Provincie heeft wat minder 'over' voor culturele zaken „Opnieuw acties als Axelsestraat zou worden bevroren Centrum Terneuzen moet verstevigd worden ZELDZAME PLATTEGROND GOES TENTOONGESTELD IN MUSEUM .w -T«r- 'nWeek lang laag DONDERDAG 20 MEI 1976 MINDER SUBSIDIE VOOR STICHTING CULTUURSPREIDING ZEELAND Leonhardt de perfectionist ZEEUWSCH VLAANDEREN EN MIDDELBURG ZWAARST GEKORT MIDDELBURG - De Stichting cultuurspreiding Zeeland (SCZ) zal volgend sei zoen uil de provinciale subsidiepot minder kunnen besteden aan hel aantrek ken van evenementen dan dit jaar. Voor dal doel zal uit de provinciale midde len een bedrag van ongeveer .f24.000 minder beschikbaar zijn. Een nieuwe ver deelsleutel gaat niet name ten koste van Middelburg en Zeeuwsch-Vlaandcren. De 'vermindering' van de provincicbijdrage is ook het gevolg van hel streven het SCZ-subsidie aan een limiet ie houden. Gedeputeerde A. L. van Geesbergen tcultuur) wees er woensdag desge vraagd op, dat de beslissing van g.s. te maken heeft met de wens, die de afge lopen paar jaai; in de Zeeuwse stalen naar voren is gekomen om de provin ciale bijdrage voor de culturele acti viteiten van de SCZ niet voortdurend te laten stijgen, maar aan een limiet te binden in relatie tot de bijdrage van de Zeeuwse gemeenten. G.s. zijn wel bereid de staten voor te leggen nog wel de kostenstijgingen in het subsi die te betrekken. De gedeputeerde verklaarde woensdag op een vraag in die richting, dat hel SCZ-subsidie in feite uit twee elemen ten bestaat: - via de subsidiëring van provincie en het rjjk worden de kosten van het ap paraat en de propaganda van de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland gedekt: - de overblijvende subsidie gaat naar de evenementen. Van Geesbergen: „Wij vinden nu, dat de subsidiëring van de evenementen mede tot de verantwoordelijkheid komt van de gezamenlijke gemeenten. Op dat punt streven we al enkele jaren naar een fifty-fifty- verhouding, die zich zo zoetjesaan begint af te tekenen. Daar willen we nu als provincie conse quenter naar toewerken, maar de sta ten moeten er overigens bij de begro ting over beslissen In onze opvatting betekent dit dat door de forse stijging van de apparaatskosten en de kosten voor propaganda er nu in de praktijk minder van het provinciale subsidie overblijft voor de evenementen." B. en w. Hulst bouwvergunning ongegrond HULST - Burgemeester en wethou ders van Hulst stellen de raad voor het beroep, dat is aangetekend tegen de weigering van de gemeente Hulst om toestemming te verlenen voor de bouw van een berging aan de Zoute- straat 2, ongegrond te verklaren. In het bestemmingsplan Nieuw-Hulst is. het terrein waarop mevrouw M. Vogel-Rouw de berging wilde bouwen, bestemd tot erf. Op grond van voor schriften die bij het bestemmingsplan horen is in de raadsvergadering van 23 maart besloten geen toestemming voor de bouw te geven. Het college is van mening dat om de geluidshinder in de oefenkooi op 't ten nisveld te Hulst te beperken een nieuwe muur in die kooi moet worden aange bracht. B. en w. vragen voor de uit voering van dit werk een krediet van 2100 gulden. Met dit voorstel komen b. en w. tegemoet aan de klachten die zij hebben ontvangen van de heer A. de Vetter uit de Zandstraat te Hulst. Die bewoner heeft bij de gemeente ge klaagd over geluidshinder die wordt veroorzaakt bij gebruik van de oefen- kooi. De raad vergadert woensdag 26 mei. aanvang 19 uur. Vorig jaar resteerde - na aftrek van de subsidies voor apparaat