Voorrang geven aan van werldoosheid en bestrijding inflatie Drie ambtenarencentrales voorwaardelijk eens met andere berekening trend PZCA Tv-nederlaag Mohammed Ali VMZ wijst kritiek commissie-Becht af Belgische krantengroep op rand van de afgrond Jaarlijks half miljard medicijnen verkwist Bruidjes te kijk Zilveren Anjers toegekend 13 Vijf kranten dreigen te verdwijnen SOCIAAL-POLITIEK MEERJARENPROGRAM CNV: VRIJDAG 21 MEI 1976 TWEE ORGANISA TIES WIJZEN HERZIENING AF DEN HAAG (ANP) - Drie van de vijf centrales van overheidsper soneel hebben zich donderdag voorwaardelijk verenigd met de nadere kabinetsvoorstellen over herziening van de methodiek van de berekening van de zogenaamde trend voor ambtenaren salarissen. Twee centrales hebben zich tegen verklaard. In de donderdag gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, onder voorzit terschap van minister mr W F. de Gaay Fortman van binnen landse zaken, is, blijkens een donderdagmiddag door het minis- teriè verstrekt communiqué, het gesprek over wijziging van de trendmethodiek afgesloten. Het overleg had betrekking op de vol gende onderdelen van de trendmetho diek: het effect van vloeren in loon sverhogingen in het bedrijfsleven zal buiten de trendberekening worden gehouden. De vloeren zullen afzonder lijk aan vergelijkbare salarisniveaus bij de overheid worden toegekend. Eenzelfde gedragslijn zal worden ge volgd in het geval van loonsverhogin gen in centen. Looncompensaties in het bedrijfsleven, voor gestegen pensioenpremies worden uit de trend geëlimineerd Toeslagen die in het bedrijfsleven in de lonen worden verwerkt behoren tot de trend. Loonsverhogingen die uitsluitend het karakter hebben van een garantie tot het minimumloon worden voor de trendberekening buiten beschouwing Selaten. Uitstralingseffecten van ver- ogingen van het minimumloon zullen afzonderljk aan vergelijkbare salaris niveaus bij de overheid worden toe gekend. Vervanging van het huidige trendsys teem door een deel trendsysteem (qua salarisniveau vergelijkbare groepen van personeel bij het bedrijfsleven en overheid volgen dezelfde salarisont- 'wikkeling) stuit op onoverkomenlijke problemen. Aldus de vijf onderdelen van de trendmethodiek waarover in de •centrale commissie is overlegd Drie centrales, de Rooms-katholieke Centrale van Overheids- en Semiover- heidspersoneel, de Christelijke Cen trale van Overheids- en Onderwijzend Personeel en het Algemeen Comité van Een Amerikaans federaal hof van appel heeft woensdag de beslis sing van de regering bevestigd dat het Frans-Britse supersonische verkeers vliegtuig de Concorde mag landen op twee vliegvelden in de Verenigde Sta ten. De uitspraak van het hof lijkt de weg vrij te maken voor Air France en Bri tish Airways hun diensten met de Concorde op Dulles Airport bij Was hington te beginnen. Overheidspersoneel konden zich met de bovenvermelde nadere afspraken verenigingen, zij het onder voorwaarde dat. wanneer in de toekomst het pen- sioenpremieverhaal (het verhalen van pensioenpremie) zou moeten worden verhoogd, dan wel hel franchisbedrag verlaagd zonder dat dit tot verhoging van pensioenaanspraken leidt, die bui ten de trend om moeten worden ge compenseerd. AMSTERDAM (ANP) - Prins Be- rnhard zal donderdag 24 juni in Amsterdam in zijn hoedanigheid van regent van het Prins Bernhard Fonds de zilveren anjer uit reiken aan de heren C. Leeflang uit Utrecht, jhr. H. de Jonge van Elle- mect uit Bussum en R. Poortvliet uit Soestduinen. Leeflang krijgt de onderscheiding voor zijn verdiensten met betrek king tot het Nederlandse boek en voor zijn initiatief tot het oprichten van de stichting 'De Roos', die sinds 1945 bibliofiele boeken doet ver schijnen. Jhr. De Jonge van Ellemeet wordt de onderscheiding