'Vrije van gemaal bij Sluis' wil Nummer Eén Axel krijgt verordening voor recreatiewoningen «Mii bosch optiek PZC/p Kinderen van De Sterre en blo te Hulst vieren zaterdag feest Tatouage als 'reden' weigeren bloedproef Wie is er tegenwoordig nog onpartijdig? TUURKE NOTTé WESTDORPE VIERDE 104E VERJAARDAG WOENSDAG 26 MEI 1976 Wissel Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG IN VERGADERING WATERSCHAP OOSTBURG - Het dagelijks bestuur van het waterschap 'Het Vrije van Sluis' meent dat het aanbeveling ver dient te trachten de verbetering van de waterbeheersing in het hoofdafwa- teringsgebied van Nummer Eén zoda nig te realiseren, dat het waterpeil kan worden beheerst door middel van een gemaal, te bouwen bij Nummer Eén. Het dagelijks bestuur stelt daarom de hoofdingelanden in de al gemene vergadering van maandag 31 mei voor om hen een machtiging te verlenen een en ander bij de dienst van rijkswaterstaat, die een belang rijk deel in de kosten zal bijdragen, voor te dragen. Bij het opstellen van het plan tot ver betering van de waterbeheersing van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is er bij het hoofdafwateringsgebied van Nummer Eén (groot 4060 ha) uitgegaan van de handhaving van de vrije lozing op de Westerschelde. Geien de natte perioden van de laatste tijd en in het fcjjzonder die van het najaar van 1974, alsmede de in de laatste jaren opge dane ervaringen in de hoofdafwate- ringsgebieden van Nieuwe Sluis en Cadzand, waar een kunstmatige lozing aanwezig is, hebben bij het dagelijks bestuur van het waterschap de vraag doen opkomen of een vrije lozing bij Nummer Eén nog wel juist is. Deze vraag werd nog versterkt door de om standigheid dat het waterbergend vermogen van de in dit gebied gelegen kreken en laagten door ophoging voor verschillende doeleinden, verkleind is. Voor het waterschap was dit aanlei ding voor een nadere studie, waarbij een vergelijking werd gemaakt tussen een natuurlijke en een kunstmatige lo zing op de Westerschelde. De investe ringskosten liggen bij een kunstmatige lozing ongeveer 100.000,- hoger dan bij een vrije lozing 5.102.303,95 tegen ƒ5.028.885,38). De expolitatiekosten zullen bij een kunstmatige lozing zo'n 50.000,- per jaar hoger liggen. De algemene vergadering krijgt verder een voorstel te behandelen om de zui veringsinstallatie te Biervliet voor ƒ16.773,47 over te nemen van de ge meente Temeuzen. Voor de verbete- NCVB was bijeen WAARDE - De afdeling Waarde van de NCVB hield de maandelijkse vergader ing, onderleidingvan de presidente, me vrouw Pols-Weststrate. Mejuffrouw Bij deVaatehielddezeavondeenlezingover deverzorging van kamerplanten en ver toonde daarbij tevens dia's. Op 15 juni wordt delaatste vergadering van hetsei- zoen gehouden. De heer J. Cozijnse uit Oosltapelle.zal dan spreken over het zeebospitum 'Zonneveld'. ring van de zeewering Kievittepolder-West moet een stuk grond met opstallen worden aange kocht te Cadzand. Voorts is er een voorstel tot het opnemen van nieuwe gedeelten polderwaterleiding, het ver laten van een gedeelte van de onge nummerde polderwaterleiding in de Adomispolder en een wijziging van de staat van de waterleidingen. Het dage lijks bestuur wil verder een gedeelte van de verlaten polderwaterleiding in de Adomispolder en een gedeelte van de zogenaamde Vingerling te Nieuw- vliet verkopen aan de NV Maatschap pij Stadhouderslaan te 's- Gravenpolder. In verband met de verbetering van de hoogwaterkering van de Adomispolder moet het waterschap een perceel bouwland aankopen van de NV Maat schappij Stadhouderslaan. In Biervliet en Hoek moeten voorts ook perceeltjes