en propa ganda- aan provinciale bijdrage in de SCZ-evenementen een bedrag van 190.000, voor volgende seizoen is dat 166.000. Daar komt bij, dat die kleinere bedrage ook volgens een an dere verdeelsleutel over de gemeenten wordt verdeeld: tot nu toe was het zo. dat de subsidie steeg naarmate er in een bepaalde regio of stad meer even ementen werden gehouden, g.s. heb ben voor volgend jaar als verdeelsleu tel het inwonertal van een regio of een gemeente aangehouden. Dat leidt tot een andere verdeling van de provincie-subsidie. Met name Mid delburg en Zeeuwsch-Vlaanderen gaan er qua provinciebijdrage op achteruit. Voor Middelburg denken g.s. op basis van het inwonertal aan een bedrag van Middelburg en Domburg willen werkcentrum voor biologie MIDDELBURG - De gemeenten Mid delburg en Domburg hebben zich beide kandidaat gesteld als vesti gingsplaats voor het werkcentrum voor biologie dat de sectie kultuurbe- houd van de Zeeuwse culturele raad al geruime tijd van de grond probeert te krijgen. Dit bleek woensdag tijdens een verga dering van de sectie in Middelburg. Op deze bijeenkomst, besloot de sectie de culturele raad te vragen op korte ter mijn een uitspraak over het werkcen trum te doen. Het centrum staat al sinds 1972 op het cultuurplan van de raad. Buiten de belangstelling van de twee gemeenten die het. werkcentrum in principe vestiging willen geven (in Domburg denkt men aan een situering in het duinengebied en in Middelburg aan een boerderij in een uitbreidings plan) staat ook het ministerie van erm positief tegenover de plannen. Volgens de voorlopige plannen zou voor het centrum per jaar 3 ton nodig zijn. Het werkcentrum is onder meer be doeld als een educatieve instelling. Hel zou een plaats moeten zijn waar scho lieren informatie kunnen krijgen en studie kunnen doen op het brede ter rein van de biologie. Verder zóu het in het kader van het milieubehoud een belangrijke plaats kunnen innemen. De sectie sprak verder over een subsi dieverzoek van de gemeente Oostburg ten behoeve van het streekmuseum in Ijzendijke. Dit verzoek werd gedaan om bepaalde zaken voor het museum te kunnen behouden. Tegen deze achtergrond vond de sectie een gesprek met de federatie van Zeeuwse musea en oudheidskamers dringend gewenst. In een dergelijk ge sprek zou men aandacht willen vragen voor een gecoördineerd aankoopbeleid en meer wisselende tentoonstellingen. bijna 19 500 (vorig jaar ruim 44.2001. voor Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het om een subsidie van ƒ56 700 (tegen ƒ78,800 in het lopende jaar). Schouwen-Duiveland gaal. er eveneens op achteruit ƒ14.200 tegen ƒ20.400 in dit begrotingsjaar. Geringe verschillen zijn er in de bijdragen voor de culturele evenementen op St-Philipsland ƒ1100 Volksdansgroep uit Roemenie bezoekt Zeeland GOES - De Roemeense volksdans groep Ialomita brengt de tweede week van juni een bezoek aan Zeeland. De Roemenen worden naar Zeeland ge haald door de Goese volksdansvereni ging Kasporgo. De Roemeense volks dansers zullen tijdens die week (Kas porgo noemt het een 'internationale feestweek") bij 'pleeggezinnen' in Goes worden ondergebracht. De groep Ialomita arriveert dinsdag 8 juni in Goes. Woensdag 9 juni opent burgemeester mr. F. G. A Huber in 'Ter Valcke' een kunsttentoonstelling. Dat zal worden opgeluisterd door de Roemeense gasten. Verder staat er op het programma voor die dat. een op treden in 'De Vroone' in Kapelle. Donderdag 10 juni worden de Roe meense volksdansers om half