verleend door zijn activiteiten betreffende de Ne derlandse maritieme historie, die onder meer resulteerden in de op richting van het rijksmuseum 'Ne derlands Scheepvaartmuseum' in Amsterdam Rien Poortvliet ontvangt de Zilve ren Anjer voor zijn ijveren voor het natuurbehoud Zij creatieve arbeid, het onder de aandacht brengen van de Nederlandse natuur- en cultuur waarden in woord en beeld heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de bewustwording van de noodzaak tot behoud van het milieu, aldus de R.V.D. leidt die Duiten de trend om moeten worden gecompenseerd De minister achtte die voorwaarde re delijk. aldus het communiqué, doch kon zich op dit punt niet voor de toe komst binden Gelet op de resultaten van het gevoerde overleg waren de ge noemde drie centrales bereid om bij de nacalculatie-1976 rekening te houden met de opgetreden onbedoelde effec ten. Zodoende zal ook naar de mening van het kabinet de periode tot. I juli 1976 als afgedaan worden beschouwd. Het ambtenarencentrum kon onder meer niet akkoord gaan met het elimi neren van looncompensaties wegens verhoging van pensioenpremies aan gezien ook het overheidspersoneel aanspraak heeft op compensatie van zijn premieverhaal en was niet bereid bij de nacalculatie rekening te houden met de opgetreden onbedoelde effec ten De Centrale van Hogere Functio narissen bij overheid en onderwijs (CHA) verzette zich ten principale tegen de voorgestelde wijziging van de trendberekeningsmethodiek omdat daarmee het trendbeleid fundamenteel wordt aangetast. Amerikaanse kamer van koophandel: nagatief bericht over investeringen in VS ongegrond DEN HAAG (ANP) - De Amerikaans* kamer van koophandel in Nederland weet niet hoe zij de opmerkingen moet begrijpen die onlangs in 'D* werkgever' lorgaan van hel Neder lands Christelijk Werkgeversverbond werden gemaakt met betrekking tot de negatieve opstelling van plaatse lijke kamers van koophandel in dr Verenigde Staten over investeringen in Nederland. Dit heeft de voorzitter van de Ameri kaanse kamer van koophandel in Ne derland. de heer Dan J Piliero. laten weten De heer Piliero heeft voorts meege deeld dat zijn kamer vergeefs heeft ge probeerd de bron op te sporen van de opmerkingen die de directeur van het Limburgs Instituut voor Ontwikkelin gen en Financiering, ir. P. Niessen heeft geuit tin het orgaan van het NCW). De heer Piliero meent dat be schuldigingen zoals die in het artikel zeker hard" zouden moeten worden gemaakt. Hij zou de gelegenheid willen aangrij pen om de beschuldigingen verder te onderzoeken, aangezien hij er zeket van is dat zij ongegrond zijn. binnen-b uiten land Aan 82 instellingen voor vrijwillig jeugd- en jongerenwerk, voornamelijk speeltuinverenigingen, heeft staatsse cretaris Meijer van CRM besloten een investeringssubsidie te verstrekken in de kosten van aanbouw, verbouwing of accommodatie-inrichting I ADVERTENTIE) Munchen-Wereldkampioen Mohammed Ali kijkt hier vanaf het canvas met respect naar een Beierse huisvrouw met bokshandschoenen. Het gebeurde allemaal tijdens de repetitie voor een Duitse Rudi CareU show Ruim twee duizend mensen waren naar dit schouwspel komen kijken en zagen Ali 'neergaan' legen de vrouwelijke zwaarge- WichL Het ministerie van justitie heeft donderdagochtend de overkomst van vier Chilenen of Chileense gezinnen uit Argentinië goedgekeurd. Dezer dagen is de toelating van nog zestien 'urgente gevallen' te verwachten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie don derdag bekend gemaakt. Het Nederlandse Rode Kruis zal weer 300.000 geven aan Italië vooi hulp aan de door aardbevingen getrof fen gebieden. Directeur algemene za ken Cramwinckel van het Nederlandse Rode Kruis vertelde dit aan de voor avond