Vernieuwing zeehospitium Zonneveld dwingt respect af Rolstoel van het Rode Kruis voor de koopochtenden in Goes RILLANDIA WON EIGEN TOERNOOI Prom-concert in Middelburg VRIJDAG 28 MEI 1976 WISSEL BEVELANDEN MEVROUW BOERTIEN BIJ OFFICIËLE OPENING: Groep '3x2' exposeert in Middelburg „LAAT LIEFDE EN GEDULD DE HOEKSTEEN ZIJN" OOSTKAPELLK - „Wat hier tot stand gebracht is, dwingt respect af". Dat zei woensdagmiddag de echtgenote van de commissaris der koningin, me vrouw J. B. Boertien-Velema bij de opening van het vernieuwde zeehospi tium 'Zonneveld' in Oostkapelle. .Me vrouw Boertien opende het kinderre validatiecentrum door de naam 'Zon neveld' boven de ingang van het com plex te onthullen. Vervolgens hield zij in de recreatiezaal ten overstaan van een groot aantal ge nodigden een korte toespraak Me vrouw Boertien verleide daarbij dat zij graag op de uitnodiging voor de ope ning - haar eerste officiële daad als commissaris vrouw - was ingegaan. Voor haar huwelijk was zij zelf ook werkzaam in de kinderzorg In haar toespraak gaf mevrouw Boer tien een korte terugblik op de tot standkoming van de nieuwbouw Deze is m zes jaar tijds - na evenzoveel jaren van voorbereiding - tot stand gebracht en kwam vorig jaar gereed. De nieuw bouw omvat een aantal paviljoens en een zusterhuis, een centraal gebouw met een administratievleugel, een school en een instructiebad Van 1969 tot vorig jaar werd deze nieuwbouw - kosten zo'n 12 miljoen gulden - in vier fasen tot stand gebracht. Mevrouw Boertien zei woensdag dat deze nieuwe behuizing tot een woord van erkentelijkheid dwingt aan allen die er aan meegewerkt hebben Het be langrijkste vond zij echter de manier waarop in de nieuwe omgeving ge werkt wordt. Zij sprak dan ook de wens uit dat in de toekomst ook de hoekstenen van het werk in 'Zonne veld' liefde en geduld zullen zijn. Mevrouw Boertien was ingeleid door de voorzitter van het. bestuur van Zon neveld. de heer P. J Hupkes. Deze memoreerde het ontstaan van hef zee hospitium in 1909 en liet daarbij uit komen dat er in die tijd sterke bezwa ren opgingen tegen de vestiging Sommigen in Domburg zagen het hos pitium - opgezet voor de behandeling van tuberculose - toen als een aantas ting van de badplaats. De positieve instelling van velen tegenover 'Zonneveld' nu bracht de heer Hupkes tot uiting in een nadruk kelijk dankwoord. ..Het zal u duidelijk zijn dat het. huidige 'Zonneveld' tot stand is gekomen dank zij de mede werking van diverse overheden en par ticulieren". aldus de voorzitter. De heer Hupkes dankte daarbij met name zijn voorganger, de heer W. de Graaf. Deze heeft - zoals hij het uit drukte - het leeuwendeel van de 12 jaar die met de nieuwbouw gemoeid tijn geweest als voorzitter voor zijn re kening genomen. Instrument Na de openingshandeling van me vrouw Boertien noemde geneesheer- directeur, dokter H. A. Roebers het nieuwe Zonneveld 'een prachtig in strument om in te werken en mee te werken'. „Deze dag is bijzonder be langrijk voor degenen die hier werken en verblijven", hield hij de aanwezi- De genodigden werden vervolgens in de gelegenheid gesteld hei nieuwe complex in groepjes te bezichtigen Dokter Roebers vertelde daarbij dat het een grote uitzondering is dat een grote groep mensen in 'Zonneveld komt kijken als iedereen daar aan het werk is Omdat het een feestdag is zijn de kinderen bereid u te ontvangen, want meestal zijn zij niet bereid om bekeken te wordenaldus de geneesheer-directeur. Na de bezichtiging werden in de re creatiezaal nog enkele toespraken ge houden. Burgemeester P. A D. H Die penhorst van Domburg zei daarbij als eerste dat het gemeentebestuur ook wel een beel.je trots is op het nieuwe 