tien ont vangen door het gemeentebestuur van Goes. Iolamita zal die dag verder op treden bij 'Maria Terweel' en op de Grote Markt in Goes. Vrijdag 11 juni verzorgen de Roemenen demonstraties bij 'Randwijck' en in de 'Erasmusflat'. Vrijdagavond treden zij op in het cul tureel centrum 'De Speije' in Sas van Gent. Het programma voor zaterdag 12 juni vermeldt een optreden op de Grote Markt en een feestavond voor geno digden in 'Slot Ostende'. Maandag 14 juni wordt het bezoek van Ialomita af gesloten met optredens op de Grote Markt en in 'Ter Valcke' en met een fesstavond in 'De Hoogte' nu tegen 1300 en Vlissingen ƒ23.400 tegen ƒ23.200. terwijl Tholen er op vooruit gaat. nu 9200 tegen vorige keer ƒ3600. Aanzienlijk meer provin ciesubsidie gaal volgens deze verdeels leutel ook naar de Bevelanden; 41.800 is het voorstel van g.s., tegen 18.500 vorige keer. Regionaal Van Geesbergen: ..Deze opzet betekent in feite, dat gemeenten, die bij de sub sidiëring van culturele evenementen regionaal samenwerking ook de hoog ste subsidie krijgen, ze hebben met el kaar meer inwoners dan de stad. waar zich de meeste voorstellingen afspelen. Goed voorbeeld naar de ene kant is Schouwen-Duiveland. waar alle activi teiten vrijwel in Zierikzee gebeuren, maar waar de andere gemeenten mee- subsidiëren Voorbeeld naar de andere kant is Middelburg: omdat de andere plattelandsgemeenten op Walcheren niet meebetalen, tellen ook hun inwo ners niet voor de provincie-bijdrage De gedeputeerde wees er echter op. dat de provincie er naar streeft met name de subsidies op evenementen geheel in de richting van de gemeen ten te schuiven: „Wij willen ons in de toekomst met hel rijk vooral richten op het instandhouden van hel appa raat en de propaganda," zo zei hij. Daarbij onderstreepte de gedeputeer de, dat er in het recente subsidiënte- noverleg - provincie en subsidiërende gemeenten - geen overeenstemming kon worden bereikt overeen verdeels leutel rond de subsidiëring en dat de provincie mede daarom 'de knoop heeft doorgehakt.' Van de kant. van de stichting Cultuur spreiding Zeeland in Middelburg wilde men in dit stadium van de subsidiërings-voorstellen nog geen reactie geven. Men wees erop. dat de gemeenten nog bedragen op hun be groting moeten zetten, zodat men op dit moment nog geen inzicht heeft in de totale subsidie op evenementen en in de vraag of men toemoet naar een kleiner aantal evenementen om toch financieel rond te komen. REACTIE OP CIMK-RAPPORT 95 (Slot van pagina j I groter keldingmagazijn en een waren huis. In mindere mate bestaat er inte resse voor éën of meer grote super markten. De detailhandel is wel gepor teerd voor nieuwe speciaalzaken inde voedings- en genotmiddelensector, maar huiverig voor supermarkten. Wat aankoopplaats betreft, lijken de consumenten nogal 'honkvast'. Het ziet er wel naar uit. dat Sas van Gent en ook Axel zich iets meer op Terneu zen zijn gaan richten. Opvallend is overigens, dat de zakenmenserr zelf nauwelijks optimistisch zijn over hun toekomstige omzetontwikkeling. De meer positieve geluiden komen hoofd zakelijk uit het kemwinkelapparaat en de Axelsestraat. Binnen het winkelap paraat, werken 800 full- en 250 partti mers. De leeftijdsspreiding binnen het ondememersbestand is over het alge meen vrij 'normaal'. In de Axelsestraat ligt de leefti.)d iets lager. (Markt, Blokken in aanmerking. Nieuwe 'gewone' winkels in de sector van de duurzame en overige goeder- enmoeten in de buurt komen ofwe. het huidige 'front' van