Koningin stelt nieuw instructie vaartuig zeevisvaart in gebruik VIDO-brug voor vrouwen in Zeeland „Bayer heeft de lozingsnormen met factor 10 overschreden" PZC/F Kerkgebouw als 'pyramide aan rand van Meliskerke PROF. HEYNDRICKX TIJDENS PROCES: PLECHTIGHEID IN HA VEN IJMUIDEN VU-studenten oriënteerden zich over zeeweringen „FABRIEK LOOST OOK TE VEEL OLIËN EN VETTEN" DENDERMONDE IB> - Bayer heeft de lozingsnormen niet met de factor twee, maar wel met de factor tien overschreden." Dat vertelde expert prof. dr. Hcyndrickx van de toxycologische dienst van de Gentse universiteit dinsdag voor de rechtbank van Dendermonde tij dens de voortgezette discussie over de deugdelijkheid van de zuive ringsinstallatie die Bayer op de Linker Sclieldeoever heeft ge bouwd. Professor Heyndrickx nam op 30 december 1974 drie waterstalen aan de linkeroever. Het eerste aan het uiteinde van de waterzuiveringsin stallatie. de twee andere stroomop waarts en afwaarts in de Schelde. Behalve tal van andere overtredin gen van de in de lozingsvergunning van Bayer opgenomen verordenin gen constateerde professor Heyn drickx ook een te hoge score aan oliën en vetten. Voor de ontledingen van het afvalwater had hij de wettelijk voorgeschreven ASTM- methode gebruikt, waarbij olie- en vetachtige stoffen worden afge scheiden en gemeten. Raadsman mr. Van Assche van Bayer achtte deze methode verouderd. Maar vol gens professor Heyndrickx wordt het begrip 'oliën en vetten' nog al tijd aanvaard in de Belgische wet geving. Hij werd in dit standpunt gesteund door de heer Brosens van het Antwerps provinciaal instituut voor hygiëne en de heer Van Loon. chef van de dienst watercontrole voor hetzelfde instituut. Professor Steven de Jaegher. de door Bayer ingeroepen ontledingsexpert achtte de ASTM-methode 'totaal uitslag vervalsend'. De directie van Bayer ging dinsdag niet in tegen de beschuldiging dat op 19 juni 1974 door de waterschout werd geconstateerd dat er onder meer xyleen en aniline in de Schelde terechtkwam. Men wijt die lozing aan een incidentele mense lijke fout. Aan het eind van de discussie bracht professor Heyndrickx naar voren dat 'het enige wat Bayer nog kan doen is een totaal nieuwe zui veringsinstallatie bouwen op grond van een serieën ontwerp van een studiebureau. Dinsdag wordt dr. Lox gehoord. DONDERDAG 20 MEI 1976 /t% ADVERTENTIE provincie GEBOUW GEREFORMEERDE GEMEENTE MOET IN OKTOBER GEREED ZIJN BOUWKOSTEN BEDRAGEN ZO'N ƒ1,6 MILJOEN MELISKERKE - Als een moderne pyramide verrijst in Meliskerke aan de rand van het dorp de nieuwe kerk van de gereformeerde gemeente. Door de dakconstructie - die het idee van een pyramide geeft - vormt de kerk in wording in deze landelijke omgeving een opvallend bouwwerk. De nieuwe kerk is sinds begin dit jaar in aanbouw en moet in oktober klaar zijn. De gemeente verhuist dan van de ene naar de andere kant van de straat. De nieuwbouw ver rijst namelijk precies tegenover het huidige kerkgebouw aan de Valc- kenburgstraat dat al geruime tijd te klein is. Het bestaande uit 1927 daterende gebouw biedt slechts ruimte aan 430 bezoekers en de gereformeerde gemeente van Meliskerke - die Me liskerke. Grijpskerke en Bigge- kerke omvat - telt met de doople den erbij een kleine 800 zielen en groeit nog steeds. In de nieuwe kerk komt echter ruimte voor 650 bezoekers, terwijl het aantal kerkgangers nog met 200 uitgebreid kan worden via een aparte ruimte, die slechts door een vouwwand van de kerkzaal ge scheiden is. Deze ruimte dient ver der als vergaderzaal. Aanvankelijk lag het m de bedoe ling om het oude kerkgebouw op te knappen maar de kosten die daaraan verbonden waren, bleken zo hoog dat de kerkeraad tot nieuw bouw besloot. De kosten van de nieuwe kerk belopen ongeveer 1.6 miljoen gulden en worden voor het grootste