Complex bejaardenflats in Middelburg opgeleverd PZC/r Tatouage als 'reden' weigeren bloedproef Raad Reimerswaal treedt toe tot brandweerkring Wie is er tegenwoordig nog onpartijdig? TUURKE NOTTé WESTDORPE VIERDE 104E VERJAARDAG Kapelle onder voorwaarde lid van brandweerkring ONDERDEEL RUSTENBURGabva Middelburg MCO akkoord met inrichting van Lange Delft Scholieren uit Terneuzen 5 juni voor NCRV-radio TERNEUZEN - Leerlingen van het Zeldenrustcollege uit Terneuzen zijn zaterdagochtend 5 juni van 8 tot 10 uur te beluisteren in het NCRV-radioprogramma 'Popsta tion' op Hilversum 3. Dinsdag heeft een team van de NCRV opnamen gemaakt op school en daarbij scholieren naar hun me ning gevraagd over een aantal za ken. Deze opinies worden uitgezon den in combinatie met favoriete popplaten. provincie Vele verzekeringsadviseurs zijn weI degelijk onpartijdig. Zij helpen u aan een verzekering die voorü de beste is. Want ze zijn onafhankeliik.dus niet in dienst van een bepaalde verzekeringsmaatschappij. Daarom vindt u bij hen deze ronde sticker op raam of deur. Stap er eens binnen. (publikatie van Della-Uoyd. die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder cnpaitl)dlg advies vooral) WESTDORPE - In het bejaarden tehuis 't Verlaet in Westdorpe heeft de oudste inwoner van Zeeuvvsch- Vlaanderen, A. (Tuurke) Notté dinsdag op zeer feestelijke wijze zijn 104e verjaardag gevierd. Hoe wel slecht ter been en slechtziend liet hij zich de feestdrukte gewillig en met merkbaar plezier aanleu- Onder het genot van koffie en gebak vierden s morgens alle bewoners van t Verlaet Tuurke's verjaardag mee en er waren bovendien enkele speciale gasten Zo kwam burge meester drs W R. V. Dusarduyn van Sas van Gent in gezelschap van zijn echtgenote de jarige 104 sigaren aanbieden. Verder gaven pastoor Dierick en dokter Dierick uit West dorpe en het bestuur van het be jaardenhuis acte de presence. Tuurke Notté nog een muzikaal met het bezoek van drie mare- chaussee's. die in de afgelopen jaren zijn verjaardag trouwens niet één keer vergaten. De jarige heeft er speciale herinneringen aan omdat hij in een grijs verleden als schaap herder vaak marechaussee's te paard tegen het lijf liep. Notté had verder nog alle aandacht voor z'n sigaren waarvan hij er woensdag weer vele kreeg aangeboden als ver jaardagsgeschenk. Opvallende ge lukwensen- een telegram van de commissaris van de koningin en een bloemstuk van NCRV-radio presen tator Barend Barendse. 's Avonds bracht het muziekgezelschap 'Ei kels worden bomen' uit Westdorpe Tuurke Notté nog een muziakel hulde. WOENSDAG 26 MEI 1976 AUTOMOBILIST UIT HULST MET NIEUW ARGUMENT VOOR RECHTER VEROORDEELD TOT 2 WEKEN MIDDELBURG - ln de rij van weige raars van de verplichte alcoholbloed proef bracht de 25-jarige automobilist PAL uit Hulst dinsdagmorgen voor de Politierechter in Middelburg een nieuw motief naar voren. De betrok kene argumenteerde zijn weigering' met het feit dat hij zich pas had laten Utoueren en hij zo niet tegen een prik kon. De weigering van M. speelde op 11 de cember van het vorig jaar. De man *«d toen in Hulst aangehouden nadat «i daar in het centrum uit de bocht geraakt en met zijn onverzekerde au» tegen een etalageruit reed. Toen jfe politie de zaak in onderzoek nam. Week snel dat er alcoholgebruik in het spel was. Om de mate van drankinvloed te me ten, werd M. met het blaaspijpje gecon fronteerd. Dit weigerde hij. Op het po- Utiebureau weigerde hij later ook de bloedproef. Toch vroeg zijn raadsman mr. E. N. J. H. de Rechter begrip voor M'shouding. Het feit dat deze op het politiebureau had zitten huilen en bid den toonde volgens mr. De Rechter aan dat het geen aanstellerij was. Officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen vond dat een weigeraar van de verplichte bloedproef ook de conse quenties moet dragen. Hij eiste daarom twee weken gevangenisstraf en 6 maanden riet rijden. Voor de aanrijding eiste hij 'SO gulden en voor het onverzekerd DJden 250 gulden. Politierechter mr. W F. van Solinge