Britten krijgen raad Rhodesië te verlaten PZC Bisschoppen: excommunicatie voor Westduitse vrouwen na abortus EERSTE EINDEXAMENS RUSSISCH BIJ VWO PZCX Kamerleden lanceren voorstel tot onderzoek wapenaankopen „TERWILLE EIGEN VEILIGHEID Nederlandse journalist in Bangla Desj voor de rechter het weer Neerslag blijft gering VAN DER STEE IN DE BOOT Pensioenfonds metaal wil geen goedkope premiewoningen bouwen Schriftelijk gedeelte voorbij SCHERPE REACTIE OP AANGENOMEN WET VRIJDAG 21 MEI 1976 binnen-buiten land LUSAKA (DPA/RTR/UPI) - De Britse ambassade in Lusaka heeft alle Britse staatsburgers in Rhodesië aangeraden terwille van hun eigen veiligheid het land te verlaten. De Britse regering zegt niet meer in staat te zijn de gebruikelijke consulaire bij stand te blijven verlenen aan landgenoten in Rhodesië Voorts laat de regering in Londen weten dat de naar schatting 155.000 Rhodesiërs die een verblijfsvergunning voor Engeland bezitten, op een enkele uitzondering na op elk gewenst ogenblik naar Engeland kunnen vertrekken. De uitzonderingen worden gemaakt voor degenen die nauw betrokken zijn geweest bij het Rhodesische regeringsapparaat. NIET IN STAAT GEBRUIKELIJKE BIJSTAND TE VERLENEN tige regering van een land. zoals bij Angola het geval was. In Rhodesië echter, werd de bevrij dingscampagne gevoerd „door gerrilla- strijders en het Afrikaanse nationale De regering van Nieuw-ZeeJand heeft de verkoop van 14 opleidingsvliegtui- gcn aan Zwitserland verboden totdat de exporteur kan aantonen dat de toe stellen niet zullen worden doorver kocht aan Rhodesië. Tien van deze toestellen, die in Nieuw-Zeeland gefa briceerd worden, zijn al klaar, en al betaald door de koper. Breco Trading Co. in Zwitserland. Cuba De Cubaanse vice-premier Carlos Rod riguez heeft donderdag verklaard, dat Cuba niet van zins is troepen naar Rhodesië te zenden om de nationalisti sche guerrillastrijders daar te helpen. Tegenover de pers in Tokio zei Rodri guez, dat zijn regering ten volle sympa thiseert met de zwarte Afrikanen, die gekant zijn tegen het minderheidsbe wind in Rhodesië. Maar volgens de Cubaanse vice- premier verschilt de huidige situatie in Rhodesië met die in Angola, waar Cuba troepen heen gezonden had om de volksbeweging voor de bevrijding van Angola, de MPLA, te steunen. Rodriguez zei, dat Cuba troepen naar het buitenland zal zenden indien het een verzoek daartoe krijgt van de wet- AMSTERDAM (ANP) - De autoriteiten in Bangla Desj hebben besloten de Nederlandse freelance journalist Pe ter Custers niet uit te wijzen, maar een proces tegen hem aan te spannen. Waarvan Custers wordt beschuldigd is niet bekend. Evenmin is bekend op welke termijn het proces wordt ge houden. Peter Custers, medewerker van het weekblad 'De Groene Amsterdammer' en van 'De Volkskrant', zit sinds 8 de cember vorig jaar gevangen op grond van 'staatsgevaarlijke activiteiten'. Zijn ouders hoorden vorige week van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, dat hun zoon voor een rechtbank zal verschijnen congres, de ANC. en niet door de rege ring Namibië Zuid-Afrika heeft strenge veiligheids maatregelen. die vrijwel neerkomen op het uitroepen van de uitzonderingstoe stand. getroffen in het noorden van Namibië iZuidwesUAfrikai. De maat regelen zijn bedoeld om het hoofd te bieden aan de verhevigde guerrilla- aanvallen van de Swapo, de onafhan kelijkheidsbeweging van Namibië. In de gebieden Ovamboland, Kavango en de Caprivi-strook krijgt het leger politie-bevoegdheden. Leger en politie worden gemachtigd verdachten voor onbepaalde tijd in hechtenis te hou den. Mensen die nalaten bij de politie de aanwezigheid van 'verdachte perso nen' te melden, kunnen ook gestraft worden, met maximaal drie jaar ge vangenisstraf. In Ovambo-land - het "thuisland van de grootste stam van Namibië - is ook een nachtelijk uit gaansverbod van kracht Langs de grens met Angola wordt