Zeeuws-Vlaamse gemeenten tegen lagere bijdragen van provincie aan SCZ Vaste oeververbinding nu spoedig ter hand nemen „Gemeentebestuurders worden steeds meer administrateur en minder bestuurder" Vrachtauto's te water bij Ritthem Milieu-inspecteur: zorgen over ligging industrieterreinen S3 l Nog geen contact economische zaken en Montedison Blad christelijke werkgevers: Sportvissers met bootje omgeslagen op Oosterschelde VRIJDAG 21 MEI 1976 PROTESTBRIEF AAN GS „FUNCTIONEREN SCZ-MIDDELBURG MOET WORDEN DOORGEI ICHT" TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten, verenigd in het zogeheten 'subsidiënte- noverleg', gaan bij gedepu teerde staten protesteren tegen het verminderen van de provinciale bijdrage aan de 'Stichting Cultuurspreiding Zeeland' (SCZ). Ze zullen in hun brief, die waaschijnlijk volgende week de deur uit gaat, met name bezwaar ma ken tegen het feit dat Zeeuwsch-Vlaanderen een veer moet laten van circa ƒ22.000 doordat de provincie wil subsidiëren op basis van het inwoneraantal. Dit vertelde donderdag wethouder culturele zaken van Terneuzen drs. A. J. Rekveld, na afloop van een bijeen komst van het subsidiëntenoverleg in het Terneuzense stadhuis. Daar waren 6 van de 8 Zeeuws-Vlaamse gemeen ten vertegenwoordigd. Oostburg en Axel lieten verstek gaan. Volgens de heer Rekveld zijn de ge meenten buitengewoon teleurgesteld over de beslissing van gs.. temeer daar de gemeentelijke bijdragen per hoofd van de bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen hoger liggen dan elders. Vragen kamerlid Hartmeyer (PvdA) over lozing stoffen in Oosterschelde <Van onze Haagse redacteur) OEN' HAAG - Het Tweede-Kamerlid Hartmeijer van de PvdA heeft de mi nisters van verkeer en waterstaat en van volksgezondheid en milieuhy giëne gevraagd of de verlening van «en vergunning aan General Electric Plastics BV voor lozing van schade lijke stoffen op de Oosterschelde niet in strijd is met het advies inzake re gionalisatie milieuhygine. De beer Hartmeijer maakt de bewinds lieden erop attent, dat in dat advies staat: „Werd eerst vooral de gezond heid van de mens centraal gesteld, en waren maatregelen daarop meestal geënt, thans wint de gedachte meer en meer veld. dat overheidsmaatregelen ter bevordering van de kwaliteit van bodem, water en lucht niet in de eerste plaats en alleen de bevordering van de gezondheid van de mensen dienen te omvatten, maar het gehele ecologische systeem, waarin de mens als onderdeel fungeert". Het kamerlid vraagt de ministers ver der of zij een overzicht kunnen geven van de toepassing van de regels over het gebruik van ketelwagens als opsla greservoirs voor chloor en hij wil weten in hoeverre de richtlijn die daarvoor van toepassing is. werd overgenomen door de Commissie Preventie van Rampen door gevaarlijke stoffen. 1 ADVERTENTIE Fabelachtig gemakkelijk OVERS SCH0ENEH L 0ELFT 48 - Middelburg Vooruitziend Gisteren werd in Den Haag een nieuw boekwerk over Zeeland ge presenteerd - 'Zeeland', van Jaap Kramer. Dat Zeeland toch 't Kan niet op. In hel werk is een passage geioijd aan Michiel Adriaansz. De Ruyter, zeeheld, eertijds te Vlissingen. Een passage, die wij u niet willen ont houden. „Michiel de Ruyter," zo schrijft de acteur „zal niet bevroed hebben, dat er nog eens een standbeeld voor hem zou worden opgericht. Nog minderdat 300 jaar na zijn sterf dag, 1976, tot 'De Ruyterjaar" zou worden uitgeroepen." De Ruyter - zo zijn wij geneigd te beamen - zal dal laatste inderdaad niet hebben bevroed. Anders was hij niet alleen als een begaafd zeeheld, maar ook als een begenadigd helderziende de ge schiedenis ingegaan - en dan had-ie zich waarschijnlijk gedrukt van die laatste tocht naar Syracuse Wanneer er een 'gat' van 22.000 moet worden opgevuld, wordt dat een prij zige zaak In de brief zal ook worden gewezen op het feit dat Zeeuwsch-Vlaanderen straks wellicht subsidies in het kader van het Nederlands - Belgisch cultu reel verdrag zal moeten missen en dat de streek door zijn langgerekte karak- Automobilist gewond bij eenzijdig ongeval VLISSINGEN - Donderdagmorgen omstreeks drie uur is bij een eenzijdig verkeersongeval op de Vlissingse Bou levard Evertsen de