Vernieuwing zeehospitium Zonneveld dwingt respect af Echtpaar Smaardijk zestig jaar getrouwd Diamanten huwelijksfeest echtpaar Francooy Prom-concert in Middelburg VRIJDAG 28 MEI 1976 MEVROUW BOERTIEN BIJ OFFICIËLE OPENING: Groep '3x2' exposeert in Middelburg „LAAT LIEFDE EN GEDULD DE HOEKSTEEN ZIJN' OOSTKAPELLE - „Wat hier tot stand gebracht is, dwingt respect af'. Dal zei woensdagmiddag de echtgenote van de commissaris der koningin, me vrouw J. B. Boertien-Velema bij de opening van het vernieuwde zeehospi tium 'Zonneveld' in Oostkapelle. Me vrouw Boertien opende het kinderre validatiecentrum door de naam 'Zon neveld' boven de ingang van het com plex te onthullen. Vervolgens hield zij in de recreatiezaal ten overstaan van een groot aantal ge nodigden een korte toespraak Me vrouw Boertien vertelde daarbij dat zij graag op de uitnodiging voor de ope ning - haar eerste ofïicièle daad als commissarisvrouw - was ingegaan. Voor haar huwelijk was zij zelf ook werkzaam in de kinderzorg. In haar toespraak gaf mevrouw Boer tien een korte terugblik op de tot standkoming van de nieuwbouw Deze is in zes jaar tijds - na evenzoveel jaren van voorbereiding - tot stand gebracht en kwam vorig jaar gereed. De nieuw bouw omvat een aantal paviljoens en een zusterhuis, een centraal gebouw met een administratievleugel, een school en een instructiebad Van 1969 tot vorig jaar werd deze nieuwbouw - kosten zo'n 12 miljoen gulden - in vier fasen tot stand gebracht. Mevrouw Boertien zei woensdag dat deze nieuwe behuizing tot een woord van erkentelijkheid dwingt aan allen die er aan meegewerkt hebben. Het be langrijkste vond zij echter de manier waarop in de nieuwe omgeving ge werkt wordt. Zij sprak dan ook de wens uit dat in de toekomst ook de hoekstenen van het werk in 'Zonne veld' liefde en geduld zullen zijn. Mevrouw Boertien was ingeleid dooi de voorzitter van het bestuur van Zon neveld. de heer P. J Hupkes. Deze memoreerde het ontstaan van het zee hospitium in 1909 en liet daarbij uit komen dat er in die tijd sterke bezwa ren opgingen tegen de vestiging. Sommigen in Domburg zagen het hos pitium - opgezet voor de behandeling van tuberculose - toen als een aantas ting van de badplaats De positieve instelling van velen tegenover 'Zonneveld' nu bracht de heer Hupkes tot uiting in een nadruk kelijk dankwoord. ..Het zal u duidelijk zijn dat het huidige 'Zonneveld' tot stand is gekomen dank zij de mede werking van diverse overheden en par ticulieren". aldus de vooratter. De heer Hupkes dankte daarbij met name zijn voorganger, de heer W de Graaf. Deze heeft - zoals hij het uit drukte - het leeuwendeel van de 12 jaar die met de nieuwbouw gemoeid zijn geweekt als voorzitter voor zijn re kening genomen Instrument Na de openingshandeling van me vrouw Boertien noemde geneesheer- directeur. dokter H. A. Roebers het nieuwe Zonneveld 'een prachtig in strument om in te werken en mee te werken'. ..Deze dag is bijzonder be langrijk voor degenen die hier werk en verblijven", hield hij de aanwc De genodigden werden vervolgens de gelegenheid gesteld het complex in groepjes te bezichtigen Dokter Roebers vertelde daarbij dat het een grote uitzondering is dat een grote groep mensen in 'Zonneveld' komt kijken als iedereen daar aan het werk is. Omdat het een feestdag is zijn de kinderen bereid u te ontvangen, want meestal zijn zij niet bereid om bekeken te worden", aldus de geneesheer-directeur Na de bezichtiging werden in de re creatiezaal nog enkele toespraken ge houden. Burgemeester P A. D. H. Die penhorst van Domburg zei daarbij als eerste dat het gemeentebestuur ook wel een beetje trots is op het nieuwe 'Zonneveld' Ook voor de toekomst zegde hij het revalidatiecentrum alle medewerking van het gemeentebes tuur toe Overigens moest de burge meester tot zijn spijt erkennen dat het de gemeente niet was gelukt om de strandovergang in de omgeving van 'Zonneveld' aan te pa.