deel door de gemeente zelf - via giften en leningen - bijeen ge bracht. In stijl vertoont de kerk grote gelij kenis met de Zuidcrkerk van de ge reformeerde gemeente in Middel burg. Het ontwerp is ook van de- zéfld'e architect Behalve een nieuwe kerk krijgt de gereformeerde ge meente in Meliskerke ook een nieuw orgeL Dit is momenteel bij een orgel bouwer in de maak VLISSINGEN - Een groep van veertig tweede jaars studenten sociale geo grafie van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft zich woensdag geo riënteerd omtrent de versterkingen van de zeeweringen rond de Vissers- en Koopmanshaven en het Oranje kwartier in Vlissingen. Tijdens een rondtocht in de namiddag door Vlissingen. ging het er daarbij al leen om deze Vlissingse buurten en bolwerken te bezichtigen. De groep werd geleid door de Middelburgse stu dent Hans Dronkers die met behulp van een megafoon bepaalde Delta aspecten en de historische waarde van de bouwwerken uit de doeken deed. Tot standpunten kv.am het niet. In de voormiddag werd de studentengroep bij de PPD nader geinformc-erd over de recreatieproblematiek. Aansluitend daarop kreeg men van gs een lunch aangeboden. Na Zeeland ging de reis naar het Belgi sche Brugge en vervolgens naar Zuid- Limburg. Hans Dronkers. die woens dag de excursie in Vlissingen leidde, kon rüet zeggen of men na afloop van de excursie nog met nadere standpun ten zal terugkomen op de problema tiek rond de Vlissingse bouwwerken, clie vallen in het kader van de zeewe- ringswerken. Voorstelling van Bernard Droog wordt uitgesteld MIDDELBURG - De voorstelling, die de toneelgroep 'Centrum' vrijdagavond zou geven in de Middelburgse schouw burg. van Thuiskomst' van Pinter, gaat niet door. Hoofdrolspeler Bernard Droog Ls ziek. De stichting cultuur spreiding Zeeland streeft ernaar de ZVU-voorstelling begin oktober in te halen. mogelijke te doen voor die beroeps groep Hij meende da' de vissers van de toekomst vooral ook begrip moeten hebben voor de biologische kant van hun vak. en hij stelde dat het instruc tieschip. dat op verzoek van alie visse- rijscholen in Nederland is gebouwd, bij de vorming van dat begrip een belang rijke rol kan spelen Hij hield de vissers voor dat de visstand met versland be heerst moet worden en hij meende dat eens weer goede tijden voor de visserij zullen aanbreken. Dr. H A. H. Boelmans Kranenburg, die namens het visserijschap en de stich ting Nederlandse Visserij het woord voerde, meende dal de vissers op het instructievaartuig niet alleen moeten leren wal ze moeten doen. maar vooral wat zij moeten laten. ,,De quotering zal niet eindigen, gezien de technische mogelijkheden die de visserij heeft. De visser zal daarmee moeten leren le venaldus de heer Boelmans Kranen burg. Hij wees erop. dat de visserij een gespecialiseerd beroep is dat een sterke technische ontwikkeling heeft meegemaakt en hij voerde aan dat juist als de strijd om het bestaan ge voerd wordt de vakbekwaamheid van veel belang is Mr. W. G. A de Meester, voorzitter van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart ging kort in op de eco nomische betekenis van de visserij en ook hij stelde dat de problemen van dit moment overwonnen zullen worden. Tijdens de bijeenkomst werd ook kort het woord gevoerd door de heer A Pronk, directeur van de Sleephelling- maatschappij Scheveningen BV. die het instructievaartuig, en hektrawler, heeft gebouwd. De 'Koningin Juliana' biedt plaats aan 20 leerlingen, die bij toerbeurt een reis meemaken. Zij krijgen aan boord een praktische opleiding over verschil lende vismethoden. visverwerking en navigatie. Het schip dat een lengte heeft van 47 meter en dat een snelheid kan maken van 12 mijl, zal ook voor visserijonderzoek dienstbaar gemaakt worden Op de foto - Koningin Juliana stelt het nieuwe instructievaartuig in gebruik met het doorknippen van een lint. Ouders St.