Nederlands-Molukse commissie van start Dagje uit duurder Mogelijk Noorse aardgaspijpleiding naar Nederland Kamer akkoord met comptabiliteitswet ONVERWACHTE OVERWINNINGEN VOOR FORD IN DRIE STATEN PZC/H Ombudsman over rechtshulp in wijken Uittocht van Surinamers houdt aan KONINKLIJK JACHT IN AANBOUW Landbouwprijzen stegen 81 pet Reagan eveneens driemaal winst nog volop in de race AR-kies- verenigingen kiezen voor het CDA r DEN HAAG - Door een verhoging van de toegangsprijzen voor re creatieoorden. de vervoerskosten en de horecaprijzen is het dagje uit in Nederland aanmerkelijk duur der geworden dan vorig jaar. Tot deze conclusie komt het Konsu- menten Kontakt in het maandblad 'Koopkracht', waarin de prijzen van bijna twintig grote pretparken in Nederland op een rijtje zijn ge- Slechts weinig recreatiegelegenhe den hebben hun toegangsprijzen van 1975 gehandhaafd. Sommige exploitanten hebben hun prijzen zelfs met 50 tot 65 procent ver hoogd Daar staat echter tegenover, da' steeds meer recreatieparken all-in-tarieven hanteren Het toe gangsbewijs geeft dan recht op on beperkt gebruik van alle attracties. In het verleden diende voor som mige steeds apart te worden be taald. Deze vorm van koppelverkoop hoeft volgens Koopkracht niet In het na deel van de recreant uit te vallen. Het systeem werkt namelijk kos tenverlagend en verhoogt de effi ciency. Bezoekers hoeven niet meer in rijen voor de kassa te staan om van een bepaalde attractie gebruik te maken. SPOEDIG BESLISSING DeN HAAG (ANP) - Dezer da gen is de commissie van over leg Zuidmolukkers Nederlan ders ingesteld. Dit is gebeurd door een ministeriële beschik king, ondertekend door de minister-president, de vice- minister-president tevens mi nister van justitie en de minis ters van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Tot voorzitter van de commissie is be noemd prof. dr. A. J. F. Kobben uit Abcoude. Leden zijn: prof. dr. R. Gicl uit Haren, A. R. Lilipalv uit Arnhem, L. C. H. Man touw uit Tiel, drs. AI. B. Marrien uit Empe (Gld), prof. dr. H. N. Ridderbos uit Kampen, ir. N. P. Ri- riassa uit Scherpenzecl, R. Risamena- petty uit Tilburg, mr. J. Roekmaker oil Den Haag en P. J. Tatipikalawan uit Rotterdam. De secretaris is nog ott benoemd adjunct-secretaris is BOER MAG NIET LANGER TEGEN NOTARIS DEMONSTREREN UTRECHT (ANP) - De Utrechtse boer M. van Muyden mag niet meer demon streren tegen de Utrechtse notaris P. T. Tjabbes. De rechtbank in Utrecht heeft Van Muyden dit demonstratie- verbod woensdag opgelegd op straffe van een dwangsom van 250 per over treding. De heer Van Muyden heeft het afgelo- Den jaar verschillende acties tegen no taris Tjabbes ondernomen, omdat vol gens hem een klerk van de notaris in 1971 een foutief koopcontract heeft op gemaakt. Van Muyden beweert des tijds getekend te hebben voor de aan koop van een boerderij in Haastrecht met daarbij alle roerende goederen ter waarde van ongeveer ƒ40.000. In het uiteindelijke koopcontract, dat Van Muyden naar zijn zeggen nooit heeft getekend, stonden alleen roerende goederen ter waarde van 5.000 ver meld- Na jarenlang procederen legde Van Muyden vorig jaar een clann van meer dan drie ton bij de notans op ta fel Zelf ging hij daarbij een week lang op de stoep van het notariskantoor in hongerstaking. In de loop van het afgelopen jaar kwam hij herhaaldelijk terug bij het kantoor en het huis van de notaris, de ene keer met een optocht van honden, de andere keer met fakkels en vuur werk en ook eens met een blik benzine dat hij in de Brigittenstraat voor het kantoor aanstalt om een zelfverbran ding te symboliseren. „Als ik mijn recht niet via de officiële instanties kan krijgen, ga ik het zelf halen", zo redeneerde Van Muyden, die in de loop