Urkers: Re was een wonder Ford en Carter blijven ondanks verlies voorop Landbouwschap: spoed met ruilverkavelingen Welzijnsinstellingen niet langer financieren via ABW Vtenco Venco NA 36 UUR OP EEN VLOTJE Subsidie wegens stijging minimumloon Burgemeester van Groningen loopt weg bij Expogé-congres VOO: NIEUWE VORM VAN ONDERWIJS EERST UITPROBEREN sterklasse drop iTft a Bfinijwyq OPGRA VING NAAR KASTEEL KAREI. V J?4j| t DEMOCRAAT UDALL LIJKT UITGESPEELD nmPERPAG 3 JUNI 1976 De geredden met hun redders na links naar rechts: Alfred Beitel, de per Albert Dagorn. schipper Willem hel hachelijke avontuur aan een Franse machinist, Andries Brands, Kramer. Rob Wijnands en Michel goed gedekte Franse tafel. Van Hendrik Brands, de Franse schip- Dagorn, zoon van de Franse schipper (Van onze speciale verslaggever Jan Bartelds) ST. MALO - „Ik vind het nog steeds een wonder. Man, toen we na 36 uren ronddobberen in dat kleine vlotje eindelijk weer een schip onder onze voeten voelden, werd het me bijna te -machtig. Dan denk je dat je een grote kerel bent, maar op zo'n moment gaat er zo verschrikkelijk veel door je heen, dat je gemoed er compleet van vol loopt". Sdiipper Willem Kramer (42) van de UK 62 Wilco en zijn beman ningsleden Rob Wijnands (26), And ries Brands (26) en Hendrik Brands 1151 maken er geen geheim van dat w hun redding nog maar nauwe lijks kunnen bevatten. „Het is ge weldig om weer zekerheid van le ren te hebben", zeggen ze alle vier uit de grond van hun hart. De vier mannen zitten breeduit en vrolijk lachend hun ontberingen te vergeten aan de welvoorziene dis van hun redder, kapitein Albert Dagorn van de Franse vistrawler La Croix de Fief. Enkele uren eerder was dit schip de haven van St. Malo binnengelopen met aan boord de vier geredde Urkers. .Be Franse visserlui hebben ons reusachtig onthaald. Vanaf het nament dat ze ons uit zee haalden, hebben ze niets anders gedaan dan tas lachend op de schouders klop pen en ons overvoeren met eten en drinken. Enorm, we worden er stil Toeval De redding van de vier Urkers was eigenlijk maar een toeval. De Franse marine had dinsdagochtend, bijna 30 uren nadat de Urker kotter 30 mijl ten noordwesten van Brest in de golven verdween, het zoeken gestaakt. Er was niets gevonden dan een olievlek en wat wrakhout- Om twaalf uur dinsdagmiddag zag schipper Dagom van de naar haar thuishaven St Malo terugkerende La Croix de Fief plotseling iets drij ven op het woelige water van het Kanaal. „Door vercoki^fif^arc ik dat het twee rubberviotten wa ren. met op één ervan een paar mensen. Binnen een half uur had den we de doornatte, verkleumde mensen aan boord". Wat doen vier visserslui wanneer ze noodgedwongen 36 lange, bange uren in volstrekte onzekerheid in een vlotje moeten doorbrengen? ..Slapen en moppen vertellen", grinnikt Kramer. „Je moet de moed er tenslotte een beetje in houden. Voor jezelf en voor elkaar". Dat was op sommige ogenblikken nog extra nodig, want toen achter elkaar drie schepen op een afstand van slechts enkele mijlen voorbij voeren, zonder dat ze reageerden op de regen van vuurpijlen die de schipbreukelingen afstaken, leek het wel of alles verloren was. „Zoiets gaatje niet in de kou we kle ren zitten", zegt Rob Wijnands. „Toen heb ik heel sterk aan thuis en aan mijn vrouw moeten denken. En ik voelde me verschrikkelijk rot. Als je die schepen langs je ziet stampen, dan zie je het niet meer. Je denkt dat alles voorbij is". Ook schipper Kramer heeft al die uren zitten piekeren over de zorgen die het thuisfront zich zonder twijfel maakte. Verloren Doodsangst hebben de mannen nauwelijks gehad, juist omdat ze zo m hun gedachten met „thuis" bezig Over de oorzaak van het vergaan van de UK 62 kan de heer Kramer geen uitsluitsel geven. „We waren zondagnacht in hel Kanaal op weg van de Golf van Biscaje naar huis toen plotseling de motor minder toeren ging draaien. Ik ging in de machinekamer kijken en zag dade lijk dat we water maakten. Direct daarop viel de elektriciteit uit. Toen wist ik dat de schuit verloren was". De schipper wekte zijn slapende bemanningsleden, samen