PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REACTORORDER VAN DE BAAN 'Vissers bereid ook in toekomst vismijn Colijnsplaat te gebruiken' OPEC komt niet tot prijsverhoging van olie STRIJD TEGEN OLIEKOEK HELMO BOETIEK General Electric deelt mee: g D7P Amerikaans-Russisch verdrag kernproeven Bezuinigings nota eind volgende week KABINET HOUDT VAST AAN VERPLAATSING PTT 219e jaargang no. 126 Zaterdag 29 mei 1976 (Van onze correspondent) WASHINGTON-DEN HAAG - De Zuidafrikaanse regering heeft, zo meldt onze correspondent in Washington, afgezien van de be stelling van twee kerncentrales bij het Amerikaanse concern General Electric en het Nederlands-Zwitserse consortium Rijn- Schelde-Verolme, Bredero en Comprimo. Volgens een woord voerder van General Electric hebben de Zuidafrikanen de order aan Frankrijk gegund. ZUID-AFRIKA GUNT OPDRACHT AAN DE FRANSE INDUSTRIE De Zuidafrikaanse stap werd bekend kort nadat dezelfde woordvoerder eerder had verklaard dat Zuid-Afrika geen tijdslimiet had gesteld voor het verkrijgen van een exportvergunning en financiële steun van de Verenigde Staten. Volgens General Electric gaat het hier niet om een contractbreuk, omdat de Zuidafrikanen vertegenwoordigd door hun maatschappij voor de elektrici teitsvoorziening, slechts in een zgn. 'letter of intent' in beginsel de inschrij ving van General Electric en de Neder landse bedrijven had geaccepteerd, af hankelijk van de exportvergunning voor de reactoren en bijbehorende brandstof plus een regeringskrediet. Van Amerikaanse kant was met de op dracht een bedrag gemoeid van 2.2 mil jard dollar. De kredietaanvrage be streek de somma van 260 miljoen dol lar De heer Stikker, voorzitter van het bestuur van Rijn-Schelde-Verolme. heeft vrijdagavond nog dat op de overwegingen zoals zij die in de brief aan de kamer heeft gesteld, nader onderzoek nodig is". Die overwegingen betroffen in hoofd zaak de vraag, hoe in Amerika de le verantie wordt afgewikkeld (General Electric is mede-leverancier), vooral afhankelijk van de houding van het Amerikaanse Congres, alsmede de ver anderende politieke ontwikkelingen in zuidelijk Afrika gedurende de laatste maanden „Gelet, op de procedures daaromtrent in Amerika, is het voor de hand liggend dat Nederland zich daar over oriënteert", aldus Den Uyl. De premier stelde dat alle contacten van de Nederlandse regering over de leverantie van onderdelen voor de Zuidafrikaanse kerncentrales, uitslui- tend zijn geweest met het daarbij be de Zuidafrikaanse regering voor mid- 'rokken bedrijfsleven Er is geen con- poging ondernomen om de kans op de order te behouden. Aan het kabinet zond hij een telegram met het verzoek dernacht te vragen om uitstel beslissing, 'omdat de limiet op 28 mei is gesteld'. Na afloop van het kabinetsberaad tact geweest met de Zuidafrikaanse regering. Hoewel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken onofficieel al bleek eerder op de avond uit opmer- had 'aten blijken voor het verlenen kingen van premier Den Uyl dat de Nederlandse regering zich niet wilde laten opjagen door de betrokken be drijven, die in de laatste dagen hebben getracht een beslissing op korte ter mijn te bewerkstelligen. WD-fractievoorzitter Hans Wiegel de exportvergunning te zijn, zijn er blijkbaar toch ruimere belangen in het geding gekomen. En daarbij zou het dan met name gaan om de geloof waardigheid van Kissinger's nieuwe Afrika-politiek. Volgens sommige zegslieden zouden de MERA, SPANJE - Op het strand, van het Spaanse Mera, in de buurt van La Coruna, wordt hard gewerkt om het strand te bevrijden van een dikke laag olie. die aanspoelde na de explosie van de tanker Urquiola in de haveningang van La Coruna. drong er nog vrijdagmorgen per tele- Zuid-Afrika hebben willen overha- gram aan de ministerraad op aan om ten om in ruil voor de exportvergun- dezelfde vrijdag een positieve beslis- ning zijn steun voor het Rhodesisehe sing te nemen over de door Rijn- Schelde-Verolme gevraagde kredietga- blanke minderheidsregime te vermin deren Kissinger's afkeuring voor het I PAGINA 2 1 oosterschelde I Het kabinet zal naar alle waarschijn- N 1 iijkheid volgende week beslissen overl 1 de Oosterscheldekweslie. De vissers 1 1 blijven voor dijkverhoging, de dljkgra-1 1 ven blijven daar tegen. I PAGINA 3 I ontvoering I Belgische diplomatendochter verkeert I - in Mexico - nog steeds in levensge-1 I vaar 1 PAGINA 4 I cyprus I Opinie en achtergrond: Cyprus. Grie- 1 1 kenland en Turkije. 