Lieve zemel! Van Lent: „Dienstplicht verlagen tot 18 jaar" VorstM' Ernstige kritiek van Gruijters op woningbouwbeleid gemeenten PZCA BIVAK OP HET BINNENHOF Plan Westerterp begin van de afbraak van het streekvervoer Nederland moet zich houden aan militaire aanschafvoornemens Brinta-de Béterham WERKSTUKKEN ZOEK: OPNIEUW SCHRIFTELIJK EINDEXAMEN imiJDAG 4 JUNI 1976 BETERE AANSLUITING OP MIDDELBARE SCHOOL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecretaris Van Lent van defensie heeft een voorstel bekendgemaakt om de dienstplichtige leeftijd te verlagen van 19 jaar naar 18 jaar. De staatssecretaris gelooft dat daar mee voor een groot aantal jongeren een betere aansluiting bewerkstelligd kan worden van de mili taire dienst op de middelbare school. De bewindsman, die zijn plan over- gressieve zijde vindt men een derge- jgens nog niet in het kabinet aan de lijke maatregel discriminerend orde heeft laten stellen, heeft dit De vaste tweede-kamercommissie is woensdag meegedeeld aan de vaste met de staatssecretaris overeengeko- bin nen-buiten land "TflöSHfiW 13 Tweede-Kamercommissie voor defen sie, Volgens een eerste peiling wordt jict voorstel overigens in die commis sie niet positief ontvangen. De heer Van Lent is tot zijn voorstel gekomen, omdat het aantal jongeren dat na de schooltijd om allerlei rede nen om uitstel van de militaire dienst vraagt, steeds meer toeneemt. Zou men de dienstplichtige leeftijd op 13 jaarstellen, dan zullen veel schoolver laters liever eerst de militaire dienst, ingaan, alvorens te gaan studeren of «erken. Kostwinner De staatssecretaris bleek woensdag jnderajds niet bereid te zijn om de nieuwe vrijstellingsregeling voor kost- rnners in te trekken. Deze regeling tcudt in dat de gehuwde dienstplich tigen die kostwinner zijn. vrijstelling nnde militaire dienst kunnen krijgen. Deze maatregel moet een bezuiniging tui 25 miljoen gulden opleveren, ftnult de commissie kreeg de staats secretaris nogal wat kritiek op dit voorstel te verduren. Vooral van pro- ADVERTENTIE) Veel besproken, maar gekend? Deze maand w ordt Prins Bernhard 65 jaar. 'n Mijlpaal in een bestaan «p hel scherp an de snede. Want de Prins heeft altijd maar één vrees gekend: passief te lijken. Een eerlijke terugblik. Verder o.m.: Pagina's uil foto's herinneren aan liet spontane défilé op Koninginnedag, waarvan heel Nederland genoot. Echt iets om te bewaren Opstap met antiek- liefhebster [Ylargriet alles over de Tuingeheimen s\ van Versailles. interviews, historische over zichten en vaste rubrieken. Alles rijk geïllustreerd met meer dan 100 foto's. Verkrijgbaar bij uw tijdschriften- Elke maand informatie over alle vorstenhuizen Afdelingsvoorzitter bedankt voor Expogé (Van onze correspondent) HILVERSUM - De heer H. van Kui lenburg, oud-directeur van de Arbei derspers en voorzitter van de Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen, afdeling Hilversum, heeft met ingang van heden zijn functie als afdelings voorzitter neergelegd en voor het lid maatschap van de Expoge bedankt. Aanleiding tot dit besluit is de rede voering die de landelijke voorzitter van de Expoge. de heer H. Van Ketwich Verschuur, woensdag op het Expoge- congres in Groningen heeft gehouden Met name de extreem-politieke stel- lingname van de voorzitter heeft de heer Van Kuilenburg bewogen tot zijn stap. Hij sluit zich hierin aan bij het protest van burgemeester H Buiter van Groningen, die eerst voorzitter was van dit congres. De heer Van Kuilenburg was 31 jaar lid van de Expoge. waarvan de laatste acht jaar in functie van afdelingsvoor zitter. men dat begin september - na de zo mervakantie van de. Kamer - het hele dienstplichtbeieid 'betreffende op komst. uitstel, vrijstellingen en leef tijdsgrens i nog eens in de commissie aan de orde gesteld zal worden. Geen fabricage splijtstofelementen DEN HAAG (ANP) - lie mogelijkheden voor ije fabricage van splijtstofele menten in Nederland blijken minder veelbelovend te zijn dan enige jaren geleden werd verwacht. Aldus is me degedeeld in het jaarverslag 1975 van het Reactor Centrum Nederland (RCNI. In het afgelopen jaar is duidelijk ge worden dal Interfucl BV - opgericht met participatie van