der jaren tal van advocaten heeft 'ver sleten'. Eind vorig jaar was notaris Tjabbes de acties van de boer zo beu. dat hij van de rechtbank een demon stratieverbod vroeg op straffe van gij zeling. De aanklacht luidde, dat Van Muyden hem intimideerde, recht streeks bedreigde en belemmerde in de uitoefening van zijn praktijk. DEN HAAG (ANP) - De stichting de Ombudsman in Hilversum en de ge zamenlijke rechtswinkels (31) hebben woensdagmiddag aan de vaste kamer- tommissie van justitie cn tweede ka mer een nota aangeboden getiteld 'in iedere wijk rechtshulppraktijken'. Deze nota bevat een pleidooi voor een goede, bereikbare rechtshulppositie waar men in zijn omgeving goede ad viezen en rechtshulp kan krijgen over problemen op het gebied van sociale vetzekenng. arbeidsrecht huisvesting en dergelijke. Rechtshulp behoort vol gens de samenstellers van de nota in principe gratis te zijn. Boven een be paalde weistandsgrens zal de cliënt een eigen bijdrage moeten betalen die hoger wordt naar mate de inkomsten van de cliënt hoger zijn. De samenstel lers van de nota dringen er bij de ka mercommissie op aan een hoge priori teit aan rechtshulp te geven Ondanks dat de voorzieningen uit de algemene middelen bekostigd moeten worden, rullen er. aldus de nota. toch waarbor gen moeten zijn voor een volledige on afhankelijkheid van de overheid. mevrouw mr. J. C. Somer-Dïjkslra uit Wassenaar. De ministers die beschikking hebben ondertekend, vinden dat er onder de Nederlanders en onder de Zuidmoluk kers in Nederland te weinig inzicht be staat in eikaars opvattingen en gevoe lens over het verblijf hier van de Zuid- Veerdienst Texel tijdelijk beperkt TEXEL (ANP) - De Texelse veerdienst zal wegens reparatiewerkzaamheden aan de veerhaven 't Horntjc op Texel van 1 tot en met 4 juni 's nachts niet gebruikt kunnen worden. De gemeente Texel heeft met de marine-autoriteiten voor die periode eventueel ziekenvervoer geregeld, waarbij helikopters zullen worden ge bruikt. De veerdienst zelf wordt op 1, 2 en 3 juni ingekrompen. Men zal eerst om 8.00 uur van Texel kunnen ver trekken. De diensten van 6.05, 7.05 en 7.35 uur komen te vervallen. Vanuit Den Helder wordt niet gevaren om 6.35 en 21.35. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid is niet ingegaan op het verzoek van hel tweede-kamerlid Coppes <ppri om ook ongewervelde dieren onder de nieuwe wet op de dier proeven te brengen. Hij meent, dat die wet beperkt moet blijven tot gewer velde dieren. KAAGDORP: In Kaagdorp wordt dit 65-meter lange jacht gebouwd, bestemd voor koning Chaled van Saoedi-Arabië. Het jaclit. dat twee motoren heeft van elk 3750 pk krijgt een helidek, een zwembad, een sauna en video in elke hut. De be manning beslaat uit 26 koppen, terwijl er ruimte is voor 24 passa giers. De bouw zal ongeveer 2 jaar duren en de oplevering moet juni 197? plaatsvinden. De links-revolutionaire generaal Otelo de Carvalho (39). oud commandant van de veiligheidstroe pen iCopom. heeft donderdag zijn ren tree in de Portugese politiek gemaakt. Voor het eerst na zijn ontslag uit ge vangenschap gaf hij in Lissabon een persconferentie, waarop hij meedeelde dat hij zich kandidaat stelt voor het presidentschap van het land. molukkers Nader beraad daarover kan volgens hen het beste plaatsvinden in een overlegcommissie van Nederlan ders en Zuidmolukkers. De instelling van zo n gemeenschappelijke commis sie is besproken in het gesprek dal de ministers op 17 januari van dit jaar ge had hebben mei ir Manusama en vijf andere vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers in Nederland. De commissie heeft tot taak zich te be raden over de problemen in de Neder landse samenleving, ontstaan doordat onder de Zuidmolukkers in Nederland