Hartluchtbrug start half juni Bloemenhove beslist vandaag over doorgaan met operaties PZCX Geen gezamenlijk EG- standpunt op Unctad GEBRUIK APPARATUUR NU STRAFBAAR GESTELD Heidegger overleden FIETS-JAZZBAND IN A CTIE SPLIJT HET CDA SS s;"n KWESTIE Z.-AFRIKA Syrië akkoord met verlenging troepenmandaat VN op Golan Echte Muller springlevend K r.-T?- VRIJDAG 28 MEI 1976 binnen-buitenland HEEMSTEDE - De medische staf van de abortuskliniek Bloe menhove zal vanmorgen (vrijdag) beslissen of men aan het werk gaat of niet. Mocht deze beslissing positief uitvallen, dan zal men zich aan eventuele vervolging blootstellen Hoofdofficier van jus titie mr. J. L. Andreae heeft dit directeur F. Kouse en medisch- coördinator dr. A. S. van den Bergh woensdagmiddag in een bijna twee uur durend gesprek meegedeeld Naar de mening van de hoofdofficier is de apparatuur van de operatieka mer nog steeds in beslaggenomen. Maakt men er toch gebruik van. dan maakt men zich schuldig aan het misdrijf van het onttrekken van goe deren aan het daarop gelegde justi tieel beslag. De beide behandelkamers van de poli kliniek vallen niet onder de inbeslag neming. Hier zullen dus vandaag de normale ingrepen worden gedaan. Pa tiënten van de kliniek zullen in ieder geval op de normale wijze worden ont vangen en administratief worden ver werkt. DOOR VERZET TEGEN GRONDSTOFFENFONDS NAIROBI (AFP/REU- TER/UPI) - De negen landen van de EEG zijn er niet in ge slaagd op het laatste ogenblik nog met een gemeenschappe lijk standpunt te komen op de Unctad-conferentie in Nairobi. Dat betekent dat de negen lid-staten elk de vrijheid ne men om naar eigen inzicht te handelen, zo verklaarde de Ne derlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Jan Pronk donderdag. Onder druk van West-Duitsland en Engeland heeft de EEG er van af moe ten zien een gemeenschappelijk standpunt te presenteren. Nu een gemeenschappelijk standpunt van de EEG, en ook van de rijke lan den als geheel (de 24 landen tellende B-groep) ontbrak werd de zitting van vertegenwoordigers van arme en rijke landen al na een kwartier geschorst. De dag werd gekenmerkt door grote verwarring, met name in het kamp van de geïndustrialiseerde landen: overleg achter de schermen, geschil len over ontwerp-teksten en verbijste rende ommezwaainen in tacktiek. De kem van het conflict betreft het voortdurend verzet van Wesl- DuMand, Engeland, de Verenigde Staten en Japan tegen een gemeen schappelijk fonds ter stabilisatie van degrondstofprijzen. Donderdag lagen er twee teksten op tafel; een tekst die woensdag was op gesteld door de EEG-landen, waarin de bereidheid wordt uitgesproken het voorstel van een 'gemeenschappelijk grondstoffenfonds' te bestuderen en binnen twee jaar onderhandelingen te beginnen en een veel vagere tekst van de B-groep als geheel waarin geen en kele termijn voor grondstof-akkoorden wordt genoemd. Stormachtig Deze tweede tekst komt veel dichter bij het Westduitse en het Engelse standpunt. Vertegenwoordigers van ADVERTENTIE) Weersverwachting van het KNMI tot viijdagavond, opgemaakt te donder dagavond 23.15 uur: Wat meer zon. Op de meesteplaatsen droog en gelei delijk wat meer zon. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Max. temperatuur omstreeks 17 graden, maar In de kuststreken enkele graden lager. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Af en toe zon en vooral later plaatsc- 'ijk regen. Temperaturen overdag rond 17 graden. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal oren zon 3 tot 11; minimumtemperatu- ren omstreeks 8 graden, maximum temperaturen omstreeks 17 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent', kans op een droge periode van 24 uur uur: 80 pro cent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 10; minimumtemperaturen omstreeks 9 graden; maximumtemperatuur om streeks 17 graden; kans op een droge Periode van minstens 12 uur; 70 pro cent; kans op een droge periode van 24 uur: 40 procent. NJJ00t de opgegeven temperaturen mat voor zaterdag een marge van 2 graden en voor zondag een marge van 3 graden. 