PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BLOEMENHOVE BLIJFT VOORLOPIG OPEN „KREDIET GARANTIE WERD GEWEIGERD" Botsing bonden-kabinet over lonen In Zeeland pinksterdagen geen recreatieve topdrukte verwacht de krant van zeeland Van Agt - verrast over uitspraak rechter - beraadt zich Verrassende uitspraak Lubbers: 219e jaargang no. 131 Donderdag 3 juni 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede kan voorlopig haar werk blijven voortzetten. De Haarlemse rechtbank besliste woensdagmiddag dat het beslag, dat de justitie op last van minister Van Agt op de apparatuur van de kliniek had gelegd, feitelijk én juridisch niet meer bestaat. Het bezwaarschrift dat de kliniek tegen het beslag had ingediend, is volgens de rechtbank daarom niet ontvankelijk, d.w.z. niet meer aan de orde. De rechtbank baseert zijn beslissing «p het feit dat de verzegeling van de Bloemenhove-kliniek ruim twee we ten geleden door actiegroepen onge daan is gemaakt. Daarna heeft de jus titie niets gedaan om het openblijven mdie kliniek te verhinderen, terwijl de «fificier van justitie mr. Andreae femndien in het openbaar heeft mee gedeeld dat het beslag in de praktijk «j opgeheven. De latere mededeling van procureur-generaal mr. Hartsui ker en minister Van Agt van justitie relf, dat het beslag naar hun mening, juridisch nog wel van kracht was, heeft de rechtbank buiten beschou wing gelaten. Minister Van Agt (justitie) zei woens dagavond in de televisierubriek Den Haag Vandaag zeer verrast te zijn door de uitspraak van de Haarlemse rech ter. Hij sloot de mogelijkheid van in grijpen nog steeds niet uit en deelde mee dat hij over de uitspraak van de rechter moet nadenken alvorens hij beslissingen neemt. Woensdagmiddag en -avond heeft de minister op zijn departement overleg gevoerd met enkele medewerkers en heeft hij telefonisch contact gehad met het openbaar ministerie in Haarlem. schik mij niet zonder meer in deze uitspraak. Ik vind het functioneren van de kliniek Bloemenhove een ern stige raak", aldus de minister. Op de vraag of hij vindt dat de onze kerheid in de kliniek onder het perso neel, de patiënten en de aanwezige ac tievoerders kan blijven bestaan, ant woordde hij kortaf: ja. Volgens de be windsman zijn er bij hem honderden, langzamerhand duizenden, brieven binnengekomen, waarin het beleid van de minister wordt gesteund. Het oordeel van de Haarlemse rechter heeft de minister daarom zeer verrast omdat hij niets af wist van de uitlatin gen van de hoofdofficier van justitie, mr. Andreae, die gezegd zou hebben dat er, na de tegenacties van de bezet ters van de kliniek, geen sprake was van inbeslagname. Dq minister wees erop, dat het bestuur van de kliniek kennelijk ook is uitgegaan van de si tuatie van inbeslagname, omdat ze anders geen bezwaarschrift tegen die verzegeling hadden ingediend. De uitspraak van de rechtbank bete kent dat de toestand van vóór het in grijpen van Van Agt nu is hersteld. In theorie is het mogelijk dat minister Van Agt opnieuw inbeslagneming van Yunclaag \mijn taalstrijd In België laait de taalstrijd hoog op na een verdeel- en heersbeslissing van de regering. gepasseerd De Raad voor de Arbeidsmarkt voelt ach (dék) gepasseerd in de kwestie Montedison. capaciteit De verwachte (en noodzakelijke) capa citeit in de Nederlandse hartchirurgie ts niet gehaald redding selectie VAN THIJN WAARSCHUWT (Van onze parlementaire redactie! DEN HAAG - Een kabinetscrisis door toedoen van de KVP betekent het de finitieve einde van de samenwerking tussen PvdA en KVP. Dit schrijft de leider van de PvdA in de Tweede Ka mer, Ed. van Thijn, in het partijblad Roos in de Vuist. De socialistische leider heeft er de KVP eerder van beschuldigd volgens een van tevoren beraamd ingewikkeld plan het kabinet-Den Uyl om zeep te willen helpen. Daarop komt hij nu een beetje terug. Hij merkt op, dat het ontbreken van een draaiboek (bewering van de KVP) de situatie nog ernstiger maakt. Het zou betekenen dat de KVP driest op treedt zonder dat zij over enig alterna tief beschikt wanneer het