E ZEEU LOURANT KVP OORDEELT SCHERP MAAR WIL GEEN KABINETSCRISIS Koningin Juliana stelt het fregat 'De Ruyter' officieel in dienst Nederlands protest tegen beperkte economische top IPll|hM Afkeurende motie van Wiegel 's ochtends weggestemd regering zonder kleerscheuren door deba t to het eind van zijn betoog som- Bterde Wiegel zelfs het land een dienst te bewijzen door onmiddellijk te stappen. Ontmoeting Kissinger en Vorster plechtigheid op werf de schelde in vlissingen 219e jaargang no. 132 Vrijdag 4 juni 1976 <0 a l m t balans 19 middelburg tel. (01180) 26775 Expositie: Perzische kelims en tapijten Meubelen uit de 16e, 17e en 18e eeuw (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG - Ondanks zware kritiek van VVD en KVP en in mindere mate ARP, heeft het kabi net het debat over de gemiste order aan Zuid-Afrika zonder al te veel kleerscheuren overleefd, ffel kwam duidelijk naar voren dat de verhoudingen binnen de regeringspartijen door het ge krakeel rond de order flink zijn verslechterd. KVP-leider Andriessen deelde mee dat slechts de Mrgom de slechte economische toestand hem ervan weerhield het kabinet naar huis te sturen. Het zwaarste geschut werd in stelling frtracht door oppositieleider Wiegel. Hij diende twee moties in, die bij el- üar neerkwamen op een totale afwij- van het gevoerde beleid. Beide moties werden vanochtend vroeg door de kamer verworpen met al leen de stemmen van de oppositie en die van een aantal KVP-leden voor. De motie-Van Amelsfoort (kvp), waarin wordt gevraagd om regels voor het ver lenen van kredietgaranties in de toe komst, werd door een grote meerder heid aanvaard. Nauwelijks minder afwijzend was het beloog van de KVP'er Van Amelsvoort en van fractieleider Andriessen, die aan het eind van de bijdrage van de Kamer hei woord vroeg voor het af leggen van een korte politieke verkla ring, die echter ongemeen hard over kwam. Andriessen herhaalde dat vol gens de KVP het kabinet de kredietga- rantie wel degelijk had moeten verle nen. De hierdoor ontstane vertrou wensbreuk met het bedrijfsleven be treurde hij ten sterkste. De vraag of in terschappen boycot Zwart Afrika overweegt een boycot vi de Franse industrie in verband met i kemleveranties aan Zuid-Afiika De vrouw in het leger en verder: c Habitalconferentie van de VN en c Communistische opmars in Italië. saluut Saluutschoten voor de ingebruikges- lelde De Ruyter' te Vlissingen het kabinet desondanks aan moet blijven, beantwoordde hij evenwel met ja, omdat er in het belang van de werkgelegenheid een aantal ingrij pende maatregelen voor de deur staan die geen uitstel verdragen. Veel zou er echter voor te zeggen zijn om het ver trouwen in het kabinet op te zeggen, maar na afweging heeft de KVP beslo ten het kabinet een kans te geven het geschonden vertrouwen te herstellen, aldus Andriessen. Toen premier Den Uyl in zijn antwoord een nadere opheldering vroeg over de scherpe opmerkingen van Andriessen, zwakte Andriessen zijn woorden wat af. Hij verklaarde dat niet hijzelf het vertrouwen in het kabinet had willen opzeggen, maar dat „naar veler oor deel, dat ik overigens zeer wel begrijp" de regering er beter aan had gedaan naar huis te gaan. De verwachte con frontatie tussen Den Uyl en Andriessen bleef daarom achterwege, al bleef Den Uyl zich met kracht te weer stellen tegen elke suggestie van onbetrouw baarheid of kwader trouw van de zijde van het kabinet. Den Uyl herhaalde dat het kabinet geen enkele toezegging aan het be drijfsleven heeft gedaan omtrent het verlenen van de kredietgarantie In tegendeel, in twee persoonlijke ge sprekken met een vertegenwoordiger van Rijn-Schelde-Verolme heeft Den Uyl duidelijk gemaakt dat de beslis sing van het kabinet