hoort-ziet -schrijft_ Ontspanning door aanspanning Oudercommissie kleuterschool in Goese Polder is getreuzel van gemeente nu meer dan beu „Veiling nog steeds allerbeste afzetsysteem voor produkten [BRINK Luchtverwarming IS HTgnPAS 29 MEI 1976 WISSEL BEVELANDEN onder redactie van Jacques Cats Even had je als kijker naar die stoet rijtuigjes, die op Hemel vaartsdag door de Bevelandse dreven toerden het idee een halve eeuw terug in de jaartelling te zijn geplaatst. Terug naar de tijd toen dit soort voertuigen voornamelijk het straatbeeld bepaalden. Glimmende koetsen, getrokken door met fraai tuig aangespannen paarden. Statige mannen in deftige koetsiers- jassen op de bok. En op de in pluche en leer uitgevoerde zit plaatsen - half onder dikke plaids gestopt - de passagiers, de dames in het lang, het hoofd getooid met een chique breedge rande hoed. Maar als oplettende toeschouwer werd je, dit stukje geschiedenis nas tarend, toch weer onverwijld met de harde realiteit van de dag van van daag geconfronteerd door de aanblik van een sticker, ergens achter op een" van de rijtuigen geplakt, met daarop de weinig anno-zoveel klinkende leuze: „Weg met de luchtverontrein iging. Koop een paard." Voor de rest was het toch een boeiend gezicht: dat rollend mate rieel uit grootmoeders tijd. De ver eniging De Zuidwestelijke aanspan ning' in Bergen op Zoom, die dit ma teriaal op de weg brengt en op He melvaartsdag een propagandaritje door het Bevelandse maakte had er veel succes mee. En dat kan ook niet anders in een tijd, waarin we allemaal een zwak hebben voor wat ons herin nert aan vroeger. Dat is ook het steven van deze club: iels van die vervoermiddelen van toen proberen te behouden Enkele Zeeuwse leden van deze vereniging zijn nu zelf zo enthousiast geworden, dat overwogen wordt om ook in eigen provincie iets dergelijks van de grond te brengen. Het zijn mensen als Ko de Bel. en Piet Westdorp uit Goes en Cor Brouwer uit 's-Heer Hendriks kinderen. Al jaren zijn ze tot over hun oren verliefd op dat authenthieke spul uit de glorietijd van het paard. Ze stropen het hele land af. om de goeie onderdelen bij elkaar te krijgen. Want het moet wel allemaal zoveel mogelijk echt zijn. „Maar ja." ver zucht Brouwer, „erg veel materiaal zit er niet meer onder de mensen.'" En wat er nog is gaat voor veel geld weg. De tijd is over dat de mensen alles verstookten. En er is geen boer meer die een wiel weggooit. Dat zet ie nou te koop. Brouwer geeft een voorbeeld van die fors gestegen prijzen. „Een jaar of zeven terug kon je nog een Brickje kopen voor vijf tientjes N'u moeten ze al gauw vijftienhonderd tot tweeduizend gulden kosten Brouwer zelf is in het kostbare bezit van een Oostenrijkse vierspanwegen. een Phaeton, een zeldzaam exem plaar. zo begrijp ik uit de woorden van de 's-Heer Hendrikskinderse en thousiasteling. die vertelt: „Daar zijn er maar vijf van in heel Nederland. Cor Brouwer is elke avond wel een paar uur doende met zijn liefhebberij. Restaureren, poetsen, schilderen. Vooral het tuig heeft, zijn bijzondere aandacht. „Bij elk rijtuig hoort een bijpassend tuig." vertelt Cor. Uitge droogd leer vervangt hij zelf door an der materiaal, maar de oorspronke lijke gespen worden opnieuw ge bruikt. „Ja dat tuig is belangrijk." zegt Cor, „het verkeer is erg druk. Je mot, op je spullen kunnen vertrouwen. Anders zitje zo in de dulve." De hobby van Brouwer en de zijnen kan nog aardig oplopen. ..Een com plete koets komt zeker als het. een beetje gaaf spul fs. toch al gauw op een investering van vijf- tot tiendui zend gulden. Maar ja. de een heeft een koets en de ander heeft een auto voor zijn liefhebberij. Of een caravan. En die kosten ook geld. Bovendien worden de rijtuigen wel eens ingezet voor