volgens het oude plan Pand 'De Gier'restaureren Halfhoge brug Vlissingen kan in twee jaar worden gebouwd Dode bij explosie op kotter uit Arnemuiden NCB-kring: grote bezwaren tegen plan Buitengebied Oostburg 'I PZC/provincie VOORNAAMSTE TOEVOER WEG - SLOEWEG - BINNEN ANDERHALF JAAR GEREED almanak Gewonden bij vechtpartij in Sluiskils café (P. S.) in militaire dienst is. Bejaarde man aan gevolgen ongeval overleden ZIERIKZEE - De heer J. Flikweert <91) te Nieuwerkerk is maandag in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee aan de verwondingen opge lopen bij een ongeval te Zierikzee overleden. De bejaarde man was op 13 mei in de Julianastraat te Zierikzee door een auto geschept. Sinds die tijd werd hij verpleegd in het Zierikzeese zieken huis. ZEEUWSE Recht Op een Vlissings terrasje kwamen wij te zitten naast twee mannen, van wie er één de krant voor ziek had en de ander geïnteresseerd wees op een rechtbankverslag waarin melding werd gemaakt van forse boetes voor mensen, die te hard hadden gereden. Het lokte een verhaal uit. Het moet eens gebeurd zijn - sprak de een tot de ander - dat twee rech ters uil hetzelfde arrondissement bij elkaar op het matje moesten komen. Allebei omdat ze te hard hadden ge reden. De oudste rechter veroordeelde zijn jongere collega - die eerst voor kwam - voor diens misstap tot hon derd gulden boete. Daarop - zo wilde het verhaal - deed de jongere rechter de toga aan en stapte de oudere collega in het verdachtenbankje. „Dat is vandaag al de tweede keer, dal iemand terecht moet staan voor te hard rijden." riep hij. „Daar moet maar eens een einde aan komen. Tweehonderdvijftig gulden boete." VLISS1NGSE COMMISSIE BLIJ MET DE BOUWPLANNEN VLISSINGEN - De commissie voor openbare werken uit de Vlissingse gemeenteraad heeft zich maandaga vond zeer ingenomen getoond met het ontwerp-voorstel van b. en w. voor de bouw van een half-hoge brug over het kanaal door Walcheren, direct ten noorden van de PZEM-centrale. Als de overige raadscommissies en de ge meenteraad hun goedkeuring aan het plan geven, dat stoelt op een advies van het ingenieursbureau Wittevcen en Bos, kan de brug twee jaar na die goedkeuring, en de voornaamste toe- voersweg - de Sloeweg - binnen an derhalf jaar klaar zijn. Dat deelde ing. M. C. Braam, chef van de afdeling wa terbouwkunde, mee. Wethouder van openbare werken F. G Smit stelde dat de Sloeweg op dit mo ment eigenlijk nog niet aan de orde is. Subsidieaanvragen spelen hierbij nog een rol, hetgeen enkele commissiele den toch niet verhinderde ook hierover enkele wensen te uiten, Zo pleitten zo wel de heer Van der Weel als mevrouw Pun t>van Osnabrugge voor een vier baansuitvoering, in plaats van een Lweebaansuitvoering van de Sloeweg. zodra daar geld voor zou zijn. Dat laat ste was iets dat wethouder Smit nog met direct zag 'zitten'. De heer P. H. van der Ven meende dat de Sloeweg een typische weg voor recreatieverkeer zou worden, hetgeen de heer Smit be streed: „Het wordt een ontsluitingsweg voor het Vlissingen van nu en van de toekomst." De heer Van der Ven, die de financiële kant bekeek, vroeg zich af of het beno digde bedrag - 19 miljoen gulden - geen beperkingen op andere plannen zou meebrengen. Wethouder Smit meende dat daarover nog niets te zeg gen viel, en dat hierover de raad te zij ner tijd wel het laatste woord zou heb ben. De heer Braam deelde mee dat in ver band met de aanleg van een tunnel bij de Bermweg de fietsers lange tijd met 'blokkade' aldaar rekening zullen moe ten houden. Een tijdelijk probleem vond de commissie, dat men maar voor lief moest nemen, Wethouder Smit deelde mee, dat de Nederlandse Spoorwegen - die een Vakbonden spreken met leden over Smit Bolnes ZIERIKZEE - De vakbonden betrok ken bij Smit en Bolnes te Zierikzee zullen vandaag - dinsdag - een leden vergadering houden in de kantine van het bedrijf. Tijdens deze bijeenkomst, die half acht 's avonds begint, zullen de bonden het beleid toelichten dat zij hebben ge voerd sedert de in oktober ontstane moeilijkheden rond het Zierikzeese motorenbedrijf. Ook zullen de vak bondsbestuurders