tot een kabi netscrisis mocht komen. de apparatuur van de kliniek gelast, maar dit zou gezien de met ruime meerderheid aangenomen motie- Roethof in de Tweede Kamer tot grote politieke moeilijkheden leiden. Andere mogelijkheden voor Van Agt zijn: - Berusten in de uitspraak en de kli niek verder ongemoeid laten. - In cassatie gaan bij de Hoge Raad teneinde vernietiging van de uitspraak van de rechtbank te krijgen, - Volstaan met inbeslagneming van slechts enkele onderdelen van de be handelkamer, waardoor de kliniek niet behoeft te worden gesloten. Dè Partij van de Arbeid drong er woensdagmiddag in eerl commentaar bij minister Van Agt op aan elke vol gende stap tot inbeslagneming eerst aan de onafhankelijke rechter over te laten. De WD is het eens met de PvdA. Mr. Geurtsen verklaarde woensdagavond een hernieuwd optreden van Van Agt tegen de kliniek uitgesloten te achten gezien de uitspraak van de meerder heid van de Kamer Hij meende bo vendien dat het instellen van cassatie nauwelijks zinvol is. omdat de Hoge Raad nooit een oordeel uitspreekt over de feiten, maar zich slechts afvraagt of het recht als zodanig geschonden is. Nu de rechtbank feitelijk heeft vast gesteld dat er geen beslag meer op de Bloemenhove kliniek lag, zal de Hoge Raad daar naar zijn mening niets aan veranderen. Het bestuur van de kliniek heeft woensdagmiddag overwogen wat er nu kan gebeuren. Het zou normaal zijn dat mr. Andreae in cassatie gaat bij de Hoge Raad. In dat geval kan de kli niek normaal doorwerken tot de uit spraak. Ook is het volgens voorzitter Anneke Goudsmit theoretisch moge lijk dat minister Van Agt opnieuw opdracht geeft tot in beslagneming over te gaan. Zij verwacht echter geen nieuwe inval en noemde het onvoor stelbaar dat in een rechtsorde als Ne derland heeft, zo met mensen zou worden gesold. Mevrouw A. Goudsmit leest voor personeel en bezetters de uitspraak van de rechter voor over het beslag op apparatuur van de abortuskliniek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Lub bers (economische zaken) is van mening dat de aanvrage voor een kredietgarantie voor Zuid-Afrika door het kabinet is gewei gerd. Deze sensationele mededeling deed de minister woensdag in de Eerste Kamer. Enkele uren later bleek dat de CDA-partijen nog steeds verdeeld denken over deze kwestie. Vanmorgen doen KVP, ARP en CHU gezamenlijk een laatste poging om vlak voor het grote kamerdebat dat om twee uur begint, toch nog tot een eensluidend oordeel over de gedra- In KVP-kringen denkt men er weinig anders over. Maar de grote meerder heid wil geen crisis uitlokken. Enkele MEERDERHEID KAMER: GEEN UITSTEL DEBAT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De drie vakcentrales doen een dringend beroep op Tweede Kamer en kabinet om volgende week de loonbeheersing niet met een half jaar te verlengen. De woensdag gepu bliceerde pleidooien van de FNV (NW-NKV) en van het CNV vinden echter geen gehoor. Een frontale botsing van de gezamen lijke vakbeweging met het kabinet en met de meerderheid van de Tweede Kamer schept echter nieuwe proble men vóór het door zorgen geteisterde kabinet-Den Uyl. De spanningen kun nen extra toenemen, omdat woensda gavond bleek dat de regering openlijk met de gedachte speelt ook in 1977 de lonen te blijven binden aan wettelijke normen. NW en NKV hebben woensdag een dringend beroep op het parlement ge daan om de behandeling van de Vakverbond ziet geen reden om de lo- dige loonbeheersing gedurende de nen na 1 juli aan banden te blijven leg gen. De federatievoorzitters Kok en Spit wijzen erop dat de vakcentrales nog steeds niet weten hoe de regering de 1-procentsoperatie (bezuinigingen op het overheidsbudget) gaat aanpakken. De vakbeweging wil haar fundamen tele rechten om met de werkgevers over de loonsverhogingen te onder handelen behouden, aldus NW- topman Wim Kok. Uit reacties van kamerleden leiden wij af, dat zijn betoog bij CDA en WD (een meerderheid van de Kamer) geen gehoor vindt. De PvdA staat er in grote lijnen wel achter. Wat de regering voorstelt, omvat in grote