„Indonesische ambassade achter plan tot gijzeling koningin" Meerderheid in tweede kamer achter anti-kraakwet Van Agt LAAG IN,TEER' EN NICOTINE. ZÉÉR LAAG. PRIJSCOMPENSATIE UIT DE SCHATKIST EN DE SOCIALE FONDSEN FLAI R\ Roep in Israël om niet-dodelijke wapens bij bestrijding rellen CONFESSIONELEN WILLEN UITSTEL INGANGSDATUM 25/2,25 Kamer: meer bevoegdheden minister in woonwagenbeleid Meer dan 100 hartpatiënten voor luchtbrug Voor het eerst examenvak GOEDE START MA het weer EDIGER MOLUKKERS IN LAATSTE RONDE' PROCESZAAK: WOENSDAG 19 MEI 1976 HAAG (ANP) - Iemand, die een pand heeft gekraakt en weigert dit op aanzegging van de eigenaar te ontruimen, dient daarvoor strafbaar te worden gesteld. Een meerderheid van de tweede kamer heeft zich dinsdag op dit standpunt gesteld, dat vervat ligt in de anti-kraakwetten van justitie-minister Van Agt. Volgens die wetten kan de politie na een verzoek van de eigenaar onmiddellijk de krakers sommeren het pand te verlaten De drie confessionele partijen zijn voorstander van de anti-kraakwetten, evenals de WD, DS '70 en de kleine rechtse fracties. De PvdA-fractie stelde dinsdag een aantal wijzigingen voor, die het wetsontwerp aanzienlijk moeten ontkrachten. Aanvaardt de kamer deze wijzigingen niet, dan zul len de socialisten in overgrote meer derheid tegen het wetsontwerp stem men. De confessionelen kwamen tijdens het debat met een eensgezind standpunt. Dat was bereikt in de eerste gezamen lijke fractievergadering van K VP, ARP Mevr. Salomons (pvda) was het eens en CHU dinsdagmorgen. Aanvankelijk met de strekking van het betoog van had de anti-revolutionaire woordvoer- de AR-woordvoerder. Zij sprak over der J. N. Scholten aanzienlijke beden- 'een onevenwichtig stuk wetgeving', kingen tegen het wetsontwerp. Hij Met een van haar wijzigingsvoorstellen sprak die ook uit tijdens het debat, wil de socialiste bereiken, dat krakers maar concludeerde toch, dat hij het niet via de strafwet gedwongen kunnen ontwerp zal steunen. Wel bepleitte de worden het kraakpand te verlaten, als AR-woordvoerder uitstel van de in- de eigenaar dat niet binnen drie werkingtreding van de wet. Hij kon- maanden heeft geëist. Na die drie digde aan hierover een motie te zullen maanden zou de eigenaar alleen nog nieuwe maatregelen tegen de leeg stand van panden moeten nemen. Als maatregelen suggereerde de anti revolutionair onder meer een actief be leid met het vorderen van woonruimte, het wijzigen van de instructie aan de kamers van koophandel, waardoor semi-bedrijfspanden gemakkelijker tot woonruimte gemaakt kunnen worden en meer bevoegdheden voor de ge meenten. PvdA geding). In een tweede wijziging stelt mevr. Salomons voor de kraker niet strafbaar te stellen, als het pand al een jaar lang niet meer door de eigenaar is gebruikt. De PSP-er Van der Spek en Van Winkel (ppri hebben een amen dement ingediend, waarin zij deze ter mijn op zes maanden zetten. Aan de linkerkant in de kamer waren nogal wat bezwaren te horen tegen de bevoegdheid die de politie met de nieuwe anti-kraakwet krijgt. Mevr. Sa- lomons zei het een groot bezwaar te vinden, dat er geen toetsing is van de redelijkheid van het verzoek om ont ruiming. Van Winkel en Van der Spek. die over igens tegen het wetsontwerp zijn, stelden verder een wijziging voor, waarbij aan de bewoner een afschrift van het proces-verbaal, dat in geval van ontruiming moet worden opge maakt, wordt uitgereikt. Mevrouw Salomons wil voorschrijven, dat de naam en adres van degene, die de eis tot ontruiming heeft ingesteld, in het proces-verbaal wordt opgenomen, evenals doel en tijdstip van binnen treden in het kraakpand. Volgens de WD-woordvoerder De Beer, die het in grote lijnen met het wetsontwerp eens wzs, is de strafsanc tie in het ontwerp veel te laag. Die be draagt maximum 200,-, het laagste bedrag dat in de strafwet voorkomt. De Beer wil dat bedrag opvijzelen naar 500 De KVP-er Van Schaik kwam het dichts bij de opvattingen van zijn partijgenoot Van Agt. Ook Van Schaik vroeg zich niettemin af of het pakket maatregelen om de leegstand tegen te gaan wel. Diende een wijzigingsvoor stel