PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIJSCOMPENSATIE UIT SCHATKIST EN SOCIALE FONDSEN Deel van abortuskliniek Bloemenhove gesloten Noors bedrijf Wigman wil Smit Bolnes overnemen met behoud alle arbeidsplaatsen de krant van zeeland Rivier de Thames droogt op Gevecht in kabinet over leverantie aan Zuid-Afrika Lockheed- man Roha bekent dubbelrol Dr. Zijlstra: „Kostendruk is voor het bedrijfsleven uiterst bezwaarlijk Bijval uit werkgeverskring vandaag MOGELIJK AFZETTING VAN RABIN NA KLACHT OVER BEHANDELING BEREIDHEID WORDT NADER ONDERZOCHT kernachtig pagina 2 219e jaargang no. 118 Woensdag 19 mei 1976 (Van onze redactie economie) EINDHOVEN/DEN HAAG - „Een kostendruk door een gedeelte lijke prijscompensatie per 1 juli is voor het bedrijfsleven bij de huidige rendementsverhoudingen uiterst bezwaarlijk. Deze prij scompensatie zou echter voorlopig kunnen worden opgevangen uit overheidsmiddelen, respectievelijk sociale verzekeringsfond sen." Dat heeft de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra, dinsdag gezegd op de jaarvergadering van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW) in Eindhoven. Dit 'inflatie-plan' van Zijlstra voor de komende anderhalf jaar, blijkt in werkgeverskringen veel bijval te vinden. De oplossing, die hij aangeeft om de „onzalige dynamiek" van loon- en prijs stijgingen te doorbreken, ligt overigens in de lijn van wat premier Den Uyl en kele weken geleden opperde. Aangenomen mag worden dat dergelijke plannen van kabinetszijde in het binnenkort te houden centraal sociaal- economisch overleg met werkgevers- en werknemersorganisaties op tafel zullen worden ge legd. van vorig jaar. die wel is betaald, maar niet verdiend Dat was in 1974 ook het geval en men moet beseffen dat de loonstijgingen, die nu worden gegeven om prijsstijgingen uit vorige perioden te compenseren, onvermijdelijk weer een prijsstijging teweeg zullen bren gen. Zo hollen de lonen achter de prijzen en de prijzen achter lonen aan, aldus de Bank-president. Dit jaar stijgt de arbeidsproduktiviteit wel en zefis vrij sterk. Daarom heeft Zijlstra er begrip voor dat het moeilijk te verteren zal zijn voor de werknemers om nu iets in inkomen achteruit te gaan. Pijnlijk Van de zijde van de vakbeweging is niet bij voorbaat geheel afwijzend ge reageerd op de ideeën van de Bank- president. Maar de nadruk wordt in die kringen zuiver gelegd op het handha ven van de koopkracht van de gemid delde werknemer. Het is niet zeker of een oplossing als Zijlstra bedoelt aan deze en andere gestelde voorwaarden van de werknemers geheel zal voldoen. Maar men zal moeten bedenken dat zonder doorbreking van de spiraal de inflatie voortholt in een tempo van 8 procent of zelfs meer. De werkgelegen heid komt op die manier niet meer uit het slob en het economisch leven en het maatschappelijke bestel worden verder ontwricht. Als we dit willen Zijlstra zelf besefte wel, zo zei hij, dat vermijden dan moeten we nu ingrijpen, zijn suggesties op weerstanden zullen west, Duitsland en Zwitserland kun- stuiten. Maar men moet oog hebben nen hun inflatie bedwingen en daarom voor wat er op het spel staat met be- moeten wij het willen en het ook kun- trekking tot inflatie en werkgelegen- nen. aldus Zijlstra. Het zal een pijnlijke heid. Wij krijgen nu de rekening voor de toeneming van het reële inkomen en noodzakelijke operatie zijn, maar de loonsomstijging mag niet boven het lof >r het Zeeuwse ker- kraken De meerderheid van de kamer wil on willige krakers van panden strafbaar stellen. vliegen raden hindorie rampschip hartzaak truus bport Truus hadhe^venvacht/ de Kromme terug in Oranje. PAGINA 13 rood De Roole Vrouwen en het media- onderzoek; radio- en tv-programma's; stnps. buitenland Stevin: er is alle reden om meer en meer naar het buitenland te trekken; beurs, financiën, economie. gemiddelde van 9 procent komen dit jaar Als een volledige prijscompensa tie (5 procent) zal worden gegeven wordt zij 11 procent. Een