nog niet genomen was. Volgens Den Uyl was Rijn- Schelde-Verolme ook zeer goed op de hoogte van de ernst en de politieke draagwijdte van de nog te nemen be slissing. Interieur De premier raakte herhaaldelijk in de clinch met oppositieleider Wiegel die hem telkens wees op de zijns inziens tegenstrijdige uitspraken van be windslieden onderling. Wiegel hield in alle toonaarden vol dat minister Lubbers de eenheid van het kabinet had aangetast met zijn interview voor Brandpunt van afgelopen zaterdag, wat door Den Uyl werd bestreden. Vooral over de voorkennis van Den Uyl over de taken verschuiving binnen het consortium, stonden zij lijnrecht tegenover elkaar. Den Uyl ontkende dat hij daarvan op de hoogte was, terwijl volgens Wiegel minister Lub bers wel degelijk heeft iaten door- kld achttien Staatssecretaris Van Lent wil de dienstplichtige leeftijd verlagen tot j achttien Jaar PAGINA 14 titel Sport kandidaten voor de Zeeuwse yielerütel staan te dringen. postbank De Postbank, voor en tegen. PAGINA 15 watchers Sport 'Blijft het Zeeuws elftal een Walcherse aangelegenheid'? PAGINA 17 radio -Radio is het leukst." vindt Hans van C wiUigenburg: radio- en tv- P'ogramma's; strips. schemeren dat premier Den Uyl over de verschuiving was ingelicht. Evenals mr. Andriessen betoogde mr Aantjes «ARP» dat het landsbelang niet met een kabinetscrisis op dit mo ment is gediend. De AR voelt er niets voor via deze affaire een politieke chaos op te roepen, zo zei hij. Aantjes verklaarde bovendien sarcastisch dat een kabinet alleen naar huis wordt ge stuurd wegens slecht beleid, welnu, al dus Aantjes. in dit geval was er van een regeringsbeleid in het geheel geen sprake, dus wegsturen kan ook niet. Wat betreft de levering van kernmate riaal zelf. week Aantjes' betoog nogal af van dat van VVD en KVP. Aantjes gaf overigens toe dat zijn fractie over de wenselijkheid van de transactie in tern van mening verschilt. Maar, naar zijn mening, heeft het aspect van de apartheidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering wel degelijk te maken met de vraag of een kredietgarantie acceptabel is. Aantjes' kritiek richtte zich dan ook niet op de afwijzende houding van een groot deel van het kabinet, maar op de onzorgvuldigheid waarmee de regering ten aanzien van het bedrijfsleven is opgetreden. Ook hekelde Aantjes het grote gebrek aan eenheid dat bij de jongste crisisd- WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger zal deze maand in Europa een onderhoud hebben met de Zuidafrikaanse premier John Vor ster, zo wordt van diplomatieke zijde in Washington vernomen. Kissinger opperde de mogelijkheid van zo'n ontmoeting tijdens zijn recente Afrikaanse reis. Hij verklaarde toen dat Zuid-Afrika niet ongenegen was gebleken druk uit te oefenen op het blanke minderheidsbewind in Rhode- siè om onderhandelingen te beginnen met de zwarte meerderheid. DEN HAAG - Fractievoorzitter H Wie gel van de VVD aan het woord tijdens de debatten over de kerncentrales DEN HAAG - De tweede kamer debat teerde donderdagmiddag over de le vering van kerncentrales aan Zuid- Afrika: op de foto de regeringstafel met v.l.n.r. de ministers Van der Stoel, Lubbers, Den Uyl en Duisenberg. reiging binnen het kabinet aan de dag is getreden. Hij eiste van premier Den Uyl volledige opheldering, nu het ka binet zelf de tegenstellingen aan het licht heeft gebracht, met name over de rol van de PvdA-staatssecretarissen en PPR-bewindslieden. die allen met af treden hebben gedreigd. De premier bleek tot die opheldering niet bereid, omdat dat zou indruisen tegen het reg lement van orde van de ministerraad. 