28 mei 1976 ZON EN MAAN Zon op 04.29 onder 20.46 «aan op 04.17 onder 20.10 29 mei 1976 ZON EN MAAN Zon op 04.28 onder 20.47 Maan op 04.56 onder 21.05 deze twee landen lieten dan ook weten dat het eerdere EEG-ontwerp niet na mens de gemeenschap mocht worden voorgelegd aan de groep van de 77 ide ontwikkelingslanden). Vervolgens be sloten de EEG-landen op een stor machtige bijeenkomst beide teksten voor te leggen aan 'de 77' zonder expli ciet voor een van de twee te kiezen. De Nederlandse delegatie liet toen weten dat. bij het ontbreken van een ge meenschappelijk EEG-slandpunt. elk land maar zijn eigen weg moest gaan. De grote verdeeldheid in het kamp van de rijke landen heeft sommige ontwik kelingslanden tot wanhoop gebracht. Sommige afgevaardigden denken ero ver het einde van Unctad-4 maar niet af te wachten en meteen hun koffers te pakken. Andere landen opperden de gedachte in elk geval nog een poging te doen tot de vorming van een grond stoffenfonds te beginnen, ongeacht de houdung van de rijke landen. Een twintal landen, waaronder acht olie- exporterende landen, hebben al buj- gedragen aan het fonds toezegd De Westduitse minister van economi sche zaken. Hans Friderichs. die don derdagmorgen in Nairobi arriveerde, heeft in informele gesprekken herhaald dat zijn land weigert te onderhandelen over het gemeenschappelijk fonds. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Charles Robinson verkondigt hetzelfde standpunt. Directeur Kouse. mediseh-coordinator Van den Bergh en hun raadslieden mr Laus en mr. Van Driel van Amerongen kregen woensdag het verzoek van mr. Andreae medewerking te verlenen aan de inbeslagneming van de apparatuur in de operatiekamer. Van de zijde van de Bloemenhovekllnlek toonde men zich hiertoe niet bereid Wel wilde men eventueel de apparatuur ler beschik king stellen waarmee de Duitse vrouw werd behandeld die later een aan klacht indiende. De hoofdofficier van justitie wilde hiermee echter geen ge noegen nemen In hel gesprek deelde mr. Andreae mee dat hij zich alle rechten voorbehield, nu men van de zijde van de Bloemen- hovekliniek geen medewerking aan de inbeslagneming zal verlenen. Directeur Kouse wist niet of dit een overval van de politie zou betekenen Dit onder werp was in hei gesprek niet aange roerd. Volgens mr. Laus had mr. And reae ook duidelijk gemaakl dat. dr. Van den Bergh de enige verdachte was Of hij ook zou worden vervolgd, was niet bekend. ..Alles is nu weer mogelijk", gaf mr. Laus als commentaar. .De si tuatie is weer helemaal open. de standpunten in het gesprek lagen zeer ver uit elkaar' Bij dc rechtbank in Haarlem dient vanmorgen om half tien in een beslo ten zitting het bezwaarschrift dat het bestuur van de Bloemenhoveklinïek indiende tegen de inbeslagneming. Raadsman mr. Laus verwachtte niet dal dit direct iets zou veranderen aan de situatie. Een uitspraak is volgens hem niet binnen een week te verwach ten. Het lijkt logisch te veronderstel len dat de justitie voor die tijd niet tot actie overgaat, maar met zekerheid VS en Sowjet-Unie ondertekenen atoomproefverdrag WASHINGTON iDPA) - President Ford zal vandaag, vrijdag, het verdrag met de Sowjet Unie ondertekenen over de begrenzing van atoomproeven voor vreedzame doeleinden, dat voor het eerst wederzijdse controle ter plaatse toestaat. Witte huis-woordvoerder Ronald Nes sen deelde mee. dat de plechtige on dertekening gelijktijdig in Moskou en in het witte huis plaatsvindt. Voor de Sowjet-Unie zal partijleider Breznjev tekenen SEAN LENNON VOOR DE CAMERA NEW YORK De zeven maanden oude zoon van ex-Bcatle John Lennon en diens vrouw Yoko-Ono is woensdag voor de eerste keer aan de pers ge toond. Op de foto Sean Ono Lennon op de arm van een verzorgster. Het kind. dat op 9 oktober van het afgelopen jaar - Lennon 's 35ste verjaardag- geboren werd ivas nog niet eerder gefotografeerd valt volgens mr. I.aus niets te zeggen. Hoofdofficier van justitie, mr Andreae deelde geruime tijd na afloop van het gesprek mee. dat van de zijde van de kliniek geen medewerking moest wor den verwacht aan de inbeslagneming. Men maakte ernstige bezwaren tegen de verwijdering van de narcose- apparatuur ui' de operatiekamer, i-n men toonde zich nier bereid de door de hoofdofficier gevraagde voorwaarde te scheppen voor een ongestoord verloop van de uitoefening van de bevoegdhe den van het openbaar ministerie in de kliniek. Men is wel bereid het perso neel in de kliniek opdracht te geven zich niet tegen justitieel optreden te verzetten. Maar wanneer derden