Zware nachtvorst oorzaak veel kleinere fruitoogst i Negenenzestigjarige Terneuzense haalt het zwemdiploma-A Tweehonderd trimmers voor 'Bewegen is leven'. PZC/p Zwaar gewonde bij ongeval in Vlissingen „Niet protesteren tegen bezuinigingen overheid almanak Terneuzen beste brandweerkorps Jeugd 'Vlijt-Volharding' beste Zeeuwse orkest MAANDAG 31 MEI 1976 VOORZITTER GOUD TUINBOUWCOMMISSIE ZLM provincie GOES - ..Hoewel de gevolgen van de ongewoon zware nachtvorst niet zo castrofaal zijn als eerst werd gevreesd, inoet toch rekening worden ge houden met een forse reductie van de fruitoogst. Speciaal de 'goudreinettc' zal schaars zijn. niet alleen in Zeeland, maar meer nog elders in ons land, alsook in België en Duitsland. Andere appels die met hun produklie aanzienlijk beneden het normale peil zullen blijven zijn de 'cox's orange' en op veel bedrijven de 'winston'." Dit zei voorzitter M. J. Goud op een vergadering van de tuinbouw- commissie van de ZLM. Hij gaf daarmee een samenvalt ing van de meningen van de vertegenwoordigers uit de verschillende delen van Zeeland en Noord- Brabant. op hetzelfde perceel voorkomen mo gen ook met de premie worden ge rooid, mits tenminste tweederde van de oppervlakte door de golden wordt ingenomen. De premie bedraagt f3740,- per ha en er moet minimaal 15 are worden gerooid. De vergadering toonde zich in zoverre voldaan, dat men blij was dat de premie nu einde lijk aangevraagd kan worden. Maar algemeen werd tevens opgemerkt: 'een jaar te laat!'. Een ander punt dat er sprake kwam was de hagelverzekering voor fruit. De premie wordt zo hoog dat velen het als ondraaglijke last gaan beschouwen. In de partnerlanden kent men hetzelfde probleem, maar daar geefl de overheid een tegemoetkoming in de kosten. In ons land werd er gedurende een aantal jaren ook een (aflopende) subsdie ge geven, maar daarna is vorig jaar een eind gekomen Door het Landbouw schap wordt aangedrongen ofc) een re geling zoals die in de buurlanden wordt toegepast. Drs P. van der Struijs van het Land bouwschap lichtte een door hem opge stelde nota over de perspectieven voor de glastuinbouw. „Het rendement is de laatste jaren in zeer snel tempo ge daald. Eerst was er sprake van een ver zadiging bij de groente, met als gevolg PREMIE VOOR DE HAGELVERZEKERING ONDRAAGLIJK HOOG Een andere conclusie was, dat vooral ook wegens het bekende beurtjaar- effect van de Duitse boereboomgaar- den de appeloogst in de EEG waar schijnlijk aan de matige kant zal zijn Wellicht zelfs nog kleiner dan in 1974 Overigens werd in de vergadering naar voren gebracht dat het nog te vroeg is voor een goed overzicht van de situa tie. De zetting van de peren valt voor lopig op de meeste bedrijven mee, maar vooral bij de 'conference' is het klokhuis van de jonge vruchtjes vaak zwart Als deze peertjes er niet afruien blijven ze kleiner dan normaal en zijn ze veelal misvormd. Wel werd opge merkt dat de handel ook een relatief kleine fruitoogst schijnt te verwachten. De 'kopers op stam' zijn opmerkelijk vroeg actief en verscheidene telers hebben hun oogst al verkocht tegen aanmerkelijk hogere pnjzen dan vorig jaar. Over het nog te verhandelen deel van de oude oogst 1975 was men som ber gestemd. Met name de 'golden' wordt verkocht tegen afbraakprijzen en het is de vraag of er herstel op zal treden. Rooipremie Aansluitend op de discussie over de lage golden-prijs, deelde