VEEL KANDIDATEN VOOR ZEEUWSE WIELERTITEL ALLE DUELS EK- V0ETBAL OP TV Merckx overweegt strijd te staken 'Postbank is overbodig, schadelijk en onordelijk' STAATSGARANTIE RPS EN POSTGIRO ZAL VERVALLEN ■fPZC Tachtig uur Montreal TWEEHONDERD INSCHRIJVINGEN PINKSTER-ZEILWEDSTRIJDEN ekKer Comité Vogelwaarde wil zich via de titelstrijd naar buiten presenteren Lotto en toto: geen winnaars eerste prijs Green Spot zonder prik Twee duels voor Everse CRUIJFF SCOORDE VOOR STERRENTEAM Bij totstandkoming Postbank KRITIEK AMRO- EN RABO BANKEN Green Spot zonder prik VRIJDAG 4 JUNI 1976 VOGELWAARDE - Morgen (zaterdag) worden in Vogelwaarde de Zeeuwse kampioenschappen wielrennen ge houden. Met de organisatie hiervan hoopt het wielercomite Vogelwaarde, dat vorig jaar 25 jaar bestond, zich wat meer naar buiten te presenteren. „Als klein wielercomite willen we op deze manier een beetje representatief zijn. We hebben geen geld om grote dingen te doen, zodat het organiseren van een dergelijk kampioenschap onze enige kans is", zegt penning meester Peter Erpclinek. Daarom is er voor zaterdag niets aan het toeval overgelaten. Met een man of veertig zal het parkoers op alle punten worden afgezet door controle posten. Middels een uitgebreid schema zijn alle helpers op hun taken voor za terdag gewezen ,,We zijn op alles voorbereid." zegt secretaris Wies Cap- pendijck. „Het parkoers leent zich bij zonder voor een kampioenschap en voor de renners staat de kleedaccom- modatde van de voetbalvereniging Vo gelwaarde ter beschikking, zodat zij zich na afloop rustig kunnen douchen. Ook het afhalen en inleveren van de rugnummers geschiedt op het voetbal veld" Het parkoers dat zaterdag moet wor den afgelegd heeft een lengte van 5600 meter, waarvan zeker drie kilometer door de polder gaat, Wedstrijdsecretaris Wies van Goethem over het parkoers: „Het parkoers heeft alles in zich, Er is een lang recht stuk van 1300 meter, er is een zeer bochtig stuk en er is zelfs een klim". Start en finish zijn in de Bossestraat. Daama rijden de renners via de Grafelijkheid de polder in, via Margaretsedijk. Ra penburg, Esdoornstraat. Wilgenstraat. Olmenstraat. Populierenstraat en Kerkstraat komt men weer terug in de Bossestraat „Voor ons was het een unieke kans om nu ook Rapenburg in het parkoers op te nemen. De winke liers daar steunen ons altijd", zegt voorzitter Hermien Dobbelaer. De juniores bijten de spits af voor een wedstrijd over 11 rondjes (zestig kilo meter). Ad Polak en Henny Gijsel zul len vermoedelijk onderling uitmaken wie er Zeeuws kampioen wordt. De nieuwelingen gaan vier minuten later van start voor een wedstrijd over 40 ki- lometer. Hier is Ronny van der Sijpt uit Koewacht de grote kanshebber. Het grootste rennersveld van de dag gaat ongetwijfeld om half twee van start. Zeker veertig liefhebbers zullen dan aantreden voor de strijd om het officieuze kampioenschap van Zee land omdat cr voor deze categorie geen nationale titel te behalen is. In eerste instantie stonden de liefheb bers dan ook niet op het programma. Pas in de loop van de week is beslist dat de liefhebbers kunnen starten in Vogelwaarde. Door de tussenvoeging van de liefheb bers gaan de amateurs omstreeks kwart voor drie van start voor hun wedstrijd over 22 rondjes. 123 km. Het ziet er naar uit dat het een DEN HAAG (ANP) - De lotto en toto van afgelopen week leverde geen eer ste prijswinnaar op. De prijswinnaars zijn: Lotto 22: Aantal deelnemers: 798.481. bruto-inleg: ƒ3 195 642. pnjzenbedrag. 1.629.257. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de le prijs van maandag 7 juni. het overige 4/5 deel wordt in gelijke de len verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto ƒ93 437 ontvangen, 3e prijs: 175 win naars. die elk bruto ƒ2.035 ontvangen. 