zei weinig geloof te hechten aan het motief M' de bl°edproef had gewei gerd. Hij veroordeelde M. voor de wei gering tot twee weken gevangenis en 3 maanden niet rijden. Voor de aanrij ding en het onverzekerd rijden legde hij 2 boetes van 50 gulden op Automobilist W. R. A. J. uit Sas van Gent reed op 14 december van het vo rig jaar onder invloed van de drank tegen de wegomheining van rijksweg 258 in rijn woonplaats. In dit geval eiste de officier 1 week en 6 maanden niet rijden. Gezien het promillage (1,38) beperkte de politierechter de straf tot 400 gulden boete en 6 maanden niet rijden. Automobilist P. J G. veroorzaakte on der invloed van de drank eveneens een aanrijding. In dit geval kwam e promillage van 2.00 aan het licht. Ge zien de achtergronden in deze zaak - G. bleek een flinke drinker - legde de politierechter hier een gevangenisstraf van 2 weken en 9 maanden niet rijden op. Vader en zoon Bij verstek veroordeelde de politie rechter een vader en zoon uit Schoon- dijke respectievelijk 72 en 49 jaar oud, tot 100 galden wegens rijden onder invloed. Het tweetal, H. J. de S. en F. J. de S. reed daarbij op de fiets. De dronkenschap speelde zich op 19 fe bruari bij Breskens af. Automobilist E. J. de K. uit Westdorpe werd eveneens bij verstek veroordeeld tot drie boetes met een totaal van 700 gulden. De betrokkene was op 22 fe bruari in Sas van Gent na een aanrij ding als gevolg van een verkeersfout doorgereden en bleek bovendien niet in het bezit van een rijbewijs C. L. C. A. M. van den B. uit Hulst werd voor een geval van joy-riding in een auto en zonder bezit van een rijbewijs bij verstek veroordeeld tot twee geld boetes met een totaal van 350 gulden. 'ADVERTENTIE) MOGELIJKHEID OM UIT TE TREDEN NA TWEE JAAR KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle heeft dinsdagavond besloten toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling 'Brandweerkring Midden-Zeeland'. Maar de raad heeft aan die toetreding wel een voor waarde verbonden. Men vindt dat in het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling besloten moet worden om bet mogelijk te maken dat deelnemers aan de regeling na twee jaar kunnen uittreden. De eerste vijfjaar wil de gemeente Ka pelle wel meedoen, maar dan moet binnen die vijf jaar wel besloten wor den dat deelnemers aan de gemeen schappelijke regeling zich slechts voor twee jaar hoeven te verbinden. In het ontwerp van de regeling was vastges teld dat de deelnemers alleen om de vijfjaar de kans krijgen uit te treden. De overgrote meerderheid van de Ka- pelse raad wilde echter 'een noodrem' inbouwen. De fractiewoordvoerders van WD. PvdA en CDA stelden una niem: ,,Als de kosten de pan uit rijzen, willen we de mogelijkheid hebben om eruit te stappen". Aanvankelijk von den WD, PvdA en CDA de wijziging van de ontwerpregeling op dit punt een voorwaarde ..Als artikel 24. lid 2. niet gewijzigd wordt, doen we niet mee", zo stelde men. Burgemeester H. G. van Suijlekom vond dat deze instel ling getuigde van een bepaald wan trouwen. Hij ontraadde de gemeente raad wijzigingen in de regeling aan te brengen. ,.U weet dat dit ontwerp pas na moeizame onderhandelingen tot. stand gekomen is. Laten we er nu niet in gaan veranderen, want dan komen we er nooit", aldus de heer Van Suijle kom. Aanvankelijk hield de meerderheid voet bij stuk. Wethouder C. M. Dage vos meende dat er eigenlijk geen pro blemen waren. „We kunnen toch na vijf jaar stoppen; het gaat nu om een pe riode van vijf jaar. Is in die periode de regeling niet gewijzigd, dan kun je toch alsnog zeggen: ,.We doen niet meer mee", aldus de wethouder. Burgemees ter Van Suijlekom; „Ik zou die zaak ten sterkste willen ontraden. Breng geen wijzigingen meer aan en doe je dat toch, zeg dan gewoon mee". Na een schorsing werd besloten de moüe-Van Overbeeke, waarin de wijzi ging werd voorgesteld dusdanig te wij zigen dat men het algemeen bestuur van de nieuwe regeling de opdracht geeft die zaak (mogelijkheid tot uittre den om de twee jaar) verder uit