MASSIEF EIKEN EN LEER!! Woninginrichting PAAUWE BV Vluchten oude duiven in dit seizoen bijna ten einde Vragenboekje over 'Wat te doen bij overlijden' Leerlingen 'Ruyterschool' hebben een achterstand bij de scheikundelessen Vader en zoon Van Woensel bouwden garnalenpelmachine Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van ons dochtertje en zusje Heden overleed nog onverwachts on ze geliefde zwager CHRISTIAAN KOLE echtgenoot van D. Hole Blomaard op de leeftijd van 75 jaar. C. Blomaard-Servaas J. M. Blomaard J. Geensen-Blomaard J. Geensen J. E, van de Linde-Blomaard M. C. van de Linde Goes, 3 juni 1976. Heden heeft God nog onverwachts thuisge haald Zijn moegestreden 'kind onze iieve zorg zame man, vader en opa CHRISTIAAN KOLE echtgenoot van Dina Blomaard op de leeftijd van 75 jaar. Kloetinge: D. Kole-Blomaard Rotterdam. A. E. Hooymayers-Kole J. L. Hooymayers Kloetinge: E C. Schaap-Kole H. Schaap Kloetinge: G. C. Kole D. Kole-van Eerten Goes: C. Kole M C. G. Kole-de Jonge Kloetinge: B M. Kole M. J. A. Kole-Sinke en kleinkinderen De overledene ügt opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis Bergzicht. Bezoekuur dage lijks van 15.00-15.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 8 juni a s. des namiddags om 14.00 uur op de al gemene begraafplaats te Kloetinge. Vooraf wordt om 13.15 uur een rouwdienst gehouden in het verenigingsgebouw. Jachthuisstraat door ds. H. Raven. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het verenigingsgebouw. Geen bezoek aan huis Geen toespraken en geen bloemen Heden is in vrede ingeslapen onze lieve moeder en oma. zuster en tante in de ouderdom van 83 jaar. 's-Gravenzande: J. Doorenbos G. Doorenbos-Braak Frits, Irene Middelburg: B. Doorenbos C. J. J. Doorenbos- S' Coosje. Just, Renee Rijswijk: H. J. Doorenbos en verdere familie De crematie zal plaatsvinden op dinsdag 8 juni a.s. om 15.30 uur in het crematorium 'Ocken- burgh', Ockenburghstraat 21 te 's- Gravenhage-Loosduinen. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de crematie in de ontvangkamer van het cremato rium. Liever geen bezoek Na veel lijden, ont sliep onze geliefde schoonzuster MARIA SINKE echtgenote van J. v. d. Bosse Dat haar vertrouwen op de Here Jezus was, moge haar man en kinderen tot troost zijn. Fam. v. d. Bosse Middelburg, juni 1976 Onverwachts nam de Heere van mij weg. mijn geliefde oom Lere de Heere ons met Zijn wil verenigd te zijn. Evert van Engelenhoven (Huisgenoot) Vertrouwend op Gods beloften, heeft de Heer woensdagmid dag tot zich genomen onze lieve zuster, schoonzuster en tante MARIA VAN DE BOSSE- SINKE op de leeftijd van 74 jaar. J. Koole-Sinke A. Sinke L. Sinke- Zachanasse P Karelse-Sinke A. Karelse M. Geschiere- Sinke W. Geschiere P. Sinke J. Sinke- Marinusse K. Sinke J. Sinke-Filius Middelburg, 3 juni 1976. J. A. L Vaessen Tandarts Koepoortstr 3, M'burg afwezig dinsdag 8 juni en woensdag 9 juni. DUIVENR UB RIEK JONGE DUIVEN IN DE STRIJD BIERVLIET' - Hoewel het duivensei- zoen nog niet zo lang bezig is. gaat men wat betreft de vitessevluchtcn voor oude duiven al weer naar het einde, want wanneer de jonge duiven in de strijd worden gebracht neemt de deelname van de oude duiven aan zienlijk af. Voor de oude duiven resten nu nog de zogenaamde klassiekers, waarvan al een aantal gehouden is. De prijzen gingen, zoals gewoonlijk, naar een aantal bekende duiven die al eerder goede resultaten hebben ge boekt. Zo werd de