onder meer RCN. met als eerste doel te verkennen of fa bricage van splijtstofelementen in Ne derland technisch en economisch rea liseerbaar zou zijn - haar werkzaamhe den zal moeten staken. Op het terrein van RCN in Petten bedrijft Interfuel onder meer een proeffabriek voor de produktie van splijtstof volgens de sol-gelmethode. Er zal nog worden overlegd welke activiteiten RCN even tueel zal voortzetten. DEN HAAG: De Nederlandse soldaten in Duitsland t nUen 100 dagen verlof per jaar. inclusief de weekends. zoals hun Nederlandse collega's dal hebben, z/r plaats tan de nu 78 dagen. Om de staatssecretaris Van l/ nt van defensie en de parlementsleden dat kenbaar te maken, hebben de soldaten hun bivak op het Haagse Binnenhof optjeslagc: BIJ RESTAURATIE: Maximaal ƒ75.000 rijksbijdrage voor beeldbepalende woonhuizen DEN HAAG - Het rijK w il in oe res tauratiekosten van woonhuizen die niet op de monumentenlijst voorko men maar wel bepalend zijn voor het beeld van cel» xtadv of dorpsgezicht, lot 50 procent bijdragen met een maximum van fl. 75.000 Dit heef» minister Van Doom <CRM) meegedeeld In antwoord op schrifte lijke vragen van de Pv<lA Tweede- Kamerleden Albers en Van Ooyen Belde kamerteden menen dat bij de gemeentebesturen het misverstand ontslaan is dat de restauraUesubsldles voor woonhuismonumenten in het ka der van stadsvernieuwingsplannen be langrijk zullen worden verlaagd Minis ter Van Doorn spreekt dit tegen, zijn circulaire van 17 maart Jl. spreekt dui delijke taal Aanvankelijk subsidieerde het rijk panden die niet op de monumenten lijst waren geplaatst lot 30 procent van de kosten van restauratie en verbete ring DU subsidiebedrag is volgens de nieuwe regeling verhoogd tot 50 pro cent van deze kosten Het gaat hier om panden die voorkomen op de zg ..his torische kwallteltskaart In fcnngcn van de Argentijnse vei ligheidsdienst is donderdag v-momen dat de voormalig' Boliviaanv presi dent Juan Jose Torres is vermoord. Zijr. lic haam werd met drie kogels in het hoofd gevonden. Zijn ogen waren geblinddoekt NAVO-RAPPORT DEFENSIE INSPANNING: aan een bezetting van tien passagiers per dag komen op veel van of al hun lijnen. Zo'n bedrijf, als ik het wel heb. is de Drentse Vervoersmaatschappij. Het geldt eigenlijk voor alle dunbe volkte gebieden Veel kwalijker acht Rat het uitstra lingseffect van zo'n maatregel. Dat kan tot gevolg hebben dat op zeker mo ment. ook overdag veel bussen zullen verdwijnen. Daarom ben ik bang dat deze maatregel de beginfase wordt van een belangrijke afbraak van het streekvervoer" Oud-minister Schagen van Leeuwen overleden In Enschede is overleden de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen, oud minister van marine en oud-directeur van NV Hollandsehe Signaal Appara ten in Hengelo. Hij werd op 7 augustus 1946 beëdigd tot minister van marine. Hij had toen inmiddels de rang van kapitein luitenant ter zee bereikt. Op eigen ver zoek werd hij op 25 november 1947 ontslagen als minister en wijdde zich vanaf 31 juli 1948 volledig aan de NV Hollandsehe Signaal Apparaten als di recteur. Op 1 januari 1957 trad de heer Schagen van Leeuwen terug als direc teur. maar bleef lot 26 mei 1961 com missaris van hel bedrijf. EMPLOYE LICHT AMROBANK OP ZOETER.ME KR (ANP)-De politie van Zotermeer heeft woensdag de 19- jarige Haagse bankbediende J. de V. gearresteerd, die ervan wordt ver dacht in de afgelopen maanden zijn werkgever, de AMRO-bank te Zoe- termeer te hebben opgelicht voor 20.000 gulden. ADVERTENTIEi Ja. zemelen zijn lief voor uw gezondheid. En die heilzame zemelen zitten volop in Brinta. Want Brinta is gezond heid uit de volle tarwe korrel. DRS. J. W. RA T (KNVTO): Bij een brand in een flatgebouw in Parijs zijn woensdagnacht vier mensen om het leven gekomen. De politie ver moedt dat de brand veroorzaakt werd door bomexploosies. Ooggetuigen ver klaarden dat zij twee gemaskerde mannen hadden zien wegrennen vlak voor zich twee exploies in het gebouw voordeden. Voor ruim veertig mavo-leerlingen in Kerkrade Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG - Buiten de Randstad zal Westerterps overweging, streekbus- lijnen die 's avonds en zondags minder dan tien passagiers