- sen aan het ge bruik door de bewoners met hun rol stoelen Hij beloofde echter hier in de toekomst verder voor te ijveren Na hem sprak de inspecteur voor hei buitengewoon onderwijs in Zuid- Nederland de heer H Hofstra een feli citatie Hij richtte zich vooral op de school op 'Zonneveld Hij wees de leerkrachten er echter op dat de nieuwe huisvesting niet betekende dat men er nu was ..Jullie hebben je nieuwe school, maar nu pas gaat het bouwen aan de school beginnen" Ontwikkeling Hij doelde daarmee op de ontwikke ling van de leerlingen. Deze ontwikke ling moet - zo benadrukte de inspec teur- in het geheel op 'Zonneveld' een belangrijke plaats innemen. Hij wees er in dit verband op dat de gezond- - heidskundigc zorg beslist niet de B R A IV1IVI ET J E D U IM P enige kant is. Geneesheer-directeur Roebers liet overigens weten dat de woorden hem uit het hart gegrepen Namens de bouwer en ontwerpers sprak ïr P J T Hooft van architecten bureau Rothuizen en 't Hooft Hij be nadrukte dat de 6 jaar werken op Zon neveld voor hem inspirerend waren geweest Nadat hij twee tijdens de bouwtijd overleden uitvoerders - de heren Cyvat en Wondergem had her dacht bood hij als geschenk twee luchtfoto's van het nieuwe 'Zonneveld Namens de personeelsvereniging van 'Zonneveld' bood mejuffrouw M. BAk- ker dokter Roebers een cheque voor de aanschaf van toneelverlichting aan Zelf maakte dokter Roebers de aan bieding van een enveloppe met inhoud van.het tehuis voor lichamelijk gehan dicapten 'De Schans' in Goes - waar een aantal vroegere bewoners van Zonneveld' gehuisvest zijn - bekend MIDDELBURG - Vanal morgen, za terdag. presenteert de Zeeuwse kun stenaarsgroep '3 x 'i' haar pinksterex- positie in de Vleeshal van het middcl- hurgve stadhuis. De /.es van "3 x V hebben in de Vleeshal ruim zestig werkstukken in een even w ichtige, ruime schikking bijeengebracht. De 'zes' dat zijn Andries Minderhout. Pe ter de Jong Jan llaas. Anloine Mes. Leonard Maas en Sander Littel. die de plaats heeft ingenomen van Jan van Bonden 'stomverbaasd over besprekingen zuivelfusic" UTRECHT - Kaderleden van de voe dingsbonden FNV. de industriebond NKV en de l'nie BLHP hebben woens dag een telegram gestuurd aan de Centrale Coöperatieve Cainpina in oprichting over de voorgenomen fusie van de zuivrleooprraties in Zui- N'ederland. In dat telegram zeggen de honden, dal ze 'stomverbaasd en tele urgesteld zijn over de stand van za ken bij de fusiebrsprekingen. ■Ikprtjs moet kennelijk worden De zes zijn GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 16-17.30 uur uitz. Nomen Nescio. HULST - StrLiduinazïekenhuis. 15.05- 17.30 uur. uitz. Radio Nightingale. MIDDELBURG - Concertzaal. 20.30 uur: Weense avond door groep 'Papil- Ion' LTS-Klarenbeek. 20 uur: Maranatha- conferentie Miniatuur Walcheren geopend van 9.30-17.30 uur SINT-PHILIPSLAND - De Wimpel. 20 uur. Urker visserskoor 'Crescendo'. TERNEUZEN - De Kousepael. 20.30 uur lezing Hubert Lamp. Bethel, 19-20.30 uur: jeugdpostzegel- ruilbeurs. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 19 uur: The sound of music, 22.30 uur: Poppen aan een touwtje. 18 jr.. 14 Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Luxor. 20 uur: Masli. 18 jr. HULST De Koning van Engeland. 23 uur: Black Emanuelle. 18 jr.. 20.30 uur: Soldier blue. 18 jr.. 20 uur: Mash. 14 jr MIDDELBURG - City. 20 uur: Losprijs. VLISSINGEN - Alhambra. '20 uur: Ge jaagd door de wind, 14 jr GOES - Lunchcafë Stadhuis: expositie Lodewijk Bruckman. HE1LLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen HULST -Bibliotheek. 10-12 en 13-17.30 uur: expositie 'Kunst Uitleen'. MIDDELBURG - Vleeshal: expositie 3 x 2'. Zeeuws Kunstenaarscentrum: exposi tie Jan Haas Zeeuws Museum: 'European Art and my reflection' van Paul Bonger. Rijksarchief. 