Conflict over geld 'Geven voor leven' weer opgelaaid Arabieren overwinnaars in gesprek met EEG-landen Vrouw in uitlokken arrest wegens moord man Nederlands schip in Tall Ships Race lijdt schipbreuk Schaarbeek krijgt een regerings commissaris EXPLOSIE IN ASFALTFABRIEK A TWEEDERDE ARTSEN VOOR ABORTUS GRONINGS CENTRUM NIET EENS MET KWF Uit onderzoek blijkt: PALESTIJNSE KWESTIE NIET BUITEN DISCUSSIE: Herexamen door fout leraar Kinderruzie met fatale afloop ZATERDAG 22 MEI 1976 GRONINGEN (ANP) - Het conflict over de bestemming van de bijna 70 miljoen gulden die in 1974 via de actie 'Geven voor le ven' werden ingezameld is opnieuw opgelaaid. De stichting Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF) blijkt afwijzend te staan tegen over de compromisoplossing, die in december van het vorig jaar tussen onder meer de drie bij de zaak betrokken kinderartsen oncologen (oncologen: specialisten op het terrein van tumoren) en de Vereniging Koningin Wilhelmina Fonds werd bereikt. lossing is voor het bestuur en de di rectie van het academisch ziekenhuis in Groningen niet aanvaardbaar. Drs. J. A. de Vries, een van degenen die de actie 'Geven voor leven' voer den en hoofd van het behandelings centrum in Groningen heeft verklaard zeer teleurgesteld te zijn over de gang van zaken. Hij vertelt dat het acade misch ziekenhuis in Groningen plan nen heeft uitgewerkt voor een uit breiding van het centrum in Gronin gen voor een bedrag van 18.2 miljoen gulden. Daarover vroeg het bestuur van de stichting KWF geruime tijd ge leden ook advies. Op het moment dat men met de plannen al bezig was bleek dat het KWF (de stichting) er niet achter stond, ondanks de over eenstemming die eind vorig jaar met de vereniging was bereikt. Men kwam toen overeen dat de centra in Rotterdam, Amsterdam en Gronin gen elk op 18,2 miljoen gulden zouden mogen rekenen, waarvan per centrum direct 6,5 miljoen beschikbaar zou komen. De vereniging KWF had deze oplos sing in een brief aan de besturen en contactpersonen van de plaatselijke KWF-afdeling bekend gemaakt. De stichting KWF, die belast is met de bestemming van de ingezamelde geld en houdt echter vast aan het plan om de centra niet meer dan 6,5 miljoen te geven. Zo'n bedrag zou dan ook be schikbaar zijn voor andere centra dan die in Rotterdam, Amsterdam en Gro ningen. Daarnaast zouden alle centra dan nog geld kunnen verkrijgen voor speciale onderzoekprojecten. Deze op- OPVARENDEN IN VEILIGHEID: DEN HAAG - Het Nederlandse zeil schip Jacomina, dat deelnam aan de Tall Ships Race naar de Verenigde Staten, heeft voor de Marokkaanse kust schipbreuk geleden. Alle opva renden zijn in veiligheid. De Jacomina (66 ton) was onderweg van Gibraltar naar Tenerife, waar van daag wordt gestart voor de tweede etappe in de Tall Ships Race. De zeil schepen, waaronder ook de Eendracht en het marineopleidingsschip Urania, maken ae oversteek naar Bermuda. De Jacomina is aan de grond gelopen ter hoogte van het Marokkaanse plaatsje El Arasj, waar de bemanning aan land is gegaan. Het schip is. vol gens de laatste berichten, verloren Al een week geleden blijkt de Christian Radich, een Noorse deelnemer aan de race, een noodsein van de Jacomina te hebben opgevangen, waarin werd ge meld dat het schip voor de Afrikaanse BRUSSEL (ANP) De Brusselse agglo meratiegemeente Schaarbeek krijgt een regeringscommissaris die de plaats zal innemen van burgemeester Nols. De Belgische kabinetsraad heeft vrijdag de minister van binnenlandse zaken, Michel, opgedragen de koning de benoeming van een bijzonder commissaris voor te stellen. Schaarbeek is de Brusselse gemeente waar burgemeester Nols al sinds jaar en dag de Belgische taalwetten schendt door er voor Vlamingen en Walen aparte loketten in het gemeen tehuis op na te houden. De