autobestuurder H. E. E. gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de auto bestuurder die waarschijnlijk onder invloed van sterke drank verkeerde op deze weg ter hoogte van het Strandho- tel de macht over het stuur verloor en het trottoir opreed. De auto ramde een verkeerspaal, botste vervolgens tegen een gietijzeren fontein en sloeg over de kop. E. moest met verwondingen worden overgebracht naar het Vlissingse Be- thesda - St-Josephriekenhuis. De ge meentepolitie heeft een bloedproef bij hem afgenomen. De wagen werd totaal vernield. ter en geïsoleerde ligging recht heeft op een behoorlijke provinciale bijdra ge. Klachten Dc Zeeuws-Vlaamse subsidiënten van de SCZ willen dat gs. hun besluit compenseren door het beschikbaar stellen van geld dat volgens de nieuwe plannen niet zal worden uit gekeerd omdat de minimumverhou ding tussen provinciale en gemeente lijke bijdragen niet in alle regio's wordt gehaald. De gemeenten willen voorts, dal het functioneren van de SCZ in Middel burg grondig wordt doorgelicht, omdat er in Zeeuwsch-Vlaanderen nogal wat klachten zijn. Volgens de heer Rekveld stuurde het bureau 'Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen' teen stichting die vijf 'publieksgroepen' in dit gewest bundelt) pas half januari gegevens over het nieuwe theatersei zoen toe en bleken in april toezeggin gen voor boekingen nog niet te zijn na gekomen Dit heeft een zeer nadelige invloed op het programma-aanbod voor '16-11. De Zeeuws-Vlaamse subsidiënten wil len dat de SCZ voor hun gebied een coördinator aanstelt en zorgt dat het Terneuzense bureau wordt bemand door een kracht die zou kunnen wor den aangetrokken via de 'TAP- regeling', een overeenkomst voor een tijdelijke arbeidsplaatsmg met steun van het rijk. De heer Rekveld zei tenslotte, dat het b. en w-overleg van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten een gesprek willen hebben met het dagelijks bestuur van de SCZ. gedeputeerde A. L. van Gees- bergen en vertegenwoordigers van 'Uit ln Zeeuwsch-Vlaanderen' Dat het komende theaterseizoen nog niet volledig in het honderd is gelopen dankt net gebied zijns inziens aan de grote inzet van een aantal vrijwilligers DEN HAAG - Er is nog steeds geen nader gesprek geweest tussen het mi nisterie van economische zaken en Montedison over de stand van zaken rond de plannen van het Italiaans be drijf voor een vestiging in het Sloe. Bij economische zaken liet men don derdag desgevraagd weten, dat een be slissing over het Sloeproject nog moet vallen, maar dat de vestiging van Mon tedison - samen met Petronna - m Bel gië eerst wil wil weten of een gesprek zinvol is. „In feite staat de beslissing wel vast", zo zei men bij economische zaken. „Veelzijdige ontsluitingswaarde RITTHEM - Op de dijk tussen het sluisje en Fort Rainmekens bij Rit them zijn donderdagmorgen om streeks negen uur twee met glooiingstenen geladen vrachtwa gens van de firma De Witte uit Westkapclle van de dijk gegleden en in het water geraakt. De auto's vervoerden stenen die be stemd waren om een zwakke plaats in de dijk waar eerder dit jaar een schip aan de grond was gelopen, te verstevigen. De bedoeling was om de auto's achteruit naar de be wuste plaats te rijden. Dit mislukt echter omdat de dijk süjler was dan was voorzien. Hierdoor ging een van de auto's glijden én raakte met de achteras in het water. In een poging de eerste auto te bereiken om deze uit het water te halen ging ook de tweede auto aan het glijden en be landde eveneens in het water. Een inmiddels toegeschoten boot van de rijkspolitie te water kon geen hulp bieden en moest onver- richterzake terugkeren. Nadat gewacht was op een lagere waterstand konden de auto's met behulp van een kraanwagen op het droge worden gesleept. Hierbij raakte een van de vrachtauto's voor de tweede maal in het water, 's Middags om ongeveer drie uur stonden beide wagens op de kant. Een van de auto's kon niet meer rij den door het zeewater, van de an dere kon de motor nog wel draaien Omtrent de schade kon donderda gavond niets worden meegedeeld V VLISSINGEN - Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond vindt, dat de bouw van de vaste oeververbin ding over