Specialisten en huisartsen willen stappen tegen Lubbers „Luchtbrug voor hartpatiënten is uiting van noodsituatie^ CDU-medewerker verdacht van spionage „RECREATIE BEDREIGD DOOR GRONDSPECULATIE" Mevrouw Sadat doet examen ECONOMIE EEG TREKT WAT AAN GRONINGSE CARDIOLOOG NIEVEEN: .99 Milieudefensie op de bres voor bedreigd leven in de Noordzee PROTEST TEGEN ANTI-KRAAKWET Werkloosheid iets gedaald Rechter trekt zich terug uit proces Frans H. DINSDAG 18 MEI 1976 DEN HAAG (ANP) - ,,Een mogelijke luchtbrug voor hartpatiën ten om in de Verenigde Staten te worden behandeld, moet als een uiting van een noodsituatie worden gezien. Wij zijn al jaren bezig de zaak van de grond te krijgen, maar het gaat allemaal ontzettend moeizaam." Dat zegt de Groningse cardioloog prof. dr. J. Nieveen. sinds het eind van de jaren zestig betrokken bij de vervaardiging van rap porten over hart- en vaatziekten in Nederland en over uitbrei ding van het aantal hartoperaties. „In 1969 zijn we begonnen een rapport le schrijven, in 1971 adviseerden we dat in Nederland maximaal 4301) open hartoperaties per jaar nodig zouden zijn - het waren er toen 1100 per jaar - en omdat hel niet mogelijk was op korte termijn zo sterk te stijgen, advi seerden we voorlopig de capaciteit op te voeren tol 2300. Nu. in 1976 zijn het er pas 1700 per jaar. Er is dus wel iets gebeurd in de afgelo penjaren. maar het is te weinig." aldus de Groningse hoogleraar, die de hoofd oorzaak van de trage gang van zaken aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen wijt. Volgens hem is in de afgelopen jaren ook gebleken dat er meer hartpatiënten moeten worden geopereerd dan destijds werd gedacht. Hij meent verder dat acute hartpatiën ten in Nederland zonder uitstel kunnen worden geholpen, maar dat gaat wel ten koste van minder urgente patiën ten. die langer op de wachtlijst moeten staan, een medisch-technisch niet on toelaatbare zaak maar wel onplezierig voor de patiënten in kwestie. „Staan op de wachtlijst is geen lolletje-, maar een reis naar de Verenigde Sla- ten is dal voor een hartpatiënt ook niet." aldus prof. Nieveen, „persoonlijk betwijfel Ik of zich veel hartpatiënten voor een dergelijke reis zullen melden, maar ik kan me natuurlijk vergissen." Inventarisatie De voorzitter van de Gezondheidsraad, dr A. J Ch. Haex. gaat op zo kort mo gelijke termijn een inventarisatie van de wachtlijsten bij de hartchirurgische centra opmaken In Nederland zijn er twee particuliere ziekenhuizen waar open hartoperaties kunnen worden verlicht, het Antonius- ziekenhuis in Utrecht en het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis in Amster dam en vijf academische ziekenhuizen: die in Leiden, Amsterdam (GU), Rot terdam, Groningen en Nijmegen. Voor deze centra is een minimum van 250 open hartoperaties per jaar het streef getal. maar volgens prof. Nieveen ko- MOGELIJK WAARDEVOLLE INFORMATIES AAN DE DDR VERSTREKT BONN (DPA) - Het hoofd van het bureau, voor buitenlandse politiek van de Westduitse Christendemocratische partij (cdu) is door zijn partij met ver lof gestuurd in verband met een spionage-affaire. Een CDU-woordvoerder heeft dat maandag in Bonn bevestigd. De man, de 70-jarige Heinrich Boex, was vrijdag aangehouden, maar later weer op vrije voeten gesteld. In zijn woning is huiszoeking verricht. De verdenking tegen Boex zou zijn gere zen tijdens een onderzoek in de zaak van een secretaresse in het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken. Hangende het onderzoek is Boex door de CDU geschorst. Voor hij bij het bu reau voor buitenlandse politiek van de CDU kwam was Boex, een ex- journalist, werkzaam in de diploma tieke dienst. Hij was onder meer am bassadeur