Vlamingen werden bovendien afgescheept met één loket, terwijl de Walen over veel meer loketten beschikten. De Schaarbeekse burgemeester heeft in de afgelopen weken van de Belgi sche minister van binnenlandse zaken twee warrschuwingsbrieven gekregen. Daar stond in dat hij zich onmiddellijk naar dc taalwetten diende te richten. De burgemeester heeft dat bevel niet opgevolgd. De regeringscommissaris zal nu de plaats moeten innemen van de burgemeester, die ook door de ko ning is benoemd. Nadat burgemeester Nols de bneven van minister Michel naast zich neerge legd had. is ervan Vlaamse zijde sterke druk op de regering uitgeoefend om op te treden. Nog vrijdagochtend bezetten parle mentsleden van de Vlaamse Volksunie het bureau van minister Michel. De politie brak de deur van het kan toorvan de minister open en bestookte de parlementariërs met traangas. Die weiden teruggedrongen tot op het bal kon, waar personeelsleden van het mi- nlsterie van binnenlandse zaken de VU-parlementsleden met emmers wa ter aanvielen. kust aan de grond was gelopen. De Nederlandse ambassade in Rabat werd door de Marokkaanse autoriteiten van de stranding op de hoogte gesteld, maar kreeg er de mededeling bij dat er geen levens in gevaar waren. Aan de organisatie van de Tall Ships Race op Tenerife heeft de schipper van de Jacomina. de Nederlandse architect Derwig. nu geseind dat zijn vaartuig schipbreuk heeft geleden en niet ver der zal deelnemen aan de race Tijdens hei gesprek da', bestuur en di rectie van het academisch ziekenhuis in Groningen deze week had met ver tegenwoordigers van de stichting KWF is men niet tot overeenstemming kun nen komen De stichting KWF houdt vast aan de 6.5 miljoen. Drs. de Vries meent dat het bedrag on voldoende is als men de zaak goed wil aanpakken. „Wanneer ons niet meer mogelijkheden worden geboden zullen 'wij van het gehele plan afzien. Na de actie 'Geven voor leven' is het aan-bod van kinderkankerpatiënten gestegen, maar wij hebben er nog geen kamertje bij gekregen. Op deze manier kunnen we het niet volhouden. Het dreigendste vind ik dat onze mensen vandaag of morgen fouten gaan maken omdat de druk te groot is Nieuwe patiënten zul len wij de raad geven elders behande ling te zoeken", aldus drs. De Vries. Volgens de Groninger kinderarts oncoloog is er in Rotterdam een soort gelijke situatie Vandaag zal in Breda het Koningin Wilhelmina Fonds bijeenkomen om verantwoording af te leggen over de besteding van de geldc-n van tie actie "Geven voorleven'. Minister wil met spoed SER-advies over openbaarheid van inkomens (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Boersma van sociale zaken heeft de Sociaal- Economische Raad tot spoed gemaand om een advies uit te brengen over de openbaarheid van inkomens. In zijn brief aan de SER wijst de minister erop dat hij de Tweede Kamer heeft toegezegd op korte termijn te komen met een wettelijke maatregel gericht op de uitbreiding van het openbaar maken van inkomens. Het ministerie van sociale zaken is reeds druk doende het wetsontwerp voor te be reiden. De commissie inkomensbeleid van de SER zal zich nu binnenkort qver deze materie beraden Wat de heer De Vries beoogt is me volmaakt onduidelijk Zo reageerde ei: l Meisma. directeur Van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, vrijdagmid dag In december Is gevraagd een be groting in te dienen op basis van de 6.5 miljoen gulden per centrum Hei Amsterdamse centrum, gevestigd in het Emma Kinderziekenhuis, heeft dat snel gedaan en heeft nu het groene licht gekregen voor de besteding van het bedrag. Van Groningen kregen wij echter pas begin deze maand een be groting, die was gebaseerd op andere uitgangspunten dan mogelijk zijn voor de besteding van dat bedrag van 6.5 miljoen, Bovendien had