alternatief I Stol zie pagina 3 kolom 1) jhKuzaumm - ue ruzië tussêlT pre mier Rabin en minister van defensie Peres dreigt uit te monden in een ka binetscrisis. Dit ondanks het feit dat Peres en Rabin dinsdagmorgen een „verzoeningsbijeenkomst" hebben ge houden waarop alle geschillen zijn „bijgelegd". De ruzie tussen Peres en Rabin is ech ter alleen maar de aanleiding voor een aantal leidende figuren uit de Arbei derspartij om uit te kijken naar een andere premier de partij heeft genoeg van Rabin. De premier heeft zich vol gens deze partijleden gedragen als een uiterst onevenwichtig politicus, die lak heeft aan de partij. Rabins optreden, de voortdurende ru zies met Peres, en de allerminst roos kleurige internationale situatie van Is raël in de wereld hebben het imago van de premier als nationaal leider zeer ge schaad. Gevreesd wordt in de Arbei derspartij dat de partij met Rabin als leider de algemene verkiezingen van 1977 ruimschoots zal verliezen. Voor de opvolging van Rabin worden drie kandidaten genoemd: Peres, Abba Eban, en de minder onbekende maar bekwame minister van justitie Zadok. LONDEN - Sinds mensenheugenis is de waterstand in de rivier de Thames nooit zo laag geweest. Doordat te weinig water stroomafwaarts gaat, veroorzaakt de droogte nu een groot watertekort in Engeland. De boeren zijn zeer bezorgd dat door het uitblijven van regen de oogst mislukt. Deze foto werd genomen in de buurt van de Kew Brug. REGERING FINLAND BLIJFT AAN HELSINKI (AFP) - Martti Miettunen, de Finse eerste minister, heeft dinsdag bekendgemaakt dat zijn kabinet geen uitvoering zal geven aan het vorige week genomen besluit af te treden. 'Redenvoor deze ommezwaai is dat de vijf coalitiepartijen zich akkoord heb ben verklaard met een door president Uhro Kekkonen voorgesteld compro mis. President Kekkonen weigerde het ont slag van de regering-Miettunen te aan vaarden en kwam met het volgende compromisvoorsteL De communisten zullen zowel in het kabinet als in het parlement tegen de verhoging van de indirecte belastingen stemmen, maar niettemin deel van de coalitie blijven uitmaken. BEZUINIGINGSPLAN VRIJWEL ZEKER NIET KLAAR (Van onze parlementaire redactie) reactorvaten aan Zuid-Afrika. Het DEN HAAG - De nota waarin de re- "j" er°d" d"nnee gering uiteenzet hoe zij de komende n*et 231 instemmen, jaren de overheidsfinanciën wil sa- Het beraad over deze order leidde neren, komt deze week vrijwel zeker dinsdagavond in Den Haag tot een niet meer klaar. Binnen het kabinet is onderbreking van de kabinets dinsdag een spannend gevecht ont- marathon over de één procent-operatie staan over het afgeven van een ex- van minister Dulsenberg. Deze heeft portvergunning voor de levering van dinsdag, optredend als coordinator bij AMSTERDAM - Enkele tientallen kinderen en volwassenen hebben dins dagmorgen een demonstratie gehouden tegen de eventuele sluiting van het Zuiderbad in Amsterdam. Het uit 1912 daterende zwembad zou moeten wij ken voor de aanleg van een metrostation. HEEMSTEDE (ANP) - In op dracht van de hoofdofficier van justitie, mr. J. L. A. Andreae te Haarlem hebben rechercheurs van de Heemsteedse politie dinsdagavond een behandel kamer van de abortuskliniek Het Beahuis en één behandel kamer van de Bloemenhovekli- niek in Heemstede verzegeld. Het bestuur van de Bloemenhovekli- niek had tot dinsdagavond 8 uur de gelegenheid gekregen vrijwillig de kliniek en de polikliniek te sluiten. De hoofdofficier nam de beslissing na een onderzoek naar aanleiding van een ruim een week geleden ingediende klacht over een 'zeer onzorgvuldige behandeling' in de kliniek. De verze geling geschiedde op grond van arti kel 251 bis van het wetboek van straf recht (abortus provocatus). Interpellatie PvdA en WD willen vandaag bij het begin van de vergadering in de tweede kamer een spoetiinterpellatie aanvra gen over de sluiting door minister Van Agt van de Bloemenhovekliniek in Heemstede. PvdA en WD toonden zich dinsdagavond geschokt over de