Provinciebestuurders zij 11 op de centen... Trachtenkapelle gaat Hulst 'op de kop zetten' TV-geweld houdt kinderen wakker faoort-ziet-scAr//# :§M Raad bestuur AWL besluit tot opheffing Als je 'n bijna nieuwe auto kunt overnemen van een goeie kennis, is 't handig om een geldvoorraadje te hebbend Met 'n NMB Service-krediet." NMB DINSDAG 25 MEI 1976 Wissel Zeeuws-Vlaandercn onder redactie van Jacques Cats Vandaag wil ik u een kleine onthulling doen. Hebt u even een momentje? Goed dan daar gaat ie: de bestuurders van uw en mijn provincie Zeeland dus, zijn zwaar op de centen. Op het krenterige af, zelfs. Deze wijsheid heb ik uit zeer betrouwbare bron. Het nieuws komt namelijk uit de koker van Jan de Rijke (63) van de huishoudelijke dienst ter provinciehuize. Hij be heert met enkele charmante dames onder meer het buffet, waar de deelnemers aan de maandelijkse zitting van provin ciale staten van Zeeland ivat op verhaal kunnen komen bij een bakje troost, een kommetje soep of een anderssoortige versna pering ter verstrekl:i::g v~n den inwendige mensch. De consumpties worden via dit buffet Jan eerlijk. „Dat komt allemaal nog tegen vooroorlogse prijzen gesle ten, maar zelfs dat onbenullige be dragje wat voor een drankje of een knabbeltje moet worden neergeteld blijkt nog op enige weerstand van fi nanciële aard te stuiten. JSlï „A,, Ik kwam daar achter, toen een tech nicus van de NOS, die afgelopen vrij dag betrokken was bij een radiouit zending vanuit de Statenzaal. De Rijke een complimentje maakte voor zijn 'voortreffelijke tomatensoep'. rechtstreeks van de Hero."..Af en toe vragen ze wel eens om een andere soep," vertelt De Rijke. Naar bruine bonensoep of zo. En de volgende keer zorg ik ervoor dat die soep er is. Als er tenminste meer zijn die die bruine bonensoep willen. Want ik kan na tuurlijk niet met een halve pan soep blijven zitten. In een restaurant zet ten ze die overgebleven soep gewoon in de koelkast. Maar ik moet natuur lijk helemaal kunnen uitverkopen." „Je Jan eens vragen, waarom 'En dat voor die prijs," had de tech- hij geen bier verkoopt, oppert een nicus er nog bij geroepen, want hij statenlid, dat kennelijk met tegenzin vond twee kwartjes voor een kop het zoveelste kopje koflïe van die dag soep helemaal te geef. komt bestellen „Hier komt geen al- Jan de Rijke het hem toen even de cohol," roept De Rijke uil „Dat hoe keerzijde van de medaille zien. Ik ven ze hier niet te zuipen! Drinken stond erbij en keek er naar. doen ze maar als zc 's avonds thuis Snapt u nou, dat de leden van gs dat zijn en niet meer hoeven te rijden." nog te duur vinden." reageerde Jan. „En toch ben ik van mening dat er „Die komen bij mij en dan vragen ze: bier moet komen." dramt het zelfde wat kost de soep. En dan zeg ik: twee statenlid kwartjes. Nou. zeggen ze dan- dan De Statenleden blijken m hun zuin- gaan we liever over op koffie. Want igheid niet onder te doen voor de le- die krijgen ze voor niks." den van gs. De Rijke en zijn assisten- „De koeken die ik verkoop vinden ze tes leveren daarvoor het bewijs als ze ook te duur." meldt Jan als ik even mij de inhoud van de fooienpot to- later om opheldenng vraag. „Die kos- nen. In het voor het verzamelen van ten maar een kwartje en zijn nog van tipgeld binnen handbereik aanwezige zuiver roomboter ook Ik denk dat sigarenkistje, zie ik niks meer dan ze er in de winkel twee kwartjes voor één dubbeltje en één