zetten ze de reddingsvlotten overboord en ze stapten over „Binnen een uur was het allemaal bekeken. We zijn direct weggepeddeld en hebben niet ge wacht tot de Wilco onder water ver dween". Honger en dorst hebben de mannen al die uren niet gevoeld, ondanks het feit dat. ze slechts een klein blikje ham en een beetje water in hun reddingsvlotten hadden. „On der die omstandigheden voel je dat niet. Dat komt later, als je niet meer over je lot en je toekomst, zit te pie keren, pas weer terug", hebben Wil lem Kramer en zijn bemanning er varen. Gaan de viermannen na'hun hache lijke avontuur nog weer de zee op? „Vast en zeker", zeggen ze een stemmig. Woensdagmorgen moesten de Ur kers nog voor het afleggen van een verklaring naar de Franse politie. Daarna naar huis. Ze verkeren in een blakende gezondheid. De mannen werden gisteravond in Urk terugverwacht. GROTE ACHTERSTAND INHALEN DEN HAAG (ANP) - Het Landbouw schap gaal rijksoverheid en provin cie besturen vragen, hun best te doen voor een vlottere uitvoering van ruilverkavelingen. In de woensdag gehouden bestuursvergadering van net schap is hiertoe besloten. De regering heeft indertijd besloten tot uitvoering van 160.000 hectare ruilver- ravelingen in de jaren 1975 tot en met 1878. gemiddeld per jaar dus 40.000 fwiare. Het bestuur van het land- wuwschap. zo bleek in de vergadering, saakt er zich grote zorgen over dat de •Uivoering tot nu toe ver bij dit pro- pamma is achtergebleven. Zouden de ■oor dit jaar nog voorziene stemmin- fs^alle positief uitvallen, dan zou in rnffn 1978 nog over op z n m'nsl ib.OOOhectare gestemd moeten worden de 160.000 hectare alsnog vol te jiJgen. Vorig jaar werd gestemd over •'•icnts drie ruilverkavelingen van te- ®nen U.ooo hectare. Een daarvan, 'de xneldezoom'. werd afgestemd, zodat meer dan 7.500 hectare in uit- eng kon worden genomen. Dit jaar nu toe gestemd over twee verka- •eirngen. waarvan er een de 800 hec- ^tende Hogeveense polder in de K^se bollenstreek, werd af- semd. voor nog vijf andere verka- m.^en 's dit jaar stemming voorzien. lasHn",Ze aanvaarcl. dan zou dit aar in totaal 37.000 hectare in uitvoer 'ng kunnen komen, factoren 'langrijke vertragende factoren bij de «mg van ruilverkavelingen flinvolgens het Landbouwschap onder tinLv,elJoverleg over te sparen na- /«gebieden en landschappelijke en Sm et5nschappelijke waarden. De S nÖe belrokkenheid van ruil- sii'it - en bij planologische be- 'oM de beperkte mankracht (Sb m ensten b'e voor de voorberei- stiit „^flen zor§en Vertraging ont- gens het schap ook doordat er nog geen gebieden zijn aangewezen waarop de relatienota (over de relatie tussen landbouw en natuur- en land schapsbescherming) van toepassing zal zijn. Uitgangspunten en normen voor beheersovereenkomsten, die aan boeren in deze gebieden een beloning moeten bezorgen voor door hen uit te voeren landschapsbeheer, zijn er ook nog niet. De commissie grondgebruik van het Landschap deed in een discus sienota de suggestie, voortaan bij voorbereiding en stemming van ruil verkavelingen uit te gaan van kleinere, meer samenhangende landbouwgebie den dan nu gebeurt. Verschillende be stuursleden betwijfelden sterk of dat wel tot de gewenste versnelling van de uitvoering zal leiden. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers in wier onderneming de som aan mini mum (jeugd)loon tenminste 10 procent is van de totale loonsom kunnen bij het rijk aankloppen voor een eenma lige subsidie. De ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (economi sche zaken) hebben dit bekend ge maakt in de Staatscourant. WIJZIGINGSVOORSTEL ALGEMENE BIJSTANDSWET: GRONINGEN (ANP) - Woensdagmid dag is burgemeester H. G. Buiier van Groningen verontwaardigd weggelo- DEN HAAG - Tal van maatschappelijke en medische dienstver pen tijdens het congres van de Expoge ]enencie instellingen die nu nog indirect via de Algemene Bij dat momentcel in Groningen wordt gehouden. De burgemeester ergerde standswet worden gefinancierd, zuilen in de toekomst moeten de jaarrede WOrden betaald door het departement waar de betreffende instel ling