een strook van een kilometer breed ont ruimd. De bevolking wordt naar elders overgebracht en zal een schadeloos stelling ontvangen. Het gaat naar schatting om 5.000 mensen. Voor een groot deel van ons iand mag nog niet worden gesteld dat de droog- teperiode verleden tijd is. Wel is er een verlichting in de situatie gekomen door de verspreide buien die er ook gisteren en plaatselijk ook vrijdag vallen. Toch is er bijna nergens meer dan 8 a 10 mm neerslag gemeten, op de meeste plaat sen nog geen 5 mm zodat de mei maand met in grote gebieden nauwe lijks 10 a 15 mm neerslag nog steeds uitzonderlijk droog is. Na vandaag stabiliseert de situatie zich geleidelijk met wat meer zon en in het weekeinde weer een geringe stij ging van temperatuur. Vandaar be vinden wij ons nog wel in koele lucht met maxima van 12 tot 15 graden, zoals gisteren in Engeland werd waar genomen. De warme lucht wordt met onweersbuien via Duitsland en Oos tenrijk naar Oost-Europa terugged rongen. WISSELVALLIG Perioden met zon en vooral in het binnenland plaatselijk een bui, moge lijk met onweer. Matige tot vrij krach tige wind, aanvankelijk nog zuidelijk, later westelijk. Maximumtemperatu ren van 13 graden aan zee tot 17 gra den in het binnenland. Droog en overwegend zonnig. Enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zaterdag: aantal uren zon 3 tot 13; min. temp.: omstreeks 8 graden; max. temp.: om streeks 16 graden; kans op een droge periode, van minstens 12 uur: 95 ;ro- cent; kans op een geheel droog etmaal' 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon 5 tot 16; min temp.: omstreeks 9 graden; max temp.: omstreeks 18 graden; kans.op een droge periode van minstens 12 uure 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en foor zondag en marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. 22 mei 1976 ZON EN MAAN Zon op 04 36 onder 20.37 Maan op 0147 onder 13.54 GORKUM - Op Rijksioeg 15, ter hoogte van Gorkum, is donderdagmiddag de bestuurder van een vrachtwagen uit Weert zwaar gewond geraakt, toe hij met zijn wagen, die 30 ton bulkzout vervoerde, op een andere vrachtwagen botste, die voor het stoplicht stond te wachten. Foto: Men man en macht wordt gewerkt om de zwaargeironde chauffeur uit de ingedeukte cabine te bevrijden. LICHTPUNTJE OP UNCTAD NAIROBI (ANP) - Nu geen overeen stemming mogelijk lijkt over het grondstoffenplan van de ontwikke lingslanden, sturen de industrielan den op de wereldhandelsconferentie in Nairobi aan op een afspraak om te onderhandelen over een gemeen schappelijk fonds voor het financieren van buffervoorraden, die ten doel hebben de internationale markten voor tien belangrijke grondstoffen te reguleren. De Nederlandse delegatie acht het waarschijnlijk, dat een ontwerp-resolutie zal worden inge diend. waarin afspraken staan over het fonds en over een tijdschema voor de onderhandelingen. Hoe de ontwikkelingslanden er tegen over zullen staan, is nog helemaal de vraag. De irritatie, die woensdag bij de Nederlandse delegatie was gewekt door de openlijke verklaring van de VVestduitse delegatieleider, gericht tegen het grondstoffenplan van de ontwikkelingslanden, nam donderdag alweer een stuk af. toen diezelfde dele gatieleider plotseling onderhandelin gen over een gemeenschappelijk fonds aanvaardbaar bleek te vinden, mits al thans deelneming aan de onderhande lingen geen aanvaarding bij voorbaat van het gemeenschappelijk fonds zou inhouden. De Onderhandelingen over een moge lijke regeling voor de sterk gestegen schulden der ontwikkelingslanden 'za ten ook donderdag nog steeds vast. Een lichtpuntje is mogelijk het Ameri kaanse voorstel, dat deze week is ge daan. om voortaan an de armste lan den geen leningen, maar uitsluitend schenkingen te verstrekken. (ADVERTENTIE) DEN BOSCH - Tot en met zondag 23 mei wordt in hel provinciehuis in Den Bosch een Brabantse Laiidbouwdag gehouden, die