ALE ZEEUWSE COURANT Morgen kamerdebat kernorder Bestuurder safaritrein uit leeuwenklauwen gered GS verwerpen uitbreiding van de Agri-markt-vestiging in Goes BEMANNING URKER KOTTER GERED rif1 Na 36 uur van vlot gehaald immers landdrost Forum op hei Forum 219e jaargang no. 130 Woensdag 2 juni 1976 i de eeuwenoude Abdij van Middelburg herleeft m een spel van stemmen, muziek on licht Elke woensdag-, donderdag- en vrijdagavond van 2 juni t/m 3 sep tember. 1 r 1JMUIDEN - De bemanning van de UK-62 'Wilko' is gered. Ha 36 uur op een reddingsvlot te hebben doorgebracht, zijn aj om kwart voor één dins dagmiddag aan boord geno men van de Franse trawler La Croix de Fief. A2? vier bemanningsleden verkeren in pede welstand. Er was geen vijfde M aan boord zoals aanvankelijk ral gedacht De Franse trawler heeft geredde vissers naar St Malo ge wit Zoügnacht om even voor midder- ai', verlieten de vissers hun schip, <;:»en snel water maakte in de ma- tisekamer. Het schip zou ook in irsd hebben gestaan. De oorzaak van Moeilijkheden is nog niet bekend. Na de eerste noodsignalen kwam on- DEN HAAG - Han Lammcrs, oud- nethouder van Amsterdam, wordt waarschijnlijk landdrost van Lelys- Ud. In Haagse kringen wordt ver nacht dat bet kabinet aanstaande vrijdag 2al beslissen Lammcrs tot landdrost te benoemen. Met die be noeming komt dan een eind aan de si- tozlie dat de directeur van de rijks dienst voor IJsselmeerpoIders tevens Het ligt in de lijn der verwachtingen datd?toekomstige landdrost, wanneer lelyitai streks gemeente wordt, bur gemeester El worden. middellijk een zoekactie op gang. Schepen en vliegtuigen konden echter niets vinden. Een grote olievlek in de omgeving waar de 'Wilko' moest zijn gezonken, was het enige dat de speur ders konden ontdekken. De vier bemanningsleden zijn: schip per W. Kramer (41R. Wijnands (28) en de broers H. (31) en A. Brands (28). Bij de familie Brands in Urk werd dins dagmiddag onmiddellijk de vlag uitge stoken, toen het nieuws bekend werd. Gewapende overval sieradengroothandel AMSTERDAM (ANPl - Bij ren gewa pende overval op de sieradengroot handel S. van Gelder in de Valerius- siraat in Amsterdam hebben drie mannen dinsdagmiddag voor enkele tonnen aan briljanten en diamanten buitgemaakt. Volgens de politie waren de daders Ita lianen in de leeftijd van ca. 25 tot 45 jaar. Volgens de politie grepen de mannen wat zij grijpen konden. De adjunct- directeur en een of twee van de perso neelsleden werden in het toilet opge sloten. PARLEMENT KRIJGT VANDAAG BRIEF REGERING Hans Wiegel vi gesprek met Aanljes dinsdagmiddag in de tweede kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Lubbers van economische zaken zal niet aftreden als gevolg van het mislopen van de Zuidafrikaanse ker norder. De Tweede Kamer zal morgen met premier Den Uyl en de ministers Duisenberg, Lubbers en Van der Stoel discussiëren over het kabinetsbeleid in deze zaak. Dat gebeurt op grond van een brief van de regering, die vandaag aan de Kamer wordt ge stuurd. wrok. Ik hoop dat de betrokken bedrij ven dat ook kunnen opbrengen", zo zei hij dinsdagavond in een televisie interview van de NCRV. Tien dagen geleden, toen in het kabi net een negatieve beslissing over het verlenen van de kredietgarantie on vermijdelijk leek, heeft Lubbers ge dreigd af te zullen treden. Ook nadat de order aan het Nederlandse bedrijfs leven was voorbijgegaan, heeft de KVP-bewindsman nog met het idee gespeeld om af te treden. Dat heeft hij zondag nog in een gesprek met fractie leider Andriessen laten