Groningen in die begroting, die op 40 miljoen uit kwam. bouwkundige investeringen op genomen. De opbrengst van de actie is er niet voor de financiering van bouw kundige investeringen en dat hebben wij van het begin af aan gesteld. Hel Rotterdamse centrum heeft vol gens hem eveneens een begroting waarin bouwkundige voorzieningen zijn opgenomen, ingediend. AMSTERDAM - Vandaag vertrekt de 55-jarige heer Eilco Kasemler uit Hoog Soercn in zijn jacht Bylgia' voor een reis om de wereld, waarbij hij behalve de wereldzeeën ook de eenzaamheid zal moeten trotseren. In september 1978 hoopt dhr. Kasemier. een grote ervaring rijker, weer terug te keren OOK TWEE MEDEPLICHTIGEN GEPAKT BERGEN OP ZOOM - Wegens uitlok king tot moord heeft de gemeentepoli tie van Bergen op Zoom een moeder van tien kinderen, de 39-jarige Bertha H., en twee van haar vrienden, de 27- jarige Adri J. en de 26-jarige Adri B., gearresteerd. Het is niet uitgesloten dat het verleden van Bertha een rol heeft gespeeld bij de uitlokking tot moord op haar echtgenoot Joep W. Een moord die niet doorging omdat de kandidaat-moordenaar zich terugtrok. Bij haar bekentenis vertelde Bertha de politie dat zij haar man wilde ver moorden omdat deze nooit zou toe stemmen in een echtscheiding. De eer ste gesprekken hierover hield Bertha in de vastenavondperiode. Toen haar besluit vaststond, nodigden Bertha en ROZENBURG - De asfaltfabriek van de Nederlandse Wegenbouwu- nie. v.h. Gebroeders Romers B.V. aan de Mereijioeg bij de Calandbrug in het Botlekfabriek te Rozenburg, is vrijdagmorgen geheel vernield door ontploffingen en uitslaande brand. Omstreeks vijf over zeven ontstond doordal de vlam in een tank sloeg, de eerste ontploffing. De enorme vuurzee heeft daarna ook diverse andere tanks aangetast, waardoor tot half acht drie maal een ontploffing is gevolgd. Enorme rookwolken dreven de zon verduis terend, vanuit het Botlekgebied over ae Waierweg richting Vlaar- dingen. De schade bedraagt 2£5 miljoen gulden. Er zijn geen mensen gewond. haar handlangers J. B. uit, die zich be reid verklaarde de daad te voltrekken. J. zorgde voor het vuurwapen, een 6 mm pistool, dat hij haalde bij J. V. in Hoogerheide. die geen onbekende van de politie is. A. B. betaalde daarvoor 400 gulden. Bertha stelde de kandidaat moordenaar een beloning in het voor uitzicht. J. B. oefende zich met het pis tool, dat overigens nog niet gevonden is. op de vuilnisstortplaats De Kragge en in het recreatieoord De Heide, waar de politie de inslagen van de kogels vond. Op een gegeven moment vertelde J. B. tegen Bertha dat hij van de hele zaak af wilde zien. maar daar wilde de vrouw niets van weten. Toen had de angst J. B. ai te pakken, en in vertrou welijke gesprekken vertelde hij over het plan aan anderen. Op die manier kwam de politie aan de weet wat er zich afspeelde en volgden de aanhou dingen. J. B. kreeg een proces-verbaal wegens overtreding - van de Vuurwa- penwet, de overigen werden in verze kerde bewaring gesteld. Joep W.. die zijn vrouw niet miste, hoorde van derden dat zij gearresteerd was en meldde zich donderdagmorgen zelf op het politiebureau. Uit zijn ver klaringen bleek onder meer dat hij bang was dat hem iets zou overkomen, maar dit kwam uit heel andere ver moedens voort dan uit de wetenschap over het complot. De politie had W. niet op de hoogte gesteld van de arres tatie van Bertha, die sinds een week in Haarlem verbleef en een echtschei dingsprocedure heeft ingesteld. Hoofdinspecteur Van de Levgraaf: „Het is een normale zaak dat wij een echtgenoot of echtgenote niet infor meren over de reden waarom we een vrouw of een man hebben aangehou den. In dit geval woonde de vrouw ge scheiden van haar man en verrichtten we de arrestatie omdat we voor een gevaarlijke situatie vreesden". Voorts