zich mei de gang van zaken willen be moeien. wil men dit niet verhinderen De bezetting van de Bloemenhovekli nïek bleef ook donderdag gehand haafd Het. actiecomité heeft de zaken inmiddels organisatorisch terdege ge regeld. Dc- roosterszijn opgemaakt, zodat zowel overdag als s nachts on geveer 100 mensen in de Bloemc-nho- vekliniek aanwezig zijn. Zij houden de operatiekamer bezet, bewaken voor- en achteringang en houden zich verder op in de wachtkamer. Alle bezoekers wor den door leden van hel actiecomité ge fouilleerd de laatste dagen zijn er ver scheidene bommeldingen geweest Interpellatie De tweede kamer heeft woensdag middag fractievoorzitter Drees Ids '70) toestemming gegeven minister Van Agl te interpelleren over de recente gebeurtenissen rond de Bloemenho veklinïek te Heemstede. Hel tijdstip van deze interpellatie wordt eerst be paald nadat de raadkamer van de Haarlemse rechtbank beslist heeft over het bezwaarschrift van het be stuur van de kliniek tegen dc inbe slagneming van het instrumentarium van twee behandelkamers. Dr. Drees had zijn verzoek om te mo gen interpelleren gedaan, omdat, mi nister Van Agt. niet ineecaan was od zijn dinsdag geuite verlangen schriite- lijke informaties te verstrekken over het feit. ..dat onwettige acties getole reerd worden Volgens de bewindsman is er geen sprake van dergelijke ac ties. omdat de demonstranten met toe stemming van het bestuur van de kli niek in en rond het gebouw aanwezig waren. Roethof (pvdai. Geurtsen tvvd) en Van Dam tcda) wezen er op. dat tijdens een kort debat over het al dan niet toe staan van de interpellatie, dat het geen gebruik is onderwerpen in de tweede kamer te bespreken, die bij de onaf hankelijke rechter aanhangig zijn ge maakt. ..We willen wel een interpella tie", aldus deze woordvoerders. ..maar dan dient gewacht te worden op de be slissing van de Haarlemse raadkamer". Tijdens het debat bleek, dat die beslis sing vrijdag of volgende week woens dag verwacht kan worden. De kamer besloot daarom dr. Drees wel toe te staan minister Van Agt in een open bare vergadering van de kamer nadei te ondervragen, maar nog niet te be slissen over de dag. waarop de interpel latie plaats kan vinden. DEN HAAG (ANP) - Martin Heideg ger. een van de 'vaders' van de filoso fische droming, bekend onder de naam existentialisme, is woensdag op 86-jarige leeftijd in zijn geboorte plaats Messkirch (Westduitse deel staat Baden-Württemberg) overleden. Heidegger die op 26 september 1889 werd geboren, volgde m 1928 zijn leer meester Edmund HusserL de grond legger van de fenomenologie, op ais hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit van Freiburg. In 1927 publiceerde hij zijn voornaam ste boek 'Sein und Zeit'. een volgens zijn eigen zeggen onvoltooid gebleven werk waarin de vraag naar het zijn centraal staat en benaderd wordt van uit het menselijke zijn (dasein). BREDA - Duizenden mensen neb ben donderdagochtend óndanks een felle koude wind de opening bij- getcoorid van hel zesde internatio nale oudestijl jazzfestival in Breda. Naar schatting 5000 mensen zagen op de grote markt orkesten als 'The Animal Crackers'The Scat Cats'. 'Intercity'. Dirty Dozen' en 'Och- tendchloor' aan zich voorbij trek ken. Een formatie van muzikanten uit zes Bredase harmonten speeiae de mars van hei vroegere zesde re giment tnfnaterie. dat in Breda ge legerd was. Loco-burgemeester H Broerders opende het festival offi cieel door een kanonschol af te vu ren. Pestivalvoorzitter Ten Oever wees de vele duizenden die geen kaartje vooreen van de zaalconcer ten hebben kunnen krijgen op de buitenconcerten die tot en met zon dag zullen plaat' einden in Breda. Donderdagmiddag werd tri het con grescentrum Het Turfschip een be gin gemaakl met het ja2zconcours van amateurformaties mi West- Europa en donderdagavond treden daar vijf bekende orkesten op uit Frankrijk Engeland en Amerika tijdens The hot and hilarious night'. Op de foto: Een straal-flels-parade' bevrijdingsbeweging LEUSDEN (ANP) - De gereformeerde synode heeft woensdag besloten, hoe wel zij zich blijft stellen achter de al gemene doelstellingen van het pro gramma lot bestrijding van hel ra- scisme (per) van de wereldraad van kerken, binnen de eigen kerken voor alsnog niet tot financiële steun aan het speciale fonds