'Zonneveld' Ook voor de toekomst, zegde hij het revalidatiecentrum alle medewerking van het gemeentebes tuur toe Overigens moest de burge meester tot zijn spijt erkennen dat het de gemeente niet was gelukt om de strandovergang in de omgeving van Damclub 'De Eendracht' houdt sneldamwedstrijd THOLEN - De Thoolse damclub 'De Eendracht' houdt op zaterdag 29 mei een sneldamwedstrijd in 'De Wingerd' te Tholen Aan deze wedstrijd zullen elf jeugdspelers en 25 senioren meedoen, afkomstig uit Tholen. Smt-Philipsland, Zierikzee en Bergen op Zoom. De wed strijd begint om 10 00 uur. Verder houdt 'De Eendracht' op vrijdag 4 juni een ledenvergadering in de Gasthuis kapel te Tholen. Deze vergadering be gint om 20 00 uur. Werkgroep oprichting speeltuin vergadert HOEDEKENSKERKE - Woensdags- vond organiseert, de werkgroep, die ten doel heeft een speeltuinvereniging op te richten, een eerste algemene verga dering. Die avond zal er een bestuur worden gekozen en wil men bestuderen hoe men de benidgde gelden kan ver krijgen De heer Le Rov van de stich ting Opbiuw West-Zuid Beveland ver leent zijn medewerking aan deze avond De vergadering begint om 8 uur in het verenigingsgebouw De Griend' Cursus jeugdleider beëindigd KRABBENDIJKL Maandagavond werd in het clungebouw van de voet balvereniging 'Krabbendijke' de laat ste lesavond gehouden van de cursus jeugdbegeleider die door de afdeling Zeeland van de KNVB werd geor ganiseerd en waaraan 28 leden van de verschillende voetbalverenigingen in Reimerswaal deelnamen De cursus omvatte de volgende onderdelen: lei ding geven (docent, de heer J. J. Kor- stanje, tevens cursusleider), spelsys temen en coaching (docent, de heer J. de Waal. afdelingsoefenmeesteri. spel regels (docent, de lieer Broekhoven, do cent scheidsrechtersopleidingen) en E H B O en sporthygiëne (docent de heer J Visser, hoofdifysiotherapie. Gas thuis Middelburg). De totale cursus duur was 10 avonden Woensdag 2 juni wordt in het clubgebouw van de v.v 'Krabbendijke' het examen afgeno- Zonneveld' aan te passen aan hei ge bruik door de bewoners met hun rol stoelen Hij beloofde echter hier in de toekomst verder voor te ijveren Na hem sprak de inspecteur voor het buitengewoon onderwijs in Zuid- Nederland. de heer H. Hofstra een feli citatie Hi_' i-ifhttP zich vooral op rii- Hengel wedstrijd KRABBENDIJKE Zaterdag 29 mei wordt in de Oosterschelde bij Krab bendijke een hengelwedstrijd gehou den om de 'Reimerswaalcup lussen de watersportvereniging Reimerswaal' uil Krabbendijke en 'De Pilk' uil Hans- weert. De wedstrijd wordt gehouden van half drie tot half zes. Voorlichting voor het bedrijfsleven GOES - De Kamer van Koophandel in Midden- en Noord-Zeeland en hel ge westelijk arbeidsbureau in Goes hou den donderdag 3 juni voor hel be drijfsleven in de regio Goes een voor lichtingsbijeenkomst. Deze bijeen komst wordt gehouden in de 'Prins van Oranje'. De voorlichting richt zich specifiek op de verschillende maatregelen op het gebied van de arbeidsvoorziening, waar hel bedr ijfsleven gebruik van kan maken. Een deskundige van het ar beidsbureau alsmede een ondememings- en een werknemersver tegenwoordiger zullen dit uiteenzetten. De bijeenkomst begint om half acht 's avonds. De Bevelanden: Alarmnummer: 01100-14444 29-30 mei Goes: v.a. vrijdag 20.00 uur tot zondag 23.00 uur: F. van Peer. Oostsingel 132, teL 15306. Spreekuur voor spoedgeval len za en zo. 10.00-10.30 uur en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk. Heinkenszand. Nieuwdorp. 