jubileumvlucht. van Arnemuiden gewonnen door H. de Feyter uit Zaamslag, de vlucht vanuit Orleans van de zondagvliegerij werd gewonnen door de geschelpte dofïei van de heer P Rottier uil Sinl- Jansteen. Ook in de verschillende een tra waren het mensen als A Duininck. M. Klaassen. Anlheunis, Piessens en Willaert. die de prijzen weghaalden, bij de vluchten vanuit Orleans van de kring West en Walcheren. Bij de vluch ten vanuit Moulins zijn de heren Van Spaandonck en Van Looy, van de kring Oost de prijswinnaars. Op het programma staan nu nog vluchten vanuit Dourdan. Bouges, St-Vincent en Chateauroux. De uitslag van de jubileumvlucht van de vereniging Arnemuiden, waaraan met. 1600 duiven werd deelgenomen was als volgt H de Feyter, Axel 1, W. van Hoeve. Terneuzen 2. Gebr. Zeegers. Terneuzen 3. L de Fouw. Kortgene 4. J. Melis. Westkapelle 5. J Minn- aard. Krabbendijke 6. P Scheele, Temeuzen 7. A. MarUjn, Arnemuiden 8. D. de Jonge. Zaamslag 9 J. Bakker. Zaamslag 10. In Ter neuzen werden de volgende resultaten ge boekt. W. van Hoeve 1, 3 en 6. P. Scheele 2. 7 en 10. A. Scheele 4 en 9. J. Bareman 5. gebr Zeegers 8. Bij de Orleans vluchten van de kring Oost vloog CUnge met 64 duiven. De uitslag: E. Piessens 12 en 8, J. Willaert 3 en 4, H van Poorten 5, P. Vos 6, C. van Duysse 7. R Pie- laet 9. R de Schepper 10. Kloosterzande' R Goethardt 1 en 2, C. Dob- belaer 3 en 4. A de Keyzer 5. Bij de kring West en Walcheren werd de volgende uitslag genoteerd Duininck en Zn: 1 en 4. Gebr. Pljcke 2, F Dieleman 3. R de Krijger 5. M. de Reu 6. A. Breyaart 7. J. Quaars 8. G. Du- sarduyn 9. H Lampo 10. In Oostburg vloog men vanuit Doornik, waarbij de volgende uitslag werd genoteerd: R. Verstraten 1. L. Verheye 2 en 7. T de Jonge 3. A. Aalbrechtse 4. J. Duste 5. J Simpelaar 6. L. Risseeuw 8 en 10. J. Bakker 9. Dc Doornik vlucht van Cadzand met 44 duiven resulteerde in de volgende uitslag: J Pleijte 1, 5 en 8. A. Duin inck en Zn 2 en 9, W Goossen 3. A dc Put ter en Zn 4. M. van Hee 7. W. van Akker 10. De Qulvraine vlucht van Sint-Jansteen met 93 jonge duiven, eindgde met de volgende uitslag' E. de Kyndt 1 en 2. J van Spaan donck 3. 6, 7, 9 en 10. W. Timmerman 4 en 8, W Lauret. 5. In Heikant werden voor deze vlucht, met 44 duiven, de volgende uitslagen genoteerd' J. Slroobandt 1. 2 en 3. L. Heir- wege 4.5 en 6, C. van de Berge 8. P Vonck 7. 9 en 10. Aan de Compiegnevlucht deed Hei kant met 132 oude duiven mee. De uitslag: F van de Velde 1. gebr. Smet 2. A. Pieters 3. 4 en 10. J. Everuard 5. J van Spaandonck 6. F. Plerssens 7. J van Houtc 8. c. Thuy 9 Bij de vlucht met 121 jaarlingen was dc uitslag als volgt: J Gijzel I J van Spaandonck 2 en 9. E van Goelhcm 3. P Rottier 4 L Thuy 5 A Pieters 6 en 8. J Lambrecht 7. gebr Smet 10. De uitslag van de Moulins vlucht van Centrum Koewacht, met. 102 duiven, was als volgt: J van Spaandonck 1. P van Looy 2. 3 cn 10. A. Mullens 4. L. de Bruyn 5. G Lacke p de Waele 7. E van Goethem 8 en 9 De concourscombinatie Walcheren vloog met 439 duiven vanuit. Orleans. De uitslag was: R. Velthulzcn 1. F. Lacor 2, Aerssens-Maas 3, M. Jaspers 4 en 5, H. Wzietek 6, J. Hinderks 7 L. Braet. 8. J. Meerman en Zn. 9, W Swa- gemakers 10, Ook vloog de concourscombi natie Walcheren met 517 duiven vanuit Beaumelz. De uitslag was: J. Rottier 1,1 Jo- ziasse 2. 