de voorzitter mee dat het besluit voor instelling van een EEG-rooipremie nu bekrach tigd is. De premie kan in ons land al leen voor het appelras golden delicous worden aangevraagd. Bcstuivers die prijzen in neerwaarse richting Daarom werd op zeer grote schaal overgescha keld naar de bloemen teelt De opper vlakte (verwarmd) nam toe van 500 hectare tot ruim 3000 hectare, de pro- duktlewaarde steeg van 120 miljoen in 1900 tot 1370 miljoen in 1975 Maar door die snelle uitbreiding kwam ook de rentabiliteit van de bloementeelt in de knel De laatste jaren was er sprake van bedrijfseconomische verhezen'' Aan de top „Nederland staal wat de lonen, sociale lasten en belastingen betreft met glans aan de kop. Ook in vergelijking met het welvarende West-Duitslaml. waar 80 procent van geëxporteerde groenten en bloemen naar toe gaan. Voor de Nederlandse glastuinder is Meisje (13) overleden aan gevolgen ongeluk THOLEN - Zaterdagmorgen is in het Elisabethziekcnhuis te Tilburg de dertienjarige Annette van het Hof uit het Brabantse Halsteren overleden aan de verwondingen, die zij op 19 mei opliep bij een eenzijdig ongeluk in Tholen. Zij zat bij haar vader in de auto. toen deze bij de afslag Poortvliet te Tholen tegen een vluchtheuvel reed. de macht over het stuur verloor en met zijn wa gen over de kop vloog. Het meisje werd bij het ongeluk zeer zwaar gewond. dat een geduchte handicap, die in hoofdzaak kan worden gecompen seerd door extra veel uren te werken, il gezien geen ideale positie". aldi i de heer Van der Str IJS. Hij meende dat het beleid erop gericht zal moeten zijn om de vraag naar het EEG-produkt te verstevigen, terwijl verder naar kostenverlaging zal moe ten worden gestreefd Daarbij zullen onderzoek en voorlich ting een belangrijke rol moeten spelen. Ongunstig ts in dit verband de voorge stelde inkrimping van de voor lichtingsdienst. constateerde hij Van uit de vergadering werd met klem be pleit voor uitbreiding, in plaats van in krimping van het aantal voorlichters Aansluitend kw am ook ter sprake dat in de nabije toekomst een fusie tussen de tuinbouwconsultentschappen Goes en Barendrecht is te verwachten. De vraag is dan, waar de "hoofdzetel' zal worden gevestigd. Er is veel dat voor Goes pleit, maar de beslissing kan ook anders vallen. Algemeen toonde men zich bezorgd dat Zeeland een buiten gebied zou worden, als de keuze op Ba rendrecht zou vallen Voorlopig mag men echter hopen, dat een juiste be slissing wordt genomen en dus Goes de voorkeur zal krijgen", aldus de verga dering. Havens kanaalzone verwerkten meer zeevaartlading TERNEUZEN - De havens van het ha venschap Terneuzen hebben van ja nuari tot en met april meer zeevaart verwerkt dan in dezelfde periode van ■75. Het ging om 707 schepen (vorig jaar: 614) die goed waren voor 1.983.496 ton lading (vorig jaar: 1.970.548 ton). Hun bruto-registerton liep iets terug: van 2 565 317 in de periode januari tot en met april '75 tot 2.551.088 in de eer ste vier maanden van dit jaar. C. Oreel 40 jaar bij NV Haven van Vlissingen VLISSINGEN - De heer C. Oreel. di recteur van de NV Haven van Vlissin gen, is 40 jaar in dienst bij deze NV. Dit zal worden gew.erd met een recep tie, die de NV Haven de jubilaris aan biedt op vrijdag 11 juni in hotel Brit- tannia in Vlissingen. De receptie wordt gehouden van half vijf tot half zeven. VLISSINGEN - In de nacht van zater