Commissaris Boertien besprak urgentiepunten met raad Bruinisse Kennismakingsbezoek van dr. Boertien aan Zierikzee 'Die goeie, ouwe Zeeuwse tijd' op bejaardenfeest in 's-Heerenhoek woensdag 19 MEI 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN TIJDENS KENNISMAKINGSBEZOEK ONDER MEER BOUW 'ZORGWONINGEN' OP VERLANGLIJSTJE BKUINISSE - Commissaris van de koningin dr. C. Boertien is dinsdag morgen tijdens zijn kennismakingsbe zoek met de gemeente Bruinisse ge confronteerd met een aantal urgente zaken. In het gesprek met de leden van de gemeenteraad kwamen onder meer problemen als woningbouw, in dustrialisatie, de bouw van zorgwo- ningen en de visserij ter sprake. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse wees er in zijn welkomstr woord op dat veel van het conversatie- programma zoals dat in 1964 in de door het ETI en het gemeentebestuur opge stelde brochure 'Een nieuwe basis voor Bruinisse' werd aangegeven, is uitge voerd of in uitvoering is. Hij atten deerde onder meer op de grote groei die de recreatiesector heeft doorge maakt. De jachthaven is nog maar net klaar, of we hebben al plannen inge diend voor de aanleg van een meuwe met een capaciteit van ongeveer 1000 jachten, vertelde de burgemeester. Hij sprak de hoop uit dat de nota bewo- ningspatronen aan deze ontwikkeling geen halt zal toeroepen. Raadslid A. J. Bal pleitte voor de bouw van zorgwoningen in zijn gemeente. De Stichting bejaardenzorg Duiveland heeft in samenwerking met de Christe lijke woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland een plan opge steld voor 32 'zorgwoningen' in deze gemeente. Deze zullen gebouwd wor den bij 't bejaardentehuis 'In 't Offer'. Het plan is helemaal rond maar het verkrijgen van de bouwvergunning ver loopt moeizaam. Volgens de heer De Pauw zou de bouw van de bejaarden woningen de start kunnen betekenen van een stuk open bejaardenwerk op Duiveland. De commissaris zei dat de provinciale commissie voor bejaarden vraagstukken het plan zal bekijken. Hij wees erop dat in het consept-advies dat deze commissie hierover had uit gebracht nogal wat kritische kantte keningen werden gemaakt omdat de bouw van bejaardenwoningen gebon den is aan bepaalde normen. De heer Wouw bracht daar tegen in dat zorg woningen niet te vergelijken zijn met bejaardenwoningen. De commissaris stelde dat het punt 28 mei in de verga dering van gs aan de orde komt. Raadslid L. J. v. d. Bos zette de 'zeer urgente' zaak van een nieuw scholen- corapeex uiteen. De beide bestaande semi-permanente basisscholen z ijn belde aan vervanging toe. Het plan voor het nieuwe scholencomplex voor riet in huisvesting van beide scholen en ook de kleuterschool. Industralisatie Onder het motto 'De toekomst van Bruinisse' verval of vernieuwing' hield de heer M. Meeuwsen een pleidooi voor meer industrialisatie in de gemeente. Hij stelde dat ook in het compensatie programma Zeeuwse visserijgemeen ten bewezen is dat in Bruinisse een in dustriële impuls urgent is geworden Wethouder S A Jumelet kwam op voor de visserij. Hij achtte de ondanks ontdekte aanwezigheid van grote hoe veelheden mosselzaad, oesters, zelfs „De visserij gemeenschap Bruinisse is kreeft, tarbot, in de Grevelingen van de eerste getroffene in Noord-Zeeland. Daarom meent het ook een zekere voorkeursbehandeling te mogen be pleiten. Het doet daarbij een beroep op alle autoriteiten op het dreigende ver val te keren en een op de gemeenschap afgestemde vernieuwing. „Wat betreft de landbouw zei de heer Meeuwsen te hopen dat de recreatie geen verdere