4e prijs. 7,621 winnaars, die elk per ko lom 63 ontvangen. 5e prijs: 6007 win naars, die elk per kolom 63 ontvan gen. Jackpot voorde lotto van 2e pink sterdag 128.520. TOTO no. 22: Aantal deelnemers: 181.476. bruto - inleg 536 825. pnjzen bedrag ƒ254 991. le prijs: geen win naar. van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de le pnjs van maandag 7 juni. het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs. 2e prijs: 7 winnaars, die elk bruto 13.963 ontvangen. 3e prijs: 86 winnaars, die elk bruto 1.433 ont vangen. Jackpot voor de toto van 2e pinkster dag 33.998. sport/binnen-buitenland HILVERSUM - De NOS-televisïe zal «Ie vier voetbalwedstrijden dieindf eindronde van het Europees kampioenschap voor landenteams in Jucfov. lav ié worden gespeeld, rechtstreeks uitzenden. Dat is op woensdag 16 juni de wedstrijd Nederland TjechoslowakijeiNm n donderdag 17 juni West-Duitsland - Joegoslavië (Ned. II), zaterdag 19 |U.,j de wedslrijd om de derde en vierde plaats (Ned I) en zondag 20 juni (Nean, rle strijd om de titel Alle uitzendingen duren van 20.10 uïir lot 22 00 uur VARA en AVRO hebben hiervoor resp. op donderdag en za terdag zendiiroM aan de NOS ter beschikking gesteld. De NOS-televisie zal ongeveer tachtig uur reportages uitzenden van dp Olympische Spelen 1976. die van 17 juli tot en met I augustus in Montnal worden gehouden. In verband met de vijf uren tijdsverschil met Canad» zullen de programma's in het algemeen in de vooravond en 11a de normair avonduitzendingen op het scherm konten. In enkele gevallen ook eerder op de avond en op zaterdag- en zondagmir dag Rechtstreekse reportages komen pas tegen het middernachtelijk uur De Europese Radio Unie zorgt in Montreal voor samenvattingen van dj spelen die niet rechtstreeks naar Europa gaan. Tweemaal per dag wofli een pakket samenvattingen per satelliet overgeseind naar Europa. ElküM kan dan uit deze pakketten zijn keus maken. De Nederlandse televisieploeg in Montreal zal bestaan uit tien medese. kers. Jean Smits is chef d'equipe. In I-Iilversum werkt een grote gros commentatoren en presentatoren onder leiding van Bob Spaak. Deuitze> dingen beginnen op zaterdag 17 juli met een rechtstreekse reportage vanöf openingsceremonie, tussen 20 en 22.30 uur via Nederland 1. De sluitines. plechtigheid komt maandag 2 augustus om 17 uur op het scherm. boeiend kampioenschap wordt. Toine van den Bunder is nog steeds niet in optimale conditie en dat wil zeggen dat de concurrentie hem het erg zwaar zal proberen te maken. Gevreesde tegenstanders zijn Johnny Verbeke, Heddy Nieuwdorp. Wim Jeremiasse. Cees Spaans en ook Henk de Jong, die vorig jaar derde werd. Tonny Huijzen uit Kooetinge heelt heel wat kilome ters in de benen van Olympia's Ronde en hij heeft ondanks een aantal mindere dagen bewezen toch nog af en toe te kunnen vlammen, getuige zijn vijfde plaats in de Langste etappe Didam-Drachten. Een goede klassering moet voor Van den Bunder geen probleem zijn, maar de IJzendijkenaar zal er zeker voor wa ken niet ongenaam verrast te worden. Voor de organisatoren en het publiek is het een teleurstelling dat Zeeuwen als Thijs Fase en Peter Gödde zater dag niet van start mogen gaan. Hoe wel Peter Gödde al jaren in Zeeland woonachtig is, is hij lid van dc wie lervereniging 'De Mol' uit Zwijnd- recht en is hij verplicht om deel te nemen aan de titelstrijd in Zuid- Holland. Voor Thijs Fase geldt precies hetzelfde. Hij is lid van de wielerver eniging Roosendaal en moet in Bra bant starten. Beiden hadden wel ingeschreven voor Vogelwaarde. Thijs Fase reageerde dinsdagmiddag in Hulst dan ook