het kemwinkelap paraat opvullen. „MOGELIJKHEDEN BESTAANDE ZAKEN NIET BELEMMEREN" TERNEUZEN - „Ik moet liet rapport nog lezen, maar als inderdaad wordt voorgesteld om nieuwbouw van win kels langs de hele Axelse straat tegen te gaan, vrees ik, dat zich hier binnen de kortste keren weer een actiegroep vormt, die tegen deze plannen protes teert" Dat zegt de heer J. den Toonder, voor zitter van de werkgroep van Axelsestraat-zaken in Terneuzen, in een eerste reactie op het rapport 'Ter- neuzen status quo vadis' van het 'Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Een van de suggesties in dit stuk is, winkelnieuwbouw aan de Axelsestraat planmatig te blokkeren. Het CIMK: „De Aelsestraat zou mo menteel nog volop de (juridische) mo gelijkheid bieden voor winkelnieuw bouw, met name ter vervanging van bestaande woningen. Geen peil op te trekken. Aldus totaal onvoorziene 'lekkage'-kansen ten aanzien van win kelnieuwbouw. Deze ondergraven elke winkelplanning. Bedoelde mogelijkhe den dienen dan ook planmatig water dicht te worden afgedamd c.q. in de hand te worden gehouden. Het vervolg van dit rapport gaat ervan uit dat zulks metterdaad gebeurt." De heer Den Toonder herinnert eraan, dat er al eerder 'strijd' heeft gewoed rond het 'bevriezen' van de Axelse straat. Na felle acties van de midden stand verwierp de Temeuzense raad enkele jaren terug een desbetreffend voorstel van b. en w. De voorzitter van de werkgroep van Axelsestraatwinkeliers: „Wij hebben ons steeds op het standpunt gesteld, dat de ontwikkeling van de winkels aan het begin van de straat niet mocht worden tegengegaan. Een bevriezing zou alleen kunnen gelden voor het ge deelte ten zuiden van het kruispunt Kerkhoflaan - Julianastraat. Laat Temeuzen zijn winkelapparaat vanaf de Noordstraat naar het zuiden ontwikkelen en daar het begin van de Axelsestraat bij betrekken." Hij wijst er tenslotte -op, dat de zaken die nu aan de Axelsestraat gevestigd zijn goed floreren. „Het zou baarlijke nonsens zijn als je de eigenaren ging verhinderen om uit te breiden." Loco-burgemeester drs. R. C. E. Barbé van Temeuzen zei woensdagavond blij te zijn met de verschijning van het CIMK-rapport. Het vormt samen met een verkeers- en woningonderzoek, de resultaten van een 'inspraakronde' en enkele deelstudies van de dienst open bare werken de basis voor het ontwerp-structuurplan binnenstad. De heer Barbé hoopte, dat dit ontwerp nog dit jaar kan verschijnen. STATENZAAL MIDDELBURG Clavccimbelconcert door Gustav Leonhardt met composities van Frescobaldi. Sloraoe. Froberger, PurcheU. Böhm en Joh. Seb. Bach. Wanneer men de naam Gustav Leonhardt tegenkomt (en hoe vaak ziet men deze naam niet staan in ra diobode of muziektijdschrift) is deze onverbrekelijk verbonden met het cla- vecimbel Naast vele recitals zijn er de talloze begeleidingen, die de vakbe kwame Leonhardt een grote faam heb ben bezorgd. In de statenzaal van het Middelburgse Abdijencomplex speelde deze eminente musicus gisteravond voor een aandachtig gehoor Gustav Leonhardt begon dit recital met twee 'Toccata's' van de Italiaanse componist Girolamo Frescobaldi. Deze componist was indertijd één van de grootste organisten van die tijd, die o.a. aan de improvisatiekunst een vas tere vorm gaf. De 'Toccata' is een stuk voor toetsinstrumenten. In de oude vorm begint de 'Toccata' met enige volle harmonieën en eventuele colera- turen, die tevens het karakter van het stuk bepalen. Gustav Leonhardt, gaf met speels gemak reliëf aan