donderdagmorgen werd geopend door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, de heer J. D. van der Harten. s onder meer een stand van dc directie visserij, waar de fotografen minister ■i de heer Van der Harten dit keer eens letterlijk in de boot kouden nemen WADDINXVEEN (ANP» - Het br-drijf- «i pen Morn fonds voor dr metaalindus trie vertikt het 'over de niesen van de gepensioneerden lieen' geld te steken in goedkopere premiewoningen. Mr. (Ir H. Wagenvoorl. directeur van dit in Den Haag gevestigde bedrijfspen sioenfonds. waaraan atlr werknemers in de metaalindustrie igrootmetaal) moeten deelnemen, heeft dat donder dagmiddag in Waddinxveen gezegd. Hij ging daarmee in op uitlatingen van Wlm Kok. vooralter van de Federatie van Nederlandse Vakverenigingen iFNVl. die wil dal de regering beleg gers verplicht hun geld voor 60 procent in de goedkopere premiewoningbouw te steken. Mr. dr Wagenvoorl gaf loc dat aan deze door hem onheilspellend ge noemde beleggingswljze op de lange duur voor de beleggers in Nederland, mede door de inflatie, geen al te grote nadelen behoeven te zitten, maar voelde er niets voor gepensioneerden straks mei een lagere uitkering naar huls te moeien sturen. ADVERTENTIEt n METZLER- bril: ieders oogmerk! iADVERTENTIE Herenmodehuis brengt speciaal voor de sportieve man de complete 'STURKA' kostuums - blazers - kolberts - vrijetijdscollectie Sportieve mannenmode Herenmodehuis 'PECA' Lange Delft 46 hoek Segeersstraat Middelburg Tel. 01180-13073 AANHANGIG GEMAAKT BIJ KAMERCOMMISSIE DEN HAAG (ANP) - Drie leden van de fracties van PvdA. PPR en D'66 uit de tweede kamer hebben donderdag een initia tiefvoorstel tot het houden van een parlementair onderzoek (enquête) naar omvangrijke wapen-aankopen aanhangig gemaakt in de defensiecom missie uit de kamer. Volgende week woensdag 26 mei zal over dit voorstel verder worden ge sproken. Van de reacties in de commissie hangt af, of de kamerleden inderdaad met een voorstel tot het houden van deze enquête zullen komen. De drie kamer- De schriftelijke eindexamens van mavo, havo en vwo zijn donderdag afgesloten. Op die laatste examen dag waren er overigens minder dan 100 kandidaten overgebleven. Op acht scholen deden 84 leerlingen examen in het Fries en op twee an dere scholen was er een primeur; voor het eerst vwo-eindexamen in Russisch. Op dit moment, is het op vijf scholen in Nederland mogelijk om Russisch in het examenpakket op te nemen en twee daarvan zijn al m 1971 be gonnen en waren daarom nu aan een eindexamen toe: de Alexander Hegiusscholengemeenschap in De venter en de rk- scholengemeenschap de Breul in Zeist. In Deventer zijn ze destijds met z'n veertienen in de tweede klas aan Russisch begonnen en daarvan stonden er donderdag zeven voor het examen In Zeist waren er de al lereerste keer maar drie kandida ten. Uit gesprekken met de eerstelingen bleek, dat nieuwsgierigheid de grootste drijfveer is geweest om het Russisch te kiezen Interessanter is nog om te weten, wat men nu met die Russische kennis gaat doen. Slechts één van de tien gaat meteen Slavische talen studeren en één doet dat misschien in 1977. maar gaat eerst een jaar sociaal- diaconaal werk doen. De overige acht hebben voor een heel andere studie gekozen Het examenwerk was slechts in een opzicht anders dan bij de andere ta len: bij de eerste twee teksten wer den de vragen in het Nederlands ge steld. Dat was om het de eerste keer niet al te moeilijk te maken. Je vraagt je wel af waarom voor zo'n kleine groep kandidaten en in een experiment voor het zeer tijdrovend maken van meerkeuzetoetsen is ge kozen. Op de school in Deventer zei mevrouw drs. M. van Brink, de do cente, dat alles toch al in een klein kringetje blijft en dat men wilde voorkomen, dat er gezegd zou wor den dat het examen niets voorstel de. omdat het een onderonsje was. Hoe het ook zij. de kandidaten wa ren niet ontevreden