nog al verontwaardigd op het bericht dat hij niet in Vogelwaarde mocht starten. .Dat is toch belachelijk. Eerst zou het wel mogen en nu weer niet. Het lijkt wel of ze me niet als Zeeuw willen er Kennen". zei Fase. Ook Peter Gödde toonde zich niet al te verheugd van- weze zijn deelneming aan de kam- oioenschappen in Zuid-Holland. „Ik zie lat niet zitten", zei hij. „waarom moet .k nu vanuit Koewacht naar de kam pioenschappen van Zuid-Holland. Ze runnen me toch net zo goed in Vogel waarde laten meerijden'. Consul Ben IJsebaert kan er weinig aan de situatie veranderen. „De regle menten zijn toch duidelijk genoeg. Dat weten de renners netzo goed als ik". Een deel van het wielercomilê Vogel waarde dal zorg draagt voor de or- janisalie van het Zeeuws kampioen schap wielrennen zaterdag. V.l.n.r.: Peter Erpelinck, Hermien Dobbelaer. Wies van Goethem en Wies Cappen- dijek. (ADVERTENTIE) VARAZZE (ANP) - De Italiaan Fran cesco Moser heeft donderdag de veer tiende etappe van de Rinde van Italië, een rit over 227 kilometer van II Ciocco naar Varazze gewonnen. Felice Gimondi (Ita) blijft leider in het algemeen klassement. Moser won de sprint van het peloton, waarin zich ook Gimondi en Merckx bevonden. Dc Belg liet doorscheme ren, dat hij overweegt op te geven, omdat hij veel last heeft van een zweertje op zijn zitvlak. „Ik wil in geen geval hierdoor de Ronde van Frankrijk missen", verklaarde Merckx, die nog wil afwachten, of er tijdens de rustdag vrijdag verbetering optreedt. Bij de achterblijvers waren de Spanj aard Ocana (op 1.37) en Kees Bal. die als 104e binnenkwam met een achter stand van vijl' minuten op Moser. In het algemeen klassement bezet Bal de 103e plaats met een achterstand van één uur 52 minuten en 41 seconden op leider Gimondi. De uitslag van dc veertiende etappe is: 1. Moser ilta) 227 kilometer in 6 uur 29 minu ten 5 seconden. 2. Lasa (Spa) op 2 sec3. Sercu (Bel) op 4 sec., 4. Basso lila) z.t„ 5. Van Linden (Bel) z.t.. 6 Antonini (Ita) z.t7. De Vlaminck (Bel) z.t., 34. Gimondi (Ita) z t„ 37. Merckx (Bell z.t. De stand in het algemeen klassement is: 1. Gimondi 70 uur 21 minuten 45 seconden. 2. De Muynck (Bel) op 16 seconden. 3 Panizza (Ita) op 37 sec 4. De Vlaeminck op 54 sec 5. Gianbattista Baronchelli (Ita) op 59 sec. 6. Moser op 1 05, 7. Bertoglio (Ita) op 1.06. 8. De Witte (Bel) op 116. 9. Merckx op 1.23.10. Bel lini (Ita) op 1 39 VEERE - Ruim tweehonderd boten hebben zich al laten inschrijven voor de internationale Pinkster zeilwedstrijden op het Veerse Meer. Het leeuwendeel van dat aantal vaart in de eenheidklassen: in de OIR- klassen (scherpe jachten) zal het aan tal rond de vijftien bedragen, terwijl de gelijk startende BB 11- en Rand meerklasse nog eens een tiental boten op het w ater zal brengen. Voor de eenheidsklassen had men bij de organiserende vereniging Royal Belgian Sailing Club. die dit gedeelte van dc wedstrijden onder haar hoede heeft, donderdag al tweehonderd na men. Zestig starters voor de Laser klasse, 55 voor de 420, 53 voor 470 en 30 voor de Europees. Zoals gebruikelijk zal dal. aantal nog groeien omdat er tot vlak voor de start nog inschrijvers komen. Het ziet er naar uit dat dit jaar de grootste problemen voor deze klas sen niet op het water zullen liggen maar eerder op de wal. De haven Oost* watering, thuisbasis van de Pinkster wedstrijden. wordt op 't ogenblik uit gebreid met enkele nieuwe accommo daties. Deze liggen gedeeltelijk op 't trailerstrandje, dat daardoor minder plaats biedt aan de deelnemers. De 'waterlijn', waarde zeilers hun boten te water kunnen laten is korter en ook de parkeerruimte voor auto's en trailers is zeer krap. De komende golf wedstrijd- zeilerszouopOostwateringweleensvoor 