PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HAAGS COMPROMIS IS VAAG EN BROOS Groep Zeeuwen houdt regering aan beloofde Deltaveiligheid in 1985 Doden door bomexplosies op vliegveld Tel Aviv Van Agt beraadt zich over Bloemenhove Kamer krijgt brief over leveranties Bloemenhove werkt al volop.... OPEN BRIEF VAN TWEEENDERTIG MAN NAAR DEN HAA G 219e jaargang no. 124 Woensdag 26 mei 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het voorlopige compromis dat het kabinet dins dagochtend tegen 4 uur ontwierp, wordt in politiek-Den Haag door alle partijen als een zeer broze zaak gezien. Er was alom kritiek op de vaagheid van de voorstellen, maar men besefte dat Bloemenhovekliniek. Over de resulta ten van dit gesprek zijn geen medede lingen gedaan. Daarom blijft het voor politiek-Den Haag de vraag of Van Agt het idee om de kliniek te sluiten - dat waarschijnlijk gepaard gaat met in grijpen van de politie - definitief uit gevoerd, redeneert men in PvdA- kringen. In die motie, die door een meerderheid van de Kamer werd aan genomen. werd de minister gevraagd de zaak voor te leggen aan de onaf hankelijke rechter. het, gezien de grote tegenstellingen binnen de regering, nog het zijn hoofd heeft gezet Met name m kringen van de PvdA was meest positieve was dat men eruit heeft weten te slepen. Het compromis bevat twee elementen: t minister Van Agt beraadt zich met het openbaar ministerie over de situa tie rond de Bloemenhovekliniek, met het nieuwe gegeven dat het bestuur van die kliniek een bezwaarschrift heeft ingediend tegen de sluiting; over de kredietgarantie voor de materialen die de Nederlandse indus trieën voor Zuidafrikaanse kerncen trales willen leveren, wordt een brief aan de Tweede Kamer opgesteld. Daarin wordt onder meer voorgesteld staatssecretaris Kooymans (buiten landse zaken) naar Amerika te laten reizen om daar de stemming te peilen over het Amerikaanse aandeel maal in acht dagen bijeen om de defi nitieve tekst voor de brief aan de Ka mer op te stellen. Hoofdpersonen zijn daarbij de ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken). Duisenberg (fi nanciën) en uiteraard Lubbers (eco- het wantrouwen jegens de minister van justitie dinsdag nauwelijks afgenomen Men vond daar dat het kabinet wel erg weinig garanties van Van Agt had ge vraagd voor het met rust laten van de abortuskliniek. Maandagmiddag diende het stichtingsbestuur van Bloemenhove bij de Haarlemse recht bank een bezwaarschrift in. Dit zal nomische zaken). Het optimisme over vrijdag voor de Haarlemse rechtbank de eensgezindheid van deze bewinds lieden nam in de loop van dinsdag sterk af. 's Middags werd in politieke kringen al betwijfeld of het kabinet er 's avonds in zou slagen uit de nog steeds voortdu rende onenigheid te komen. Daarbij werd ook gewezen op het feit dat de ministers die woensdag tijdens het te - [verwachten spoeddebat de plannen levering. Het Amerikaanse bedrijf (van de regering moeten verdedigen. General Electrics zit met Rijn- Schelde-Verolme en Bredcrode in een consortium. In de VS wordt een hoor zitting gehouden over de mogelijkhe den en wenselijkheden van een trans actie met Zuid-Afrika. Op beide fronten hebben de vaagheden van het compromis dinsdag al onze kerheden opgeroepen Het kabinet kwam dinsdagavond voor de vijfde 'een eensgezind verhaal moeten hou den. Men was echter van oordeel, ook al zou deze opzet niet slagen, dat de spanningen niet meer zo hoog zouden oplopen als afgelopen maandag, toen er in politiek-Den Haag werkelijk een absoluut pessimisme heerste Kliniek Minister Van Agt (justitie) vergaderde dinsdag de gehele dag koortsachtig met de procureur-generaal van het Amsterdamse hof. mr. Hartsuiker, en met de hoofdofficier van justitie van de Haarlemse rechtbank, mr. Andreae. over het justitiële beleid inzake de suikertante cuba Cuba trekt troepen terug uit Angola. opec n achtergrond; Nieuwe confe-1 n de OPEC-landen. nacht klacht Een inwoner van Terneuzen klaagt in i een brief aan minister Gruyters over i i het binnenstadsbeleid. zorg Opleiding moeten of amnesty Amnesty Int Zeeland. PAGINA 15 wad De Waddenzee wordt beter beschermd ijfling De vljüing van 's-Gravenzande is thuis. beertje In Burger's Dierenpark te Arnhem is!