weigering van Van Agt om de sluiting van de kliniek op te schorten tot over leg plaats zou hebben gehad met de vaste kamercommissie voor volksge zondheid en justitie. De PvdA-ers Lamberts en Roethof en de WD-ers Geurtsen en Veder-Smit hadden hierom dinsdagmiddag per brief ge vraagd. zijn verbroken. Wie dit had gedaan, is Bij de PvdA en WD bestaat de indruk niet uitgekomen. dat minister Van Agt, in tegenstelling tot de vorige dreigende sluiting van Bloemenhove, ruim een jaar geleden, ditmaal niet van wijken wil weten. De medische coördinator van de Bloemenhovekliniek dr A. S. van den Bergh deelde mede dat noch in de po likliniek, noch in de kliniek meer pa tiënten behandeld kunnen worden door de verzegeling van de behandel kamers. In de Bloemenhovekliniek be vonden zich dinsdagavond nog 19 be handelde patiënten, die vanmorgen zullen worden ontslagen. Toen de rechercheurs een van de twee behandelkamers wilden verzegelen werd er verzet geboden. In de loop van de avond, terwijl de hoofdofficier van justitie, een officier van justitie en de politie nog in het ge bouw waren, bleek de verzegeling al te deze mfljardendans, het concept opge steld van een volledig saneringsplan. Hel kabinet kwam echter niet meer toe aan het bespreken van dit stuk. Tegen middernacht was men nog druk bezig met het beraad over de omstreden or der. Het gaat om een export kredietgarantie aan een Nederlandse combinatie van bedrijven waartoe Rijn-Schelde-Verolme, het ingenieurs bureau Comprimo en de bouwmaat schappij Bredero behoren. Naar in politiek Den Haag verluidt is de helft van het kabinet rvler KVP'ers, twee AR en de socialisten Van dei Stoel en Vredeling) wel te porren voor medewerking. De andere helft staat echter onder zo'n zware druk van de protesterende achterban, dat het poli tiek haast niet denkbaar ls om de rege ring het sein op groen te laten zetten. Dinsdagavond verwachtte politiek Den Haag echter dat de nota van Den Uyl en rie ministers Duisenberg (finan ciën), Lubbers (economische zaken), en Boersma (sociale zaken) op zijn vroegst volgende week maandag wordt aange boden bj de Kamer en de pers. OVER PLANNEN NOG VEEL VAAGHEDEN ZIERIKZEE - Naast het Duitse bedrijf MAK heeft zich een tweede gegadigde gemeld voor overname van de rnoto- renfabriek Smit Bolnes in Zierik- zee. Het is de Noorse motorenfabriek Wigman. Dit bedrijf heeft laten weten bij overname de momenteel bestaande 178 arbeidsplaatsen te zullen handha ven. Dit in tegenstelling tot MAK, dat niet meer dan 105 arbeidsplaatsen bij eventuele overname van het Zierik- zeese bedrijf in stand wil houden. De bereidheid van het Noorse bedrijf om Smit Bolnes over te nemen is nog maar enkele dagen oud. Vandaar dat er nog veel vaagheden rond de plan nen van Wigman bestaan. De leden van het NW, NKV, CNV en Unie BLHP machtigden dinsdagavond de bonden om op het juiste moment met MAK of Wigman te praten over de mogelijkheden. De resultaten van die gesprekken zullen weer aan de leden worden voorgelegd, zodat die hun me ning kunnen geven. Dit besluit werd genomen aan het eind van een open bare vergadering, die de bonden had den belegd om hun leden op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelin gen rond Smit Bolnes. Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond NW gaf een uitvoerig overzicht van alle gebeurtenissen, die zich de afgelopen maanden rond het Zierikzeese bedrijf hebben afgespeeld. Zoals bekend werd enkele weken ook nog de naam genoemd van Bolnes als bedrijf dat eventueel een samenwer king met Smit Bolnes aan zou kun nen gaan. Bolnes bleef echter vaag in zyn antwoord op de vraag of het bereid was met Smit Bolnes een fusie aan te gaan. De heer Bijvank formuleerde het zo: „Wat ze tot nu toe gezien hebben aan intentieverklaringen van Bolnes moe ten we zien als liefdesverklaringen met een kans op vaste verkering, met mo gelijk een verloving en met als verre toekomst een trouwpartij.'