9-12.30 en 13.30-17 uur: kinderzorg in Zeeland. Galerie Contrast. 10 30-17 uur: 16e, 17e en 18e eeuwse meubelen. HOOGELANDE - Kapel van Si- Maarten, il- 21 uur: loto-expositie Joop Neeljes. OUtVERKERK - 'De vier bannen'. 11- 19 uur. expositie 'Het geheimzinnige leven op duistere diepten' TERNEUZEN - Museum. 14-17 uur. expositie handwerk en porselein. Stadhuis - World Press Photo Galene 'Des Beaux Arts': expositie werken Janus Nuiten. IJZENDIJKE - Streekmuseum West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Markt, geopend van 10-17 uur NOORD- EN MIDDEN-ZEELAND - Goes, lel 01100-14444 ZEEUWSCH-VLA ANDEREN - Ter- neuzen. tel. 01150-4444 THOLEN EN SINT-PHILIPSLAND - TeL 0011. TE VLISSINGEN GEOPEND VLISSINGEN - In Vlissingen is nu ook een Brammetje Dumpzaak. waar men terecht kan voor dumpgoedren. vrije tijdskleding en diverse andere artike len. waarvoor men voorheen de zaak in Middelburg voor moest bezoeken. „Het bleek, dal onze klantenkring veel bestond uit Vlissingers en zodoende hebben we toen besloten hier ook een zaak te openen", aldus eigenaar A. H. Vreeke. burg. De heer Smaardijk heeft tot zijn 65ste jaar een rijwielhandel gedreven op de hoek Korte Noordstraat/Zuidsingel, op de plaats waar nu de kazerne staat. Hij begon zijn zaak in de crisisjaren nadat hij werkloos was geworden. Voor die tijd was de herr Smaardijk bij verschil- NCVB BIJEEN Brand in clubgebouw vc Vlissingen 29 EN 30 MEI 1976 Centraal alarmnummer: 01100-14444. Ambulance bij ongevallen: 01184- 12323 Vlissingen: za. 0.00-24 uur: J Meijer. Juüanalaan 7. tel. 12225. zo. 0.00-24 uur: F. G. Snijder. Bilderdijklaan 7. tel. 13933: spreekuur op Julianalaan 7. van 12.30-13 uur en 17.30-18 uur. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen: 12.30-13 uur en 17.30-18 uur. Middelburg: za 0.00-24 uur: A. P. Bruynzeel. Groenmarkt 17. tel. 12635. zo. 0,00-24 uur: M. Reijerse. Seisweg 29 tel. 13456. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen: 12.30-13 01180-12919 Tandarts: Spreekuur: za. en zo. 11-12 uur: P. Bruynzeel. Londense Kaai. 7 Middel burg tel. 01180-25963. Dierenarts: Consult alleen na telefonische af spraak ivisites aanvragen van 0800- 09.00 uur Apotheken: De dienst van elke apotheek vangt aan te Middelburg om 18.00 uur en te Vlis singen om 17.30 uur en eindigt vrij dagmorgen daaropyolgend. Middelburg: L. v. d. Boogert. Vrijland straat 79. tel. 27471. Vlissingen: D. H. v. d. Kleine Mulder. Singel 9 tel. 12730. Wijkverpleegsters: Kruisvereniging Walcheren-Oost Mid delburg en Nieuwland: A. Jasperse. Nassaulaan 169. Middelburg tel. 17.30-18 uur Middelburg-Zuid: Patiënten van dr. Jansen, Dr Perquin en dr. Kodde, zie dienst onder Souburg, Nieuwland en Arnemuiden Souburg. Nieuwland en Arnemuiden: Oranje-Groene, za 09.00-zo. 24.00 zenburglaan 133 01180-26824 Spreekuur voor dringende gevallen: 12.30-13 uur en 17.30-18 uur Gapinge. Grijpskerke. Oostkapelle. Domburg. Aagtekerke. Oostkapelle, Grijpskerke. Serooskerke. StrLaurens, Vrouwenpolder. Vccrc en Gapinge. E. Vogelaar. Markt 36. Veere tel. 01181- 339. Wit-Gele en Groene ir P. Kodde. Ro- Kruis Vlissingen A. M. van Sabben. Middelburg, tel. Sottegemstraat 22. tel. 12914. Oranje-Groene Wit-Gele en Groene Kruis Souburg en Ritthem. W Verha gen. Burg. Stemerdinglaan 119. Sou burg tel 01183-61541. Serooskerke. Vrouwenpolder. Veere en Koudekerke. Meliskerke. Biggekerke. Zanddijk. A. C. Kousemaker, Toren- Zoutelande en Westkapelle. vr. 19 ma, straat 46. Serooskerke tel 01189-1212. 