} HEEMSTEDE - Zowel in de kliniek als in de polikliniek van Bloemen hove zal vandaag normaal worden gewerkt. Dit deelde directeur F. Kause van de abortuskliniek dins dag aan hel eind van de middag mee. De medische staf was tot dit besluit gekomen, omdat men de personeelsleden weer fit genoeg achtte. Dinsdag is slechts gedeeltelijk ge werkt. De patiënten werden wel administratief in Heemstede ver werkt. maar daama per bus naar klinieken in Alkmaar. Amsterdam en Utrecht gebracht voor behande ling- In de Bloemenhove-kliniek werden wel ingrepen verricht op vrouwen die langer dan twaalf we ken zwanger waren. Voor de kliniek hadden zich ook dinsdag enkele tientallen actie voerders verzameld. Om kwart over drie hielden zij op het gazon krijgs raad, waarbij nog eens werd gewe zen op de afspraak dat. een even tuele actie van de justitie alleen met lijdzaam verzet zal worden beant woord: De politie uit Heemstede was toen net vertrokken, na een on derzoek, dat uitwees dat een rond half drie binnengekomen bommel ding loos alarm was. worden behandeld Juridisch is er ech ter geen garantie dat er voor die tijd niet zal worden ingegrepen. Het openbaar ministerie heeft immers formeel beslag laten leggen op een deel van het instrumentarium. Dat actie voerders deze verzegeling vorige week dinsdag doorbraken, doet juridisch aan de daad van het O M niets af. On danks het nog n iet behandelde be zwaarschrift heeft justitie het recht om de verzegeling weer effectief te maken. De PvdA, bij monde van het kamerlid Roethof, die de minister van justitie vorige week zeer hard aanviel op zijn beleid inzake Bloemenhove. zal waar schijnlijk vrede hebben als de minis ter formeel de motie-Roethof naast zich blijft neerleggen, maar tegelij kertijd toch afziet van acties tegen de kliniek en het oordeel van de Haar lemse rechter afwacht. De motie- Roethof wordt dan immers toch uit- STUDENTENSTOP VOOR BIOLOGIE DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschap pen wil ook een studentenstop voor biologie. Hij wil de totale capaciteit vaststellen op 935 plaatsen voor eer stejaars, 15 meer dan de Academische Raad had geadviseerd. Man doodt vrouw, schoonvader en zichzelf NUTH - Met schoten uit zijn drie- loopsjachtgeweer heeft de 35-jarige autohusmonteur M. Huntjens zijn vrouw Maria (33) en zijn schoonvader P. Wouters (58) in zijn woning om het leven gebracht en zich daarna een ko gel door het hoofd gejaagd. De oor zaak van dit familiedrama moet ge zocht worden in het feit, dat de vrouw haar man sinds het weekeinde verla ten heeft. ACTIE PALESTIJNS BEVRIJDINGSFRONT VOLKSFRONT IN ACTIE TEL AVIV - Bij twee bomexplosies op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv zijn dinsdag twee mensen om het leven gekomen en ten minste negen personen gewond geraakt. De bom men bevonden zich in aankomende bagagestukken. Na de eerste explosie brak in de aankomsthal van het vliegveld een enorme paniek uit. De tonelen riepen herinneringen aan de bloedige aanslag van het Japanse 'TE GEK OM VAST TE ZITTEN' DEN HAAG - Gistermiddag werd op het Binnenhof in Den Haag gedemon streerd onder het motto 'Te gek om vast te zitten' om er de aandacht op te vestigen dat er nog steeds wettelijke discriminatie plaatsvindt van de psy chiatrische patiënt, aldus de actie voerders. Rode Leger op het zelfde vliegveld in 1972. Daarbij kwamen toen 27 mensen om het leven. De eerste bom explodeerde toen een vrouwelijke douanebeambte een pas sagier vroeg