's-Heer Arendskerke D P van Dnel te 's-Heer Arendskerke. tel. 01106-1202. Kruiningen. Krabbendijke. Rilland- Bath: P. Allewijn te Kruiningen. tel. 01130-1566 De praktijk van de artsen J. Geldof. E Th. Klapwijk. J M. A. Kole. A Kor- stanje, S E J Wöstmann wordt waar genomen door: H H. M. Zwartelé. Wer- ril 43 te 's-Heerenhoek. tel. 01105-1280. Kloetïnge. Kapelle, Wemeldinge: de praktijk van de artsen A. J. Eckhardt. H. J Entink, D. Vreeswijk wordt waar genomen door: E. F. Fagee-Schaeffer te Kapelle. tel. 01102-1260. De praktijk van J A. van Arkel te Wis- senkerke wordt waargenomen door: B. J. H. Hasken te Kamperland, tel 01107-338. De praktijk van W. J. Klem Wassink te Colijnsplaat wordt waargenomen door. H Janssen te Kortgene. teL 01108-319. Chirurgendienst: Dr. J. A Kopp te Goes, tel 01100- 14396 Tandartsdiensten: P. F. M. Gerritsen. Nassaulaan 151. Goes. tel. 01100-14974 za zond 9-10 uur school op 'Zonneveld' Hij wees de leerkrachten er echter op dat de nieuwe huisvesting niet betekende dat men er nu was .Jullie hebben je nieuwe school, maar nu pas gaat het bouwen aan de school beginnen" Ontwikkeling MIDDELBURG - Vanal terdag. presenteert de Zeeuwse kun stenaarsgroep '3 2' baar pinksterex- posilie in de Vleeshal van het middel- hurgse stadhuis. De zes van 71 x 2' hebben in de Vleeshal ruim zestig werkstukken in een evenwichtige, ruime schikking hijrengehraeht. De 'zes' (lal zijn Andries Minderhout. Pe ter de Jong. Jan Haas. Antoine Mes. la-onard Maas en Sander Uttel, die de plaats heeft ingenomen van Jan van Bonden 'stomverbaasd over besprekingen zuivelfusie* UTRECHT - Kaderleden van de voe dingsbonden FNV. de industriebond NKV en de Unie BLIIP hebben woens dag een telegram gestuurd aan de Centrale Coöperatieve Campina in oprichting over de voorgenomen fusie van de zuivrlrooperaties in Zui- N'edrrland. In dat telegram zeggen de bonden, dat ze 'stomvrrbaasd en tele urgesteld zijn over de stand van za ken bij de fusiebrsprekingen. Hij doelde daarmee op de ontwikke ling van de leerlingen. Deze ontwikke ling moet - zo benadrukte de inspec teur - in het geheel op 'Zonneveld' een belangrijke plaats innemen. Hij wees er in dit verband op dat de grzond- heidskundige zorg beslist niet de enige kant is. Geneesheer-directeur Roebers liet overigens weten dat deze woorden hem uit het hart gegrepen Namens de bouwer en ontwerpers sprak ir. P. J t Hooft van architecten bureau Rothuizen en 't Hooft. Hij be nadrukte dat de 6 jaar werken op Zon neveld voor hem inspirerend waren geweest Nadat hij twee tijdens de bouwtijd overleden uitvoerders - de heren Cyvat en Wondergem had her- dachi - bood hij als geschenk twee luchtfoto's van het nieuwe 'Zonneveld' aan Namens de personeelsvereniging van Zonneveld' bood mejuffrouw M BAk- ker dokter Roebers een cheque voor de aanschaf van toneel verlichting aan Zelf maakte dokter Roebers de aan bieding van een enveloppe met inhoud van het tehuis voor lichamelijk gehan dicapten 'De Schans' in Goes - waar een aantal vroegere bewoners van Zonneveld' gehuisvest zijn - bekend Dc jcrlljkc GOES - Ziekenhuis De Bevelanden. 1617.30 uur: uitz. Nomen Nescio. HULST - St-Liduinazickenhuis. 15.05- 17 30 uur: uitz. Radio Nightingale. MIDDELBURG - Concertzaal. 20.30 uur Weense avond door groep 'Papil- Ion'. LTS-Klarenbeek. 20 uur: Maranatha- conferentie. Miniatuur Walcheren geopend van 9.30-17.30 uur. SDMT-PHILIPSLAND - De Wimpel. 20 uur: Urker visserskoor 'Crescendo'. TERNEUZEN - De Kousepael, 20.30 uur: lezing Hubert Lamp. Bethel. 19-20.30 uur: jeugdpostzegel- ruilbeurs. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 19 uur: The sound of music. 22.30 uur: Poppen aan een touwtje. 18 jr.. 14 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Luxor. 20 uur- Masli. 18 jr. HULST - De Koning van Engeland. 23 uur: Black Emanuelle. 18 jr.. 20.30 uur: Soldier blue. 18 jr.. 20 uur: Masli. 