grond worden aangekocht of verkocht in verband met de realisering van de zogenaamde mosselbankenprojeci. De agenda voor de algemene vergadering vermeldt verder nog een hele reeks verkopen van erfpachtsgronden en het uitgeven van gronden in erfpacht. De vergadering wordt gehouden in ho tel 'De Eenhoorn' te Oostburg en be gint 's-morgens om hall' t.ien. Mgr. H. Ernst diende basisschoolleerlingen heilig vormsel toe HULST - Mgr. H. Ernst, bisschop van Breda, heeft dinsdag in de Hul ster Wilibrordusbasiliek een plech tige eucharistieviering geleid, tij dens welke hij aan een aantal ba sisschoolleerlingen het heilig vormsel heeft toegediend. Het heilig vormsel kregen toege diend 74 leerlingen van De Nobel- horst' uit HuLst en 6 leerlingen van 'Sint Jozef uit Terhole. allen uit de zesde klas. Tijdens de dienst trad mgr. Ernst op als celebrant en als concelebranten traden op pastoor A, Fick uri Hulst en pastoor E. van Acker uit Terhole. De kerkelijke ge zangen (in Nederlandse tekst) wer den verzorgd door het kinderkoor onder leiding van broeder Leander uit Hulst. provincie Jj ADVERTENTIE KLEINSTE MEERDERHEID RAAD STEMDE VOOR Scholieren uit Temeuzen 5 juni voor NCR V-radio TERNEUZEN - Leerlingen van het Zeldenrustcollege uit Temeuzen zijn zaterdagochtend 5 juni van 8 tot 10 uur te beluisteren in het NCRV-radioprogramma 'Popsta- fion' op Hilversum 3. Dinsdag heeft een team van de NCRV opnamen gemaakt op school en daarbij scholieren naar hun me ning gevraagd over een aantal za ken. Deze opinies worden uitgezon den in combinatie met favoriete popplaten. VERORDENING WERKT TOT GRENZEN VAN BEBOUWDE KOM AXEL - De kleinst mogelijke meer derheid van de Axese gemeenteraad heeft zich geschaard achter het voor stel van het college van b. en w. om verordening op de recreatiewoningen in de gemeente te laten werken tot de bebouwde komgrenzen. Dat gebeurde met acht tegen zeven stemmen. Zoals gemeld heerstte cr in het college van b. en w. verschil van mening over de vraag hoe groot de werkingssfeer van de verordening zou moeten zijn. Burgemeester A. de Kam en wethou der J. Deurloo waren de mening toege daan dat de bebouwde komgrewnsen onder de veroedening moesten vallen. De wethouders P. T. A. M. R. Apers en M. L. M. Ysebaert vonden dat het wer kingsgebied van de verordening be perkter moest zijn, namelijk tot de be bouwde komgrens van de algemene politieveroedening (apv). Ook enkele fracties in de raad bleken verdeeld. Bij stemming stemden tegen: de tweemansfractie van het GPV. twee van de vier KVP-ers. de heer R. S. M. Janssens (afgescheiden van de KVP) en de twee wethouders. Het voorstel aan de raad luidde om de verordening een werkingssfeer te ge ven in de bebouwde komgrenzen. Dat voorstel was er gekomen omdat de stem van burgemeester De Kam in het college in dit geval de doorslag had ge geven - wat is neergelegd in de ge meentewet. De heer Apers sprak namens de 'kleinst mogelijke meerderheid van het college'. Hij voerde onder meer aan dat hij en zijn collega Ysebaert de mening zijn toegedaan dat de werkingssfeer van de verordening moet gelden voor zoveel weoningen als dat ook nodig is: „De werkingsverordening van de apv- grens beslaat altijd'nog zo'n 80 tot 85 procent van de gemeente". En dat was naar de mening van de twee wethouders voldoende. „Die vijf tien procent die nog overblijft moet je niet betuttelen", meende de hewer Apers. De heer Janssens was de mening toe gedaan dat in bepaalde straken van de gemeente huizen niet voor permanente bewoning gewild zijn en dat die die dan toch wel als recreatiewoning ver kocht mochten worden. De heer J. M. van