zijn koffer te openen. De vrouw en de passagier, kwamen om het leven. Toen de tweede bom ontplofte was de aankomst hal inmiddels in aller ijl ontruimd. De materiële schade werd relatief gering genoemd. De autoriteiten van vliegveld Ben Goenon verklaarden later dat een pas sagier vanwege zijn verdachte optre den werd gevraagd met de vrouwelijke douanebeambte mee te gaan voor een nader onderzoek. Toen de man zijn koffer opende explodeerde de bom. Hij droeg een Nederlands paspoort bij zich op naam van Hugo Muller en was af komstig uit Wenen. Later bleek hij de Oostenrijkse nationaliteit te bezitten. Toen veiligheidsfunctionarissen de an dere bagage van de man onderzochten vonden zij nog een koffer met een bom. Inmiddels heeft het volksfront voor de bevrijding van Palestina verklaard verantwoordelijk te zijn voor de aan slag. In een communiqué werd gezegd Dochter Belgische ambassadeur in Mexico ontvoerd BRUSSEL. M EXICO (DPA) - Nadine Chaval, 16-jarige dochter van de Bel gische ambassadeur in Mexico, is dinsdag, samen met de chauffeur van de ambassadewagen, ontvoerd. Naar dinsdagavond in Brussel werd mee gedeeld was het meisje op weg naar school. D e ontvoerders hebben in een tele foontje aan de ambassade om een los geld van 5 miljoen pesos gevraagd. De chauffeur is een Mexicaan. dat de aanslag was voorbereid door de groep 'Mohammed Yamani'. In Wenen verklaarden veiligheidsfunc tionarissen dat zij de tien passagiers voor de vlucht naar Israël meer dan een uur lang onderzocht hadden en dat Hugo Muller in zijn koffers bij zijn ver trek niets anders dan vuile was en toi letartikelen had. De bemanning van het vliegtuig waarmee Muller naar Is raël vloog zei bij terugkeer in Wenen dat zij niets ongewoons in het gedrag van de passagiers had opgemerkt. HAYS ERKENT VERHOUDING MET STAFLID WASHINGTON REUTERUPlI - Het Amerikaanse democratische congres lid Wayne Hays heefl dinsdag in de vergaderzaal van het huis van afge vaardigden erkend dal hij een langdu rige verhouding heeft gehad met de 33-jarige Elizabeth Ray die hij in dienst nam om zijn maitresse te worden. Enkele uren voor zijn bekentenis in het huis had Hays nog tegengesproken dat hij een verhouding met Elizabeth Ray had gehad. De vrome verdiende als staflid 14.000 dollar per jaar tot zij maandag door het congreslid werd ontslagen. Het ministerie van justitie heeft de FBI opgedragen te onderzoeken of het sa laris dat Miss Ray heeft genoten niet neerkomt op misbruik van overheids- De jongelingen en het beeld fFJtxon Is uit het openbare leven van de Verenigde Sta len verdwenen, maar het Nixon-syndroom heerst nog levensgroot ln het tweehon derdjarig Amerika. Syn droom: 'eencompfex van verschijnselen." kenmerkend voor een bepaalde ziekte-toestand', zo meldt het woor denboek. In dit geval zijn de verschijn selen veel en velerlei, zelfs zo opvallend dat de bezoeker aan dit land er ver baasd over is. Een enkel voorbeeld: de film over de journalisten van de Wash ington Post - 'All the president's men' - hc-eff een groot succes, terwijl het eigenlijk helemaal geen goede film is. Twee jonge journalisten discussië ren in deze draaiprenl voortdurend met elkaar, met hun collega's, met hun bazen, met hun bronnen, onderwijl aantekeningen makend, waama de film tenslotte uitloopt in de vertoning van een reeks berichten die de onder gang van de president aankondigen. Slotbeeld: de mededeling dat Nixon zal aftreden Film uit. Maar het pu bliek applaudisseert hartelijk en in stemmend, alsof het opgelucht wil aangeven 'Zo, die zijn we kwijt.' J. ot het Nixon-syndroom behoort vooral de opkomst van 'buitenstaan ders' tijdens de voorverkiezingen, die thans allerwege aan de gang zijn. Jimmy Carter, Jerry Brown, in zekere zin ook Ronald Reagan: stuk voorstuk 'anti-Washlngton-figuren'. die de ech te, gezeten mannen uit gouvernement en congres