14 jr. MIDDELBURG - City. 20 uur: Losprijs. VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur. Ge jaagd door de wind. 14 jr. GOES - Lunchcafe Stadhuis: expositie Lodewijk Bruckman. HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen. HULST - Bibliotheek. 10-12 en 13-17.30 uur expositie "Kunst Uitleen' MIDDELBURG - Vleeshal: expositie '3 x 2'. Zeeuws Kunstenaarscentrum: exposi tie Jan Haas. Zeeuws Museum. 'European Art and my reflection' van Paul Bonger. Rijksarchief. 9-12.30 en 13.30-17 uur: kinderzorg in Zeeland. Galerie Contrast. 10.30-17 uur: 16e, 17e en 18e eeuwse meubelen. HOOGELANDE - Kapel van St- Maarten, 11- 21 uur: foto-expositie Joop Neefjes. OUWERKERK - 'De vier bannen', 11- 19 uur: expositie 'Het geheimzinnige leven op duistere diepten'. TERNEUZEN - Museum. 14-17 uur: expositie handwerk en porselein. Stadhuis - World Press Photo Galerie 'Des Beaux Arts' expositie werken Janus Nuiten. IJZEXDIJKE - Streekmuseum West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Markt, geopend van 10-17 uur NOORD- EN MIDDEN-ZEELAND - Goes. tel. 01100-14444 ZEEUWSCH-VLAANDEREN - Ter- neuzen. tel. 01150-4444. THOLEN EN SINT-PHILIPSLAND - Tel. 0011. Apotheek: De Zeeuwsch Apotheek. Gr. Markt 10. tel. 15255. Ziekenauto's: Auto Streekziekenhuis De Bevelanden, tel 01100-27000. 's-Heerenhoek. tel. 01105-1273 Krabbendijke. tel. 01134-1527 b.gg 1323. Kamperland, tel. 01107-234. Dierenartsen: De praktijk voor Noord- en Zuid- Beveland wordt waargenomen door J L. J Gaakeer te Ovezande. tel. 01195- 283. Visites zo mogelijk voor 9 00 uur aanvragen. Walcheren: L. J J Schofaerts te Kou- dekerke, tel 01185-2069 Consult alleen na telefonische afspraak. Wijkverpleging: Goes en Wilhelminadorp. zr. Rosina tel. 16158 Oudelande. Ellewoutsdijk, 's- Heerenhoek, Borssele, Nieuwdorp. Le- wedorp. Nisse, 's-Heer Hendnkskinde- ren, 's-Heer Arendskerke. Driewegen, Ovezande, Heinkenszand. Kwaden- damme, Hoedekenskerke, Baarland: zr L Poppe. Beatrixstr. 10, Nieuwdorp. tel. 01196-i'2262. Zuid-Beveland-Oost: zr. Matla te Ril land. tel. 01135-481 Noord-Beveland. Wolphaartsdijk: zr. A. v d. Plank, Wolfertsplein 4. Wolp haartsdijk. tel. 01198-362 Wemeldinge. Kapelle-Biezeiinge. Kloe- linge. 's-Heer Abtskerke, 's- Gravenpolder. en Kattendijke zr. mevr Verbeem. Nieuwstr. 19. Hans- weert. tel. 01130-2045 VAN AFDELING ZUID BEVELAND WEST GOES - Voorzitter J. H. Stam van het rode kruis afdeling Zuid-Beveland- West heeft woensdagmorgen aan de Goese vrouwenraad een rolstoel over handigd. Dat gebeurde tijdens een korte bijeenkomst in het lunchcafe 'Het Stadhuis'. De rolstoel za! worden gebruikt voor de koopochtenden voor gehandicap ten, die de Goese vrouwenraad op ie dere laatste woensdag van de maand organiseert De rolstoel staat ook ter beschikking van invaliden, die buiten de koopochtenden om in het Goese centrum willen winkelen. Daar wordt dan een vergoeding van een gulden per keer voor gevraagd Ten telefoontje met mevrouw De Bondt- Hoekstraiül 100-16992) of met mevrouw Dijkgraaf-Noordermeer <01100»27656) is voldoende. Voorzitter Stam van het rode kruis afdeling Zuid-Beveland- West zei dat het Rode Kruis bijzonder graag het verzoek van de Goese vrou wenraad om een rolstoel beschikbaar te stellen, heeft ingewilligd. Hij toonde zich bijzonder blij met het initiatief van de vrouwen om koopochtenden voor gehandicapten te organiseren Mevrouw E Huber-Schneider voorzit ster van de Goese vrouwenraad was erg verheugd met het gebaar van het Rode Kruis. Zij noemde dat een er kenning van de activiteiten van de Goese vrouwenraad. De in tot i van de ruimte' gekomen m de Vleeshal er. hebben zelf. veelal op panelen, hun collecties geschikt. Antoine