-Jansteen over beroepsprocedure SINT-JANSTEEN - Het bestuur van dc oudervereniging in Sint Jansteen houdt vrijdagavond 21 mei een bui tengewone algemene ledenvergader ing in het verenigingsgebouw aan de Wilhelmïnastraat. Belangrijkste on derwerp van gesprek zijn de gevolgen van de beroepszaak die de Steense oudervereniging onlangs heeft ge wonnen. Uit de zaak is gebleken, dat het schoolbestuur van Steen lange lijd on reglementair samengesteld is geweest en dat er op korte termijn een nieuw schoolbestuur moet komen met daarin een vertegenwoordiging van de ouders van schoolgaande kinderen. De vergadering van vrijdagavond - aanvang: 20.00 uur - is bedoeld voor de ouders van schoolgaande kinderen van de basisscholen in Sint Jansteen en Kapellebrug, onderwijzend personeel, belangstellende ouders van leerlingen van de kleuterschool en onderwijzend personeel van de kleuterschool. Op de vergadering is tevens uitgeno digd de heer H. J. Stokkermans uit Utrecht, hoofdbestuurshd van de Ne derlandse Katholieke Oudervereniging uit Den Haag. De heer Stokkermans is namens het hoofdbestuur van deze landelijke oudervereniging in het bij zonder belast geweest met de behande ling van de beroepszaak van de ouder vereniging van Sint Jansteen. „GOED ONDERWIJS IN MOEILIJKE TIJD VISSERIJ VAN BELANG" (Van onze Haagse redacteur) IJMUIDEN - Koningin Juliana heeft woensdagmiddag in de haven van IJ- muiden de doop verricht van het nieuwe instructievaartuig voor de officiële handeling werd gevolgd door ccn bijeenkomst van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, tijdens welke een aantal sprekers be nadrukten dat het juist in dc moei lijke tijd die de zeevisserij nu mee maakt van groot belang is dat men over een goed onderwijs- en ondcr- zockvaartuig beschikt. Ook werd bij die gelegenheid ingegaan op de be langstelling die het vorstenhuis in het verleden had en nu nog heeft voor de zeevisserij. Staatssecretaris dr G Klein van on derwijs en wetenschappen stelde in een korte toespraak vast. dat de Ne derlandse bevolking relatief weinig be langstelling heeft voor de zeevisserij, maar dat die interesse er bij hc-i vor stenhuis wel altijd is geweest Hij ging verder in op de betekenis van het nieuwe schip, waarvan de hoge kosten zijns inziens worden gerechtvaardigd door de belangen die ermee gediend worden: die van het onderwijs, de vei ligheid en de research Met de inge bruikneming van de Koningin Juliana is naar de mening van de staatssecre taris Klein de achterstand die he* vis- serijonderwijs had binnen het lager en middelbaar beroepsonderwijs ingelo pen. Ir. Th. J Tienstra. directeur van de visserijen van het ministerie van land bouw en visserij, stelde dat de regering juist in de moeilijke periode die de vis serij nu doormaak!, bereid is al het CITROËNA (JMEMO. Vraag de Citroënagent informatie over: *GS Consumentenrapport Leasing Of bel Citroen Nederland, lel. 020-73 11 81 toestel 223. „De menopauze cn alles wat ermee1 samenhangt mag niet langer in de taboesfeer blijven. Je moet er rond-, uit over durven praten cn als je ge trouwd bent het hele gezin er bij be trekken. Andere intieme situaties zoals puberteit en homoseksualiteit, kunnen toch ook aan dc orde komen zonder dat er kleinerend gegniffeld wordt?" Deze verandering probeert mevrouw A. Bekenes, De Ruijter- straal 7 in Koudekerke aan te zwen gelen. Zij isZeelands eerste contact adres voor vrouwen in de midden leeftijd. Niet op eigen houtje als hobbyiste. Maar een getrainde afge vaardigde van informatiecentrum VIDO, letters die staan voor Vrou wen In De Overgang. Motto van deze stichting: elkaar door de moeilijke jaren helpen. Zodra mevrouw Beke nes (56) een paar dames heeft die samen