in feite onder valt. Dit staat in een ontwerp van wet tot wij ziging van de Algemene Bijstandswet (ABW» dat ondertekend is door de staatssecretarissen Meijer (CRM) en Mertens (sociale za ken» en in grote lijnen reeds is aanvaard door de interdeparte mentale welzijnscommissie. zich buitengewoon van de landelijke voorzitter Nederlandse Vereniging Expolitieke Gevangenen, de heer H P. J. van Ket- wich Verschuur. De voorzitter maakte enkele aanmer kingen op het beleid van het huidige kabinet. Hij noemde in dit verband de waardevolle diensten die prins Be- mhard aan de Nederlandse industrie heeft bewezen in de vijftiger jaren, waarvoor de prins destijds een eredoc toraat aan de tb in Delft ontving. Wanneer wij nu 25 jaar later moeten ervaren hoe de regering-Den Uyl - zes tien wijze mannen met elkaar - de in dustrialisatie van ons land bevordert, dan heeft dat maar weinig mei lands belang te maken, aldus de heer Van Verschillende instanties moeten nog advies geven voordat de welzijnsraad (onderraad van de ministerraad) en de ministerraad zich over het wetsont werp huigen. Als ook de Raad v <n State het ontwerp akkoord heelt be vonden. zal het door de Kamer behan deld worden. Dat zal naar schatting niet eerder dan na het zomerreces hel r.ijn. Ketwich Verschuur. Hierop verliet Instellingen die op dit moment indl- burgemeester Buiter, die voorzitter red uit de bijstands-"pot" worden be- van het erecomité congres Groningen taald. zijn onder andere verpleeg- en is. verontwaardigd de zaal. veraorgings inrichtingen, tehuizen voor In een commentaar na afloop stelde hij psychiatrische patiënten, crisLsinter- het zeer misplaatst achtte van de heer Van Kctwich Verschuur dat hij een entiecentrums, een aantal instellin gen op het gebied van de kinderbe- dergelijke bijeenkomst die zo teer ligt schermlng. schoolinternaten en ver in een politiek daglicht durft te stellen, schillende nieuwe vormen van hulpver- De heer Van Ketwich zegt zijn per- lening. Diegenen die hulp van derge- soonlijke uitlatingen in dit verband te betreuren en inmiddels getracht te In een hotel aan de Leidsekade in hebben dit ook in de persoonlijke sfeer Amsterdam is woensdagochtend vroeg het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige Italiaanse student L A Bocco uit Genua. Volgens de politie moet hij door gebruik van een te grote dosis heroïne zijn overleden. Bij het slachtoffer werden een injectiespuit en naalden aangetroffen. kenbaar te maken." Groot-Brittannië en IJsland hebben woensdag hun diplomatieke betrek kingen hersteld, die in februari door de regering in Reykjavik waren verbroken in verband met de 'kabeljauwoorlog'. Openbaar en bijzonder onderwijs steeds nader AMSTERDAM - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs, met 120.000 le den de grootste hond van ondcrwij- sconsumenten, vindt dat nieuwe on derwijsvormen zoals minister Van Kemenadc (onderwijs) die in zijn Con tourennota voorstelt, pas mogen wor den ingevoerd na goed voorbereide experimenten. In een woensdag verschenen discus sienota zegt de vereniging dat de schijnbaar niet te overbruggen tegen stellingen tussen openbaar en bijzon der onderwijs steeds meer door de on derwijskundige en maatschappelijke veranderingen achterhaald worden. Een volgende stap op deze weg kan ge zet worden door oprichting van de ge zamenlijke of samenwerkingsschool. In een dergelijke school moet iedere over tuiging tot zijn recht kunnen komen. Nog steeds, zo stelt de nota verder, be zitten kinderen van sommige bevol kingsgroepen als gevolg van sociale omstandigheden niet voldoende moge lijkheden om aan het onderwijs in al zijn geledingen de<;l te nemen. De nota noemt het gewenst dat op de openbare school aandacht besteed wordt aan kennis van geestelijk leven. Het is niet verwerpelijk, aldus de sa menstellers van de nota. dat stelling genomen wordt ten opzichte van de verschillende overtuigingen als beoor delen maar geen veroordelen wordt Veel aandacht moet op school besteed worden aan de maatschappelijke vor ming van de leerlingen. Daardoor kun nen zij uitgroeien tot zelfstandig en