van het per op te roepen. Dit fonds geeft humanitaire steun aan bevrijdingsbewegingen. In feite is hiermee het besluit van de vorige synode, dat behelsde zich achter het fonds te stellen teruggenomen. DAMASCUS (AFP) - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties zal van daag bijeenkomen voor de verlenging van het mandaat van de VN- vredesmacht op de hoogten van Go lan. Het nieuwe mandaat zal gelden tot 30 november 1976. Syrië, heeft donderdag tegenover VN- secretaris-generaal Waldheim inge stemd met verlenging voor zes maan den van het mandaat van de VN- vredesmaeht op de hoogvlakte van Go lan. Het heeft aan die instemming geen voorwaarden verbonden, zo is officieel in Damascus meegedeeld. Waarnemers in de Syrische hoofdstad hadden niet verwacht dat Syrië zo gemakkelijk ak koord zou gaan. Het huidige mandaat van de 1.250 man tellende vredesmacht loopt zondag af. Israël had al met een verlenging inge stemd. Het nieuwe mandaat is het vijfde sinds Israël en Syrië, met be middeling van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissinger, een tussentijds troepenscheidingsak koord voor de Golan sloten. Israël ver overde de hoogvlakte tijdens de oorlog in het Midden-Oosten van 1967. (Slot van pagina I) korganisatie buiten de sociaal- economische sector. Economisch ge zien zouden we de order toejuichen, maar de gevolgen ervan vormen een politieke zaak", aldus de woordvoer der. De Industriebond NVV heeft zich in een eerder stadium al uitgesproken tegen de levering, en vindt het op dit ogenblik nog niet nodig tot een nadere standpuntbepaling te komen. Binnen de industriebonden van het NKV en het CNV zijn de meningen voorlopig nog verdeeld en waagt men zich daarom niet aan een standpunt. ..Voor het hele bedrijfsleven is het poli tieke gehannes met de toegezegde ex portkredietverzekering van dit project een niet te verteren zaak". Dat zei de voorzitter van het verbond van Neder landse ondernemingen. mr.C. van Veen. woensdagmiddag in zijn toe spraak aan het einde van de algemene ledenvergadering van dit. verbond in het RAI-congrescentrum in Amste- dam. De heer Van Veen zei voorts: ..Het VNO. het gehele bedrijfsleven eist nu - en ik gebruik dat woord niet lichtvaar dig van de overheid, welke kleur die ook heeft, dat een herhaling van dit soort, knopen en koppen teilen in de toekomst achterwege blijft". Ook de zwarte bevolking van Zuid- Afrika houdt zich bezig met de even tuele medewerking van de Neder landse regering aan de levering van kercentrales. Volgens ds. Bevers Nau- de. directeur van het Christelijk Insti tuut in Zuld-Affika. heeft de zwarte Zuidafrikaanse bevolking we! begrip voor het probleem van de werkloos heid in Nederland ..Maai", aldus Beyers Naude. ..Als Nederland mee werkt aan de levering van kernener giecentrales. zal dat de spanning tus sen blank en zwart in Zuid-Afrika be slist verhogen" Het moderamem vam de raad van kerken in Nederland heeft woensdag in een verklaring aan regering en par lement erop gewezen dat de wereld raad van kerken zich op de vijfde as semblee nadrukkelijk gericht tot de regeringen met het verzoek steun aan de levering van kernreactoren te ont houden. Vanuit een christelijke en humaan denken moet, aldus het moderamen. solidariteit met de zwarte bevolking voorop staan. Medewerking aan bet produkticprogramma is, volgens het moderamen toenemend deelhebben aan een onderdrukkend regiem. 'ADVERTENTIE) nMETZLER- brilieders oogmerk DEN HAAG (ANP-RTR) - De man die dinsdag op het Ben Goerionvliegveld bij Tel Aviv is omgekomen doordat in zijn handkoffertje een bom ontplofte is niet de 51-jarige H. Muller uit Amstelveen. Dat heeft het ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Wie het wel was kon men in Den Haag niet zeggen. Dit is een zaak die door de Israëlische autoriteiten wordt uitgezocht. Volgens berichten uit Tel Aviv zou hij een Oostenrijker zijn geweest- Degene die in het bezit van een paspoort op de naam van Mmuller was kwam om het leven toen de inhoud van zijn handbagage door een agente van de Israëlische veiligheidsdienst werd gecontroleerd Ook deze agente stierf korte tijd later aan haar verwondingen. MARINEDOK KAN NIET WORDEN GEMIST DEN HAAG (ANP)) - Staatssecreta ris Stemerdink (defensie) heeft de tweede kamer laten weten, dat het nieuw