met haar een kerngroep wil len vormen gaat ze van start. Liefst met lotgenoten uit de hele provincie. Die kunnen dan later weer in hun ei gen woonomgeving hulptroepen op richten. Een dik jaar geleden werd VIDO ge vormd. initiatief van mevrouw T. J. Ferwerda uit- Uithoorn. Zij zag in een samenwerking met collega's-in-de- overgang een mogelijkheid om aller lei ongemakken die in deze jaren on gevraagd op je dak vallen de baas te blijven Want voor tienduizenden vrouwen in Nederland is die overgang - het climacterium - een hoogst onge lukkige periode. Plotselinge angst, onverwachte huilbuien, onredelijke drift. Benauwdheden, hoofd-, rug- en keelklachten. Verlammende luste loosheid of een oprecht gevoel van verlatenheid waardoor een heleboel vrouwen er geen gat meer in zien. Voor een vijfde van de vrouwen tus sen 40 en 60 jaar nauwelijks opvlie gers en ongemak. Maar die andere 80 procent weet het maar al te goed, ook al rennen ze rüet direct naar hun dokter Zij versukkelen met de moed der wanhoop vele kostbare jaren van hun leven, zonder na te gaan hoe er misschien ies tegenin te brengen valt. Of ze jagen hun omgeving met een noodkreet van narigheid in de gor dijnen. Vervelend gezeur, want zcx noemen ze het toch als ze zich niet kunnen indenken wat je hebt, er ze ker van dat je je aanstelt? Met deze ervaringen zetten een paar Noordhollandse vrouwen die VIDO op. Even stilte en daarna stortte de chaos zich over hen uit Kranten, ra dio. televisie, zodra VIDO ergens openbare aandacht kreeg werd ze overstelpt met blijde, wanhopige of ontroerende reacties van leeftijdge noten die zich er haast bij hadden neergelegd dat ze hun jaren uitgeteld zouden slijten. Mevrouw Bekenes (fo to) las in 'Gewoonweg' hoe die vrou wen elkaar door de overgang wilden helpen en klom meteen in de tele foon. Het zou vast belangstelling op afstand gebleven zijn wanneer het nationaal comité voor het jaar van de vrouw geen subsidie had toegekend. Een eenmalige bijdrage om een ka dercursus te geven voor aanstaande groepsleidsters. Zo kwam mevrouw Bekenes een paar weken terug in het vormingscentrum 'De Bom', samen met 25 dames uit het hele land. „We hebben er geleerd hoe we een groepsgesprek moeten leiden", vertelt mevrouw Bekenes. „Vooral oefenen in luisteren naar anderen. Dat blijkt voor een boel vrouwen erg moeilijk. Een be langrijk maar niet hét enige onderdeeL Allerlei deskundige voorlichting. Zoals een vrouwelijke gynaecoloog over de medische kant. Je hormonen- produktïe die zodanig verandert, dat sommige vrouwen er volkomen door van slag gaan Niet enkel wat de men struatie betreft, je hele gestel kan de kluts kwijtraken. Als je dan weet dat het met per se hoeft maar datje toch een redelijke kans loopt dan sta je al veel sterker dan iemand die vooraf beweert dal het wel allemaal aanstel lerij zal zijn Tot ze er zelf mee zitten natuurlijk. Een psychotherapeut die uitlegt hoe opgekropt verdriet tot uit je kinderjaren in deze tijd een uitlaat klep zoekt. Dat je kunt verkrampen door angst op angst te stapelen. Weet je datje uitstekende ontspanningsoe feningen kunt leren? Met yoga of men sendieck. „Geweldige dagen", vindt mevrouw Bekenes die kadertraining, „ik heb er ook voor mezelf een boel aan gehad. De sfeer was bijzonder fijn. Toch ben ik een keer goed met de vin ger omhoog gegaan. Toen de leiding beweerde dat je er absoluut minder van ondervindt naarmate je meer om handen hebt. Toegegeven, wie op late leeftijd kleine kinderen heeft, wer kende vrouw is (gebleveni. er vol doende hobby's op nahoudt, maakt meer kans er geruisloos doorheen te rollen dan de moederfiguur die een zaam in haar lege huis achterblijft. Je mag het alleen niet omdraaien, zo van 'eigen schuld die narigheid, had je je leven maar moeten vullen' Zelf had ik op het gebied