over het werk en de docenten konden dat niet zijn. want zij waren bij de voorbereiding ingeschakeld. Vijf van de vier tek sten waren meer verhalend dan men bij het vwo gewend is. I.BU Bij de afsluiting van deze reeks examenbesprekingen wil ik nog even terugkomen op die andere primeur het c-examen bij het. lager beroepsonderwijs Ik heb geconsta teerd. dat men bij het lbo zeer te spreken was over het niveau van die eerste examens en dat kan natuur lijk betekenen, dat het allemaal nogal gemakkelijk is uitgevallen. Dat blijkt nu allerminst waar te zijn geweest, de lbo-Ieerlingen hebben het bepaald niet cadeau gekregen Vooral de wiskunde is voor. velen een probleem geweest. De leerlin gen van de huishoudschool hebben gemiddeld maar 30 procent van de opgaven goed beantwoord, bij het lager technisch onderwijs was dal 50 procent. Voor de andere vakken is de score hoger, maar nergens erg hoog. Over de hele linie blijken de lts'ers de beste resultaten te hebben geboekt en deden de leerlingen van de huishoudschool het 't minst goed De kandidaten van het lagei agrarisch en het lager economise!" en administratief onderwijs nemer een tussenpositie in. leden. de heren Dc Vries (PvdA). Waltmans (PPR) en Van Mierlo (D'66) zelf noemen een dergelijk onderzoek naar het besluitvormingsproces ron dom de aanschaf van groot defensie materieel 'noodzakelijk' Volgens hen zal de in te stellen enquê tecommissie dit onderwerp moeten onderzoeken door het horen van deskundigen van het ministerie van defensie en de krijgs machtdelen. het horen van de bij de besluitvor ming betrokken vertegenwoordigers van andere departementen. het horen van vertegenwoordigers van producenten van defensiemate rieel: het horen van overige deskundigen. De drie kamerleden noemen het ge wenst. de aanschaf van de vliegtuigen Lockheed F-104g Starfighter. de Northrop NF-5 en de pas bestelde Ge neral Dynamics F-16 in het onderzoek te betrekken, evenals bij voorbeeld de aanschaf van het 35 mm Oerlikon KAMERVRAGEN OVER TEKST MAVO-EINDEXAMEN DEN HAAG (ANP. - De tweede- kamerleden Jongeling (fractievoorzit ter gpv) en ABMA (fractievoorzitter sgpl hebben donderdag in schriftelijke vragen aan staatssecretaris De Jong van onderwijs bezwaren aangetekend tegen de tekst van het schriftelijk eindexamen Nederland 1 voor mavo 4. „Die tekst was zeer kwetsend", aldus de kamerleden. De bezwaren gelden de gebruikte tekst uit het boek 'Op hoop van leven' van Roel van Duyn. Daarin, aldus Jonge ling. wordt gesteld dat de christlijke beschaving gelet op het uitmoorden van diersoorten niet voldoende heeft aan de kruisiging van Jezus Christus en blijkbaar behoefte heeft aan een nieuwe kruisiging, namelijk van Fran- ciscus van Assisi. Volgens Jongeling is de tekst zeer kwetsend voor die leerlingen, die gelo ven in het unieke karakter van de kruisiging van Jezus Christus. Hij wil van de staatssecretaris horen welke maatstaven gehanteerd worden bij het riezen van een eindexamen tekst. Fractievoorzitter Abma vroeg de staatssecretaris in zijn antwoord uit ren te zetten wat hij verstaat onder de .erm uit het onderwijsartikel in de grondwet 'met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen Volgens Abma hecht de regering veel aan deze erm omdat zij ook voorkomt in het ïieuw-voorgestelde grondwetsartikel. luchtdoelgeschut en van de S-fregatten In een aan de kamercommissie voor de defensie gezonden concept zeggen de kamerleden, dat 'met name de betrek king tot zeer grote aanschaffingen in ruime kring onzekerheid is ontstaan over de vraag, of de bestaande proce dures van besluitvorming wel water dicht zajn tegen ongewenste beïnvloe ding. Zij noemen het de plicht van het parlement ervoor te zorgen, dat zeker heid ontstaat over de vraag, of de ge hanteerde procedures aan de hoogste eisen voldoen. De kamerleden menen dat het even tuele onderzoek antwoord moet geven op een groot