Mes zond tien gouaches 'een serie strandhuisjes» in. Andries Minderhout is vertegen woordigd met 22 monotypes, van beeldhouwer Peter de Jong ziet rnen een zevental werkstukken, om, in Franse kalksteen, wil manner en brons. Jan Haas zond zes pouoodteke- ningen in. enkele etsen, een viertal crayontekeningen en twee objecten, Leonard Maas benutte zijn deel' van de Vleeshal om zijn 'Bouw. serie I' te laten zien. een vijftal werkstukken rond verschillende steensoorten. Voorts ziet men van Leonard Maas potloodtekeningen Sander Uttel lens- lotte brengt als potloodtekeningen een cyclus rond interieurfragmentcn en voorts tempera-schilderingen en een olieverfschilderij. Zaterdagmorgen om tien uur gaat de tentoonstelling voor het publiek open. De expositie is tot en met zondag 13 juni dagelijks van 's morgens tien tot 's middags vijf uur te bezichtigen uit gezonderd op maandagmorgen 31 mei. Dan is de tentoonstelling alleen *s middags geopend, van twee tot vijf uur Op (pinkstertmaandag 7 juni zul len echter de "normale' openingstijden over de gehele dag aangehouden wor den. Er is ook een avondopenstelling: op de vrijdagavonden wordt de slui tingstijd verlegd naar tien uur. Van daag. vrijdagmiddag om vijf uur. be gint een 'voorbezichliging' voor geno digden en relaties van de groep '3 x 2'. Bij ieder werkstuk op de tentoonstel ling vindt men de naam van de kun stenaar. de titel van het werkstuk, de prijs en het subsidiebedrag, waarop men bij aankoop mag rekenen. Harry Stoneham concerteert in Middelburg MIDDELBURG - Zaterdag geeft dc Engelse organist Harry Stoneham in de Middelburgse schouwburg een concert. Het concert begint om 20.00 Het optreden is op touw gezet door de firma Mossel Versteeg BV. die in het verleden al eerder concerten regelde met mensen als Jimmy Smith. Jacky Davis en Pete Colley. Stoneham. die 8 concerten in Nederland geeft, is slechts een keer te beluisteren in Zeeland, Hij wordt één van Engelans beste organis ten van dit moment genomemd en heeft veel topsterren begeleid. Hij be hoorde tot het gevolg van prominente mensen als Bing Crosby. Muhammad Ali en Duke Allinglon. Ontruiming gelast pand Middelburgs Klein Vlaanderen MIDDELBURG - In een kort geding aangespannen door- de gemeente Middelburg, heeft de pre sident van de arrondissementsrecht bank te Middelburg de ontruiming binnen acht dagen gelast van het pand Klein Vlaanderen 52. Dit pand werd in november van het vorig jaar, zondat dat er sprake was van enige huuro vereenkomst. door de jongeman S. be trokken. De gemeente, die het pandje in eigen dom heeft, wil dit op wat langere ter mijn slopen. Tot die tijd wil de ge meente het huis in gebruik geven bij de Stichting Vrijetijdscentrum "De Beuk'. De jongeman misleidde in no vember de dienst van gemeentewerken Middelburg door hier aan te kloppen om de sleutel met de mededeling dat hij namens 'De Beuk' kwam. Toen het kort geding voor de rechtbankpresi dent diende, is namens de gemeente Middelburg gesteld, dat vervangende woonruimte voor de jongeman be schikbaar is Binnen acht dagen na het 'betekenen' van het vonnis moet het pandje nu ontruimd zijn. RILLAND - Het eerste elftal van Ril- landia heeft het eigen toernooi ge wonnen. Het beter doelsaldo gaf uit eindelijk de doorslag want Rillandia eindigde evenveel punten als het invallende Colijnsplaatse Boys op de eerste plaats. Afdelingseersteklasser Colijnsplaatse Boys won zelfs van het uit de derde klas gedegradeerde Rillandia (2-0). maar in de laatste wedstrijd revan cheerde Rillandia zich met een 5-0 zege op Kaaise Boys. Bij de tweede elftallen zegevierde Good Luck 2 en werd Rillandia 2 tweede. Aanvankelijk zouden ook Sluis 1 en 2 meespelen, maar in verband met de bekerwedstrijd van Sluis moest Colijn splaatse Boys bij de eerste elftallen komen opdraven en Kapelle 2 nam de plaats van Sluis 2 in .Eindstand eerste elftallen: 1 Rillandia 4 punten, 2 Colijnsplaatse Boys 4 pun ten. 3 Good Luck 3 punten en 4 Kaaise Boys (bekerwinnaar 1975» 2 punten Eindstand tweede, elftallen. 