kritisch denkende deelnemers aan het maatschappelijk leven. lljke instellingen wensen en de kosten niet zelf kunnen dragen, mogen een be roep doen op de ABW Het gaat daarbij om een totaalbedrag van ongeveer 600 miljoen gulden per jaar. Ook de kosten die een verblijf in een bejaardenoord met zich meebrengen, worden lot nu toe betaald uit de bijstandspol ige- schal totaalbedrag 1.5 miljard gulden*: voor deze sector gaat over twee Jaar echter een aparte regeling gelden, zo dat deze niet onder de wetswijziging valt Het resterende dee! van de ..pot" wordt ..opgemaakt" door de particu liere bijstandstrekkers iplm. 2 miljard* ..Regulering" Met het wetsontwerp wordt beoogd „een regulering van de financiering via de bijstandswet van instellingen en personen, werkzaam op het teirein van de maatschappelijke en medische dienstverlening". Dit achten de be windslieden noodzakelijk omdat „aan de huidige indirecte financiering ern stige structurele tekortkomingen kle- „Met het vooruitzicht dat aan cliënten die van een bepaalde dienstverlening gebruik zullen moeten maken, bijstand zal worden verleend, worden instellin gen opgericht en in stand gehouden", aldus de memorie van toelichting bij het wetsontwerp. Daarmee wordt de betrokken bewindslieden een belang rijk beleidsinstrumentarium uit han den genomen. Voorwaarden aan Instel lingen die indirect uit de ABW betaald worden, kunnen niet worden gesteld. Als het daarbij bijvoorbeeld gaat om een welzijnsinstelling op het gebied van de volksgezondheid, dan kan noch CRM. noch het departement van vol- gezondheid eisen over inrichting, kwa liteit en prijzen stellen. Omdat het hij indirecte financiering uit de ABW orn zeer grote bedragen gaat. ligt het voor de hand dat andere noodzakelijke wel zijnsvoorziening en die ook betaald zouden moeten worden, te kort komen. De huidige situatie zal door aanne ming van het wetsontwerp niet ogen blikkelijk veranderen. Welzijnsvoor zieningen die uit de bijstandspot wor den beta CRM m ogenblik door het ministerie waartoe den bekostigd Samengevat willen Meijer en Mertens met deze wijziging van de Bijstands wet versnippering, wildgroei en gemis aan samenhang tegengaan. In feite willen zij met hun voorstellen hel „gat" in de blj*tandv„pol", waardoor veel geld wegstroomt naar allerlei voorzieningen, dichten. i ADVERTENTIE) Venco HONINGDROP 1Ï smaken Experimenten met woonerf DEN' HAAG (ANP) - Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) wil van alle gemeenten met meer dan 50.000 inwoners weten, welke plannen zij hebben voor dc berinrichting van hun stedelijke gebied. De minister heeft dit verzocht in een brief, die hij mede namens zijn ambtgenoot Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft verzonden. De brief vormt de eerste stap m een procedure, die uiteindelijk moet leiden tot de aanwijzing van een proefgebied in twee gemeenten, waar dan met rijkssteun een verblijfsgebied op ver schillende manieren opnieuw wordt ingericht. Een vorm van deze herin richting zal het woonerf zijn. Deze proefobjecten zijn reeds aangekondigd in de begrotingen van verkeer en wa terstaat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Belgische jongen doodt vader, moeder en zusje BRUSSEL (ANP) - Een 17-jarige jon gen heeft woensdagochtend tegen vier uur zijn vader, moeder en 15-jarige zusje doodgeschoten met een karabijn. Twee andere kinderen uit het gezin, een 9-jarige jongen en een 5-jarig meisje, liet hij ongemoeid. De schietpartij gebeurde in Schelde- windeke. nabij Gent. De 17-jarige jon gen doodde zijn vader, moeder en zijn zusje tijdens hun slaap met schoten in het hoofd Zelf belde hij daarna de huisarts van het gezin. De vader, de 47-jarige Jozef de Winne was op slag dood de moeder, de 38- jarige Astrid van de Cauter. en het 15- jarige zusje. Colette, Werden overge bracht naar het academisch ziekenhuis te Gent. waar ze aan hun verwondin gen bezweken. Volgens de politie kwam de jongen tot zijn daad omdat hij thuis niet durfde te vertellen dat hij gezakt was voor zijn examen. WASHINGTON - De Ameri kaanse president Ford en de democratische