lijnen: - het verlengen van de loonbeheersing tot komend nieuwjaar: lenging van de wet op de loonvorming - het tijdelijk vertragen van de groei uit te stellen tot einde van deze van het minimumloon: maand. Ook het Christelijk Nationaal - een tijdelijke verlenging van de hui- maand juli. Het kabinet hoopt in die maand nog te bereiken dat er op vrij willige basis een loonakkoorö wordt gesloten tussen de vakbeweging, de regering en de werkgeversbonden. Het kabinetsplan om ook in de tweede helft van 1976 de loonvorming te be heersen hoeft dan geen doorgang te vinden. Minister Boersma (ARP) heeft de Tweede Kamer woensdag verzekerd zelf ook niet erg gelukkig te zijn met zijn voorstellen tot wijziging van de Loonwet. In de memorie van antwoord schrijft de heer Boersma „er bepaald de voorkeur aan (te) hebben gegeven als indiening van het wetsontwerp, dat voortzetting van de loonmaatregel na 1 juli beoogt, achterwege had kunnen blijven. De sociaal-economische situa tie laat echter niet toe dat de regering uitsluitend een afwachtende houding zou kunnen aannemen", aldus de mi nister van sociale zaken. Hij sloot ver lenging in 1977 inbeginsel niet uit. De regering geeft weliswaar toe dat ze haar plan om de prijsstijgingen dit jaar tot minder dan 8 procent te beperken moet laten varen, maar ze houdt er toch aan vast dat de loonkosten hoog stens met negen procent mogen toe nemen. De federatie (NW-NKV) en ook het CNV zijn. blijkens woensdag naar de Tweede Kamer gestuurde brieven, van mening dat ingrijpen in de loonvor ming alleen acceptabel is wanneer daar een breed wettelijk kader voor wordt geschapen. Ook mensen meteen vrij beroep, ondernemers en anderen die buiten de cao-contracten vallen, zouden dan genoegen moeten nemen met een wettelijk beheerst loon. Boersma is. blijkens zijn reactie op de voorgestelde wetswijzigingen, ook van mening dat op den duur een kaderwet wenselijk is. Op dit moment strijken de nietrcao'ers echter geen verhogingen op die tot bijzondere matiging noodza ken. aldus drs. Boersma. KVP'ers zijn daar wel voor te porren. De ARP-fractie telt echter leden die begrip hebben voor de moeilijke posi tie waarin het kabinet vorige week zat, toen het besloot de garantieaanvrage op de lange baan te schuiven. Het debat in de Kamer gaat naar ver wachting ongeveer veertien uur duren. Radio en televisie zullen er vanavond en vannacht veel aandacht aan beste den. Wanneer men vasthoudt aan de gekozen procedure komt de Kamer pas vrijdagmorgen vroeg toe aan de stem mingen over de moties. Zoals gemeld zal oppositieleider Wiegel een poging doen het kabinet te vloeren door de Kamer een afkeurende uitspraak over het beleid te ontlokken. Daarvoor is echter geen meerderheid te vinden. Het CHU-bestuur wachtte woensda gavond niet op wat de CDA-partners zouden doen. Het publiceerde een verklaring waarin het kabinet van grote besluiteloosheid wordt beschul digd. WD-leider Wiegel had eerder op de dag al laten weten „zeer veront waardigd" te zijn over de hele gang van zaken. De heer Wiegel reageerde daarmee op de nieuwe Zuid-Afrikabrief die de mi nisters DuLsenberg. Van der Stoel en Lubbers woensdagmorgen naar de Tweede Kamer stuurden. Daarin staat, dat de Nederlandse regering het niet wenselijk heeft gevonden een beslis sing te nemen over het verlenen van een kredietgarantie voor de Zuidafri- kaanse kemorder. terwijl de Zuidafri kanen het goed vonden dat de beslis sing in Amerika over deze zaak pas be gin juli zou afkomen. Dat is de belang rijkste reden dat de regering zich niet heeft gehaast om voor eind mei een be slissing te nemen. Als de Zuidafrikaanse regering dat had gewild, zo schrijven de ministers, dan had zij best een wijziging in de proce dure tussen de contractpartners (het Slot zie pagina 3 kolom 5) De druk in de Haagse ketel De stoom is van de ketel: een uitdrukking die de Ne derlanders de laatste dagen nogal eens tegemoet klinkt. Daarmee wordt dan bedoeld dat de spanning rond het ka binet weer geluwd la. het ontploffings gevaar Is voorbij. Sinds gisteren aet heter echter