Sportreal is geen succes in Zeeland neg lang Imanse Ontbreken van een uitgesproken klassementsrenner hoofdoorzaak PZC/s Knelpunten zijn: geen organisatie, geen accommodatie, onvoldoende leiders TRIO-TRIM-TASSEN AL BIJNA OVERAL UITVERKOCHT MAAR.... M sporthuis CEES PRIEM OVER BESLISSING FRISOL DIT JAAR NIET AAN DE TOUR DE FRANCE DEEL TE NEMEN Zeeuwen op 3e plaats in damtitelstrijd Europacup op de buis Weer gratis rekSame voor INTERSPORT DONDERDAG 20 MEI 1976 sport een leien dakje te gaan. Zo moet Anton Vael van de Stichting Sportbelangen in Vlissingen bekennen, dat in deze plaats het actiecomité nog lang niet rond is: „We hebben alle sportvereni gingen een brief gestuurd met een ver zoek om medewerking. Maar nu al kan ik vertellen, dathet antwoord niethoop- gevend is. De moeilijkheid is. dat de meeste clubs zelf al moeite hebben om voldoende kader bijeen te krijgen voor hun eigen lak van sport". Ook in Middelburg is het plaatselijk .actieco mité nog. niet rond. Paul Diepstraten en Ton Kienhuis 'troosten zich met de gedachte dat er nog even tijd is om de zaak overal goed op te zetten: „Er is nu nog te veel onbekendheid met de actie". Dat blijkt een grief te zijn van velen die beroepshalve met de actie Sport-real te maken krijgen. Er is wel veel re clame gemaakt voor de verkoop van de 'trim-trio-tassen' (zo deed Willem van Hanegem in de Sterreclames op de tv verschillende malen zijn uiterste best), maar tot nu toe zit er geen en kele lijn in het logische en noodzake lijke vervolg: de trimactiviteiten in iedere plaats. Het landelijk actieco mité is op dat punt volledig in ge breke gebleven. Een grote flop De Goese sportambtenaar Hans de Ridder analyseert bijvoorbeeld: „Die hele trimactie kan een positieve zaak worden, maar voorlopig is het een grote flop. En dan doel ik vooral op de organisatie van de trimactiviteiten die in iedere plaats op gang moeten ko men. Er is een enorm budget beschik baar voor de propaganda maar voor lopig weten nog bijna van niets. Be langrijkste vraag is vooral om die men sen te bereiken die je moet bereiken, namelijk de Nederlanders, die tot nu toe niets aan sport of bewegen doen". Overigens loopt Goes voorop bij het ontwikkelen van trimactiviteiten: zo is er al geruime tijd op zaterdagmorgen een recreatieve volleybalcompetitie in de Goese sporthal. Hans de Ridder: „We zijn al een hele tijd bezig. We wil len bijvoorbeeld ook wel trimeve- nementen in het Goese zwembad acti veren. Maar eerst en vooral moet de zaak landelijk beter gecoördineerd worden". Paul Diepstraten en Ton Kienhuis zijn het daar wel mee eens. Toch blij ven zij optimistisch. Diepstraten wijst er bijvoorbeeld op dat er schitterende trimpakketten beschikbaar zijn voor de PAC's: „Zo'n trimpakket heeft een waarde van 500 gulden. Er zit onder meer in: ballen (6 plastic en 2 leren bal len). badminton- en tennisbenodigd- heden. een net en palen voor tennis, badminton en volleybal, scoops, fris bees. hockeysticks voor enkele teams, jeu de boule, verkeerskegels voor aller lei spellen en een boek over recreaties port. Ieder actiecomité krijgt één of Ton Kienhuis (rechts) en Paul Diep straten tweede van rechts) van de Zeeuwse Sportraad met enkele gemeente-ambtenaren van Middelburg in actie met het materiaal dat te vin den is in de grote 'trimpaketten' waarde 500 gulden) waarover de plaatselijke actiecomités de beschik king krijgen. meer van die grote trimpakketten en de PAC's die al kennis gemaakt heb ben met dit materiaal zijn bijzonder enthousiast". Voorwaarden Niettemin moet er nog wel aan enkele voorwaarden worden voldaan om al die trimactiviteiten te doen slagen. Zo moet er in de eerste plaats een betere voorlichting, organisatie en coördina tie komen. Verder moeten er meer re creatiesportleiders worden opgeleid (in Zeeland is vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen de opleiding voor recrea tiesportleider een succes geworden, maar in andere regio's zijn er nog veel te weinig van deze kaderleden). En tenslotte moet de georganiseerde sport bereid zijn om een deel van de be schikbare sportaccommodatie regel matig af te staan aan de trimmers. Pas als aan al die voorwaarden wordt vol daan, kan de landelijke actie Sportreal naar een succes groeien. JOOP VAN DEN BERG In Zeeland lijkt dat inderdaad 'een verhaal te mooi om waar te zijn'. Want in Zeeland mislukken dergelijke triminsluiven omdat er eenvoudig geen accom modatie beschikbaar is of omdat er te weinig belangstelling is van de zijde van de 'ongeorganiseerde sportmensen'. Anton Vael, werkzaam bij de Stichting Sportbelangen in Vlissingen, geeft bijvoorbeeld toe: „In Vlissingen ziet men het niet zitten om de sporthal Baskensburg de hele zaterdagmorgen vrij te maken voor trimactiviteiten. In de eerste plaats is het totaal onmogelijk om in het competitieseizoen tijd beschikbaar te krijgen en in de tweede plaats ziet de Stichting Sportbelangen het nut van zo'n triminstuif niet in, omdat het dan toch maar een chaotisch door elkaar lopen van de deelnemers wordt". MIDDELBURG - Ton Kienhuis, functionaris van de Zeeuwse Sportraad in Middelburg, weet een verhaal te vertellen, dat te mooi lijkt om waar te zijn 'Al een jaar of zes', bericht Ton Kienhuis, „is in Voorburg de plaatselijke sporthal de hele za terdagmorgen, van acht tot twaalf uur, beschikbaar voor trim mers. Die triminstuiuf is daar een enorm succes geworden: meestal komen er op zo'n zaterdagmorgen 250 tot 300 mensen binnen om aan sport te doen. Volleybal, badminton, basketbal, zaalvoetbal, zaalhandbal en natuurlijk trimoefeningen zijn en kele van de activiteiten, die steevast op het programma staan". Ton Kienhuis kan het weten, want voor hij bij de Stichting Zeeland in dienst trad, werkte hij in Voorburg: „Voor een niet gering deel waren de trimsuccessen ook te danken aan Anton Huiskens, vroeger bekend als schaatscoach, die in Voorburg op trad als één van de recreatiesportleiders", weet Ton Kienhuis nog als de dag van gisteren. In andere Zeeuwse plaatsen zijn er weer andere bezwaren. Zo kan de Ter- neuzense sportambtenaar L C. Leij- baart berichten, dat er in de sporthal in Temeuzen nog wel tijd en ruimte beschikbaar is voor trimactiviteiten: „Maar dat zal geen succes worden. We hebben het in het verleden al gepro beerd. Op zaterdagmorgen was de sporthal van negen tot twaalf uur gere serveerd voor de trimmers, maar de mensen waren niet enthousiast te krij gen. Er waren niet meer dan 15 a 20 deelnemers en voor het merendeel wa ren dat dan nog jeugdige sportmensen, die toch al wel aan sport deden. Dat gebeurde in het seizoen 1974-1975. Toen het succes uitbleef zijn we er maar mee gestopt" Kortom: of de ac commodatie is niet beschikbaar of de trimmers zelf laten het afweten. Trim-trio-tassen Toch is de landelijke actie Sportreal ('Spieren willen ook welles wat'), die deze maand van start is gegaan, er op gericht, dat in zoveel mogelijk plaat sen een zee van trimactiviteiten wor den ontplooid. Die actie Sportreal houdt niet op bij de verkoop van de inmiddels bekende 'trim-trio-tassen', die voor een tientje per stuk bij de verkoopadressen (Albert Heijn, Shell en Amro-bank) de deur uitvliegen. Zo weet een woordvoerder van het grootwinkelbedrijf AH in Vlissingen te melden: „We hadden 270 van die trimtasscn in de verkoop. In een paar dagen waren we uitverkocht Helaas vrees ik, dat we er niet nog meer kun nen krijgen". Een zelfde geluid laat de beheerder van de Shell-pomp aan de rijksweg bij Arnemuiden horen: „De 70 tassen die we hadden, vlogen weg. Ik heb de indruk dat we er nog wel een paar duizend zouden kunnen ver