zou een moord op deze manier be raamd bijna wiskundig zeker de aan houding van de dader tot gevolg heb ben gehad. Overigens is het berechten in deze zaak niet zo eenvoudig. Het wetsarti kel dat handelt over mislukte uitlok king tot moord bevat namelijk de clausule dat de strafbaarheid ver dwijnt als het feit niet doorgaat omdat betrokkene zich vrijwillig terugtrekt. De twee mannelijke beklaagden heb ben dan ook geen volledige bekentenis afgelegd. Wel heeft Bertha dat gedaan. De in verzekeringstelling is op verzoek van officier van justitie voorlopig met twee keer 24 uur verlengd. Bertha W kwam enige tijd geleden (weer) in het nieuws in het tv- programma „De tijd stond even stil", waarbij herinneringen werden opge haald aan de tumultueuze gebeurte nissen rondom het haar opgedrongen kinderhuwelijk mei een Maleise on derwijzer in 1951. Na de uitzending heeft Bertha in een vriendschappelijke sfeer schriftelijk contact gehad met deze Mansoer A Volgens de heer Van de Leygraaf. die het onderzoek leidt, hier sprake van zeer emotionele fagtoren, waarbij voorop staat dat medelijden met Be rtha naar aanleiding'van haar verha len over haar tegenslagen in het hu welijk met W. de doorslag hebben ge geven. Bertha won de sympathie van de mannen A. B„ die een vriend van haar was, en A. J„ de echtgenoot van haar vriendin, door haar trieste ver halen en het feit dat zij de zorg had voor een gezin van tien kinderen. PCO: ONDERWIJS GELEIDELIJK VERANDEREN DEN HAAG (ANPl - Wezenlijke ver anderingen in het onderwijs zullen per definitie langs lijnen van geleide lijkheid moeten verlopen. Invoering van het samenhangend geheel van on derwijsvoorzieningen, dat in de con- rourennota wordt geschetst, kan wel worden vergeten als men er niet in slaagt inzicht te krijgen in de finan ciering van het onderwijs. De Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO) geeft dit als haar mening in een commentaar op de contourennota voor een toekomstig onderwijsbestel. Ze kan met de nota instemmen als pas structuurwijzigin gen zullen worden doorgevoerd als on derwijs en samenleving er aan toe zijn. De PCO pleit voor het steeds bijstellen van ae contourennota zodat afstem ming op maatschappelijke ontwikke ling mogelijk blijft. Ze kiest voor ont wikkeling van het huidige onderwijs en waarschuwt voor een te sterke aan dacht voor vernieuwing, wat zou kun nen leiden tot verwaarlozing van het fungerend onderwijs Wordt de nota met een beetje als mos terd na de maaltijd aangereikt, zo vraagt de PCO zich al Ze wijst hierbij op experimenten, op beleidsnota's en beslissingen. Nader onderzoek zou wel eens kunnen aantonen, dat structurele wijzigingen in het onderwijs niet bij machte zijn de nog bestaande verschil len ten nadele van kansarme groepen op te heffen, meent zij, De PCO is voor een geïntegreerde school voor 4-12 ja rigen. In de contourennota wordt evenwel onrecht gedaan aan al dege nen die binnen de bestaande structuur proberen een stuk onderwijsvernieu wing te verwezenlijken. Dit is intens frustrerend. HAARLEM - Uit een onderzoek dat werd uitgevoerd onder 1875 artsen en 420 aanstaande artsen blijkt dat twee derde van hen voor abortus is. Poging tot doodslag na aanrijding ROTTERDAM (ANP) - De 47-jarige vrachtwagendchaffeur J. L. uit Rot terdam is aan de dood ontsnapt, toen hij na een aanrijding met een perso nenauto omver werd gereden. Na het verkeersongeluk, waarbij alleen blikschade was ontstaan, wilde de chauffeur het kenteken van de perso nenauto noteren. Terwijl hij daarmee bezig was reed de bestuurder van de personenauto op hem in. De vrachtwa genchauffeur werd door de wagén vijftig meter meegesleurd. ZWOLLE - Een vergissing van hun aardrijkskundeleraar is er de oorzaak van dat een kleine 50 atheneum-leerlingen van