van de nationale rode- kruisweek. die 24 mei van start gaat. ZWARTE PIET NIET DOORSCHUIVEN EENDERDE VAN UITGEGEVEN GELD (Van onze departementale redactie) BILTHOVEN - Per jaar wordt in ons land naar schatting een half miljard gulden aan geneesmiddelen verspild door onjuist gebruik. Dit cijfer noemde de apotheker drs. J. R. Jonker, verbonden aan het Tulpziekenhuis in Amstelveen, tijdens de donderdag ge houden algemene vergadering van de Ziekenfondsfederatie VMZ. Die ver spilling betreft een derde van het to tale verbruik in geld gemeten. De verspilling heeft betrekking op de helft van de geneesmiddelen, die wor den gekocht zonder recept en die bui ten de zieken- en verpleegtehuizen worden gebruikt. Volgens Jonker moet er op het gebied van onjuist gebruik meer onderzoek worden gedaan. In Canada en de VS is al gebleken dat de patiënt meer begeleiding nodig heeft om effectiever te kunnen omspringen met zijn ziekte en de behandeling daarvan. In het bijzonder moet er begeleiding zijn in gevallen als die van hoge bloeddruk. De nodige informatie hoeft niet persé van de dokter te komen; dat kan ook een apotheker of een ver pleegkundige doen. Veel geneesmiddelen vereisen een veel zorgvuldiger gebruik dan het huidige, stelde prof. dr. F A Nelemans. hoogle raar in de farmacotherapie in Utrecht. In ziekenhuizen ondervindt 20 procent van de patiënten schadelijke gevolgen van de toegediende medicijnen. RUIM 20 MLN. GULDEN SCHULD BRUSSEL (ANP) - Een van de voornaamste Belgische kran- tengroepen, de Standaard- groep, staat aan de rand van de afgrond. De belangrijkste vennootschap van deze groep, de N.V. Periodica, is door de Brusselse rechtbank van koophandel failliet verklaard. Volgens ramingen heeft de groep een schuld van 1,5 mil jard Belgische frank (ongeveer 100 miljoen gulden). Het is vrijwel zeker dat de vijf kran ten die gedrukt worden bij de N'V Pe- rïocia zaterdag al niet meer zullen verschijnen. Tot de vijf kranten die op punt van verdwijnen staan, behoort de Vlaamse leidinggevende krant (progressief katholiek) 'De Standaard', met een oplage van ongeveer 60.000 exemplaren. De vier andere kranten (samen een oplage van rond de 325.000 exemplaren) zijn 'het Nieuwsblad'. 'Het Handelsblad', 'De Gentenaar' en 'De Landwacht'. Donderdagochtend nog werd er kran tenpapier voor de drukkerij aange voerd. Even later werd het papier weei opgeladen en afgevoerd. Dat sterkt het vermoeden dat de vijf kranten op zeei korte termijn niet meer zullen verschij nen. dietwaardigheid van de NV Periodica is momenteel practisch nihil. De standaard groep bezit, behalve de NV Periodica, nog een groot aantal andere NV's. Er zijn de NV Heliosimp. de NV Perexma, en de subholding 'Mirax'. die in België en Frankrijk „RAPPORT IS TELEURSTELLEND" BILTHOVEN - Voorzitter Spe- leers van de Ziekenfondsfeder atie VMZ wijst de kritiek op de ziekenfondsen, die wordt geuit in het rapport van de commissie-Becht. geheel van de hand. Deze commissie stelt de fondsen nogal in gebreke op het punt van de controle op huisartsen en specialisten. Speleers vond het rapport teleurstellend, oppervlakkig, theoretisch en centralistisch. men plaatselijke kennis te hebben. Dat kan een der ambtenaren niet doen. wel de adviserende geneeskundigen van de fondsen. Op die manier, vond Speleers. zou de taak van de regionaal opererende fondsen op een onverantwoorde ma nier worden uitgehold. De commissie-Becht. die advies heeft uit- gebracht aan staatssecretaris Hend riks (volksgezondheid), stelde de vraag of de ziekenfondsen in hun huidige vormen nog wel de meest geschikte in stellingen zijn om een wettelijke rege ling. waarbij miljarden per jaar om gaan. uit te voeren. CONFLICTEN Maar de fondsen hebben zich altijd aJ ingespannen