Basketbalinstuif Operatie '71 Oostburg om leden te winnen extw Ries de Vuyst schreef 'Schoondijkse blues 'De saus maakt iets bijzonders van een vlees- of vissschotel' Majorettes DEVIGGEMOE WEVIGGE'N „mcMSDAG 2 JUNI 1976 DOEL IS STICHTEN TWEED W HERENTEAM ZEEUWSCH-VLAANDEREN BRESKENS - Muziek van Tommv McLennan, Big Bill Broonzy en Mississippi John Hurt is geen dage lijkse kost voor de meeste draaita fels. Bij de uit Breskens afkomstige gitarist Ries de Vuyst zijn deze bluesmusici echter bij wijze van spreken kind aan huis. Ries: „Het begon al op m'n twaalfde toen ik, zonder dat m'n ouders er iets van wisten, m'n eerste biuesplaat kocht. Een plaat van John Lee Hooker". Het is voor Ries daarbij niet gebleven. De op z'n vijftiende verjaardag van z'n opa gekregen gitaar bracht hem ertoe om ook ac tief z'n favoriete muziek tc gaan beoefenen. „Een nadeel is wel dat ik linkshan dig ben. De gitaar die ik nu heb is dan ook speciaal voor mij ge bouwd". Bleven de eerste jaren de muziek uitvoeringen van hem beperkt tot de huiskamer en in de zomer, de stranden van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, sinds enige tijd treedt Ries ook op voor publiek. Z'n op treden in de Delta-Blues Club in Goes werd in een recensie als volgt omschreven: „Hij speelt uitsluitend blues waarbij de slide een voorname plaats inneemt. Hij kan terugzien op een meer dan voortreffelijk op treden. Door hem kwam het bluese lement op deze avond pas goed naar voren". Tijdens een volledig optre den speelt hij vier sets van elk een half uur. „Het eerste half uur ben ik meestal nogal onzeker. Ik maak me HENGSTDIJK Aan de bingowed- «njd in camping 'De Vogel' te Hengst te» l i? 200 Personen mee. De uit- Z- lujat: 1 mevrouw Van Nijenhof. '«neuzen; 2 mevrouw Van Bellen. Hengstdijk: 3 P. de Waal. Hengstdijk: 4 van Schoten. Hulst. 5 mevrouw Van °°yen. Amsterdam: 6 mejuffrouw M. Moeyens, Antwerpen (B). planning op langere termijn moeten doen als hij ons anders wil gaan laten spelen". Op een rijljt' Intussen bekijkt men bij Operatie '71 de voor- en de nadelen van een leden- aanwas bij de basketbalafdeling eens rustig. Johan Kommers: ..Eratien na tuurlijk voor- en nadelen aan. Maar ik geloof dat de voordelen het altijd win nen van de nadelen. Een voordeel is natuurlijk dal je met volwassen men sen te doen hebt die voor een groot deel veel zelf kunnen doen. Je kunt de administratieve kant rustig samen ia- ten smelten. Een nadeel is echter de kosten van een trainer. We gaan er van uit dat alles zichzelf zoveel moge lijk dekt. Maar ik ben er van overtuigd dat het basketbal in Oostburg een uit stekende kans van slagen heeft. Daar voor wordt er in de scholencompetiiie gewoon te goed gespeeld. Net als Sjaak FLikweerl ben ik ervan overtuigd dat het morgenavond verder van de grond gaat komen". CHIEL HARTE roffelende trommen voorbijtrekken, wanneer daar niet aan de kop de majorelje: hoop de beentjes heffen, t.