trouwerijen, Dat levert weer wat geld op." Niet alleen op de Bevelanden. maar ook op Walcheren komt er meer inte resse voor het aangespannen paard. Van ene meneer Hans Leijnse van een belangengroep van hel aange spannen paard op Walcheren vernam ik tijdens de rit van Hemelvaartsdag, dat er op juni opnieuw een aantal rijtuigen op de weg komt. Het vertrek vindt plaats tussen Middelburg en Grijpskerke en wel op de hoek van de Singelweg en Zandvoortseweg. Voor degenen die fotograferen willen: Tijd stip van vertrek is s morgens om tien uur. De rit voert via de bosrand bij Oostkapelle naar Oranjezon Met deze rit zijn twee belangen gediend: vanaf de bok kan er aan drc-ssuurrij- den worden gedaan. En verder is er Piet Westdorp. bij een fraaie Lan downer en bepluimde paarden „Ik ben onder de paarden geboren de ontspanning van het recreatieve rijden. Cor Brouwer nog daarover „Er zijn genoeg mensen, die een rijpaard heb ben. Daar hebben ze alleen plezier van. Met een rijtuig erbij kun je tege lijk vier of vijf personen een plezier doen." Een kwestie van ontspanning door aanspanning zogezegd. Ko de Bel uit Goes bezat een heel wa genpark. Hij heeft drie Vigelantes. of tewel volgrijtuigen, een Laridauwer en een Victoria. De Bel zegt van zijn hobby .."i Is gewoon verschrikkelijk, zo zijn we er mee bezig.En Plet Westdorp r..ik ben onder de paarden geboren") meldt „Ik zie nog liever twintig hopen paardestront op straat dan een auto Met een paard kun je tenminste nog praten. Als ik zeg: Trix doe 't maar op het gemakje, dan doet zo n paard dat ook. Maar tegen zo'n stom ding ais een auto kun je niet praten." 'GEMEENTE KOMT NIET IN A CTIE' GOES - De oudercommissie van de openbare kleuterschool 'Het Binnen hof in dc Goese Polder is het beu. Maandenlang al worstelt de commis sie met een aantal problemen. Er is voor die problemen aandacht ge vraagd bij de gemeente Goes, maar tot nu toe heeft de gemeente geen enkele poping gedaan om ook maar enigszins aan dc wensen van de commissie te gemoet te komen. Enkele maanden geleden ontstond eenzelfde Irritatie over het te langzaam functioneren van het gemeentelijk ap paraat bij de oudercommissie van de openbare kleuterschool 'De Spring plank' in Goes-Zuid. Toen ging het om net verversen van de inhoud van een pndbak bij de school (hondepoep!), in net geval van 'Het Binnenhof In de Goese Polder gaat het om een kapotte stommel Die schommel is al kapot sedert december 1975. toen het speel- «erktulg tijdens bouwwerkzaamheden op nat schoolterrein werd vernield. Se cretaris C. Michielsen van de ouder commissie: „Kijk, het is bekend dat de onderen juist tijdens de drie laatste maanden van het schooljaar gebruik maken van de speelplaats. Dan zijn die aderen juist erg vaak buiten. Die Mommel is in december vernield en is er door de hoofdleidster contact ipnomen met de gemeente om op vernieling te wijzen. Je vraagt S i ,1? d0 winter- zodat het dan als -;;,er weei wordt weer allemaal voor elkaar is. Maar nu het zo lang vragen we ons zelfs af of die mommel volgend schooljaar wel ge pareerd zal zijn". &ar niet alleen die kapotte schommel ;o.ae oudercommissie dwars. Er is AUe Problemen heeft, de ouder- wnmisae op papier gezet. De bnef ?