08.00 uur: Adrie Mijnders, Zuidslr 14. Westkapelle. Zoutelande. Koudekerke Zoutelande tel. 01186-1765. en Domburg: vr. 18-zo 24 uur: P. K Verloskundige: N lorli-.i'der. Middelburgsestraat Kuudekerke. tel. 01185-1231 Woensdag werd de zaak open gesteld voor vrienden en bekenden: vandaag vrijdag, is de zaak voor de klanten geopend. Brammetje Dump is geves tigd in de Walstraat-promenade in het pand waar vroeger de firma Boonman huisde. Sinds december werd de zaak daag. vrijdagmiddag om vijf uur. be de ruimte gekomen in de Vleeshal en hebben zelf. veelal op panelen, hun collecties geschikt. Antome Mes zond tien gouaches «een serie strandhuisjes) in. Andries Minderhout is vertegen woordigd inet 22 monotypes, van beeldhouwer Peter de Jong ziel men een zevental werkstukken. o,m, in Franse kalksteen, wit marmer en brons. Jan Haas zond zes potloodteke ningen in. enkele etsen, een viertal crayontekeningen en twee objecten. Leonard Maas benutte zijn deel' van de Vleeshal om zijn Bouw. serie I' te laten zien. een vijftal werkstukken rond verschillende steensoorten Voorts ziel men van Leonard Maas potloodtekeningen Sander Liltcl tens lotte brengt als potloodtekeningen een cyclus rond interieurfragmc-nien en voorts tempera-schildenngen en een olieverfschilderij. Zaterdagmorgen om tien uur gaat de tentoonstelling voor het publiek open. De expositie is tot en met zondag 13 juni dagelijks van 's morgens tien tot s middags vijf uur te bezichtigen uit gezonderd op maandagmorgen 31 mei. Dan is de tentoonstelling alleen 's middags geopend, van twee tot vijf uur Op ipinkslerimaandag 7 juni zul len echter de 'normale' openingstijden over de gehele dag aangehouden wor den. Er is ook een avondopenstelling: op de vrijdagavonden wordt de slui tingstijd verlegd naar tien uur, Van- MIDDELBURG - Met een receptie lende bedrijven werkzaam als voor vrienden en kennissen en een draaier-bankwerker feest voor dc familieleden vierde het Het echtpaar kreeg vijf kinderen waar- echtpaar J. Smaardijk. J. Smaardijk- van er nog drie in leven zijn. Een doch- Baaijens woensdag hun 60-jarige brui- ter emigreerde naar Canada en een loft in de Brasserie te Middelburg. De zoon woont in Amerika Verder zijn er beide echtelieden, respectievelijk 83 9 kleinkinderen en 6 achterkleinkinde en 80 jaar, genieten nog een redelijke ren gezondheid en wonen in hun huisje Tijdens een drukbezochte receptie kon de Penninghoeksingel te Middel- het echtpaar naast gelukwensen een groot aantal bloemstukken in ont vangst nemen Ook waren er de ge bruikelijke telegrammen van de ko ningin en de commissaris van de ko ningin in Zeeland. VROUWENPOLDER - De NCVB afde ling Vrouwenpolder hield haar maan delijkse bijeenkomst. De presidente, mevrouw N Joziasse-Louwerse. opende de vergadering met schriftle zing. meditatie en gebed Mevrouw Jongstra-Koerselman. behandelde het onderwerp 'Verdraagzaamheid'. Op 2 VLISSINGEN - Een binnenbrand juni wordt een streekvergadenng ge- heeft donderdagmiddag enige schade houden te Serooskerke Ko de Korte aangericht in het clubgebouw van de houdt dan een lezing over 'IJsland, een v.c. Vlissingen. Waarschijnlijk is de zwerftocht tussen gletsjers en vulka- brand ontslaan door kortsluiting. nen.' Op het moment dat de brand uitbrak was er niemand aanwezig in het club gebouw Het. vuur werd ontdekt door omwonenden, die op een gegeven mo ment rook uit de schoorsteen van het clubgebouw zagen kringelen. Men waarschuwde de VBlissïngse brand weer en toen die aankwam was het vuur al zo hevig, dat nog maar ternau wernood kon worden voorkomen, dat. het nabij gelegen clubhuis van de speeltuinvereniging Vlissingen-Oost NCVB vergaderde SOUBURG - De afdeling Souburg van de NCVB hield ëén dezer dagen de laatste ledenvergadering voor de va kantie in zaal 'Rehoboth' onder leiding van de presidente mevr. S. Leijnse-de Wolff. Ds. Joosse. ziekenhuispredikant uit Vlissingen. verzorgde deze avond met als onderwerp: 'Geestelijke verzorging ook vlam vatte. Na ongeveer een uur in het