aanslagen meer doet op de landbouw grond. Brabant-orgeltocht organistenverenigingen ARNEMUIDEN - De Nederlandse Or- groot "belang voor de visserij. Hij pleitte ervoor de economische moge lijkheden hiervan deskundig te laten onderzoeken. Bij de aankomst bij het gemeentehuis kreeg mevrouw Boertien bloemen aan- gebonden door Heieen v. d. Bergen en Marco v. d. Bos in originele Bruse kle derdracht. Mevrouw Boertien, me vrouw Hekman en mevrouw De Groot gingen tijdens de bespreking van de gemeenteraad op bezoek in het be jaardentehuis 'In 't Opper' Namens de bewonerscommissie lichtte mevrouw Overbeke-Claus de activitei ten in het tehuis toe. Namens het Wel- farewerk bood zij mevrouw Boertien Gevonden voorwerpen GOES - Aan 't politiebureau te Goes en aan de postbureau's 's-Heer- Arendskerke en Wolphaartsdijk werd in april aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwerpen: Politiebureau Goes: portemonnees, handschoenen, sleutels, bankbiljetten, zilveren ringtje. gouden ketting, slot met sleutel, tas. gele regenbroek, rood stepje. fietstas, hond. dameshrioge. bovendeel kinderbikini, make-uptasje, zakmesje, matras, schooletui. goud kleurig kettinkje, schaar, kentekenbe wijs. dameshorloge, zonnebril, bus lijm. traveller cheques. 2 boekjes Engels, zwarte hond. herdershond, zilveren ketting, kleurboek, hondenpenning, dameshorloge, mapje pasfoto's, dames horloge. ring met steen. Postbureau s-Heer-Arendskerke. lange wollen sjaal. Postbureau Wolphaartsdijk: groen kinder trainingsjack. ganistenvereniging en de gerefor- een geborduurd tafelkleed aan. Daarna meerde organistenvereniging district volgde een rondleiding in het gebouw. Zeeland zullen op 29 mei een Brabant orgeltocht houden. Om acht uur vertrekt het gezelschap vanaf de parkeerplaats bij het station te Mid delburg, naar 's-Hertogenbosch Na de beraadslagingen met de raad van Bruinisse bekeken de commissaris en het gezelschap het visfileerbedrijf Gomavi- In het tuindersbedrijf van de gebroeders Kik stond eveneens een U.V.U^IO 4^.1, OIAJI1U cvciicciu ctrii het wordt, ontvanger) door de orgamst rondleiding op het programma Als af- bezoekt sitting van de morgen werd de lunch men de hervormde Groote Kerk en de gebruikt in het Alberts Comer'- Hertogenlxtsch S restaurant op de Grevelingendam. Noord-Beveland krijgt een Vrouwen Advies Commissie KORTGENE - Noord-Beveland krijgt een Vrouwen Advies Commissie (VAC). Dit is het resultaat van een in formatieve bijeenkomst die dinsdag middag werd gehouden in hotel 'De Korenbeurs' te Kortgene door enkele vertegenwoordigsters van het provin ciaal bestuur van de VAC. Mevrouw J. Asma-Broere uit Zierikzee. presidente van het provinciaal be stuur. vertelde de aanwezigen, dat het oprichten van een plaatselijke Vrou wen Advies Commissie een zaak is van „heel zachtjes doorduwen in de man nenwereld Zij benadrukte dat door rustig overleg met alle betrokkenen op den duur fou ten in de woningbouw kunnen worden voorkomen. Mevrouw J. Boogerd- Quaak uit Zaamslag, tot voor kort lid van het provinciaal bestuur, lichtte toe dat het er om gaat de woning en de woonomgeving te beoordelen vanuit de wensen van de woonconsument. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van de 20-jarige ervaring van de VAC. De comissieleden kunnen zich op aller lei 'manieren bekwamen, onder meer door scholingscursussen, project cursussen en studiedagen. In augustus volgt een tweede vergadering van de belangstellende Noordbevelandse vrouwen. Dan zal een bestuur worden gevormd. Hengelwedstrijd SCHORE - Vijftig sportvissers van de hengeLsportverenigingen 'S.H.C.' uit Schore en 'D. Bevelanden' uit Hein- kenszand hielden in de Westerschelde bij Hansweerteen wedstrijd. Gezamen lijk haalden de vissers 120 onder maatse en 55 bovenmaatse vissen op het droge. De wedstrijd werd gewon nen door Heinkenszand met 775 pun ten tegen Schore met 425 punten. De individuele uitslagen luiden: 1 M. Nijs- se. H'zand, 730p: 2 L. Stokx. H'Zand. 680p; A Martijn. Schore. 675p. R. Blommaart H'Zand. 610. 5 P Slabbe- koom, H'Zand. 510p. 6 F. Stokx. H'zand 460p; 7 L P Moreaux, H'zand 455p; 8 I Drever, Schore. 370p9 F. Rijk. Schore. 360p; 10 J G. Harinck, H'ZAND. 330P. 11 C. Wisse. Schore. 300p.. 12 A. J. Smits H'zand. 295 p; 13 P. van Stappen H'zand. 260p.. 14 D van de Velde, H'zand. 225p: 15 C. Ha rinck. H'Zand. 225p. 's-HEERENHOEK - Een 230 bejaarden uit Nieuwdorp, Lewedorp, Heinkens zand. Borssele, Ovezande, Driewegen en 's-Heerenhoek hebben dinsdagmid dag in de Jeugdhoeve 'Den Berg' krijgt f250 uit opbrengst van Zeeuwse Collecte GOES - De Goese Vrouwenraad heeft een bedrag van 250 gulden overhan digd aan directeur H. van Berkel van Huize Den Berg ten behoeve van de 'spelotheek' (de speelgoedkast) van het verpleeghuis voor zwakzinnige kinderen. Het geld komt uit de opbrengst van de Zeeuwse Collecte. Achttien procent van de opbrengst van die collecte mag voor plaatselijke doelen worden be steed. Nadat een deputatie van de Vrouwenraad het bedrag aan de heer Van Berkel had overhandigd, werd voor de dames een diaserie over de verpleging in het tehuis vertoond- Ook kreeg men de gelegenheid het huis te bezichtigen. Van onze adverteerders BURGEMEESTER EVERS OPENDE CHINEES-INDISCH RESTAURANT KORTGENE - Met het opensnijden van een loempia heeft burgemeester P. J. Evers van Kortgene dinsdaga vond het eerste Chinees-Indisch res taurant in de Hoofdstraat te Kortgene geopend. Daarna konden vele geno digden het nieuwe horeca-bedrijf be- kijken. Het sfeervolle oosterse interieur is ECHTPAAR GOULOOZE KAMPERLAND™ heer Evers zijn blijdschap uit over de komst van dit bedrijf. Hij vond dat een dergelijk restaurant thuishoorde in een recreatiegebied. Hij wenst eigenaar C. Veerhoek uit Renesse veel succes toe. De heer Ho- gendoom gaf vervolgens een overzicht van de totstandkoming van het restau rant. Hij deelde mee dat de cliënt een keuze kan maken uit 156 gerechten. Na het officiële gedeelte volgde een druk bezochte receptie. De vele collega's en kennissen boden eigenaar en exploi tant hun gelukwensen aan. Velen overhandigden ook een bloemetje. Echtpaar Van Zweden Heerenh°ek een geringe feestmiddag bijgewoond. Het nroeramma 'Die in Rilland 60 jaar getrouwd RILLAND - Het echtpaar Van Zweden van Driessen uit Rilland heeft dinsdag zijn zestigjarig huwelijksfeest ge vierd. 's Middags kwamen burgemees ter mr. C. Pijl Hogeweg van Reimers- waal en zijn echtgenote hun geluk- aanbieden. De heer J. van Zweden, die dinsdag bovendien zijn 84ste verjaardag vierde, wordt verpleegd in Huize De Werf- kampen. Zijn vrouw, die 83 jaar is. woont in een huisje van de stichting De Vliedberg. Het echtpaar heeft zes kinderen, negen kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Het programma 'Die goeie ouwe Zeeuwse tijd' werd opge voerd door twaalf studenten en drie leraren van "Mikojel, het opleidings instituut voor bezigheidstherapie in Baarn. Ze voerden sketches op, zongen liedjes, droegen gedichtjes voor. deden een quiz en voerden volksdansjes uit. Ge tracht werd om ook het publiek bij deze activiteiten te betrekken, maai dat lukte gezien de volle zaal maar ma tig. Donderdagmiddag wordt het pro gramma opgevoerd voor de bejaarden uit Kwadendamme. 