te wer ken. Dat moet dan gebeuren in de eer ste vijf jaar dat de regeling functio neert. De motie was mede-ondertekend door de CDA-er J P Balkenende en de WD-er R. F. Henkemans. Alleen de SGP-er C. de Kraker en het Boeren partijraadslid J. Kole stemden tegen de motie. De heer De Kraker: „Ik be grijp niet waarover men nu nog zo l»»g zit te zeuren. Waar is dit allemaal voor nodig". Raadsiid Kole gaf het ant woord. Dat doen ze alleen om in de pers te komen". nu op 1100 leden MIDDELBURG - Het ledental van de afdeling Middelburg van de Algemene Hond van Ambtenaren (ABVAl is op 1 mei jongstleden de 1100 gepasseerd. Landelijk telde de bond op dat tijd stip ruim 170.000 leden. Dit werd be kendgemaakt in de jaarvergadering van de afdeling Middelburg, waarin onder meer de wens naar voren is ge komen dal het district Middelburg NA PLEIDOOI BURGEMEESTER EERSTE ECHTPAAR KREEG DE SLEUTEL MIDDELBURG - Aan de Vrijland straat in de Middelburgse wijk Dau- wendaele zijn dinsdagmiddag 34 flat woningen, onderdeel van het bejaar dencentrum 'Rustenburg' in aanbouw, officieel opgeleverd. De woningen (28 tweekamerwoningen en 6driekamcr- woningen) zijn gesitueerd in een flat van zes bouwlagen. De flat vormt een onderdeel van het nieuwe bejaarden centrum dat in opdracht van de stich ting 'Centrum voor bejaardenzorg der Hervormde Gemeente' wordt ge bouwd, deels ter vervanging van het Iverouderde) bejaardentehuis 'De Griffioen' aan de Seissingel. Het centrum, dat ongeveer 7 miljoen gulden kost, zal voorts bestaan uit een verzorgingstehuis voor 72 bewoners, waarvoor in de eerste plaats de nu 64 Mdige bewoners van 'De Griffioen' in aanmerking komen. De 34 flatwonin gen, alle voorzien van een ruime woon kamer met eethoek en een semi-open keuken, zullen in de eerste week van juni door de bewoners worden betrok ken. Het verzorgingstehuis zal naar verwachting in februari 1977 in gebruik kunnen worden genomen. Net de bouw van het complex werd in april vorig jaar begonnen Inmiddels is op het ter rein ook de bouw van een hervormd kerkfiliaal begonnen In aanwezigheid van bestuursleden van het 'oude rusthuis De Griffioen' en van de nieuwe stichting, aannemer (van der Poel), architect (P. J. 't Hooft) en enkele van hun medewerkers, en het beheersechtpaar Jacobse, reikte het bestuurslid mevrouw B. Verhoef- Van Buuren de sleutel uit aan de eer ste bewoners, het echtpaar Van Damme uit Middelburg. De heer en mevrouw Van Damme waren als eerste op de aanmeldingslijst terecht geko men. Aan de officiële uitreiking van de sleutel ging een korte bijeenkomst vooraf waarop over en weer dankwoor den werden uitgewisseld over de goede samenwerking bij de voorbereiding en bouw van het project. Daarna opende de heer A. Meyaard, vice-voorzitter van de stichting, in de entreehal van het nieuwe flatgebouw de toegangs deur en konden de heer en mevrouw Stadhuis Goes voor publiek open GOES - Gedurende de zomermaanden zal het stadhuis te Goes weer voor het publiek opengesteld worden. Van hall juni tot half september is het gebouw iedere dinsdag trussen 14.00 en 16.00 uur te bezichtigen. Met deze openstel ling wordt begonnen op 15 juni Van Damme de sleutel in ontvangst nemen en hun woning bezichtigen. Mevrouw Van Damme werd daarbij bedacht met een bloemetje en een ge schenkenbon. Fotomevrouw Verhoef /rechts) over handigt de sleutel aan de heer Van Damme MIDDELBURG - De Middelburgse centrale van ondernemers (MCO) gaat akkoord met de uitgewerkte plannen voor de inrichting van een promenade in de Lange Delft. Dit blijkt uit een brief van het MCO-bestuur aan de on dernemers in de Lange Delft. In deze brief vraagt het MCO-bestuur de ondernemers goedkeuring te verle nen met de subsidieaanvraag van de gemeente aan het ministene van eco nomische zaken. Deze subsidie aanvraag is afnankeiijk van de in stemming van het overgrote deel van de betrokken ondernemers. Uit de brief blijkt verder dat van de kosten die aan inrichting van de pro menade verbonden 95.000 gulden voor hun rekening komt. De verdeling