°p 1 apnl naar b. en w. In die brief vh aaï11 gevraagd voor de Mommel, voor verversen van het de zandbak én voor de ver- Jsatuaue bij de school Voorzitter 0en secretahs Michielsen hebben d« verbazing geconstateerd om het schoolplein van de open- •I'l.Jere s°hool af te scheiden van .ewersmtensieve Thorbeckelaan. ere»». ®emeente een aarden wal is tenvijl voor de ernaast ge- vy,~e iUtersc|1001 nauwelijks enige aangebracht. „Die -.ersproblemen spelen natuurrijk JSiï" we hadden het logisch cdat ook het schoolplein van ^emersch001 een betere afscher- «lsoere Van de Aderen van •slfetaÊZ01 mag je innemen dat v^ n^T'cr deelnemen aan het vwachrpn Je van kleuters met mebewKtoK daarom hebben we. in cevraasd L,ne aua" de gemeente, ook tetfsL'u^ehooiptein mei des- ^nnen vfn ril £SSlng duideliik af te ,^,5 Kuiperlaan. waar ook «aar ook ri V doorheen raast, toonj" op hebben we niks ge- Op de foto: Voorzitter Bot en secretaris Michielsen bij de school. Secretaris Michielsen heeft, toen de oudercommissie zes weken tevergeefs op enig antwoord van de gemeente had SGP-RAADSLID J.BREURE DIT KORTGENE OVERLEDEN KORTGENE - Vrijdagmorgen is het Kortgeense SGP-gemeenteraadslid de heer J. Breure plotseling overleden. De heer Breure. die bijna 63 jaar is geworden, had 27 jaar zitting in de raad. Hij was 8 jaar wethouder. Tevens was hij lid van een aantal raadscommissies en hoofdingeland van het waterschap Noord-Beveland. Naast nog een aantal maatschappelijke func ties was hij vice-voorzitter van de Pro testantse Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijke Dienstverle ning Zuid- en Noord-Beveland. De be grafenis is dinsdag om 2 uur in Kort- gene gewacht, de telefoon maar eens ge pakt. „Ik kreeg wethouder Roose van onderwijs aan de lijn en die zou de zaak eens bekijken. Toen hebben we opnieuw een paar weken niks gehoord en toen hebben we opnieuw gebeld. Op de afdeling onderwijs werd toen gezegd dat de zaak was doorgegeven aan de plantsoenendienst, maar daar hebben we ook niks meer van gehoord. En toen hebben we tegen elkaar gezegd: „Nou, dan maar via de krant, want dit is toch te gek hè", vertelt secretaris Michiel- In de brief van 1 april had de ouder commissie tenslotte ook nog gevraagd om een gesprek met het college om eens van gedachten te wisselen over met name de verkeerssituatie. Secreta ris Michielsen: ..Niks gehoord.Als we bellen omdat er een vlaggemast ge plaatst moet worden, staan er binnen een half uur twee mannen van de plantsoenendienst, want ja, als er geen vlaggemast is. kan er niet gevlagd worden de volgende dag.. Maar als het om ernstige zaken gaat. hoor je niks. En dat zit ons goed dwars". Vrij dag bleek niemand die zich namens de gemeente Goes met de zaak bezig houdt bereikbaar voor commentaar Versterken 3500 m dijk langs Eendracht en Oosterschelde aanbesteed THOLEN - Namens het bestuur van het waterschap Tholen heeft het hoofd van het bureau Dijkversterkingen Oosterschelde in Goes het verhogen en versterken van ongeveer 3.500 me ter zeedijk langs de Eendracht en de Oosterschelde aanbesteed. Het gaal om de dijken van de vijftienhonderd- gemetenpolder. de Deurlopolder en de Razernijpolder tussen de gemeen tehaven van de stad Tholen en dp 21 van van de Razernijpolder. Het werk moet uiterlijk 1 oktober 1977 opgeleverd worden. Er waren 22 inschrijvingen: Wijnands Werkendam BV. in Werkendam 4.878.000,-; Zinkcon B.V. m Werken dam ƒ4.983.000,-; aannemingsmaat schappij Van Oord Utrecht in Odijk 5.030.000,-; aannemingsbedrijf C.V. Gebr. Van de Heuvel in Driebergen en aannnemingsmaatschappij Dikker- boom en Sijbrandij B.V. in Heerenveen 5.273.000,-; aannemingsbedrijf Oos- terwijk B.V. in Rotterdam 5.333.000,-; Haules en Zoon B.V. in Kekerdom 5.338.000,-; C.V. Gebr Van 't Verlaat in Hardinxveld-Giessendam 5.357 000.-; Dekker B.V. in Papend- recht ƒ5.369.000,-. aannemingsbedrijf en handelsbedrijf Verlaat- Werkekendam B.V in Werkendam ƒ5 416.000.-. combinatie B V. aanne mingsmaatschappij J D Janse in Middelburg en Gebr. Romers B.V. in Rozenburg 5 487.000.-. A. J. van Haaf- ten B.V. in 's-Gravenhage 5.500.000.-; aannemingsbedrijf Schouwen- Duiveland B.V in Zïerikzee ƒ5.650 000.-: aannemings- en trans portbedrijf Van de Biggelaar B.V. in Velddriel 5.650.000.-: Hollandse We genbouw Zanen B.V. in Heemstede 5.700,000.