1 PAGINA 7 I bunkeren I Het zee-aquarium van Vlissingen wordt fl 1 binnenkort gevestigd in een oude bun- 1 1 ker 1 I PAGINA 11 I auto 's 1 De autoverkoop in Nederland nadert H I dit jaar het half miljoen. omroep De omroepbegroting wordt joen besnoeid. met 12 mil- PAGINA 23 olympia Adri van Houwelingen leidt in Olvm- pia's Toer. ZATERDAGKRANT I PAGINA 17 I states 1 Tweehonderd jaar VS, Weg van Water- 1 I gale, terug naar de Founding Fathers. 1 I PAGINA 18 quakers 1 Het 'Quakerisme', stemmen uit. de ker- 1 1 ken; eigen tv-omroep in Leids zieken- 1 1 huis. I PAGINA 19 leupin 1 Na zestien maanden is de ontvoerde 1 1 consul Leupin nog steeds niet vrij. Lei- 1 I [enkUn^ige Kroriïek door" Hans War- 1 PAGINA 20 spirit Spiritisme in Zeeland. vissen Het visseizoen is open. rantie.. In dat telegram noemde Wiegel Rhodesisehe bewind zou moeilijk te verder uitstel volledig onverantwoord, rijmen zou zijn met steun aan Zuid- Premier Den Uyl wees er vrijdagavond Afrika zonder in conflict te geraken L, op. datde Nederlandse regering vast niet zijn eigen beleid laatste houdt aan de procedure die zij woens- Bovendien heeft Zuid-Afrika zich ver dag in een brief aan de tweede kamer moedelijk niet de inzet willen maken heeft meegedeeld. Dat betekent onder van een pijnl meer dat staatssecretaris Kooijmans sie in de VS. van buitenlandse zaken maandag naar AndvieSSeïl de Verenigde Staten gaat om daar ia n pijnlijke parlementaire discus- MINISTERS VERDEELD UITEEN van de Amerikaanse regering ten aan- zien van de levering van kerncentrales negatieve ontwikkeling. „Ik heb - - - geen enkele behoefte om de apar theidspolitiek in Zuid-Afrika te steu nen", aldus Andriessen, „maar de Ne derlandse regering heeft vergaande toezeggingen gedaan aan de betrok ken ondernemingen. Ik vind dit een betreurenswaardige gang van zaken. aan Zuid-Afrika. Staatssecretaris Kooijmans wordt pas eind volgende week weer in Den Haag terugverwacht, Deadlines „Er zijn ons verschillende keren 'dead- o_ oo lines genoemd zo verklaarde Moeilijk te aanvaarden dat de order (Van onze correspondent) DEN PASAR - De conferentie van de OPEC-landen (olie-exporterende landen) in Den Pasar op het Indonesische eiland Bali is vrijdagavond abrupt geëindigd. De olieministers gingen uit elkaar zonder tot een overeenstemming te komen over de verhoging van de olieprijzen. minister-president Den Uyl vrijdaga- Nederland is voorbijgegaan door vond na het wekelijkse kabinetsbe- het verloop van de tijd en niet door raad. „Er is daarbij op grote spoed beslissing van de regering", aldus aangedrongen. Maar de regering meent de reactie van oir. Andriessen. INSPECTIE OP ELKAARS GEBIED WASHINGTON - De Amerikaanse president Gerald Ford en de Russische par- tijsecretaris Leonid Brezjnjev hebben vrijdag tegelijkertijd in Washington en, Moskou een verdrag ondertekend dat het gebruik van kernexplosies voor vreedzame doeleinden aan regels bindt. Belangrijkste aspect van het nieuwe verdrag (waarover negentien maanden werd onderhandeld en dat nog de goedkeuring van de senaat behoeft alvorens het kan worden geratificeerd)- voor de eerste maal heeft de Sowjet-Unie ingestemd met Amerikaanse controle op Russisch grondgebied bij wijze van toezicht op de nale ving van het verdrag. i De nieuwe overeenkomst vormt het complement van een eerder verdrag dat de ondergrondse beproeving van kernwapens beperkt tot een kracht ter grootte van 150.000 ton tnt. Die afspraak kwam al in 1974 tot stand, maar zij zou pas in wer king treden wanneer ook op het terrein van het vreedzaam gebruik van kernontr ploffingen een verdrag zou zijn