verwachtingen leven en politieke idea len worden nagestreefd, die de Neder landse regering niet kan delen, maar waarvan zij het beslaan en de ernst onderkent, zo staal in de toelichting op de beschikking. De commissie zal zich ook beraden over de wijze waarop aan die problemen het hoofd kan worden geboden. Verder zal zij nagaan hoe de verhoudingen tussen Nederlanders en Zuidmolukkers verbeterd kunnen worden, daarbij lettend op de historie op de huidige situatie van de Zuidmo lukkers in Nederland en op hun toe komst. De commissie dient over de verbetering van die verhouding aanbe velingen te doen. De commissie zal de conclusies van haar beraad ter kennis van de regering moeten brengen door tussenkomst van de vice-minister-president. Deze zal de conclusies openbaar maken, met in achtneming van de regelen van het ontwerp van wet openbaarheid van be stuur. OUDERKERK: In de gemeente Ouder kerk is woensdagmorgen een zandauto onder een goederentrein terechtgeko men. De chauffeur van de zandauto kwam bij het ongeluk om het leven. SLOOPREGELING BINNENVAART NAAR DE KAMER DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Hullen van verkeer en waterstaat heeft de tweede kamer de vierde nota van wijzigingen getuurd op het wet sontwerp voor de algemene slooprege- ling binnenvaart. In tegenstelling met de op 1 mei in werking getreden sloopregeling voor schippers die hun bedrijf willen beln- digen, zal de algemene sloopregeling gelden voor schippers, die een deel van hun tonnage willen afstoten of ver nieuwen. De thans bij de kamer inge diende wijzigingen zijn bedoeld om het wetsontwerp aan te passen overeen komstig het advies van de commissie binnenscheepvaart. Voor de algemene sloopregeling komen n aanmerking schippers, die tenmin ste sinds 1 januari 1973 aan het vervoer jf aan een oplegregeling hebben deel genomen. Bij sloop van een deel van ïun tonnage zullen zij een uitkering kunnen krijgen die berekend wordt raar het laadvermogen en het motor vermogen Schippers met één schip kunnen daarop een toeslag krijgen van 20 pet. Ford. wie in de laatste voorspellingen van zijn eigen partijgenoten in weerwil van de officiële bekendmakingen ei genlijk niet. meer dan een overwinning werd toegedacht in de zes staten, deed het beter dan werd verwacht. Hij ver sloeg Reagan geheel onverwacht in Kentucky, won in Oregon vlak ten noorden van California waar Reagan zijn thuisbasis heeft en ook dat had niemand verwacht, terwijl hij in Ten- DEN HAAG (ANP) - Uil de jongste cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het verloop van de be volking blijkt, dat er nu meer Suri namers naar hun land terugkeren dan naar Nederland komen. In de maand maart zijn 386 Surinamers naar Ne derland gekomen, maar keerden 525 Surinamers naar hun land terug. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen in totaal 1.267 Surinamers naar Nederland, terwijl er 1.3G2 naar hun land terugkeerden. Einde maart telde de Nederlandse be volking 13.750.246 zielen. In vergelij king met maart van het vorige jaar be tekent dit een aanwas van de bevol king met bijna 130.000 mensen. In de eerste drie maanden van dit jaar be droeg het aantal levend geboren kin deren 44.283 tegen 44.894 in dezelfde periode van het vorige jaar. Het aantal overledenen bedroeg 31.069 tegen vorig jaar 30.046. Het geboorte-overschot daalde daardoor van 14.348 in de eerste drie maanden van 1975 tot 13.214 in het eerste kwartaal van het lopende jaar. De totale bevolkingsgroei, dat is het geboorte-overschot plus het migratie-saldo, bedroeg in de eerste drie maanden van dit jaar 16.668 per sonen tegen 21.556 personen in de eer ste drie maanden van het vorige jaar. Er werden wederom minder huwelijken geslotea namelijk 14.522 in