in voor de overgangssituatie. Daarin staat, dat pas een half jaar, na dat de wet inwrking is getreden actie ondernomen kan worden tegen kra kers, die al voor het tijdstip van inwer kingtreding in hun kraakpand zaten. Via dit amendement zouden gemeen ten en krakers meer ruimte krijgen te zoeken naar passende woonruimte el- der, zo was de overweging indienen. In de periode, die door dit uitstel vrijkomt, zou de regering dan maar stappen kunnen ondernemen via een civielrechtelijke procedure (kort Slot van pagina 1 dat de Bank-president noemde zou zijn een uitkering ineens aan het einde van het jaar. Maar het nadeel daarvan is dat per 1 januari '77 dan een opeenho ping ontstaat van kostenverhogingen. Dat zou voor het bedrijfsleven zeer be zwaarlijk kunnen zijn. Bij het geven van een compensatie door lastenver lichting uit overheidsmiddelen en-of sociale verzekeringssector zal de schatkist een offer moeten brengen. De één procent-operatie kan een keerpunt zijn m een ontwikkeling die anders noodlottig wordt. Er moet. zei Zijlstra, gediscussieerd worden over het op gelijk peil handhaven van het beslag op het nationaal inkomen voor de zogenaamde collectieve voorzienin gen (overheidsuitgaven en sociale ver zekeringen). Het moment is nu wel ge komen om de groei van deze uitgaven af te remmen. ten verbeteren, zoals de vakbeweging dat eist, is een „ontoelaatbare omke ring van de bewijslast", aldus Zijlstra. NCW-voorzitter De Wit zei dinsdag inzake de komende onderhandelingen niet zonder hoop op resultaten te zijn. Als de drie partijen in hoofdzaak het zelfde willen dan zou het ondenkbaar zijn dat we, met gebruikmaking van ons gezond verstand, geen oplossingen zouden kunnen bereiken. Wel legde hij er de nadruk op, het wenselijk te vin den „dat er nu eindelijk ook eens iets van een beleid op langere termijn komt en niet steeds het hinken van de ene incidentele beslissing naar de an dere doorgaat!'. Meer reisgeld voor kamerleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag met grote meerder heid een wetsvoorstel aangenomen waarbij de reiskostenvergoeding van de kamerleden zelf wordt ver hoogd met ongeveer 2400 gulden tot 8000 gulden per jaar. Een amendement van de PvdA'er Franssen, die dat bedrag veel te hoog vond en pleitte voor een ver hoging van ongeveer 1000 gulden tot 6600 gulden per jaar, werd ver worpen met de stemmen vóór van alle progressieve partijen, DS'70, SGP en de heer Huissen. Wel aangenomen werd een amen dement van de heer Franssen dat de terugwerkende kracht uit het voorstel van minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken haalde. Deze wilde de verhoging la ten ingaan per 1 januari 1975. De gehele Tweede Kamer steunde ech ter het amendement-Franssen om de nieuwe regeling pas per 1 juli 1976 te laten ingaan. Het uiteinde lijke wetsontwerp werd aangeno men met slechts de stemmen van PPR. DS'70, SGP en PSP tegen. (ADVERTENTIE) Wat het financieringstekort vari de overheid betreft, eenmalig zou dit bo ven de 4 procent van het nationaal in komen kunnen komen - met bijvoor beeld niet meer dan een procent - om de investeringen te stimuleren. Het garanderen van voldoende ar beidsplaatsen als de bedrijfsrendemen- VRIJWILLIGE AFVLOEIING 500 PHILIPS- WERKNEMERS DEN HAAG (ANP) - Bij Van der Heem in Den Haag - een Philips vestiging - moeten voor het eind van dit jaar 500 van de 850 personeelsleden afvloeien. Dit omdat het voor de randapparatuur van computers die bij Van der Heem gemaakt wordt, door het ineenvallen van de computerindustrie van Philips geen markt meer is. Al in september van 1975 stelde Philips dat er een groot deel van het Van der Heem-personeel moest verdwijnen. Tot nu toe heeft dat geresulteerd in 150 'weggaanders'. De inkrimping van het personeelsbestand met 500 man zou op 'natuurlijke' wijze moeten plaatsvinden, aldus een woordvoerder van Philips. „Ontslagen izullen er zeker niet vallen. Dit bete kent dat een deel van het huidige per soneel bij andere Philips vestigingen zal gaan werken. Het comité tot Be houd van de Werkgelegenheid in Den Haag noemt de vrijwilligheid een 'was sen neus'. 