\ er een flauwe belangstelling. Anderszins loopt het volk te hoop. vliegen deuren open en staan daar eerbare huis vaders niet woeste baarden door zorgen gekwelde kop pen zich ademloos aan hel spektakel tc vergapen, wordt menig gordijntje opzij geschoven om een nog niet in een bejaardenoord opgeborgen bes een blik (e gunnen op het kleurrijke tafereel. Trouwensde ouderen weten wel dal deze meisjes een warm plekje voor de ouderdom tn hun hart bewaren. Er kan geen défilé aan de lucht zijn gedwongen verstek zal laten gaan al Strakheid, In het uniform maar ook, mogen, effen gezichten Eu dat vind tl jes. Komt het door het uniformAls '■ego misschien (tijdelijki i nood- roept, ok gijn s geen grapje. Evt dan ontzettend kwaad en ga aan steeds emotioneler spelen. Het gaat dan steeds beter en ik ben dan ook niet meer te stoppen". Als de aan dacht van het publiek wat verslapt speelt Ries. steeds met veel succes, z'n zelf geschreven 'Schoondijkse blues' Het eerste couplet luidt als volgt: 'De vigge moe wé vigg'n. maor der is géén plekke onder de viggelampe Tis vreed. tis vreed. maar de bièt'n staon der schööne bie'. Dat zoveel betekent als het varken krijgt weer kleintjes, maar er is geen plaats onder de lamp die de pasge boren diertjes vlak na de geboorte moet verwannen. Brachten z'n plaatsgenoten 'De Krabbekokers' onlangs hun eerste plaat uit. voor Ries is zoiets nog verre toekomst muziek. "Bij de grote platenmaatschappijen kom je niet aan de bak. tenzij je je muziek volledig aanpast aan de pu büeke smaak. Daar pas ik voor. M'n hoop is gevestigd op één van de kleine maatschappijtjes. Je moet dan wel voor het grootste deel de distributie zelf verzorgen". Plannen voor optredens zijn er m ieder geval wel. Vrijdag 4 juni speelt Ries-de Vuyst in de soos te Bres kens. Verder is hij. maar data zijn nog niet bekend, binnenkort te zien in Oostburg en Terneuzen. Of in de zomer, als het lekker weer is. op het strand van Cadzand M. VERSPRILLE TE KAPELLEBRUG IN 'ORDRE DES21 GR AND MAITRES TASTERS SAUCES DE BELGIQUE' DONDERDAG FEESTDAG OOSTBURG - De basketbalafdeling van de Oostburgsc sportvereniging Operatie Tl kampt nog steeds met een lekort aan actieve leden. Om leden te Binnen houdt Operatie '71 donderdag 3 juni, morgen, een basketbalinstuif in dc Oostburgse sporthal 'De Veerhoek', opc'n van zeven tot negen uur. Sjaak Flikweert uit Breskens, die sa men met Wim van de Broeke het bas ketbal in Oostburg en omstreken pro pageert, omschrijft de doelstelling van deze avond als volgt: „Het is de bedoe ling om donderdagavond de mensen in contact te brengen met het basketbal. Wat we op deze avond precies gaan doen is nog niet concreet bekend, dat hangt onder meer van de opkomst af Maar ik denk dat er wat gespeeld zal kunnen worden en dat er enkele de monstraties zullen worden gegeven". De basketbalavond voor iedereen zal pas geslaagd zijn als er zich na afloop voldoende mensen aanmelden als lid van de basketbalafdeling van Opera tie '71. waardoor deze met een tweede herenteam kan gaan spelen. We hebben minimaal acht mensen jiodig om met een tweede team te kunnen spelen. Momenteel hebben we negen herenleden. Maar we willen echt naar een tweede team toe. Temeer omdat wij dit jaar in Zeeuwsch- Viaanderen kampioen zijn geworden, «we eventueel promoveren hangt ook i'van de vraag of er een tweede team jxnt", stelt Sjaak Flikweert. Do basketballers in Oostburg kunnen ook om andere redenen een Iedenaan- sas best gebruiken. Indien het leden bestand groeit wordt het voor hen ook aantrekkelijker om een trainer aan te stellen. „Voor die paar man heeft het geen zin", zegt Sjaak Flikweert, „maar als er een ledengroei komt, wordt het bijna wel een noodzaak om een trainer aan te trekken. Die meer leden zouden dan via de contributie als het ware kostendekkend voor alles kunnen zijn. Van de contributie van negen spelers kun je geen trainer betalen". lukt moeten we ook nog op zoek naar een