in Oslo en in Warschau. De secretaresse van het ministerie van buitenlandse zaken, mevrouw Berger, zit in voorarrest op verdenking van spionage voor de DDR. Als de verdenking tegen Boex terecht is, moet hij voor de DDR een zeer waardevolle informant zijn geweest, zo menen regeringskringen in Bonn. Boex had nauwe contacten met de partijtop en de bondsdagfractie van de CDU. Hij AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Milieudefensie wil zich in samenwer kingsverband gaan inzetten voor het tegengaan van de bedreigingen van de Noordzee. VM heeft daartoe contact gezocht met de waddenvereniging en de Stichting Natuur en Milieu. Met het ongeluk van de tanker 'Ur- quiola' voor de Spaanse kust. waarbij grote hoeveelheden olie in zee terecht zijn gekomen, is naar de mening van de Vereniging Milieudefensie weer eens gebleken dat het leven in de zee beslist niet meer veilig is. De uitgestroomde olie bedreigt het leven in de zee, de broodwinning van de vele Spaanse kwekers van oesters, mosselen en kreeften en de toeristenindustrie. De VM ziet deze ramp niet als een op- achzelf staand geval: „Naarmate er meer gevaarlijke stoffen vervoerd wor den, zullen dergelijke ongelukken steeds meer voorkomen. Het gebruik van chemische middelen om de olie vlek te bestrijden maakt de zaak er al- ieeen maar erger op. omdat de olie dan als een koek naar de bodem zakt en daar lange tijd het leven onmogelijk maakt", aldus de VM. Afscheid Alfrink als legerbisschop NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Kar dinaal Alfrink maandag in Noordwij- kerhout afscheid genomen als leger bisschop. Vele vertegenwoordigers van landmacht, luchtmacht en marine namen op een receptie afscheid van hem. In zijn afscheidswoord zei de kardi naal. dat vrede niet alleeen door bewa pening bereikt kan worden. De kardi naal verklaarde nooit moeite te heb ben gehad met de combinatie van zijn functies als legerbisschop en als voor zitter van de nationale en internatio nale Pax-Christi. Tijdens de bijeen komst in Noordwijkerhout werd kardi naal Willebrands als nieuwe legerbis schop voorgesteld. is een naaste medewerker van de CDU-politicus Kat Uwe von Hassel. vice-voorzitter van de bondsdag en voorzitter van de Europese Unie van Christendemocraten men alleen Leiden en Rotterdam aan dat aantal. In de andere centra is het aantal operaties wel toegenomen, maar door gebrek aan ruimte, perso neel of financiën is nog steeds dat getal van 250 per jaar niet bereikt. Dit ter wijl in Rotterdam het aantal weer ach teruit dreigt te gaan door het vertrek van enkele geschoolde verpleegkundi gen. waarvoor geen vervangers kunnen worden gevonden Dit laatste is beves tigd door dr. Vervat, medisch directeur van hel Rotterdamse academische Dijkzigtziekenhuis. „We hebben vol doende financiële middelen om op ba sis van 250 operaties per jaar personeel in dienst te hebben, maar ze zijn niet te krijgen." aldus dr. Vervat Volgens hem is dit personeelstekort een structurele kwestie. Ook prof. Nieveen spreekt zijn ernstige zorgen uit over het tekort aan perso neel. zowel medisch als verpleegkun dig. Hij erkent overigens dat het een zwaar beroep is. „De beschikbare men sen werken zich een ongeluk, het is een kleine groep die voortdurend op de te nen loopt. aldus prof. Nieveen. Hij meent overigens dat oprichting van nieuwe centra op dit moment, zoals met name het Catharinaziekenhuis in Eindhoven (waar in 1972 na een ernstig conflict de hartchirurgische afdeling werd gesloten) wil. de problemen al leen maar verplaatst. „Men zuigt per soneel uit de al onderbezette be staande centra weg," zo zegt hij. Ook in Utrecht is een destijds be staand hartchirurgïsch centrum na een conflict gesloten. In 1974 is de hartchi rurg prof. dr. H. A. Huysmans be noemd, die voorstellen heeft ingediend in het aan de Utrechtse universiteit verbonden Wilhelmina Kinderzieken huis baby's en kinderen met hartafwij kingen te opereren. Die zaak is nog steeds niet van de grond. Intussen is prof. Huysmans nog wel als hartchi rurg werkzaam in het Utrechtse Anto- niusziekenhuis. dat met rond 600 open hartoperaties per jaar ongeveer één derde van het totale aantal in Neder land voor zijn rekening neemt. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs en wetenschappen wijst de kritiek op het beleid van dit depar tement inzake de hartchirurgie af. Cijfer.s lari: voord voerde K leh van hel ministerie en wetenschappen ind 1974 staatssecre- miljoen extra bc- 'hikbaar heeft gesteld ding van de hartchirurgische eentra in de academische ziekenhuizen. In die centra zijn volgens hem in 1974 1211 hartoperaties verricht waarvan 904 open hartoperaties en 307 geslo ten. in 1975 waren die cijfers 1278 in totaal, waarvan 977 open en 301 geslo ten en voor 1976 is de verwachting 1520 in totaal waarvan 1105 open en 415 gesloten. De woordvoerder merkte op. dat een en ander een stijging van 1974 op 1976 van 22 procent is Tenslotte wees hij op de problemen die samenhangen met de ■vorming en training van een goed wer kend hartchirurgïsch team. Dat kost. zo stelde hij. minstens twee jaar. Ook moet worden gedacht aan de verschil lende prioriteiten. Verschuiving van de prioriteit naar de hartchirurgie kan weer andere specialistische verrichtin gen als bijvoorbeeld niertransplanta ties in het gedrang brengen, aldus dc woordvoerder. Mevrouw Jihan Saciat is behalve moeder van vier kinderen en echt- genole van het Egyptische staats- '•"ofri nog leerling aan de Uni versiteit van Cairo, waar zij Arabi sche talen studeert. Ook voor haar is de examentijd aangebroken en zo kon deze foto Voorzitter Bouwbond NKV: (Van onze redactie economie) UTRECHT - Voorzitter Leo Brouwer van de Bouw- en Houtbond NKV heeft tijdens de maandagmorgen gehouden bondsvergadering ernstige verontrusting uitgesproken over de speculatie met gron den. „Het is iedereen nu wel duidelijk, dat het speculeren ermee de prijzen van bouw werken beduidend heeft opge- AMSTERDAM - Om te protesteren tegen het huisvestingsbeleid en de anti-kraakwet heeft een aantal krakers maandagochtend hel ge bouw van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting in Amsterdam beze- te. Op de foto verwijderen politie mannen enkele spandoeken, die de krakers hadden meegebracht. dreven. Daardoor wordt er voor lange tijd een stuk wel vaart voor velen opgeslokt, terwijl de prijsvorming er al di rect negatief door wordt beïn vloed", zei hij. Ook hekelde hij het opjagen van de prijzen van voor recreatie bestemde gronden. „Daardoor wordt de vakan tiebesteding veel te duur. Begrippen als de nullijn of de minlijn zijn daar bij niet aan de orde", aldus Brouwer. Hij zei dat het bezit van grond en de zeggenschap erover niet alleen prijs verhogend werken, maar bovendien DETAM: GELIJKE WW-RECHTEN PART-TIMERS UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten, Detam. heeft onlangs besloten, parttimers, die een dienst verband hebben van tenminste twee volle dagen (respectievelijk vier halve dagen) en die onvrijwillig werkloos worden, dezelfde rechten op een w- w-uitkering te geven, als die gelden voor full-timers», Tot dusver was de regel, dat aan partti mers een uitkering kon worden b toe gekend als zij tenminste twee jaar werkzaam waren, tenzij bijzondere om standigheden aanleiding gaven tot een uitkering. De uitkering op zich was dan beperkt tot acht weken. Deze ge dragslijn was