naar uit dat de druk ln de ketel opnieuw aan het oplopen Is. vooral nu de Haarlemse rechtbank met een uitspraak over de Bloemenhove- kliniek voor de dag Is gekomen, waar mee de minister van Justitie - van zijn standpunt uit gezien - weinig of niets kan beginnen. De rechtbank heeft de klacht van de kliniek u-gen de beslag legging niet ontvankelijk verklaard omdat zij van oordeel Is dat er op dit moment geen beslaglegging meer is. En daarmee is de zaak in feite terug gedraaid tot op het ogenblik waarop onlangs Justitie besloot maatregelen tegen de kliniek te nemen. Minister van Agt staat nu voor een moeilijke beslissing. op uitlatingen van dc be windsman moet men aannemen dat hij in een niet gering spanningsveld te recht is gekomen Twee belangrijke overwegingen spelen voor hem een doorslaggevende rol. Eerst en vooral de opvatting dat bij de Bloemenhove- kliniek toestanden voorkomen, die naar zijn stellige overtuiging strafbaar zijn. Abortus mag slechts worden toe gepast - zo heeft de bewindsman de af gelopen dagen enige malen laten we ten - na zorgvuldig onderzoek en na een duidelijke indicatie. Noch het on derzoek. noch de indicatie worden bij de bewuste kliniek naar het oordeel van de minister op verantwoorde wijze toegepast, een omstandigheid die naar zijn oordeel niet meer kan worden ge tolereerd nu cr een klacht is binnenge komen van een Duitse vrouw. Dat Is voor hem de eerste en belangrijkste grond voor het ne men van maatrege len. In de tweede plaats acht de mi nister dat recentelijk bij de Bloemenhove-kliniek de normale rechtsgang met opzet is verstoord: de verzegeling van justitie ls verbroken en men gmg er weer aan het werk of er niets aan de hand was. Dat raakt zijn verantwoordelijkheid eveneens: hij kan niet tolereren - vindt hij - dat een loopje wordt genomen met op de wet gebaseerde maatregelen. In dit ver band zal de uitspraak van de Haar lemse rechtbank zijn grimmigheid over dit laatste punt eerder doen toe- dan afnemen. Zijn uitlatingen gisteravond in de tv-rubriek Den Haag Vandaag wezen er op dat ten aanzien van beide overwegingen zijn standpunt geen milimeter is veranderd. VVV: „PASEN WIERP SCHADUWEN VOORUIT" voor "et Nederlnnds elftal. PAGINA 19 carmina om T\2P*» Burana van Carl wnult. radio- en tv-programma's; klap De klap voor de scheepvaart komt pas w F-U^nm«erwacht een miljard uit de J^ompensaue, verder beurs - finan- economie. MET PASEN 80, NE 50 PROCENT VAN BUNGALOWS BESPROKEN MIDDELBURG - Hoewel er bij poli- tie, VVV's en ANWB voor het komende pinksterweekend wordt gerekend op een groot aanbod van verkeer op de weg, is de verwachting bij de provin ciale VVV, dat Zeeland de komgende vrije dagen niet te maken zal krijgen met een topdrukte. Directeur J. P. de Regt leidt dat met name af uit de gege vens, die voorhanden zijn over het aantal besprekingen van bungalows en zomerhuizen: er was tot gisteren een bezetting geboekt van ongeveer vijftig procent, terwijl met Pasen tachtig procent van de beschikbare bungalows was besproken. In dat patroon kan verandering komen - zo tekent men bij de Zeeuwse WV aan - als het vandaag (donderdag), maar vooral ook vrijdag mooi weer is: dan zullen meer mensen voor een lang weekend naar buiten wordden gelokt. Tot nu toe echter heeft men bij de VVV geen indicaties, dat het in Zeeland bui tengewoon druk zal worden Daarbij wijst men erop. dat Pasen dit jaar laat viel en dit 'schaduwen vooruit wierp": een late Pasen geeft veel drukte, maar dat betekent meestal tevens, dat het met de daarop volgende late Pinkste ren minder druk is. De Regt: „Veel mensen zijn er rond de Paastijd al uit geweest. Er komt bij. dat Pinksteren nu vlakbij het begin van het hoogsei zoen zit en dat er in feite geen school vakanties aan de Pinksterdagen vast zitten. Daardoor is er minder behoefte en ook een kleinere mogelijkheid om er tussen door nog een weekje tussenuit te gaan'. In de sfeer v.ui de bungalowterreinen en parken van zomerwoningen is voor het Pinksterweekend ongeveer ae helft bezet Tot woensdag lag ook het aantal boekingen in