Westerterp: meer veiligheidseisen *88$ tóooew* p „PROGRAMMA DREIGT PvdA BUITENSPEL TE ZETTEN CURSUS VOOR CROUPIERS Alternatief Duisenberg: „Doorgaan '77" Geen gevaar staatsgreep communisten in Italië „Ook lager betaalden bij bezuiniging niet ontzien Rechtsongelijkheid op examens: OPGA VEN HALF UUR TE LAA T GEOPEND UNCTAD IN IMPASSE twee dagenlaag: PINSDAG 18 MEI 1976 ONVEILIGHEID VERKEER 'NATIONALE PLAAG' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat vindt de verkeersveiligheid een „voortdurende nationale plaag". Vooral wat betreft de ongevallen met kinderen is volgens hem sprake van een onaanvaardbare situatie. „Van alle ongevallen die mensen overkomen staan verkeersongevallen op de zevende plaats, bij kinderen tot veertien jaar echter op de eerste plaats". De minister zei dit maandag bij de behandeling van zijn Beleidsplan vuur de Verkeersveiligheid door de vaste Tweede-Kamercommissie waterstaat. Het beleidsplan van de minister werd door de i gend zeer positief ontvangen. Wat kritische noten kwamen van de WD'ster mevr Smit-Kroes, die zich afvroeg of met dit beleidsplan de ver keersveiligheid wel vergroot wordt, terwijl de D'66'er Imkamp het plan on voldoende vond. „maar de minister doet wat hij kan". Leden van de verkeerscommissie heb ben minister Westerterp gevraagd op SPINELLI: (Van onze correspondent) BRUSSEL - „Het risico van een com munistische machtsgreep bestaat in Italië niet." Dat zei Altiero Spinelli (G8), lid van de Europese commissie, hel dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, maandag in Brussel. Spinelli, gaf maandag een toelichting op zijn besluit zich door de communis tische partij in Italië op een verkies bare plaats kandidaat te laten stellen voor een zetel in het Italiaanse parle ment. dat op 20 juni wordt gekozen. De Italiaanse Europese commissaris, wiens portefeuille (industriepolitiek) tijdelijk door een ander lid van de Eu ropese Commissie wordt overgenomen, zei twee jaar geleden tot de overtuiging te zijn gekomen dat deelname van de grote communistische partij in Italië aan de regering nodig en nuttig is voor het herstel van de economie en demo cratie in Italië. Op de regeringen van de andere EEG-landen deed Spinelli („Ik blijf Eu ropeaan") een beroep de nieuwe Ita liaanse regering met communisten, zoals algemeen verwacht wordt, te beoordelen op haar program. Hij be nadrukte dat Italië de hulp van andere EEG-landen nodig heeft om kapitaal- vlucht en het vertrek van buitenlandse onderneming na een stembusoverwin ning van de communisten te voorko men. Ook over de gevolgen van een com munistische deelname aan de Ita liaanse regering voor de NAVO toonde Spinelli zich vol vertrouwen: „De communisten verklaren dat ze in de NAVO willen blijven." Gemeente teelt mai's op gronden bestemmings plannen HELMOND (ANP) - Het gemeente bestuur van Helmond ontwikkelt plannen om op gemeentegronden van gemeentewege mais te laten verbouwen. „Op die manier kan de gemeente elk moment over de gronden beschikken, bijvoorbeeld om een bestemmingsplan uit te voeren", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Wanneer gemeentegronden voor agrarische doeleinden worden ver huurd aan derden, omdat ze niet meteen nodig zijn. valt dat onder de pachtwetgeving. Daarna is het niet meer mogelijk om zondermeer over die gronden te beschikken", aldus de woordvoerder die daaraan toe voegt dat de verbouwde mais ook nog geld oplevert. 1VAT MINDER ZONNIG Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en droog weer. behoudens een kleine kans op een plaatselijke regen- of onweersbui. Overwegend matige wind, ruimend van zuidoost naar zuid tot zuidwest. Maxima van 18 graden in het zuidwesten tot 26 graden in het uiterste oosten en noordoosten van het land. vooruitzichten voor woensdag en donderdag. plaatselijk regen of onweer en koeler. Weersoverzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aan tal uren zon: 2 tot 9: min. temp. om streeks 12 graden: max. temp. om streeks 19 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. kans op een geheel droog etmaal 40 pet. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 9 min temp. omstreeks 10 graden: max. temp, omstreeks 17 graden kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. (V.