als ook de partijbonzen - de 'back-room boys' - ver achterzich la ten. Het publiek geelt via deze voor verkiezingen min of meer te kermen dat Washington een bende is: Water gate leverde immers het bewijs. Jimmy Carter in het bljz .ider weet daar op in te spelen, hij spreekt tot de verbeel ding van vooral die Amerikanen voor wie met name de kerk een houvast is m het maat' schappelijk sW. Carter een gelovig baptist, komend uit een plaatsje dat de naam Plains draagt, vlakten. In het laatst verschenen nummer van Atlan tic Monthly vertelt de columnist Garry Wills dat deze naam is afgeleid van het bijbelse Plain of Dura', de vlakte van Dura in Babyion. de plaats waar eens koning Nebukadnezar een gouden beeld oprichtte van zestig el hoog en zes el breed. Een ieder kreeg opdracht het beeld te aanbidden, maar er bele- ken drie weigeraars: Sadrach, Mesach en Abednego. de jongelingen die op grond van bun weigenng in een 'vurige oven' werden gegooid, doch niet door het vuur aangetast bleken te worden. Een dergelijke vergelijking spreekt menige Amerikaan wel aan: hij wenst het gouden beeld in Washington niet langer te aanbidden. De- tel. fyxÜ'jn een D, Suriname krijgt van de Europese Economische Gemeenschap een to taalbedrag van 2.424 miljoen Suri naamse guldens voor de voltooiing van het instituut voor hoger technisch on derwijs in Paramaribo. worsteling ali Muhammad Ali boekt een nieuwen overwinning. motorcross Vuurwerk verwacht op de traditionele cross van Oostkapelle. PAGINA 21 zes miljard Tweede 'groei-opraüe' kost DSM zes miljard: beurs - financiën - economie. 'HOOGSTE TIJD OM DEKNOOP NU DOOR TE HAKKEN' VLISSINGEN - Een groep van tweeëndertig Zeeuwen heeft er in een open brief de regering en het parle ment 'met grote nadruk' op gewezen, dat zij 'verplicht zijn om waar te ma ken wat werd beloofd, uiterlijk in 1985 voor het Oosterscheldegebied een veiligheid te garanderen zoals die in de deltawet is vastgelegd.' De onder tekenaars vinden, dat het voor rege ring en parlement de hoogste tijd is om de knoop door te hakken. 'Aan de jaren slepende discussie over de Oos- terschelde behoort een eind te worden gemaakt. Zeeland wil nu weten waar aan het toe is. Nu tenslotte duidelijk is geworden, dat het toch mogelijk ïs om de open pijlerdam in de Ooster- schelde te bouwen zonder dat noe menswaard aan de gemaakte afspra ken wordt getornd, mag Zeeland niet opnieuw in het onzekere het volgend stormseizoen in," zo houden de onder tekenaars - verenigd in de 'Werkgroep Deltaveiligheid 1985' - regering en parlement voor. In de open brief herinnert de groep eraan, dat de overeenkomst in novem ber 1974 tussen regering en parlement een keuze inhield tussen twee moge lijkheden: algehele afsluiting of de bouw van een doorlaatbare dam waar bij op drie condities tot de halfopen op lossing werd besloten. Als aan die voorwaarden - technisch mogelijk, niet duurder dan ƒ2,7 miljard, in 1985 ge reed - niet kon worden voldaan, zou worden teruggekeerd naar de afslui ting volgens de oorspronkelijke plan nen, 'ook dat werd overeengekomen,' aldus de briefschrijvers. Zij tonen zich in het schrijven 'bijzon der verontrust over de actie, die de laatste tijd wordt gevoerd om op de in 1974 toegezegde veiligheid af te dingen met pleidooien de Oosterschelde ge heel open te laten en de dijken er om heen op deltahoogte te brengen. 'Met klem' brengen zij onder de aandacht van regering en parlement, dat 'via deze denkbeelden nieuwe onzekerhe den in de discussie worden ingevoerd.' 