BEDRIJVEN DIENEN SCHADECLAIM IN UNCTAD OP DE VALREEP TOT OVEREENSTEMMING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boeren en handelaren profiteerden van aanzienlijk hogere aardappelprijzen Nadine Chaval ongedeerd vrij Engeland trekt zijn fregatten terug uit IJsland Regering wordt aansprakelijk gesteld voor verloren gaan van Zuidafrikaanse order SPORT I y^tbataoe Axel verliest de bekerfi- Arme en rijke landen achter resoluties 'Enigzins positief' KILO BRENGT GEMIDDELD 37 CENT OP Ziekenfondsen eisen 9,5 ton terug van therapeuten 219e jaargang no. 127 Maandag 31mei 1976 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN DEN HAAG - Rijn-Schelde-Verolme. Bredero en Comprimo overwegen de Nederlandse regering aansprakelijk te stellen voor degeleden schade door het verlies van de Zuidafrikaanse order voorde bouw van twee kerncentrales. De president van de Raad van Bestuur van Rijn-Schelde-Verolme. ir A. Stikker, deelde mee dat het bedrijf al voor enkele miljoenen in de order had ceinvesteerd. „Er zijn bestellingen geplaatst die op de een of an dere wijze moeten worden betaald" VEES VERLIES ROND 1000 ARBEIDSPLAATSEN BIJ RSV De fractieleider van de WD in de Tweede Kamer. Hans Wiegel, zal dinsdag in tel parlement het aftreden eisen van het kabinet-Den Uyl. als blijkt dat het de order zeker te wijten i De Zuidafrikaanse Elektriciteitsvoor- xungscommissie ESCOM liet zater- di-r weten dat zij de opdracht definitief cd gegund aan een Frans consortium. In de Verenigde Staten drong, zoals ooze correspondent voor het wee- jeindeal berichtte, vrijdag al door dat ciorder aan een Franse groep zal wor- voor het afwijzen van ans-Nederlandse groep neer gegeven, dat voor het bedrijfsleven de uiterste reken was. ..omdat de Ne- regering niet voor de gespe- um de noodzakelijke ga ranties had afgegeven". Het Franse consortium dat de Zuidaf rikaanse kernenergiecentrale nu gaat douwen, bestaat uit de firma's Frama- tome. Alsthom en Spie Batignolles. liet contract - van ver over de twee WA 2 uitvorst i Rel kleinere fruitoogst wegens zware iwmdiploma KVP stelt zich onomwonden achter minister Van Agt die het gevaar van een kabinetscrisis nog steeds aanwezig De Evangelische omroep vreest ingrij pen van de overheid: radio- en tv- programma's; strips kampioen KV opnieuw landskampioen na niet al '•e glorieuze voetbalmiddag tegen rdjenoord. lenuwen bussen Si!!?15 tro'i'ten met 64 bussen naar ■.otterdam, maar tevergeefs: hun club degraderen. PAGINA U toetbalmoe iïjt volharding iSk"*ae ?AGKA 12 toer Ronde: Mutsaars leider PAGINA 13 stormvogels ise dfdellngselftal kwam con- tEü de wedstrijd tegen Al- de houding van de regering, miljard gulden - geldt de bouw van een centrale in Koeberg die elektrici teit zal leveren aan Kaapstad en om streken. De Franse groep zal in juli met de bouw beginnen. Het Amerikaans-Nederlands-Zwitserse consortium (General Electric. RSV. Bredero. Comprimo. alsmede Brown- Boveri) heeft bovenaan de lijst van ESCOM gestaan, boven de Fransen en de Duitse Kraftwerk Union die zou samenwerken met. de Zuidafrikaanse onderneming Murray and Roberts. Zowel de Franse als de Duitse regering had een kredietgarantie toegezegd, zo de opdracht mocht worden verstrekt. Atoombom Zuid-Afrïka heeft met nadruk gezegd dat het zijn kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden zou gebruiken, al heeft het toegegeven dat het tech nisch in staat is tot het vervaardigen van atoombommen. De Franse minister van buitenlandse zaken. Sauvagnargues, heeft, inmiddels laten weten dat zijn land zeer scherpe controlemaatregelen heeft om erop toe te zien dat de Franse nucleaire techno logie alleen voor vredelievende doe leinden wordt gebruikt.. Van uiterst links is ondertussen in Frankrijk al oppositie