van baan en kinderen die op een goed moment bijna on werkbaar werden vanwege de heftige emoties die losbarstten. Hier konden de deelnemende dames eindelijk hardop zeggen wat hen dwarszat, ze mochten uitpraten, werden nooit af gehamerd door niet begrijpende toe hoorders. Soms werd er meer gehuild dan geleerd. Ze deden bekentenissen als: „De afgelopen zeven jaar waren een hel voor me. Bij mijn dokter ben ik tegenwoordig een meubelstuk. Thuis voel ik me afgedankt. II: zou nog best sex willen, maar voor mijn man hoeft het niet meer zo nodig. Niemand kan je helpen, ik zou er een eind aan willen maken." Uit louter wanhoop een leven willen stopzetten dat op punt staat een nieuwe fase te beginnen. Die zeker niet minder waardevol hoeft te zijn dan de vruchtbare jaren die er aan vooraf thuis alles mee. Maar mijn lichaam kon het werk, juist vanwege de over gang. niet meer bijbenen En ondanks mijn taak in het gezin zag ik het vaak genoeg niet meer zitten van ellende. Je kunt er met bijna niemand over pra ten. Ze zeggen immers al gauw 'daar heb je haar weer met. d'r overgang'. Je arts wil je ook niet steeds lastig vallen Volgens mij bereik je het meest van vrouw tot vrouw Omdat je weet wat het is. dat verlammende idee dat je bent uitgerangeerd' Onwerkbaar Openhartige cursusdagen in De Bom gingen. Alleen brengt het begin van dit tijdperk een aantal vrouwen in moeilijkheden. Zet nu eens'zo'n club bezwaarden in een kring om elkaar eruit te helpen. Krijg je dan niet een langgerekte jammerkreet? En draait dat door goedbedoelde adviezen niet uit op zelf doktertje spelen? Mevrouw Bekenes. „Vanzelfsprekend zal er wel eens geklaagd worden. Dat mag, iedereen kent zijn vervelende dagen. Als je dan bij iemand terecht kunt die werkelijk luisteren wil. al is het per telefoon, dan geeft dat al een hele opluchting. Verder willen we groepsgesprekken organiseren, laten uitpraten, losmaken wat jaren is op gekropt. Dus weer dat luisteren naar wat een ander spuien wil. Vooral geen familiegepraat en geroddel achteraf Alles wat gezegd wordt blijft binnen de groep, een kwestie van vertrou wen. Daarnaast creativiteit aanmoe digen en lichaamsbeweging bevorde ren. Niet op zomaar een knutsel- of trimclub maar samen met lotgeno ten. Al wandelend of fietsend kun je dan praten, elkaar opvangen. En wat dat zelf dokteren betreft, daar is geen sprake van. vragen we deskundigen voor. Om het nut van ontspannings therapie aan te tonen, wakker maken wat je geestelijk dwarszit. Artsen om toe te lichten wat zich in je lichaam afspeelt, het voor en tegen van hor moonpreparaten die lang niet voor iedereen geschikt zijn. Zulk soort avonden willen we voor het hele gezin openstellen, snapt groot en klein tenminste hoe de kaarten liggen. Dat wordt namelijk de hoogste tijd. Wie de VIDO-kat eerst nog uit de boom wil kijken kan rijn TV-toeste! afstemmen op de komende VARA 'Ot en Sien' Aanstaande zondag 23 mei om half negen op Nederland 2. waarin aandacht voor het (overgankelijke climacterium. Ziet u er nu al wat in, mevrouw Bekenes heeft telefoon (01185-1733).Geendag-cnnachtdienst: graag bellen voor acht uur 's avonds' en pas na tien uur in de morgen. Schrijvers alsjeblieft met antwoord- zegel. want na die kadertraining is er geen subsidie meer toegeschoven. Wel zijn er nieuwe raambiljetten in de maak. een brug die je naar betere tij den brengt. Misschien hebt u vast iets aan een tip van de VIDO-therapeut: huil maar uit. barst maar los. En vooral veel zingen en lachen, dat is goed voor u. Leg uw probleem breed op de gezxnstafel, zodat het eindelijk be spreekbaar wordt. Dan heeft de vol gende generatie zo'n VIDO vast niet meer nodig. Is het een tijdelijke noodbrug geweest. MARKT 31 - MIDDELBURG WALSTRAAT 125 - VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9