3 en 6. K Meerman 4. Van de Dood 5. W. Warren 7. A Schenkel 8. F. Lacor 9. C. de Graaf 10 Zeelandia uit Middelburg vloog met 138 duiven vanuil Beaumelz De uilslag was. C de Graaf 1 en 3. R. van Hercules 2. A Gilde 3. A Braam en zn. 5. J. Hindriks 6 en 8, M Poortvliet 7. M Jaspers 8. L van de Ketterij 10. De 'Luchtbode' uit Souburg vloog met 194 duiven vanuit Beaumetz De uitslag-1. Joziasse 1. 2 en 3. C Meulmeester 4 en 9, gebr. Korff 5. J. Braet 6. L. van Wallenburg 7, J. Broeke en zn. 8. J. Broekman 10. De Posthoorn uit VUsslngen vloog met 2929 duiven uit Beaumetz De uit slag: P. Theune 1, J. Rottier 2, K Meerman 3. Van de Dood-Meerman 4, W Warren 5. A. Schenkel 6, F Lacor 7, J. van Roo 8, Aerssens-Maas 9, J Lijnse en Zn 10. De con- coursbond Zuid-Beveland hield een vlucht vanuit Orleans. De uitslag was: F. Vette 1. R de Koster 2, J. Claessens 3 en 5. provincie Ds. Potma, voorheen Oostburg. 45 jaar predikant OOSTBURG - De gereformeerde eme ritus predikant ds T, P. Potma uit Ede is maandag 14 juni 45 jaar predikant. Hij stond van 1931 tot 1944 in Oost burg. Dit was zijn eerste gemeente. „EXTRA LESSEN NOODZAKELIJK" VLISSINGEN - Bijna 50 proeent van de havo-leerlingen die het afgelopen jaar een cursus zijn begon nen aan de Vlissingse 'De Ruyter- school' en die voldeden aan het ver eiste vakkenpakket voor wis- en na tuurkunde bleek geen scheikunde in dat pakket te hebben gehad. Dat blijkt uit het donderdag verschenen jaar verslag van de vereniging 'De Ruyter- school' te Vlissingcn. „De moeilijkheid hiervan was", aldus het bestuur van de 'De Ruyterschool', „dat het noodzakelijk was deze leerlin gen extra lessen scheikunde te geven 6 Orgelconcert in Grote Kerk GOES - Zaterdag wordt op het Marcus-orgel in de Grote Kerk te Goes een concert gegeven door de Goese or- ganist Kees van Iersel, Op het pro. gramma staan werken van Nic de Grigny. Joh Seb. Bach en Franz LI$L Het concert begint om 20.00 uur. en deze lessen moesten uit het ter be- schikking staande taaklessenpaltl^t worden genomen. Ook in de voorklas sen was een differentiatie nodig in het aantal scheikundelessen voor de mavo. leerlingen die dit vak niet voor hua eindexamen mavo hadden gekozen." In het jaarverslag spreekt het bestuur zijn 'bevreemding' uit over het feit dat vier hogere zeevaartscholen in An> sterdam en Rotterdam en één hogere zeevaartschool in Groningen/Delfcji momenteel weer een tweejarige B-stuurrrianopleiding en een B-machinistenopleiding geven: „B(j de invoering van het gewijzigde B8 en BM-opleiding zijn deze scholen destijds ingeschakeld bij de experimentele op leiding volgens hts-structuur. Als één der voorwaarden om met dit experi ment te beginnen is destijds gesteld dat de tweejarige BS- en BM-opleidlng op deze scholen zou worden afge bouwd. Nu blijkt echter dat opleidin gen op deze vijf scholen die al of niet bij het experiment zijn ingeschakeld, weer worden geaccentueerd. De bt- staande verhoudingen tussen de Insti tuten zijn daardoor nog schever ge trokken", aldus het bestuur. Het bestuur van de Vlissingse De Ruy terschool toont zich tevreden over de examenresultaten het afgelopen jaar. Van de 168 kandidaten slaagden erin totaal 163. „In tegenstelling met vorige jaren bleken de resultaten van de in augustus gehouden herexamens zeer redelijk. Van de 15 BM-kandidalen werd na het herexamen of de na- examens aan 13 het diploma uitge reikt. Van de vier BS- herexamenkandidaten werd na het herexamen aan drie kandidaten alsnog het diploma uitgereikt. In het jaarverslag spreekt het bestuur van de school verder over 'het gebrek aan lokalen in de school', „Dat komt mede door de invoering van de gewij zigde BM/BS-opleiding en in 1975 door de invoering van een scheikunde- en natuurkundepracticum. Op de jaarrekening van de 'De Ruyter school' vertoont de post 'onderhoud gebouwen' de sterkstw stijging: van ƒ11.266,92 in 1974 tot 20.066.37 in 1975. Voor het komend jaar wordt deze pot begroot op 15.000.