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. 19 mei 1976 ZON EN MAAN Zon op 04.40 onder 20.33 Maan op 00.34 onder 10.34 Prinsjesdag te komen met een nadere uitwerking van de in het beleidsplan voor de verkeersveiligheid opgenomen plannen. Volgens de commissie moe ten die plannen worden uitgewerkt in een aktiviteitenprogramma, dat aan de kamer moet worden aangeboden Dil programma zal inzicht moeten geven 'Tm,h,w ïc'puai11'''- in het effekt van genomen maatregelen «""-'""nkanloiommeuweauto suille en van voorgenomen maatregelen, al dus een motie ingediend door hel PvdA-kamerlid Van der Doef. Westerterp zei er huiverig voor te zijn om in het veiligheidsbeleid concrete doelstellingen te maken. „Als je zegt: FABRIEK IN RIJSSEN BEZET RIJSSEN - Dc stalen- aanrechtenfabriek Reginox in Rijsscn die op 1 mei failliet is verklaard, is maandagmorgen door 60 van de 100 werknemers bezet. De bezetters eisen dat de overheid alsnog financiële hulp verleent om het bedrijf in zijn totali teit voort te zetten onder leiding van organisatieadviseur J. de Wolf die van 17 december vorig jaar tot 1 mei di recteur was. De industriebonden heb ben zich van de actie gedistantieerd. De bezettingsleiding heeft een tele gram gestuurd aan de leden van de Tweede Kamer waarin een reeks grie- PPR-kamerlid Jansen heeft de minis ters Lubbers (economische zaken) en Boersma (sociale zaken) gevraagd zo spoedig mogelijk maateregelen te trer- fen voor voortzetting van 'Reginox' ik wil dat het aantal verkeersslachtof fers naar een bepaald cijfer wordt te ruggedrongen. v/ek je dc- indruk dal dat cijfer dan aanvaardbaar is". Toch moeten vele maatregelen genomen worden om die cijfers zoveel mogelijk te drukken. „We kunnen niet wachten met. maatregelen totdat we op elk ter rein een goed inzicht hebben in de oor zaken en gevolgen Alleen de resulta ten tellen" Maatregelen Die resultaten zullen voornamelijk afhankelijk zijn van de concrete maat regelen die de overheid neemt. De minister kondigde een aantal daar van nu al aan Het betreft: Invoeringvan een rode reflector op de fietsen onderzoek naarwittespatborden en witte reflecterende banden Een internationale verplichting voor ito-fabrikantenomnieuweaut rusten met mistachterlichuen) Internationale reglementen voor de uniformering van de sluiting en beves tiging van autogordels. Een aanpassing van de nationale wetgeving, die een „derde fase" in voetgangerslichten verplicht stelt. Regels voor de markering van vrachtwagens in het donker door mid del van lichten en reflectoren, terwijl ook betere spiegels voor grote vracht wagens in onderzoek zijn, Ook wordt in internationaal verband gestudeerd op leventueel verplichte) ontdooiingssystemen voor voor- en achterruiten van auto's. De bewindsman zei de minimumleef tijd voor het berijden van een brom fiets persoonlijk te laag te vinden. „Ik zou die grens die nu op 16 jaar ligt, lie ver wat hoger hebben gezien. Verlaging van die grens zal ik categorisch weige- Maandag v s en draagc bij Muiden demonstratus ptaats tentoonstelling in de RAI in Am Hovercrafts KVP-LEIDER ANDRtESSEN: 5? De minister zal op korte termijn ko men met toezeggingen voor een steun verlening aan de actiegroep Stop de Kindermoord ven en eisen wordt opgesomd. Het Er wordt een onderzoek ingesteld naar In het kader van een krachtige campagne om de stroom van 'onwet tige geschriften' in te dammen, waarin kritiek wordt geuit op de noodtoestand in India, zijn meer dan 7.000 mensen gearresteerd. De minister van binnen landse zaken. Om Mehta, heelt dat maandag meegedeeld. Hij zei dat 34 drukpersen in beslag zijn genomen. de mogelijkheid van het invoeren van een parkeerkaart voor invaliden. Met zo'n kaart zouden invalide automobi listen hun auto kunnen parkeren bij plaatsen waar dit normaal niet is toe gestaan. teneinde dicht bij hun plaats van bestemming te kunnen komen, al dus minister Westerterp. De bewindsman stelde maandag ab soluut tegen een parkeerbeleid te zijn dat de auto geheel uil de binnensteden wil bannen. Westerterp bepleitte wel een stringent parkeerbeleid, waarbij vooral de Iangparkeerders een veer moeten laten. DEN