de Zwolse Thorbecke- scholengemeensehap het woensdag reeds afgesloten eindexamen op donderdag 10 juni gedeeltelijk zullen moeten overmaken. Coördinerend vwo-havo-inspecteur dr. G B. W. Huizinga uit Ommen heeft daar toe ina overleg van het ministerie) besloten omdat- de 49 betrokken scholieren woensdag aan hen voorgelegde aardrijkskunde-examenvragen slechts gedeelte lijk hebben beantwoord. De atheneum-studenten konden echter moeilijk anders omdat zeven van de in totaal 23 examenopgaven waren gebaseerd op leerstof (de aardrijkskunde van de Verenigde Staten van Amerika plus de Sowjet-Unie) die zij klassikaal nimmer behandeld hadden. Dat was niet hun schuld doch een fout van de aardrijkskun- dedocentdie bij de voorbereiding van het eindexamen volledig verzuimd heeft de Verenigde Staten en Rusland in het studieprogramma op te nemen Van onze speciale verslagge ver) LUXEMBURG - Niet dan na de grootste moeite is vrijdag een compromis bereikt tussen de negen EEG-landen en de 21 leden van de Arabische Liga na de vierde gespreksronde van de Euro-Arabische dialoog, die dinsdag begon. De marathonzitting, die don derdag om elf uur in de och tend begon en die tot bijna 6 uur vrijdagmorgen duurde, re sulteerde in een gezamenlijk communiqué met bewoordin gen die ten slotte aller in stemming hadden. Hoewel de Arabische staten de nodige ve ren hebben moeten laten ten opzichte van hun uitgangsstel lingen, kwamen ze toch als overwinnaars uit de bus. De politieke discussie, die de Negen zorgvuldig getracht hadden te vermijden, over- schadwude alle andere onder werpen. Het communiqué, waaraan meer dan een etmaal gedok terd is, geeft als prioriteitster reinen van samenwerking o.a. aan: de aanleg van een tv- communicatiesysteem voor een aantal Arabische landen (met en zonder satelliet), infra structurele voorzieningen (ha vens. transport zowel door de lucht als over de weg), handel spromotie, de vestiging van een olietechnisch instituut voor de Arabische wereld en het exploiteren van zonne- energie. Het gaat hierbij niet om ontwikkelingssamenwer king. daar de financiering in de eerste plaats door de rijke olie landen ter hand zal worden ge nomen. Israël Hoewel de politieke discussie, met name over het conflict met Israël en de Palestijnse kwestie, voor de in juni 1975 op gang gebrachte Euro- Arabische dialoog officieel taboe is verklaard, hebben de Arabische sta ten. die als blok met de EEG-landen delibereerden, zich niet aan deze tevo ren gemaakte afspraak gehouden. Zij slaagden erin door het hen gewenste politieke forum gedurende 90 procent van de vergadertijd bezet te houden. Dit tot grote irritatie van de EEG- landen. die de economische, industriële, technologische en culturele samen werking, waar het om gaat. voortdu rend weer hadden geprobeerd naar vo ren te brengen. Kon de Arabische wereld op het poli tieke vlak de nodige eensgezindheid ten toon spreiden. Europa met zijn meningsverschillen over de opstelling in het Nabije Oosten had daar heel wat meer moeite mee. Voor de technische en financiële samenwerkingsverbanden die worden nagestreefd, lagen de kaar- '.en precies andersom. De leider van de Nederlandse delega tie. ambassadeur in algemene dienst mr. J. G N de Hoop Scheffer. ont kende met klem dat Den Haag „een geëxponeerd standpunt" had ingeno men. of voortdurend weer zijn veto had uitgesproken toen over het inpassen van de Europese en de Arabische' ont> werptekst moest worden beslist. Niet temin werd in de wandelgangen, en ze ker niet alleen van Arabische zijde, met dezelfde categorische aanpak be klemtoond dat Nederland steeds op nieuw als „dwarsligger" had gefun geerd en in de politieke sector „spij kers op laag water had gezocht". De Arabische staten menen dat de EEG de consequenties moet trekken van