Schaik (pvda) be streed de woorden van wethouder Apers ,.U onderschrijft de doelstelling dat de kleine kemen beschermd moe ten worden. Die liggen nu precies in het buitengebied dat u buiten de ver ordening wilt houden". De leefgemeen schap in die kleine kemen vond de heer Van Schaikl wordt ernstig ge- Leerlingen ols Cadzand maakten schoolreis CADZAND - De hoogste klassen van de openbare lagere school maakten dit jaar een driedaagse schoolreis naar Haamstede. Donderdagmorgen ver trokken leerlingen en begeleiders naar het vakantieadres Gijsterveld, Met sport, spel en bonte avonden werd de. tijd plezierig doorgebracht Muzikanten 'Heilant' op 'Palingfeesten HEIKANT - Evenals andere jaren trok ook nu de vierde zondag van mei het muziekgezelschap 'Heikant' naar de BelgischeplaatsDoel om een evenement op te luisteren. Dit jaar waren het de Palingfeesten die het Heikan tsemuziek- gezelschap. samen met het jeugdorkest "Uilenspiegel" uit Antwerpen, muzikaal begeleidde. De beide gezelschappen maakten muzikale rondwandelingen door de gemeente. Geleiders van politiehonden vergaderen TERNEUZEN - In café Driewegen in Driewegen (Temeuzen) vergadert za terdagmiddag de vereniging van poli tiehondengeleiders Braakman.' Deze jonge club zoekt mensen die geïnteresseerd zijn in het africhten van honden tot politiehond volgens de richtlijnen van de koninklijke Neder landse politiehondenvereniging. De trainingen worden gehouden op een terrein in De Braakman. De vergadering van de politiehonden vereniging begint om 20.00 uur. schaad als de apv-grens wordt aange houden. „Een prettige woonomgeving slaat voorop Deze veroedening geeft bescherming van de woonkern", zei de PvdA-er. Het aantal geregistreerde tweede woningen in Axel is 114. zo hebben b en w. aan de raadsleden meegedeeld. De PvdA vond dat erg hoog. Burgemeester De Kam zei daar over nog dat er ongetwijfeld nog meer in de gemeente zullen zijn. Eerste keus De heer H. R. A. de Nul (kvp) zei dat de kleine kemen niet meer gToeien zoals het hoort. Hij vond dat jonge gezinnen in de gelegenheid moeten worden ge steld om in die kleinere dorpen een woning een woning te kunnen aan schaffen. „Laat onze eigen mensen uit groot-Axel de eerste keus hebben", zei hij tot raad. „Wij als raadsleden mogen toch niet vergegen dat wij gekozen zijn door de bevolking en voor de bevolking van groot-Axel", was de mening van de heer Mul. die aanook voor het voorstel van burgemeester De Kam en wethou ders Deurloo stemde. Onder anderen de heer H. P. Cijsouw (vvd) vond iedere vorm vanverorde- nïng niet nodig. Het is voor Axel nog niet nodig, vond hij. we hebben toch al zo veel verordeningen. Burgemeester De Kam verdedigde het meerderheids voorstel van het college. Hij behandelde hierbij de mogelijkheid tot het verlenen van ontheffing. De burgemeester stelde edaarbij dat als er woningen zijn die door een inwoner gekocht kunnen worden, die woningen ook voor permanente bewoning ge bruikt moeten worden. Als .blijkt.dat één'woning niet voor permanente' be woning in trek is, kan ontheffing wor den verleend. Raadslid P A. C. H. Dierick (kvp) vroeg zich af of de tweedracht in het college van b.en w. bij een aanvraag voor ontheffing niet tot moeilijkheden zal leiden. Overigens toonde de heer Dierick zich aan het begin van de dis cussie al een tegenstander van de ver ordening en hij vroeg zich zelfs ag om in stemming te laten brengen maar geen verordening aan te nemen. Dat kreeg echter niet genoeg steun uit de raad. Bij de stemming bleek dus dat de meerderheid van de raad aheter het raadsvoorstel stond. wwdeman Vele verzekeringsadviseurs zijn