'Politieke order' PvdA-fractieleider Van Thijn, ge steund door PPR-voorman De Gaay Fortman, zei het toe te juichen dat de order ten slotte niet is doorgegaan, al had hij liever gezien dat het kabinet zelf in een eerder stadium die beslis sing zou hebben genomen. Hij be streed dat het aanzien van Nederland in de wereld door het gebeurde is ge schaad. Hij verwees naar een recente resolutie van het Lomé-parlement, waarin de negen EEG-landen en 46 ontwikkelingslanden zitting hebben, die het overnemen van de kernorder door Frankrijk scherp veroordeelt. Van Thijn wees voorts op het politieke karakter van de order en de druk die de Zuidafrikaanse regering op Neder land heeft uitgeoefend om ongestoorde uitvoering van de order te garanderen. Van Thijn prees de regering dat ze zich niet het mes op de keel heeft laten zet- ten wat betreft de vervaldata, die over igens pas na 17 mei plotseling op tafel kwamen, zo meende hij. Van onzorgvuldigheid van de kant van de regering is volgens Van Thijn geen sprake omdat de regering nooit het groene licht voor de transactie heeft gegeven. Integendeel, aldus Van Thijn. door aanneming van de motie-Ter Beek eind vorig jaar stond het sein de finitief op rood en dat besefte het be drijfsleven zeer goed. Via verschuiving in het takenpakket (door Van Thijn steevast een „wisseltruc" genoemd» trachtte het bedrijfsleven deze klip te omzeilen, maar de regering heeft daar terecht niet mee ingestemd. Een felle en geëmotioneerde botsing ontstond tussen Van Thijn en de GPV'er Verbrugh over het begrip ra cisme en apartheid. Verbrugh had vol gens Van Thijn in eerste instantie een betoog gehouden dat nogal racistisch getint was en waarbij Van Thijn maar met moeite zijn zelfbeheersing had kunnen bewaren. Toen Verbrugh Van Thijn in zijn betoog interrumpeerde en hem vroeg het begrip racisme niet zo ongenuanceerd te gebruiken, kregen de kamerleden het pas goed aan de stok. Van Thijn noemde het apar theidsregime in Zuid-Afrika een van de ergste misdaden tegen de mensheid, terwijl Verbrugh bleef bij zijn oproep tot begrip en nuance ten aanzien van de rassenscheiding. Brief KLEINE EEG-LANDEN NIET UITGENODIGD (Van onze Haagse redactie) DEN' HAAG - De Nederlandse rege ring is. met de Europese Commis sie. het uitvoerend orgaan van de EEG. sterk gekant tegen de plan nen tot het houden van een „kleine top", waar regeringsleiders van de Verenigde Staten. Groot- Brittannié, West-Duitsland. Frank rijk, Japan. Italië en Canada de économische wereldproblemen willen gaan bespreken. De confe rentie wordt op 27 en 28 juni in Porto Rico gehouden op initiatief van president Ford. Na afloop van het bezoek dat de voorzitter van de Europese Com missie. Francois- Xa vier Ortoli, donderdag bracht aan Den Haag, toonden zowel Ortoli als staatsse cretaris mr, L. J. Brinkhorst (buiten landse zaken) zich bezorgd over het voornemen van de „groten". Ortoli eiste, dat de EEG-lidstaten die op Porto Rico aanwezig zullen zijn (Frankrijk. West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië) „zich bewust zullen zijn dat zij bezig zijn te spreken over zaken die vallen onder de verantwoordelijkheid van de Gemeenschap, op een bijeen komst waar de Gemeenschap zelf niet is vertegenwoordigd". Staatssecretaris Brinkhorst was nog feller ..Een dergelijk optreden van lidstaten van de gemeenschap raakt de werkbaarheid van de Ge meenschap 2elf. Wij zullen zeker in het kabinet over deze zaak pra- ten.Wïj kunnen niet accepteren dat er in de Gemeenschap twee soorten lidstaten ontstaan: de ..gewone" kleine landen, en een groep geprivi legieerde. grote staten". De commissievoorzitter was in Den Haag om met mr. Brinkhorst,-mi nister mr. M. van der Stoel en pre mier drs. J. M. den Uyl te spreken over de komende periode, van 1 juli tot 1 januari, waarin