'ncongestie kunnen zorgen waarderand- stad een puntje aan kan zuigen. Bij de RBSC is men zich van de problemen be wust. maar ziet geen alternatief voor de jachthaven. „We zullen ter plaatse zien wat eraan te doen is." zo luidde het com mentaar De eenheidsklassen startten zater dagmiddag om drie uur met hun eerste wedstrijd, zondag valt om half tien het ZEIST - De Feyenoorder Jan Everse. die zondag in de wedstrijd tegen PSV een gele kaart kreeg, is door de tucht- commissic van de KNVB gestraft met twee wedstrijden onvoorwaardelijke schorsing en 200 gulden boete. De overige gestraften zijn: W. Lou- werse (FC Den Haag): een wedstrijd onvoorwaardelijk en 125 gulden; C. Larsen (Sparta) één wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en 150 gulden: P. Jeup (SW) één wedstrijd onvoorwaardelijk en 75 gulden. Hij mag verweer voeren tegen de omzetting van een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd in een onvoorwaardelijke: J. Zoetmulder (SVV) één wedstrijd onvoorwaardelijk en één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 75 gul den: B. Tomas (Wageningen) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 125 gulden; H. Vercoulen (FC VW) één wedstrijd onvoorwaardelijk en 125 gulden; L. Kerstges (MW) één wed strijd onvoorwaardelijk en 200 gulden. Hij mag verweer aanvoeren tegen dc omzetting van een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd in een onvoorwaardelijke; U. Banhoffer (PEC/ZWOLLE) een lopende onvoor waardelijke straf van één wedstrijd wordt omgezet in een onvoorwaarde lijke. startschot voor de race naar Wolp- haartsdijk, vanwaar men in de loop van de middag voor de (derdel wed strijd weer naar Veere zal vertrekken. Maandag varen ze nog een wedstrijd om half tien en 's middags zal de prij. suitreiking plaatsvinden. De I0R- klassen en de BB 11 en Randtr.f-r starten zaterdag om twee uur 's co da gs en zondag om elf uur. Died:*.-, ook de prijsuitreiking. De start tk.- deze klassen vindt plaats vanaf de naast de Campveersche Toren bij 'ti parkeerplaats Oranjeplein. Deze wil strijden worden gehouden onaerampi- cién van de Jachtclub Veere SAO PAULO (UPI) - Een Brazi liaanse selectie en een Europee* Zuiciamerikaanse combinatie, waarin Johan Cruijff wetspielde, hebben woensdagnaclil in Sio Paulo een clenionstnliesedslnpl gelijkgespeeld met 1-1. De 34.000 toeschouwets in het Morumbi-stadion van Sao Paulo zagen Cruijff na 11 minuten de ope ningstreffer maken uit een pass van Amadiu. De Brazilianen domineer den de tweede helft. Toninho maakte in de 64e minuut gelijk na aangeven van Ziza. Cruijff moest in de 70e minuut het veld verlaten mei een lichte blessure. Hij werd nitl meer vervangen door een gebtei. aan wisselspelers, (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De garantie dat de staat uitbetaalt wanneer de Rijkspostspaar bank of de Postgiro tegenover hun cliënten niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, gaat vervallen. RPS en Postcheque- en Girodienst worden binnenkort in éen Postbank gebundeld. Zij krijgt tot taak om de gevestigde grote banken tot lagere tarieven te dwingen. dicapt in hun concurrentie met ae particuliere instellingen. Die hebben in de loop der jaren hun dienstenpak ket aangepast bij wat de consument wil (verzekeringen, particuliere le-. ningen, woningfinanciering, reisbe-. middeling e.d.). De overheidsinstel lingen zullen na de bundeling in een nieuwe Postbank daartoe ook moeten overgaan. Zou dat niet gebeuren, dan worden zij mogelijk geleidelijk aan verder van de markt gedrukt, aldus de toelichting. CONCURRENTIE BANKEN MOET OP PEIL BLIJVEN Dit is de kern van het nog niet gepu bliceerde ontwerp