ziekenhuis'. De eerstvolgende was men de brand meester de schade d(? vakanüe za, zijn 2g opgeknapt en de ruimte lijkt veel op de zaak in Middelburg. Ooit in de Wal stra at heeft men gekozen voor twee verdiepingen en is hetzelfde assorti ment. goederen te koop gesteld. Die va riëren van gereedschappen, hifi- apparatuur. regenpakken, rekenma chines. windbuksen, slaapzakken, sportbenodigdheden. opblaasboten, rugzakken, autobenodigdheden. val helmen. klokken en wekkers, kam peeruitrustingen tot vrijetijdskleding. waarvoor de bovenverdieping is inge richt Zeven paskamers zijn ingericht waar men rustig de kleding kan pas sen. Het geheel is omgeven door diverse lampen, wat de 225 vierkante meter oppervlakte tellende ruimte een aparte sfeer geeft Aan de muren werden rek ken gemonteerd, waarin het gehele as sortiment is opgestapeld Diezelfde rekken zijn beneden gebruikt Een aparte hoek is ingericht voor de dumpgoederen, waar - vooral bij de jeugd zeer populaire - soldatenkledij enzovoorts kan worden gevonden Ook de buitengevel is veranderd en in de dumpsfeer gehouden. Lichtgroene tegeltjes en een luifel sieren de buiten gevel op Voor het personeel zijn bin nen nog enkele magazijnruimtes en een keuken ingericht Bedrijfsleiding zal worden gevoerd door het echtpaar Van der Linden. Het openstellen van de zaak gaat. gepaard met enkele aan biedingen Wedvlucht MIDDELBURG - Zaterdag hield de poslduivenhoudersverenlging 'De Telegraaf te Middelburg een wedvlucht vanuil Moulins. De duiven werden om 7.30 uur gelost met ZW wind. Aantal duiven in cours 116. De eerste tien prij zen werden als volgt verdiend: 1 Che Beeken 2 gebr Stam. 3 en 8 A. Abee. 4 en 10 M Karstanje. 5 en 6 C Hoek en Zn 7 A J. Sturm. 9 H. v Ginkel. Jeug- duitslag. 1. 2 en 3 G. Baan. Eerste duif 1103 mpm. Laatste duif 939 mpm. MIDDELBURG - Zaterdag hield de poslduivenhoudersverenlging De Telegraaf te Middelburg een wed vlucht vanuit Survielliers. De duiven werden om 6.40 uur gelost met. ZW wind. Aantal duiven in concours 241. De eerste tien prijzen werden als volgt verdiend: 1 C Hoek. 2 A. Davidse. 3. 5. 8 en 9 A. Abee. 4 J. Jonkheer. 6 en 7 W. Walraven. 10 K Brand. Jeugduitslag: 1 A. Davidse. 2 G. Baan. 3 G. Baan Eer ste duif 1257 mpm Laatste duif 1169 mpm. MIDDELBURG-Te midden van fami lie en kennissen vierden de heer P. M. Francooy en mevrouw F. C'. Francooy-Nederhand woensdag hun 60-jarige huwelijksfeest in het Neder lands Koffiehuis te Middelburg. Beide echtelieden zijn geboren en ge togen in Middelburg. De heer des hui zes is 89 jaar en zijn vrouw 85 jaar Het echtpaar woont nog zelfstandig en sa men doen ze het werk. De heer Fran cooy is evenals zijn vrouw nog goed ter Boertien been en iedere donderdag gaat hij vanaf de Julianastraat waar zij reeds lang wonen naar de weekmarkt Voor zijn pensionering werkte de heer Fran cooy als kleermaker. Het echtpaar heeft 2 kinderen. 8 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. Naast een groot aantal bloemstukken waren er ook ge lukstelegrammen. onder anderen van Koningin Juliana en de commissaris van de koningin in Zeeland, dr C •elligg* de rokken bcdrij- n Bij de fusie i Brabant en werken tinge er zijn 20 000 ven," aldus het tel zijn zes coóperatl Limburg betrokkei veer 5000 mensen veehouders bij aai bonden zijn voor de fusie, die op 1 juni een feit had moeten zijn. maar er is nog steeds geen akkoord over de sociale aspekten. De bonden hebben nu op nieuw hun voorwaarden op schrift ge- 4 juni concrete Die voor- •nde werkge- 11 jk gespreid in de fusie in ken roOpera- beleitLsplan met bt- e ondernemen activi- ilsatles. en mstelling deldtngvan een fusie- gint een 'voorbezichtiging' voor geno digden en relaties van de groep '3 x 2'. Bij ieder werkstuk op de tentoonstel ling vindt men de naam van de kun stenaar. de