-; aanncmingsbedriji Zeeuwsch-Vlaanderen B.V. in Biervliet 5.720.000.-. De Jager en Klein B.V. in Oud-Beijerland ƒ5.748.000 -: M. N O. Vervat in Rotterdam ƒ5 788.00.-. B.V. aannemingsbedrijf v/h H. Troost in Rotterdam-Pemis 5.790 000.-. B.V Aannemingsmaatschappij v/h J. Prins van Wijngaarden in Hattem 5 799.000 -. Van den Herik's aanne mingsbedrijf B.V. in Süedrecht ƒ5.836.000.-; Fa S Besuyen en Zonen in Ouddorp ƒ5.900 000.-. Wijnands Werkendam B.V. schreef nog met een alternatief in voor 4.458.000.-. Gemeente Goes verspreidt een rehabilitatiekrant GOES - Eind deze week zullen alle in woners van de gemeente Goes, wier woning in een rehabilitaitegebied valt. een zogenaamde rehabilitatiekrant in de bus krijgen. In het blad wordt onder meer uiteengezet wat rehabilitatie is. waarom en hoe het wordt toegepast, wat de subsidiemogelijkheden zijn en waar men voor nadere inlichtingen te recht kan. Ook zijn alle aangewezen rehabiritaitegebieden in de gemeente Goes in kaart gebracht. Het blad wordt ingeleid door een voorwoord van wethouder L. H. de Leeuw van ruimte lijke ordening en volkshuisvesting. VOORZITTER J. VALKIER VAN VEILINGVERENIGING ZUID-BEVELAND OP ALGEMENE VERGADERING: 9? BATIG SALDO VAN 30 MILLE OVER 1975 GOES - „Ondanks alle pogingen en twijfels is het nog steeds niet bewezen dat er een beter afzetsysteem voor onze produkten bestaat dan een goed veilingwezen. Op een goed functione rende veiling ontmoeten vraag en aanbod elkaar in optimale vorm en komt een juiste prijsvorming tot stand in een eerlijke en open concur rentie. Dat er vaak sprake is van mee vallende of tegenvallende prijzen vindt meestal zijn oorzaak in onder- of overaanbod in de totale markt. We kunnen dat niet geheel voorkomen, maar wel kunnen we trachten door regelmatig en tijdig onze produkten aan te bieden mee te werken hierin verbetering aan te grengen". Voorzitter J Valkier van de Veiling Vereniging Zuid-Beveland deed vrijda gavond in zijn openingswoord op de algemene ledenvergadering van de vereniging een dringend beroep op alle leden de veiling te steunen door daar hun fruit af te zetten „U helpt hiermee een goede prijsvor ming bevorderen", aldus de heer Val kier. De prijs van de oude appels is sinds medio april duidelijk op zijn re tour. vertelde de heer Valkier. En dit terwijl de kwaliteit nog steeds goed is. De voorraad oude appels is op de Goese veiling overigens niet «root meer. Elders in net land zijn nog wel grote hoeveelheden oude appels, met name Golden Delicious, voorhanden. Vooruitkijkend naar het nieuwe fruit- seizoen constateerde de heer Valkier dat de zware nachtvorsten plaatselijk grote schade hebben veroorzaakt. „Zo men zelfs al niet van een misoogst kan spreken. Pas na de langste dag kan er meer zinnigs gezegd worden over hoe groot de oogstreductie in West-Europa zal zijn. Ook in het gebied van onze veiling is hier en daar zwarè schade, maar de verschillen zijn van bedrijf tot bedrijf en van ras tot ras onderling bij zonder groot". Volgens de heer Valkier zal de schade ae prijszetting in ieder geval wel beïnvloeden. ..Het behnr.ri. niet tot de onmogelijkheden dat we weer een seizoen tegemoc-t gaan met zeer goede harde fruitprijzer. Het jaarferslag en de balans over 1975 werden vlot goedgekeurd. Het batig saldo van ruim dertigduizend gulden werd in mindering gebracht op de slui trekening champignon verliezen. Voor zitter Valkier noemde het batig saldo 'niet zomaar een cadeautje of een mee vallertje. maar het resultaat van goed samenspel tussen leden, bestuur, di rectie en personeel van de veiling". Ook de commissie van toezicht vond het batig saldo blijkens haar verslag een goed resultaat gezien de algemene en forse kostenstijgingen in 1975. Voor het pakstation is een