Sint-Antonius 90 jaar een begrip in Oostburg Renovatie in Terneuzen extw Familie Pleunis in Zaamslag in een grote tent op het gazon Liftreiziger Comfortabel huis voor de Verhoefs in Hoek MEVROUW NEELS MAAKT DE SPECIE Afvalwaterleiding OZO vergadert m Kloosterzande ZAAMSLAG - „Als straks de verbou wing begint gaan we misschien in een tentje op het gazon slapen". Slijter J. A. Pleunis uit Zaamslag kan nauwe lijks de dag afwachten dat een flink deel van zijn pand aan de Axelse- straat overhoop wordt gehaald. Jaren lang keek hij aan tegen vochtige mu ren. In de keuken, de woonkamer (waar het euvel behendig werd ver borgen achter betimmering) en de douche. Een flink deel van zijn drank voorraad ligt opgeslagen in een circa 300 jaar oude schuur achter het huis. Hoewel hij de ruimte - gedwongen door de warenwet - aanpaste aan mo- Wandelingen van 'De Steltkluut' HULST - Onder leiding van de heer A. de Kind uit SmWansteen namen 28 leden van de vogelwacht 'De Stelt kluut' OostrZeeuwsch-Vlaanderen deel aan de avondwandeling op de wallen van Hulst. De bedoeling was te luiste ren naar de nachtegaal, die hier woont evenals de Celti-vogel, die hier vroeger niet voorkwam, maar de laatste twee jaar gesignaleerd is aan de Buitenvest en de Vlaamse Kreek nabij Hulst, de Konijnenputten te Koewacht, de Ca- nisvliet nabij Sas van Gent en de kreek van Othene nabij Temeuzen. Men heeft wel de zang van de Cettï-vogel gehoord, alsook het krassen van de steenuil, maar de nachtegalenzang bleef achterwege. Eveneens onder leiding van de heer A. de Kind maakten 18 leden van de vo gelwacht 'De Steltkluut' een fietstocht van Sint-Jansteen naar de Liniedijk te Hulst om vandaar via de bossen van 't Jagertje naar de bossen van de Wa termaatschappij Zeeland in Clinge uit te komen. Op de tocht, die drieëneen half uur duurde, werden 45 verschil lende soorten vogels gesignaleerd. De opmerkelijkste waren de zwartkop, de spotvogel, de fitis, de tjiftjaf, de Vlaamse gaai de roodborsttapuit, de gele en witte kwikstaart, de bonte, groene en zwarte specht, de zingende nachtegaal en de wielewaal. Succes 'Eikels worden bomen' WESTDORPE - Met succes heeft de fanfare 'Eikels worden Bomen' uit Westdorpe deelgenomen aan het jaar lijkse muziekfestival te Overslag <Bi. Het Westdorpe korps zal op zondag 13 juni deelnemen tijdens het muziekfeest te Heikant deme eisen op het gebied van hygiëne, bleef hij denken aan een grondige ver bouwing. ..Een aannemer gaf me de tip op eens contact op te nemen met de 'Elson Blue' in café Dallinga SLUISKIL - De rock formatie 'Elson Blue' uit Westdorpe treedt zaterdag op in café Dallinga. Deze groep bestaat uit de muzikanten Mark Spuesens en Hanny de Smet sologitaar. Ad Helle brand basgitaar, Jos Boon drums en Theo Spuessens zang en brengt rock en blues-nummers. Zij begonnen in 1974 hun carrière met het winnen van de KRO talentenjacht in AxeL gemeente, omdat ik misschien we! in aanmerking zou komen voor subsidie. Dat bleek inderdaad het gevaL Bouw en woningtoezicht en de heer De Mul van stedebouw hebben me adviezen gegeven hoe ik de zaak het best kon aanpakken en we hebben een tekening laten maken door een architect. Nu is het wachten alleen nog op de bouw vergunning:". Pleunis gaat zijn uit 1898 daterende huis compleet anders indelen. Er ko men nieuwe keuken, een andere dou che en een eigentijdse opslagruimte Kosten: meer dan 60.000.