tegen de Zuidaf rikaanse opdracht: aangekondigd De ..socialistische eenheidspartij" rPSU) wil alle noodzakelijke stappen zal doen om een algemeen verzet tegen deze gang van zaken t;e organiseren. Ook de ..protestantse Federatie van Frank rijk" heeft uiting gegeven aan haar af keuring H ocdc ..De Nederlandse regering heeft zich niet gehouden aan toezeggingen dat haar medewerking wel. en tijdig, zou worden verleend", aldus een verkla ring van de «Irie hij de order betrok ken Nederlandse bedrijven. De werk geversorganisaties zijn woedend over de houding van de regering ..Door de laksheid van hel kabinet is het pres tige van het Nederlandse bedrijfsle ven ernstige schade toegebracht". Hel- grootste deel van het personeel en met name het kader van Rijn- Schelde-Verolme is ook woedend op wat er is gebeurd. Ondernemingsraads leden en kaderleden van de Industrie bonden NW. NKV en CNV gaven daaraan uiting in het afgelopen wee keinde. Ir Stikker zei zaterdagavond, dal zijn bedrijf met het met de Zwitsers ge vormde consortium die Zuidafrikaanse order nodig om tot de grootste zes ter wereld Ie kunnen behoren ..De nu gemaakte fouten zullen op de lange termijn geweldig doorwerken", zei hij. Enkele ondernemingsraadsle den zeiden, dat hel gaat om werk voor 120.000 tot. 200.000 manjaren De twee te bouwen kerncentrales in Zuid- Afi-ika zouden het concern werkgele genheid voor 5000 manjaren hebben opgeleverd. II rhg(degen heul Een van de kaderleden bij Rijn- Schelde-Verolme zei te vrezen, dat binnen afzienbare tijd bij het concern zo'n 1000 arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. „In de eerste plaats denk ik aan de 600 mensen bij Rotter dam Nucleair, die de Zuidafrikaanse order zouden gaan uitvoeren. Daar naast aan nog zo'n 400 arbeidsplaat sen bij de gereorganiseerde machine fabrieken van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij en Wilton- Fcijenoord". De Federatie van Nederlandse Vak centrales (NVV en NKV) wenst geen commentaar te geven op de kwestie. Er zitten te veel kanten aan deze zaak", aldus een woordvoerder. C'NV- voor/itter Lanser zei de kwestie eerst in zijn verbondsraad te willen be- ir.cn lid van de beleidsgroep van Rijn-Schelde-Verolme zei. dat door de opstelling van de Industricbond-NVV in deze zaak. reeds een aantal kader leden voor deze bond hadden bedankt. ..Onder hel personeel is slechts tien procent dat meent, dat wij om princi piële redenen die kerncentrales in Zuid-Afrika niet moeten bouwen. Ze zullen zich nu wel koest houden. L* hort r perse 'el r afvlot llezivaren Sinds augustus 1975 zijn er volgens ir. Stikker nauwe contacten geweest tussen het consortium en de regering. Slechts elf dagen voordat de defini tieve beslissing moest vallen, kwam men met bezwaren, die men al in het beginstadium uit de weg had kunnen Op woensdag 19 mei liep de bedenktijd voor het Nederlandse bedrijfsleven af. Op die datum heeft een zeer hoge func tionaris namens het Nederlandse be drijfsleven een bezoek gebracht aan de Zuidafrikaanse ambassadeur met het verzoek om enig uitstel De ambassa deur kreeg van zijn regering uitstel tot vrijdag 21 mei. 's avonds 24.00 uur Op die dag heeft het kabinet zich hoofdza kelijk met de Bloemenhove-affaire be zig gehouden. Toen het kabinet bemerkte, dat men niet meer aan de behandeling van de kredielgarantie toekwam, heeft men een hoge ambtenaar naar de Zuidafri kaanse ambassadeur gezonden om nogmaals uitstel van de beslissing te vragen. De ambassadeur kreeg voor de tweede maal uitstel, nu tot de afgelo pen vrijdagavond. MEXICO-STAD Nadine Chaval, de dinsdag in Mexico ontvoerde dochter van de Belgische ambassadeur, is zondagmorgen vroeg vrijgelaten. Het 16-jarige meisje, door haar ontvoerders afgezet bij de woning van de