reorganisatie Nieuwe stichting winkelvoorzieningen Centrum Goes GOES - Ten overstaan van notaris mr. De Beijl te Goes is de oprichtingsactie gepasseerd van de Stichting Winkel voorzieningen Centrum Goes, die zich ten doel stelt het terrein aan de Krue- keimarkt lontstaan door de afbraak van de Schuttershof) een nieuw aan zien te geven door het stichten van winkels en andere gebouwen. Dat al les volgens een ontwerp van het ar chitectenbureau Sterenberg. In het bestuur zijn vertegenwoordigd de Goese Middenstands Centrale. Vroom Dreesnann Nederland BV en de Middenstands Financierings Maat schappij voor Bedrijfsobjeclen NV sdeze laatste instelling, kortweg MBO genoemd, is een dochtermaatschappij van de Middenstandsbank NV en zal optreden als financier en bouwheer). De bestuursleden zijn - namens de Goese Middenstands Centrale: de heren C R M. M. Linssen en J. J. Valkier: - namens Vroom Dreesmann Neder land BV: de heer G. G. M van Wese- mael; - namens MBO: de heer J. van Rus sen. De vergadenngen worden namens de gemeente als waarnemer bijgewoond door wethouder drs. J. Dijkgraaf, door de adviseur namens het CIMK drs. Th. W. L. van der Laar en door de rijkscon sulent voor handel, ambacht en dien sten voor de provincie Zeeland, de heer A. Korstanje. Zodra de door de stichting voor te be reiden plannen zijn afgerond, zal hier aan bekendheid worden gegeven op een openbare voorlichtingsavond. Ais contactpersoon treedt op de heer J. J. Valkier. doorgevoerd en het sorteerloon wordt aangepast^ waardoor de moeeli Ikheid bestaat de nadelige resultaten van het pakstation verder te bepleiten. De heer N. Filius uit Kortgene wees erop dat hij al eerder gepleit heeft voor het apart exploiteren van het pakstation. „Je kunt er geen enkel beleid voor uit stippelen. omdat het aanbod steeds wisselt", zei hij. Maar de heer Vallder wees erop dal dankzij de genomen maatregelen het verlies in dalende lijn ls. De veilingprovisie werd op het be staande niveau gehandhaafd: voor het op de veiling aangevoerde produkt en het conlraclprodukt betalen leden zes procent en gast-veilers acht procent en voor het buiten hel veilingterrein verhandelde produkt betalen leden vier procent provisie en gast-veilers zes procent. De heer Filius wilde het percentage dat leden moeten betalen voor huiten de veiling verhandelde produkten van vier naar vijf verho gen. Het bestuur voelde daar niet voor omdat men vreesde dat er dan wel licht onjuiste bedragen opgegeven zouden kunnen worden. Bovendien hanteert de zusterveiling in Krabben- dijke een zelfde percentage. De con tributie werd op 25 gulden gehand haafd. Collecte HEINKENSZAN'D - In de hervormde kerk te Heinkenszand heeft de extra collecte voor ae kerkvoogdij ƒ249.42 opgebracht. De collecte voor de kin derbescherming en jeugdwelzijnszorg bracht 144.21 op. Het verjaardags- fonds heeft ƒ248,50 over april opge bracht rADVERTENTIEi IV+itfUw installateur- Uw installateur: MAASAIR B.V.-THOLEN Ampèrestraat 1. Postbus 24, Telefoon (01660) 21 50 Afscheid R. J. Wasterval bij 'Hedenesse' C ADZ AND - Met een oecumenische dienst en een receptie neemt directeur R. J. Wasterval van het vormingscen trum Hedenesse in C adz and zondag 13 juni officieel afscheid als directeur. Zoals gemeld vertrekt de heer Wes- terval met ingang van 1 juli. De oecumenische dienst die ls voorbe reid door een groep jongeren, begint om vier uur s middags en wordt ge houden in gebouw 'Bron-MolenwateF. Om half zes begint een receptie waar gelegenheid is om afscheid van de heer Wasterval te nemen en kennis te ma ken met zijn opvolger, de heer N. M. P. Peterse. Deze treedt op 1 augustus in dienst als directeur van "Hedenesse". De receptie duurt tot zeven uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35