'Industriële verontreiniging is meest nijpende probleem' IJsbeertje in dierentuin met stenen doodgegooid Smokkel Aziatet naar Engeland niet aan banden' DE WADDENZEE WORDT BETER BESCHERMD Nieuw lid senaat VVD boos over benoemingsbeleid Gehandicapten worden niet allen geholpen Britten moeten scheepskatten wegdoen Nota regering verschenen; Treinen op feestdagen Hulp gevraagd voor onderzoek in chemische industrie WOENSDAG 26 MEI 1976 SYMPOSIUM MILIEUHYGIëNE: (Van onze correspondent) WAGENINGEN - Industriële verontreiniging is het meest nij pende probleem voor nu en de toekomst. Dat bleek dinsdag uit een enqu'te onder de deelnemers aan het eerste nationale sym posium over milieuhygiëne dat in de aula van de Landbouwho geschool in Wageningen wordt gehouden. Een der deelnemers was. blijkens een krijgt verontreiniging van lucht, water aantekening op het enquÊtebord, van en bodem sterk de aandacht, maar mening dat het allergrootste probleem over een aantal jaren kan de Neder- de overbevolking is. Daar is tijdens het lander meer het. accent willen leggen symposium nauwelijks over gepraat, op bijvoorbeeld zijn woonwijk en de kwaliteit van het wonen Wat allemaal niet wegneemt dat de inspanningen voor de verkrijging van zuiverder lucht en water en andere thans bekende elementen moeten worden voortgezet. Ook de strijd tegen de stank en lawaai moet men blijven voeren. Wat de vaak gehoorde klachten over stank betreft. zei een inleider ervan overtuigd te zijn dat het met de kwalijke reuk in andere Wel over vrijwel alle andere aspecten met betrekking tot de actuele milieu problematiek in ons land Onthuld werd onder meer dat vorig jaar maar liefst 1400 onderzoeken op gang waren gebracht, maar - zo klaagde een inlei der- ze zijn haast allemaal van techni sche aard. en niet meer dan vijf pro cent is van sociaal-wetenschappelijke betekenis landen veel erger gesteld is dan bij voorbeeld In het Rijnmondgebied Laicaai Overmatig lawaai kan echter niet met een geluidsmeter bepaald worden Daarom moet naast het geluid ook de geluidsbeleving worden onderzocht Men neemt aan dat een op de drie Ne derlanders geregeld geluidshinder door wegverkeer ondervindt Dat kan ook medische gevolgen hebben, en met Binnenkort zal een aantal catego rieën motorrijtuigen worden aangewe zen waarvoor de vervroegde invoering van de tachograaf niet van toepassing zal zijn. Deze uitzondering zal worden toegestaan voor voertuigen waarin het gebruik van een tachograaf zinloos wordt geacht name zal - aldus een der voorstellen - de invloed op het hart-vaatstelsel on derzocht moeten worden onderzocht DEN HAAG (ANP)-Tot nieuw lid van de eerste kamer zal zeer waarschijn lijk worden benoemd burgemeester P. Tjeerdsma van de Priesse gemeente Wonseradeel. Hij was reeds eerder lid van de eerste kamer. De heer Tjeerdsma volgt prof. mr P J Boukema (arp) op. die met ingang van 1 juni is benoemd tot lid van de Raad van State. Zwaartepunten Voortgaande studie zal. zo werd voorts gzegd. moeten uitwijzen waar het jraartepunt van de milieuproblema tiek komt te liggen. Op het ogenblik Voor plan treinkaping veroordeelde Syriërs binnenkort vrij DEN HAAG (ANP) - De vier Syriërs, die in oktober 1975 tot een jaar gevan genisstraf met aftrek zijn veroordeeld, omdat zij op het station in Amersfoort een gijzelingsactie op de Warschau- express hadden willen uitvoeren, zul len binnenkort worden vrijgelaten en uit het land gezet. „Een en ander ge zien de mogelijkheden die er in Neder land zijn voor vervroegde invrijheid stelling", aldus desgevraagd een woordvoerder van het ministerie van justitie. De vier stonden begin oktober vorig jaar voor de rechtbank in Amsterdam terecht wegens illegaal wapenbezit. VANDALISME IN BURGERS DIERENPARK berenkuil, nadat c n de bezoekers GEEN LIBERAAL IN RAAD VAN STATE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De VVD is boos op minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken, om dat hij geen liberaal in de Raad van State heeft