en onder de Westerschelde „zo spoedig mogelijk ter hand moet worden genomen". Dat staat in het vandaag - vrijdag - verschenen blad van het verbond, 'De Werkgever'. Er wordt in het artikel gememoreerd dat het Zeeuwse bedrijfsleven grote waarde hecht aan een „permanente, ongestoorde, niet aan tijden en weer somstandigheden gebonden verbin dingsmogelijkheid". Het blad spreekt van 'een veelzijdige ontsluitingswaarde' via de vaste ver binding en verwacht dat de VOW zowel het 'vestigingsklimaat als de arbeids markt en de sociaal-culturele proces sen beter tot hun recht zal doen ko men'. In het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen signaleert men voordelen. Genoemd worden een beter vestigingsklimaat voor ondernemin gen. waardoor een verbreding van het industriële patroon mogelijk is. een in tegrerend effect op de arbeidsmarkt van Zeeuwsch-Vlaanderen. Midden- Zeeland en WesLBrabant, grotere mo gelijkheden voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot deelname aan onderwijs, sociaal- cultureel en maatschappelijk verkeer en een verbreking van de psychologi sche barrière, die de Westerschelde nu nog vormt. Men wijst op de bijzondere financiële opzet van het project en de werkgele genheid, die ermee is gegarandeerd in vijf jaar tijd. In het artikel wordt ge zegd, dat de uitlatingen van de rege ring duidelijk is, dat ook voor het ka binet het grote belang van deze ver binding vaststaat. Het blad vindt, dat bij de afweging van deze zaak in het kader van de ver wachte financieel-economische ont wikkelingen een aantal elementen be dacht moeten worden: het achterwege laten van investeringen aan veerpon ten en aanlegsteigers, de vervanging, die de vaste oeververbinding betekent, waardoor - aldus 'De Werkgever' - als kosten alleen gerekend moeten worden de uitgaven, voortvloeiend uit» deze vervanging; de periode van twaalf jaar. waarin een beroep op de kapitaal markt wordt gedaan, met het grootste accent op op het derde jaar, namelijk ƒ250 miljoen; het uitstel, dat al in aanmerking is genomen op investerin gen voor de veerdiensten, waardoor - zegt men - „nu het financieel gunstige moment is om een positieve beslissing over de vow te nemen"; het om-niet overgaan van de verbinding naar het rijk na aflossing van de schulden; het belang van het project als aanvullend werk. waardoor een belangrijk bedrag aan werkloosheidsuitkeringen besp aard kan blijven en de omstandigheid, dat de voorbereidingen zover zijn ge vorderd, dat bij een positieve beslis sing over enkele maanden met de bouw begonnen kan worden. Meisje gewond door zakkende slagboom in Terneuzen TERNEUZEN - Mejuffrouw A. v. d. V. uit Hoek is donderdagmorgen aan het hoofd gewond toen ze met haar fiets tegen een slagboom op de Ter neuzense binnenvaartsluis reed. De sluiswachter wilde de boom juist laten zakken, nadat hij enkele 'verlate' scholieren, die door het rode licht re den. had laten passeren. De wielrijd- ster is per ambulance naar het Julia- naziekenhuis gebracht. Lifter beroofde automobilist van portefeuille TERNEUZEN - De automobilist H. J. L. uit IJzendijke, die bij de veerhaven van Perkpolder enkele lifters mee nam, is door een van hen van zijn porte feuille beroofd. Dat gebeurde woensdagavond. De Terneuzense politie heeft de dader in middels aangehouden, maar wilde donderdag diens naam niet prijsgeven. DR. ADRIAANSE: VER WIJDEREN IS SOMS BETER DAN CONSOLIDEREN" „GRENSGEBIED ONDER ROOK BELGISCHE INDUSTRIEËN" TERNEUZEN - Provinciaal milieu inspecteur dr. A. Adriaanse is bezorgd over de ligging van een aantal indus trieterreinen. Het toepassen van het milieurecht kan zijns inziens niet voorkomen dat er bij het 'opvullen' van Sloegebied en Kanaalzone situa ties ontstaan die, gelet op het belang van de omwonenden, direct gesaneerd zouden moeten worden omdat er te weinig afstand is bewaard. „De planologie dient hier als aanvul lend en bijsturend instrument te wor- ZEEUWSE VNG- VOORZITTER MR. HUBER IN TERNEUZEN OVER REORGANISATIEPLANNEN BINNENLANDS BESTUUR: TERNEUZEN - Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes vindt, dat de gemeentebes tuurders 'steeds minder be stuurders en steeds meer ad