de eerste drie maanden van dit jaar tegen 15.929 in de eerste drie maanden van het vo rige jaar. nessee op het nippertje Reagan niet kon overweldigen. Toen 99 procent van de stemming in Tennessee geteld was. leidde Ford met slechts 161 stemmen. De president had een overwinning voorspeld in Oregon. Hij won daar met 53 procent van de stemmen tegen 47 procent voor zijn conservatieve tegen stander. In totaal won zijn opponent 78 conventiegedelegeerden en heeft hij er nu 618. Ford verwierg er 78 en staat nu op 754. Er zijn 1130 afgevaardigden no dig om bij de eerste stemming op de republikeinse conventie in Kansascity in augustus genomineerd te worden. Het aantal conventiegedelegeerden voor Carter steeg tot 837. Zijn'naaste rivaal is het congreslid uit Arizona Morris Udall met 276 conventie- afgevaardigden. Reagan versloeg Ford in een verhou ding van twee tegen een in Arkansas, bijna drie tegen een in Idaho en met een groot verschil in Nevada. Preisdent Ford, die een campagne voertin Reagan's eigen staat. Califor- niê. zei steeds meer er op te vertrou wen dat hij de deskundigen zal be schamen door Reagan* op 8 juni te verslaan. Tot juichende aanhangers riep hij uit: ..De vaart zit er nu in". Reagan zei niet teleurgesteld te zijn door zijn verliezen in Kentucky en Tennessee. Hij beschuldigde de cam pagnevoerders van Ford ervan de re- (Van onze speciale verslaggever) OSLO - Binnen enkele weken maakt de Noorse regering haar plannen be kend over de toekomstige exploitatie van de aardgasvoorkomens in het Noorse deel van de Noordzee. Deze plannen, vervat in een witboek dat aan het Noorse parlement wordt aan geboden. zijn van belang voor Neder land, dat over enige jaren aardgas moet gaan invoeren om aan de vraag te kunnen blijven voldoen. In de Noorse hoofdstad wordt alge meen aangenomen dat. in het witboek de aanleg zal worden voorgesteld van een grote pijpleiding dwars door de Noordzee. Die zal waarschijnlijk be ginnen bij Statfjord. het belangrijkste olie- en gasveld dat tot nu toe op het Noorse continentale plat is gevonden. Statfjord. gelegen in het uiterste noorden van het plat. bevat ruim 500 miljoen ton olie en een zeer grote, nog moeilijk precies vast te stellen hoe veelheid aardgas. Belangrijke vraag voor Nederland is waar deze pijpleiding, waarop ver scheidene kleine aardgasvoorkomens ten zuiden van Statfjord zullen worden aangesloten, zal eindigen. Deskundi gen in de Noorse hoofdstad menen dat vrijwel zeker voor Nederland of West- Duitsland als eindpunt zal worden ge kozen Maar de keuze zal vooralsnog worden uitgesteld, omdat ze afhanke- geis in de belangrijke voorverkiezing in Califomiè aan te tasten door te pogen er daar een primary van te maken met een toewijzing van conventiegedele geerde naar verhouding van de be haalde percentages. Zoals de situatie nu is. Tevreden Senator Frank Church, die zich pas zeer laat in de strijd om het Witte Huis heeft gemengd, betoonde zich uiter aard tevreden met zijn overwinningen, maar zijn commentaar maakte tevens duidelijk dat hij volgende week we derom zal moeten winnen om op de laatste dag van de voorverkiezingen (8 juni) in de drie grote staten Ohio. New Jersey en Califomiè behoorlijk voor de dag te kunnen komen. In Califomiè zijn zowel Carter als Church vrijwel kansloos tegen de jeugdige gouverneur van die staat. Jerry Brown. Het gaat er dan slechts om aan te tonen wie na hem de sterkste blijft. Zoals Carter benadrukte: hij heeft deze maand negen van de vijftien de mocratische voorverkiezingen ge wonnen. een wanhopig naar nieuwe struikelblokken zoekende anti- Carterbeweging onder de meer libe rale democraten ten spijt. Church, winnaar in alle drie voorverkiezingen waaraan hij heeft deelgenomen en Brown die nu