deze twee 'Toccata's', waarbij de emsien de ge concentreerdheid hem geen ogenblik parten speelt. De liefde voor het in strument en het musiceren voor ande ren is in een geheel eigen vorm door deze uitvoerder gegoten. Het applauw waarmee zijn toehoorders hem keer op keer onthaalden neemt Leonhardt in ontvangst als zijnde een ■gedwongen iets'. In zijn hart zou hij maar het liefst gewoon doorspelen: zou hij zich het gehele recital door verbon den willen achten met het clavecimbel, als een soort van twee-eenheid. Maar ja, applaus moet er nu eenmaal zijn en dat neemt Gustav Leonhardt op de koop toe. Froberger was een leerling van Fre scobaldi. Van hem was men getuige van onder andere de 'Suite in c', waarbij vooral opviel de bijzonder fraaie vertolking van de 'Allemande'. Van de 'Tombeau de Monsieur Blan- crocher' gaf hij een geacheveerde ver tolking. Van de Engelse componist Henry Pur- cell werd een bewogen 'Ground in d' uitgevoerd, voorafgaande aan een fraai 'Sefachi's Farewell'. Het sluitstuk voor de pauze was het 'Preludium en Fuga in g' van Georg Böhm. Deze componist (tijdgenoot van Joh. Seb. Bach) schreef een aantal kla viersuites en dito orgelwerken. Ook hier weer een voortreffelijke realisatie van deze compositie onder de handen van Gustav Leonhardt. Na de pauze stond Bach op het pro gramma en dat ademt toch weer een andere klankkleur. De bekende 'Franse Suite in c'. waarmee Gustav Leonhardt dit recital besloot werd een ware belevenis. Zijn rustige, welover wogen speeltrant is uniek, zijn muzi kale begaafdheid stelt hij helemaal in dienst van de muziek en zo ontstond er gisteravond onder rijn handen een op hoog niveau staande vertolking van onder andere de pittige 'Courante', het melancholieke 'Menuet' en de goed uitgebalanceerde 'Gigue'. Daarvoor had Leonhardt mij doen overtuigen van rijn gaven in de meesterlijke uit voering van de 'Toccata in d'. Aan de achterzijde van hét programma schreef Frans Bruggen onder andere over Leonhardt, dat hij een perfectio nist is, waarbij de muziek een onder deel van zijn hele levensinstelling is. Iets wat gisteravond bewaarheid werd. Veel en langdurig applaus voor Gustav Leonhardt, die dit allemaal (uiterlijk) gelaten over zich heen liet gaan en met een toegift bedankte. A.L. Ontwikkeling Het CIMK gaat ervan uit, dat de stad Temeuzen in 1980 23.900 en in 1985 26.100 inwoners zal tellen in eeen re gio van resp 80 en 83.100 zielen. Het winkelbcstand zal zeer zorgvuldig moeten worden uitgebreid. In de sec tor van de voedings- en genotmidde len is er nauwelijks of geen ruimte meer, in die van de duurzame en over ige goederen nog 1000 tot 1400 vier kante meter bruto-vloeroppervlakte, wanneer de vestiging van een waren huis wordt ingecalculeerd. Voor wat dal warenhuis aangaat denkt het CIMK in de eerste plaats aan een Vendet. die er tegen 1980 zou kunnen komen Eventueel valt in 1985 uitbrei ding tot een Supervendet te overwe gen. Het warenhuis zal 'gehecht' moeten worden aan het kemwinkelapparaat. dus in de binnenstad moeten komen. Daarbij heeft het CIMK voorkeur voor het noordelijk einde van het huidige kemwinkelapparaat. Eventueel komen ook 'halverwege' of oost- en westzijde GOES - In het museum voor Zuid en Noord-Beveland aan de Singel straat in Goes wordt tot het eind van deze maand een aantal platte gronden van Goes geëxposeerd. Deze serie geeft een goed overzicht van de ontwikkeling en de groei van de stad Goes. Een bijzonder heid van de expositie is dat twee nog nooit eerder