de mogelijkheden noemen, die er - zoals hen uit bespre kingen met het ministerie van sociale zaken is gebleken - nog voor eventuele voortzetting van het bedrijf bestaan. nieuwe spoorwegovergang voor de op de brug aansluitende weg zullen moe ten maken - dit alleen doen tegen 'in levering' van een oude. Maar die 'oude' bij Souburg wil men ook handhaven, hetgeen betekent dat de gemeente de 'nieuwe' spoorwegovergang zelf zal moeten bekostigen „Begin straks ook met de aanleg van de op de brug aan sluitende weg in de nieuwe wijken", vond de heer G. H. van Nijf. De heer Wijgman liet overeenkomstige wensen horen. De heer A, Hoeikens pleitte in het bij zonder voor goede aansluitingen van de fietspaden. Hij zag met de heer Van der Weel niet in, waarom of het aan sluitende fietspad door Baskenburg uit de plannen was genomen, omdat dit door de sportvelden zou lopen. De heer Van IJf sloot zich hierbij aan. Open brug De bediening van de nieuwe half-hoge brug, zowel als van de Keersluisbrug, zal straks worden geregeld vanuit één bedieningshuisje bij de nieuwe brug. Beide bruggen zullen nimmer tegelij kertijd open zijn. Het verkeer zal door middel van signalen kenbaar worden gemaakt welke brug te gebruiken is. „Het is reglementair niet mogelijk vaste tijden voor brugopening ten be hoeve van de pleziervaart in te stel len", zei wethouder Smit tot de heer Van der Weel, die hiernaar had ge vraagd. De doorvaarthoogte van de nieuwe brug zal vijf meter worden. Dat betekent volgens cijfers van rijkswaterstaat dat ruim 54 procent van de scheepvaart er onderdoor kan. Mevrouw Punt betwijfelde dat: „Er zijn heel wat jachten met masten lan ger dan vijf meter. De brug zal wel eens meer open moeten." Zij toonde zich overigens verheugd met een be paalde opmerking van b. en w. in het voorstel over de brug, waarin het col lege stelt: „Mocht in de verdere toe komst de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer een nadere bezin ning op de functie van de bestaande Souburgse brug noodzakelijk maken, dan is een afweging van alle bij die verbinding betrokken belangen ge waarborgd." Spuistraat Het inrichtingsplan van de westzijde van de Spuistraat kreeg de goedkeu ring van de commissie. Wel wilde de meerderheid het aantal geplande au- toparkeerplaatsen wat verminderen. De heer Van der Weel echter vond dat 45 parkeerplaatsen aan de Molen straatzijde er wel in hun geheel bij konden. De commissie ging akkoord met ver koop van grond aan de Esdoornstraat in West-Souburg, maar de heer Hoef- kens zei niet met de bouw van 21 zoge naamde trio-woningen aldaar te kun nen instemmen, als daar weer van het zelfde kleurenpatroon als voorheen ge bruik zou worden gemaakt. Met een krediet voor aanpassingswerken aan de bestrating in verband met de her bouw van het pand 'De Veij Mestdagh', groot 33.050 ging de commissie ak koord. Bij de rondvraag prees mevrouw Punt de gemeente voor het feit dat 'de stad en het Nollebos er tijdens de paastijd zo netjes hadden uitgezien'. SPOEDVERGADERING steld door de oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten'. Het college is van mening dat het volgen van een nieuw - nog te maken - plan onvermijdelijk zal leiden tot het vervallen van de voor de restauratie toege kende subsidies, aangezien in dat geval de gestelde uiterlijke datum van 1 juli zou worden overschreden. Zoals bekend, heeft de oudheidkun dige kring de restauratie RAAD VANAVOND HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst staan af wijzend tegenover de manier van restaureren van het 'Pand De Gier' zoals die is voorge- EEG kent ruim zes ton toe voor verwaterplaats bij Westkapelle WESTKAPELLE - Het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw heeft voor de bouw van een krcukelverwateringsbedrijf te West kapelle 630.349,- beschikbaar ge steld. Eigenaar is de heer J. A. de Koeyer-Pekaar uit Yerseke. Als alles volgens wens verloopt is het bedrijf volgend jaar april-mei klaar. De heer De Koeyer-Pekaar exploiteert reeds een soortgelijk bedrijf in Yerse ke. Als de nieuwe verwateringsplaats in gebruik wordt, genomen, betekent