van wet voor een Po.stbank. Uit de bijlagen bij dit wet* sontwerp blijkt een enorm streven tot concentratie bij de bestaande banken. In tien jaar verdwenen aldus 97 van de 113 Nederlandse bankinstellingen. De drie reuzen - AMRO. ABN en Rabo - namen de meeste van deze banken over. Zeven banken beheersen momen teel 90 procent van onze nationale fi nanciën. Tien jaar geleden speelden nog meer dan 100 financiële instellin gen een rol, nu kan men de banken van enige omvang op één hand tellen. De Postbank wordt op de eerste plaats gesticht om de concurrentie onder de banken op gang te houden. Nu spelen zij soms elkaar de bal toe. Dat bleek vorig jaar toen de bankiersvereniging de Postgiro onder druk zette. Dit om te bereiken dat de rentevergoeding op de Postgiro zou worden verlaagd dan wel geheel afgeschaft. Het wetsont werp spreekt over een dominerende positie van de drie grote banken, AM RO, ABN en Rabobank. Tegelijk met de concentratie in het bankwezen is de invloed van RPS en Postgiro gedaald. In tien jaar ver speelden zij ruwweg de helft van hun invloed. Bij die vergelijking gaat men uit van de balanstotalen. Beziet men de girale omzetten, dan hebben de grote banken sedert 1960 een kwart verloren en de Postgiro ongeveer het zelfde gewonnen. De grote winnaar is hier de Rabobank, die haar marktaan deel verdubbelde. Concurentie De oorzaak van het verlies aan in vloed van Rijkspostspaarbank en Postgiro ligt niet in een slechte dienstverlening. Zij zijn sterk gehan- De Postbank die de regering nu schetst, is weliswaar groot, maar toch nog veel kleiner dan de grote drie. Zes miljoen Nederlanders, de huidige cliën ten van RPS en Postgiro, geven haar tienduizend personeelsleden werk. De bestaande regionale kantoren. Am sterdam, Den Haag, Arnhem en te zij ner tijd Leeuwarden, gaan vallen onder het hoofdkantoor dat waarschijnlijk in Amsterdam wordt gevestigd. Het per soneelsbestand wordt zoveel mogelijk gespreid, zodat het hoofdkantoor de bij het publiek vertrouwde postkan toren gaat zij 50 nieuwe regionale bankkantoren openen. Bij haar dienst verlening zal dc Postbank moeten uitmunten doordat zij goedkoper werkt dan de huidige bankinstellingen Ze werkt bovendien sterk gecentrali seerd; iedere klant kan op alle 2300 vestigingen terecht. Net als de bestaande banken wil de Postbank een breed pakket diensten aan een gevarieerd publiek aanbieden. Ook mensen met een zaak (midden standers. agrariërs, ondernemers) zul len er zich thuis moeten voelen. Om dat te bereiken gaat de Postbank ook bedrijven financieren „Relatief goed koop. sober, zonder franje werkend met uniforme diensten", zo vat men het karakter van de nieuwe bank sa men. Het kabinet en in het bijzonder de hoofdverantwoordelijke minister - Duisenberg van financiën - zijn zich bewust van het gevaar dat de Post bank de concurrentie gaat vervalsen. Staat handhaving van de concurrentie onder de financiële instellingen voor op; tegelijk moet voorkomen worden dat de nieuwe bank andere instellin gen op onzuivere wijze te lijf gaat. In dat kader acht men het niet wenselijk om de staatsgarantie van Rijkspost spaarbank en Postgiro te handhaven. Voor het kapitaal dat op het moment waarop de bundeling tot stand komt, van RPS en Postgiro afkomstig is, blijft de eenmaal gegeven garantie ten behoeve van spaarders en beleggers wel intact. De Postbank mag verder geen instru ment worden van de overheid. In linkse kringen is met de gedachte ge speeld via een „staatsbank" geldstro men te gaan beheersen. Zo n instelling zou sociale doelstellingen, bijvoorbeeld goedkope woningfinanciering voor la- gerbetaalden. moeten gaan realiseren. De gedachte van zo'n Postbank als staatsinstrument