kopen, maar naar ik gehoord heb zijn ze overal al uitverkocht". In die tassen treffen de kopers aan: een badminton-tennis-spel, zogenaamde scoops (kolenschepachtige 'lepels', waarmee men elkaar een bal toewerpt) en een zogenaamd frisbeebord. dat men door de lucht kan laten suizen en dat men het een beetje handigheid als een boemerang kan hanteren. Kortom: aardig materiaal om in de vrije natuur of een grote binnenruimte wat aan be wegen te doen. ..Maar", zegt Paul Diepstraten, functionaris van de Zeeuwse Sportraad, „daar moet het met de actie Sportreal niet bij blijven. Het is de bedoeling dat er in zoveel mogelijk plaatsen actiecomités worden opgericht om allerlei sportinstuiven en trimactieviteiten te organiseren". Openlucht Voor die activiteiten zijn sportaccom modaties toch wel onontbeerlijk Paul Diepstraten: „Tal van activiteiten voor trimmers kunnen worden gehouden in de open lucht, op speelweiden en op parkeerterreinen, die in het weekeinde niet worden gebruikt bijvoorbeeld". Maar ook Paul Diepstraten wil wel toegeven, dat het Nederlandse klimaat het wel noodzakelijk maakt dat er ook (overdekte) sportaccommodaties voor de actie Sport-real beschikbaar ko men Met andere woorden: de georga niseerde sportbeoefenaars (zoals mi crokorfballers en noem maar op) moet bereid zijn in het weekeinde en soms ook tijdens één of meer avonden van de werkdagen een sporthal eerlijk te delen met de 'ongeorganiseerde sportmensen', de trimmers dus. Reserveren Paul Diepstraten ziet daar ook wel be zwaren liggen. „In Vlissingen bijvoor beeld rit de sporthal 's-avonds en in het weekeinde bomvol met de georga niseerde sport. De plaatselijke actie comités voor Sportreal moeten daarom alert rijn en bij de verdeling van nieuwe ruimte ook een deel voor trim activiteiten claimen. Zo komt er in Vlissingen een sporthal bij. Nu al moet gevraagd worden om bijvoorbeeld de zaterdag- of zondagmorgen te reserve ren in die nieuwe sporthal voor sport instuiven en andere trimactiviteiten". Inmiddels zijn Paul Diepstraten en Ton Kienhuis al wekenlang bezig om in verschillende Zeeuwse gemeenten zogenaamde 'plaatselijke actiecomité's (kortweg PAC's genoemd) van de grond te krijgen. Opgewekt weet Paul Diepstraten te melden, dat zo'n PAC al opgericht is in Axel, Borsele, Bruinisse. Goes. Hontenisse. Hulst. Cortgene, Middelburg, Oostburg. Reimerswaal. Sluis, Terneuzen en Vlissingen. terwijl in Duiveland. Sas van Gent en Tholen actïecomié's 'in wording' rijn. Niet hoopgevend Maar lang niet overal blijkt het van ADVERTENTIE AZVV EINDWINNAAR TOERNOOIEN VOOR LAGERE ELFTALLEN AXEL - AZW is eindwinnaar gewor den van de toernooien die de Axelse vereniging voor lagere elftallen heeft gehouden. Tijdens het laatste toernooi kwamen AZW 4 en Krabbendijke 2 als over winnaars uit de bus. Krabbendijke won de finale tegen Temeuzense Boys met 2-0 en AZW haalde de beker binnen door een 1-0 zege op HW 4. De eindstand luidt: 1 AZW 24 pnt: 2 Axel 23 pnt: 3 HW 22 pnt, 4 Apollo 16 pnt; 5 Hulsterloo 16 pnt; 6 Temeuzen 15 pnt: 7 Krabbendijke 14 pnt: en 8 Temeuzense Boys 14 pnt. De prijsuitreiking werd na afloop ver richt door vice-vooiritter Van Hermon. LUCTOR HOUDT GROOT VOETBAL KAMPIOENSCHAP MIDDELBURG - Dinsdag 25 mei houdt de rijkspoliticvereniging Luc- tor uit het district Middelburg hel voetbalkampioenschap afd. West I. Het kampioenschap wordt gehouden op het gemeentelijk sportpark 'Het Schenge' te Goes en begint om 11.00 uur. Aan het kampioenschap teams deel. waarvan twee teams af komstig uit het district 's-Gravenhage. twee teams uit het district Dordrecht i.vorig jaar winnaar van de trofee) en twee teams uit het district Middelburg. Het winnende team komt in het bezit van de 'Kolonel W. de Gastrtrofee'. Lange Delft 7 - 8 d Middelburg tel. 01180 -12591j WEMELDINGE - De beslissing van de Frisol-wielerplocg dit jaar niet deel tenemen aan deTourdeFranceis voor de kopman van deze formatie, Cees Priem uit Weineldinge, niet als een donderslag bij heldere hemel ge komen. „Ik wist al enige tijd dat we □iet zouden gaan", zegt hij. „Het is voor depubliciteit niet zo aantrekke lijk nu er twee Nederlandse ploegen indeTour rijden. Dat islogisch, want mettweeploegen krijgt iedermaarde helft van de aandacht". Priem geeft toe d at het argument van zijn ploegleider Piet Liebrechts als zou derivaliteittussen de twee Neder landse equipes zo groot zijn dat de rennerserprikkelbaardoorwordenen onder die omstandigheid geen top prestaties kunnen leveren, niet de enige beweegreden is. Op de achter- grondspelendiverseanderezakeneen rol. Zo kon Frisol bijvoorbeeld geen geschikte mede-sponsor vinden om deze peperdure onderneming finan cieel rond te maken. Verder herbergt de ploeg geen specialist op het gebied van klassementrijden. Pnem is de enige die zich op dat vlak redelijk kan manifesteren, maar hij is enorm ge handicapt door het feit dat hij geen briljante klimmer is. „Het ontbreken van een uitgesproken klassements rijder is toch wel een hoofdoorzaak", betoogt hij. Kalm aan gedaan i Met grote stelligheid ontkent Priem dathetnietdeelnemen van Frisol aan de Tour een eerste stap terug is uit de wielersport „Frisolheeftheteenjaar kalm aan gedaan. Ik weet dat er voor volgendjaargroteplannenzijn.Errijn al contacten gelegd met diverse ren ners, voornamelijk buitenlanders. De ploeg moet volgend jaar versterkt worden met één specifieke klasse mentsrenner", licht Priem toe. Na men van coureurs die benaderd rijn wilde hij niet noemen. Priem zegt wel begrip te hebben voor het standpunt van zijn sponsor, maar betreurt vanuit de puur persoonlijke sfeer bekeken de stap wel enigzins. „Het ene moment vind ik het ver schrikkelijk jammer, maar ik kan het dan tochook wel weerbegrijpen".zegt de Zeeuw, die vorigj aar in de Tour een etappe won en zich had voorgenomen de Ronde van Frankrijk dit j aar uit te rijden. „Hetzalechterenormmoeilijk rijn om in deze Tour een etappe te winnen. Melrappe sprinters als Van Linden, Sercu en Maertens is de con- cufrentieditjaarzogrootdatdemoge- lijkheid om een spurt te winnen heel erg klein is. Raleigh zal het alleen van Kuiper moeten hebben Voorde ande- renlijktmeweinigsuccesweggelegd". Groene trui CeesPriemisondankshet feit dat hij totdeetappewinnaarsbehoordetoch lichtelijk teleurgesteld uit de Ronde van Spanje teruggekeerd. De groene trui, waar hi jnazijngoedeprestaties bij de massaspurts, op gemikt had ging net aan zijn neus voorbij. „Ik kwam drie punten tekort. In de twaalfde etappe heb iknamelijkplat gereden, één kilometer voor het ein de. Ik kwam nog wel terug bij het peloton, maar je komt dan nooit meer bij de eersten. Als je door zo'n stom miteit een groene trui niet kan pak ken is dat erg vervelend", zegt hij. Eén kleine inzinking heeft Priem ook zijn goede klassering in de eindrang schikking gekost. „In één van die las tige etappes had ik een slechte dag. Ik stond gelijk op een kwartier achter- standendanriejehetnietmeerzitten. Hetwasdeeerste keerdaikde Ronde van Spanje reed en het is me goed bevallen. Alleen die rotzooi dat dreigement van die Basken. Daar schrik je toch wel van. Ze hebben hun driegementooknoguitgevoerdenaan aantal politiemensen doodgescho ten. Wij rijn toen langs een andere weg gestuurd. Psychisch moetje voor die rondeenorm sterkzijn.Iederedagdat zelfde". Ondanks de twee tegenslagen die de Wemeldinge coureur zo kort achter elkaar kreeg te verwerken is Priem allesbehalve somber over de toe komst. „Er is werk genoeg', roept hij opgewekt. „Ik rij bijvoorbeeld nog de Ronde van Luxemburg, de Ster der BeloftenendeRondevanNederland". In die wedstrijden wil Cees