geschikte trainer". Probleem Damesteam Hel is in ieder geval wel zo dat de baskelafdeling van Operatie'71 niet langer een herenaangelegenheid is. Na een vorig artikel in de PZC meldden rich vijf dames om een team te begin nen. Johan Kommers, algemeen voor- aitter van Operatie '71 toont zich ver heugd door deze interesse. „Het toont toch aan dat deze tak van sport in de lifl rit Dat komt volgens mij vooral door de scholencompetitie die hier wordt afgewerkt. Daar is een gewel dige belangstelling voor". Da! die scholencompetitie in Oostburg op een vry hoog peil staat bewees het tesveise damesteam tijdens een toer- Familievoetbalwedstrijd KtOOSTERZANDE - In het kader van het 'Lentefeest' werd er op het sportveld van Kloosterzande een fami lievoetbalwedstrijd gehouden. De fami lie Van Kruyssen uit Kloosterzande nam het op tegen de familie Vervaet uit Kloosterzande. Het was P. van Kruyssen, die de enige goal maakte en daarmee de familie Van Kniyssen deed zegevieren. NWBSas van Gent houdt wandeltocht SAS VAN GENT - Van 8 tot en met 11 juni wordt te Sas van Gent een avond vierdaagse georganiseerd. De afstan den zijn 10 en 15 km per avond. Er *ordt iedere avond gestart om 19.00 uur, vanaf de 'Vlaanderen' te Sas van Gent. itjaardenreisje BRESKENS - De leden van de Bond van Bejaarden afdeling Breskens heb ben dezer dagen de eerste dagreis ge maakt. Met drie bussen vertrok het ge zelschap naar Volendam. Na een kof fietafel ging de tocht verder naar Mar ken, waar de bejaarden een tijdje kon den rondkijken. Via Monnikendam, Breda en Antwerpen keerde het gezel- sehap naar Breskens terug. nooi in Hulst. Hoewel men voor de eer ste maal met eikaar speelde legde men toch beslag op een fraaie tweede plaats. „Het is ook op de schooljeugd waar we op moeten mikken, dacht ik", stelt Johan Kommers. „Vanuit die hoek zal de belangstelling moeten ko men". Optimistisch Sjaak Flikweert is vrij optimistisch over de kans van slagen morgenavond. Tijdens de rommelmarkt in Oostburg heeft hij ruim honderd stencils aan voorbijgangers en geïnteresseerden uitgereikt. Op hun reacties van het eerste moment baseert Sjaak Flik weert zijn optimisme. Sjaak Flikweert: „Met die stencils hebben we ons in hoofdzaak bepaald tot de leeftijdsgroep van 15 tot en met 30 jaar. Ik moet zeggen dat de reacties die dag mij enorm veel zijn meegeval len. Er waren duidelijk positieve reac ties waar te nemen. Een stuk of tien reageerden spontaan door te zeggen dat ze donderdagavond eens zullen komen kijken. Dat is op zich al een be hoorlijk aantal. Als die tien daadwer kelijk komen en er komen er wellicht nog wel wat bij, dan zijn we dacht ik een heel eind op de goede weg. Ik ge loof dan ook dat we een redelijke kans van slagen hebben". De datum van deze instuif is zo geko zen dat indien men erin slaagt een tweede herenteam op de been te bren gen. men zich nog kan voorbereiden op de nieuwe competitie. „Het is in feite onze laatste kans", zegt Sjaak Flikweert. „we moeten nu snel kunnen beslissen hoe het voor volgend seizoen moet. Of er naast het herenteam en het damesteam ook nog een tweede heren team de competitie in gaat. Als het Sjaak Flikweert en Wim van de Broeke gehurktde twee stimulators van het basketbal in Oostburg en omstreken. Dat laatste zou nog wel eens een pro bleem kunnen worden voor de Oost burgse vereniging. Het basketbal in Zeeuwsch-Vlaanderen is nog zo jong dat er nauwelijks geschoold kader is