weten. Maandagavond sprak Andriessen op- Dat zijn de belangrijkste nieuwsfeiten uit politiek Den Haag, dat nog steeds wordt beheerst door de nasleep van de Zuidafrikaanse beslissing om de bouw van de kerncentrales aan Franse be drijven te gunnen, in plaats van aan het consortium met de Nederlandse bedrijven Rijn-Schelde-Verolme en Bredero. De meeste twijfels rezen de laatste da gen over de positie van minister Lub bers. voorstander van de levering door Nederland. De bewindsman hielp dinsdag zelf de geruchten over zijn af treden uit de wereld. ..Ik zie nu geen reden om om te zien in nieuw met de vier KYP-ministers uit het kabinet. In Den Haag gelooft men dat Andriessen er toen in is geslaagd om Lubbers in de regering te houden. Lubbers zei dinsdagavond dat hel in dit soort zaken „beter is om aan de laatste dan aan de eerste spijker te gaan hangen". Overigens zet ook de KVP-minister nog vragen bij de procedure die door de Zuidaffikanen is gevolgd. „Als men had gewild dan had men in Zuid-Afrika de zaak af kunnen stemmen op de pro cedures die in Amerika en Nederland aan de gang waren. Zuid-Afrika heeft dat niet gedaan. Dat de zaak zo gelo pen is. is natuurlijk het recht van ESCOM 'de Zuidafrikaanse elektrici teitsmaatschappij Lubbers zei in het afgelopen weekeinde nog overwogen te hebben om in een brief aan Rijn-Schelde-Verolme en Bredero te laten weten ..dat ik me de bittere teleurstelling bij hen kon voor stellen In overleg met zijn collega's is Lubbers tot. het besluit gekomen dit toch maar niet te doen. ook al omdat men het niet eens kon worden over de inhoud Lubbers, voorstander van het afgeven van de kredietgarantie aon RSV- Bredero-Comprimo. zou in het kabinet hebben geëist, dat officieel naar buiten komt welke houding hij in de discussie heeft ingenomen. Zou dit niet duidelijk uit de brief blijken, dan meent Lubbers zijn gezicht bij de ondememerswerela, waarmee hij dagelijks te maken heeft, te zeer te verliezen. Met name de ministers uit christen democratische kring zullen er in het kabinet op aandringen voortaan zoda nig te opereren, dat het bedrijfsleven weet waar het aan toe is. Dat laatste is namelijk de ernstige - en nauwelijks te weerleggen - grief die de ondeme- merswereld koestert tegen het kabinet. Verdeeldheid De vraag wanneer de Kamer de brie: van de regering moet bespreken, heeft voor de tweede keer binnen één week tot verdeeldheid geleid binnen het CDA. Mr. Aantjes iARPi zei dinsdag namens de drie confessionale partijen, dat het debat over de brief goed voor bereid moet worden, zodat het hem be ter leek de brief niet woensdag, maar donderdag te behandelen. De CDA- partijen hadden daartoe, aldus de ARP-voorman. dinsdagmorgen geza menlijk besloten. Enkele minuten later moest Aantjes. na aandringen van CHU-leider Krui- singa, terug naar het spreekgestoelte. Hij verklaarde toen zich vergist te heb ben en slechts namens de grote meer derheid van het CDA (lees: KVP en ARP) te hebben gesproken. Vragen Wiegel geld dat uitgegeven wordt aan pL'iftrcelegenheden is evenveel als de (storten voor het openbaar vervoer, etöusrekenmeester Drees (jr.). pagina 4 «rkiezingen De verkiezingen in Lelystad kunnen ccnogelijk ais een graadmeter voor de ~«de kamerverkiezingen worden be schouwd. De ambitieuze Syrische president hijgt het moeilijk in eigen land samenvoeging D? vier waterschappen in Zeeuwsch- Vlsinderen zouden liet best kunnen -orden samengevoegd, vindt hoofdin- gfland Oggel van het Axeler Ambacht. lirkeergeld de gerefor- pagina 7 