Priem prestaties van formaat leveren, waar door he t niet rijden van de Ronde van Frankrijk toch een overkomelijke tegenvaller zal zijn. VLISSINGEN - In de 3e en 4e rondt van de strijd om de rayondamlittl (Zeeland, Brabant, Limburg) hebbes de Zeeuwse dammers Peter Schunse- laar en Bram Goethart de aansluitin; gemist met de top van de ranglijst, dit nu aangevoerd wordt door de Lim burger v. d. Borst. Na remise partijen in de le en 2e ronde werd in het afge lopen weekend in Tilburg een partij gewonnen en verloren door dt Zeeuwse vertegenwoordigers, die bei den nu een gedeelde 3e plaats bezetta met 4 punten met Meesters uit Brom sum. In de resterende drie ronden ral len de Zeeuwen tot betere resultata moeten komen voor plaatsing in dr voorwedstrijden om het halve ka» pioenschap van Nederland 1977. De uitslagen zijn als volgt: 2e ronds Schunselaar - Goethart 1-1, v. d. Borr Meesters 2-0, Kuystermans - Berken 1-1, de Galan - Passchier 0-2. 3e ronde: v. d. Borst - Goethart 2-0. Kuystermans - Schunselaar 0-2. de Gs lan - Meesters 2-0, Passchier - Berken 2-0. 4e ronde: de Galan - Goethart 0-2, Pas schier - Kuystermans 0-2, Berkers - v d. Borst 0-2, Meesters - Schunselaai 2-0. In verband met de. j aarvergadering vaa de KNDB a.s. zaterdag in Arnkro wordt er alléén zondag 23 mei gespeeld met het volgende programma: Goe thart - Meesters, Schunselaar - Be rkers, v. d Borst - Passchier en Kuys termans - de Galan. De stand is als volgt: 1. J. V. D. Borst 4 3 10:: 2. F. Passchier 4 2 I 1 3. A. Goethart 4 12 14 4. J. Meesters 4 2 0 2 4 5. P. ,C. Schunselaar 4 12 14 6 H. Berkers 4 1 12; 7. C. Kuystermans 4 1 12; 8 J. de Galan 4 10 3: ZEEUWS JEUGDELFTAL SPEELT OEFENDUEL MIDDELBURG - Vanavond speelt hel Zeeuws jeugdelftal ter voorbereidin: op het Vierbondentoernooi een oefen wedstrijd tegen Vlissingen 1. De wedstrijd kan niet in speeld worden. De ge mei verleent in verband metae de velden (droogte) geen voorvriendschappelijkewee wedstrijd wordt gespeeld o] vandeverenigingVCKteKo begintom 19.00uur. Voorhe rijn uitgenodigd: Guido (Aardenburg), Rob Wieland Hanny (AZW), Dick de Johnny Tahapary (Mif van der Pcijl, Alex Dehi der Hooft (Temeuzen), Frank Lamme. (HW), Adrie van de Parel (Krabbend: ke). Peter de Waard (Kapelle).TobiSi' bekoom (Kloetinge), Rudi LoppiesiZ- land Sport) en Hans de Roover (Vlis£ gen). Scheidsrechter is de heer P.A- Nooijer uit Vlissingen en als grens1: terstredenopdeherenJ.vanHuizenii Siereveld. Het Vierbondentoenx- waaraan het Zeeuws jeugdelftal as® spelers tot 19 jaar) aan deelneemt, wore: gehouden op Hemelvaartsdag in Ter- heijden (bij Breda). Daaraan nemende- zelfde elftallen deel van de afdelingen Brabant, Den Haag en Nijmegen. PIET DE K0EIJER WINNAAR B0NDSDUEL HANDB00GSCHIETEN GOES - Piet de Koeijer uit Yerseke heeft met de uitstekende totaalscore van 224 de tweede bondswedstrijd handboogschieten gewonnen. In de Goese sporthal De Bevelanden, waar vijftig schutters verdeeld over de drie categoriën dames, jeugd en heren, elkaar op twaalf baneh bekampten, bleek opnieuw dat het Zeeuwse doel- schieten zowel kwalitatief als kwanti tatief vooruit is gegaan. De tien beste schutters kwamen in vijfentwintig beurten boven de 200. Er volgt nog een klasseringswedstrijd voor teams en in- dividuelen. De uitslagen luiden: heren eerste 9: 1 P. de Koeijer 224. 2 B. Gle- rum 223, 3 L. de Koeijer 206. 7 A- Jongmans 203, 8 C. Koopman 203, 9 J van Langeraad 203. Dames eerste 3:1 mevrouw Huneman 195, 2 mevrouw Glerum 187, 3 mevrouw Hart 157- Jeugd eerste 3: D. van de WaUe 141, H. van de Walle 128, F. Engels 122. Aspi ranten (18m baan): I. van de Walle 128. (Want INTERSPORT heeft alles op 't gebied van voetbal in meer dan 60 Sport-Speciaal zaken door 't hele land!) -^lj/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14