om kostenstijgingen af te remmen, aldus de VMZ-voorzitter. Dat leidde soms zelfs tot een conflict met Dat laatste past niet in de re- ?e ""«^erkers, zodat het goed tone. tioneren van de gezondheidszorg in Door het verdwijnen van de kranten modebladen uitgeeft. Voorts is er de zullen ongeveer 110 journalisten zon der werk komen. In totaal staat het werk van een 600 a 700 mensen op het spel. De ondernemingsraad van het bedrijf was tot donderdag nog niet op de hoogte gebracht van de ernst van de situatie. De NV Periodica is failliet verklaard omdat ze een achterstand had in beta lingen bij de Belgische dienst voor Rijksmaatschappelijke Zekerheid, en bij de belastingen. Bij de Rijksmaat schappelijke Zekerheid (pensioenen) bedroeg de schuld ongeveer 15 mil joen gulden. Voorts had de drukkerij ongeveer vijf miljoen gulden schuld bij de belastingen en ook was ze nog een half miljoen gulden aan btw- hetalingen schuldig. De groep is tegen de faillietverklaring in beroep gegaan maar in Brussel wordt als vrijwel vaststaand aangeno men dat dit beroep geen schijn van kans heeft. De Belgische staat had het bedrijf een krediet van ongeveer 10 miljoen gulden toegezegd, maar dat bedrag is nog niet uitgekeerd. De kre- NV De Standaard, de uitgever van de vijf kranten die bij Periodica gedrukt worden De groep heeft voorts grote belangen in een aantal Franse uitge verijen. Het falen van de NV Periodica (een grote kranten- en handelsdrukkerij) wordt geweten aan een te snelle ver nieuwing van de techniek bij de druk kerij en een grote uitbreiding van de capaciteit in het begin van de jaren ze ventig. De president-directeur van de Stan- daardgroep. Albert de Smaele. heeft donderdagmiddag tegenover het jour nalistieke personeel van zijn kranten een korte verklaring afgelegd De Smaele deelde mee dat de Brusselse handelsrechtbank voorlopig (zolang de commissie-Becht zegt. de controle het beroep van de groep nog niet be- 111 handen van een centrale instantie te handeld is) goedgevonden heeft dat de 'eggen. De fondsen zijn nog maar se- drukkerij Periodica haar werkzaamhe- dert kort dit stelsel aan het opbouwen, den voortzet. daar is tijd voor nodig. Om een arts of De Smaele heeft ook laten weten dat andere medewerker op grond van sta de NV De Standaard (de uitgeverij van tistisch materiaal tot de overtuiging te de vijf kranten) nog niet in gevaar zou brengen dat hij te veel voorschrijft, zijn. doorverwijst of laat opnemen, dient geringsplannen voor de regio nalisering van de gezondheids zorg. Dc fondsen willen de Zwarte Piet van de kostenstij gingen niet toegeschoven krij gen. Ook het gemis van goede modelcon tracten moet niet overdreven worden, zei de VMZ-voorzitter. Overigens zijn die op komst, maar er moeten straf maatregelen zijn. willen dc overeen komsten werken. Het is niet eenvou dig om de medewerkers zover te krij gen. Uit het ontbreken van contracten kan men niet afleiden dat er niet wordt gecontroleerd. Hoewel enigszins laat zijn de fondsen nu bezig met een nationaal controlestelsel. Zo bezien is het lichtvaardig om. zoals gevaar kwam. Dan bleken vakcentra les en de overheid onvoldoende te steunen. Daarom wijzen de fondsen het verwijt van onvoldoende krachtdadig optreden van de hand. Nu de financiering dreigt vast te lopen moet men niet gaan stellen dat de fondsen te kort zijn geschoten en over andere systemen gaan praten, die be tere kostenbeheersing mogelijk zouden maken en in feite neerkomen op het verzwakken, zo niet uitschakelen van de positie der ziekenfondsen en hun organisaties en de greep van de over heid versterken. De verwijten aan de medewerkers, die hun posities veilig zouden willen stellen, zijn onjuist DEN HAAG - „Trouwen in het wit" is de naam van de eerste