1 Good Luck. 2 Rillandia. 3 Kaaise Boys. 4 Kapelle. Scheidsrechters tijdens dit voortreffe lijk georganiseerde toernooi waren J. van de Velde. P A. de Nooiier. D P. Arrebout en A. Verhagen. werknemers In de betrokken bedrij ven." aldus het telegram. Bij dc fusie zijn zes coöperaties in Brabant en Limburg betrokken Er werken onge veer 5000 mensen en er zijn 20.000 veehouders bij aangesloten De vak bonden zijn voor de iusie. die op 1 Juni een feit had moeten zijn. maar er is nog steeds geen akkoord over de sociale aspekten. De bonden hebben nu op nieuw hun voorwaarden op schrift ge zet en ze willen voor 4 juni concrete antwoorden op hun vragen Die voor waarden omvatten: blijvende werkge legenheid - zoveel mogelijk gespreid over het totale gebied - voor alk- werk nemers die bij de start van de fusie in dienst zijn van de betrokken coöpera ties. inspraak van de vakorganisaties (zo mogelijk een uit de werknemers te kiezen bestuurslid», aanstelling van een directiefunctlonaris voor het so ciale beleid, een beleidsplan met be trekking tot de te ondernemen activi teiten en reorganisaties, en instelling van c-en fusiebegeleldlngvan een fusie- begeleidingscommissie. AVG-districLsbestuurder P Kenter van het NKV in Zeeland, kon donder dagavond desgevraagd niet meedelen of er olk Zeeuwse arbeidsplaatsen in het geding ajn. ..Ik heb er nog geen enkele kijk op. aldus de heer Kenter ..Ik weet dat de besprekingen erg moei lijk verlopen, maar verder beschik ik nog over geen enkele informatie" De districtsbesluurders F de Roo (NVV» en P Minnaard <CNV» waren voor commentaar niet bereikbaar. Open huis 'Stad en Landschap' .MIDDELBURG - Hel stedebouwkui). dig adviesbureau 'Stad en Landschap' in Middelburg heeft zijn intrek geno men in het voormalige Zeeuws Mu seum aan de Wagenaarstraal in Mid delburg. Tot nu toe was hel bureau gevestigd in een pand aan de Dam. Ter gelegenheid van de nieuwe huis vesting. waar men na een grondige op knapbeurt zijn intrek heeft ge houdt "Stad en Landschap' op 11 juni vanaf drie uur "s middags een open huis. Wet regelt de aansprakelijkheid voor schade door 'kernongevallen' DEN HAAG - Op voordracht van staatssecretaris Dc Goede van finan ciën is een wetsontwerp ingediend, dat een regeling omvat omtrent de aansprakelijkheid voor schade door kernongevallen. Tegelijkertijd is een wetsontwerp ingediend tot goedkeu ring en uitvoering van de verdragen van Parijs en Brussel van resp. 1960 en 1963. die op deze regeling betrek king hebben, aldus het ministerie van financiën. Deze wettelijke regeling die weinig verschilt met de huidige - tijdelijke - voorziening die van 1965 dateert, geldt uiteraard ook voor de kerncentrale van de PZEM te Borssele. De PZEM is on verkort aansprakelijk voor elke schade aangericht aan personen en elke schade toegebracht aan goederen of vermogen, die veroorzaakt is door een kernongeval. De aansprakelijkheid van de PZEM onder de huidige regeling gaat tot een bedrag van 50 miljoen (wordt ƒ100 miljoen I. waarvoor men verzekerd is bij de Nederlandse Pool van Verzekering van Atoomrisico's. In de opzet van biede, onderling sa menhangende. regelingen zal bij onge vallen betreffende Nederlandse kernin stallaties de aansprakelijkheid als volgt zijn geregeld: 1. De exploitant van de keminstallatie is. ongeacht of het ongeval aan zijn schuld te wijten is. aansprakelijk voor de schade tol een bedrag van 100 miljoen. Hij is verplicht zijn aansprakelijkheid volledig door verzekering te dekken. 