per traject ver voeren op te heffen, betekenen dat de helft van alle streekverbindingen zal worden opgeheven. Aldus secretaris drs. J. W. Rat van het KNVTO. het samenwerkingsorgaan van alle streekvervoersbedrijven Bo vendien vreest hij een uitstralingsef fect van deze maatregel naar de bezet ting overdag, voor passagiers die "s avonds niet meer terug kunnen. „Wij hebben er wel begrip voor dat het kabinet gezien de grote budgettaire nood tot zo'n maatregel komt. maar de methode achten wij verwerpelijk. Het was beter geweest eerst een norme ringssysteem op te stellen voor het voorzieningenniveau. Daar wordt we liswaar aan gewerkt, maar wat we nu zien is dat er een element alvast wordt uitgelicht en in praktijk gebracht", al dus Rat. Cijfers over de bezettingsgraad van streekbussen zijn hem nog niet be kend. De bedrijven beschikken er wel over. zij het nog niet op een rijtje dat bruikbaar is voor Westerterp ..We hebben echter wel een paar indruk ken". aldus Rat. „Er zijn bedrijven die zelfs overdag, met inbegrip van de spitsuren nog niet PLEIDOOI VOOR GEHANDICAPTEN RAAD DEN HAAG (ANPI - Een gehandicap- tenraad, de instelling van een overle gorgaan ten behoeve van lichamelijk en zintuigelijk gehandicapten, de in stelling van een centraal bureau en een basissubsidie ten behoeve van deze organisaties. Dat zijn de aanbe- DE BEER (VVD): „BELEGGERS DREIGEN ZICH TERUG TE TREKKEN" viesrapport dat donderdag aan staats secretaris Meijer van erm is aangebo den. De staatssecretaris zal met dit rapport in de hand het subsidiebeleid betref fende de belangenverenigingen van gehandicapten opnieuw overwegen, zo heeft hot ministerie meegedeeld De werkgroep - in januari 1974 ge vormd op voorstel van de minister van erm Van Doom - ziet als taken van de KERKRADE - Ruim 40 leerlingen van de H.-Geest-mavo te Kerkrade moeten op 16 juni hun schriftelijk examen in natuur- en scheikunde overdoen. Deze tweede beproeving is door de betrokken leraar veroor zaakt. aangezien deze op 26 mei in Maastricht de 41 werkstukken is kwijtgeraakt. Er is een kleine kans dat de exa menkandidaten aan dit „herexa men" kunnen ontkomen, maar dan moeten de verdwenen papieren, die in een rood-bruine map zaten, weer boven water komen Die kans is echter zeer gering. Het bestuur van de r.k.-mavoscholen Kerkrade stelt intussen 250 gulden ter beschikking aan degene die de map terugbe zorgt. De betreffende leraar scheikunde en natuurkunde was op 26 mei naar de Maria Immuculata-mavo te Maas tricht gegaan om daar met andere mavo-leraren over de te hanteren normen bij deze examens te praten. Nadat de vergadering was afgelopen, ontbrandde er bij verschillende lera ren een discussie De be trokken leraar nam hierop de rood-bruine map uit zijn tasom een en ander te verduidelij ken. Hierna is hij huiswaarts gekeerd. Deleraarweetechlernietofhijdemap toen heeft laten liggen. Thuisgeko men merkte hij zijn verlies en waar schuwde meteen de directie van de school en vervolgens de politie De hierop volgende speuractie leverde niets op. Vervolgens heeft directeur Amkreutsdeonderwijsinspecteur.de heer Gerlach uit Sittard. van het ge beuren op de hoogte gesteld. Alle lera ren die op de vergadering aanwezig waren, zijn toen door directeur Am- kreutsopgebeld. Nadat men tot dins dag had gewacht, heeft de inspecteur hetmogelijkgemaaktomdeexamens op 16 juni over te maken, waardoorde leerlingen niet de dupe worden. Woensdagavond heeft het school bestuur de ouders alsmede de leer lingen van het voorgevallende op de hoogte gesteld. De reactie van ouders en leerlingen was erg positief. Men had ook alle begnp voor de situatie. Eén leerling die momenteel in Oostenrijk ver blijft. zal op kosten van de school terug kunnen komen, om het exa men over te doen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Er is naar alle waarschijnlijkheid geen fraude in het spel. aldus directeur Am- kreuts. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De aanschaf van nieuw militair materieel, zoals voorzien in de twee jaar gele den uitgebrachte defensienota van minister Vredeling defen sie). moet in elk geval door gaan. Dat is een van de belang rijkste aanbevelingen in een NAVO-rapport over de Neder landse defensie-inspanning in de jaren 1977-1982. dat vol gende week in Brussel op een bijeenkomst van de ministers van defensie van de NAVO- landen wordt besproken. Deze aanbeveling is politiek pikant nu hel kabinet-Den Uyl voor de één- procents-bezuinigingsoperatie slaat, waarvan defensie niet wordt uitge zonderd. Als minister Vredeling vol gende week voorbehoud moet maken of de in zijn eigen nota voorziene in vesteringen in militair materieel wel volledig kunnen worden uitgevoerd, zal de reeds aangetaste geloofwaar digheid van Nederland als NAVO- partner opnieuw een ernstige deuk krijgen, zo verluidt in Brusselse N A VO-k r in gen Het rapport waarin de aanbeveling is opgenomen, behandelt de force goals" - de gewenste defensiebijdrace - van Nederland in de periode 1977-1932. De ..force goals" worden voor alle NAVO-landen afzonderlijk vastgesteld na een procedure die twee jaar in be slag neemt. Twee jaar geleden, toen de procedure voor de vaststelling van de huidige force goals voor 1977-1982 be gon. had minister Vredeling juist zijn beleid over de periode tot 1985 uiteen gezet in zijn defensienota. Daarin wor den belangrijke investeringen aange kondigd ter vervanging van militair materieel. Zelfde peil In het voorjaar van vorig jaar waren de defensieministers van de NAVO- landen het erover eens dat de geza menlijke geloofwaardige defensie op peil zou kunnen blijven als de bijdra gen van de landen van het bondge nootschap op hetzelfde peil gehand haafd zouden worden Gesproken werd van bijdragen ;n reële termen, d.w.z. rekening houdend met de Inflatie Mili taire NA VO-k ring en zijn van mening dat Nederland nu ..duidelijk onder deze verplichting zit" Nederland probeert de exploitatiekos ten van de strijdkrachten met allerlei „trucs" te verminderen om toch te bunnen bezuinigen, zo luidt het verwijt in NAVO-kringen. In Brussel is het evenmin ontgaan dat in Nederland wordt getwijfeld - o a door de PvdA- defensiespecialist Plet Dankert - of de investeringen, die In de defensienota in het begin van de jaren tachtig zijn voorzien, wel kunnen doorgaan. Aantal werklozen in West-Duitsland onder miljoen NEURENBERG (REUTER-DPA) Eind mei waren er in West-Duitsland 953.500 werklozen. Eind april waren het er nog 1.093.700. Het aantal van eind mei komt neer op 4.2 procent van de be roepsbevolking. dat van eind april op 4.8 procent. Dat heeft het arbeidsbureau van de Bondsrepubliek bekendge maakt Experiment met 'hondepoepschepje in Utrecht (Van onze correspondent) UTRECHT - De gemeente Utrecht gaat een proef nemen met de zgn. spadug. een speciaal schepje voor het handig verwijderen van hon- depoep. Het schepje is aan 25 Utrechters gratis ter beschikking gesteld, op voorwaarde dat zij later vertellen of zij er nut van hadden. De proef maakt deel uit van een campagne van de gemeente Utrecht om de straatverontrelnlging tegen te gaan. In een dezer dagen huis- aan-huis verspreide miheukrant wordt extra aandacht aan het pro bleem van de ..hondevervuiling" be steed. Ook wordt het publiek opge roepen tips in te sturen voor de op lossing van het probleem: hoe leer ik mijn hond het in de goot te doen anders. gehandicaptenraad onder andere het optreden als gesprekspartner van overheid en samenleving, hei bevorde ren van saamhorigheid tussen gehan dicapten. het geven van voorlichting zowel naar binnen en naar buiten, be waken en rechten van gehandicapten en de behoefteanalyse. -wssmuuw koneZ, °p oe ,raPPe" van Trinita dei Monte Spaanse trappem is sinds !7°"0e dame aan het. werk als voetenmasseuse. Voor f3.50 mas- aan het. werk als voelen masseuse. Voor f3.50 mas- e voelen van vermoeie loeristen en andere liefhebbers. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft ernstige kritiek op het woning bouwbeleid van veel gemeen ten. „De beleggers ondervin den bij veel gemeenten weer standen. Gemeenten die veel woningzoekenden hebben, aar zelen vaak om woningbouw plannen op te stellen. Er heerst bij die gemeenten een sfeer van vermoeidheid". De minister zei dit donderdag in de Tweede Kamer bij een interpellatie van de VVD'er De Beer over het feit dat veel beleggers dreigen zich terug te trekken uit de markt van de premie-huurwoningen. Volgens Gruij ters is een mogelijke oorzaak van die houding van de gemeenten dat zij tegenwoordig met een tijdrovende in spraakprocedure geconfronteerd wor den. waardoor het vaak voorkomt dat zij eenmaal gemaakte plannen weer moeten bijstellen. Gruijters kondigde aan dat hij een in ventarisatie zal laten maken van die gemeenten, die achterblijven bij het ontwikkelen van womngbouwplannen. Hij wil die gemeenten aansporen om meer activiteit op dat gebied te ont plooien. Hij zegde de Tweede Kamer een overzicht toe van de resultaten van de besprekingen die hij voert met de betrokken gemeentebesturen. De minister stelde bij de interpellatie .niet bereid te zijn om maatregelen te nemen teneinde te voorkomen dat de institutionele beleggers zich uit de premiehuurwoningmarkt terugtrek ken. De beleggers hebben gesteld dat te zullen doen als de minister niet van plan is zijn systeem van „dynamische kostprijsberekening" in te trekken. Volgens dit systeem krijgt een inves teerder In de eerste jaren na het ge reedkomen van zijn woningcomplex een minder rendement uit zijn investe ring. Pas later loopt dit rendement op en gaat de investeerder ook echt winst maken. Dit systeem, waar het parle ment in meerderheid^ mee instemt, blijft gehandhaafd. Corporaties Gruijters stelde het helemaal niet zo n ramp te zullen vinden indien de insti tutionele beleggers inderdaad deze sector van de woningmarkt verlaten. „De behoefte die er vroeger was naar duurdere huurwoningen, wordt tegen woordig steeds meer gevoed door de wens naar de bouw van premiekoop woningen". zo zei Gruijters. Hij stelde de 16.000 tvoningen. die aanvankelijk als premiehuurwoningen waren gep land. voor een deel te kunnen overhe velen naar de premiekoopsector. Een ander deel van deze duurdere wonin gen kan. zo stelde hij. uitgevoerd wor den door de woningbouwverenigingen. ...Als de beleggers die markt verlaten, kunnen de woningbouwcorporaties daar gaan'optreden. Dat betekent voor ïen dan een uitbreiding van hun ter rein. om naast woningwetwoningen ook eens wat. duurdere woningen te gaan bouwen". Gmijters zag overigens een sterke te rugtocht van de beleggers nog niet zo snel tot, stand komen. Hij stelde dat, ondanks de bezwaren die de beleggers hebben, de overheid nog altijd garan deert dat zij een rendement op hun in vestering kunnen krijgen dat even groot, is als de rente op staatsleningen. Hij kondigde overigens aan op korte termijn met de beleggers, verenigd in de Raad voor Onroerende Zaken, te zullen gaan praten. De Beer diende ten slotte twee moties in: een waarin hij er op aandring: dat meer koopwoningen worden gereali seerd. en een waarin hij van Gruijters vraagt het systeem van die dynami sche kostprijsberekening nog eens ter discussie te stellen. Gruijters was daartoe niet bereid. Volgende week stemt de Kamer over de moties. ..Misschien wel praktisch, maar ook een keus voor de weg van de minste weerstand." Dat vindt de Federatie Nederlandse Vakbeweging <FNV> van de reactie van minister Gruijters (■Volkshuisvesting) op de aankondi ging van grote beleggers in de woning bouw 'verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen! dat ze geen geld meer in de bouw van premiehuurwo ningen willen steken omdat dit tenge volge van de nieuwe huurprijsbereke ning niet meer genoeg oplevert. De minister heeft laten weten, dat hij nu de woningbouwcorporaties wil inscha kelen bij de bouw van premiehuurwo ningen. Volgens de FNV-bladcn voor komt hij daarmee wellicht dat er een gat in deze sector valt. Maar. aldus de FNV. „Het is wei veelzeggend dat de woningbouwcorporaties de etensresten mogen opruimen van de overdadige hap die de beleggers intussen hebben genoten." De overkoepelende organisatie van woningbouwcorporaties, de Nationale Woningraad, heeft zich donderdag be reid verklaard tot nader overleg met de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening over de voor waarden, waaronder premie huurwoningen zouden kunnen w orden gebouwd nu pensioen- en verzeke ringsmaatschappijen hebben meege deeld hun activiteiten in deze sector te moeten beperken. •ADVERTENTIE;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13