titel van het werkstuk, de prijs en het subsidiebedrag, waarop men bij aankoop mag rekenen. Harry Stoneham concerteert in Middelburg MIDDELBURG - Zaterdag geeft de Engelse organist Harry Stoneham in de Middelburgse schouwburg een concert. Het concert begint om 20.00 Het optreden is op touw gezet door de firma Mossel Versteeg BV. die in het verleden al eerder concerten regelde met mensen als Jimmy Smith. Jacky Davis en Pete Colley. Stoneham. die 3 concerten in Nederland geeft, is slechts een keer te beluisteren in Zeeland. Hij wordt één van Engelans beste organis ten van dit moment genomemd en heeft veel topstarren begeleid. Hij be hoorde Lot het gevolg van prominente mensen als Bing Crosby, Muhammad Ali en Duke Allington. Ontruiming gelast pand Middelburgs Klein Vlaanderen MIDDELBURG - In een kort geding aangespannen door- de gemeente Middelburg, heeft de pre sident van de arrondissementsrecht bank te Middelburg de ontruiming binnen acht dagen gelast van het pand Klein Vlaanderen 52. Dit pand w erd in november van het vorig jaar. zondat dat er sprake was van enige huuro vereenkomst. door de jongeman S. be trokken. De gemeente, die het pandje in eigen dom heeft, wil dit op wat langere ter mijn slopen. Tot die tijd wil de ge meente het huis in gebruik geven bij de Stichting Vrijetijdscentrum 'De Beuk'. De jongeman misleidde in no vember de dienst van gemeentewerken Middelburg door hier aan te kloppen om de sleutel met de mededeling dat hij namens 'De Beuk' kwam. Toen het kort geding voor de rechtbankpresi dent diende, is namens de gemeente Middelburg gesteld, dat vervangende woonruimte voor de jongeman be schikbaar is. Binnen acht dagen na het 'betekenen' van het vonnis moet het pandje nu ontruimd zijn. antwoorden op hun waarden omvatten blijvt legenheid - zoveel moge over het totale gebied - v< nemers die bij dc start va dienst zijn van de betrok ties, inspraak van de val tzo mogelijk een uit de w kiezen bestuurslid*, aan ciale beleid, trekking tol i teilen en rco van een fusie begeleidingscommissie AVG-districtsbestuurder P Kenter van het NKV In Zeeland, kon donder dagavond desgevraagd niet meedelen of er olk Zeeuwse arbeidsplaatsen in het geding zijn. ..Ik heb er nog geen enkele kijk op." aldus de heer Kenter ..Ik weet dat de besprekingen erg moei lijk verlopen, maar verder beschik ik nog over geen enkele informatie" De districtsbestuurders F. de Roo <NVV> en P. Minnaard *CNV> waren voor commentaar niet bereikbaar. Open huis 'Stad en Landschap' MIDDELBURG - Hel sledebouwkun dig adviesbureau 'Stad en Landschap' in Middelburg heeft zijn intrek geno men in hel voormalige Zeeuws Mu seum aan de Wagenaarstraal in Mid delburg. Tot nu toe was het bureau gevestigd in een pand aan de Dam. Ter gelegenheid van de nieuwe huis vesting. waar men na een grondige op knapbeurt zijn intrek heeft genomen, houdt Stad en Landschap' op 11 juni vanaf drie uur s middags een open huis. Wet regelt de aansprakelijkheid voor schade door 'kernongevallen' DEN HAAG - Op voordracht van staatssecretaris De Goede van finan ciën is een wetsontwerp ingediend, dat een regeling omvat omtrent de aansprakelijkheid voor schade door kernongevallen. Tegelijkertijd is een wetsontwerp ingediend tot goedkeu ring en uitvoering van de verdragen van Parijs en Brussel van resp. 1960 en 1963. die op deze regeling betrek king hebben, aldus het ministerie van financiën. Deze wettelijke regeling die weinig verschilt met de huidige - tijdelijke - voorziening die van 1965 dateert, geldt uiteraard ook voorde kerncentrale van de PZEM te Borssele. De PZEM is on verkort aansprakelijk voor elke schade aangericht aan personen en elke schade toegebracht aan goederen of vermogen, die veroorzaakt is door een kemongevaL De aansprakelijkheid van de PZEM onder de huidige regeling gaat tol een bedrag van 50 miljoen (wordt 100 miljoen*, waarvoor men verzekerd is bij de Nederlandse Pool van Verzekering van Atoomrisico's. In de opzet van biede, onderling sa menhangende. regelingen zal bij onge vallen betreffende Nederlandse kernin stallaties de aansprakelijkheid als volgt zijn geregeld 1, De exploitant van de keminstallatie is. ongeacht of het ongeval aan zijn schuld te wijten is. aansprakelijk voor de schade tot een bedrag van 100 miljoen Hij is verplicht zijn aansprakelijkheid volledig door verzekering te dekken. 