Turkse ambassadeur, was ongedeerd. Ze was goed behandeld. De ontvoerders waren volgens de politie guerrillastrijders van de 'commu nistische 23 septembcr-liga'. Ze hadden gedreigd liet meisje te zullen doden als geen losprijs van 800.000 dollar werd betaald. Haar moeder heelt gezegd dat de eisen zijn ingewilligd. Ambassadeur Chaval kreeg na de ontvoering een lichte hartaanval. De ontvoerders, die aanvankelijk een losgeld van 800.000 dollar eisten, zijn uiteindelijk akkoord gegaan met de 5.1 miljoen pesos i408.000 dollan die de familie Chaval bijeen wist te brengen. Inzamelingen voor het losgeld wer den gehouden in de Belgische gemeenschap in Mexico en ook in scholen en kantoren in Mexico zijn spontane inzamelingsacties georganiseerd. Voor het huis van de familie Chaval stonden honderden mensen in de nj om een bijdrage te storten. REYKJAVIK IRTR» - IJsland en Enge land zijn overeengekomen opnieuw onderhandelingen te beginnen over het lang slepende visserijgeschil. Vandaag zullen de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Crosland en de IJslandse minister Einar Au- gustsson in de Noorse- hoofdstad Oslo bijeenkomen. Londen beloofde de fregatten nog zon dag terug te trekken uit de 200 mijls zone. de omstreden msenjzone van IJsland. Die voorwaarde had de rege ring in Reykjavik verbonden aan haar bereidheid het overleg te heropenen. Voorstellen die de Engelse regering eerder deze maand tijdens de NAVO- ministerr aad In Oslo aan IJslandse ministers gaf zouden uitzicht bieden op een overeenkomst voor korte ter mijn. Een overeenkomst met een loop tijd van drie lot zes maanden zou een oplossing voor de komende tijd bieden, totdat de VN-conferentie over het zee recht zich zal hebben uilgesproken over kwesties aangaande een 200- rrujlszone. waarbinnen het kustland de exclusieve economische rechten heefl. De Britse regering heeft de 42 treilers die nu nog binnen de IJslandse 200- mijlszone vissen gevraagd de netten in te halen en buiten de zone te gaan va ren totdat rii- besprekingen in Oslo zijn afgesloten. Ze zullen dan door de rege ring schadeloos worden gesteld voor de gemiste vangst Op de Baronielaan in zijn woon plaats is zaterdagmiddag de 12-jarige Frank Borsten met zijn fiets veronge lukt, bij een botsing met een auto. waaraan hij volgens de politie geen voorrang verleende. ISMAILIA. EGYPTE - President Idi Amin van Oeganda, die een bezoet: aan Egypte brengt, heeft militaire posities in de Sinaïwoestijn bezocht. Op de foto duikt liij de hand van een Egyptische officier op een tank. die in de oorlog van 1973 op Israël werd veroverd. NAIROBI - In dezelfde verwarring, die de laatste dagen van de wereld handelsconferentie in Nairobi heeft gekenmerkt, bereikte Unctad IV zon dagavond laat toch nog een enigszins positief slot. Nadat tol vlak voor de openbare slotbijeenkomst de botsin gen binnen de groep van rijke landen, vooral over de kwestie van het Ge meenschappelijk Fonds voor de grondstoffenpolitiek. hadden voort geduurd. kon ten slotte toch een reso lutie in stemming worden gebracht, waar rijke zowel als arme landen zich in konden vinden. Onder luid applaus, de eerste ovatie die tijdens de slotzitting van Unctad IV te horen viel. stelde minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) vast. dat deze resolutie ..een basis is voor nieuwe economische verhoudingen tussen rijke en arme landen" Het akkoord van Nairobi houdt in. dar nog deze herfst onderhandelingen van start zullen gaan over een serie prond- stofienakkoorden. In principe komen daarvoor alle 17 grondstoffen, waar voor de arme landen akkoorden wen sen, in aanmerking. Belangrijker nog is. dat voor maart. 