dag op zondag is bij een ongeluk op het viissingse Beursplein de fietster C. M. van der K. uit Vlissingen vrij zwaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de fietster vanaf de Boulevard het Beursplein op reed en geen voorrang verleende aan de autobestuurder P. A. uit Vlissingen. die vanaf de Nieuwendijk het Beur splein opreed De auto schepte de fiets en mevrouw Van de K kwam zodanig ten val dat zij met een zware hersen schudding moest worden overgebracht naar het Viissingse ziekenhuis MA A TSCHA PPELIJKE DIENSTVERLENING MIDDEN-ZEEU WSCH- VLA A ND EREN: ZEEUWSE Veldmuis Hebt u dat nu ook? Wij worstelen soms hevig met diepe en ook wet minder diepe gedachten die wij nét niet aan de oppervlakte kunnen brengen Gisteren hadden wij het weer heel erg. Toen wij ons aan de barbeceu bij kennissen vertraden, hief iemand de eerste regel van een lied aan. Een veldmuis in het beukenbos Dat begin kenden wij ook. maar niemand wist hoe het verder ging Vervelend hoor. Want zoiets leidt tot langdurig piekeren hoe het nu ook weer was. En dat lukt dan nét niet Wat wij ons nog wel herinnerden was, dat het een lang lied is - ze venentwintig coupletten, zei iemand - en dat het tragisch ajloopt. Maar verder? Wat doet zo n veldmuis nou m 't beukenbos? Wij piekeren er nog steeds over en dal verstoort alle concentratie op andere maat schappelijke activiteiten. Hebt u dat nou ook weieens? Nou ja, als u wel weet wat die muis in dat bos deed - wij houden ons aanbevolen. ZORGEN OVER KOSTENSTIJGING GEZINSHULP TERNEUZEN - „De zorgelijke econo mische situatie waarin ons land ver keert. zal voor ons zeker aanleiding zijn tot een nog kritischer besteding van de beschikbare gelden. Dat wij onze uurprijs voor de gezinsverzor ging in 1976 voorlopig zullen handha ven op het niveau van 1975 getuigt hiervan. Wij achten het dan ook niet juist om, zoals in sommige kringen wordt gesuggereerd, te protesteren tegen voorgenomen bezuinigings maatregelen. ons ervan bewust zijnde dat deze in alle geledingen van onze maatschappij vereist zijn. Wél zijn wij er voorstander van dat er van rege ringswege prioriteiten worden ge steld, opdat de beschikbare gelden zo goed mogelijk worden besteed." Dit schrijft het bestuur van de stich ting voor maatschappelijke dienstver lening in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen m het jaarverslag over 1975. De bestuursleden betreuren het. dat veel van hun cliënten straks aanmer kelijk meer zullen moeten betalen voor gezinsverzorging als gevolg van een be leidsombuiging bij hel ministerie van crm. ..Was ons beleid er tot nu toe steeds op gericht om naast een goede hulpverlening deze ook financieel zo bereikbaar mogelijk te houden, met de invoering in 1976 van een glijdende, landelijk voorgeschreven retributie- schaal, zal er van enig eigen beleid in dit opzicht geen sprake meer zijn," al dus het jaarverslag, waarin overigens te kennen wordt gegeven dat de stich ting zich wél kan verenigen met de principes die ten grondslag liggen aan de andere aanpak van de overheid. De maatschappelijke dienstverlening in midden Zeeuwsch-Vlaanderen be trok vong jaar een vierde pand en Bestuur CBTB bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen GOES - Het bestuur van de CBTB brengt dinsdag 1 juni een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Hel is de bedoeling om de problemen en mopge lijkheden