van deze kosten zal echt-er verder geregeld worden door de winkeliersvereniging 'Lange Delft van dc ABVA dient Ie worden ver kleind en dat het aantal bestuurders van één op twee gebracht moet wor den De afdeling Middelburg heeft wensen in overleg met de andere afdelingen uit het district aan het hoofdbestuur voorgelegd. Het zlc-t er echter niet naar uit. dal het hoofdbestuur de wens van twee bestuurders in het district zal kunnen honoreren. De vergadering, in het districtskantoor aan de Singelstraat, werd geleid door vice-voorzitter de heer C. J. van der Weel. die ln zijn openingswoord spe ciale aandacht besteedde aan wat hij noemde het feit dat de aanval op do positie van de ambtenaren in ver sterkte mate is ingezet. De vice- voorzitter noemde het daarbij teleur stellend. dat de linkse pers en de linkse omroep, in welk verband hij sprak over de Haagse Post, en de VPRO. in deze aanval voorop menen te moeten lopen. Er is zo langzamerhand, aldus de heer Van der Weel. mede door de tenden tieuze en voor een belangrijk deel on juiste berichtgeving via deze media, het wijdverbreide misverstand ont staan. dat de ambtenaren over het ge heel genomen in een aanmerkelijk gunstiger positie verkeren dan de ge middelde werknemer. De ambtenaren, zo stelde de heer Van der Weel. krijgen echter wel vaak minder maar nooit meer dan de gemiddelde werknemer. In het komende jaar. zo besloot de heer Van der Weel zijn beschouwing, is er een zware strijd te verwachten om de positie van de ambtenaar te verdedi gen De ABVA zal daarbij niet toe staan dat de bezuinigingsoperatie van één procent éénzijdig op de ruggen van de ambtenaren wordt afgewenteld. In deze vergadering werd mevrouw A. G. Yzerman tot bestuurslid gekozen in de vacature van mevrouw Treffers-van Leerzem. De secretaris, de heer C. Leeman, kon nog meedelen, dat op korte termijn een beslissing is te ver wachten van het hoofdbestuur over de opvolging van de districtsbestuurder, de heer A. van Aalst. Rommelmarkt en bazar BORSSELE - De sportvereniging 'Borssele' te Borssele houdt vrijdaga vond en zaterdag een rommelmarkt en Bazar in het verenigingsgebouw 'Vij- verzicht' te Borssele Aanvang vrijdag om 19 uur; aanvang zaterdazg om 10.00 uur. 'Derde werelddag' in soos Hansweert HANSWEERT - Zaterdag 29 mei is er in dc soos van de stichting Jongeren- contactgroep Hansweert een 'derde werelddag', gewijd aan de ontwikke lingssamenwerking. Er is onder meer een stand aanwezig van een wereld winkel en van Amnesty International. Verder is er allerhande documentatie en informatie over de derde wereld, verstrekt door het ministerie van ont wikkelingssamenwerking, de NOVIB, de SOSV-CNV. de raad van zending en de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Ook wordt een dia-serie vertoond. De 'derde werelddag' begint om tien uur 's ochtends en duurt tot omstreeks vijf uur 's middags. De soos is gevestigd boven de voormalige r-k school. HANSWEERT KRIJGT BEDRIJFSTERREIN YERSEKE - De gemeenteraad van Reimerswaal heeft dinsdagavond be sloten toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling regionale brandweerkring Midden- en Noord- Zeeland. De regeling heeft ten doel het bevorderen van de samenwerking tus sen de deelnemende Walcherse en Be- velandse gemeenten op het gebied van de brandweerzorg. Aanvankelijk lie ten enkele raadsleden zich wat aarze lend over het voorstel uit, maar na een warm pleidooi van burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg ten gunste van de regeling bleek iedereen toch voor te zijn. De heer T. I. J. Moerland (pvda) vroeg zich af of het aspect van het verbeteren van de samenwerking in dc regeling wel zo goed naar voren komt. Evenals de andere fractie-woordvoerders was het voor hem de vraag of een regionaal coomandant zich nu moet gaan bezig houden met aanvragen voor vouwver- gunningen, zoals in de regeling staat. Ook sprak de heer Moerland de vrees uit dat er binnen de kortste keren veel meer dan drie man nodig zullen zijn en dat de kosten spoedig tot vijf