v/el degelijk onpartijdig. Zij helpen u aan een verzekering die voor 0 de besle is. Want ze zijn onalhankelijk dus niet in dienst van een bepaalde verzekeringsmaatschappij. Daarom vindt u bij hen deze ronde sticker op raam of deur. Stap er eens binnen. (publikatie van Delta-Uoyd. die vind! da! u geen verzekeringen moe', sluiten zonder onpartijdig advies v ORGAN ISA TIE IN HANDEN JUNIORKAMER KERMISMENSEN VERLENEN GRA TIS MEDEWERKING HULST - De juniorkamcr in Zeeuwsch-Vlaanderen biedt kinderen van 'De Sterre' te Clinge en van de school voor bijzonder moeilijk le rende kinderen in Hulst zaterdag een ontspanningsdag aan. In totaal 51 kinderen zullen onder be geleiding van 43 volwassenen een feestelijk programma afwerken. Van die 43 volwassenen zijn er zestien af komstig van T)e Sterre', de overige 27 zijn leden van de juniorkamer met hun echtgenotes. Zaterdagmiddag zijn de kinderen te gast op de kermis, die zaterdag in Hulst van start gaat. Van half elf tot .half één stellen de_ kennisexploitanten 'hun attracties gratis voor de kinderen beschikbaar. Dat gebeurt voor de ope ning van de kennis, zo rond de kiok van één uur. Vanuit Hulst gaat het gezelschap met enkele bussen naar De Wai, net over de Nederlands/Belgische grens. Daar wordt wat gegeten. Als dat gebeurt, is daat de reis naar Antwerpen, waar een bezoek aan de Zoo en de dolfijnenshow op het programma staat. Dat is het laatste onderdeel van de reis. Vanuit Antwerpen wordt de terugreis aanv aard. De ontspanningsdag voor de gehandi capte kinderen is voorbereid door een van de drie commissie van de junior- AUTOMOBILIST UIT HULST MET KIEUW ARGUMENT VOOR RECHTER VEROORDEELD TOT 2 WEKEN MIDDELBURG - in de rij van weige raars van de verplichte alcoholbloed proef bracht de 25-jarige automobilist P. M. uit Hulst dinsdagmorgen voor de politierechter in Middelburg een nieuw motief naar voren. De betrok kene argumenteerde zijn weigering' met het feit dat hij zich pas had laten tatoueren en hij zo niet tegen een prik kon. De weigering van M. speelde op 11 de cember van het vorig jaar. De man werd toen in Hulst aangehouden nadat hij daar in het centrum uit de bocht 'as geraakt en met zijn onverzekerde auto tegen een etalageruit reed. Toen de politie de zaak in onderzoek nam. bleek snel dat er alcoholgebruik in het spel was. Om de mate van drankinvloed te me ten, werd M. met het blaaspijpje gecon fronteerd. Dit weigerde hij. Op het po litiebureau weigerde hij later ook de bloedproef. Toch vroeg zijn raadsman mr. E. N. J. H. de Rechter begrip voor M's houding. Het feit dat deze op het politiebureau had zitten huilen en bid den toonde volgens mr. De Rechter aan dat het geen aanstellerij was. Officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen vond dat een weigeraar van de verplichte bloedproef ook de conse quenties moet dragen. Hij eiste daarom twee weken gevangenisstraf en 6 maanden niet rijden. Voor de aanrijding eiste hij 150 gulden en voor het onverzekerd njden 250 gulden. Politierechter mr. W. F. van Solinge zei weinig geloof te hechten aan het motief waarop m. de bloedproef had gewei gerd. Hij veroordeelde m. voor de wei gering tot twee weken gevangenis en 3 maanden niet rijden. Voor de aanrij ding en het onverzekerd riiden legde hij 2 boetes van 50 gulden op. Automobilist W. R. A. J. uit Sas van Gent reed op 14 december van het vo rig jaar onder invloed van de drank tegen de wegomheining van rijksweg 258 in zijn woonplaats. In dit geval eiste de officier 1 week en 6 maanden niet rijden. Gezien het promillage (1.38) beperkte de politierechter de straf tot 400 gulden boete en 6 maanden