van deze regio te zien. Het gezelschap komt bijeen in hel CBTB- kautoor in Goes. Van daaruil vertrekt men met een bus naar Breskens. Op het programma staan bezoeken aan een paar bedrijven en aan de landbouwpraktijkschool in Schoondijke Onderweg in de bus wordt informatie verstrekt over de re latie landbouwindustrie en over de problematiek van de in voorbereiding zijnde ruilverkaveling van de Braak- manpolders 's-Avonds wordt in res taurant De Braakman een vergadering gehouden voor de CBTB-leden uit Zeeuwsch-Vlaanderen Deze vergader ing begint om half acht Heropening van 'Delta Cultureel' Grote Kerk Veere .ERE - In de Grote Kerk in Veere wordt vrijdag (4 juni) voor het tweede seizoen de tentoonstelling 'Delta Cul tureel' geopend. Deze expositie werd vorig jaar voor het eerst ingericht in de hiervoor speciaal opgeknapte Grote Kerk. Naast de vaste tentoonstelling is dit seizoen ook een expositie van schil derkunst. beeldhouwkunst, glasramen en grafiek uit het Belgische St. Niklaas in de kerk ingericht. De expositie wordt vrijdagavond om zeven uur geopend in aanwezigheid van de stadsbesturen van St. Niklaas en Veere breidde het aantal personeelsleden uit met 38 tot 205. De stichting begon in '75 met- maat schappelijk werk in de ziekenhuizen van Sluiskil en Terneuzen en op de rijksscholengemeenschap Petrus Hon- dius. waar sinds oktober een keer in de week spreekuur wordt gehouden Het jaarverslag over deze laatste activiteit- ..Er zijn nu een aantal leerlingen op het spreekuur geweest. De meesten waren er door de leraren op gewezen dat er nu een maatschappelijk werkster was. Een enkeling kwam spontaan. Het zal nog wel even duren voordat men zich vjij genoeg voelt om bij ons aan te liloppen DRIE BELGISCHE SPITSEN AAN DE GROND OP DE OOSTERSCHELDE THOLEN - Zondagmorgen zijn tijdens dichte mist op de Oosterscheldc tus sen Tholen en Wemeldinge drie Belgi sche spitsen aan de grond gelopen. Waarschijnlijk hebben de schepen die dicht achter elkaar voeren een ton ge mist en zijn zodoende uit de koers ge raakt. De drie schepen werden bij het vastlo pen niet beschaidgd en zijn later op de dag bij hoog water op eigen kracht weer vlot gekomen. Zware schade bij autobotsing HULST - Zaterdagmiddag ontstond om half vier zware schade aan twee auto's, die op de kruising Van Mael- sledeweg - Zoelevaart te Hulst op el kaar botsten Het ongeval ontstond, toen de auto bestuurder E. E. uit Antwerpen, die over de Zoelevaart richting centrum Hulst reed, bij de kruising geen voor rang verleende aan de autobestuurder J J uit Hulst, die over de Van Mael- sleüeweg kwam gereden, Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. TERNEUZEN - .Met e A uitgereikt door IADVERTENTIEi De handgemaakte sigaar uit Java. Gemaakt an de fijnste tabakken uit de Vorstenlanden van Midden-Java. Vervaardigd di hji' slanke Javaanse vrouwenhanden Corona 58 cent. Verpakkingen van 5,10 en 25 stuks. Scnoritas 37 cent. Verpakkingen van !U en 5(j stuks KAPELLE - Tien brandweerkorpsen hebben zich zaterdagmiddag met el kaar gemeten op het terrein van de conservenfabriek Oostrom B.V. in Kapclle. Daar speelden zich de gewes telijke brandweerwedstrijden in klasse 2 af. Het korps van Terneuzen (2) werd winnaar met maar drie pun ten voorsprong op Kamperland. Het korps van Kamperland sleepte wel de eerste plaats bij de 'beste bevelvoer der' in de wacht. Zaterdagmorgen om