-. De uitbreiding gaat een deel van zijn riante tuin in beslag nemen, een 'opof fering' die hij er graag voor over heeft. „Wat wil je. aan het huis is sinds 1898 niets gedaan". KLOOSTERZANDE - De raad van be stuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Afvalwaterleiding Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost komt maandag 24 mei voor de laatste keer bijeen. In het gemeentehuis van Hon- tenisse in Kloosterzande begint om 16.00 uur de bespreking van het liqui- datieplan, volgens welke de instelling per 1 juli 1976 niet meer bestaat. Het lichaam - waarin Hulst en Hon te nisse gezamenlijk de bestrijding van vuil oppervlaktewater wilden aanpak ken - is overbodig geworden, aange zien de zuiveringstaak aan de water schappen is opgedragen. De gemeente raden en gedeputeerde staten zijn al akkoord gegaan met het opheffen. De administreur die in dienst was van de AWL Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Oost, krijgt eervol ontslag en wordt op wachtgeld gezet ten laste van het wa-- terschap Hulster Ambacht. Liften, angstaanjagende instrumenten voor bepaalde mensen. Eerstens zijn er die er niet in durven, tweedens is er de categorie die er voor geen goud alleen in stapt. Welke gewaarwording ondergaat de liftreiziger Rangen en standen vallen er weg, meestal kijken de passagiers ernstig, er is een zekere saamhorigheid. Men laat zich gezamenlijk vertikaal verplaatsen, er zijn geen 3e klas en lste klas kooien, louter: kooien. Elkeen is overgeleverd aan de grillen van de techniek. Elkeen is overgeleverd aan de grillen van de techniek. Er heerst een verzwegen paniek want men weet: dit toestel waar geen mensenhanden aan te pas komen dat uit donkere krachten schijnt te rijzen en te dalen kan er de brui aan geven en tussen twee verdiepingen blijven hangen. En wat dan t is veel erger dan een schip dat op eon zandplaat vast- naarmate de lift meer ingebgrderd raakt. Aanvankelijk Dat kan men tenminste vanaf de wal nog zien liggen. Helemaal ontspannen staat niemand in de lift. De stemming varieert in uitersten: zwijgen of branieachtige grapjes en luidruchtigheid. Hartstochten worden er be dwongen. Onmin, wraak noch liefde vinden er een uit weg omdat het verblijf er te kort is en de reizigers tijdig uitzivermen over de verdiepingen. Totaal: een wereld van gevoeligheden met hóters en minnaars die per toe val bijeenstaan in een klein hokje met als enkele ont snappingsmogelijkheid: de reddende étage. Niet voor niets heet hetding kooi, toneelspelen en misdaadromans zijn erop geënt. In gebieden die pas zijn toegerust met de toestellen doen talloze liftverhalen opgeld: ze verstommen allengs naarmatO de lift meer ingeburgerc raakt. Aanvankelijk verneemt men dat er in wijk A, ,je weet wel, die 7-verdiepirtgen flat, ze hebben daar toch liften Nou., gebrood ben je als je niet meer eten moetDan volgt het relaas over de vrouw die even om een broodje naar de bakker was geweest, in de lift slapte en er eerst 12 uren nadien weer uitkwam omdat ze al die tijd tussen aarde en hemel in niemandsland gebungeld had. „Was er dan geen alarmknop vraagt de argeloze toe hoorder. Ja, die was er wel maar die werkte natuurlijk ook niet. In grote warenhuizen gebeurt het nog dat er een liftbe diende is. Eertijds waren dat jongeljejes - jong genoeg om zich met deze baan een vroege dienstbaarheid tegenover anderen aan te kunnen meten. Thans treft men in de zeldzame gevallen dat hei voorkomt inplaats van het jongetje iemand aan die met zijn gespensio- neerde lichaam het liftverkeer regelt. Het jongetje van vroeger is spoorloos. Opgewekt infor meert de gepensioneerde waar men zich wel heen wil la ten vervoeren en zorgt ervoor dat dit zonder mankeren plaatsvindt. Hij breekt alle Uftangsten en spanningen. Zijn persoon heeft een kalmerende invloed, die men met duizend verderfelijke Valiums nimmer bereikt, op het ge jaagde gemoed van de passagier. Jammer dat liftbe dienden er zo schaars meer zijn. 