niet rijden. Automobilist P. J. G. veroorzaakte on der invloed van de drank eveneens een aanrijding. In dit geval kwam een promillage van 2.00 aan het licht. Ge zien de achtergronden in deze zaak - G. bleek een flinke drinker - legde de politierechter hier een gevangenisstraf van 2 weken en 9 maanden niet rijden op. Vader en zoon Bij verstek veroordeelde de politie rechter een vader en zoon uit Schoon- dijke respectievelijk 72 en 49 jaar oud, tot 100 gulden wegens rijden onder invloed. Het tweetal, H. J. de S. en J. de S. reed daarbij op de fiets. De dronkenschap speelde zich op 19 fe bruari bij Breskens af. Automobilist E. J. de K. uit Westdorpe werd eveneens bij verstek veroordeeld tot drie boetes met een totaal van 700 gulden. De betrokkene was op 22 fe bruari in Sas van Gent na een aanrij ding als gevolg van een verkeersfout doorgereden en bleek bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. C. L. C. A. M. van den B. uit Hulst werd voor een geval van joy-riding in een auto en zonder bezit van een rijbewijs bij verstek veroordeeld tot twee geld boetes met een totaal van 350 gulden. kamer in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter van die commissie is de heer H. A. G. W. Kegels, directeur van de Nederlandse Credletbank in Hulst. Hij vertelt dat het idee om wat voor de J. van den Eijnden gouden priesterfeest KLOOSTERZANDE - Zondag 30 me viert emeritus-pastoor J. van der Eijnden uit Groenendijk (van de paro chie van de H. Martinus) zijn gouder priesterfeest. Op die dag is er om half elf 's morgent een solemnele dienst, waarbij de jubi lerende pastoor als celebrant voorgaai met concelebratie van deken drs. A Blommerde uit Middelburg, rector A Wagenaar en emertitus-rector A. Her mans, beiden uit Groenendijk, en mei pastoor J. Verster uit Groenendijk als begeleider. Alle koren uit Groenendijk verlenen aan deze eucharistieviering hun medewerking. Voor de diensi wordt een korte huldiging gehouden. Tijdens de dienst van zondag en ook die van zaterdag 29 mei wordt een col lecte gehouden om een ieder in de ge legenheid te stellen een bijdrage te ge ven voor het cadeau, dat de jubile rende priester wordt aangeboden. Pastoor Van den Eijnden is vanaf 1951 tot zijn emeritaat in 1968 pastoor in Groenendijk geweest, waar hij is blij ven wonen. Hij heeft in die zeventien jaar enorm veel voor de parochie Groenendijk gedaan. Op zijn voorstel is het kerkgebouw ontvocht, waarna met de kerk'oeschildering kon worden begonnen. Om het kerkgebouw van buitenaf een mooier aanzicht te geven werd de omheining weggehaald en zorgde de emritus-pastoor samen met de Heidemaatschappij voor het ont werp van het nieuwe kerkhof Hij zorgde er verder voor dat het kerkorgel werd vernieuwd en met het kerkbes tuur is de heer Van den Eijnden de grondlegger geweest van het huidige gemeenschapshuis door het aankopen van de voormalige woning van notaris Dumoleijn. Zondagnamiddag vertrekt hij naar zijn geboorteplaats Ossend- recht, waar de heer Van den Eijnden op dinsdag 1 juni zijn gouden priester feest in familiekring viert. kinderen van 'De Sterre' te organiseren in november van het afgelopen jaar is onstaan. „We hadden nog een klein saldo over van een vroeger actie voor De Sterre. Verder hebben we een actie gevoerd voor de aanschaf van een busje voor 'De Sterre'. Er werden lang speelplaten. die we hadden laten ma ken. verkocht met Zeeuws-Vlaamse liedjes, gezongen door Marie Cecile Moerdijk. Toen de bus was gekocht bleek dat er nog wat geldt over was. Dat wilden we weer voor de funderen gebruiken". Het idee werd eerst besproken met mevrouw Jac van