wordt in het wet sontwerp geheel van de hand gewezen. Eerder was al gebleken dat men daar in confessionele kringen ook niets voor voelde. De VVD is helemaal tegen het oprichten van een Postbank. De libera len zien er een aanslag in op de ont* wikkeling van de aan het particuliere initiatief ontleende bankinstellingen. De Postbank gaat net als andere be drijven belasting betalen. Zij heeft wel recht op het goedkopere tarief van de Rabo-cooperaties (de vroegere Boeren leenbanken) De werknemers van de nieuwe bank behouden hun ambtelijke status. Het is de bedoeling dat het grote pu bliek inspraak krijgt bij het bepalen van het beleid van de nieuwe bank. Er komt een adviesraad die voorname lijk wordt samengesteld uit verte genwoordigers van de cliënten. Deze raad zal een band scheppen tussen de leiding van de bank en de bevolking. Gedacht wordt ook aan vertegen woordigers van consumentenbonden, de middenstand, gemeenten en andere organisaties. Mogelijk komen er ook nog regionale adviesraden. PINKSTEREN 'n fleurig feest met blije bloemen ^1 I bloemen sstiutntn Langevielesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 OPEC HIELD 41,5 MILJARD DOLLAR OVER SAN FRANCISCO (RTR)- De Organisa tie van Olie-exportlanden (OPEC) heeft in het vorige jaar 41,5 miljard dollar overgehouden van de olie-opbrengsten. Deze schatting is afkomstig van de Bank of America, de grootste bank ter wereld. Volgens haar verwachtingen kan het overschot dit jaar stijgen tot 44,3 miljard dollar doordat nog steeds de oliereserves in de leden-landen van de OPEC groter worden. De bank merkte op dat de OPEC zelf nog geen cijfers over haar overschotten uit olie heeft gepubliceerd voor 1975. De raming van de Bank of America komt dicht in de buurt van die welke het Ame rikaanse ministerie van financiën enige tijd geleden heeft bekendgemaakt. Het jongste cijfer dat de OPEC zelf heeft meegedeeld, is dat over 1974 Toen was er voor investeringen in het buitenland 63.1 miljard dollar uit de olie-opbrengst over. De enorme verschuiving van de kapi taalstroom naar de OPEC-landen heeft daar gezorgd voor een reële economi sche groei die ver uitgaat boven het we reldgemiddelde en volgens de Bank of America zal dat gedurende de rest van de jaren zeventig zo blijven. t ADVERTENTIE) BREDA-UTRECHT - De op richting door de Staat van een Staatsbank die zich op het ge hele terrein van de financiële dienstverlening aan particulie ren, overheid en bedrijfsleven gaat bewegen zou een daad zijn die als overbodig, schadelijk en onordelijk mag worden gekwali ficeerd. Dit heeft mr. R.J. Nelissen, lid van de Raad van Bestuur van de Amro Bank, donderdag gezegd tijdens de opening van het Amro Effectencentrum te Bre da. De heer Nelissen zei dat de eventuele oprichting van een in zijn doelstelling alle gebieden van financiële dienstver lening omvattende bank door de Staat een zeer vergaande stap zou zijn. „Zo'n stap houdt in dat een dergelijke Staats bank een voor RPS en PCGD volledig «nieuw terrein, in het bijzonder dat van de kredietverlening aan het bedrijfsle ven, gaat betreden zulks in concurrentie met het particuliere bankwezen. Een begin van bewijs van wenselijkheid of noodzaak van een dergelijke stap is nog niet geleverd. Van een behoefte aan een dergelijke nieuwe Staatsbank bij het bedrijfsleven is nimmer gebleken. Mijn eerste tussen tijdse conclusie is dan ook dat vorming van een Staatsbank als overbodig moet worden beschouwd", aldus mr. Nelis sen. Door een dergelijke bank op te richten zou de Staat bewust de mogelijkheden van particuliere instellingen voor ren dabele verdere ontwikkeling en expan sie beperken. Dat is juist het tegendeel van wat nodig is. De