HAAG - Bij hel opstellen van bezuinigingsplannen en lastenver zwaringen mogen de lager betaalden niet ontzien worden, Ook zij zullen een bijdrage moeten leveren. Dat kan bijvoorbeeld via het vertragen van de groei van de sociale uitkeringen. Vlak voordat het kabinet deze week de laatste hand legt aan de miljarde noperatie ter sanering van onze eco nomie, heeft KVP-leider Frans And- riessen bovenstaande eis maandaga vond op tafel gelegd. De progressieve OPNIEUW DODE BIJ RELLEN OP JORDAANOEVER JERUZALEM - De onlusten op de be zette westelijke oever van de Jordaan hebben zich maandag in snel tempo uitgebreid naar een aantal steden. In Jeruzalem werd een jongeman door Isralische militairen doodgeschoten, nadat een militaire auto op de weg Jcruzalem-Ramalla door demonstran ten was aangevallen. Centrum van de onlusten was maan dag Ramalla, dat bezaaid was met brandende banden en met stenen, op een schaal die nog niet eerder vertoond is bij onlusten op de westoever. In Na bloes en Jenin werd opnieuw een uitr gaansverbod ingesteld, evenals in Ra malla. Bij de begrafenis van het slachtoffer van maandag, die in de namiddag in Jeruzalem plaatsvond, kwam het op nieuw tot ongeregeldheden, toen de monstranten anti-Israëlische leuzen riepen en stenen gooiden. Er werden een aantal arrestaties verricht. regeringspartijen zijn daarentegen van mening, dat de lager betaalden wel buiten schot gehouden moeten wor den De motivering van de KVP'er: met name de financieel zwakkere groepen hebben belang bij handhaving van onze sociale en overheidsvoorzienin gen. Dan zullen zij ook een bijdrage moeten leveren aan de instandhouding daarvan via het ombuigen van de groei. Andriessen liet zich, sprekend in de radiozendtijd van zijn partij, pessi mistisch uit over de mogelijkheden om de volgens hem noodzakelijke maatre gelen te nemen. PvdA noch VVD zijn daar gezien hun huidige opstelling ge schikt voor. Volgens de KVP-leider is het liberale plan om de groei van de uitgaven voor overheid en sociale voorzieningen ge heel te laten stilstaan, onuitvoerbaar. Zeker op korte termijn kan dit niet. De PvdA werd een volstrekt langs de problemen van de dag heenlopen ver weten. „Men moet niet met de mond solidariteit belijden met de 200.000 werklozen, en tegelijk weigeren om de noodzakelijke en soms pijnlijke maat regelen te nemen", aldus de heer And- HAARLEM - Het landelijk, opleidings centrum van de Nationale Stichting Casinospelen is maandagmiddag in Haarlem van start gegaan met een cursus voor croupiers, waarvoor uit 300 kandidaten 65 leerlingen zijn gere- cruteerd, onder wie twee vrouwen. Het ligt in de bedoeling dat de cursus croupier over vier maanden wordt beïndigd. De stichting wil vakbe kwaam personeel opleiden voor de ca sino's in Nederland. Uiterlijk 1 oktober a.s. moet het ca sino in Zandvoort worden opengesteld, dat gevestigd wordt in het Bouwesho- tel. Voor het eind van de maand hoopt de stichting, die als enige in Nederland casino's mag gaan exploiteren, de be sprekingen af te ronden met Valken burg Het derde casino zal waarschijn lijk Ijl Scheveningen worden gevestigd, waarvoor het Kurhaus in aanmerking komt. Bij de grootste gr nenkarididaten. die as er maandag weci >m half tien de opst< het r To Op an tick op els uit de jrden ge haald. bleek op de opgave te staan dat de leerlingen er ai om negen uur aan hadden mogen beginnen. Wat te doen? De scholen reageer den verschillend - net als vorige week bij de fout in het handelsken nis - en dat betekent rechtsonge lijkheid voor de kandidaten. orde ik kri- t de consu lt En: Moet r mer rolgt Hut gels pas om half tien begonnen en dus ging men maar door tot hall twaalf Op de tweede school had men de inspectie gebeld en daar had men te horen gekregen, dat men gewoon om elf uur moest stop per., Op de derde school had men daartoe zelf besloten, en een vierde school was bil het ministerie van onderwijs in Den Haag gaan Infor meren K LETS VEI{ HAA L Over de negen opsteltitels waar uit gekozen mocht worden, was ook niet iedereen even tevreden. Op een school met 217 kandidaten had een docent zitten turven en hij vond dat 163 voor een kletsverhaal hadden gekozen. Daarvoor was alle gele