ministrateurs' worden, wan neer de plannen tot reorgani satie van het binnenlands be stuur doorgaan „Er zullen steeds meer taken naar de regio gaan. Ik ben daar niet gerust op. We zullen ons goed moeten beraden," zei hij donderdagmorgen in Terneu zen als voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de 'Ver eniging van Nederlandse Ge meenten." De afdeling hield in de Burgerzaal van het stadhuis de jaarlijkse algemene vergadering, een evenement dat vele tietnallen Zeeuwse bestuurders trok. De heer Huber verweet ze een zekere 'lauwheid' in het reageren op de reor ganisatieplannen van minister De Gaay Fortman. „Kennelijk wordt er gedacht: de V.N.G. zal wel reageren. Anderen zeggen: 't zal wel moeten, ik leg me erbij neer en weer anderen la ten reacties over aan de provincies. Ik heb de indruk dat we wat te lauw zijn, al besef ik best dat je, als je je verzet, ook met de vraag zit: hoe moet het dan anders? We hebben niet voor de geest wat er moet gebeuren," be toogde hij. Naar de mening van de heer Huber passen de reorganisatieplannen in een streven binnen de samenleving om kleine eenheden onder te brengen in een groter deel. „Je ziet dat ook in het bedrijfsleven. De kleine zelfstandlgde heeft het steeds moeilijker, is steeds meer afhankelijk van grote organisa ties. Afhankelijkheid betekent in het geval van de gemeenten volgens de heer Huber dat de burger in zijn vrijheid wordt beperkt en dat de be stuurder minder plezier in zijn werk krijgt, omdat hij het niet meer kan in delen zoals hij wil. Voor de aantasting van die vrijheid is ook de ruimtelijke ordening verant woordelijk. De heer Huber signaleerde op dat punt nog tal van vraagtekens, omdat er nog een structuurschema zeehavenontwikkeling en een nota over het landelijk gebied onderweg zijn. Het eerste stuk zal een antwoord moeten geven op de vraag wat er moet gebeuren met het diepe vaarwater van de Westerschelde. terwijl Schouwen- Duiveland via de nota landelijk gebied hoopt te achterhalen hoe het staat met de overloopfunctie van déze regio ten opzichte van de Rijnmond. 'Niet Terugdraaien Ir. R. M. T. H. Adriaansens, directeur van de Provinciale Planologische Dienst, betoogde later, in een inlei ding over 'Aspecten van de ruimte lijke ordening in Zeeland' dat 'het romantische of geromantiseerde Zee land niet meer bestaat." „Zeeland is veranderd en zal nog sterk veranderen. De in gang gezette ont wikkelingen laten zich niet terugd raaien. hoezeer sommigen dat mis schien ook zouden wensen. Ik geloof dat dat goed is. Ten aanzien van de in dustrialisatie is de keuze gemaakt. De grootschalige industrie in Vlissingen- Oost, Het Sloe en de ontwikkelingen langs de kanaalzone zijn gegeven. De vraag spitst zich toe op het tempo waarin een verdere uitbreiding tot stand zal komen en op de kwaliteit van de industriële uitbreidingen, zowel op het gebied van de werkgelegenheid als op het gebied van de produktieproces- sen." Hij vond dat de verstedelijkingsnota niet duidelijk was over de invloed van het rijk in deze sector en verwees naar het structuurschema zeehavens. De heer Adriaansens bekende 'met enige verwondering' te hebben kennisgeno men van het standpunt van NVV en NKV ten aanzien van de verstede- lingsnota. Ze kiezen daarin voor na tuurlijke groei, wijzen een vestigings overschot van 0.5 procent af en willen de groei zoveel mogelijk spreiden over kleine kernen en stadjes. Een overzicht van de bijeenkomst van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Geneerden in Ter neuzen. Hele Toer Ir. Adriaansens. „Het zal voor mijn ge voel een hele toer worden om het ves tigingsoverschot tot 0.5 procent be perkt te houden. De afgelopen jaren was dat 0.8 procent zonder dat van enige spectaculaire uitbreiding van de werkgelegenheid sprake was. Ik ben bang dat Zeeland is ontdekt als woon gebied, zoals dat voor ons de Zuidhol landse eilanden en West-Brabant wa ren. Bang. omdat de indruk bestaat, dat voor een niet onaanzienlijk deel dit het niet meer actieve deel van de be volking betreft, die het scholenpro bleem niet zal helpen oplossen. Het te ruglopende geboorte-overschot zal trouwens ook tot een vergrijzing van de bevolking leiden. Hoe daarmee