1977 onderhandelin gen moeten beginnen over her Ge meenschappelijk Fonds. dar. zal gaan zorgen voor de financiering van de buf fervoorraden. die in het kader van de grondstoffenakkoorden zullen worden gevormd. De directies van de grond- stoffenovereenkomsten zullen met be hulp van die voorraden trachten de prijzen zo stabiel mogelijk te houden Schuldcn Ook •ede hoofdonder •chuldenkwesl ie. het 'crp van Unctad IV. werd tenslotte een akkoord be reikt. al was dat nog wat magerder dan de resolutie over de grondstoffen. Besloten werd. dat de problemen van de verschillende arme landen die ge- ARRESTATIES BIJ ROLLING STONES CONCERTEN IN DEN HAAG DEN HAAG 'ANPi - Op de concerten van de Rolling Stones zaterdag en zondag in Den Haag zijn 25 mensen gearresteerd. Zaterdagmiddag hield de mobiele eenheid 12 man aan wegens openlijk geweld, in de loop van zondag werden 13 mensen gearresteerd we gens het verkopen van verdovende middelen, vooral hasj. Een politiewoordvoerder beschreef de toestand als 'vrij rustig'. Het aantal arrestaties is de Haagse politie wat tegengevallen, maar gezien de rust die verder heerste en het gebrek aan moei lijkheden met het verkeer en de op vang van slapers, is de politie niet on tevreden. Na klachten van de organisatie voerde de mobiele eenheid van de politie za terdagmiddag om half vijf een actie uit vlakbij het podium in het FC Den Haag stadion. Een groep mannen viel andere bezoekers lastig, sloeg met ket tingen om zich heen en urineerde af en toe over andere concertgangers. bukt gaan onder een te grote schul denlast individueel zullen worden be keken. in de daarvoor geëigende fo rums rdat w il meestal zeggen: confe rentie van crediteuren). In het kader van de Noord-Zuid- dialoog in Parijs zal een werkgroep trachten richtlijnen op te stellen die bij het behandelen van de verschillende schuldenkwesties kunnen worden ge hanteerd In 1977 zal de Trade and De velopment Board van Unctad, het permanente orgaan van de Wereld handelsconferentie. dat. ais gevolg van een besluit dat ook in Nairobi is geval len. in het vervolg tweemaal per jaar op ministerieel niveau bijeen zal ko men. bekijken hoe de behandeling van de schuldenproblemen vordert De rector van de gemeentelijke uni versiteit van New York, Robert Kib- be. heeft vrijdag de universiteit geslo ten omdat hel geld op is. „Met grote droefheid en zorg" moet ik de univer siteit met ingang van middernacht sluiten, aldus Kibbe. Aan de gemeentelijke universiteit waar hel onderw ijs gratis is. studeren 270.000 studenten. 'GROEIPROCES NIEUWE AARDAPPELEN NOG WATTRAAG' GOES - Zow el de Zeeuwse boeren als de handel hebben de laatste maanden goed geprofiteerd van de hoge aard appelprijzen. Volgens berekeningen van consulent ir. L. T. J. de Wit van akkerbouw en rundveehouderij heeft de aardappel de boer gemiddeld 37 cent per kilo opgeleverd. Dat is iets minder dan het landelijk gemiddelde, dat iets meer dan 40 cent bedraagt. Ir. De Wit: „In vele gevallen heefl de boer, vergeleken met liet vorig jaar toch nog wel een meerprijs van 28 cent gehaald en dan kun je natuurlijk spreken van een prima jaar". In Zeeland werden aardappelen ver bouwd op zo'n 12.000 hectare bouw land. Volgens ir. De Wit heeft 50 pet van de Zeeuwse boeren de aardappelen verhandeld op de 'vrije markt". 