benoemd. On- UTRECHT (ANP) - De gehandicapten zorg in Nederland bereikt niet alle mensen die hulp zouden kunnen ge bruiken. Dit is een van de conclusies na een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek (NLMAWO) onder ruim (wintig organisaties. De gehandicapten zelf of hun familie leden sluiten zich niet altijd aan bij een organisatie. Soms omdat ze er weinig heil van verwachten, maar ook wel omdat ze de contributie niet kunnen betalen. Enkele organisaties kunnen onvoldoende voorlichting geven ten gevolge van gebrek aan mankracht, geld of ruimte. Het kómt ook voor, dat mensen zich flink willen houden. Zo 'zijn er volgens de directeur van een vereniging van visueel gehandicapten slechtzienden die. zolang zij nog schimmen zien. niet toe willen geven dat ze gehandicapt, zijn en die daarom ook geen beroep op de vereniging .doen. Het onderzoek van het NIMAWO, waarbij ook het nationaal orgaan zwakzinnigenzorg en de Nederlandse vereniging voor revalidatie waren be trokken, maakt deel uit van een inter nationaal onderzoek onder leiding van prof dr R. Kramer van de universiteit van Califomië. Doel is na te gaan welke rol particuliere welzijnsorganisa ties vervullen in Israël. Nederland. GrootrBrittannië en de Verenigde Sta ten Het onderzoek in Nederland is uit gevoerd in opdracht, van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn en het Is gefinancierd door het. ministerie van vrm. ARNHEM - Een van de kost- hem had gewaarschuwd „dat een van de beertjes schuim op de bek had en bare Russische ïjsbeertjes, zo raar deed". Eerst dacht van Hooff waarover Burgers Dierenpark dat het dier aan een ziekte was over- in Arnhem, drie weken geleden 'fen' maur '""l 'n d.e k"n bak: steen en een vuistgrote kiezel werd de beschikking kreeg, is dood. aangetroffen, begreep hij wat er was Sectie heeft dinsdagmiddag gebeurd. De sectie op het dode dier bevestigde dinsdagmiddag dat boze uitgewezen, dat het jongste vermoeden. diertje de schedel is ingegooid -Er ls Been losse steen in de wijde om- mpf ppti hnkstppn geving van de berenkuil te vinden, met. een uditsueeii. Deze projectjejen moeten speciaal zijn Directeur A. van Hooff van Burgers meegebracht om ermee te gooien O. ik Dierenpark trof het diertje - een man- zou er wat voor geven als we degene netje - zondagmiddag dood aan in de die dat. heeft gedaan konden achterha- len Ik hoop dat iemand uit het zon- dagmiddagpubliek het heeft gezien en ons alsnog op het goede spoor kan zet- ten", zei de directeur dinsdagmiddag Het doden van dit jonge knuffeldiertje grijpt hem dubbel aan In de eerste plaats omdat juist deze beertjes de lie velingen van het publiek zijn. en in de tweede plaats omdat deze dieren met geen goud meer te betalen zijn Enkele tientallen jaren geleden waren er op de wereld nog ijsberen m nauwelijks te schatten aantallen Maar er is toen vanwege de pels zo fanatiek jacht op gemaakt, dat ze inmiddels bijna zijn uitgestorven en in feite nergens ter we reld meer te koop zijn. langs is de Raad van state Uit- De Russische regering heeft er een gebreid met drie leden, een poos §eleden toegestemd dat per j a jaar tien jonge ijsbeertjes het. land ver- PvdA er. een KVP er en een laten Dat is het. totale contingent Antirevolutionair. De VVD eist waarmee alle dierentuinen ter wereld het samen moeten doen. nu dat het vierde, te benoemen Het was een uitzonderlijke buitenkans lid een VVD'er is. dat. Burgers dierenpark dit jaar vijf In een brief aan minister De Gaay beestjes door Rusland kreeg toegewe- Fortman zegt fractievoorzitter Wiegel zen: twce mannet,jes en drie vrouwtjes, gegriefd te zijn door het eenzijdige be- Een Seheel nieuwe kolonie, die hier zou noemingsbeleid van het kabinet-Den kunnen opgroeien, en waarmee in ons Uyl. Sinds het optreden van het kabi- land verder kon worden gefokt net zijn acht gewone en drie buitenge- - Je begrijpt de mensen niet", zegt di- wone leden van de Raad van State be- rect€ur Van Hooff. Als de dieren lig- noemd. onder wie geen