Engelen, geneesheer-directeur van 'Huize De Sterre'. Mevrouw Van Engelen ging akkoord met het voorstel en daarna zette de commissie onder leiding van ae heer Kegels zich aan het werk. Er werd contact opgenomen met de secretarie van de bond van kermigeje- ploianten en door diens bemiddeling is het zo ver gekomen dat de exploitan ten die Hulst aandoen belangeloos wil len meewerken. „Die medewerking ver liep heel spontaan", zegt de heer Ke gels. Het bezoek aan de kermis vormt ech ter geen dag vullend programma en de juniorkamer ging verder op zoek. Bij de Zoo in Antwerpen klopte men niet tevergeefs aan. Het gezelschap mag za terdag legen een speciaal tarief naar binnen Ook het vervoer is geregeld, namelijk met bussen van Dow Chemi cal in Temeuzen. De juniorkamer Zeeuwsch-Vlaanderen, die met veel succes de fortenroute in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft samenges teld. bestaat sinds 1972. Er staat bin nenkort nog een project op het pro gramma Er wordt gewerkt aan het presenteren van Zeeuws-Vlaamse be drijven met dia's en geluid. De heer Kegels vertelt dat dit project bijvoor beeld gebruik' kan worden om toe komstige werknemers met hun bedrijf te laten kennismaken of om andere bedrijven te laten weten *hoe men te werk gaat in een bedrijf. Dit project is bijna klaar. „Als je zo'n bedrijfsprofiel door professionelen laat doen. kost dat meer dan tienduizend gulden. En nu gebeurt het. met minimale kosten. Een amateur-fotograaf en iemand die een goed tekstje kan schrijven zijn gauw gevonden". ADVERTENTIE WESTDORPE - In het bejaarden tehuis 't Verlaet in Westdorpe heeft de oudste inwoner van Zeeuwsch- Vlaanderen, A. (Tuurke) Notté dinsdag op zeer feestelijke wijze zijn lffle verjaardag gevierd. Hoe wel slecht ter been en slechtziend liet hij zich de feestdrukte gewillig en met merkbaar plezier aanleu- Onder het genot van koffie en gebak vierden 's morgens alle bewoners van 't Verlaet Tuurke's verjaardag mee en ér waren bovendien enkele speciale gasten. Zo kwam burge meester drs. W. R. V. Dusarduvn van Sas van Gent in gezelschap van zijn echtgenote de jarige 104 sigaren aanbieden. Verder gaven pastoor Dierick en dokter Dierick uit West dorpe en het bestuur van het be jaardenhuis acte de presence. Tuurke Notté nog een muzikaal met het bezoek van drie mare- chaussee's. die in de afgelopen jaren zijn verjaardag trouwens niet één keer vergaten. De jarige heeft er speciale herinneringen aan omdat hij in een grijs verleden als schaap herder vaak marechaussee's te paard tegen het lijf liep. Notté had verder nog alle aandacht voor z'n sigaren waarvan hij er woensdag weer vele kreeg aangeboden als ver jaardagsgeschenk. Opvallende ge lukwensen: een telegrafh van de commissaris van de koningin en een bloemstuk van NCRV-radio presen tator Barend Barendse. 's Avonds bracht het muziekgezelschap "Ei kels worden bomen' uit Westdorpe Tuurke Notté nog een muziakel hulde. Kom eens praten over contactlenzen bij uw ANVC contactlensspecialist. Dan weet u zeker dat u goede informatie krijgt over alles wat met contactlenzen te maken heeft. U kunt bij ons terecht voor een eerste kennismaking met contactlenzen. Wij beschikken over goed geschoolde mensen en moderne apparatuur. Wij kunnen u uitvoerig advi seren over de verschillende soorten contactlenzen, die op het ogenblik beschikbaar zijn. Bovendien kunnen wij vaststellen wat voor u de beste oplossing is: contactlenzen of toch liever een bril. brillen - contactlenzen. Korte Nieuwstraat 3. Hulst. tel. 01140-2327 Noordstraat 43, Temeuzen, tel. 01150-4677

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33