ontleend aan uitspraken van de centrale raad van beroep. Een en ander staat in het blad van de NW-bond Mercurius. de bedrijfsbond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen. De Sociale Verzekeringsraad (SVR) heeft volgens Mercurius een meerderheidsadvies uitgebracht over deze problematiek aan de staatssecre taris van sociale zaken. Dit advies is gelijk aan het nu door Detam genomen besluit. De staatssecretaris heeft tot op heden echter nog geen maatregelen hiervoer aangekondigd. ook leiden tot willekeur en rechte loosheid. Er kan in recreatiegronden met tonnen worden gegoocheld, om dat men ervan overtuigd is dat er tel kens opnieuw winst uit kan worden gehaald". Leo Brouwer meent dat de vakantie besteding als een belangrijk onderdeel van de welvaart gezien moet worden, met name voor de grote massa werk nemers en hun gezinnen. „Het ls on loochenbaar dat zij in dit deel van hun welvaartspositie telkens opnieuw wor den bedreigd. Er is reeds veel maat schappelijke schade aangericht door het bezit of zeggenschap over grond. En veel van die schade is onherstel baar", zei hij. De Hout- en Bouwbond NKV- voorzitter meent dat een spoedig in grijpen van de overheden op alle ni veaus gewenst is. „Nationalisatie van grond lijkt politiek niet haalbaar en stuit ook af op moeilijke uitvoerbaar heid". Toch meent hij dat er een aantal wettelijke maatregelen moet komen die de consument beschermen en de zeggenschap over grond dusdanig aan banden leggen, dat de geldbezitters en speculanten er afdoende door worden ontmoedigd- Rapport Amnesty: in Zuid-Jemen mogelijk 10.000 politieke gevangenen LONDEN (itTR) - Amnesty Interna tional. dat zich inzet voor politieke gevangenen, heeft maandag meege deeld dal er mogelijk 10.000 politieke gevangenen in Zuid-Jemen zijn en dat er bewijs is dat een aantal gedeti neerd en is gemarteld. In een rapport over de volksdemocra tie republiek Jemen, waartoe de vroe gere Britse kolonie Aden behoort, zet Amnesty dat er sedert de onafhanke lijkheid in 1967. toen de procommunis- tische nationaal-frontregeing aan de macht kwam. honderden mensen zijn geëxecuteerd of verdwenen. Er zijn rapporten dat Oostduitsers en Cubanen aanwezig waren bij verhoren en dat zij verantwoordelijk werden ge steld voor het invoeren van moderne mariellechnieken. Zij waren in Zuid- Jemen als adviseurs van de ministeries van binnenlandse zaken, onderwijs en staatsveiligheid. De organisatie die juni vorig jaar een missie naar Aden zond. zei dat het on mogelijk was een accuraat cijfer te ge ven van het aantal politieke gevange nen „Maar het totaal aantal schom melt vermoedelijk tussen ca. 2.000 en 10.000 (op een bevolking van ongeveer 1,5 miljoen). BRUSSEL (ANP) - De indus triële produktie in de Europese gemeenschap is de laatste maanden opnieuw wat geste gen en dat is vooral te danken aan een verbetering van de conjunctuur in de automobiel nijverheid. Dit staat in het jongste maandelijks conjunc tuuroverzicht van de Europese commissie, het 'dagelijks be stuur' van de EG. NOTA OVER PRIJSONTWIKKELING IN VRIJE BEROEPEN VALT VERKEERD MINISTER VAN PLAN 'PENDEL' TE VERBIEDEN UTRECHT (ANP) - De jongste nota van minister Lubbers (economische zaken) over de prijsontwikkeling en met name over de bijlage over het prijs- en inkomensbeleid bij de vrije beroepsoefenaren, is bij de or ganisaties van specialisten en huisartsen niet in goede aarde gevallen. Ze overwegen zelfs juridische stappen tegen de minister. Ten aanzien van de specialisten heelt de minister aangekondigd, dat hij van plan is in de loop van dit jaar het han teren van de 'pendel' bij de particu liere tarieven te verbieden. De pendel is de marge (in de derde klas