-. MIDDELBURG - Bij dc Middel burgse uitgeverij G. W. den Boer is een boekje met vragen verschenen over een onderwerp, dat - naar de ervaring leert - in familieverband nogal eens stilzwijgend wordt af gedaan: dc vraag wat er moet ge beuren bij het overlijden van het hoofd van het gezin. De uitgever heeft nu in een boekje een aantal vragenlijsten opgenomen, die - beantwoord - vertrouwelijke gege vens opleveren voor de nabestaan den. In een verklaring van de zin en het doel van deze vertrouwelijke gege vens wordt gezegd: „Helaas komt het nog maar ai te vaak voor, dat een man zijn vrouw en kinderen of dat een weduwe haar kinderen over geldelijke zaken in het ongewisse laat. Zoiets is in deze tijd niet meer denkbaar en is in verband met het risico van plotseling overlijden ook niet verantwoord". De beantwoording van de in het boekje opgenomen vragenlijsten nu maakt het mogelijk, dat de nabes taanden de weg wordt gewezen in wat er na overlijden van het hoofd van het gezin geregeld moet wor den. waar men allerlei belangrijke papieren kan vinden, op welke ma nier de nabestaanden op bepaalde rechten aanspraak kunnen maken. Daarnaast geven de vragenlijsten tevens aanwijzingen voor de ma nier, waaro bepaalde voorzieningen voor de nabestaanden nog verbe terd kunnen worden. De vragen zijn in drie groepn ge rangschikt. Eerst komen een aantal praktische aanwijzingen in de per soonlijke sfeer aan de orde: wie moeten van het overlijden op de hoogte worden gesteld, wat moet er na de begrafenis gebeuren, welke wensen zijn er ten aanzien van de begrafenis, wie kunnen de nabes taanden om advies vragen, welke notaris regelt de afwikkeling van de nalatenschap. Daarnaaast is een se rie vragen opgenomen onder het hoofd 'Waar is alles te vinden?' - sleutels, ligitimatiepapieren. polis sen, bewijsstukken, contracten, be zittingen en dergelijke. Tenslotte wordt in bevatteljke taal ingegaan op de vraag wat de notaris kan doen NIET IN VAKKENPAKKET VOOROPLEIDING VRIJDAG 4 JUNI 1976 i Van Woensel bij hun machine. IN GEBRUIK BIJ FIRMA IN BROUWERSHAVEN BEIDEN WERKTEN ACHTTIEN JAAR AAN UITVINDING BROUWERSHAVEN De firma C. Jansen in Brouwershaven is het eerste bedrijf in Nederland dat sinds kort een garnalenpelmachine in kruikt heeft. In de garnalenpel- lerij betekent dit een revolutio naire ontwikkeling. Tot voor kort werden alle garnalen nog met de hand gepeld, een tijdrovend werk, waarvoor nauwelijks nog vol doende arbeidskrachten te vinden zijn. De machine staat in Brou wershaven op verzoek van de uit vinders, en bouwers, de heren D. van Woensei sr en I. van Woensel jr uit Haarlem, die de machine onder rijkscontrole in volle produktie uit willen proberen. De garnalenpelmachine kan theore tisch vier garnalen per seconde pel len. ofwel 3,5 tot 5 kilo tot een maximum van 14.400 garnalen per uur. In de praktijk komt dat neer op ongeveer tachtig procent van dat aantal afhankelijk van kwaliteit en maat van de garnalen. Daar staat tegenover dat een geoefend gama- lenpelster van acht ons tot een kilo per uur kan halen. Het betrekkelijk kleine apparaat, waar