enkele liberaal. gen- moeten ze van bet publiek lopen Onder de vorige kabinetten, waarvan Als 2e 'open. moeten ze rennen Dieren de WD deel uitmaakte zijn daarente- die dat van nature niel doen kun Je gen wèl socialisten benoemd, aldus niet meer buiten laten De stekelvar kens bijvoorbeeld vertrouwen we niet meer in de omgeving van het publiek de tijd van de schoolreisjes. Dan zie je dat kinderen in bijzijn van hun onder wijzer op een schildpad gaan staan, of hun best doen een neushoorn te laten schrikken. Je zou overal prikkeldraad moeten spannen, maar ja. dat gaat ook niet" lajnuen (ANP) - De Britse scheepskat gaat verdwijnen. De raad voor de scheepvaart in Lon den heeft hiertoe besloten uit vrees voor de invoer van de hondsdolheid in Engeland van overzee. Een zegsman van de raad zet dinsdag dat de bemanningen van koop vaardijschepen tot maart van het volgend jaar de tijd hebben om zich op 'humane' wijze van hun vrienden en de vijand van de rat te ontdoen door ze aan de wal onder te bren gen. Volgens de zegsman vormt de rat bij het moderne laadkistenver voer niet langer een probleem op de schepen en is het gevaar voor hondsdolheid daarentegen te groot. SOESTDIJK - De Antilliaanse schrijfster Sonia Gamiers heeft dinsdagmoegen hel eerste exem plaar van haar boek 'Lieve konin gin. hierbij stuur ik u mijn dochter' aan koningin Julianaaangeboden. De schrijfster ivas in gezelschap van haar dochter Jessica. EXPERIMENTEN MIDDENSCHOOL DEN HAAG (ANP) - Zeven scholen starten in augustus met de uitvoering van een experiment middenschool. Het zijn twee scholen mei een volle dige proef en vijf met een deelexperi- ment. Zij hebben zich een jaar lang op het experiment voorbereid. Integrale experimenten beginnen op de open scholengemeenschap Bijlmer in Amsterdam en op de lagere techni sche school in Heythuijzen. Een proef met een verlengde brugklas begint op de rijksscholengemeenschap in Breu- kelen. Vakkenintegratie wordt be proefd op de openbare scholengemeen schap in Diever Een proef met een vormingsplan wordt uitgevoerd op de lagere technische school in Nijswiller Op de mavo-school met IVO-werkwijze Zuid Veluwe" in Oosterbeek start het deelexperiment differentiatie Op de Burg. Harmsma school Opsterland (Gorredijk). wordt een deelexperiment ondernomen met de eerste drie jaren mavo-lbo. Zeven andere scholen zijn aangewezen om experimenten voor te bereiden Voor de experimenten worden extra faciliteiten aan de scholen toegekend. Na het experiment keren de scholen terug naar het voorzienlngenpeil dat voor het overige onderwijs geldt. ENOCH POWELL VERWEKT WEER OPSCHUDDING: LONDEN (RTR) - Het rechtse lagerhuislid Enoch Powell heeft opschudding verwekt door in het lagerhuis te stellen dat er een smokkelorganisatie bestaat die in staat is tiendui zenden Azaiatische immigran ten op illegale wijze GrooU- Britanniië binnen te brengen. Powell, onafhankelijk conservatief sinds hij in 196S vanwege zijn houding in rassenvraagstukken uit het scha duwkabinet Heath werd gewipt, be riep zich op het vertrouwelijke rapport van een hoge ambtenaar op bet minis terie van buitenlandse zaken. Dit rap port is hem door iemand op het minis terie toegespeeld. De bewuste ambtenaar rapporteert dat er alleeen al in India 50.000 tot 70.0000 mensen in de rij staan om. via een wijdvertakte organisatie voor men sensmokkel. op onwettige wijze naar de Britse eilanden te komen. Door Powells citaten uit dit rapport is de regering in een lastig parket ge raakt, want de offciéle lezing is dat het vraagstuk van de illegale immigratie doorvscherpe controlemaatregelen na genoeg aan banden is gelegd. In het rapport wordt echter gezegd dat de bewuste smokkelorganisatie die zoge naamd waterdichte maatregelen tot een lekkende zeef kan reduceren. Het lagerhuis hoorde Powells verkla ring eerst met stomheid aan. maar reageerde met een waar pandemonium toen de oud-hoogleraar Grieks een grootscheepse rassenoorlog in het vooruitzicht stelde, die naar zijn zeg gen met