moet worden gespreid en dan ook nog de scholen in stand houden lijkt mij een gecompliceerde operatie." De directeur van de P.P.D. noemde de waarde van een cijfermatig benadering betrekkelijk, al zijn cijfers onontbeer lijk om het beleid voor de toekomst in kwantitatief opricht wat houvast te geven. Hij kon zich overigens enige weerstand tegen de snelle bevolkingsgroei voor stellen, al riep hij zijn gehoor op te be seffen dat ook zonder dat het grondge bruik per inwoner zal stijgen. Bezorgd toonde de heer Adriaansens zich over de groei van het autobezit, die naar zijn verwachting zal doorgaan. zoals bevestigd in een recent rapport van de Shell. Hij vreesde dat de 'ver- keerserosie' ernstige vormen gaat .aan nemen als Zeeland met bijtijds zorgt voor aanpassing van de wegenstruc tuur. „Kappen van het groen, verhar ding van de bermen en toenemende ge luidshinder zullen het gevolg zijn." De V.G.N.-vergadering herkoos de be stuursleden A A. Rijstenbil en J. W. Peters In het bestuur van het I.Z.A.- Zeeland werden benoemd: A. A. Rijs tenbil, P. J. Evers, Mr. M. Somers, J. E. Van Boeijen en drs. J. Dijkgraaf. Tussen de bedrijven door werden de deelnemers aan de algemene vergader ing ontvangen door b. en w. van Ter neuzen Dat gebeurde in de Burger zaal, waar ook de bijeenkomst werd gehouden Wethouder J. H. Strijbos vertegenwoordigde er de gemeente. den gehanteerd; men kan zich afvra gen of het begrip consolidatie een bruikbaar instrument hiertoe zal blij ken te rijn. In een aantal situaties vormt amovering mijns inziens een be tere oplossing," zei hij donderdagmid dag in Temeuzen op de jaarvergader ing van de Zeeuwse afdeling van de VNG, 'De Vereniging van Nederlandse Gemeenten'. Uitgaand van de 'Urgentienota Milieu hygiëne' uit '72 betoogde hij, dat erin alle streek-, structuur- en bestem mingsplanner. een 'rnilieuparagraaf zou moeten worden opgenomen die is gebaseerd op gericht onderzoek. Hij vond verder dat er in streek-, structuur- en bestemmingsplannen ln en rond industrieterreinen, hoofdver keersverbindingen en leidingstraten 'zoneringen' moeten komen, waarin wordt aangegeven welke bestemmingen al dan niet toelaatbaar worden geacht. Belast De heer Adriaanse was bezorgd over Zeeuwsch-Vlaanderen, dat 'bepaalde lijk wordt belast' door grensover schrijdende milieuverontreiniging. „Het zal een ieder duidelijk zijn, dat men met het Nederlandse milieurecht in deze soort van situaties in het ge heel niet uit de veeten kan," zei hij. In rijn beschouwing betrok de milieu- inspecteur recente gegevens van het rijksinstituut voor de volksgezondheid, waaruit blijkt dat boven Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen de concentratie zwaveldioxyde in de lucht is gestegen door toedoen van het Antwerps indus triegebied. Hij noemde daarnaast de industrie-agglomeratie langs het Bel gische gedeelte van het kanaal Gent Temeuzen. Dr. Adriaanse: ..Indien een beduidende industrialisatie nabij Zeebnigge plaatsvindt zal de situatie ontstaan, dat in feite geheel Zeeuwse!- Vlaanderen tot in zekere mate oncff de rook komt te liggen van Belgischs industrieën." Hij constateerde dat de grensover schrijdende waterverontreiniging name in Sas van Gent de laatste jaren tot een mate van hinder heeft gek*® die als 'zeer ernstig' moet worden ge karakteriseerd, al is de grensover schrijdende waterverontreiniging via de Schelde zowel kwalitatief als kwan titatief van een veel grotere omvang. THOLEN - Donderdagmiddag om streeks één uur zijn dc 60-jarige P. A. H. en de 32-jarige H. L. van A., beide uit Veghel, ter hoogte van Dcurloos- kaaitje in de Oosterschelde met hun boot omgeslagen en te water geraakt. Dit gebeurde toen de mannen een vis lijn. die in de schroef was geraakt, los wilden maken. Zij klommen achterop de boot om hangend over de rand van de boot de lijn te verwijderen. Daardoor kapseisde de boot en vielen de twee vissers in het water. Zwemmende en drijvende op de boot konden zij de oe ver bereiken, waar rij werden opge vangen door de Thoolse politie, die de drenkelingen op het droge hielp. Na een kort verblijf op het bureau, konden ze naar huis terugkeren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2