verzeke ring '20 procent) waarbinnen naar bo ven of naar beneden kan worden af geweken van de in de richtlijnen voor de particuliere tarieven neergelegde gemiddelden al naar gelang een be paalde verrichting meer of minder tijd vergt. De landelijk Specialisten Vereniging heeft de bui zien hangen en zaterdag heeft de algemene ledenvergadering al 'grote verontwaardiging' over het plan tot afschaffen van de pendel geuit. Volgens secretaris mr. H. J. Overbeek zien de specialisten geen enkel objec tief voor een dergelijke maatregel en zullen ze een besluit in die richting dan ook niet accepteren. Omdat het de vraag is. of een dergelijke ministeriele beschikking juridisch wel houdbaar zal zijn. heeft het LSV-bestuur de op dracht gekregen, de minister erop te wijzen dat zijn plannen onredelijk zijn en om na te gaan welke juridische en andere stappen er eventueel tegen kunnen worden genomen. Met alschaffing van de pendel is geen enkel economische belang gediend, al dus mr. Overbeek Wellicht vreest de minister dat er misbruik van de moge lijkheid zal worden gemaakt. Maar uit niets blijkt volgens mr. Overbeek dat die vrees gerechtvaardigd is. Hij zei. dat zowel de minister als de ziektekos tenverzekeraars hebben toegegeven dat er geem aanwijzingen bestaan, dat ze met hun tarieven globaal gezien bo ven de in de richtlijnen genoemde ge middelden uitkomen, met andere woorden dat ze vaker naar boven dan naar beneden van die richtlijnen afwij ken. Gekoppeld Voor wat de huisartsen betreft herin nert minister Lubbers er in de bijlage van zijn nota aan. dat hun honorering, uitgaande van een nonnatieve praktij- komvang van 2600 'zielen', is gekop peld aan de salarisschaal van een ver gelijkbare geneeskundige in rijksdienst ischaal 151). In augustus 1975 kwam dat neer op ruim 190.000 «waarvan ongeveer 60.000 praktijkkosteni. Deze honorariumstruktuur. die sinds 1972 functioneert, heeft bij de minister een aantal vragen opgeroepen Dit vooral omdat tot nu toe niet wordt na gegaan. hoe de werkelijke inkomens en kosten van de huisartsen zich verhou den tot de normatieve. Hij noemt een onderzoek daarnaar gewenst. De mi nister heeft namelijk de indruk, dat het gemiddelde huisartseninkomen niet onaanzienlijk" uitgaat boven het in komen van de vergelijkbare ambtena ren. Het is volgens de minister een 'ge geven'. dal de gemiddelde praktijkom- vang groter is dan die welke indertijd als uitgangspunt diende voor de hono- reringsstruktuur. Ook acht hij het niet onwaarschijnlijk, 'dat zich in het ge hanteerde kostenbudget kostenposten bevinden die" de werkelijk gemaakte kosten overtrefen'. Minister Luboers wu uinnen aizieiiuuie tijd in overleg met de Landelijke Huis artsen Vereniging een onderzoek be ginnen naar de werkelijke inkomsten en kosten. De resultaten daarvan, zo schaal - aangezien hun netto-inkomen kondigt hij aan. zullen tezijer tijd wor den gebruikt bij de vaststelling van een nieuwe honoreringsstruktuur. \anlusiiiig LHV-voorzitter S. van Randen ziet in een en ander opnieuw een aantastng van het vertrouwen dat de regering destijds bij de huisartsen heeft opge wekt toen de afspraken over de hono reringsstruktuur werdgn gemaakt. Hij wees erop. dat toen bij de koppeling van de huisartsenhonoraria aan de ambtelijke salarisschool voor de huis artsen al 10 procent extra is verdiscon teerd om de risico's van de vrije be roepsuitoefening op te vangen. Hij be streed ook. dat de gemiddelde praktij- komvang groter zou zijn dan de norm van 2600. Die gemiddelde prakrijk is volgens hem gemakkelijk v^.st te stel len door het aantal Nederlanders (mi nus 4 procent voor degenen die in psy chiatrische inrichtingen, verpleegin richtingen en militaire