's-Gravenpolder. Hoedekenskerke. Nisse. 's-Heer Abts- xerke. Baarland. Oudelande en EUewoutsdijk. Dat gebeurt dan in de Burcht in Kwadendamme. Alléén deze maand 'n geweldige banden-aanbieding: voor om. OPEL KAOETT, FORD ESCORT «n TOYOTA COROLLA: VREDESTEIN 156x12 SPRINT STEEL TUBELESS RADIAAL Wel vlug erbij lijn en in ieder gevet even langskomen I hofka+sampermans —2 bandenspecialisten sa*® Ringbaan West-2, telefoon: 01100' VREDESTEIN Busreis bejaarden OOSTERLAND - Woensdag 9 juni ma ken bejaarden uit Oosterland him jaar lijkse reis. Van Zierikzee gaat de reis via Amsterdam naar Giethoorn, waar een boottocht zal worden gemaakt. De terugreis gaat over Utrecht. VIERDE ZESTIGJARIG HUWELIJK KAMPERLAND - Dinsdag vierde het echtpaar L. Goulooze-Huissoon zijn 60-jarig huwelijksfeest in zijn woning aan de Westhavendijk te Kamperland. De heer Goulooze (85) was van 1919 tot 1954 werkzaam als landarbeider bij de familie Israël. Zijn echtgenote (82) was bij dezelfde familie 25 jaar werk zaam als hulp op het bedrijf en in de huishouding. Dinsdag mocht het jubilerende echt paar talrijke bloemen en geschenken in ontvangst nemen. Mevrouw Wisse- Lammens, de echtgenote van burge meester P. Wisse van Wissenkerke, kwam de heer en mevrouw Goulooze namens het gemeentebestuur felicite ren en bracht hen daarbij een bloe menhulde. Ds. Ph. M. Becht bezocht het echtpaar namens de hervormde kerk en bood een fruitmand aan. Voorts kregen de heer en mevrouw Goolooze talrijke brieven en telegrammen. Zo waren er gelukstelegrammen van koningin Ju liana en van de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE IN GEMEENTEHUIS Foto: Dr. Boertien en mevrouw Boer tien in gesprek met een vertegenwoor diger van het Leger des Heils tijdens de receptie in het Zierikzeese raad huis. In het midden burgemeester De Meester. ADVERTENTIE ook in de vakantie! COMMISSARIS BESPRAK MET RAAD ACTUELE PROBLEMEN ZIERIKZEE - De zogenaamde opclas- sifieatie van Zierikzee zal opnieuw besproken worden". Dat zei de com missaris van de koningin dr. C. Boer tien, dinsdagmiddag tijdens een ge sprek met de gemeenteraad. De raad maakt van het kennismakingsbezoek van de commissaris gebruik om een aantal urgente zaken onder diens aandacht te brengen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst met de commissaris in het gemeentehuis in Zierikzee. „Ik had verwacht dat dit ter sprake zou komen, ik had het doossier al bij mij", was het commentaar van de heer Boertien op het eerste onderwerp dat P.C.F.-fractievoorzitter W. den Boer ter sprake bracht: de opciassiücatie van Zierikzee. Al vele jaren probeert Zierikzee om in een hogere classificatie te komen. Voornaamste argument daarbij is dat de stad met een histori sche stadskern van 46 ha een te zwaar takenpakket heeft voor de huidige classering die is afgestemd op het (lage) aantal inwoners. De gemeente daarom op een classificatie voor tussen 12 en 14000 inwoners wat een verho ging met twee klassen betekent Tot op heden was de provincie echter tegen op grond van adviezen van het Ipo. De heer Boertien deelde mede dat de zaak nu opnieuw in behandeling is bij het Ipo naar aanleiding va n een brief van een aantal ambtenaren van de gemeente. Burgemeester Th. de Meester sprak er zijn teleurstelling over uit datt in het verleden een brief van het college, naar hij zei: „Onder de tafel' werd gescho ven. „We hebben 't gevoel dat wij bij provinciale staten tegen