tentoon stelling in de nieuwe ruimte van het Nederlands Kostuummuseum iti Den Haag. Donderdagmiddag werd deze expositie geopend's Morgens werd nog gauw even de laatste hand aan het tentoongestelde ge legd: hier een zagn 'kerkhoedje' voor de bruid uit 1852 met op de achtergrond een witte bruid uit 1862. (Van onze redactie economie) UTRECHT - Om in de ko mende jaren de sociaal- economische problemen het hoofd te kunnen bieden acht het CNV een nauwe samen werking van overheid, werkge vers en werknemers een drin gende eis. ..Het dringend nood zakelijke overleg vergt een sfeer van onderling vertrouwen en goede wil van alle betrok kenen". Daarom dient volgens het CNV alles te worden ver meden wat kan leiden tot het op de spits drijven van tegen stellingen en het aanwakkeren van onderling wantrouwen. „Al hel mogelijke moet worden ge daan om te voorkomen dat de onder linge verstandhoudingen steeds meer verharden. Het eerst nodige is een openlijk gezamenlijk beraad over het totale sociaal-economisch beleid in de komende jaren", zegt het CNV in een omvangrijk sociaal-poltiek program voor de jaren 1977-1981. In het sociaal-economisch beleid wil het CNV voorrang geven aan de be strijding van de werkloosheid en de in flatie. „Dit houdt in dat genoegen moet worden genomen met een geringe of zelfs helemaal geen verbetering van inkomen op voorwaarde dat iedereen aan die matiging meewerkt en er dui delijk zicht komt op de verbetering van de werkgelegenheid", aldus het CNV. Bij voorkeur dient volgens het CNV dit alles geregeld te worden in desnoods meerjarige afspraken tussen overheid, werkgevers en werknemers, „omdat de overheid de mogelijkheid moet hebben om zonodig maatregelen te nemen ter beteugeling van alle inkomens. Door dat het door economische oorzaken de komende jaren vrijwel onmogelijk zal zijn materiële eisen op tafel te leggen, zijn we in ons sociaal-politiek program uitgegaan van verbetering op het ge bied van het welzijn van de werkende mens", zei CNV-voorzitter Jan Lanser Bed rijfstakraden Ten aanzien van bedrijven en bedrijf stakken die in moeilijkheden komen, stelt het CNV voor bedrijfstaksraden in te stellen om die moeilijkheden tij dig het hoofd te kunnen bieden. Deze raden moeten dan bestaan uit verte genwoordigers van overheid, werkge vers en werknemers. De bedrijfstaks- raden zullen de ontwikkelingen in de eigen bedrijfstak nauwkeurig moeten volgen en dreigende problemen tijdig signaleren. In de visie van het CNV zou zo'n raad de bevoegdheid moeten krijgen om toestemming tot nieuwe investeringen te weigeren wanneer daardoor ernstig gevaar zou ontstaan van een overcapaciteit die de gehele bedrijfstak in moeilijkheden zou kun nen brengen. In gevallen van hardnekkige overca paciteit zou de bedrijfstaksraad de be voegdheid moeten krijgen het totale aantal orders naar evenredigheid over de verschillende ondernemingen te verdelen en de totale capaciteit te verminderen. „Daardoor kan worden voorkomen dat massale ontslagen val len". aldus de nota Het CNV stelt voor deze bedrijfstaksraden te laten werken binnen het verband van de Neder landse Herstructureringsmaatschap pij. de Nehem. „Daarnaast moet de Nehem de taak krijgen ervoor te zor gen dat de maatregelen tot versterking en uitbreiding van het bedrijfsleven ook werkelijk worden uitgevoerd, ook op regionaal niveau", aldus het CNV. Het CNV meent dat de verbetering van de winsten in de bedrijven kan leiden tot de vergroting van de werkgelegen heid. Dit zou kunnen gebeuren door matiging van de arbeidskosten, ver sterking van de internationale concur rentiepositie en een mogelijke vertra ging van het tempo waarin arbeid van mensen door machines wordt vervan gen. „De werkloosheid kan niet alleen worden toegeschreven