half twaalf wer den jury en organisatoren ontvangen door het gemeentebestuur van Kapel- Ie Dat gebeurde op het gemeentehuis, 's Middags waren de wedstrijden. De deelnemende korpsen startten vanaf 'De Vroone' om een brand te blussen in een hal van de conservenfabriek. Tijdens de koffietafel in hotel 'De Zwaan' reikte burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle de prijzen uit. De uitslag: 1 Temeuzen-2 met 268 pun ten; 2 Kamperland met 265 punten: 3 Philips Terneuzen met 254 punten; 4 ACZ Sluiskil met 254 punten: 5 Baar land met 247 punten. 6 Glas Chemie Sas van Gent met 244 punten. 7 De schelde Vlissingen met 244 punten: 8 Oostkapelle met 242 punten; 9 Elopak Terneuzen met 241 punten; 10 Goes met 299 punten. Het brandweerkorps Terneuzen-2 mag. als vertegenwoordiger van het gewest, medio september deelnemen aan wed strijden in Rosmalen. Stri.jdbos en een bloemetje namens het personeel van de Honte in Terneu zen. kon de 69-jarige mevrouw J. P. S. Faas zaterdagmorgen opgelucht het zwembad verlaten. „Een niet geringe prestatie voor zo'n leeftijd", volgens badmeester R. Everts. Schijnbaar moeiteloos zwom mevrouw Faas. zij het. in een iets langzamer tempo dan de andere kandidaten haar rondjes. Ook de één minuut water trappelen. leverde geen problemen op Het eindoordeel van de eindexamen- commissie was dan ook unaniem In se middeld vier maal per week is me vrouw Faas in het zwembad te vinden. Plannen voor het behalen van hel zwemdiploma B heeft ze voorlopig nog niet. „Wel zou ik willen proberen bij de reddingsbrigade te komen. Dat vind ik toch zulk mooi werk". BONDSCONCOURS IN GOES KORPSEN UIT EINDHOVEN EN MIDDELHARNIS OP EERSTE PLAATS GOES - De Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelharnis en de harmonie 'Woensels Muziek korps' uit Eindhoven hebben beide het hoogste aantal punten (315 met eerste prijs) bijeen gespeeld op het In ternationale Federatieve Muziekcon cours. gehouden door de Zeeuwse Bond' -afdeling KNF Zeeland, zater dag in de 'Prins van Oranje' in Goes. Hoogste bij de Zeeuwse orkesten werd het jeugdorkest van 'Vlijt en Volhar ding' uit Souburg. Onder leiding van dirigent M. Kramer veroverde dit korps in de tweede afde ling fanfare met de 'King Arthur Suite' van Purcell en 'Contrasts in Brass' van Johnson 304 punten en een eerste prijs. GOES/MIDDELBURG - Twee honderdvijftig trimmers hebben zaterdag deelgenomen aan een ge zellige fietstocht over Walcheren oi over Zuid-Beveland. Er waren twee tochten, één startte in Mid delburg en een in Goes. Aan beide tochten deden zo'n honderd vij fentwintig personenen mee. De tochten werden gehouden in het kader van de actie 'Bewegen is le ven'. Het was een initiatief van de Zeeuwse ren- en tourclub Theo Middelkamp', in nauwe samenwer king met de afdelingen Goes en Middelburg van de Nederlandse Hartstichting. De heer P. de Graaf, promotor van de Hartstichting in Zuid-Nederland, was zaterdag na afloop bijzonder ie spreken over het resultaat. „Wan neer je bedenkt dat we maar zestien dagen de tijd hadden om alles voor te bereiden, dan is het toch wel prachtig dat het allemaal zo goed gelukt is We hebben tweehonder dvijftig man op de fiets gekregen. En niet voor een wedstrijd of zo. maar gewoon voor een gezellige fietstocht. Ja. die mogelijkheid is groot dat we een dergelijke tocht volgend jaar opnieuw organiseren", aldus promotor De Graaf. In