in de wereld van de garnalen- handel al ongeveer vijftig jaar naar wordt uitgekeken, is een synchroni satiemachine, die garnalen van ze ven tot negen milimeter aankan. Vader en zoon Van Woensel hebben achttien jaar lang al hun tijd gege ven aan de ontwikkeling van de machine. In het dagelijks leven zijn ze beiden metaalbewerkers maar ook op andere terreinen zijn ze van vele markten thuis. Bovendien weten ze alles van garna len af. De heer Van Woensel sr is zoon van een garnalenvisser en in zijn jeugd moest hij vaak mee pel- klen. Toen al kwani de gedachte aan een machine in hem op. Samen met zijn toen 21-jarige zoon. begon hij achttien jaar geleden aan de verwezenlijking van zijn ideeén. Ze bestudeerden de garnaal erg diep gaand: gingen er op vissen, kookten hem en bekeken wat je er wel en watje er niet mee kunt doen. We hebben dagen gehad dat we er niet, meer uitkwamen", vertelt de 72-jarige heer Van Woensel, „dat we het allemaal eerst moesten "laten bezinken voor er een oplossing kwam. We hebben ook andere ma chines gebruikt, die we later weer hebben aangepast tot we tot een acceptabel model kwamen dat eco nomisch in te passen is in het be drijfsleven. Ook anderen hebben aan dit soort apparaten gewerkt. En dan lukte het wel eens iets te con strueren dat een gamaal kon pellen, maar dan was het economisch weer niet haalbaar Redden Zijn zoon vertelt dat deze peller eventueel vergroot kan worden met meer eenheden en kan worden aan gepast aan dc behoeften van het be treffende bedrijf. „De opzet was ook", vertellen ze. „om de garnalen visserij te redden. Op de duur zijn steeds minder mensen genegen om garnalen te pellen. We hebben ook veel doorzettingsvermogen nodig gehad om dit te bereiken. We hopen nu maar dat de mensen die zich nu met ons project bezig zullen houden datzelfde doorzettingsvermogen op kunnen bregen". Het is jammer, vinden de beide he ren, dat juist, nu dan eindelijk de gamalenpeller op de markt zal ko men. de garnalenvisserij met een minimumprijs per kilogram is gaan werken. Dat betekent dat de vissers meer op kwantiteit dan op kwaliteit van de garnalen letten, en dat is nu juist niet zo best voor de verwer king, in de machine. Die is afge stemd op een kwaliteitsgamaal om een zo goed mogelijke produktie te bereiken. „We hopen dat de vissers ons nu niet in de steek laten," zegt de heer Van Woensel. „Vroeger riepen ze al tijd: was er maar een machine, dan werden er niet zoveel garnalen doorgedraaid!". Bij de firma Jansen wordt intussen ook nog met de hand gepeld. Dat zijn dan voorna melijk de grotere garnalen, waarop de machine nog niet is afgestemd. Behalve in Brouwershaven, zal de machine voor hij op de markt wordt gebracht ook nog vanaf 10 juni bij het TNO in IJmuiden worden uit geprobeerd. Hoewel ze liever niet hebben dat het principe van het apparaat wordt uitgelegd zijn de heren Van Woensel toch niet bang dat de machine wordt nagemaakt. „We werken nu onder rijksbe scherming. En bovendien, waar vind je iemand die achttien jaar wil werken om dit resultaat te be reiken!" Daar weten vakmensen exclusieve meubelen van te maken. Kwaliteitsmeubelen voor jarenlang onbezorgd woongenot. Woninginrichting Paauwe B.V. presenteert met trots zijn collectie massief eiken en leer, door vakmensen verwerkt tot kwaliteitsmeubelen van wereldklasse. Goes-Dam 4-Tel. 01100-13185 W Yerseke Paardenmarkt 17 Tel. 01131-1623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 30