't Is tenslotte een beetje hemelen, deze vertikale reis. En natuurlijk ook een willoos ter helle varen, speciaal voor het eenzame individu, als de kook helemaal neder waarts zakt en stopt in een kil soutlerain. wat heel niet in de bedoeling lag. Alwaar een niet te duiden persoon instapt. De eerzame doch niettemin toch al bangelijke reiziger voelt zich aan gefopt en in een val gelokt. Bepaald een luguber uitzicht heeft men bij het kijken door het raampje van een liftdeur als de lift zich elders bevindt. Men ontwaart daar in het duister dan een woud van kabels. Opeens is er een zuchtend kreunen als wa ren het verdoemden die zich lieten horen, m'n god, er zit beweging in het getouw, er komt iets aansuizen, maear wat? Onzin, natuurlijkde lift komt eraan, mensen stappen opgelucht, elkander groetend, uit in hun we reld. Déze wereld die niet dezelfde als van de lift is. WOENSDAG 19 MEI 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZORG VOOR BEJAARDEN EN ZIEKEN ZIEKENHUIS EN VERPLEEGTEHUIS OOSTBURG - Vorige week woensdag was het op de kop af 90 jaar geleden dat in Oostburg het St. Antoniusge- sticht in het leven geroepen. Met de naam St Antonius is in Oostburg voor de huidige bewoners onverbreke lijk verbonden het begrip ziekenhuis. Niet iedereen weet dat er achter de naam St Antonius ook jaren lang het begrip verpleegtehuis heeft gezeten. In feite is het daar allemaal mee be gonnen. Want het was in 1886 dat het roomskatholiek Kerk- en Armbestuur in Oostburg het gesticht oprichtte juist met als doel de verzorging van ouden van dagen en armen. Een verpleging van de ouderen werd toevertrouwd aan de Zusters van de Congregatie Chan- tas. Meer dan 30 jaar ging men voort met enkel het verplegen van het oude ren bevolkingsdeel. In 1909 werd ech ter het initiatief genomen om ook zie kenverpleging onder de vleugelen te nemen. In 1911 kon een nieuw gebou wencomplex worden gerealiseerd en dat betekende dat WestrZeeuwsch- Vlaanderen beschikte over zijn eigen ziekenhuis. Daarmee kwam een einde aan de lange en moeilijke reizen die voorheen moesten worden gemaakt om een ziekenhuis te kunnen bereiken. De Wesb-Zeeuws-Vlamingen waren namelijk aangewezen op Vlissingen of België. Voor de goede orde: een tocht naar OostrZeeuws-Vlaanderen was nog langer. De reis naar dat oostelijke stukje Vlaanderen ging via België om dat de Braakman diep sneed in het Vlaamse land. Uitbreiding M <-> Nog voor de tweede wereldoorlog (in 1932) werd een nieuw gebouw met 80 bedden in gebruik genomen en het verlaten ziekenhuisgedeelte werd bij het bejaardentehuis getrokken. Drie laar later werd er al uitgebreid. Er kwamen twintig bedden bij, zodat er nu honderd plaatsen waren in het zie kenhuis. Oorzaak van deze uitbreiding was on der meer het feit dat zich in 1934/1935 twee Nederlandse specialisten (een chirurg en een internist) in Oostburg vestigden. Zij moesten geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen verzorgen. Te gen het einde van de tweede wereld oorlog liep het gebouw schade op, maai onmiddellijk na de oorlog werd het ziekenhuis hersteld en zelfs uitge breid tot 121 bedden. De financiën wa ren er mede oorzaak van dat het werk en armbestuur het gebouwencomplex en de exploitatie ervan overdroeg aan de Vereniging voor Vrouwen onder de naam 'Charitas'. Dit gebeurde in 1949. Nieuwe ontwikkelingen en inzichten vroegen om modernisering van het ziekenhuis. De verzorging en verple ging van bejaarden werd bij deze mo dernisering betrokken. In 1961 nam Charitas' het besluit om opdracht te verstrekken voor het maken van een