Nederland het voorzitterschap van de Europese ministerraad bekleedt. Ortoli zei te hopen dat onder het Nederlandse voorzitterschap, in samenwerking met de Europese commissie, de be sluitvorming binnen de Europese Gemeenschap, die de laatste t:jd steeds ernstiger vastloopt, weer op gang komt. De zeven landen die door president Ford zijn gevraagd hebben inmid dels de uitnodiging aangenomen. De bijeenkomst op Porto Rico zou een vervolg moeten zijn op de con ferentie die in november in Ram- bcuillet bij Parijs werd gehouden. Daar kwamen de deelnemers over een alles te zullen doen om het eco nomisch herstel te bevorderen zon der de inflatie te bevorderen. „Het is van het grootste belang dat het proces van overleg en samenwer king wordt voortgezet", verklaarde ford donderdag. „In het verleden kwamen de wereldleiders bijeen om crises op te lossen. De complexe vraagstukken van het heden verei sen dat de leiders bijeenkomen om crises te vermijden", zo voegde Ford er aan toe. VLISSINGEN - Koningin Ju liana heeft donderdag op de werf van de koninklijke maat schappij 'De Schelde' in Vlis singen het geleide wapenfregat 'De Ruyter' officieel in dienst gesteld. Dit gebeurde onder zeer grote belangstelling van vele burgerlijke en militaire au toriteiten. onder wie commis saris der koningin dr. C. Boer- tien, burgemeester drs. Th. Westerhout van Vlissingen en marinevertegen woordigers. De koningin noemde hei nieuw l «c- gat in een korte toespraak 'een mooi en modern schip, toegevoegd aan de sterkte van de vloot. Ik kan mij voor stellen dat iedere marineman met een gevoel van trots en vertrouwen aan boord van dit schip zal dienen". Met het hijsen van de vlaggen werd daarna het fregat officieel in gebruik genomeh. Vervolgens hield de com mandant van de 'De Ruyter'. de kapi tein ter zee Post. een toespraak. Na een korte rondgang over het schip ging de koningin samen met de bemanning op de foto op het voorschip Bij het verla ten van het fregat donderden 35 sa luutschoten over het terrein. (Zie ook pagina 7). Fotode koningin bij de marinekazerne inVlissingen.nahaaraankomstperheli- copter. Links van haar burgemeester Westerhout van Vlissingen en commissa ris der koningin dr. C. Boe en, rechts van haar kapitein ter zee W. J. Huber, commandant maritieme middelen Schelde. Zorgelijke nota-manie? fV Voortiwr Roil van de Sl Vereniging van Nederlandse jn gemeenten heeft deze week J tn zijn Jaarrede een aantal 3 opmerkingen gernuakt over de 'nota-eDldemle' van de re gering ln de afgelopen Jaren. Zo signaleerde hij dat ln het parlemen taire zittingsjaar 1974-1975 een record-aantal nota's werd ingediend: vierenveertig in totaal met bijna drie duizend pagina's tekst Drs. Roeien wees er op dat dit nota-verschijnsel zich met tot de regering beperkt: in gemeentelijke kring gnjpt het even eens om zich heen En men kan er aan toevoegen dal de provincies ln dit opricht ook van wanten weten. Ten aanzien van de gemeenten herinnerde burgemeester Roeien aan klachten van Goese raadsleden en aan Rotterdam, waar sinds september 1974 niet minder dan zevenentwintig beleidsnota's van m totaal zo'n duizend pagina's tekst bij de raadsleden werden afgeleverd. Deze nota-manie noemde hij een zorgwekkend verschijnsel' Hij wees tevens op een nevenverschijnsel: de rijksoverheid springt op een willekeu rige manier met de inspraak over no ta's om. Soms dient de regering zonder omhaal een nota bij de kamer ln. een andere keer evenwel wordt een om slachtige inspraak-procedure toege past. „Ik heb de Indruk dat ieder de partement bezig ls op zijn eigen manier inspraak-procedures te ontwerpen". Dr, fituilijn VVD-leider Wiegel spitste zijn betoog toe op het naar zijn mening achter houden van