aan de sterk ge stegen arbeidskosten" Prijscompensatie Wat betreft het arbeidsvoorwaarden beleid voor de komende jaren zegt het CNV dat gekozen dient te worden voor een prijscompensatie met een vloer en een maximum of een gelijk bruto- bedrag voor iedereen. Invoering dan wel verhoging van vloeren in de va kantietoeslag acht hel CNV nodig om ieder gezin in staat te stellen zijn va kantie te betalen. Om te voorkomen dat dit tot kostenstijgingen leidt, meent het CNV dit te kunnen opvan gen door geen vakantietoeslag uit te betalen over dat deel van het inkomen dat vier maal het minimumloon te boven gaat. Verkorting van de arbeidstijd kan vol gens het CNV bijdragen aan een betere verdeling van de beschikbare hoeveel heid arbeid. In de komende jaren moet daarom voorrang worden gegeven aan een verkorting van de arbeidstijd voor werknemers in ploegendienst, arbeid stijdverkorting voor oudere werkne mers en verlenging van de vakanties. Hoewel dit kostenverhogend werkt meent het CNV dat het mogelijk moet zijn dat de werknemers collectief dat deel van hun inkomen inleveren waar voor men arbeidstijdverkorting krijgt. Voorts wil het CNV in de komende ja ren; een stijging van de gelden voor ontr wikkelingshulp van anderhalf tot twee procent van het nationaal inkomen; een verbetering van de arbeidsbe middeling via arbeidsbureaus; een humanisering van arbeidsplaat sen; buitenlandse werknemers dienen de- strafbaarstelling van werkgevers die illegalen in dienst nemen; wetgevende voorbereidingen ter verbetering van de sociale zekerheid zoals een welvaartsvast pensioen voor iedereen; medici moeten in vast dienstver band tegen een vast inkomen en bin nen normale arbeidstijden hun werk doen; de klassen bij het kleuter- en basi sonderwijs moeten worden verkleind. bejaarden moeten zo lang mogelijk in hun eigen omgeving blijven wonen om eventuele gettovorming te voor komen. WEEK VOOR DE MISSIONARIS DEN HAAG - De jaarlijkse week voor de Nederlandse Missionaris, die van 30 mei tot 6 juni wordt gehouden, wordt dit keer gevoerd onder het mot to: „Geef thuis aan mensen met een missie". In tegenstelling tot andere ja ren. toen het accent in hoofdzaak op fondswerving viel. zal nu ook aandacht worden geschonken aan de bewustr wording van het thuisfront, dat het verantwoordelijkheid draagt voor zijn missionarissen; speciaal de katholieke geloofsgemeenschap. De gelden, die ingezameld worden, zijn bestemd om naar Nederland terugkerende missio narissen financiële steun te verlenen, alsook aan met verlof alhier verblij vende religieuze ontwikkelingswerkers. Het aantal Nederlandse missionarissen bedraagt ruim 7300. Zij zijn werkzaam in 84 verschillende landen, met name in Afrika. Azië en Noord- en Zuid- Amerika. Ned. militairen in Duitsland krijgen meer bewegingsvrijheid DEN HAAG (ANP) - Het vertrek mei bewegingsvrijheid naar Nederland zal binnenkort voor de in Seedorf. Hohne en Langemannshof (West-DuitslandJ gelegerde maar in ons land wonende militairen dusdanig worden ver vroegd, dat zij voor het begin van hun vrije periode thuis kunnen zijn. Het aantal dagen bewegingsvrijheid zal niet ten koste van de werkdagen worden uitgebreid, maar geheel in hel voor gewone werkdagen geldende rooster worden opgevangen door mid del van een vervroegde ochtenddienst De maatregel zal als proef worden in gevoerd tot begin volgend jaar. Staatssecretaris Van Lent van Defen sie ipersoneel» heeft dit donderdag middag meegedeeld in een vergadering van de centrale commissie georgani seerd overleg militairen. De wervelstorm 'Olga' heeft 10.00C mensen op hel Fhilippijnse eiland Lu- zon dakloos gemaakt. Twee kinderen zijn als gevolg van overstroming om gekomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13