2. Voor eventuele meerdere schade tot in totaal 120 miljoen Europese re- keneenheden (Eur.R.E.i 'ca. ƒ430 miljoen) stelt de staat openbare middelen beschikbaar 3. Ingevolge het verdrag van Brussel wordt het bedrag van de schade tussen 70 en 120 miljoen Eur.R.E. volgens een bepaalde formule om geslagen over alle staten die partij zijn bij dat verdrag. 4. De wet bindt de aansprakelijkheid van de exploitanten, in navolging van het verdrag van Parijs, aan een vervaltermijn van 10 jaar na de da tum van het kemongevaL Daar naast is er een verjaringstermijn van drie jaar. aanvangende op de dag waarop de betrokkene kennis droeg of had behoren te dragen van de schade en de aansprakelijke ex ploitant. De thans voorgestelde wettelijke voor zieningen komt materieel vrijwel over een met de huidige - tijdelijke - voor ziening die van 1965 dateert. In het voorstel wordt gekozen voor een ander systeem van de regeling van de aan sprakelijkheid voor wat betreft de Ver houding tussen de exploitant en de overheid, maar hei beoogt geen wezen lijke verandering in het maximumbed rag van de schadevergoeding. We! is een begin gemaakt met internationaal overleg tot verhoging van de thans ge stelde limiet en hel uitdrukken daar van in bijzondere trekkingsrechten isdr's» van het internationale mone taire fonds, aldus het ministerie van fi nanciën. MIDDELBURG - In dc Sporthal D» Voorhorrh' in Middelburg wordt op vrijdag 25 juni ccn zogenaamd prom- concert gehouden, waaraan medewer king wordt verleend door het gewes telijk orkest voor Zuid-llolland. het trio U>uis van Dijk en het cabaret-duo Gerard Cox en Frans llaisema. Expositie over 'verdronken land' in Zeeuws Museum MIDDELBURG - In het Zeeuws Mu seum in Middelburg wordt van I juni tol en met 31 augustus een tentoon stelling gehouden van kaarten, voor werpen en afbeeldingen van 'verdron ken landen', voornamelijk van Saef- tinge en Reimerswaal. De tentoonstel ling omvat ook een filmvertoning over het land van Saeflinge. Naast gewone voorwerpen als kruiken en kannen omvat de expositie enkele bijzondere vondsten waaronder een vroeg vijftiende ecuws beeldje dat is gevonden op dc plaats waar eens de stad Reimerswaal lag Verder zijn er ook pijpaarden beeldjes alsmede twee schedeltypen die veelvuldig in het ver- Tevens wordt aandacht besteed aan het dal eden shi naar de fundamenten van dc kerk van Nieuwlande (gelegen in het verdronken land ten noorden van Krabbendijke» en vondsten uit Eme- llsse en Wan te skui pe iNoord- Beveiand) Een 25-tal opgezette vogels geelt een beeld over het unieke broed gebied dat het land van Saeftinge he den ten dage vertegenwoordigt De tentoonstelling sluit af met een af beelding van Albrecht van Beieren, die in 1375 stadsrechten gaf aan Reimers waal en een 15e eeuws portret van Jan Zonder Vrees, die in 1405 opdracht gaf de overstroomde gebieden van Saef tinge opnieuw te bedijken. De filmvertoning is dagelijks (behalvd zaterdag en zondag), vanaf twee uur te zien. Op die dagen is het museum zelf van 10 uur 's-morgens tot vijf uur 's- mlddags geopend. Op zaterdag en zondag is de opening beperkt van twee tot vijf uur 's-rmddags VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH - Aanvoer totaal 9897: ruixJe» ren 2031: graskalveren 312 vette kalveren 99: nuchtere kalveren 4330: schapen 812: lammeren 1509: geiten 51: siachtvarkena 724. lopers 29. slachtrunderen 1252. Pnjzen in guldens melk- en kalikoe-Jen 1825-2775; guiste koeien 1375-1975: kalfvaarzen rood bont 1900-2800. zwartbont 1700-2400: klam- vaarzen 1525-1925: guiste