feiten door de regering, toen zij per brief de Kamer vorige week van de problemen rond de kre dietgarantie op de hoogte stelde. Met Slot zie pagina 3 kolom 2) rs. Roeien heeft niet helemaal on gelijk. maar hij stelt de zaak wel een zijdig. Het voordeel van een nota kan met helemaal worden vergeten: in vele gevallen maakt ze een brede Inspraak mogelijk. Immers via een dergelijk stuk wordt het standpunt van een re gering of een college weergegeven, waarover daarna uitvoerig in de ka mer. in een raad of in provinciale sta ten wordt ge- debateerd. Uit- dle discussie komt vervolgens een nadere beleids lijn naar voren, op grond waarvan het 'echte' beleid kan aanvangen. Om een voorbeeld te noe men: de medianota van Van Doom is eerst in concept naar buiten gekomen, zodat er buiten het parlement een in tensieve discussie ontstond. Onder In vloed daarvan bracht de minister een aantal veranderingen aan in zijn con cept. waarna de definitieve nota bij de kamer werd ingediend. Op haar beurt hield de kamer hoorzittingen om tens lotte in het debat met de minister tot een aantal conclusies u* komen. En nu worden deze conclusies successievelijk in een beleid omgezet Met de defen sienota ging het op een soortgelijke manier het stuk gaf een uiteenzetting voor de komende jaren, op grond waarvan de kamer een oordeel gaL Na de kamerdiscussie wist de minister - en wist het kabinet - hoe het parle ment over dat beleid zou oordelen, een aanwijzing voor de komende begro tingsjaren. Z-lo gezien hebben nota's bij de voor bereiding van een beleid een nuttige functie, zeker als het gaat om specia listische onderwerpen Er moet echter aan enkele voorwaarden worden vol daan. In de eerste plaats dienen ze te worden gevolgd door werkelijke be leidsmaatregelen: ze kunnen derhalve niet - om een woord van drs. Roeien te gebruiken - als 'pseudo-wetgeving* fungeren. Voorts mogen dergelijke stukken niet te gedetailleerd zijn. maar de beleidsvoornemens in hoofdzaken bevatten. En juist deze regel wordt nogal eens met de voeten getreden: vele nota's zijn omstandige, vaak in slecht Nederlands geschreven detail studies. Overigens richten de bezwaren tegen nota's zich bij de lagere organen niet zozeer tegen stukken van een college van b en w of van gedeputeerde staten, maar tegenbeschouwingen die j'uist niet van deze colleges komen, maar van wetenschappelijke instituten, ambtelijke staven, zonder dat daaraan beleidscoclusies zijn verbonden. Het gevaar van dergelijke nota's is name lijk dat ze in de plaats treden van een 'echt' beleid te voeren door een ver antwoordelijk college. In zulke geval len is er vaak sprake van moeilijkhe den of tegenstellingen binnen dat col lege met als gevolg dat wordt besloten om deze of gene instelling maar eens een nota te doen produceren. „Dan zien we wel weer verder". Wanneer dat echter keer op keer gebeurt en er ont staat langzamerhand een bibliotheekje van dergelijk stukken zonder dat er ei genlijk veel mee wordt gedaan, dan is er reden om te vragen of er niet wat aan net beleid schort In zuike gevallen gaat het evenwel om andersoortige no ta's dan beleidsuiteenzettingen van een regering of een college. Dergelijke uiteenzettingen over een voorgenomen beleid kunnen namelijk bijzonder nut tig zijn. zeker in een tijd waarin een overheid nieuwe taken aanvat of tot nieuwe denkbeelden is gekomen. De nota-manie lijkt ons dan ook wat min der 'zorgwekkend' te zijn dan drs. Roe ien het doet voorkomen. VIGO KAMPMANN OVERLEDEN KOPENHAGEN (RTR) - De gewezen Deense premier en minister van fin- cién Viggo Kampmann is donderdag in Kopenhagen overleden na een langdurig ziekbed. Hij is 65 jaar ge worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1