'Philips probeert personeels leden er toe te dwingen zijn biezen te pakken door met een vertrekpremie te lonken. Als de mensen niet zelf weg gaan zullen ze ongetwijfeld op straat komen te staan." aldus het comité. m ÖlMft fi.'/r) Teer'7, nicotine 0,6. Gemiddelden volgens NEN 3382, gemeten in ons laboratorium. van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer is van mening dat de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning de bevoegdheid moet hebben om rechtstreeks gemeenten op te dragen om op bepaalde terreinen een woon wagenkamp aan te leggen. Een motie van de PvdA'er Van Ooijen waarin deze aanwijzingsbevoegdheid wordt aangegeven, werd dinsdag door de Tweede Kamer met algemene stem men aangenomen. Deze bepaling moet volgens de motie in de Woonwagen- wet worden opgenomen. Staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning stelde geen bezwaar te hebben tegen een dergelijke maatregel, maar vroeg zich alleen af of het wel zinvol is om de bepaling in de Woonwagenwet op te nemen. Beter ware een wijziging van de wet op de ruimtelijke ordening- De bewindsman kreeg van de Kamer ook een motie mee waar hij niet achter staat Met alleen de stemmen van de Boerenpartij tegen, nam de Kamer namelijk een motie aan waarin het woonwagenbeleid voor wat betreft de woonaspecten wordt overgeheveld van het ministerie van CRM naar dat van volkshuisvesting. Van Dam en CRM- minister Van Doorn zijn sterk tegen deze motie van de KVP'er Weijers. (Van onze correspondenti DEN HAAG - Terwijl in de Tweede Kamer de debatten over de Anlie Kraakwet begonnen, liepen donderdagmiddag de demonstran ten elkaar op het Haagse Binnenho] in de weg. Niet alleen de demonstranten tegen de Anti Kraakwet wilden naar de publieke tribune, ook de vrouwen van Haagse taxichauf feurs wilden de aandacht trekken van de minister en kamerleden voor hun problemen. De plaatsen op de tribune waren echter al door de demonstranten tegen de Anti Kraakwet bezet. Op de fotoBetogers tegen de anti- kraakwet slaan op het Haagse Bin- nenof hun tenten op. Zij wilden tus sen de regeringsgebouwen over nachten uit protest tegen deze wet. JONGE ARABIER OMGEKOMEN TOENEMENDE PRESSIE OP LEGERLEIDING BREDA/DEN HAAG - fcr blijkt veel belangstelling te bestaan voor deel name aan de 'luchtbrug' voor hartpa tiënten naar de Verenigde Staten. Bij de Nederlandse Hartpatiënten Ver enigingen in Breda zijn al meer dan hnonderd aanmeldingen binnengeko- JERUZALEM (RTRj - In Israël wordt toenemend pressie uit geoefend op de legerleiding op de westelijke oever van de Jor- daan gestationeerde troepen uit te rusten met traangasgra naten en andere niet-dodelijke anti-oproerwapens. Dit naar aanleiding van de dood van een jonge Arabier, dinsdag in Jeruza lem. Het laatste slachtofTer van Arabisch-Israêlische botsingen was de 21-jarige Machmoed Koerd, die werd (Door Jos Ahlers, hoofdredacteur van School) Voor het eerst was er dinsdag voor fcetiBasassgsarisaiistasii telijk examen voor biologie. Die start is uitstekend geweest. Op de scholen die ik aandeed hoorde ik al tevreden geluiden, maar op de kring Zuidoost-Gelderland van biologiedocenten was men dinsdag zo vriendelijk even een peiling te houden: 28 van de 31 aanwezige le raren vonden het werk van goed gehalte, één vond het iets te moei lijk en twee iets te gemakkelijk. Praktisch de hele stof werd in 40 meerkeuzevragen aan de orde ge steld en opvallend waren daarbij de fraaie tekeningen van de Haagse biologe Elisabeth Fluyt. Voor de goede orde: ook in dit werk zat een drukfout, die overigens geen schade aanrichtte. Ook bij het havo en vwo stond biologie op het programma. Bij het havo werd door de leerlingen op nieuw nogal uiteenlopend gerea geerd, de meeste docenten waren wel tevreden. Bij het vwo was dat ook het geval. Het venijn school daar in de staart, bij de opgaven over erfelijkheidsleer- Een deel van de vwo-leerlingen maakte dinsdagmiddag Grieks. Het stuk was niet zo abstract als bij La tijn. maar toch wel aan de moeilijke kant. Intussen is er een actie van le raren gestart tegen dat Latijn van de vorige week. maar verschillende