de wapens zou worden uitge vochten. Terwijl uit de Labour-banken 'schan de' opklonk voorspelde Powell dat het geweld van die rassenoorlog op be paalde plaatsen in Engeland zo hevig zou worden dat men Belfast, de hoofd stad van het verscheurde Noord- Ierland. in vergelijking daarmee zou gaan beschouwen als een 'benijdens waardig oord". Het ambtelijk rapport blijkt gebaseerd op bezoeken die staatssecretaris van buitenlandse zaken Donald Hawley onlangs neett gebraent aan maia. Pa kistan en Bangladesj (te samen het vroegere Brits-Indië) Hawley is daarbij tot de slotsom gekomen dat zijn colle ga's op binnenlandse zaken zich over geven aan 'wishful thinking' wanneer ze stellen dat slechts een gering aantal inwoners van die landen naar Enge land wiL ADVERTENTIE Wiegel. Per 1 juli wordt de afdeling recht spraak van de Raad van State aanzien- Ze worden voortdurend belaagd Och. lijk uitgebreid, waardoor vier extra va catures zijn ontstaan. Hierin zijn be noemd dr. T. H van Schaik iKVP» prof mr P J Boukema (ARP) en prof. mr P. J. G Kapteyn. Als vierde kandi daat. stond op de nominatie drs Frans- sen (PvdA), maar deze heeft op het laatste moment van de benoeming af gezien. Als kandidaat wordt nu door de WD naar voren geschoven mr. A. Geurtsen. justitie-specialist van de Tweede-Kamerfractie van de WD. UTRECHT (ANP) - Op Hemelvaarts dag. morgen, zullen de treinen niet rijden volgens de zondagsdienst, maar volgens die voor zaterdag. NS heeft hiertoe besloten om ook vroege reizi gers de kans te geven zich per trein door ons land te begeven. Woensdag zullen de treinen rijden vol gens het schema, dat normaal voor de vrijdag geldt, terwijl vrijdag wordt ge reden als op donderdag. Een zelfde omwisseling van de dien stregelingen is van kracht op tweede Pinksterdag en op de dinsdag daama. Tweede Pinksterdag (maandag 7 juni) geldt namelijk als een zondag terwijl op dinsdag volgens het rooster van de maandag wordt gereden DEN HAAG (ANP) - Er mag in het Waddengebied geen indijking plaats hebben, waarbij een groot deel van de Waddenzee is be trokken. De kwelders langs de kust van Friesland en Groningen je ziet het telkens. Nu hebben we weer moeten in stand worden gehouden. Het scheepvaartverkeer naar en van de Waddeneilanden zal niet worden uitgebreid. In begin sel zullen geen nieuwe pijpleidingen door de Waddenzee worden aangelegd. Op bestaande en in aanleg zijnde industriegebieden mogen alleen nieuwe industrieën worden gevestigd als aan be paalde milieu-hygienische normen wordt voldaan. Nieuwe vesti gingen op de industrieterreinen van Delfzijl en Eemshaven moe ten een wezenlijke versterking zijn van de zeehaven-industriële structuur. Het Eemshaventerrein zal alleen landinwaarts mogen worden uitgebreid. Dit zijn enkele punten uit een dinsdag door de minister van volkshuisvesting en rumtelijke ordening uitgebrachte nota over de hoofdlijnen van de ont wikkeling van de Waddenzee en de be leidslijnen van de regering. Boringen voor opsporing en winning van delfstoffen mogen alleen worden gedaan op zorgvuldig gekozen plaat sen, waar de vogel- en zeehondenstand niet kan worden geschaad. Nieuwe winningsconcessies zullen alleen voor belangrijke delfstofreserves worden verleend De omvang van de huidige waterverontreiniging rnoet worden te ruggebracht. De lozing van veenkolo niaal afvalwater moet worden gesa neerd. Nieuwe lozingen van ongezui verd afvalwater zijn niet toegestaan. In afwachting van de resultaten van lo pend onderzoek zal de huidige zand winning in de Waddenzee niet worden uitgebreid. De recreatie op de Wad denzee mag niet verder toenemen en zal. waar nodig, gesaneerd moeten worden. De ontwikkelingen op net ge bied van de visserij worden kritisch gevolgd en zullen zo nodig worden bij gestuurd. De militaire activiteiten zul len worden gestabiliseerd en waar mo gelijk verminderd. Een tweetal activi teiten van de koninklijke marine wordt beëindigd. Over het bestuur en beheer van de Waddenzee ontvouwt de rege ring ook