2. Voor eventuele meerdere schade tot in totaal 120 miljoen Europese re- keneenheden 'Eur.R.E *ca. 430 miljoen) stelt de staat openbare middelen beschikbaar. 3 Ingevolge het verdrag van Brussel wordt het bedrag van de schade tussen 70 en 120 miljoen Eur.R.E volgens een bepaalde formule om geslagen over alle staten die partij zijn bij dat verdrag. 4. De wet bindt de aansprakelijkheid van de exploitanten, in navolging van het verdrag van Parijs, aan een vervaltermijn van 10 jaar na de da tum van het kernongeval. Daar naast is er een verjaringstermijn van drie jaar, aanvangende op de dag waarop de betrokkene kennis droeg of had behoren te dragen van de schade en de aansprakelijke ex ploitant. De thans voorgestelde wettelijke voor zieningen komt materieel vrijwel over een met de huidige - tijdelijke - voor ziening die van 1965 dateert In het voorstel wordt gekozen voor een ander systeem van de regeling van de aan sprakelijkheid voor wat betreft de Ver houding tussen de exploitant en de overheid, maar het beoogt geen wezen lijke verandering in het maximumbed rag van de schadevergoeding. Wel is een begin gemaakt met internationaal overleg tot verhoging van de thans ge stelde limiet en het uitdrukken daar van in bijzondere trekkingsrechten isrirs* van het internationale mone taire fonds, aldus het ministerie van fi nanciën. MIDDELBURG - li» de Sporthal 'De Voorborch' in Middelburg wordt op vrijdag 25 juni een zogenaamd prom- concert gehouden, waaraan medewer king wordt verleend door het gewes telijk orkest voor Zuid-Holland, liet trio Iatuis van Dijk en het cabaret-duo Gerard Cox en Krans Halvema Expositie over 'verdronken tand' in Zeeuws Museum MIDDELBURG - ln het Zeeuws Mu seum in Middelburg wordt van J juni tot en met 31 augustus een tentoon stelling gehouden van kaarten, voor werpen en afbeeldingen van 'verdron ken landen', voornamelijk van Saef- tinge en Reimerswaal. De tentoonstel- ling omvat ook een filmvertoning over het land van Saeftinge Na; ,-erpen ook pijpaarden beeldjes alsmede twee schcdellypen die veelvuldig in het ver dronken land zijn aangetroffen het onderzoek dat 50 jaar geleden is verricht naar de fundamenten van de kerk van Nleuwlande (gelegen in het verdronken land ten noorden van Krabbendljkei en vondsten uit Emc- llsse en Wantoskuipe (Noord- Beveland i. Een 25-tal opgezette vogels geeft een beeld over het unieke broed gebied dal het land van Saeftinge he den ten dage vertegenwoordigt De tentoonstelling sluit af met een af beelding van Albrecht van Beieren, die in 1375 stadsrechten gaf aan Reimers waal en een 15e eeuws portret van Jan Zonder Vrees, die in 1405 opdracht gaf de overstroomde gebieden van Saef tinge opnieuw te bedijken De filmvertoning is dagelijks (behalvd zaterdag en zondagi. vanaf twee uur te zien. Op die dagen is het museum zelf van 10 uur 's-morgens lol vijf uur 'v middags geopend Op zaterdag en zondag is de opening beperkt van twee lot vijf uur 's-middags VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH - Aanvoer totaal 9897. runde ren 2031: graskalveren 312: vette kalveren 99: nuchtere kalveren 4330: schapen 812. lammeren 1509, geiten 51: slachtvarfcens 724. lopers 29 slachtrunderen 1252. Prijzen in guldens- melk- en kalikoeten 