelijke hulpverlening is de kort geleden overleden mevrouw M. Poissonnier-den Doelder. Zij verza melde 19 jaar geleden enkele vrouwen rond zich en begon met het werk voor de bejaarden in Breskens. Eenvoudig van opzet, zonder veel geld werd een wekelijkse sociëteit voor ae bejaarden op touw gezel in een klein pand in de Eerste Zandstraat te Breskens. Even als toen wordt ook nu nog alles ui? ei gen middelen betaald. WH-voorzitster W. A P. Philipse zegt hierover. „Hel komt er eigenlijk op neer. dal de zaak min of meer draait door bijdragen die de socièteitsbezoekers in een busje doen en de giften die we van particu lieren krijgen. Bovendien stelt de Stichting Dienstverlening aan Bejaar den de recreatiezaal van 'Goedertijl' gratis ter beschikking. Verder stelt de voorzitster nadrukkelijk dat er wat be treft hun werk beslist geen sprake is van een eenrichtingverkeer. Ook de bejaarden zelf helpen actief mee met allerlei zaken en ze dragen zelfstandig zorg voor bepaalde voorkomende werkzaamheden als het opruimen van de zaal en ook helpen ze mee met het. organiseren van kaartmiddagen en bil jartwedstrijden. Ook worden er gere geld uitwedstrijden gespeeld tegen de bejaarden uit Schoondijke. Bijzondere waardering hebben de dames voor de heer D. Kotvis die al meer dan 18 jaar ervoor zorgt dat alles iedere middag in orde is. voordat de sociëteit begint. Een van de trouwe koffiezetsters tij dens de middagen en ontspannings avonden voor de bejaarden is mevrouw A. C. Zegers. die het vrijwilligerswerk uitstekend bevalt. „Het geeft een enorme voldoening dat je samen wat gezelligheid kunt brengen en de een zaamheid van velen verlicht door de bejaarden bij elkaar te brengen". Het verzorgen van de wekelijkse socië teit is niet het enige dat de aandacht heeft van de dames van de WH. Ook met het afleggen van ziekenbezoeken en de organisatie van collecten voor diverse instellingen besteden de dames in Breskens hun vrije tijd. Afwisseling De bezoekers van de sociëteit ervaren de middagen als een welkome afwis seling in de gang van alledag. De 83- jarige J. Spiessens bijvoorbeeld vindt de bejaardensocieteit een ware uit komt. „Vooral als je maar alleen bent is het hartstikke fijn dal je contact kunt hebben met andere mensen. START ZONDAG HALFTIEN IN NIEUWSTRAAT "IEDEREEN MET DEGELIJKE FIETS MAG MEEDOEN" Dammen mei koffie tn 'Gocdertijt' Doordat we allemaal goed met elkaar kunnen opschieten is er gewoon een prettige stemming". Ook de onlangs 65 Jaar geworden B. Mookhoek is als jong-bejaarde erg te spreken over de sociëteit en hetgeen er allemaal vor de bejaarden wordt ge daan. „Er gaal geen dag voorbij of er is wel iets te doen voor ons. Als bejaarde heb je het in Breskens goed. Alleen al door de vele bejaarden reizen kun je bij wijze van spreken de halve wereld rond." Wel vindt hij het jammer dat er onder de jongere bejaarden nogal wat zijn die denken dal je eerst stokoud moet zijn of persé lid van iets moet zijn voor je naar de sociëteit kunt komen. „Er zouden er nog best meer bij kun nen". aldus B. Mookhoek die al moed heeft op de komende verbouwing van de recreatiezaal in Goedertijt. „D: neb gehoord dat we dan een tweede biljart eri "j krijgen en dat is wel nodig als je zie dat je soms lang moet wachten voor je eens aan de beurt bent". TERNEUZEN" - De trimclub 'Neutraal' houdt zondag de 'Watertorenroute'. Hel is de tweede maal dat deze trimclub, die een vaste verschijning is op trim- koersen in Zeeuwsch-Vlaanderen. deze tocht organiseert. De TVatertorenrou- te' is een fietstocht over 100 kilo meter. hoofdzakelijk door de polders van VV'cst-Zeeuwsch-VIaanderen en de Kanaalzone. De