te vinden. Zowel Sjaak Flikweert als Johan Kommers onderkennen dit pro bleem terdege. „Onze gedachten gaan uit naar een leraar lichamelijke op voeding met interesse voor basket bal", zegt Sjaak Flikweert, „het zal tevens een man moeten zijn die weet hoe hij ons in deze situatie moet aan pakken. Ik geloof niet dat het iemand moet worden die ons meteen anders wil gaan laten spelen. Ik geloof, dat het dan bij veel jongens verkeerd uit zal pakken. Hij zal zeker aan een M Versprille Vijftien In zijn eigen restaurant Thermidor' heeft de heer Versprille zo n vijftien sauzen bij de gerechten. „Daar zijn er tien zelf van uitgevonden. Verse tuin kruiden zijn ons wapen. Een Belg kweekt ze en voert ze vers aan. Onze kruiden komen niet uit een potje, zijn niet gedroogd, wij brengen verse groente op tafeL Wij voeren de Franse keuken, dat vind ik het beste". Het is overigens niet de eerste onder scheiding die de heer Versprille ont- KAPELLEBRUG - „Vlees en vis blij ven vlees en vis. De saus maakt iets bijzonders van een schotel". Dat zegt de heer M. Versprille van restaurant 'Thermidor' in Kapellebrug. Een eige naar die verleden maand werd opge nomen in de 'Ordre des 21 Grands Maitres Tastes Sauces de Belgique'. Dat is een Belgische organisatie van chef-koks en/of restaurateurs, die een hoge mate van bekwaamheid hebben in het bereiden van sauzen. Ook de heer Versprille heefl die bekwaam heid, getuige zijn opname in de Belgi sche orde. „In Belgiè mogen niet meer dan 21 mensen lid van de orde worden. On langs hebben ze besloten om uit te breiden naar Nederland en Frankrijk. Ik ben de eerste Nederlandse restaura teur die is opgenomenvertelt de heer Versprille, die de titels "Grand Maitre' en 'Commandeur' van de orde draagt. Dat commandeur slaat op de moge lijkheid die hij heeft om Nederlandse restaurants voor de orde voor te dra gen. Dat is tot nu toe nog niet gebeurd „Ik ben pas lid". Voor hij werd toegelaten tot de 'Ordre des 21 Grands Maitres Tastes Sauces de Belgique' moest de restauranthou der uit Kapellebrug wel een soort proeve van bekwaamheid afleggen. „Anoniem zijn enkele malen leden van de orde hier wezen eten. Daarna heb ben ze zich bekendgemaakt met dit kaartje", zegt de heer Versprille en haalt een kaartje uitzijn portefeuille te voorschijn. Dat kaartje vermeldt zijn lidmaatschap van de Belgische orde, kortweg OTSB 21 Diploma Het kaartje, een diploma en een wand bord heeft de heer Versprille op 27 april van dit jaar in Brussel ontvangen Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van de OTSB in hel bekende Brusselse- restaurant Chateau Groenendaal. „Daar werd ik geridderd tijdens een diner met vaklieden onder elkaar", zegt hij niet zonder trots. „Als laatste test moest dé restauranthouder in Brussel nog twee sauzen proeven en zeggen welke dat waren. Dat lukte. Daarna volgde een hele ceremonie, met het overhandigen van het officiële document. „De bedoeling van de orde is de culinaire waarde van de restau rants in België. Frankrijk en Neder land omhoog te brengen. Wij wisselen gegevens uit over het verbeteren van het geheel, over gedachten en syste men voor sauzen", legt hij uit. De OTSB komt eens in de twee maanden bijeen en dan worden ervaringen uit gewisseld. „Binnenkort staat ook een bezoek aan Kapellebrug op het pro gramma". kondigt de restaurateur aan vangt. Zo is hij Chef du i astevin. een Franse onderscheiding die zijn des kundigheid op het