kwartje. Vijfen- moeten betalen. Maar toch verwach- dertig cent fooi. De oogst van een ten ze dat ze voor een kwartje een dagje Staten. „Hoe meer geld ze heb- fieel pak van die koeken kunnen krij- ben, hoe minder fooien ze geven," Sen stelt Jan de Rijke vast. „En u ziet wel De statenleden die iets hartigs willen dat ik straks geen taxi hoef te bestel- hebben, kunnen bij Jan de Rijke uit len om dat fooiengeld te kunnen verschillende soorten soep kiezen, wegbrengen. Ik kan het zeil allemaal „Ik maalt de soep niet zelf hoor," zegt goed dragen.. Jan de Rijke: ze vinden alles te duur. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft gemeend open kaart te moeten spelen met de toerist. Via een folder worden de vakantiegcge- vens ervoor gewaarschuwd, dat ze er op verschillende plaatsen in ded provincie rekening mee moet hou den. dat de kwaliteit van het zwem water niet is wat men ervan mag verwachten. Een stuk eerlijke voor lichting dus. Maar wat lees je dan een paar dagen na het verschijnen van die folder in de krant? Dat de streek VW West Zeeuwsch- Vlaanderen het 'in sterke mate be treurt dat juist nu, met het zomer seizoen in aantocht, die informatie folder over de kwaliteit van het wemwater is uitgekomen. Dal zal een aantal toeristen afschrikken'. zo werd er bij gezegd. Met andere woorden: als ze het nou even stil hadden gehouden tot iedereen op z'n vakantiebestemming was aangeko men hadden wij er geen nadeel van hoeven te overvinden. Als ik zoiets lees ben ik geneigd om te denken: wat betekenen die letters WV nu eigenlijk: Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer of Vereni ging voor Volksverlakkerij. Er waren nog mensen, die naar het adres vroegen van de afdeling Zee land van de Nederlandse vereniging ouders en vrienden van emigranten. Het sectretariaat is gevestigd in Breskens. Vogelenzang 26. Telefoon 01172-2052. Nog een brief gekregen van dans- leider van de volksdansgroep 'Hava Naguila' uit Vogelwaarde u weet wel_ die groep die zich in Volendams cos-* tuum heeft gestoken, wat ik zonde vond met die fraaie Zeeuwse drach ten binnen handbereik. Dansleider Vosveld schrijft: „Onze Volksdansers zouden niets liever doen dan in echte Zeeuse klederarachtcostuums volks- dansea Maar dat is voor onze groep helaas niet te realiseren. Wij zijn daarvoor uitgebreid op pad geweest en moesten constateren dat het enorm duur zou worden om een vij fentwintigtal volksdansers in het Zeeuws te steken. Naast net feit dat de stol voor reeuwse kleding erg moeilijk te krijgen is. is het probleem van de sieraden bijna helemaal niet op te lossen, zeker financieel niet. En van optreden in 'namaak' hebben wij afgezien, daar ons inziens namaak van verre te herkennen is." Ter geruststelling deelt de heer Vos veld nog dit mee: „we hebben op ons reportoire wél enkele Zeeuwse dan sen staan, die wij steeds een ere plaats in ons programma geven. Want Zeeuwen zijn we wel, ook al is dat bij ons optreden helaas niet aan de buitenkant te zien. liet schijnt in dc ondernemings raad van Hocehsl maar een doffe el lende te zijn. Want icat vraagt voor zitter ir. H t' van Heel van deze on dernemingsraad zich af. DU: ..wan neer van deze ondernemingsraad zich af. Dit ..wanneer icordt er nu eens werkelijk ontspannen gelachen in de raad." uil Hocchst Contacti. Nog iets te melden? Bel 01184-15144 toestel 19 Als hij niet van kou is omgekomen, hulst er in riet beschoeiing