te bouwen marinedok in Den Helder niet kan worden gemist, ook met het het oog op het behoud van de werkgelegenheid. In antwoord op vragen van de WD-kamerleden Van Aardenne en mevrouw Smit-Kroes zegt de staatssecretaris, dat de werkgele genheid in de particuliere scheees- bouwindusme door de bouw van dit dok niet wordt beïnvloed. Het be treft hier geen uitbreiding, maar een vervanging van de bestaande dok ken. die dateren uit 1822 en 1859. Het in onderhoud geven van de fre gatten bij werven elders in ons land zou, naar de mening van de staats secretaris, leiden tot een sterk ver minderde beschikbaarheid van deze schepen voor hun taak. EERSTE VIJF PATIËNTEN AANGEWEZEN RIJSWIJK (ANP) - Rond 15 juni zullen de eerste vijf Neder landse hartpatiënten naar Houston vertrekken om daar aan hun hart te worden geope reerd. De patiënten zijn 'aan gedragen' door de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging en zullen worden begeleid door hartchirurg dr. P. 'J. van dei- Schaar en een gespecialiseerde verpleegkundige. Kort daarop moet een tweede groep van vijf naar de VS gaan. Oil is woensdagavond meegedeeld door de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging en bevestigd door prof. dr. F. Mcyler, voorzitter van de werk groep van de gezondheidsraad die de uitzending van de patiënten medisch moet bekijken. Een en ander gebeurde na een bijeenkomst van de werkgroep en de Nederlandse hartpatiëntenver eniging in het gebouw van de Ge zondheidsraad in Rijswijk. Volgens prof Meyler zijn wat hem be treft 'alle lichten op groen gezet', een uitspraak die de heer Fievet kon bea men. zij het dat deze eraan toevoegde dat deze eerste reis half juni voor hem aan testcase is voor de bereidheid van de werkgroep het initiatief voor deze luchtbrug van de Hartpatiëntenver eniging daadwerkelijk te steunen. Dc betreffende mensen moeten een verklaring van een hartchirurgisch centrum, ondertekend door een cardio loog en een hartchirurg, overleggen waarin staat dat ze voor operatie in aanmerking komen. Dr Van der Schaar moet een draaiboek voor de begeleiding tijdens de reis maken 1400 MENSEN Volgens zowel prof Meyler als de heer Fievet staan er in Nederland 1400 mensen op de wachtlijst om geope reerd te worden Daarnaast zijn er nog velen die mogelijk in aanmerking ko men voor een operatie, maar bij wie de vereiste onderzoeken daartvoor nog niet zijn verricht, „Omdat er toch geen mogelijkheid is ze te opereren", aldus de heer Fievet, Prof. Meyler vertelde na afloop van de bijeenkomst verder dat het acade misch ziekenhuis in Utrecht, waar hij als cardioloog werkt, alle in aanmer king komende hartpatiënten die ut Utrecht onder behandeling zijn. heeft aangeschreven met de vraag of zij voor operatie in de Verenigde Staten in aanmerking wensen te komen. Hij zei niet te weten of alle andere Neder landse hartcentra dat ook zullen doen. Via tussenkomst van de werkgroep van de Gezondheidsraad zullen ook zij dan worden uitgezonden. Behalve in Houston zijn er nog andere centra in Amerika waar mogelijk ook Neder landse hartpatiënten kunnen worden geopereerd. Dr. Van der Schaar, die als adviseur van de Hartpatiêntenvereniging bij de bespreking aanwezig was. zei na afloop dat hij volgende week met de medische dienst van de KLM de details van de reis gaat bespreken. Hij zei dat de mensen na de operatie ongeveer twee weken in Houston blijven om van de operatie te genezen. Na die periode zijn zij. als zich geen complicaties votr- doen. voldoende hersteld om terug te kunnen vliegen. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoof dredscteuren: M. P Dieiernan en C. van der BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grole Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Sieenstraai 6. tel. (01140) 4058- ln de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummer» buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: 10118611584. 's Zaterdags <011841 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42,-; per maand. 12,75; losse nummers 0,50 (inclusief 4 pa. btw}. Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'/zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige taneven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw. Giro: 35 9300, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3