koploper Jimmy Carter hebben twee van de drie voorverkiezingen verlo ren die dinsdag werden gehou den. Rhode Island, Montana en South Dakota waren aan de beurt om afgevaardigden voor de nationale conventies te kie zen. Carter verloor in Rhode Is land en Montana. Ford in Mon tana en South Dakota. Niettemin is het duidelijk dat Ford, zijn nederlagen ten spijt, ten opzichte van Ronald Reagan, ex-gouverneur van Californië. delegatiestemmen heeft gewonnen voor de republikeinse conventie. Jimmy Carter daarentegen lijkt steeds meer moeilijkheden te ondervinden waar hij het moet opnemen tegen libe rale kandidaten zoals Church en Brown. Church was duidelijk winnaar in Montana - Brown, zegevierde min of meer in cognito in Rhode Island, via een kieslijst van kandidaten die for meel geen voorkeur hebben uitgespro ken. Intussen is aan de democratische kant een ding duidelijk: Morris Udall. de mocratisch liberaal, is uitgeschakeld. De voorverkiezingen van deze dinsdag konden aan democratische noch aan republikeinse kant overigens veel bij dragen tot het politieke beeld van de Verenigde Staten. Culijornië De resultaten hebben de verkiezingen van volgende week dinsdag in Califor nië. Ohio en New Jersey meer reliëf ge geven. Ford kan niet winnen als Rea gan de stemmen in Caiifomië binnen haalt. En dat is waarschijnlijk, want Reagan is in Caiifomië gouverneur ge weest. Bij de democratan kan Carter, ondanks een voorsprong van vele hon derden stemmen, voor de nationale conventie worden verslagen, indien Brown en Church erin blijven slagen zijn kwetsbaarheid te bewijzen. De resultaten van deze dinsdag toon den zodoende slechts aan dat Ford en Carter voorop blijven lopen, zonder dat zij de zekerheid hebben kunnen ver werven elkaar het presidentschap te kunnen betwisten. Tegenvaller Caiifomië. Ohio en New Jersey moeten uitwijzen hoe dit politieke pokerspel uiteindelijk zal worden gespeeld. Het wordt met de dag waarschijnlijker dat de nationale partijvergaderingen, zo wel bij de republikeinen als de demo craten. over de kandidatuur zullen be slissen. Dit is voor Ford als regerend staatshoofd beschamend, en voor Car ter, met een overwicht aan stemmen voor de nationale conventie bij de de mocraten. ontmoedigend. Aan democratische kant zijn er vol gens een eenvoudige optelsom meer stemmen tegen Carter dan voor hem - bij de republikeinen lijkt Ford het uit eindelijk te zullen winnen. De laatste opiniepeilingen hebben aangetoond dat Carter Ford dan wel Reagan gemakkelijk zal kunnen vers laan tijdens de presidentsverkiezin gen. Brown en Church zijn als opposi tie interessant, maar het valt te vre zen dat ze tijdens een nationale con ventie uitsluitend de rol kunnen spe len van bewijs voor het feit dat Carter een kwetsbare kandidaat is. wiens overwinningen tijdens de voorverkie zingen voornamelijk te danken zijn aan het gebrek aan liberale oppositie. UTRECHT - Op het Vreeburg in Utrecht zijn opgravingen aan de gang naar het in 1528 gebouwde kasteel Vredenburg van Karei V. Tijdens de werkzaamheden zijn tot nu toe al tal van funderingen bloot gelegd. Gevangenisdirecteur in West-Duitsland doodgeschoten WIESBADEN" (DPA) - De directeui van een gevangenis in Butzbach. in dt W'estduïtse deelstaat Hessen, is woensdag door een van de gevange nen doodgeschoten. De gevangene, de tot. levenslang ver oordeelde Michael Hanlsch, was dooi directeur Helmut Kuenkeler voor eer gesprek ontboden. Hanisch kwam met een eigen gemaakt schiettuig, waar mee hij de secretaresse van de direc teur bedreigde. Toen men probeerde hem te ontwapenen, viel een schot dat Kuenkeler dodelijk trof. Het Finse parlement heeft zijn fiat gehecht aan een wetsontwerp dat alle publieksad verten ties verbiedt voor bier. wijn en gedisteileerd. De wet, die nu nog door de president moet worden bekrachtigd, maakt een uitzondering voor zuivere handelsad- vertenties en reclame voor Finse drank in buitenlandse media. Het parlement zal naar verwacht gelijke verbodsbepa lingen uitvaardigen tegen reclame voos tabaksproduk ten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15