classici lieten dinsdag weten, daar niet achter te staan. Ze noemden het werk wel moeilijk, maar niet on redelijk. EXPRESSIE Dinsdagmiddag werd op ruim 20C scholen voor mavo en havo deelge nomen aan het schriftelijk examen in de expressievakken, van oudshei de stiefkinderen in ons onderwijs Zo langzamerhand begint daar ech ter wat verbetering in te komen. Een kleine duizend kandidaten de den examen in handenarbeid, ruim 700 in tekenen, 540 in textiele werk vormen en ruim 300 in muziek. De scholen die aan deze examens deelnemen, zijn nog te dun gezaaid om nog dezelfde dag een behoorlijke steekproef te nemen. Daarom wat individuele geluiden. Muziekdocent P. van Vliet van het Bemardinu- scollege in Heerlen was zeer en thousiast over dat havo-werk. Hij vond het een zeer goed idee om de leerlingen eerst alle vragen even te laten doorlezen, voordat de band vol muziek startte. Hij oordeelde ook positief over de verdeling tus sen klank en stilte op die band. zo dat het gehoor niet oververmoeid raakte. Een punt van kritiek van hem was dat men zich op de scholen speciaal heeft beziggehouden met de herkenning van zeven componis ten uit een bepaalde periode en dat daarvan slechts één - Monteverdi - werd gevraagd. Handenarbeid- en tekendocent J. Geerdink van de scholengemeen schap in Leek was ook tevreden over het mavo-werk kunstgeschie denis.. De heer Geerdink zei dat de leerlingen van zijn school, waar vooi het eerst aan dit werk werd deelge nomen, het redelijk moeilijk hadden gevonden. Op de scholengemeenschap in Wychen zei docent J. Jansen dat ei wel erg veel nadruk op kunsthisto rische stijlkenmerken en perioder: was gelegd en dat het communica tieve van de kunst minder aan boe was gekomen, althans bij de onder delen schilderkunst en beeldhouw kunst. neergeschoten toen een groep soldaten zich vechtende een uitweg verschafte uit hun door 50 Arabieren belegerde wagen en later overleed aan zijn ver wondingen. Een Israëlische patrouille heeft in de nacht van maandag op dinsdag in het bezette West-Jordanië bij een vuurge vecht drie Arabieren gedood, die uit Jordanië gekomen waren. Volgens een militaire woordvoerder In Tel Avlv maakten de Arabieren deel uit van 'een bende tenoristen". De voorgaande twee dagen waren een student en een 17-jarige scholiere doodgeschoten, waarmee het Arabische verzet tegen de Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever werd aangewakkerd. Maandag hebben de soldaten opdracht gekregen slechts te schieten als hun leven in gevaar kwam. Volgens mili taire zegslieden is dinsdag een onder zoek ingesteld naar het gebruik van nietrdodelijke wapens voor de rellen- bestrijding. Hieronder vallen traan gasgranaten, rubber kogels en elektri sche wapenstokken, die een schok ge ven. maar niet dodelijk zijn. Avondklok Het Israëlische leger heeft in verschei dene steden en Palestijnse vluchtelin genkampen op dc- bezette Jordaanoe ver dinsdag een avondklok ingesteld En ook zijn honderden arrestaties ver richt. PLAATSELIJK EEN BUI, MAAR OOK ZON Plaatselijk een regen- of onweersbui, maar ook perioden met zón. Zwakke tot matige wind uit eenlopende rich tingen. Max. temperaturen ongeveer 22 graden, maar aan zee enkele graden lager. Weesrvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: omstreeks 9 graden: max. temp.: omstreeks 19 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 11) min. temp.: omstreeks 10 graden; max. temp.: omstreeks 19 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. 2*0 mei 1976 ZON EN MAAN Zon op 04.38 onder 20.35 Maan op 01.02 onder 11.42 REPUBLIEK IN DISCRED1ET TE BRENGEN (Van onze correspondent) ARNHEM - Het plan om paleis Soest- dijk aan te vallen en koningin Juliana te gijzelen is niet in de eerste plaats een zaak van de Zuidmolukse ge meenschap in Nederland geweest. Het zeer sterke vermoeden is gewettigd, dat het een plan van de Indonesische ambassade is geweest. Opgezet om deelnemende Ambonezen in de val te laten lopen en hun ideaal van de Vrije Republiek der Zuidmolukken in dis- crediet te brengen. De deelnemers aan de aanslag hebben niet geweten voor wie ze op pad waren. Ze