aantal vragen betreffende de totstandkoming van een defen sieorder Het gaat er daarbij onder meer om welke overwegingen leidden tot de order, wie het initiatief neemt welke rol de industrie heeft en hoe de contacten daarmee verlopen en de NAVO erbij betrokken is. Ook moet worden nagegaan welke rol buiten landse regeringen spelen en wanneer andere departementen en de kamer kunnen worden ingeschakeld en op welke manier. In het voorstel wordt er met nadruk op gewezen, dat het eventueel in te stellen onderzoek niet haar grond vindt in geuite concrete beschuldigin gen over ongeoorloofde beïnvloeding van de besluitvormingsprocessen. (Van onze correspondent) BONN - Roomskatholieke vrouwen in West-Duitsiand die zich laten aborteren worden door de Duitse bisschoppen met uitsluiting uit het kerkge nootschap - ex-communicatie - bedreigd. Daarmee reageer den de leiders van de katho lieke kerk in de tot nu toe scherpste vorm op de nieuwe abortusregeling. In deze rege ling - na een afwijzing in de Bondsraad door de Bondsdag voor de tweede keer aangeno men wet - blijft een abortus binnen drie maanden strafvrij als zij op wil van de moeder en na medisch beraad wordt uit gevoerd. In een donderdag gepubliceerde her derlijke vermaning om toch de ethi sche beginselen meer in acht te ne men. noemen de bisschoppen de her vorming van het huwelijks- en fami lierecht een mislukking. De regering heeft inmiddels aan het adres van de voorzitter van de West duitse katholieke bisschoppenconfe rentie. kardinaal Julius Doepfner. haat nieuwe wetten niet minder krachtig en beslist verdedigd. Wat de bisschoppen als een „zware schok voor de recht staat" verklaarden, waardoor het zede lijk bewustzijn wordt vernield, wees de regering met klem erop. dat er een on realistische regeling door een effectieve en menselijker maatregel wordt ver vangen. Versterkt Volgens de minister van justitie. Jo- chen Vogel, wordt door hei nieuwe huwelijks- en familierecht deze maat schappelijke instituties versterkt. De bisschoppen willen de nieuwe wet nlel op weg naar de rechter bevechten, zei kardinaal Doepfner. maar hij wilde wel de katholieke christenen er duidelijk aan herinneren dat de katholieke kerk het met deze wet totaal oneens is. De deelnemers aan een abortus riskeren automatisch de uitsluiting uil de sa cramentale gemeenschap. In een bijzin van het herderlijke woord tot bezin ning op de humanitaire en ethische grondbeginselen, wordt ook op de aan staande verkiezingen gewezen Politieke kringen in Bonn trekken daaruit de conclusie dat het. samenval len van het herderlijk schrijven van de bisschoppen met de afkondiging van het zogenaamde verkiezingsplatform van de christen-democraten donder dag geen zuiver toeval is en de kerk zich in de verkiezingsstrijd niet hele maal neutraal zal opstellen Gezien de hevigheid waarmee in de Bondsdag het donderdag beïndlgde begrotingsdebat werd gevoerd, staat de Bondsrepubliek voor een zware verkiezingsstrijd Bondspresident Scheel zag zich derhalve nu al genood zaakt de partijen te manen de verkie zingscampagne met de nodige genes te voeren en eraan te denken dat er in de komende jaren in de wereld omstan digheden kunnen intreden die het sa mengaan van de politieke krachten dringend vereisen Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Nieuwstraat 22. tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten Ican- Advertentie-afdeling: (01186)1584. s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie. (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post 42,-: per maand 12.75; losse nummers 0,50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11.55; ingezon den mededelingen 2'ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige taneven met contract prijzen op aanvraag. Ai.'e advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provincial® Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3