40 pet had een 'poule-contract' terwijl slechts 10 pet op contract moest leveren. Met name de laatste ten overigens ook kleinste categorie) heefl in verhouding minder kunnen profileren van de hoge aardappelprijzen Ir De Wit Of je nu op de vrije markt gokt. op de poule, of op een gewoon contract, je blijft toch altijd afhankelijk van toevalligheden Het is in het verleden ook wel voorge komen dat boeren een contract af hadden gesloten, terwijl de aardappe len niet verder dan 4 cent kwamen en dan heeft zo'n boer natuurlijk geluk". Ir. De Wit heelt wel een verklaring voor het feit dat de gemiddelde kilo- opbrengst landelijk hoger is dan het Zeeuwse gemiddelde ..Dat gemiddelde van 37 cent wordt waarschijnlijk ver oorzaakt door een wal vroege verkoop in de vrije sector. Daardoor zijn lagere prijzen gemaakt. Maar ja. wie kon voorzien dat de prijzen zo zouden blij ven stijgen Per hectare hebben de Zeeuwse akkers ongeveer 38 tot 39 ton aardappelen ge leverd. Ir. De Wit: .Wanneer je dan be rekent dal men een meerprijs van 28 cent per kilo kon opstrijken, dan loopt de totaal-opbrengst in vele gevallen toch zeker in de duizenden guldens. Dai is natuurlijk mooi meegenomen en je hoor! de boer dan ook niet klagen. Maar wat zal hun reactie zijn wanneer straks 'de fiscus' langskomt, want die gaat toch zeker meer dan de helft bij de boer terughalen". Zoals bekend was dé oorzaak van de tot ongekende hoogte stijgende aard appelprijs de export naar andere Eu ropese landen, waar de droogte voor een kleine oogst had gezorgd. De ex portcijfers liegen er niet om: werd in 1974 nog slechts' 483.000 ton aardap pelen geëxporteerd, van de oogst '75 werd tot 1 mei 1976 niet minder dan 734 ton aardappelen naar het buiten land uitgevoerd. Ir. De Wit: ..Normaal was de uitvoerwaarde 22 tot 25 cent per kilo. nu was het plotseling 55 cent Ir. De Wit heeft, toch wel met enige verbazing, geconstateerd dat 'de huis vrouw'. hoe hoog de prijzen ook waren aardappelen bleef kopen. Ergens kan hij dat ook wei begrijpen: ..Die enkele kilo's zetten natuurlijk geen zoden aan de dijk. Laat je nu eens voor een gezin van 4 personen 100 extra hebben uit gegeven. Wanneer je even wat door rijdt met je auto ben je dat ook kwijt." De prijzen waren tot december van het vorig jaar nonnaal. ze waren toen zo'r 65 cent. In december steeg de prijs tr 63 cent. in januari tot 87 cent. in fe bruari 1.09. in maart 1.12. In april zette de daling in. Toen zakte de prijs per kilogram naar 1,06. Medio juli worden de nieuwe aardap pelen op de markt verwacht. Ir. De Wit durft op dit moment nog geen prognoses te doen over de resultaten van de oogst. „Door de droogte ver loopt het groeiproces wat traag. De stand zou nu toch wel iets verder mo gen zijn." aldus de akkerbouwconsu- lent. Zeker is wel dat met de komst van de nieuwe aardappelen de prijzen zuilen dalen. „Alles is eigenlijk afhankelijk van de export. Die export zal afnemen naar mate er meer nieuwe aardappelen, ook in de buurlanden, op de markt ko men.aldus de heer De Wit. De consu lent tenslotte over 'de gevoelens' bij de boeren: „Ik geloof dat men hoopt dat de prijzen weer snel normaal worden. Dit was tot nu toe wel een extreem jaar en je moet met die hoge prijzen toch wel oppassen dat er geen verandering komt in het consumptiepatroon. Ik ge loof niet dat men hoopt dat die prijzen ieder jaar weer zo'n vlucht zullen ne men.. DEN BOSCH - Het Algemeen Zie kenfonds in Den Bosch en het Cen traal Ziekenfonds van Tilburg, zul len bij de rechtbank in Den Bosch een vordering neerleggen van 950.000 gulden tegen vier fysiothe rapeuten die naar het oordeel van de twee ziekenfondsen tussen 1971 en 1974 veel te hoge declaraties voor hun werk hebben ingediend. Uit de onderzoekingen van het Al gemeen Ziekenfonds in Tilburg en in Den Bosch is gebleken, da; de rekeningen van dit viertal specialis ten zo in elkaar zaten dat leeriing- fysiotherapeuten. die als assisten ten in de praktijk bij hen werkten, soms voor 55 uur per week waren genoteerd. Dat betekende dat deze assistenten dus niet eens aan een echte studie konden toekomen. Uil de rekeningen bleek eveneens dat de fysiotherapeuten zelf soms meer dan 36 uur per dag zouden hebben gedraaid en ook dit achtten de zie kenfondsen onwaarschijnlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1