tweemaal zegevierde, kunnen hem maar nauwelijks bedrei gen. DEN HAAG - De AR- kiesverenigingen hebben zich met grote meerderheid uitge sproken voor de totstandko ming van een gezamenlijke CDA-liJsi. Bij verkiezingen on der de 125 kiesverenigingen van de AR heeft zich 89,7 pro cent van de stemmen vor het CDA uitgesproken. Slechts 9.9 procent stemde tegen een ge zamenlijke lijst. Ook dc partijraadsleden konden hun stem uitbrengen, van de 228 partij raadsleden dit- hun stem uitbrachten kozen 169 voor het CDA. dat is 74 pro cent Voor het voorstel voor het tot standkomen van het CDA was een tweederde meerderheid nodig. Deze meerderheid is nu ruimschoots ge haald De definitieve beslissing over de toetreding van de AR tot het CDA zal geschieden op de partijraad van de AR op 25 september in Utrecht Partij voorzitter Hans de Boer stelde woens dag mei voldoening kennis te hebben genomen van de uitslag van de verkie zingen. Hij zei deze uitslag als een dui delijke steun voor het door het partij bestuur gevoerde bewind te zien Op de Haaksbergerweg in het dorp Rietmolen (gem. Needci heeft een ver keersongeval woensdagmiddag twee doden geëist. Ten gevolge van een klapband geraakte een personenauto in de berm om vervolgens tachtig me ter verderop tegen een boom te pletter te slaan. Om het leven kwamen de be stuurder. de 25-jarige Robert van Groenwoud uit Neede. en een inzitten de, de 27-jarige mevrouw G. Elsen- Schroer. ook uit Neede. lijk is van een groot aantal commer ciële en politieke overwegingen. Om een van de laatste, voor Nederland belangrijkste te noemen: de Noorse so cialisten - grootste partner in de hui dige coalitieregering in Oslo - zijn uit gesproken voorstanders van samen werking tussen Statoii, de Noorse staatsoliemaatschappij, met andere door regeringen gecontroleerde olie- of aardgasondememingen. In het geval van aardgas ligt de keuze. wat. Neder land betreft voor de hand: de Gasunie wordt voor zestig procent gecontro leerd door de overheid (de overige veertig procent worden gedeeld door Shell en Esso). ..Er zijn tal van mogelijkheden voor samenwerking tussen Statoii en de Gasunie", verklaart desgevraagd Ola Wattne. hoofd van de afdeling olie onderhandelingen van het ministerie van industrie in Oslo. Bij Statoii gaat men minder ver. Chef-vooriichter Hal- vorssen: Er zijn contacten van techni sche aard met de Gasunie geweest. Plannen voor verdergaande samen werking bestaan niet" In hun korte historie van olieland heb ben de Noren bewezen het commer cieel belang niet uit het oog te verlie zen. Hun onderhandelingen met de grote oliemaatschappijen zoals Phil lips Petroleum, ontdekker en exploi tant van Ekofisk. tot nog toe de groot ste oliebron in de Noordzee, leverde hen zelfs de betiteling ..Arabieren met de blauwe ogen" op. En commerciële overwegingen, zo menen insiders in Os lo. zullen waarschijnlijk prevaleren bo ven politieke voorkeuren. Aangenomen wordt dat de Noorse re gering via Statoii het liefst, in zee wil gaan met een consortium van gasbed rijven op het Europese vasteland. Be halve de Gasunie, die over een belang rijk distributienet beschikt, worden genoemd Gaz de France, het Belgische Distrigaz en het. Duitse Ruhrgas AG. Via een dergelijk consortium zou ook de financiering van de ongetwijfeld zeer kostbare pijpleiding van Statfjord naar het Zuiden kunnen worden ver kregen. Een veel belangrijker politiek aspect is de verantwoordelijkheid die Noorwe gen wil dragen voor de veiligheid van de energievoorziening van andere lan den. Na de eerste ontdekkingen van olie in de Noordzee heeft de Noorse re gering erkend dat Noorwegen een spe ciale verantwoordelijkheid draagt met betrekking tot de andere noordse lan den. zoals Zweden en Denemarken. Na