van een Zuid-Engels riviertje een fikse kro kodil. die hel te moede moet zijn alsof hij de enige ter wereld is. Hoe kwam hij daar terecht? Ooit woonde hij als huisdier van een Engels gezin in een aguanum Toen hij daarvoor te groot werd. verbleef hij een tijdlang in de familiale badkuip, maar al ras moest er andermaal naar een ruimere be huizing worden uitgekeken, omdat die niet aanwezig was. bond men z'n bek dicht, werd hij in natte zakken gerold en des nachts in de rivier los gelaten. Hel bovenstaande verhaal kwam donderdag via het conservatieve lid Andreic Bowdcn ter ore van het La gerhuis. Bomden wilde maar aanto nen, dat het hoog tijd wordt de eroti sche dierenliefde van zijn landgeno ten via vergunningen aan banden te leggen Naar zijn zeggen zijn er Brit ten. die thuis tijgers en leeuwen hou den... De Zeeuwse afdeling van de bond van plattelandsvrouwen is er weer eens tegen aan gegaan: tegtn het vele geweld dat via de tv de huis kamer wordt binnengeslingerd en zo onder de ogen komt van kinderen, die er *s nachts soms gillend van wakker worden. Dokter Who, om maar eens een program ma titel te noemen, jaagt een aantal kinderen, zelfs ook ouderen de stuipen op het lijf. Toch wordt een dergelijke ver toning geprogrammeerd op een tijd stip dat het kroost gedouched en wel voor het scherm zit om voor het sla pen gaan nog even wat televisie beelden te consumeren. De man van zes miljoen, een gedeel telijk, zoals mc-n dat noemt, 'bion- isch' opgetrokken figuur met op de plaatsen waar darmen en spieren plegen te zitten eletronische appara tuur. blijkt ook al een aantal kinde ren uit hun slaap te houden. Niette min wordt de serie voor achten uitge zonden. En als dan de kleintjes naar bed zijn en zojuist ingeslapen start dan ineens om tien voor half negen onschuldige programma's als 'Op losse groeven'. Kunt u er met de pet nog bij? Nou. de Zeeuwse platte landsvrouwen in ieder geval niet. zo begrijp ik uit een verslag van hun vergadering in Goes. Tijdens die bij eenkomst werd besloten om in een brief aan alles wat omroep is duide lijk te maken, dat men er goed aan zou doen zoveel mogelijk geweld te weren in televisieprogramma's die bestemd zijn voor de jeugd. Een paar dagen geleden heb ik de zaak nog eens doorgenomen met de leden van het bestuur van de Zeeuwse plattelandsvrouwen afdeling. Zo waren er dames die lie ten weten, dat kinderen soms dagen na zo'n huiveringwekkende uitzen ding nog angstig kunnen zijn. Ook werd er verleid dal er opvallend veel kinderen op de meest enge momen ten in zo'n film plotseling naar de wc moeten. Een mooie smoes om be paalde fragmenten niet te hoeven aanzien en zich daarentegen toch groot te houden. De dames konden er eigenlijk niet goed over uit dat pretentieloze En gelse comedyseries die ze tegenwoor dig bij de vleet uitzenden, pas op een veel later tijdstip op de buis komen wanneer de kleine kinderen allang op een oor liggen, terwijl programma's waar ze eigenlijk nog niet aan toe zijn in alle vroegte worden uitgezonden. De tv-tijd tussen zeven en acht is een beetje sluitpost, zo lijkt het er al thans op. vertelde een van de dames. Je merkt het aan alles: het komt er niet op aan. Stop er maar wat in. Het zijn toch voor het merendeel kinde ren die kijken." Of die brief, die de Zeeuwse platte landsvrouwen nu van plan zijn om naar Hilversum te sturen, wat zal uithalen, valt nog te bezien. Een paar jaar