hotels door elkaar geno men niet hoog: men sprak van 'eenma- tige bezetting'. Wel is de verwachting, dat de meeste Zeeuwse campings goed bezet zullen zijn, tot ongeveer tachtig procent. Veel mensen - zo is de indruk - zullen zeker bij goed weer de tent nog voor een paar dagen willen opzetten. Bij fraai weer venvacht de provinciale WV ook een groot aanbod van men sen, die een dagje strand zullen willen meepikken. Hoofdseizoen Er is tot nu toe ook niet opvallend veel gereserveerd voor de dagen na Pinksteren. De vooruitzichten voor juni in de recreatieve sector zijn ma tig. Dat geldt met name ook voor de hotels en pensions. De Regt. „Het is duidelijk, dat voor het hoogseizoen de zaak vrijwel volzit. Maar toch merk je vooral in de hotel sector nog een aantal 'gaten' in de be zetting. Zo hebben enkele hotels en pensions in de eerste twee weken van juli nog zoveel plaats, dat ze van plan zijn om de bijzondere, goedkope arran gementen nog een of twee weken te la ten doorlopen, ook in juli. Ik kan me wel voorstellen, dat in de hotelsector hier en daar wat zorgelijk gekeken wordt naar het aantal boekingen. Maar een matig voorseizoen hoeft nog niet tot een matig seizoen over de hele linie te leiden. Vorig jaar was juni ook niet zo'n beste maand, maar toen hebben én een druk hoogseizoen en een goed bezet naseizoen toch een bevredigend totaalbeeld opgeleverd. „In de hoog- seizoenperiode tussen 3 juli en 21 au gustus is er verder over vrijwel de hele linie sprake van een vol huls, aldus ae heer De Regt. I Jiantlijn Bu •uiten het kabinet is deze kwestie aangescherpt door de uitspraak van de KVP-partijraad. zaterdagmiddag, waarin het beleid van minister van Agt een onvoorwaardelijke steun kreeg. En dat houdt weer in. dat de KVP- kamerfractie vrijwel geen ruimte meer heeft om te manoeuvreren: de partij raad heeft haar vastgepend op het standpunt van de minister. Afgelopen dagen heeft overigens fractievoorzitter Andriessen enige malen verzekerd niet op een kabinetscrisis uit te zijn en hij ook heeft er voor gezorgd, dat minister Lubbers niet is afgetreden op grond van de gang van zaken rond de Zuid afrikaanse order. Een uitlating van de ze bewindsman gisteren in de eerste kamer was in dit verband illustratief: zijn verantwoordelijkheid was in deze kwestie 'tot het uiterste beproefd'. Met andere woorden: er was maar weinig meer voor nodig geweest om hem te doen besluiten op te stappen. Die stoom heeft Andriessen wel van .de ke tel gehaald, al moet vandaag nog blij ken hoe de kamerdiscussie zal verlo pen. Het is echter de vraag of het An driessen zal lukken rond de abortus kwestie. de spanning te doen vermin deren. Wa: weegt Bloemenhove zwaarder dan Zuid-Afrika? Voor een deel van de KVP-achterban zou een crisis rond de befaamde order een on mogelijke zaak zijn geweest: velen in deze kring zijn net namelijk in hun hart wel eens met hei uileindelijk re sultaat - hoe rommelig het regerings beleid ook geweest moge zijn. Zuid- Afrika. apartheidspolitiek, kerncentra les, het zijn stuk voor stuk weinig po pulaire onderwerpen en nu ze onder één noemer zijn gebracht versterken ze de afwijzende houding alleen nog maar. Bij de abortus-kwestie daaren tegen is er in de KVP - trouwens in het heie CDA - een vrij algemeen aan vaarde opvatting, ongeacht of men zich in kerkelijk opzicht behoudend dan wel vooruitstrevend opstelt: men. is het namelijk met Van Agt eens. Zou diens houding inderdaad tot een kabi netscrisis leiden, dan zou dat voor vele CDA-kiezers weliswaar een betreu renswaardig. maar niettemin te accep teren feit betekenen. Voor velen gaat het namelijk om een gewetenszaak: in zulke gevallen kan men wel pogen om langs de weg van redelijk overleg tot een oplossing te komen, maar meestal ajn daartoe de marges erg klem en zelden precies te berekenen. Na de Haarlemse uitspraak - die eigenlijk moest dienen om de marges te verbre den - zijn ze nog weer kleiner gewor den. En daarom: de spanning in de Haagse ketel begint weer gevaarlijk op te lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1