plan voor een nieuw ziekenhuis met verpleegtehuis. In 1962 werd bij het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid een schetsplan ingediend voor een complex met ziekenhuis (120 bedden), een verpleegstershuis en een verpleegtehuis voor somatisch zieken en demente bejaarden (100 bedden). Binnen een jaar werd de principiële ministeriële goedkeruing verkregen. Reorganisatie Om het plan te kunnen realiseren en te exploiteren besloot 'Charitas' tot een ingrijpende reorganisatie. De stichting 'St Antoniusziekenhuis' werd opge richt, In 1966 werd de akte van over dracht gepasseerd. De stichting nam het inzicht van 'Charitas' over dat de verzorging van bejaarden met de zie kenverpleging steeds als één geheel werd gezien In 1969 en 1972 werden twee belangrijke gebeurtenissen bijge schreven in de geschiedenis van de stichting. Achtereenvolgens konden toen het nieuwe verpleegsj.ershuis en het nieuwe ziekenhuis in gebruik wor den genomen. Het derde deel van de drie-eenheid die het plan was lijkt ook niet lang meer op realisering te laten wachten. In 1975 werd door 'Den Haag' principiële goedkeuring verleend voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis. Binnen korte tijd hoopt men met de bouw te beginnen. De nieuwe ontwik kelingen brachten veranderingen met zich mee in de beheersorganisatie. Het 'verpleegtehuis' werd ondergebracht in de afzonderlijke stichting 'Ver pleegtehuis West-Zeeuwsch-Vlaande- ren'. Niet apart, maar samen, is echter nog steeds het idee van de beide thans bestaande stichtingen. Want dat is, ook of misschien juist na 90 jaar. nog steeds in het belang van de patiënt. Oprichting van buurtvereniging WESTDORPE - De bewoners van de Schipholstraat en de Singel te West dorpe. hebben gezamelijk met een 20- tal gezinnen een nieuwe buurtvereni ging opgericht. De nieuwe vereniging draagt de naam: 'Singelschip' Er is een voorlopige bestuur gekozen dat bestaat uit de heren: H van Voorde. A. Spuesens en G. Bogaert. Zaterdag startte deze vereniging met een feest avond in café 'Het Oude Raedhuys' te Westdorpe. De leden werd een maaltijd aangeboden, waarna de avond gezellig werd doorgebracht met muziek, dans en gezelschapsspelen. vv Zaamslag houdt tienkamp voor jeugd ZAAMSLAG - De voetbalvereniging Zaamslag houdt voor de jeugdleden van 7 tot 15 jaar een tienkamp met on der meer hoogspringen, verspringen, hardlopen, hordenloop. balwerpen en balbehendigheid. Gezien het grote aantal deelnemers zijn deze wedstrijden in vier leeftijdscategorieën ingedeeld op 18. 20 24 en 25 mei. TERNEUZEN - 'Renovatie', 'vernieuwbouw', 'rehabilitatie': de toverwoorden op de bouwmarkt van de zeventiger jaren. Nadt er koortsachtig was gebouwd om zoveel moge lijk (na-oorlogse) woningzoekenden aan een huis te helpen, gemeentebesturen zonder veel tegenwerking pittoreske stukjes dorp en stad aan scherven 'bulldozerden' en de ene flat- wijk na de andere was verrezen, groeide het besef dat oud niet altijd lelijk of onbruikbaar hoeft te wezen en dat de waarde, die iemand toekent aan zijn huis, van meer afhankelijk is dan de aanwezigheid van een l-vormige zitkamer of een luxueus bad. 