gesloten. Zowel voor wapenproeven als voor vreedzame ontploffingen (voor bijvoorbeeld de wijziging van belangrijke waterlopen) is nu een limiet van 150 kiloton vastges teld De ondertekening van het verdrag was oorspronkelijk al op 13 mei voorzien, maar naar het officieel heet 'om technische redenen' werd de ondertekening toen uitgesteld. De nieuwe OPEC-voorzitter, de Indo nesische minister voor mijnbouw dr. Mohamed Sadli. weet het mislukken van de conferentie aan onderlinge on enigheid. De olieminister van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering komt waar schijnlijk eind volgende week met de brief aan de tweede kamer waarin grootscheepse bezuinigingen In de overheidsuitgaven en de sector van de sociale verzekeringen worden aange geven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat deze brief deze week al bij het parle ment zou zijn gekomen, maar de lang durige kabinetsvergaderingen over de affaires rond de kerncentrale leverantie aan Zuid-Afrika en de Bloemenhovekliniek hebben wat dat betreft roet in het eten gegooid. Premier Den Uyl zei vrijdag na het we kelijkse kabinetsberaad, dat het 'wer ken tegen het horloge' zal worden. Het ligt in de bedoeling dat het kabinet in de loop van de volgende week nog en kele malen bijeenkomt om de discus sies over dc bczuinigingsnota en die over de structuurnota voor de Neder landse economie van minister Lubbers af te ronden Saoedi-Arabië, sjeik Jamani, was er sterk tegen dat de olieprijzen nu wor den verhoogd; ook Algerije was deze mening toegedaan. Andere landen echter wilden dat de olieprijzen op 1 juli worden verhoogd. Nu de OPEC-landen onderling het niet eens zijn geworden, betekent het dat de olieprijzen worden bevroren op het huidige peil. De kwestie zal op een vol gende conferentie, in december, in Quatar weer worden besproken. Maar het is ook mogelijk dat er tussentijds een vergadering wordt uitgeschreven. Minister Sadli noemde een termijn van twee maanden. In elk geval zullen de olieprijzen alleen worden verhoogd als alle OPEC-landen daar mee akkoord gaan. Het is voor het eerst sinds de sterke prijsverhoging in 1973 dat de lidstaten van de olie- exporterende landen het niet eens konden worden. De kans dat de OPEC uit elkaar zal vallen wordt uiterst gering geacht. Dit oliekartel is veel te machtig en veel te voordelig voor de lidstaten. De prijs- stop komt voor Indonesië en Perzië goed uit. want hun olie werd voor Ja pan en andere oliearme ontwikkelings landen te duur. Verhoging van de prij zen zou economische gevolgen hebben voor deze landen. In het slotcommuni qué onderstreepten de OPEC-landen hun solidariteit met de ontwikkelings landen. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl boudt vast aan de gedeeltelijke ver plaatsing van de centrale directie van PTT (3400 arbeidsplaatsen) van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. Aldus gisteravond minister-president Den Uyl tijdens zijn wekelijkse pers conferentie. Het aantal over te plaatsen arbeidsplaatsen blijft gehand haafd. Met het oog op de voorgenomen uitbreidig van de PTT-gelddiensten zal spoedig een begin worden gemaakt met het vestigen van een aantal nieuwe arbeidsplaatsen in Leeuwarden - de eventueel op te richten Postbank wordt daarbij niet uitgesloten. De ministerraad onderschrijft de conclusie van het betrokken onderzoek bureau dat- het beleid erop gericht moet zijn het vertrouwen van het PTT- personeel te herstellen. Daarom zal er een overlegorgaan komen onder voorzitterschap van staats secretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat, de bewindsman onder wie de PTT ressorteert), dat tot taak krijgt de problemen rondom de verplaatsing te bespreken en te adviseren over de oplossing daarvan. ZEVIBEL SCHRIJFT BRIEF AAN GEMEENTE KORTGENE: INSTEMMING MET VERMINDEREN MIJNPERSONEEL COLIJNSPLAAT - De vissers, die ai- tijd regelmatig gemijnd hebben in de vismijn te Colijnsplaat zijn bereid dat ook in de toekomst te blijven doen. Het bestuur van Zevibel zal dit per brief meedelen