een muur pra ten". zei hij, „De gang van zaken heeft ons een grote mate van frustratie be zorgd". Plaatsvervangend PvdA- fractievoorzitter A. Verschelling roerde de onderwerpen werkgelegenheid, pla nologie en afsluiting Oosterschelde aan. Hij wees op de zwakke arbeids markt in Zierikzee en heel Schouwen-Duiveland en de rampzalige gevolgen van een eventuele sluiting van Smit Bolnes. Een en ander heeft .ook gevolgen voor de planologie, be toogde hij. „Waar Zierikzee in het verleden nog onbelemmerd kon uitbreiden, is het nu nodig om de nieuwbouw te be perken. Het heeft geen zin mensen naar hier te halen wanneer er geen werk is", aldus de heer Verschelling en de nieuwbouw zal dan ook voor eigen bevolking bestemd moeten worden". In dat kader omschreef hij het re- habilitatiebeleid van de gemeente dat erop gericht is zoveel mogelijk in de binnenstad te bouwen en te herbou wen. Wat de Oosterschelde betreft, pleitte hij namens zijn fractie voor ver hoging van de dijken op Deltahoogte, daarbij echter aantekenend dat de peilerdam de voorkeur verdient boven een compleet afgesloten Oosterschel de. Stimuleren „De provincie", aldus de heer Boer tien", zal zoveel mogelijk stimuleren dat Smit Bolnes behouden blijft voor Zierikzee". Verder sprak hij er zijn vreugde over uit dat nu de mo gelijkheden voor een peilerdam in de Oosterschelde openliggen. „Het is verheugend dat men na de aantal ja ren studie tot een constructie is kun nen komen die veel tegenstellingen verzoent" aldus de heer Boertien. Dijkverzwaring voor 1985 op Delta hoogte zag hij als iets onbereikbaars, mede in verband met de langdurige onteigeningsprocedure die daarbij zouden komen. WD-fractievoorzitter J W. Roskam bracht het gebrek aan politiesterkte in de zomermaanden ter sprake. Argu ment daarbij was de verdubbeling, zo niet meer. van de bevolking door het grote aantal recreanten, dat onder meer een verkeersintensiteit veroor zaakt, die met is te vergelijken met de wintermaanden. Zijn vraag was of de provincie daarbij niet de helpende hand kan bieden. Daarnaast wees hij er op dat 3 miljoen van de 8 miljoen re creanten in Zeeland naar Schouwen- Duiveland komen waarbij dan nog niet eens de 40.000 slaapplaatsen op de schepen, die alleen al de haven van Zierikzee aandoen, worden meegere kend. Dat in de vakantietijd dè recreatie gebieden meer politiebezetting moeten hebben, was de heer Boertien met de heer Roskam eens. Hij zou hierover dan ook begin juni een gesprek hebben op het ministerie van justitie. „Je vraagt je bovendien af of het wel juist is het aantal politiemensen af te stemmen op het vaste bevolkingsaan tal. Het aantal tweede woningen neemt steeds meer toe en die worden ook bui ten het seizoen steeds meer gebruikt", zei hij. Hij wees er daarbij op dat de opbouw van het politieapparaaat een vergrij zing vertoont, wat de problemen niet eenvoudiger maakt. „Rotterdam loopt leeg in de zomermaanden, je zou haast zeggen: Rotterdam stuur je politie mensen hier naar toe", aldus de heer Boertien, die verder zei dat ook de procureur-generaal van meing is. dat er iets moet gebeuren in de recreatie gebieden van Nederland. De heer B. Leidekker (KVP) wees op het bejaar denprobleem op Schouwen-Duiveland. De vergrijzing op dit eiland ligt ver bo ven het landelijk gemiddelde (187c in Zierkzee en 157r op heel Schouwen- Duiveland) en dat betekent dat met name in Zierikzee zich de behoefte aan een verpleegtehuis sterk voordoet. Daarnaast wees hij erop dat de tolhef fing voor met name ziekenbezoek el ders in Zeeland erg zwaar