geleden toen op hetzelfde aam beeld werd gehamerd, lieten de tv- bonzen weten, dat nooit bewezen is dat geweld op de tv agressie bij kin deren kan oproepen. Integendeel: de kinderen zouden door het zien van die films minder behoefte hebben om hun eigen gemoedsreacties af te rea geren. Dat zei men in Hilversum. De Zeeuwse plattelandsvrouwen vin den nu dat het toch nog maar eens moet worden gezegd: beperk geweld in tv-programma's. Laat de pro grammamakers even bezorgd worden over de kwaliteit van het materiaal vóór achten als erna. Overigens, ik wil nog graag even aanhalen wat presidente mevrouw De Regt nog meer zei over die tv: Dit bijvoorbeeld: „Laten we niet alleen de schuld geven aan de tv. Want te veel ouders nemen niet de moeite samen met hun kinderen die pro gramma's te bekijken en er met hun kind over te praten." HULST-Van hemel vaarlsd ag (donderdag) toten metzondagbrengtdcTrachtenka- pelleuit Michels.tadt W-Dld) een bezoek aan Hulst. Datgebcurt in het kader van het 175-jarig bestaan de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst. Hulst onderhoudt al enkele jaren vriendschappelijke banden met Michelstadt en sindshetbezoek van de Hulster drumband aan het Duitse plaatsje (1974) iser ook een vriendschapsband tussen de muziekverenigingen ontstaan. De Duitse gasten zullen dan ook zo veel mogelijk bij leden van de Koninklijke Stedelijke Harmonie onderge bracht. Bij de harmonie is men van mening dat de Trachtenkapelle Hulst 'op de kop' gaatzetten: „De Trachtenkapelle is een unieke, originele Duitse blaaskapel (bezet ting 25 man) die zowel onvervalste Beierse muziek als moderne blaasmuziek kan spelen. Datdeze kapel nietuitslui tend naar Hulstkomtom uitte rusten zal duidelijk zijn." Een hoogtepunt vaii het bezoek aan Hulst zal de Beierse bieravond zijn. Die bieravond wordt zaterdag gehouden in de feestzaal van hotel Van Oosterom te Hulst aanvang 20.30 uur. rlp kermisdag t.p Hulst. Tijdens het bieravond zullen om beurten de Trachtenkapelle en de kapel van de Stedelijke Harmonie. 'DeHulslhackerbub'n' optreden. Dezaal van hotel Van Ooste rom zal voor deze gelegenheid zijn aangekleed in toepasselijke sfeer Tijdensde avond worden allerlei a ttrac ties aangeboden. Zomagiedere50e bezoekers de hele avond lang gratis bier drinken, bestaat de gelegenheid om de orkesten te dirigeren, wordt een miss-vr- r'- iezing gehouden en iser een verloting van een reis voor fee personen naar MicheL,adt. Het programma voor de Duitse gasten ziet er als volgt uit: nadat de Duitse gasten 's middags in Hulstzijn gearriveerd maakt de TrachtenkapeUe donderdag tussen half vijïenhalf zessamen metde Hulster kapel een rondgang doorde stad Het gemeen te- 'oestuurontvangt'savondsomachtuurhetDuitsegezelschapophetstadhuis Vrijdag maakten de gasten een uitstapje naar de Zeelandbrug. Zuid-Beveland en Walcheren Op zaterdag maakt de TrachtenkapeUe nogmaals een muzikale rondwandeling, aanvangl 5uur. Omhalfnegen 'savondsbegintdandeBeiersebieravond. Zondagin de loop van de dag vertrekken de Duitsers. Bus en auto te Hulst beschadigd SINT-JANSTEEN - Maandag zijn bij Óen aanrijding op de Bylainlaan te Sinl-Jansteen een personenauto en een nutobus beschadigd. Het ongeluk gebeurde, toen F. A, M. uit Zaamslag met zijn auto links een oprit wilde oprijden en achter hem een ZVTM-bus. bestuurd door JB' uit Axel swam gereden. St. Aloy houdt rollenzesdaagse GRAAUW - De tafeltennisvereniging