'Onzdkerheden leiden onvermijdelijk tot uitstel. Beide zijn voor Zeeland on aanvaardbaar.' aldus de brief Men stelt, dat er 'wel erg gemakkelijk wordt gesproken over openhouden van de Oosterschelde en dijkverho ging. De brief: 'De indruk wordt ge wekt, alsof ooit zou zin beweerd, dat een dergelijke oplossing voor de be veiliging van het Oosterscheldegebied technisch niet uitvoerbaar zou zijn. Niets is minder waar: de Deltacom missie (ingesteld na de watersnood van 1953) heeft destijds een zeer be wuste keus gemaakt uit twee moge lijkheden voor beveiliging van het deltagebied, dijkverhogingof afsluiting van de zeearm. Haar tonclusie was: afsluiting biedt de hoogste graad van veiligheid, die te bereiken valt en is aldus verre te verkiezen boven ver zwaring van de bestaande dijken." Voor de Oosterschelde - vinden de brielschrijvers - geldt dat argument nog steeds. Daarbij herinnert men er aan, dat de commissie-Klaasesz aan die extra veiligheid bij afsluiting ten opzichte van dijkverhoging via een soort verzekeringswaarde - door de econoom prof. P. de Wolff geschat op 1 miljard - een winst heeft toegekend, 'die de keus van twintig jaar eerder nog eens bevestigde. Zij betogen, dat regering en tweede kamer vervolgens in november 1974 'erg zwaar getild hebben' aan die in de deltawet veran kerde maximale veiligheid voor het Oosterscheldegebied. De brief: 'Met een half open dam in de monding van de zeearm is dit uitgangspunt intact gelaten. In het onlangs verschenen rapport van het ingenieursbureau Dwars. Heederik en Verhey wordt dijkverhoging rond de Oosterschelde (Slot zie pagina 6 kolom 4j resultaten van de primaries - de voorverkiezingen - geven tot nu toe aan. dat de Verenigde Staten niet uitr sluitend (of misschien helemaal nletj uit grote steden als Washington en New York bestaan- een groot deel van het land is nog hel in zichzelf gekeerde, isolationistische Amerika, dat eigenlijk in deze wereld geen grote rol wenst te spelen. Dat wordt een zaak geacht van corrupte politici en hun adviseurs, pro fessoren van Yale en Harvard: een thema dat herhaaldelijk opduikt wan neer men met Amerikanen spreekt die niet in de grote centra wonen. Voor Europeanen - zelf in verwoede discus sies gewikkeld over hun plaats in deze wereld - is in zulke gevallen een voor de hand liggende vraag: 'Wat voor bui tenlandse politiek heelt Jimmy Carter eigenlijk?' We stelden deze vraag vo rige week aan een Amerikaans colle ga. die de schouders ophaalde en laco niek zei: „Hij heeft geen buitenlandse politiek." En in een adem voegde nij er aan toe dat dit precies zo gold voor Brown en Reagan. Deze 'buitenstaan ders' trekken voor dit belangrijke on derdeel van hun beleid specifieke des kundigen aan. In vele gevallen figuren a la Kissinger: universiteitsprofessoren. Zo wordt als Carters man voor de bui tenlandse politiek professor Brzezinski genoemd, een ook in Europa bekende hoogleraar in de politicologie- Even wel: belangrijk onderdeel in de be leidsvorming van elke nieuwe presi dent blijft de niet geringe Washing- tonse bureaucratie, de duizenden des kundigen. zetelend op de departemen ten. Met andere woorden: welke presi dent er ook gekozen moge worden, hij móet met de bestaande machinerie werken die slechts moeizaam een an dere richting op kan. Nog weer anders gezegd: zodra één van de huidige drie Amerikaanse jongelingen uit ae vurige oven van de verkiezingen zal zijn ge komen. staat daar nog altijd het gou den beeld van het Washingtonse esta blishment en hij zal er niet om heen kunnen. In de huidige voorverkiezingen spre ken de kandidaten de taal van het Nixon-syndroom. Een tekenend citaat van Jimmy Carter: „Ik wil dat ons land als vanouds een regering krijgt die goed is en eerlijk, fatsoenlijk en com petent. idealistisch en meedogend, vervuld van liefde, zoals de Amerika nen zelf zijn." Maar tevens waarschuwt hij zijn landgenoten om niet in een ideale maatschappij te geloven, een waarschuwing die hij onderstreept met een opmerking van zijn favoriete schrijver, de theoloog Reinhold Nie- buhr. „De politiek heeft de droeve taak om in een wereld vol zonde de recht- Slot zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1