dienst verblij ven) te delen door het aaAtal huisart- sen (4800). De LHV heeft zich onder pfotest neer gelegd bij het besluit van minister Lubbers, dat de huisartsen de stijging van hun praktijkkosten maar voor een deel mogen doorberekenen. De LHV vindt die maatregel in de strijd met de afspraken over de honoreringsstruk tuur - koppeling aan de ambtelijke erdoor wordt aangetast. De ledenver gadering heeft het LHV-bestuur opge dragen, alle juridische wegen te be wandelen om deze toepassing van de prijzenbeschïkking op de huisartsen te bestrijden. Tandartsen Over de tandartsen zegt minister Lubbers in zijn nota, dat hij binnen kort de resultaten verwacht van de enquête die de Nederlandse Maat schappij tot Bevorderng der Tand heelkunde heeft gehouden naar inko mens en kosten over 1973. Daarna zal het overleg met de maatschappij over een eventuele nadere tariefsaanpas sing worden voortgezet. Er is ook al enige tijd overleg gaande over de totstandkoming van landelijk uniforme tandartstarieven. Op het ogenblik bestaan er regionaal en soms zelfs plaatselijk aanzienlijke verschil len tussen de tarieven die de tandart sen hun particuliere patiënten in reke ning brengen. Minister Lubbers vindt dat ongewenst, omdat die verschillen de situatie voor de consument ondoor zichtig maken en omdat ze een doel matige controle op de naleving van de prijsvoorschriften bemoeilijkt. Hij hoopt in de loop van dit jaar over vol doende gegevens te beschikken om een beslissing over de invoering van uni forme tarieven te kunnen nemen.' In de automobielindustrie lag de pro duktie in april 8 pet hoger dan in fe bruari en 24 pet hoger dan een jaar eerder. Behalve in de auto-industrie doet zich ook een dynamischer ont wikkeling voor in de voedingswaren- sector en in die van dranken en tabak. Verder is de situatie in de chemische sector en, in mindere mate, in de ijzer en staalsector verbeterd. Ook de verbetering in de bouwnijver- heid is de laatste maanden steeds dui delijker geworden. Daar staat tegen over dat de inflatie is blijven aanhou den. In de gehele gemeenschap zijn de consumptieprijzen, op jaarbasis, ge middeld met ongeveer 12.5 pet blijven stijgen. In Nederland en België waren vooral de in prijs gestegen diensten en voedingswaren verantwoordelijk vooi de toegenomen consumptieprijzen. Werkloosheid De werkloosheid in de Europese ge meenschap neemt in vrijwel alle lan den wat at Dat neemt niet weg dat de EG momenteel toch nog bijna 5.200.000 werklozen kent en dat zijn er bijna nog 750.000 meer dan een jaar ge leden. 4,5 pet van de Europese beroepsbevol king is momenteel zonder werk. Er zijn ruim 1.900.000 vrouwelijke werklozen. De jeugdwerkloosheid is ook nog erg groot, zoals blijkt uit de meest recente cijfers: bijna 1.800.000 werklozen onder de 25 jaar. Nederland heeft volgens de recente cij fers van de commissie bijna 200.000 werklozen ofwel 5.1 pet van de be roepsbevolking. De werkloosheid ligt in ons land nog 9 pet boven die van een laar geleden. Toch betekent de geleide lijke economische opleving dat er een kentering komt inde ontwikkeling van de werkloosheid. MAASTRICHT (ANP) - De president van de arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft maandag meege deeld dat de voorzitter van de strafr kamer van deze rechtbank zich om ge zondheidsredenen aan de strafiaak tegen de hoofdverpleger Frans H. heeft onttrokken. Dit behoeft het nemen van een beslis sing niet in de weg te staan daar de president van zijn bij de wet gegeven bevoegdheid, een extra bijzittende rechter te benoemen in deze zaak heeft gebruik gemaakt. De uitspraak blijft bepaald op 28 mei aanstaande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9