aan de gemeenteraad van Kortgene. die 3 juni weer zal ver gaderen en de problemen rond de vismijn verder zal behandelen. Dit besluit werd vrijdagmorgen met algemene instemming genomen tij dens een door de Vereniging tot be vordering van de Zeeuwse Visserijbe- langen Zevibel belegde vergadering met de vissers van Colijnsplaat in ho tel 'Zeelandia' aldaar. Ook zijn de vissers bereid bij terug brengen van het personeelsbestand van de mijn tot twee man. zelf mee te werken bij bepaalde handelingen, die voor het vismijnen nodig zijn. De vis sers hopen, dat de gemeenterad er dan toe zal besluiten de vismijn te Colijn splaat - die zoals bekend op de nomi natie staat te worden gesloten van wege de grote tekorten - open te hou den. Van een sluiting per 1 juli. zoals het gemeentebestuur voorstelde, wil- den de vissers niets weten; „Te gek om los te lopen." werd er ter vergadering gesteld. Zevibels voorzitter A L. S Lockefeer bracht verslag uit van de besprekingen van de 'werkcommissie vismijn", waarin naast vertegenwoordigers van de visserij ook de gemeente Kortgene en een lid van het college van gedepu teerde staten zitting hadden De heer Lockefeer kon mededelen dat Kort gene bepaalde bedragen zal krijgen, die voor een deel de tekorten op de vismijn kleiner zullen maken, „maar in de toekomst zijn verdere subsidies van rijkswaterstaat niet te verwachten Tekorten De heer Lockefeer wilde hel probleem van de tekorten niet bagatelliseren, „maar het is niet alleen de gemeente Kortgene, die tekorten op haar mijn heeft. Volgens ramingen zal de ge meentelijke vismijn in Vlissingen in 1976 een bedrag van 175.000 gulden tekort hebben, en die van Breskens 103.000 gulden." Volgens de Zevibelvoorzitter had de vismijn van Colijnsplaat dit jaar tot en met april een aanvoer ter waarde van ƒ700.000 tegenover dat tijdvak vorig jaar één miljoen gulden. „De gemeente zegt „het is nu een 'rottijd', maar wij zeggen: het gaat maar over vier maan den. dat is nog geen heel jaar." Ook de circulaire, waarin de gemeente Kort gene de vissers heeft gevraagd naar nun toekomstige bereidheid om in Co lijnsplaat te blijven mijnen, kwam ter sprake. „Volgens de gemeente is het resultaat mager, omdat van de 12 vis sers die hadden gereageerd er vier zonder meer bereid waren dit toe te zeggen, zes onder voorbehoud, er twee niet bereid bleken en drie geen antr woord gaven." rijii illig De heer A. Sinke. lid van de werk commissie betoogde dat dit toch bete kent dat 90 c'r positief heeft gerea geerd. „Wij willen wel meewerken, en komen mijnen, maar dan op vrijwil lige basis, zoals we trouwens ook de laatste maanden al wel hebben ge toond," voerden de vissers aan. „Maar je kunt je hierop nooit met een hand tekening vastleggen." De heer M. Siereveld, eveneens lid van de werkcommissie. vond dat de ge meente Kortgene zich hierin wat te bu reaucratisch opstelt; „Visserij is een zich verplaatsend bedrijf. Je kunt nooit met je handtekening waar maken dat je met een bepaalde omzet ergens zal aankomen. Dat is niet te garanderen." De heer Lockefeer was het met dit laatste eens. maar vond dat een ge meente ook wel 'gedekt' moet zijn. (Slot zie pagina 6 kolom 4) F-schaal niet van toepassing fin de discussie rond de af- sluiting van de Oosterechelde ls sinds enige tijd een onwe zenlijk element geslopen: in sommige kringen doet men het voorkomen alsof de scheidingslijn tussen 'openhouders' en 'afsluiters' tevens een politieke grens tussen links en rechts zou zijn. Volgens deze opvatting zouden progressieven tot de voorstanders behoren van openhouden-met-dljksverhoging, ter wijl verder in deze beeldvorming de conservatieven tol de afsluiters wor den gerekend. Zelfs gaat men zover dal ook het omgekeerde wordt betoogd: een goed progressief dient vóór dtjks- verhoging te zijn. een waarmerk waarmee zou kunnen worden gemeten of hij wel achttien-karaats is. In de verte doet deze zaak denken aan de bekende F-schaal waarmee de Duitse socioloog Theodor W. Adorno meende de autoritaire persoonlijkheids-truc- tuur te