tweede conclusie van mr. Nelissen is daarom dat oprich ting van deze bank een schadelijke uit werking op de particuliere sector zou hebben. De heer Nelissen vroeg zich af of een dergelijke overheidsinstelling in alle opzichten - vennootschapsrecht, positie medewerkers, medezeggenschapsrecht, fiscaal regime e.d. - dezelfde regels zal accepteren als aan haar concurrenten door diezelfde overheid worden opge legd. „Wat wij daarover hebben kunnen lezen wijst bepaald niet in die richting. Een volgende conclusie van mr. Nelis sen is daarom dat de komst van een Staatsbank vanuit concurrentie- oogpunt gezien een onordelijk element zou introduceren. Raadsel Winst is voor de Rabobanken geen doel, maar een middel om een zelfstandige bank te blijven. De heftige concurren tiestrijd is niet vreemd geweest aan de verarming in het bankwezen, die is op getreden door de fusies. In dit verband zei de heer C.G.A. Mertens, voorzitter van de raad van Beheer van de centrale Rabobanken in de algemene vergader ing voor raadsels te staan, wanneer de overheid komt aandragen met de Post- bank, die mede tot doel heeft de concur rentie in het Nederlandse bankwezen te bevorderen. „Een concurrentie die uitgaat van het ministerie van financiën. Het is de mi nister die zijn fiat uitspreekt over het beleidsplan van de Postbank, die haar Nog geen enquête materiaalaankoop bij defensie DEN HAAG (ANP) - De vaste tweede kamercommissie voor defensie heeft woensdag in meerderheid uitgespro ken, dat nog niet beslist kan worden of er een enquête gehouden moet wor den naar de materiaalaankopen bij defensie. Een voorstel daartoe was gedaan door de kamerleden De Vries (PvdA), Wallmans (PPR) en Van Mierlo (D'66). De commissie sprak uit. dat het beter is eerst een vooronderzoek te verrich ten. Bij dat onderzoek zou dan kunnen worden nagegaan, of het instellen van een enquête het gewenste resultaat zal kunnen hebben. De drie kamerleden zullen zich donderdag beraden of zij zullen instemmen met het houden van een vooroncederzoek. directie benoemt, die verantwoordelijk is voor het fiscale regime voor de Post bank en voor de concurrerende bankr- stellingen. De minister die fusies rai banken kan toelaten of verbieden ea<r politiek verantwoordelijk is voor tö doen en laten van De Nederlandsen Bank. Over vermijding van concurred- tievervalsing gesproken", zo merkte heer Mertens. Wijziging van wet uitkering wegen door kamer DEN HAAG (ANP) - De tweede kan* heeft woensdagavond een tijdeW- wijzïging van de wet uitkering goedgekeurd. Op grond van deie wordt, via een bepaalde verdeeu» tel, aan de provincies een bcpai» deel van de opbrengst van de ivagro- belasting uitgekeerd, zodat provin ciale wegen kunnen worden aang' legd en onderhouden. Het wijzigingsvoorstel beoogde ta verdeelsleutel ook rekening te W» met, de bodemgesteldheid van dep vincies. Het is de bedoeling de huidige we zijner tijd te vervangen door een ge®- nieuwe wet uitkering wegen. De wj ring had daarom voorgesteld deO-B van kracht zijnde wet nog vijf J laten gelden. De kamer meende■- wel. dat haast geboden is met de hele herziening en zij bepaalde me gemene stemmen, dat de nieuw als o ver twee en een half jaar moet j- De Grieks-Cyprioten bebbeo Turks-Cyprische voorstellen voor sprekingen over liet vas'ste'®n een grens tussen dc twee 1de het eiland, formeel van de bano zen. Ineen brief na.. He poM**"ï seur van de Verenigde Naties op W prus, die wonensdag werd gep cccrd. beschrijft de GrietoCsjgJ onderhandelaar. Tassos Pap los, de voorstellen als 'volstlagen aanvaardbaar'. Voorts vindt •schreeuwend strijdig met ae beginselen van alle VN-resolu Cyprus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14