'Renovatie', 'vernieuwbouw', 'rehabilitatie': Terneuzen xoeet ervan mee te praten. In augustus vorig jaar wees de gemeenteraad de kommen van de buitenkernen en delen van ae binnenstad aan als rehabilitaliegebied Goede - dat betekent: verbelerbare - vooroorglogse wa ringen kunnen er met een rijkssubsidie van 35 procent worden aangepast aan eigentijdse eisen, terwijl de ge- vieente daarnaast enkele plannetjes 'De Elleboog. Ter- neuzen. Oud-Vlissingen, Hoeki in petto heeft om iets te dom aan de woonomgeving. Tol dusver hebben zich 60 kandidaten aangemeld. Een aantal is inmiddels met rijkssteun begonnen aan hel verbeteren van zijn huis. In Terneuzen. Hoek, Zaamslag en Sluiskil zijn ze le vinden: woningen die de sporen dragen van 'werk in uitvoering'. In veel gevallen metselen, timmeren en verven de eige naren ze(f. in andere worden aannemersbedrijven inge zet. Op deze pagina een tussentijdse balans. Gesprekken met drie mensen (ïn Hoek, Terneuzen en Zaamslag) die het karwei hebben aangedurfd. Affiche 'Verbeter mee' achter een raam van een te renoveren pand. -r- ue neer fteums wijst een vermolmd ko zijn aan in zijn 300jaar oude schuur. HOEK - 'Meester' Verhoef, jaren lang hoofd van de christelijke na tionale school van Hoek en onlangs gepensioneerd, gaat kleinpr wonen. Hij verruilt zijn grote 'schoolmers- tershuis' in de buurt van Oud- Vlissingen binnenkort voor dat ernaast. Kleiner, maar zeer comfor tabel. Hij kocht pandje - oud cn nauwe lijks pittoresk te noemen - van zijn buren, die naar een bejaardenwo ninkje gingen. Het is volledig ver anderd. Op de benedenverdieping een royale zitkamer met plavuizen op de vloer en een moderne, open keu ken. Een gangetje leidt naar de voordeur, die via een ultbouwtje tegen zijn huidige huis leunt. „Er zijn 2. 3 containers puin uitge komen". zegt Verhoef, als hij de handgemaakte houten trap met Bij de verbouwing is op een opval lende manier gebruik gemaakt van oud materiaal De 61 cm brede rech te-rmuur van de woonkamer werd afgeblkt' en de oude handvormste nen die daarbij vrijkwamen ver dwenen in de linkerwand. Boven zijn slaapkamers, een bad kamer en een tweede tollet. Verhoef heefl de verbouwing voor het groot ste gedeelte uitgevoerd In samen werking met zijn zoon. die aanne mer is. Hij is opgetogen over het re sultaat: een aan de wensen van ou-: dere mensen aangepast huls mid den in de dorpskom. En wat het oud-schoolhoofd niét en de ge meente Temeuzen wél weet: een perfect voorbeeld van renovatie. Oud-schoolhoofd Verhoef voor zijnfraai gerenoveerde huis in Hoek. van renovatie: Pierssenspolderslraat 113 in Sluiskil. TERNEUZEN - Vlooswijkstraat 58, Terneuzen. Een gevel die niets be looft: kaal, een tikkeltje vervallen. Op een van de ramen een affiche met het opschrift 'verbeter mee'. Vlooswijk straat 58 is de trots van de familie Neels. Machinebankwerker J. F. Neels en zijn vrouw steken er - geadviseerd en geholpen door aannemer Simons - al hun vrije tijd in. Zij maakt de spe cie, hij haalde alles overeind behalve de voorgevel. Achter dat oude 'ge zicht' groeide een modern 'innerlijk': riante woonkamer, keuken, 4 slaap kamers, twee toiletten en een badka mer, bekroond door een vliering. „Mijn mans ouders hebben hier nog gewoond," zegt mevrouw Neels. Haar gezin zit al drie jaar in een nieuwbouw (huur)huisin Terneuzen-zuid. „Toen de huur omhoog bleef gaan hebben we dit gekocht. Je kunt wel blijven betalen en hier heb je iets van jezelf." De opknap beurt duurt nu ruim een jaar Dat zijn honderden, misschien wel duizenden uren werk op vrije avondjes, snipper- middagjes en vooral: de zaterdag. Neels stond niet helemaal vreemd tegenover het karwei. Vroeger knapte hij samen met een metselaar wel eens klusjes op. De achtergevel van zijn pand is volkomen nieuw. Met zijn buurman deelt hij een riante schuur. De Neels'en denken binnenkort in hun huis te trekken. „Het is dan overigens nog niet helemaal klaar. Dat duurt nog wel een tijdje," zegt hij. Mevrouw Neels: „M'n man besteedt praktisch al zijn vrije tijd aan het opknappen. Z n eigen kind kent hem niet. zeg ik we! eens."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25