lang aandringen van Stockholm zijn nu besprekingen tussen Noren en Zweden van start gegaan over de vraag hoe deze speciale verantwoor delijkheid vorm kan worden gegeven. Soortgelijke contacten, zij het in min der ver stadium, bestaan met Dene marken en met H'est-Duitsland. Het resultaat van dit overleg zal van in vloed zijn op het beleid dat de Noorse regering tegenover andere landen gaat voeren. Kraakwet aanvaard (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tweede kamer is woensdag akkoord gegaan met de kraakwet van minister Van Agt. Tegenstemmers waren PvdA, PSP, PPR, CPN, drie leden van D'66 en de heer Huissen. DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer is woensdagmiddag akkoord gegaan met de nieuwe comptabiliteitswet. Deze wet bevat regels voor de boekhouding van de staat, de wijze waarop de rijksbegroting moet zijn ingericht en de controle op de juistheid van de uitgaven. De nieuwe wet vervangt de comptabiliteitswet uit 1927. Enkele nieuwe elementen zijn dc verplichte meerjarenraming, het maken van een begin met prestatiebegrotingen, de verplichting om bij wetsontwerpen en rege ringsnota's de financiële gevolgen aan te geven en het vervallen van het hoofd stuk onvoorziene uitgaven in de rijksbegroting. Niet alleen de nieuwe wet nam de kamer met algemene stemmen aan Ook was er algemene instemming met de motie-Van Amelsvoort (cda) Daardoor kreeg de regering het verzoek te onderzoeken noe een algemene regeung gemaaxt. Kan worden voor onafhankelijke controle op ontvangsten en uitgaven van publieke aard. Dat verzoek is gebaseerd op het huidige feit. dat de algemene rekenkamer zich alleen maar kan bewegen op het terrein van de ontvangsten en uitgaven van het rijk als rechtspersoon. DEN" HAAG (ANP) - De prijzen voor akkerbouwprodukten zijn volgens het CB S ui februari 1976 81,8 pel gestegen ten opzichte van februari 1975. Het ministerie van landbouw heeft dit woensdag meegedeeld. Met uitzondering van de prijzen voor graanstro en groene envten waren alle pro- bukten hoger in prijs. Vooral de sterk gestegen prijzen van aardappelen en zaai den hadden een grote invloed op de stijging van de prijzen. prijzen voor veehouderijprodukten stegen in vergelijking met- februari 1975 met 15.3 pet. Alle produkten in deze sector waren hoger in prijs. MET OVERGROTE MEERDERHEID (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Ford en democratisch koplo per Jimmy Carter hebben een aantal nederlagen ten spijt deze week de meeste winst ge boekt tijdens de drukste dag van de Amerikaanse voorver kiezingen, waarbij kiezers in zes staten betrokken waren. Niettemin is het duidelijk dat Ford en zijn rivaal Ronald Reagan met beiden drie over winningen kandidaat blijven voor de republikeinse kandida tuur. terwijl aan de democrati sche kant blijkt dat Jimmy Carter niet onverslaanbaar is hoewel hij zonder meer de sterkste mededinger zal zijn voor het mandaat van zijn par tij. Zowel senator Frank Church als de Californische gouverneur Jerry Brown hebben hem dinsdag echter verslagen. Church won in het heftig omstreden Oregon en in zijn eigen staat Idaho. Brown werd winnaar in Nevada met 52 tegen 24 procent. In de drie zuidelijke staten Kentucky, Ar kansas en Tennessee demonstreerde de uit het eveneens zuidelijke Georgia afkomstige Carter een ruime meer derheid. Ar°0&" ,n V2-.1-en 2 liter flacons verkrijgbaar, èn in yü&o ■KoO*V®*v"' spuitbus voor snelle tussendoor karweitjes, echtbi' dro9lst en woninginrichter. MltlAlAniV Bij aankoop van de 2 liter flacon luU»™ DE EIECTRISCHECIT1N MACHINE 1 EEN HALVE DAG GRATIS IN BRUIKLEEN binnen-buitenland 11 97[ VRIJDAG 28 MEI 1976 VOOR BETERE ONDERLINGE VERSTANDHOUDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11