St. Aloy' gaat van 6 t/m 11 september een rollenzesdaagse voor trimmers or ganiseren in ht tafeltenniscentrum te Graauw. Gegadigden hiervoor kunnen zich melden bij Remv Mangnus te Graauw. Kaartwedstrijden CLINGE - Aan de kaartwedstrijd bij E. Behiels te Clinge namen 152 personen deel. De uitslag luidde: 1 R. de Kimpe - P. de Cock, 2 P. van Darle - P de Boeye, 3 Th. Mintjes - W. van der Stoe len. 4 H. Penneman - P. Rijckaert, 5 W de Meye - D. van Vlierberghe. Twee auto's beschadigd bij botsing te Hulst HULST - Maandagmiddag liepen twee auto's bij een botsing op de kruising Grote Kreekweg-Zoete vaart weg- W'ittebrugweg nabij Hulst schade op. Het ongeluk gebeurde, toen de autobes tuurder T. de V. uit Hulst op dat kruis punt uit richting Roskam kwam de au tobestuurder J. F B. uit Sint-Jansteen reed over de Grote Kreekweg. KLOOSTERZANDE - Maandagmid dag heeft de raad van bestuur van de 'Afvalwaterleiding Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost' (AWL) besloten tot liquidatie. Dal gebeurde tijdens een vergadering in het gemeentehuis van Hontenisse te Kloosterzande. Zoals bekend is de AWL overbodig gewor den. omdat de zuiveringstaak, zoals die is neergeschreven in de wet veron treiniging oppervlaktewateren in die wet is opgedragen aan de water schappen. Voorzitter K. J A. baron Collot d'Escury gaf aan het begin van de bij eenkomst in het kort een uiteenzetting over het werk van de AWL. die sinds 1967 bestaat. De AWL werd in dat jaar in het gemeentehuis van Hontenisse geïnstalleerd. En in dat gemeentehuis zijn ook altijd de vergaderingen ge houden Zoals gemeld hebben de gemeentebes turen van Hulst en Hontenisse. die de AWL in het leven hebben geroepen, al hun fiat aan de opheffing gegeven. Ook gedeputeerde staten van Zeeland heb ben zich al achter het ontwerp-plan tot liquidatie geschaard. Als gs. akkoord gaan met de opheffing zal de "Afvalwaterleiding Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost' met in gang van 1 juli van dit jaar ophouden te bestaan. Het waterschap Hulster Ambacht neemt de werkzaamheden van de AWL over. Baron CoUot d'Escury dankte tijdens de vergadering, die maar een korte tijd in beslag nam. de nog zittende leden van de raad van bestuur en hun voor gangers. Een speciaal woord van waardering had de voorzitter voor de heer B. A. Scheppers, de administra teur van de AWL. AZVV-pupillen wonnen toernooi 'Terhole' TERIIOLE - Zaterdag werd op het voetbalterrein van 'Terhole' een pu- pillentoernooi gehouden, waaraan vijf D-pupillen temas deelnamen. De overwinning ging naar AZW. De uitslagen luiden: Terhole-AZVV 0-2. Graauw-Koewacht 0-0. Hoek-Terhole 1-0. AZW-Grraauw 1-0. Koewacht-Hoek 0-0. Ter'nole- Graauw 3-1. Hoek-AZW 0-1. Koewacht-Terhole 0-1. Graauw-Hoek 0-0 en Koewacht-AZW 1-3. De eindstand luidt. 1 AZW 4 wedstrij den 8 punten 7-1. 2 Hoek 4 wedstrijden 4 punten 1-1 (na doelsehoppen). 3 Ter hole 4 wedstrijden 4 punten 4-4. 