leert"856 havend'recteur Orcel jubi- pagina9 ntisme ïïï°™&»pnrth!ldt "ttrde «erken. pagina u discriminatie pagina 12 Patricia 5K5K5r""«" pagka13 ^WenTg ,V00r Nederlandse beurs fi-ian- MOEDIG OPTREDEN PARKWACHTER BURGERS DIERENPARK ARNHEM - „Jos werd door zeven leeuwen aangevallen. De achtste stond er bij te kijken. Als Roel We ver, een weekendhulp. die net op patrouille was, niet zo koelbloedig en doortastend was opgetreden, zou hij zeker door de leeuwen zijn verscheurd. Zij hadden hem de kle ren al bijna van het lijf gelrokken. Als het vlees van zijn lichaam he lemaal bloot was geweest was er geen redden meer aan geweest, want krijg die leeuwen dan maar eens van hun prooi af!" Dat vertelt de 27-jarige Arnhemmer Gerrit van de Kamp, die van voor de oprichting van Burgers leeuwen park aan deze onderneming als vaste kracht is verbonden. Hij kijkt terug op de gebeurténis van de afge lopen Hemelvaartsdag toen de als bestuurder van de safaritrein funge rende vakantiehulp Jos Slakhorst (19) uit Arnhem in het Arnhemse leeuwenpark ernstig werd gewond bij een onverhoedse aanval van de verscheurende roofdieren. Jos Slak horst ligt met diepe vleeswonden in het Arnhemse gemeenteziekenhuis. Gerrit van de Kamp die zelf al eens met een paar collega's is onder scheiden met de bronzen ereme daille van het Carnegie Heldenfonds en met de Finse reddingsmeclaille omdat zij op 29 mei 1968 een Finse journalist uil de kiauwen van een leeuw redde, heeft nu voor de tweede maal - opnieuw samen met collega's - een geslaagde redding op zijn naam gebracht. Gerrit vertelt: „Jos Slakhorst werkte hier als vakantiehulp en deed dienst als bestuurder van het treintje. Hij had. net als iedereen, de uitdrukkelijke opdracht om nooit zelf hulp te bieden bij in het park door pech gestrande auto's Daar zijn wij, parkwachters, voor." ..Goed. Jos moest dus in de auto blijven, waarmee de trein wordt ge trokken. Maar toen hij een auto met bezoekers met pech zag staan stapte hij toch uit en ging de wagen aanduwen. Dat lukte, maar op de terugweg naar de trein werd hij door zeven leeuwen aangevallen. Roel Wever (22) die aan de land bouwhogeschool in Wageningen studeert maar hier al vele jaren als weekendhulp fungeert was juist op patrouille. Hij zag het allemaal ge beuren. direct nadat hij Jos had ho ren schreeuwen. Roel riep per mobi lofoon onmiddellijk onze wagens op om snel naar het tweede gedeelte te rijden". „Nou, bij zo'n boodschap weten wij wel genoeg! Ik ging er vlug naar toe, samen met Herman Appelo (34) uit Huissen. Remie Elzinga (28) uit Velp en Rob van de Berg (22) uit Arn hem. Roel had intussen het slach toffer ontzet en dat deed hij op koele en goede manier. Hij was er met zijn auto naar toe gegaan. Reed op de leeuwen in. zette zijn auto bij de roofdieren stil en stapte uit, waarbij hij de auto ais rugdekking gebruikte Hij sloeg met een grote stok op de leeuwen in en dat dwong wel ons respect af'. „Toen wij. als vast personeel, er aan kwamen hebben we de dieren weg gejaagd, het zwaar gewonde slach toffer opgepakt en snel in de auto naar het ziekenhuis gebracht. Jos was ernstig aan zijn nek gewond. Een krab van een leeuwenklauw" „Verder was Jos gebeten in zijn lies. er zat een groot gat in en ook zijn benen hadden op vele plaatsen bijtwonden opgelopen. Hij zat on der het bloed. De leeuwen waren bijzonder fanatiek en bijna niet ran hun prooi af te krijgen, maar Roel had het uitstekend opgelost". ARNHEM - Jos S'takhorsl kreeg dinsdag in het ziekenhuis bezoek van twee van zijn redders. Roel