tentoongestelde plattegronden worden getoond. Het zijn een ontwerp voor een vogelvluchUplattegrond en het naar dit dntwerp gemaakte vogelvlucht overzicht van Goes Op het ontwerp is de sinds 1650 be staande rechte havenmond afge beeld Op het tweede exemplaar heeft rneri echter de oude havenin gang getekend. Wel is het verloop van het vernieuwde Sas aangegeven met een dunne lijn. De plattegron den dateren van rond 1660. Op de tekeningen zijn de stadspoorten, bolwerken, het stadhuis, de kerk en de kloosters bijzonder goed en in detail weergegeven Ook het in 1661 afgebroken 'Klokhuis' - gebouwd in 1384 - is zorgvuldig afgebeeld. Het is de enige afbeelding van hel 'Klok huis', waarvan bij het bouwen van de AMRO-bank aan de Singelstraat enkele jaren geleden de fundering werd gevonden. De originele teke ningen door Zacharias Roman be rusten in het- prentenkabinet van de Rijksuniversiteit in Leiden. l m woensdag 26 mo W «2P zolang de voorraad slrckl London tonic, |09 fles 1 literA© John West pinkzalm, 039 blik 220 gram2^o tfas© Friese kruidkoek, "159 400 gram Achterham, vacuum verpakt, |55 100 gramA© Tempo tissue servetten, wit, Off? pak 40 stuks<Zlr\3 Taft hairsprav,"laat haar vrij" >A95 bus 380 gram.5^95" tA© Nivea crème, *A95 pot 250 ml Rabat oploskoffie, ®Ï98 pot 200 gram4^85" ©A© Hulsters college wil ruimte voor bungalows Nieuw-Namen HULST - Burgemeester en wethou ders van Hulst willen dat een begin wordt gemaakt met het bouwrijp ma ken van een gedeelte van het bestem mingsplan Nieuw-Namen. Momenteel is er in deze kern gebrek aan gemeen telijke grond voor de bouw van bun galows. Met het bouwrijp maken is een bedrag van ongeveer 110.000,- gemoeid en de gemeenteraad moet er woensdagavond 26 mei een beslissing over nemen. De raad zal verder spreken over het in gebruik geven van een gebouwtje van de plantsoenendienst aan de Sportlaan in Hulst aan 'Kreatieve Vorming Hulst', een afdeling van de Stichting Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming in Middelburg. Deze instel ling wil het gebouwtje gebruiken voor zogenaamde vuile activiteiten, zoals pottenbakken, boetseren en steen- houwen. De gemeente heeft het ge bouwtje niet meer nodig, aangezien de machines en gereedschappen van de plantsoenendienst onlangs zijn ver huisd naar het nieuwe gebouw aan de Glacisweg. B en w. stellen voor het gratis in bruikleen af te staan. Afsluiting schaakseizoen 'Hulster Schaakvereniging' HULST - In 'Den Duilaert' te Hulst sloot de 'Hulster Schaakvereniging1' het seizoen af. De senior J. Maas speelde 19 simultaanwedstrijden tegen senioren, waarvan hij er 13 won, 4 ge lijk speelde en 2 verloor. Ook de senior I. Franse speelde 8 simultaanwedstrij den, waarvan hij er 7 won en 1 verloor. Tijdens de bijeenkomst reikte de voor zitter van de schaakvereniging de clubprijzen uit. De prijswinnaars bij de junioren waren: 1 J de Maat, 2 C. de Wolf. 3 H Picavet. Bij de senioren wer den de prijzen als volgt verdeeld: 1 J. Maas. 2 E. Egginck. 3 A. van Bellen. De opening van het seizoen 1976-1977 vindt plaats op maandag 6 september. Evangelisatiedienst gereformeerde kerk Terneuzen TERNEUZEN - In de gereformeerde kerk aan de Noordstraat in Temeuzen wordt zondagmiddag opnieuw een evangelisatiedienst gehouden. Dat ge beurt om 17.00 uur. Medewerking ver lenen 'Salt of the earth' uit Temeuzen en de lededen van de interkerkelijke evangelisatiecommissie, die over hun werk zullen praten. -■

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4