4 Graauw 4 wedstrijden 2 punten 1-4 ma doelsehoppen), 5 Koewacht 4 wedstrij den 2 punten 1-4 Bouwvereniging vergaderde slechts enkele minuten TERNEUZEN - De ledenvergadering van de woningbouwvereniging Ter- neuzen maandagavond in de Terneu- zense Opstandingskerk heeft slechts enkele minuten geduurd. Het enige agendapunt, de vaststelling van nieuwe statuten vereiste namelijk de aanwezigheid van de helft - 1 van het aantal leden van de vereniging. Hoewel de opkomst weer behoorlijk was kwam men lang niet toe aan dat aantal (ruim 1700). Als op donderdag 3 juni opnieuw wordt vergaderd over de statuten vol staat. het dat een meerderheid van de dan aanwezige leden ze goedkeurt. Na afloop van de vergadering ontstond maandag nog wel een informeel praatje zodat de ongeveer zestig leden niet he lemaal voor niets waren gekomen Benoeming HULST - Tot hoofdwijkverpleegkun- dige van de kruisvereniging Oost Zeeuwsc'n-Vlaanderen is benoemd me juffrouw E. Dieleman uit Zaamslag WZA houdt traditionele Rode-Kruisrit AZCZ Sluiskil houdt toernooi OOSTBURG - De West-Zeeuws- Vlaamse Automobielclub houdt zon dag in samenwerking met de afdeling W'est-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Rode Kruis de traditio nele Rode Kruisrit. De rit. die over een afstand gaat van on geveer zestig kilometer begint om twee uur 's middags op het parkeeeterrein aan de Langestraat te Oostburg. Vanaf een uur is er in café 'Vier Emmers' aan de Markt gelegenheid om in te schrijven. Deelname is mogelijk in A-klasse of B-klasse. Er wordt gereden met een ge middelde snelheid van 24 km/uur. De opbrengst van de rit komt ten goede aan de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Rode Kruis. Tritswedstrijd NIEUW NAMEN - De tritswedstrijd bij R. Thilleman te Nieuw Namen luidde: 1. mevrouw Praet-Van der Heijden. 2. mevrouw Weemaes. 3. mevrouw Coe- nen, 4. mejuffrouw Adams. TERNEUZEN - De voetbalvereniging ACZC te Sluiskil houdt zaterdag29 mei op de velden van de W Sluiskil hel eer ste voetbaltoernooi. Aan het toernooi, dat om twaalf uur begint, wordt deel genomen door Philips. Mistrappers. Tern. Boys veteranen. Sluiskil vetera nen, Sluiskil 3, PZEM. Elopak en de or ganiserende vereniging. De prijsui treiking is omstreeks half vijt NK V-vrouwenbeweging hield jaarvergadering SAS VAN GENT - De N.K.V.- vrouwenbeweging van de afdeling Sas van Gent, hielden de jaarvergadering in het verenigingsgebouw 'De Rose- laer" te Sas van Gent. De belangstel ling was groot. Vooraf werd de dames een koude schotel met koffie aangebo den waarna men met de vergadering begon. Er waren geen bestuurswijzi gingen. Na afloop van de vergadering gaf mevrouw Goethals uit Westdorpe een demonstratie spinnen. Vele dames mochten proberen zelf te spinnen. Hierna werd bingo gespeeld. Onderlinge wedstrijd biljartclub 'OPK' NTEUW-NAMEN' - De leden van de bil jartclub 'O(efening) B(aart) K'unst) van Nieuw-Namen hielden in zaal R. Thilleman te Nieuw-Namen een onder linge biljartwedstrijd, waarvan de uit slag luidde: 1 A. Kerckhaert - E. Coe- nen. 2 Th. Praet - E. Weemaes. 3 W. van Roeyen - S. Praet. 4 R. Vlegels - E. de Kind en 5 R Blommaert - A. van Damme. Clinge won in Terhole juniorentoernooi TERHOLE - Op het sportveld te Ter hole werd zondag een junlorenvoetbal- toemool gehouden, waaraan vijf teams deelnamen. De eindoverwinning ging naar Clinge. De uitslagen luiden: Terhole-Clinge 1-1, HW 2 - Axel 0-0. HW 2-Terhole 0-2, Clinge-HW 1 0-0, Axel-HW 2 2-0, TerhoIe-HW 1 0-0, HVV 2-Clinge 0-3, Terhole-Axel 0-0, HW 1-HVV 2 0-1, Axel-Clinge 0-0. De eindstand luidt: 1 Clinge 4 wed strijden 5 punten 4-1, 2 Terhole 4 w. 5 pnt, 3-1,3 Axel 4 w 5 pnt. 2-0. 4 HW 1 4 w. 3 pnt. 0-1 en 5 HW 2 4 w. 2 pnt 1-7. IADVERTENTIE ■Jf 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer n bedrag af en n vaste aflossing per maand. Én neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23