Wever en Gerrit van de Kamp. Aangezien de progressieve partijen het CDA-voorstel om de zaak een dag uit te stellen steunden, maakte oppositie leider Wiegel geen kans met zijn voor stel de kwestie woensdag al op de ka meragenda te zetten. ..Om het CDA te besparen dat opnieuw naar buiten komt hoe verdeeld men over de afwik keling van de kemorder denkt, zie ik maar af van mijn voornemen een stemming over mijn voorstel te eisen", zo sneerde Wiegel. Wiegel stelde vervolgens een reeks vragen, die kamervoorzitter Vondeling op zijn beurt bij de regering zal depo neren en waarop de WD'er woensdag antwoord verwacht in de al toegezegde - Wat is het commentaar van de rege ring op de feiten en de uiterste data, die maandag genoemd werden in de gepubliceerde correspondentie van de betrokken ondernemingen met de re gering? - Is er op 26 mei, de dag waarop het kabinet besloot de zaak uit te stellen, door de minister van buitenlandse za ken nog een brief geschreven aan de Zuidafrikaanse regering, en zo ja. wat is toen meegedeeld? - Is er vrijdag, toen algemeen bekend werd dat de uiterste termijn aan het verstrijken was. nog contact opgeno men met Pretoria? - Kan de regering meer zeggen over de recente tegenstrijdige verklaringen van de ministers van financièn. eco nomische zaken en de minister president? Waren die verklaringen ook niet strijdig met de mededelingen van RSV? - Zijn er door de premier geen verkla ringen afgelegd die niet passen bij het onpartijdig voorzitterschap van het kabinet, of die niet helemaal met de waarheid overeenstemmen'' Ten slotte drong Wiegel erop aan. dat ook premier Den Uyl bij het debat aanwezig zal zijn. De fractie van de PPR in de Tweede Kamer heeft dinsdag haar radicale col lega's in het Franse parlement over de omstreden kemorder benaderd. De PPR wil dat de Franse radicale partij, MRG, verhindert dat het land mee werkt aan de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika. D'66-Ieider Terlouw heeft dinsdag op een partijbijeenkomst in Den Haag vrij scherpe kritiek geuit op het be leid van het kabinet. Terlouw spreekt van een „pokerspel van de regering" en hekelt de neiging van de bewinds lieden te veel het oor te luisteren te leggen naar de protesten van de ach terban. Tc waar om goed te zijn Dp pf.Uurkp troebplpn m nfëvv] dit land trekken ook elders enige aandacht. Daarbij J"XJ klinkt In de rapportage van sommige buitenlandse bla den een zekere vermaakte verbaang door en onver mijdelijk komt dan weer het Calvinisme op de proppen, ook in hel moderne Nederland zou het een onmiskenbaar stempel op de samenle ving drukken. Zo verscheen deze week het Bntse blad The Economist met een aan Nederland gewijde bijlage, waarin wordt betoogd dat alle Nederlanders in hun hart calvinist ajn. ongeacht hun religie of politieke overtuiging. Protes tanten. katholieken, onkerfcc-lijken en communisten, ze hebben volgens het blad allemaal een ingebouwd gevoel van ernst plus een sterk moraliteitsbe sef. Het blad somt een aantal zaken op. die kennelijk de buitenlander opvalt. Eén element van het Nederlandse cal vinisme Is - aldus de auteur van het stuk - hel verlangen om bij allerlei ge legenheden altijd weer het 'moreel Juiste' le willen doen. zeffs al wordt daarmee het eigenbelang geschaad- Zo Is de ontwikkelingshulp op morele grondenverhoogd ondanks de omstan digheid dal men in eigen land met economische moeilijkheden zit Toen Suriname onafhankelijkheid zou krij gen werd geen enkele poging onder nomen orn de grote aantallen Surina- mers