genheid. want vijf van de negen ti tels moesten daar volgens hem bijna wel toe leiden. Dat waren dan titels als: Mijn eerste succes. Dc had beloofd om twaalf uur thuis te zijn. maar het feest... en: Je hebt ein dexamen gedaan en je bent ge slaagd. De opgavemakers hadden daarbij aardig aangesloten bij de huidige problematiek, want de eer ste titel voor de mensen van mavo-3 tend twee trokken vo< den IccrUm tch werd maandagoch- een half uur uitge- conomie en daar de en leraren ook heel 'er. Ik hoorde meer- zijn zaakjes geleerd geen problemen mee dere k heeft kan hebben gel Maandagmiddag volgde schei- kimde en ook daarover klonken te vreden geluiden. Men constateerde een voortzetting van de trend naar het zelf toepassen van kennis en het verdwijnen van het pure reproduce ren van die kennis. Bovendien werd geconstateerd dat de redactie van sommige opgaven vwo-achtig was. VWO BIJ dat vwo ging het om dezelfde vakken scheikunde en economie II. Over dat laatste vak is vorig jaar ontzettend veel te doen geweest, maar dit keer was iedereen tevre den: alles bleef keurig binnen de stof. Over de natuurkunde van maan dagmiddag luidde het oordeel: zeer goed op niveau. Dc- meeste kandi daten hadden de handen er over igens wel vol aan. NAIROBI (ANP) - De plenaire verga dering van de wereldhandelsconferen tie in Nairobi is maandag, na twee weken van standspuntsverklaringen van de ruim 140 deelnemende landen, geëindigd, zonder dat er uitzicht is op overeenstemming over de voornaam ste wensen van de ontwikkelings landen. Die voornaamste wensen zijn: een cen trale, samenhangende regulering van de internationale markten voor hun agrarische en minerale produkten en een algemene regeling ter verlichting van de schuldenlast van althans de armste landen. Sedert enige dagen wordt er in speciale onderhandelings- groepen over deze en andere onder werpen gepraat, maar ook deze onder handelingen stuiten, evenals het voor overleg destijds in Geneve, op hard nekkig verzet van de voornaamste en in het geval van de schuldenkwestie, de meeste der rijke landen. Amerika. West-Duitsland en Japan zijn tot nu toe onwrikbaar in hun afwijzing van de centrale samenhangende regulering van de produktenmarkten. die de ont wikkelingslanden verlangen en waar toe de rijke landen zouden moeten bij dragen in een wereldfonds, dal die re gulering van de markten moet bekos tigen. Ze worden in hun afwijzende houding gesteund door Italië en Enge land- Nederland heeft inmiddels wel medestanders gekregen voor aanvaar ding van het gemeenschappelijke fonds en de centrale regulering van de produktenmarkten. Denemarken steunt dit plan openlijk en volgens de Nederlandse delegatie helt België naar ons standpunt: over. Frankrijk neemt een tussenpositie in. Beweging in de standpunten binnen de EEG (behalve in dat van West-Duitsland) zegt de Nederlandse delegatie. De meeste westerse landen willen ook wat de schuldenpositie van de arme landen betreft alleen van geval tot geval bezien, wat er kan worden ge daan. Wederom behoort Nederland tot de weinige landen, die wel akkoord gaan met het standpunt van de ont wikkelingslanden op dit punt. DOoRR&ffL J DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Leraren: examen latijn buiten gestelde normen DEN HAAG 'ANP) - De kandidaten voor het schriftelijk eindexamen La tijn dienen opnieuw dit examen te kunnen maken, waarbij de opgave dan niet buiten het examenpro gramma gaat. Tot deze slotsom zijn ieraren gekomen, die namens vele col lega's de tweede-kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen een brief hebben gestuurd. Ook wordt gewezen op de mogelijkheid het cijfer, dat het schoolonderzoek heeft opgeleverd, als eindcijfer te ac cepteren. maar dan blijven er ook on billijkheden De eindexamenkandida ten moesten zich over een stuk fraai Latijn van Cicero buigen. Het was uit 'de officiis' (over de plichten), een er kend filosofisch werk. Nu staat er In het programma voor het examen, dat het een stuk moet zijn. „waarvan geen bijzondere vertrouwdheid is vereist met de persoonlijke stijl van de schrij ver of met het onderwerp." In de wan deling op school heet dit: een neutraal stuk Latijn, en dat was het niet DEN HAAG (ANP) - Volgens PvdA-minister Duisenberg (finan ciën) zal het onmogelijk zijn het concept-programma, dat het be stuur van zijn partij heeft opge steld, uit te voeren, zelfs niet als de PvdA bij de volgende verkiezingen een meerderheid zou krijgen. Dui senberg zegt dit in het PvdA-blad 'Socialisme en democratie', waarin hij zijn alternatieve programma publiceert. Als titel van zijn alternatief heeft Duisenberg 'Doorgaan '77' gekozen, dat wil zeggen doorregeren na de verkiezingen van 1977. „Natuurlijk weet ik niet of de poli tieke omstandigheden ons dat mo gelijk zullen maken. Maar we heb ben wel de plicht om reeds nu de voorwaarden daartoe ie onzen gun ste te beinvloeden Het partijbes tuursconcept doet naar mijn inzicht meer om ons buitenspel te zetten dan dat het bijdraagt tot de realisa tie van de titel van mijn alternatief Doorgaan 1977aldus de bewinds man Drift en ongeduld om maatschappe lijk veranderingen te bewerkstelli gen zijn volgens Duisenberg eigen aan een socialistische partij. „Maal ais die drift en dat ongeduld ertoe leiden, dat. wij de feitelijke ontwik kelingen en het incasseringsvermo gen van onze kiezers uit het oog ver liezen, helpen wij anderen aan de macht, die al driftig worden bij de gedachte aan maatschappelijke veranderingen." De minister vindt net onaanvaard baar. dat het partijbestuur zijn al ternatief niet in behandeling heeft willen nemen Het bestuur heeft dat om procedurele redenen gedaan „Formeel niets tegen in te brengen. Materieel voor mij niet aanvaard- Kritiek op het eerdere inventarise rend programstuk is geweest, dat hel te detaillistisch was. te lang. te zeer op de wensen van hel ogenblik gericht en dat het leidde tot kie zersbedrog. Die bezwaren blijven ook tegen hel nieuwe concept over eind, zo zegt Duisenberg. Mijn al ternatief geeft in hoofdzaak rich tingen aan. een mentaliteit wel licht meer dan dictaat en bevoog ding, aldus de bewindsman. Volgens Duisenberg is er onvol doende financiële ruimte in de naaste toekomst om de waslijst van verlangens uit te voeren. In zijn programma zegt de minister, dat net opleggen van collectieve lasten, die de bevolking als te zwaar ervaart, niet leidt tot het vrijkomen van ruimte vóór - gemeenschaps voorzieningen. maar tot verscher ping van de loon- en prijsstijgingen en tot verdere afbrokkeling van de werkgelegenheid. Daarom moet ge streefd worden naar een zekere ver betering van het vrij besteedbare inkomen in de particuliere sector. Te denken valt aan minimaal 1 a 2 procent per jaar. Bij zo'n verbete ring en een groei van het nationale inkomen met ongeveer 4 procent per jaar. mogen de collectieve las ten slechts met 1 procent van het nationale inkomen stijgen. De be leidsombuigingen zijn op zichzelf een pijnlijke aangelegenheid, maar zij hebben het voordeel dat zij voortdurend dwingen tot toetsing van de bestaande overheidstaken op hun nut en effectiviteit, aldus Duisenberg. In de sector van de sociale voorzie ningen moeten volgens hem priori teiten worden gesteld, zij het met inachtneming van de uitgangspun ten van het beleid met betrekking lot de mensen met de laagste in komens. Elk jaar dient het kabinet een sociale verzekeringsbegroting op te stellen, die het parlement daarna goedkeurt, aldus de be windsman. Directie: F. van de Velde. K Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (011841 15144 Middelburg: Markt 51, lel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. 101100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. te' (01150) 4457. Hulst: Steenstraai 6. tel. (011401 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezel van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kart- Adverteniie-afdeling: (01186)1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 147S6. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (0V>64i 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37.75; franco per post f 42,-. per maand 12.75; losse nummers 0,50 (inclusief 4 pa. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55: ingezon den mededelingen 2:fex tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer Volledige taneven met contraa- prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3