gebied van wijnen weergeeft. „Zo'n onderscheiding krijg je op voordracht van twee grote wijn handelaren. Het is een bevestiging van Je wijnkennis". Ook is Thermidor' een van de drie res taurants in Zeeland die voorkomen in de culinaire gids van Michclin. Het res taurant in Kapellebrug heeft een ster. „Eigenlijk is het geen ster. Het Is een bloemetje, maar iedereen noemt het een ster", verklaart de heer Versprille. Die ene ster staat voor: 'Een uitste kend restaurant in zijn klasse' In Nederland zijn momenteel ruim twintig van deze restaurants en twee zaken met tweesterren. „Die Fransen zijn eigenlijk nogal chauvinistisch. Een restaurant met één ster in Frank rijk is niet te vergelijken met Neder lands restaurant met een ster". BRAND VAN 'DE VIER AMBACHTEN': 'Toch vind ik de verbouwing van De Gier op deze wijze jammer' Hel pand De Gier gaat schuil achter steigers. HULST - „Er is nu niets meer aan te doen. dat is jammer", vindt voorzit ter P. J. Brand van de oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' over het feit dat de voorgevel van het pand De Gier in Hulst zal worden be pleisterd. Bepleisterd, en niet. geschoond', zoals 'De Vier Ambachten' wil de. „Ik vind de motivering van de gemeenteraad om de voorgevel toch weer te bepleisteren vanwege de financiële redenen niet juist. Als het schoonwerk zou zijn. hoefje er honderd jaar lang niets aan te doen. Het pleisterwerk werkt op de lange duur averechts", vindt de heer Bmad. „Die pleister- muur vergt veel meer onderhoud. ALs je het op een lange termijn bekijkt is een schoonsteen muur goedkoper". De heer E. N'. J. H. de Rechter heeft die argumenten in de gemeenteraadsvergadering waarin onlangs het besluit tot bepleisteren werd genomen ook aangevoerd, zegt de heer Brand. „De verbouwing is op het bepleisteren na toch wel naar mijn tevredenheid verlopen", zegt de heer Brand. „Ik ben tevreden over de restauratie van de achtergevel, het torentje en het grootste deel van het interieur. Vooral de balkenzolder is heel mooi uitgekomen". Toch vindt de oudheidkundige het nog steeds jammèr dat de voorgevel- wordt bepleisterd: „Ik was laatst in Middelburg, in de Lange Delft, daar wordt een pand gerestaureerd. De bepieislenrig is er afgenaaid De heer Erand is het zonder meer eens met de uitdrukking van mevrouw F Z. Z. M. van Gemert-Koch in de raadsvergadering over het pand De Gier. Het raadslid zei toen dat 18e eeuwse ramen in een 15e eeuws pand geen gezicht is. „Ais er niet bepleisterd was hadden er ook stenen ramen tn De Gier aangebracht moeten worden. Als die ramen waren blijven zitten aLs er toch schoonwerk gebruikt wasdat was geen gezicht geweest". De heer Brand ziet de restauratie ais een verbetering. „Zo'n 25 jaar geleden zijn er ook veranderingen aangebracht De ramen die er toen zijn ingezet en ce dorpels zijn nu gelukkig iets aangepastToch blijft de heer 3rar.c niet tevreden over het pand De Gier. tenminste over het bepleisteren, niet „Ir. ce alge mene vergadering van De Vier Ambachten zal ik er nog wel het een en ander over zeggen Bij het bouwbedrijf Van der Poel te Oudeiande is men van mening dat de verbouwing op 1 juli klaar zal zijn. ..Eerdaags gaan we met het bepleiste ren beginnen", zo zei een woordvoerder, „ik neem aan dat we op tijd klaar zullen zijn". Het bord geeft aan dat de eigenaar van hel restaurant Grand Maitre Tas tes Sauces' is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23