te weren, die op het laatste mo ment Nederlander binnenkwamen, terwijl men wist dat deze immigranten moeilijkheden kunnen opleveren. In dit verband herinnert het blad aan de kaping van de trein bij Beilen en de bezetting van het Indonesische consu laat in Amsterdam door Zuid- Molukkers: beide gebeurtenissen zou den rfch niet hebben voorgedaan als dêstiids Neder land deze groep niet had toegelaten. Uit eraard komt in het artikel ook de sub sidiepolitiek aan de orde. waarin naar het oordeel van het blad vooral kleine minderheden - kun stenaars. woonwagenbewoners enz. - zouden profiteren. Voorts wordt op de discussie gewezen over de medezeg genschap en over de inkomenssprei- ding. eveneens zaken waarmee de Ne derlanders proberen 'het moreel juiste' te doen. BEZWAREN TE ERNSTIG OM PLANNEN VAN B EN W GOED TE KEUREN REACTIES ERG VERSCHILLEND GOES/MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat de Agrimarkt in Goes niet mag uitbrei den. Het college heeft die beslissing maandag genomen, in het kader van de procedure volgens artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. B. en w. van Goes wilden via deze proce dure - vooruitlopend op een goedge keurd bestemmingsplan - de uitbrei ding mogelijk maken. G.s. vinden, dat de bezwaren die tegen de uitbreiding zijn ingebracht zo zwaar wegen, dat deze zaak niet volgens 'artikel 19' kan worden afgewikkeld. Gedeputeerde staten menen, dat b. en w. van Goes voor deze zaak het be stemmingsplan formeel moeten wijzi gen. G.s. hebben het Goese college daarbij overigens laten weten dat zij 'naar het zich thans laat aanzien' ook dan geen goedkeuring voor de uitbrei ding van de Agrimarkt zullen geven. Daarbij gaan g.s. uit van het gevoerde beleid ten aanzien van detailhandels- vestigingen op industrieterreinen: men vindt dat deze niet moeten worden be vorderd. Dat is overigens de visie van de meer derheid van g.s. Twee leden van het college zijn wel bereid de uitbreiding van de Agrimarkt teen detailhandels bedrijf) in Goes mogelijk te maken. Zij zijn het eens met de algemene poli tieke lijn inzake detailhandelsvestigin gen op industrieterreinen, maar stellen voorop dat het hier om een bestaande vestiging gaat. die bovendien zo dicht bij de stad ligt. dat uitbreiding mede een consumentenbelang is. In het najaar van !975 besloot de ge meenteraad van Goes, na uitvoerige discussies, met een minimale meerder heid dat de Agrimarkt in Goes-Zuid mocht uitbreiden. Vóór uitbreiding stemden de CGG- en WD-fracties én de wethouders J. P. Lindenbergh en drs. J. Dijkgraaf Tegen stemden SGP, PvdA, PPR en de wethouders L. H. de Leeuw en J. H. Roose. De stemverhou ding toen: 11 voor en 10 tegen. Om de Agrimarkt de kans te geven zo snel mogelijk te starten met de, volgens de directie, broodnodige uitbreiding ier was bijvoorbeeld nauwelijks kantine ruimte voor het personeel), wilde de gemeente te werk gaan volgens de 'ar tikel 19 procedure'. De Agrimarkt zou dan niet behoeven te wachten op goedkeuring van wijziging van het be stemmingsplan. G.s. hebhen nu beslo ten dat de normale procedure moet worden afgewerkt. Dat betekent dat de wijziging eerst ter inzage moet worden gelegd, zodat de mogelijkheid bestaat dat er bezwaar wordt gemaakt. De zaak komt dan opnieuw in de raad en gaat vervolgens naar g.s. Zeggen die ook dan nog 'nee' tegen de uitbreiding, dan zit er voor Goes niets anders op dan in beroep te gaan bij de kroon. Verschillend Destijds, tijdens de veelvuldig ge voerde discussies over de uitbreiding van de