Middelburg startten de fietsers vanaf hel Damplein Ze werden bij hun tocht door de stad een stukje begeleid door het majorettenpelo- ton en de drumband van 'M.T.V De tocht vanuit Middelburg ging naar het Zuidbevelandse Lewedorp en terug. In Goes werd gestart bij spor thal 'De Bevelanden'. Ook de fiet sers uit Goes reden richting Lewe dorp. waar hel keerpunt was. De heer De Graaf tenslotte: „In sep tember gaan de vertegenwoordigers van 'Middelkamp' en de Hartstich ting om de tafel zitten voor een na beschouwing. Dan kunnen we direct ook een beslissing nemen over een eventuele volgende tocht". Het. in schrijfgeld voor de fietstochten (2.50) stelde 'Middelkamp' beschik baar aan de Hartstichting. Het betekende meteen een promotie naar de le afdeling B. De orkesten uit 'Middelharnis en Eindhoven kwamen uit de Vaandelafdeling. In deze topafdeling speelde ook het Zeeuws-Vlaamse fanfare-oikest 'Ver onica' uit Zuidzande. dirigent E Meijers. dat een eerste prijs en 290.5 punt behaalde voor de beide werken - verplicht en keuzewerk - die elk orkest moest uitvoeren. Dat gebeurde dan ook zaterdag 16 keer tijdens een concours, waarvoor grote belangstelling was. Concourscommis saris en voorzitter van de Zeeuwse Bond. Jac. Uitterhoeve verklaarde desgevraagd blij te zijn met de 'gewel dige belangstelling', maar wat teleur gesteld over het aantal van de Zeeuwse korpsen (zeven van de zestien) „Maar de korpsen in onze provincie met zijn vele muzikale evenementen hebben dan ook een druk bezet programma meende de Zeeuwse KNF-vooratler Zoals gezegd luisterden velen naar de robuuste klanken van de harmonieor kesten en de heldere fanfaregeluiden en de volbezette zaal van 'De Pnns De 'internationale' gast. het stedelijk harmonie-orkest van Evron uit Frank rijk, spelend in de introductie-afdeling, leverde geen topprestaties, maar be haalde met 266.5 punten een redebjke tweede prijs. Zeeuwse korpsen Een eerste prijs bij de Zeeuwse orkes ten ging verder naar de fanfare Prin ses Juliana' uit Baarland, die288 pun ten bij elkaar speelde cn daarmee promoveerde naar de afdeling 1 B. •Oefening kweekt Kunst' uit Wemel dinge en 'Oosterlands Fanfare be haalden respectievelijk 271.5 en -W punten, goed voor een tweede pnjs in de derde afdeling fanfare In de tweede afdeling behaalde EMM Serooskerke met 258,5 punten een - tweede prijs! 'Luctor et Emergo uk Renesse verkreeg in afdeling I o tweede prijs van 261,5 punt. In diezelfde afdeling speelden*1» terdamse Shell Harmonie 29! (promotie, eerste prijs) en de tann „ie 'Kunst Adelt' uit Haper 311J JJJ bij elkaar. Laatstgenoemde werd daarmee tweede van het fit concours. De harmonie 'Uitspanning door In spanning', Rozenburg, beh - punten, eerste prijs in aMeUng A. EMM-Den Bommel, veroverde 291 punten, een eerste pnjs me- P Zulderwoude' kreeg een en 261.5 punten.Op zijn bek-™ he, reikte voomtuer Hitter»™»» W eind van het concours mei «i to» lijk loespraakje de pnjzenint-WOT dank brengend aan musici, di en aan de driemans jurv He"K Lijnschoten, Piet van Mever en Piet Stalmeier. Auto gestolen VLISSINGEN - In de nacht van zat"' dag op zondag is in de VlaWjj! te Vlissingen de auto van de eer J. P. L, gestolen. De wagen. Morris 850 stond volgens ««jW wel afgesloten maar heeft seen stuur, lot. Zondagavond was de Wage niet teruggevonden. De politie heek de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2