plannen. Provinciale indeling van de Waddenzee op korte termijn is gewenst, waarbij kan worden uitge gaan van de grenzen, waarover met de provinciale besturen reeds overeen stemming is bereikt Ook is het ge wenst de Waddenzee gemeentelijk in te delen, hetgeen gepaard zou moeten gaan met het tot stand brengen van een beperkt aantal krachtige gemeen ten lanes de Waddenzee. ADVERTENTIE 'S-GRAVENZANDE - De vijfling van 's-Gravenzande. die op 17 ja nuari van dit jaar in Rotterdam werd geboren, is dinsdagavond feestelijk door de inwoners van het dorp ingehaald. Namens de bevolking van het plaatsje werd een grote speelkamer aangeboden, die binnenkort zal worden gebouwd. Tweede van links op de foto is me vrouw Den Outer, geheel rechts de vader de heer Den Outer Leven Walt Disney boek van de maand AMSTERDAM (ANPi - Het boek van de maand juni is gewijd aan het werk van Walt Disney. Het is een vertaling van het Amerikaanse boek. dat is ge schreven door Christopher Finch. De vertaling is van de journalist Ron Kaal. In Nederland komt het uit onder de titel 'Walt Disney, van Mickey Mouse tot Disneyland". Het boek verscheen in de Verenigde Staten in 1973, zes jaar na de dood van Walt Disney. Het werd onmiddellijk een bestseller. In 1975 verscheen nog een paperbackeditie, waarvan in min der dan zes maanden een half miljoen exemplaren werden verkocht. Het zal binnenkort ook in Zweden. Frankrijk. Duitsland, en Engeland op de markt komen. Het boek is een chronologische weergave van net werk van Walt Dis ney. Het begint bij de eerste tekenin gen van Walt Disney en eindigt bij zijn grote gerealiseerde wensdromen: Dis neyland en Walt Disney World. Bij de presentatie van het boek. dins dag in Amsterdam, werd gezegd dat het is geschreven voor volwassenen, maar voor kinderen eveneens geschikt is vanwege de illustraties Het is het 26ste boek van de maand, met een re cordoplage van 121.000 exemplaren. Minister Lubbers van economische zaken heeft dinsdagmorgen, mede na mens minister Boersma van sociale zaken, in het gebouw van de Sociaal- Economische Raad in Den Haag de be leidscommissie geïnstalleerd voor het landelijke project bednjfsvcoriichtir.g Het landelijke project bedrijfsvoorlich ting beoogt een bijdrage te leveren aan het behoud van arbeidsplaatsen en zo mogelijk scheppen van nieuwe in het kleine industriële bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering doet te weinig om het weten schappelijk onderzoek en de produk- tenontwikkeling van de chemische industrie te bevorderen. Zij moet hiervoor meer geld besteden, want door het huidige karige beleid wordt de overleving van de Nederlandse chemische industrie op lange termijn in gevaar gebracht. De voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie, ir. E W. ter Horst, heeft dit dinsdag in de jaarvergadering van deze organisatie in zijn jaarrede gezegd. De bijdrage van de overheid zou kunnen bestaan uit een subsidie, uit een belastingfacili teit of uit financiële steun voor het aantrekken van de thans werkloze we tenschappelijke onderzoekers. Dat er een te grote werkloosheid is onder de jonge Nederlandse chemici komt door dat overheid en bedrijfsleven te weinig geld aan research besteden. De slechte perspectieven, die hierdoor ontstaan voor chemische wetenschappers, heb ben er toe geleid, dat beel te weinig jonge mensen de chemische studie richting kiezen. Er zijn zo weinig nieuw ingeschreven studenten in de chemie, dat het huidige 'overschot' van che mici in de nabije toekomst zal verke ren in een nijpend tekort, aldus ir. Ter Horst. Het heeft er alle schijn van dat wij met elkaar bezig zijn aan het afore- ken van de Nederlandse researchcapa- citeit en dat is. zei de voorzitter van de VNCL een groot gevaar, omdat het voor het voortbestaan van de Neder landse chemische industrie onontbeer lijk zal zijn. dat zij zich gaat toeleggen op het ontwikkelen van nieuwe, moei lijke produkten met hoge toegevoegde waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15