Agrimarkt, liepen de meningen danig uiteen. Ook dinsdag werd er in Goes zeer verschillend gereageerd op de beslissing van g.s., die overigens nog officieel aan b. en w. van Goes be kend gemaakt moet worden. Fel was met name de reactie van directeur S. C. Rijlaarsdam van de Agrimarkt. Hij sprak van 'een grof onrecht' en hij voegde daaraan toe: „Kennelijk wegen de belangen van werkgelegenheid, so ciale omstandigheden én consument niet meer. En het is toch zo simpeL Ons bedrijf is er destijds gekomen op een volstrekt legale wijze. We zijn dan wel klemgezet door een wijziging van een bestemmingsplan, maar men kan (Slot zie pagina 6 kolom 2) fiantlijn V ermoedelijk spreken deze voor beelden van The Economist maar weinig vaderlanders aan. Ze leveren al thans geen sluitend bewijs voor een calvinistische mentaliteit, van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen. Niettemin is de bedoeling van de au teur wel duidelijk: het gaat niet om bepaalde dogma's, maar om een gees tesgesteldheid. die door de eeuwen heen in Nederland is gevormd en ook nu tot uiting zou komen in een tijds bestek dat zo heel anders is dan dat waarin de reformatie begon. De vraag is in dat geval altijd weer was die geestesgesteldheid een gevolg van het calvinisme of kon deze reformatorische stroming in Nederland zo goed gedijen omdat ze aansloot aan een hier be staande geestesgesteldheid? Er is daarover al zoveel geschreven dat er boekenplanken mee kunnen worden gevuld: een discussie zonder eind. Het opvallende van de buitenlandse be merkingen zoals hierboven geciteerd, lijkt ons vooral gelegen in het signale ren van een - wat dan wordt genoemd - 'calvinistische geestesgesteldheid, die aan deze tijd is aangepast. Opval lend omdat het Nederlandse volkska rakter voor de buitenstaander blijk baar niet sterk verandert in een pe riode waarin toch vrijwel een ieder wordt overstroomd met opvattingen en denkbeelden van elders. Dagelijks komen via de tv en de andere media stereotyperingen over uit andere lan den. dagelijks ook is er sprake van nieuwe indrukken, van bewuste en on bewuste beïnvloeding, overigens niet alleen door de media, maar tevens door eigen ervaringen als contacten met buitenlanders, buitenlandse reizen enz. Men zou denken dat deze impres sies grote veranderingen teweeg bren gen: een cosmopolitischer Nederland, minder met eigen debatten en me ningsverschillen bezig, zich aanpas send aan de brede stroom van informa tie. Die aanpassing is er inderdaad, maar - zo blijkt ook uit de buiten landse reacties - ze wordt door een ei gen geestesmerk bepaald, gemaks halve door deze buitenlandse be schouwers aangemerkt als 'calvinis me'. Vele j jaren geleden heeft Anton van Duinkerken in het Zeeuws Tijdschrift - schrijvend over Zeeland en de gevol gen van het deltaplan - betoogd dat opheffing van een isolement aanvanke lijk altijd tot een versterking leidt van de eigen geestesgesteldheid. Pas op langere termijn ontstaat een grotere mentale samenhang met diegenen die in de omringende gebieden wonen. Een interessante theorie. Wellicht verklaart zij waarom buitenlanders het moderne Nederland zo calvinistisch vinden: er kan sprake zijn een mede door de his torie bepaalde Nederlandse reactie op een kleiner wordende wereld. The Eco nomist schreef boven het hier geci teerde artikel „Te goed om -a-aar te zijn". Tamelijk vleiend. Wanneer men er echter zelf middenin zit heeft men zo zijn twijfels: het is wel eens te waar om goed te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1