a zes gulden per inwoner van de gemeente zullen oplopen. Overigens vond de PvdA de samenwerking in een regio nale brandweerkring op zich wel een goede zaak. Over dat laatste had de heer J. Griep (wd) twijfels. Hij toonde zich bevreesd voor vertragingen als alles over meer schijven gaat lopen. „Er is al een sa menwerking en er wordt gestreefd naar normalisering van het materieel", stelde hij. De heer Griep wees ook nog op de rampenbestrijding op de scheep vaartwegen. die Reimerswaal omrin gen. dDe heer P. C. van Putten tan zag eveneens niet waarom een regionaal commandant zich met bouwvergunm- ningen moet bezig houden. ..Daar heb je toch een bouwverordening voor". Hij zag wel wat in de gemeenschappelijke regeling, „want een goed functione rende brandweer is heel wat waard. Ik hoop dat de plaatselijke korpsen door de inbreng van de regionaal comman dant tot nog hogere prestaties komen". „Als we iets zelf kunnen doen. dan moeten we het ook zelf doen. En ais het om geld gaat zit ik als een bok op de haverkist. Niettemin vind ik dat we dit toch meoten doen", aldus mr. Pijl Hogeweg in rijn beantwoording. „Van de normale vrijwillige brandweer kun je niet verwachten dat ze alle moderne middelen en methoden kent en ermee kan werken. Daar is deskundige bege leiding voor nodig en die kan de regio naal commandant geven. Er is al een goede samenwerking, maar juist aan coördinatie en begeleiding bij die sa menwerking ontbreekt het nog". De burgemeester wees erop dat men op Walcheren al goede ervaringen met. de regionale brandweerkring heeft en dat de regionaal commandant zich al bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt. Gelet op de Walcherse ervaringen kon de heer Pijl Hogeweg dan ook stellen dat drie man voldoende is en dat de kosten daardoor binnen de perken zul len blijven. Verder zei de burgemeester dat het natuurlijk niet de bedoeling is dat de regionaal commandant allerlei houwaanvragen gaat bekijken. Het gaat om aanvragen voor de bouw van ziekenhuizen, bejaardenhuizen, vei lingcomplexen. bestemmings- en structuurplannen en dergelijke grote objecten, waarbij de regionaal com mandant waardevolle adviezen ten "aanzien van de brandpreventie zou kunnen geven. „Het is onverantwoord om onze brandweermensen zonder een goede begeleiding te laten werken", besloot mr. Pijl Hogeweg rijn pleidooL Uiteindelijk ging de raad unaniem ak koord met de gemeenschappelijke re geling. Eenstemmig was de raad ook over de vaststelling van het bestemmingsplan "Hansweert. bedrijfsterrein Kanaal- weg'. Dit was eveneens een agenda punt. waarbij men wat kanttekeningen plaatste. .Maar de raad kon zich vinden in de opmerking van de burgemeester dat er nu eindelijk iets gedaan kan worden om de bedrijvigheid tn Hans- weert te bevorderen. Indien de verdere procedure vlot verloopt, dan kan ook het transportbedrijf, dat in verband met de versterking van de Wester- scheldedijk van zijn huidige plaats moet. verdwijnen, rich op het bedrijf sterrein vestigen. Wethouder C. Slabbekoom maakte zich een beetje boos bij de stemming over de benoeming van een lid voor de sportraad. Het ging om een vertegen woordiger van Hansweert De heren W. Koster (sgp) en I. N. Lindenberg (pvda) vonden het een vreemde zaak, dat er slechts één kandidaat was ge steld, namelijk dc heer J. Boon, die ook voorzitter is van het comité Leef baarheid Hansweert. Het ongenoegen van de raad over deze voordracht bleek bij het voorlezen van de stem briefjes: 11 stemmen blanco en 6 op de heer Boon, waardoor deze toch be noemd is. Dc heer Slabbekoorn noemde deze houding van de raar 'meer dan treurig* en burgemeester Pijl Hogeweg bleek het in grote lijnen met hem eens. SVSV houdt avondvierdaagse BIEZELINGE - De wandelsportver eniging SVSV uit Biezelinge houdt van 14 tot en met 17 juni een avondvier daagse. De deelnemers kunnen in schrijven op 5, 10 en 15 kilometer. De startplaats is bij de christelijke school te Biezelinge. Aanvang 6 uur 's avonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7