de geruchtmakende resolutie van 6 november 1973. waarin de legitieme rechten van de Paiestijnen .worden er kend De Negen zoucen niet alleen Is rael onder druk dienen te zetten te neinde de terugtrekking uit alie sinds 1967 bezette Arabische gebieden te bewerkstelligen, maar zij zouden te vens de PLO en bloc moeten erkennen als de rechtmatige vertegenwoordiging van het Palestijnse volk. Als geheel zijn de Negen bang Israël voor het hoofd te stoten en door Jeru zalem beschuldigd te worden verder door de knieh te zijn gegaan. Toch was in deze vierde gespreksronde van de Euro-Arabische dialoog een inge bouwde waarschuwing aan het adres van Israël te bespeuren, niet met zijn politiek van „voldongen feiten" voort te gaan. Onmiskenbaar werd hierbij gedoeld op de joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied, die inmiddels tot het getal van 70 zijn gestegen. Urenlang is er donderdagnacht ge praat over de wijze waarop de beoogde samenwerking op economisch, indus trieel. technologisch en cultureel ge bied in het gezamenlijk communiqué tot uitdrukking moest worden ge bracht. De Arabische landen waren zc bezeten van hun politieke doelstellin gen, dat zij al deze onderwerpen buiten beschouwing wensten' te laten. Pas toen de EEG-landen een ultimatum lanceerden, waarin in klare taal werd overgebracht dat zij niet aan een slot verklaring wensten mee te werken die het eigenlijke doel van de Euro- Arabische dialoog trachtte te omzei len. werd de obstructie gestaakt Tegenstand De vijfde gespreksronde van de Euro-Arabische dialoog vindt naar alle waarschijnlijkheid aan het eind van dit jaar in Tunis plaats. De negen blijven zich verzetten tegen de Arabi sche wens zo spoedig mogelijk een conferentie van ministers van buiten landse zaken bijeen te roepen, hoewel ze zich bereid hebben verklaard het opportune moment hiervoor af te wachten. Deze conclusie trekken de uitvoerders van het onderzoek, socioloog dr. J. Persoon en arts dr. F Sturmans. deze week in een artikel in „Medisch Con tact De katholieken onder de artsen hebben de meeste bezwaren, gevolgd door gereformeerden en hervormden. Opvallend is het dat katholieke WD stemmers in grotere mate tegen abor tus zijn dan PvdA-stemmers met de zelfde geloofsovertuiging. Overigens bleek in 45.5 procent van de gevallen de politieke voorkeur van de onder vraagden naar de VVD uit te gaan. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat oudere artsen meer bezwa ren hebben dan hun jongere collega's en mannelijke artsen zich behouden der opstellen dan de vrouwelijke. Het bleek geen verschil te maken of de on dervraagden in of buiten een grote stad hun praktijk hebben, evenmin als het milieu waaruit men afkomstig is. Psychiater Psychiaters zijn het meest geneigd in te stemmen met een abortus, gynaeco logen hebben de meeste bedenkingen. De anesthesisten en de psychiaters die gedurende het laatste half jaar met de vraag naar abortus zijn geconfron teerd. waren meer voor abortus dan zij die met deze vraag niet waren gecon fronteerd. Bij de ondervraagden werd ook gelet op hun politieke voorkeur. Daarbij bleken PvdA-sympathisanten - 14 pro cent van het aantal - en de aanhangers van andere progressieve partijen het meest ver te willen gaan. CDA- aanhangers - zij maken 13,3 procent van de ondervraagden uit - zijn het minst geneigd in te stemmen met ab ortus. Aanhangers van WD en DS'70 t een middenstandpunt in. ROTTERDAM (ANP) - Een ruzie om een kleinigheid heeft een 11-jarige jongetje uit de Katendrechtstraat in Rotterdam met zijn leven moeten be kopen. Zijn 10-jarige zusje stak hem donder dag met een tafelmes in de borst. Vrijdagmorgen overleed het slachtof fertje in het Dijkzigtziekenhuïs aan rijn verwondingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11