kunnen vaststellen. Uitgangs punt van zjjn theorie was dat politieke economische en maatschappelijke denkbeelden van een mens met zijr karakterstructuur hebben te maken kent men zijn denkbeelden, dan kenl men zijn karakter. Zou er ooit een tesl moeten komen ter bepaling van eer, Nederlandse (ofeen Zeeuwse) F-schaal dan zouden sommigen het aanhanger van de 'afslultings'-gedachte zondei twijfel als een conservatief wezens kenmerk beschouwen. De afgeloper week is echter gebleken hoe verkeert een dergelijke beeldvorming ls. We doelen hier op twee gebeurtenis sen. In de eerste plaats op de aanvaar ding van een motie, vorige week vrij dag in de staten van Zeeland, waarin ten sterkste werd aangedrongen op de uitvoering van een 'pijlerdam'. dat wil zeggen een afsluiting die de eb- en vloed beweging in de Ooster- schelde intact laat. I in de tweede plaats I JlOMjn doelen we op de l—— aanbieding van een brief - woensd ag jl. - aan minister Wes terterp. in welk stuk een groep Zeeu wen een zelfde standpunt verdedigt als in de statenmotie tot uiting kwam. De staten aanvaarden deze motie vorige week met slechts vijf stemmen tegen: de PPR. het lid van de Boerenpartij plus de (ten aanzien van dit onderwerp dissidente) Pvd A-er Roels. Beteken t dat nu dat de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten - zij was dus vóór de motie - minder links zou zijn dan diegenen in deze partij (of in andere politieke groe peringen van een linkse signatuur), die menen dat alleen dijksverhoging voor de Oosterschelde een aanvaardbare oplossing ls Is het lid van de Boeren partij door tegen de motie te stemmen van de ene minuut op de andere een linkse radicaal geworden? Welnee, het denken over de Oosterschelde is niet partijgebonden. He, bleek ook uit de eerderge noemde brief! Daaronder staan namen van mensen uit allerlei partijen en groeperingen. De voorzatter van het gewest Zeeland van de PvdA - burge meester Schouwenaar van Brouwers haven - is er bij en PvdA-senator Ver burg. Er zijn ondertekenaars uit de WD en het CDA, uit kringen van maatschappelijk werk en het onder wijs. er heeft een arts getekend, zo ook diverse burgemeesters. Via deze brief hebben de ondertekenaars een opvat ting verwoord, die in Zeeland óók be staat, al lijkt die de afgelopen maan den naar de achtergrond'gedrongen: in de publiciteit heeft namelijk de dijks verhoging door allerlei ontwikkelingen sterke accenten gekregen. De brief legt nu het accent elders. Deze opvatting heeft echter niets te maken met de po litieke signatuur van de onderteke naars: er is reden om daarop met na druk te wijzen gelet op de toekomstige discussies over de Oosterschelde. Wanneer namelijk de definitieve voor stellen over deze aangelegenheid in de kamer in behandeling komen - men mag hopen dat ze een 'pijlerdam' zul len behelzen - dan is er geen reden nóch voor het kabinet nóch voor de kamer om daaraan politieke conse quenties te verbinden. De opvattingen over de Oosterschelde gaan immers dwars door de partijen heen. Boven dien is de F-schaal niet van toepas sing: het is niet mogelijk om na te gaan of iemand wel een goed socialist is door hem te vragen of hij toch wel tegenstander is van elke vorm van Oosterschelde-afsluiting. Wanneer men daar rekening mee houdt wordt al thans één onzuiver element uit de toch al zo emotionele discussie geweerd. Geen akkoord over gebruik maanrijkdommen GENEVE tRTRi - Het symposion dat de Verenigde Naties gedurende vier weken in Genève hebben gehouden over het regelen van de exploitatie van de grondstoffen van de maan is vrijdag zonder akkoord geëindigd. De deskundigen dichtbij overeen stemming over de artikelen van een verdrag waarover ze het ai vijf jaar hebben, maar zij struikelden over voorstellen de rijkdommen van de maan uit te roepen tot gemeenschap pelijk erfgoed en bezit van het mens dom. Ontwikkelingslanden tonden dat de geïndustrialiseerde landen niet het ei gendom over de grondstoffen van de maan zouden moeten oveisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1