hebben ook niet geweten dat de zaak bij voorbaat verraden was en ze in de fuik van de marechaussee terecht moesten komen. Aldus heeft de in de Ambonese kring befaamde Haagse strafpleiter mr. H. W J. Droessen dinsdag onthuld voor het gerechtshof in Arnhem. Mr. Droessen, die ook ingeschakeld is geweest bij de verdediging van de treinkapers van Wijster en de bezetters van de Indone sische ambassade, verklaarde met zijn opzienbarende onthulling te hebben gewacht tot de laatste procesdag in Arnhem, omdat hij meende dan zonder pers en publiek vrijuit te kunnen pra ten. De Haagse advocaat trad met negen collega's aan voor de laatste ronde in het grote proces tegen de Zuidmoluk- kers die in maart van het vorige jaar het plan hadden om met een vrach tauto de paleishekken te rammen en dan schietend het paleis te bestormen en de koningin te gijzelen. De hoofdverdachten in deze zaak zijn inmiddels tot jarenlange gevangenis straffen veroordeeld. Nu stonden in hoger beroep nog tien jongeren te recht. die als ..soldaten" slechts een uitvoerende taak toebedeeld hadden gekregen en daarvoor in eerste instan tie werden veroordeeld tot gevangenis straffen van ongeveer een jaar. Mr. Droessen kondigde tevens aan, ook de Hoge Raad om een oordeel te zullen vragen Dat de Zuidmolukse gemeenschap zelf gebelgd heeft gereageerd op de actie tegen Soestdijk, komt omdat men te laat geweten heeft wie de Zuidmolukse kopstukken achter het complot waren: de Hagenaar Max R. en de Elster predikant F. D.. ..Hun mo tief was het niet om het ideaal van de republiek te dienen. Eerder om de re publiek te schaden en op eigen belang uit te zijn", aldus de verdediger van soldaat S. die dinsdag terecht stond. Deze jonge verdachten hebben niet geweten wie achter het complot zat voor de overval op Soestdijk. Ze wisten met beter, of ze zouden bewapend worden en naar Ambon worden ge stuurd om daar slag te leveren. Op het laatste ogenblik hoorden ze dat ze naar Soestdijk moesten en ze wisten niet in opdracht van wie", aldus mr. Droessen. Hij verklaarde dat de jonge verdach ten dat pas achteraf van de politie hebben gehoord. Mr. Droessen betoogde dat de hoofd dader predikant D. zeker tevoren in re latie heeft gestaan met de Indonesi sche ambassade. De verdediger vond het veelbetekenend, dat het complot -p een zodanig tijdstip werd verraden, .at de deelnemers door de marechaus see konden worden opgevangen. Ook dit wijst op invloed van de ambassade, aisook op pogingen om strijdbare Zuidmolukkers in de val te laten lopen en op dubbelspel van een aantal Zuidmolukse hoofddaders. Het resul taat is in ieder geval geweest dat veel negatieve publiciteit rond de RMS is ontstaan. Voor de jonge Ambonese overvallers, die naar zijn mening het slachtoffer zijn geworden van misleiding, vroeg hij een gevangenisstraf die geen dag lan ger zou mogen duren dan het al door gebrachte voorarrest. In zijn repliek ontkende procureur- generaal mr. F. Vrijlandt dat er een aanwijsbare relatie zou bestaan tussen de al gevonniste hoofddaders en de In donesische ambassade in Nederland. De pogingen van de twee genoemde Zuidmolukse aanvoerders om op goede voet te komen met de ambassade, kunnen juist bedoeld zijn geweest om eigen acties een betere kans van slagen te geven. In ieder geval zijn de hoofd daders nu ook zelf zwaar gestraft. Mr. Vrijlandt bleef bij zijn mening dat de actïe-Soestdijk een zeer gevaar lijk karakter beeft gedragen en dat alle deelnemers dit aan den lijve moeten ondervinden. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P, Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen; Walstraat 56-60, lel. (01184) 15144. Middelburg: Mark! 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenslraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling <01ie6)1584. s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie' (01184) 14796. tfoor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand, 12,75; 0.50 (intlusief 4 losse pet. btw) Advertentie 77 cent pe.' mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'Jjx tarief- Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3