Saluutschoten en vlaggen in top: fregat 'De Ruyter' officieel in dienst gesteld Tweemaal bloemen voor de koningin „Hopen dat dit schip nimmer voor oorlogs- taken wordt PZC/» Vredeling wegens ziekte afwezig 'COMMANDANT KAPITEIN TER ZEE POST: DIT SCHIP IS EEN FRAAI PRODUKT" AAN BOORD DE RUYTER EN IN SCHELDEKWARTIER VLISSINGEN - Minister ir. H. Vre deling van defensie heeft donder dag de officiële indienststelling van het geleide wapenfregat 'De Ruyter' op de werf van 'De Schelde' in Vlissingen niet kunnen bijwo nen. Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst deelde mee dat de minister zich had laten veront schuldigen wegens ziekte. Namens het ministerie van defensie was aanwezig secretaris-generaal drs. G. Peijnenburg. »oMnAG4 juni 1976 WISSEL BEV ELANDENWISSEL SCHOÜWcN provincie Saluutschoten klinken na de officiële indienststelling van de 'De Ruyter'. belangstelling plechtigheid bijzonder groot VLISSINGEN - Donderdag middag even vóór drie uur klonk over het werfterrein van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' het Wilhelmus uit de instrumenten van de Mari nierskapel. Aan boord van het geleide wapenfregat 'De Ruy ter' gingen de vaderlandse driekleur, de geus en de com- mandovlag omhoog, terwijl de maatschappijvlag van de KMS langzaam daalde. Het was zo ver: de 'De Ruyter' was offi cieel in dienst gesteld. Koningin Juliana had even te voren na haar toespraak de commandant van het schip verzocht de handelingen voor de indienststelling te laten ver richten. Na de kiellegging in 1971, de doop en te waterlating op 9 maart 1974 werd de 'De Ruyter' gisteren dus officieel eigendom van de koninklijke marine. Er waren heel wat autoriteiten en ge nodigden naar de Vlissingse werf ge komen om dat feit mee te beleven. Ze werden, naar gelang van hun rang en rol bij het gebeuren, met de nodige eerbewijzen ontvangen. Voor de geno digdentribune had de marinierskapel met tamboers en pijpers zich opge steld om voor en tijdens de plechtig heid voor mars- en andere muziek te zorgen. Exact 14.00 uur riep een schril fluitsig naal de gehele bemanning aan dek van hel aan de werfleade liggende fregat En toen kwamen ze, de autoriteiten: ir A Stikker, president van de raad van bestuur van RSV. schout bij nacht H. E Rambonnet de commandant zee macht Nederland, mevrouw Roest, die het schip destijds doopte, vice- admiraal B. D. E Roest, chef van het militair tehuis der koningin, vice- admiraal Veldkamp, bevelhebber van de zeestrijdkrachten, schout bij nacht L. Langenberg. vlagofficier materieel, en staatssecretaris drs. G. Peynenburg van defensie. Op minister Vredeling van defensie tevergeefs gewacht. En kele uren van tevoren had hij het laten afweten wegens ziekte. Om half drie arriveerde koningin Ju liana per auto op de wcrl. Zij was tegen twee uur per helikopter aange komen bij de marinekazerne, aan welk gebouw zij ook een kort bezoek had gebracht. Commissaris C. Bocr- tien. burgemeester drs. Th. J. WVsler- hout en de commandant martieme middelen Schelde, kapitein ter zee W. Huber vergezelden de vorstin. Nadat de koningin aan boord was ge gaan. de parademars en het Wilhelmus hadden geklonken, inspecteerde hare majesteit de gewapende erewacht en werden de scheepsofficieren aan haar voorgesteld, waarna een korte inspec tie van de bemanning volgde De koningin hield vervolgens haar korte toespraak, waarin zij onder meer de opvarenden van de De Ruyter een behouden vaart wenste Trots Na de vlaghijsing, de eigenlijke in- dienstslellingshandeling. sprak de commandant kapitein ter zee R. H Post. Hij dankte de koningin voor het in hem gestelde vertrouwen, en voor haar belangstelling voor de moderne ontwikkelingen op de vloot. „Wij op varenden van uwer majesteits 'De Ruyter' zullen trachten dit schip te maken tot de trots van uw vloot, ge sterkt door de wetenschap van uw persoonlijke belangstelling Na de eerste officier kapitein-luitenant ter zee M. C. Willems en de chef equi page opperschippcr H M. van der Spoel aan de koningin te hebben voor gesteld richtte de commandant zich tot de bemanning Namens hen dankte hij de koninklijke marine en 'De Schelde' voor het fraaie produkt dat wij nu onder de voeten hebben'. De commandant wees op de noodzaak van teamgeest en grote saamhorigheid, die de mens aan boord' nodig heelt. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen, 'dat niet alleen stoelt op de ervaringen van de achter ons liggende maanden, maar ook op hel feil dat marine-personeel over hel algemeen de noodzakebjke combinatic tussen vakbekwaamheid, innerlijke discipline en toewijding voor het werk in ruime mate bezit en ook heeft behouden, ondanks teleurstellin gen door inkrimpingen op het gebied van de exploitatierekening en de be- manningslijsten en door de vaak matig lijkende appreciatie in de maatschap pij voor het z<-evarend-militaire beroep dat wij uitoefenen De koningin maakte hierna een korte rondgang over het schip en liet zich in gezelschap van de gehele bemanning middels een groepsfoto op het voor dek vereeuwigen. Na de foto stelde de bemanning zich op langs de relingen van het schip voor de 'grote parade'. Toen de koningin het fregat verliet hieven de 'jannen' 'n drie werf 'hoezee!' aan. De pavoisseervlag- gen gingen in top, het volkslied klonk weer. Vijfendertig schoten van de sa- luutbatterij daverden daarna over Vlissingen. De plechtigheid was ten einde. Gegroet door matrozen en offi cieren, politiemannen en K.MS- bewakingspersoneel nagewuifd door KMS-werknemers. begaven de konin gin en lalt ook de autoriteiten en ge nodigden zich naar de koele dronk die hen in het Scheldekwartier wachtte. De koningin tijdens haar toespraak TOESPRAAK KONINGIN JULIANA BIJ INGEBRUIKSTELLING 'DE RUYTER': VLISSINGEN -Koningin Juliana hield donderdagmiddag de vol gende toespraak ter gelegenheid van de officiële indienststelling van het geleide wapenfregat 'Hr Ms. De Ruyter' op de werf van De Schelde te Vlissingen. „Vandaag wordt een mooi en mo dern schip aan de sterkte van de vloot toegevoegd. Bij de bouw van dit schip is veel van het allernieuw ste toegepast: zowel wat betreft de technieken als de aanpak van kwa liteitsbeheersing en van produktie- controle Aan nauwe samenwerking tussen marine en industrie zijn grotendeels de goede resultaten te danken die bij ontwerp en bouw van dit geleidt wapenfregat zijn bereikt. Met hel resultaat mogen marine en indus trie waarlijk worden geluk gewenst. De ervaring die bij de voorbereiding en uitvoering is opgedaan kan nop jaren bij herhaling bij de bouw var, de standaardfregatien worden toe gepast. Ik kan mij voorstellen dat ledert marinamen met een gevoel var trots en vertrouwen aan boord van dit schip zal dienen. Dit schip dat de naam draagt van Admiraal de Ruyter. Zijn sterfdag 300 jaar gele den herdachten wij onlangs. Zijn uitzonderlijk voorbeeld moge sleedt een stimulans en inspiratie zijn bij de uitvoering van de taken die aan dit schip en aan dc gehele vloot zul len worden overgedragen. Laten wij hopen dat hun vredesopdrachten zo kunnen worden uitgevoerd, dat dit schip nimmer voor oorlogstaken zal behoeven te worden ingezet. Ik wens dit geleide wapenfregat De Ruyter met opvarenden, en in hel bijzonder de huidige commandant en bemanning, een behouden vaart. Ik verzoek de aangewezen com mandant thans het schip in dienst te stellen", aldus de koningin Koningin Juliana inspecteert op de 'De Ruyter' de erewacht. VLISSINGEN - Koningin Juliana kreeg donderdag tijdens haar bezoek aan Vlissingen ter gelegenheid van de officiële indienstne ming van het geleide wa penfregat 'Hr. Ms. De Ruy ter' tweemaal bloemen: even na drie uur bood de jongste matroos aan boord van de 'De Ruyter', de sein er/telexist 2e klas S. M. J. Rubisz hare majesteit een boeket bloemen aan namens de bemanning. Toen koningin Juliana na af loop van de plechtigheid op de werf van De Schelde het Scheldekwartier betrad om daar de receptie bij te wo nen, wachtte de 7-jarige Alexandra Maat, dochtertje van KMS-ingenieur Maat haar op met een fleurig boe ket. Het voor de talrijke gasten spelende strijkje van de Mannierskapel slaakte even de vrolijke tonen om ir. A. Stikker, president van de raad van bestuur van Rijn-Schelde- Verolme gelegenheid te geven een toast uil te brengen. Ir. Stikker dankte de vorstin voor haar bereid willigheid bij de in gebruikstellmg van het schip aanwezig te willen zijn. Tofo: bij het Scheldekwartier neemt de koningin bloemen in ontvangst van aezevenjarige Alexandra Maat Tijdens de receptie in het Schelde kwartier werden aan de koningin voorgesteld de KMS-dïrecteuren Hartog en Van Loosen, de gedeco reerden en de ondernemingsraads leden Bode. Joziasse. Broodman Vermeulen en Van Luvck De ko ningin informeerde belangstellend naar de werkzaamheden bij De Schelde van de aan haar voorge- Foto' de jongste opvarende van de De Ruyter'. seiner1 telexist tweede klas S. M. J Rubisz. biedt namens de bemaning de koningin bloemen aan aan boord stelden. van hel fregat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 31