vaarzen 1400-1850: pinken 1000-1375: graskalveren 600-925: nuchtere kalveren v fok-mesterij roodbont 350-510. zwartbont 275-440. zware zoorten boven notering: weide schapen 135-175; ooien met lammeren 270-415: stieren iresp Je en 2e kw 6.70-7.15 6.40-6,60: vaarzen (rsp. le en 2e kw.i 6.45-7.05 5.75-6.35: koelen (resp. le 2e en 3e kw 6.50-7.05 5,80-6.40 5,60-5.75: worstkoeien 4.365.50: vette kalveren 'resp. le 2e en 3e kw i 5.20-5.40 4.965.15 4,70-4.90; nuchtere slachtkalveren 1.50-1.75: slacht- zeugen 'resp le. 2e en 3e kw i 2.762.85 2.66 2.75 2.60-2,67. slachtvarfcens 2.963.15: vette schapen 176240: vette lammeren 126170. Overzicht»resp aanvoer, handel en prijzen»: melk- en kalfkoeien gewoon-rustig-Bauw prijshoudend: guiste koeien normaaL stroef-moeizaarr. of niet prijsnjongvee beknopt-lui-staande pnjzen: vette lammeren even ruimer- redelijk. aSoop traag-ongeveer prijsh.: nuchtere kalveren groter-wi U ïg-hoeer 'zware soorten boven notering»; schapen en lammeren groot-redelijk- stabiel: slachtvee minder groot-rustic-vrij wel onveranderd: slachtzeugen mtnder-iets gunstiger-ruim ge handhaafd. COÖPERATIEVE VEILINGVER. WALCHEREN G.A. TF MIDDELBURG 26 MEI - Bloemen- Afrikanen 17-18. Alys» sum 14. Lobelia 20. Gazania 12. Aster 21. Tuinanjer 19. Begonia 17-21. Zilverdust 22, Agaratum 1622.Salvia 17-24, Petunia 26. Nemesia 6-13. Viool 7-21. Cinerana 13-14, Margnet per bos 51. Duizendschoon per box 53. Tomaten I A 126-144 II 107-121. B I 136145. II 122. C I 116-118 II 90. CC I 69-92. II 66, Paprika per kg 349-518, Kasaardbeien per doos 90-91. Jonathan I 70/80 82. 60170 53-79, II D 22. Golden Delicious: II 30/ 69. 70/80 56-61, 65/70 46-48. 60/65 38-39. Aardappelen grote Bintje 69. Nieuwe aardappelen: grote drielingen kriel. Eerstelingen 229 - 242 212 - 221 205 - 221. Aanvoer nieuwe aardappelen 800 kg. Groenten. Glasandijvie I 38-54. GLa- sandijvie II 35. Natuursia 19-22. Natuursla II 9-20. Natuursplnazle I 52-57. Natuurspinaae II 41-43. Postelein I 86103. Kassnijbonen 352-424. Kassnijbonen krom 201-282. Tuin bonen 125. Bospeen 128-159. Boskroten 78-102. Bosuien 75-82. Spitskool 22-44. Ra barber 18-33. Radijs 33-36. Ramenas 22. Pe terselie per kistje 31-240. Se/ceni per doos 11-18. Pre: 28-44. Komkommers: I 76 51. 61 76. 51 61 53-57. 41/51. 3641. II 45. 39-40. 34-37. 26-27. 20-22. stek per kg 20-28. Bloemkool. I 6 120. II 115. 8 I 90-93. II 47-72. 'J II 3 9. Kasbloemkool: 16 153-170. n 96-150. 3 I 126. II 118-131. 10 1130-78. Wmterbloem- kool: II 4 126, 8 53. Eerste tumbonen aangevoerd door: C. Jo- ziasse te VUsssir.gen eerste druk L. de Rijke te Vlissmgen. Eerste bosuien aangevoerd door A de Brume te Gaprnge eerste druk C H. Kesieloo te Vlissingen. VEILING BERGEN OP ZOOM 26 mei: aardbei (glasi I 86115: II 4668: vr aardappelen 222-232, andijvie 23-48 bloem kool 76225. kassnijbonen 3.765.20. spitskool 87-, sla 9-18. prei 37-89. rabarber 34-51, radijs 25-32. spinaae 21-34. tomaten 6.368.40. gold del. 24-63. asperge 2.768.50. 26 MEI - Groenten: per stuk: kropsla I 9-22. bloemkool 6 per kr. 17-100. 7 per kr. 81. 3 per kr 17-29. 10 per kr. 12. afw 32. per bos wen 50. per kg. andijvie 51. rabarber 66 VEILING 'KAPELLE-TERNEUZE.V 26 MEI - Kroetappelen wit H Winston 175 94-99. 170 96-97. 165 81-82 160 50-51. 155 23. 1170 82. 116571-80 316041-50.115521. 11x60 24. Golden Delicious 180 61-62 370 80 46-54 365 35-40. 3 370 80 39-44. 1165 30-32 1160 25-29, 11x70 30-37. 11x60 23. Kasframbozer. p doos I 680-760. kasrodebessen p coo< I 320. kasaardbeien p. doos IS5-112. Ilx 70-52 II 35-72. Aardappelen: grote 100 Groenten- Kropsla 26. Rabarber 45-50. u:en 89 Boskro ten 94-95

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29