rit gaat zondag van start in Terneuzen. Omtrent het aantal deelnemers aan deze rit tast Neutraalsecretaris Toon Brandenburg volledig in het duister. „Ik heb er geen flauw idee van", verteld hij, „vorigjaar waren het er 130 en ik ben zelf al tevreden als we zondag de honderd halen". De start van de tweede 'Watertorenrit' is in ieder geval niet voor de langslapers. Om half tien begint men vanaf café 'Neutraal' in de Nieuwstraat te Terneu zen waar men zich vanaf acht uur kan laten inschrijven. Aan Toon Branden burg vragen we wie er aan deze rit- zoal kunnen deelnemen? „Iedereen die over een degelijke fiets beschikt", vertelt hij, „De rit wordt gehouden volgens de reglementen van de NRTU. maar de deelnemers moeten daar geen lid van zijn om te kunnen deelnemen. Wel beta len zij een gulden meer inschrijfgeld dan de wel bij de NRTU aangesloten deel nemers". Wie aan de 'Watertorenrit' deelneemt moet zich er in ieder geval van bewust zijn dan het hier niet gaat om een wielerwedstrijd. Er wordt gere den aan een gemiddelde snelheid van 22 kilometer per uur zodat iedereen de rit kan volbrengen. „Aan dat tempo gaan we zeer streng de hand houden", zegt Toon Brandenburg die er verder op wijst dat alle verkeers regels in acht moeten worden genomen. „Dat betekend dat er gewoon twee aan twee gefiets moet worden. Wel is het zo dat we gevaarlijke kruispunten en der gelijke bezet hebben door mensen van de vereniging. Er rijdt een geluidswagen voorop en voor de pechvogels is er een volgauto met materiaal". De route die zondag wordt gereden is als volgt.: via het Mauritsfort te Hoek rich ting Braakman. Paulinapolder. Hoofd plaat. Breskens-Groede naar Oostburg waar in café 'De Vier Emmers' op de markt een rustpauze van een uur is gep land. Vandaar uit gaat men via Water landkerkje. IJzendijke. Biervliet, Phi lippine. Sas van Gent, Westdorpe, Axelse Sassing terug naar Temeuzen waar men omstreeks half drie weer te rug zal zijn. „Iedereen die de rit uitrijdt ontvangt een herinneringsvaantje met de water- ploegleider. Frans Oele als penning toren van Temeuzen erop", zegt Toon meester. Hans van Leeuwen als vice- Brandenburg. De trimclub 'Neutraal' voorzitter en Klaus Sweigert als be- telt momenteel 27 leden en er wordt be- stuurslid en chauffeur terwijl Willy van stuurd door Jan de Kesel als voorzitter, de Velde als mecanicieèn optreedt Toon Brandenburg, als secretaris en Chiel Harte .Sociêtcitbezoeker J. de Groole kan zich de vroegere sociëteit in de le Zandstraat nog goed herinneren. Wel vindt hij het opvallend dat toen de mannen in de sociëteit ver in de meerderheid waren. ...Misschien kwam hel wel doordat er nogal veel pruim tabak werd gesnoept en het was er ook altijd behoorlijk rokerig doordat we de ramen altijd potdicht hadden". Dat er in die tijd wel eens mensen wa ren die een knoop of een cent in het bijdragenbusjes voor de koffie durfden te doen kan de heer De Groote ergens wel begrijpen. „Niet iedereen kon toen even gemakkelijk rond komen van en kel en alleen zijn aow. Minder is hij te spreken over hel feit dat het ook nu nog geregeld schijnt voor te komen dat er losse centen of een enkele keer een knoop in het busje wordt gedaan. Ook vindt hij het onbegrijpelijk dat er nog steeds mensen zijn die alles oppotten en onnodig in armoede leven. Hoewel er veel ontspanningsavonden zijn vin den sommigen het jammer dat ook veel bejaarden verslaafd zijn aan de tv. Vooral de mannen missen de avonden dat er nog gezellig werd gekletst op de hoek van ce straat en dal er nog echte sterke verhalen werden verteld. Bejaarden leggen een kaartje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35