gaat wegen. In dat verband is het voor de ieland- bewoners bezwaarlijk dat in plaats van in 1978 pas in 1985 de tol op de Zee- landbrug zal worden opgeheven. Ook de heer Den Boer pleitte voor een kor ting op de tolgelden voor de bevolking van Schouwen-Duiveland. die in tegenstelling tot andere eilandbewo ners nooit korting op punten en derge lijke in het verleden heeft gehad. Na het ge sprei: ontvingen de heer en mevrouw Boertien een groot aantal vertegenwoordigers uit de bevolking en verenigingsleven, diensten, instel lingen en bedrijven van Zieri&zee tij dens een receptie in het stadhuis. Jongetje ernstig gewond aan hoofd: oorzaak onbekend ZIERIKZEE - Door nog onbekende" oorzaak werd afgelopen vrijdag om streeks halfzes de vijfjarige Paul Kruik uil Zierikzee zeer ernstig aan het hoofd gewond. Het letsel moet ontstaan zijn. toen het jongetje zich in de buurt van de Zuidhavenpoort in zijn woonplaats bevond. Een nog on bekende vrouw bracht Paul naar huis. Na consultatie van een arts werd het kind onmiddellijk overgebracht naar het Dijkzichtziekenhuis te Rotterdam. Pas enkele dagen na het ongeval de den de ouders aangifte van het onge val De groepscommandant van de rijkspolitie te Zierikzee verzoekt de vrouw, die het kind thuis bracht en eventuele andere getuigen contact op te nemen (tel. 01110-4055). Concert Zeeuws Jeugdorkest vrijdag in Goes GOES - Vrijdagavond geeft het Zeeuws Jeugdorkest een concert in de kerk 'De Hoogte' in Goes-Zuid. Onder leiding van dirigent Han Beek man speelt het vijftig jonge musici tel lend ensemble de ouverture 'De Ita liaanse in Algiers' van Rossini, de Suite voor jeugdorkest 1954. van Ton de Leeuw met als (pianosoliste: Ma rijke van Duin), het concerto voor vioolsolo en orkest in G. gr.L van Haydn (solist Jan-Paul Tavenier) en Schubert's Onvoltooide symfonie. Het vrij toegankelijke concert begint om acht uur. Natuurtocht vogelvrienden uit Rilland-Bathen Wouw ZUNDERT - De vogelverenigingen 'Zanglust' uit Rilland-Bath en 'De Bastaard' uit Wouw hielden een na tuurtocht door het natuurreservaat 'De Pannehoef te Zundert. Voor de twee uur durende tocht werd begonnen raakte de burgemeester van Wouw, de- heer F. Sanders, op weg naar het na tuurreservaat de macht over het stuur van zijn auto kwijt en belandde in de naast de weg gelegen sloot. Met behulp van een twintigtal vogelvrienden werd de auto uit de sloot getild en op de weg Uitgebreid programma voor dr. Boertien in Zierikzee ZIERIKZEE - Zierikzee heeft de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, en mevrouw J. B. Boertïen- Vellema een uitgebreid programma aangeboden tijdens het kennisma kingsbezoek dinsdagmiddag en avond. Sluitstuk van de dag was een optreden van de harmonie 'Kunst en EeP. en het drumband - trompetter korps met de majoretten van 'Rust- Roest' op een versierd Havenplein. Vroeg in de middag werd het echtpaar Boertien in het gemeentehuis welkom geheten door de burgemeester, we thouders en secretaris van Zierikzee met hun dames. Het gezelschap be keek het stadhuis, waarin een foto expositie over Zierikzee werd bezich tigd. Hierna werd per bus een rondrit ge maakt door het centrum van de stad en de wijken Plan-West en Malta. Te voet werd de rehabllitatiewijk het Ha venkwartier bezocht, waarna het ge zelschap zich splitste. De heren gingen naar "Zeelandia'. waaro.a. dia's werden vertoond, en het werkvooreienings- schap de "Zuidhoek", en de dames be zochten het Rode Kruis Ziekenhuis en spraken met vertegenwoordig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21