1625-2775: gulste koeien 1375-1975: kalfvaarzen rood bont 1900-2800. zwartbont 1700-2400; klam- vaarzen 1525-1925: gulste vaarzen 14091850: pinken 1000-1375; graskalveren 600-925; nuchtere kalveren v fok-mestertj roodbont 350-510, zwartbont 275-440. zware zoorten boven notering; weide schapen 135-175: ooien met lammeren 270 4)5: stieren irt-sp le en 2e kw.i 6,70-7.15 6.40-6.60: vaarzen (rsp. Ie en 2e kw.) 6.45-7.05 5.75-8.35: koeien (resp le 2e en 3e kw i 6.50-7.05 5.80-6.40 5.60-5.75. worstkoelen 4.35-5,50: vette kalveren iresp le 2e en 3e kw i 5.20-5.40 4.95-5.15 4.70-4.90 nuchtere slachtkalveren 3.50-1.75: Macht- zeugen (resp le, 2e en 3e kw.i 2.76-2.85 2.68- 2.75 2.60-2.67. slachtvarkens 2.95-3.15. vette schapen 170-240: vette lammeren 125-170. Overzicht* resp. aanvoer, handel en prijzen melk- en kalfkoeien gewoon-rusüg-Eauw prijshoudend: guiste koeien stroef-moeizaam of niet prijsh.: beknopt-lui-staar.de prijzen vette is even ruimer- redelijk afloop traag-ongeveer prijsh nuchtere kalveren groter-willig-r.oger (zware soorten boven notenngi. schapen en lammeren groot-redelijk- stabiel: slachtvee minder groot-rustig-vrijwel onveranderd slachtzeugen minder-iets gunstiger-ruim ge handhaafd COÖPERATIEVE VEILINGVER. WALCHEREN G.A. TE MIDDELBURG 26 MEI - Bloemen Afrikanen 17-18. Alys- sum 14. Lobelia 20. Gazania 12. Aster 21. Tuinanjer 19. Bc-goma 17-21. Zilverdust 22, Agaratum !8-22.Salvia 17-24, Petunia 26. Nemesia 6-13. Viool 7-21. Cineraria 13-14 Margriet per bos 51. Duizendschoon per bos 53. Tomaten I A 126-144 II 107-121. B I 130-145. II 122, C I 116-118 II 90. CC I 69-92, II 66. Paprika per kg 349-518. Kasaardbeien per doos 90-91. Jonathan I 70/80 82. 60/70 53-79, II D 22, Golden Delicious: H 80/ 69. 70/80 56-61. 65/70 46-48. 60/65 38-39. Aardappelen grote Bintje 69. Nieuwe aardappelen grote drielingen kriel. Eerstelingen 229 - 242 212 - 22! 205 - 221. Aanvoer nieuwe aardappele.-i 800 kg. Groenten Glasandijvie I 38-54. Gla- sandijvie II 35. Natuursia 19-22. Natuursla II 9-20. Natuurspinaae I 52-57. Natuurspinaae II 41-43. Postelein I 88103. Kassnijbonen 352-424. Kassnijbonen krom 201-282. Tuin bonen 125. Bospeen 128-159. Boskroten 78-102. Bosuien 75-82. Spitskool 22-44. Ra barber 18-33. Radijs 33-36. Rarr.enas 22. Pe terselie per kistje 81-240. Seldenj per doos 11-18 Pret 28-44. Komkommers: I 76 91. 5176. 51'61 53-57. 41/51. 36 4!. II 45. 39-40. 34-37. 26-27. 20-22 stek per kg 20-28. Bloemkool. I 6 120. II 115. 8 199-93. H 47-72. 10 II 59. Kasbloemkco: 16 153-170. II 96-150. 8 I 126. II 118-131. 10 1130-78. Winterbloem- kool: II 4 126. 8 53. Eerste tuinbonen aangevoerd door. C Jo- ziasse te Vhs.vsir.gen eerste druk I- de Rijke te Vlissingen. Eerste bosuien aangevoerd door A de Brume te Gapinge eerste druk C. H. Kesteloo te Vlissingen VEILING BERGEN OP ZOOM 26 mei: aardbei 'giasi I 80-115: II 40-68; vr. aardappelen 222-232. andijvie 23-48 bloem kool 70-225. kassnijbonen 3.70-5.20. spitskool 87-, sla 9-18. prei 37-89. rabarber 34-51, radijs 25-32. spinazie 21-34. tomaten 6.30-840. gold. del. 24-63. asperge 2.70-8.50. 26 MEI - Groenten, per stuk: kropsla I 9-22. bloemkool 6 per kr 17-100. 7 per kr. 81. 8 per kr 17-29. 10 per Kr. 12, afw 32. per bos. uier. 50. per kg. andijvie 51. rabarber 60 VEILING 'KAPELLE-TERNEUZE.V 26 MEI - Kroetappelen wit n Winston 175 94-99. 270 96-97. 165 81-82. 160 59-51. 155 23. 1!70 82. 1365 71-80. 116041-50.115523. 11x60 24. Golden Delicious 180 61-62. 170.80 46-64 165 35-40 1170 80 3944. 1165 30-32 1!60 25-29. 11x70 3 9-37. 11x60 23. Kasframbozen p doos I 680-760. kas-odebessen p. doos I 320. kasaardbeten p. doos 185-111. Hx 79-92 n 35-72. Aardappelen: grote 100. Groenten: Kropsla 26. Rabarber 45-50, uien 89. Boskro ten 94-95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 5