-' Na een gesprek met minister Lubbers van economische zaken en zijn staf over de hele kwestie kregen de bonden maandag te horen dat Bolnes uiteinde lijk toch niet bereid was een fusie met Smit Bolnes aan te gaan, zodat deze mogelijkheid gevoegelijk kon worden vergeten. Conclusies De heer Bijvank vertelde naar aanlei ding van dat gesprek met de minister vier conclusies getrokken konden worden: indien op korte termijn geen fusiepartner voor Smit Bolnes wordt gevonden zal de minister een fusie met MAK niet in de weg staan: van de zijde van economische zaken zou nog een laatste poging worden ge daan om bij Bolnes de fusiebereidheid te peilen (dat heeft dus het negatieve resultaat opgeleverd); indien een fu siepartner zou zijn gevonden, kan van de zijde van economische zaken wor den verwacht dat met gebruikmaking van alle ten dienste staande middelen (achtergestelde leningen, subsidies en dergelijke) actief zou worden meege werkt aan de positieve ontwikkeling van Smit Bolnes; en als laatste con clusie dat een beslissing van de rege ring op korte termijn te verwachten zou zijn. Dat de beslissing van de regering on danks het 'neen' zeggen door Bolnes nog niet bekend is schreef de heer Bij vank toe aan de nieuwe ontwikkeling in de kwestie door de bereidheid, die Wigman heeft laten blijken om Smit Bolnes over te nemen. Binnen een week zal nu getraeht worden na te gaan hoe het precies zit met de toezeg gingen van Wigman. „Wij zijn van me ning dar de raad van bestuur van IHC en de overheid bereid moeten zijn om ruimte te scheppen om de door Wig man geboden kans te onderzoeken op zijn waarde en hardheid", aldus de heer Bijvank. t „We kunnen en mogen niet accepteren dat mogelijkheden, die een volledige werkgelegenheid kunnen behouden, verloren gaan of onvoldoende aan dacht krijgen. We moeten ons wel rea liseren dat de tijd in ons nadeel werkt. We hebben geen weken meer. laat staan maanden, om dit soort verhalen uitvoerig te bespreken. MAK zal ook tot besluitvorming willen komen. Uit stellen van gesprekken met MAK be tekent het verkleinen van oplossingen in die richting. Overname van Smit Bolnes door MAK is namelijk ook nog niet zeker." Strohalm De heer Bijvank noemde Wigman 'een strohalm', die te elfder uren een aan vaardbaar alternatief kan bieden." Hij waarschuwde voor al te enthousiaste reacties. Als Wigman immers Smit en Bolnes met de huidige bezetting over neemt, dan betekent dat dat het Noorse bedrijf ook de valiezen, die de eerstkomende jaren optreden onder meer door het gebrek aan orders, wel voor zijn rekening moet nemen. „Dat dit miljoenen gaat kosten is wel duide lijk," aldus de heer Bijvank. „Wel dient men zich te realiseren dat ae Noorse regering een aantal voor waaiden stelt met de betrekking tot geld-export naar het buitenland. Noorwegen zit nu eenmaal niet in de I Slot zie pagina 5 kolom 4) WASHINGTON - Clarence H. Roha, een van de topmede- werkers van Lockheed in Eu ropa tijdens de betalingen van steekpenningen, heeft toege geven dat hij het alias van een zekere Shaw gebruikte, en on der die naam in Sun City nabij Phoenix (Arizona) woonde. Perrault, verbonden aan de public- relationsafdeling van Lockheed in Los Angeles, heeft tevens verklaard dat Roha zich in Los Angeles bevindt en contact heeft met Lockheed. Perrault heeft verder het dagblad de Arizona Republic, dat als eerste de dubbele identiteit van Roha aan het licht bracht, opgebeld met een verzoek om een ontmoeting met vertegen woordigers van het dagblad op don derdag of vrijdag. Bij deze ontmoeting zouden zowel Roha als Loekheed- functionarissen aanwezig zijn om de „achtergronden" van Roha's dubbele identiteit uiteen te zetten. Opvallend hierbij is dat Lockheed zich blijkbaar persoonlijk heeft gemengd in ae kwestie van Roha's dubbele identi teit - een handeling die suggereert dat zijn alias niet alleen een persoonlijke aangelegenheid is. Zoals gemeld, heeft de commissie- Donner ongeveer twee weken geledeo een gesprek met Roha gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1