dat een verdubbeling van de huidige capa citeit. Gemiddeld wordt er nu per week vijftig tot zestig ton kreukels naar het buitenland geëxploiteerd. Deze schelp dieren worden afgezet in België, 99 Frankrijk, Italië en Spanje. De heer De Koeyer-Pekaar vertelde maandagavond desgevraagd dat de uitbreidingsplannen al van ongeveer zeven-acht jaar geleden dateren. Hij liet weten dat de dreigende sluiting van de Oosterschelde volgens het Del taplan hem dwong om naar andere plaatsen voor een nieuw verwaterings- bedrijf uit te kijken. Een onderzoek door een laboratorium uit Wageningen heeft uitgewezen dat het grondwater op een diepte van ongeveer veertig tot vijftig meter tussen Westkapelle en Domburg van een goede kwaliteit is en uitstekend is te gebruiken voor het verwateren van kreukels, deelde de heer De Koeyer-Pekaar mee. mentale 'Pand De Gier' aan de Steenstraat zoals die nu wordt uitge voerd ter discussie gesteld. Als het thans gehanteerde plan wordt ge volgd, wordt het pand teruggebracht in zijn achttiende eeuwsc stijl. Het zou de oudheidkundige kring welkom zijn als het pand in zijn vijftiende eeuwse toestand werd teruggebracht. Het andere woorden: als de op dit moment blootgelegde bakstenen en natuurstenen muur zou worden opge- -knapt en niet weggewerkt achter een pleisterlaag volgens de toestand sinds de achttiende eeuw. Om de restauratie en de daarvoor verleende subsidies niet in gevaar te brengen heeft de bur gemeester voor vanavond - dinsdag - een spoedeisende gemeenteraadsver gadering uitgeschreven, die om 19 00 uur begint. Het college van burgmeester en we thouders is over de kwestie te rade ge gaan bij het architectenbureau Ro thuizen en 't Hooft en bij de Rijks- Benzinediefstal in Terneuzen TERNEUZEN - Uit twee in de Witte de Witstraat in Terneuzen geparkeerde auto's is in de nacht van zondag op maandag ongeveer dertig liter benzine gestolen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Terneuzenaar betrapt op bezit heroine TERNEUZEN - De Terneuzense ge meentepolitie heeft zondagavond R. I. T. B. uit Terneuzen aangehouden we gens het bezit van zeven 'shots' her oïne. De man, die verder wat hasj bij zich had is na verhoor maandagmor gen weer vrijgelaten. TE VEEL NATUURGEBIED" „BESTAANS ZEKERHEID VEILIG STELLEN" SLUISKIL - JBij een massale vecht partij tussen een aantal Turken en jeugdige inwoners van Sas van Gent en Terneuzen in café Atlanta in Sluis kil zijn zaterdagavond J. de K. uit Terneuzen en P. S. uit Sas van Gent zo toegetakeld dat ze moesten worden behandeld in het Juliana-ziekenhuis in Terneuzen. Met een slagaderlijke bloeding kwam S. er het slechtste van af. Omdat men de Turken nog niet op het spoor is, is de toedracht van de vecht partij de politie nog niet helemaal dui delijk. Eén van de jonge cafébezoekers, R. K. uit Sas van Gent, zou het aan de stok hebben gekregen met de Turken, toen hij iets bestelde. Tegen wil en dank werden anderen bij het gevecht betrokken, waarbij men het gebruik van bierglazen en ander café-interieur niet schuwde. Toen de politie arriveerde op het strijdtoneel, was de vechtpartij ook meteen afgelopen omdat de Turken er vandoor gingen Bij het onderzoek is ook de koninklijke marechaussee be trokken omdat één van de slachtoffers e=bi„d bestempelde Buitenlied „jj Voorzitter A. J. Noe van de NCB-kring goede regeUng mogeUjk is. SCHOONDIJKE - De NCB-kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft grote bezwaren tegen het bestem mingsplan Buitengebied van de ge meente Oostburg. Op de eerste van een serie van drie hoorzittingen over het (ontwerp)plan, maandagavond in Schoondijke bleek men vooral beducht voor de uitbreiding van het als natuur- en landschappelijk waardevol l-kring vatte het zo samen: „Wij willen ge woon onze bestaanszekerheid veilig stellen. We gunnen werkelijk iedereen een plaats onder de zon en ook nog onder een ouderwetse knotwilg, maar als die ons in de weg staat, moet hij een klein beetje opzij kunnen". Voor hij de door de werkgroep ruimte lijke ordening van de kring bedachte bezwaren puntsgewijs oplepelde kwam de heer Noë eerst met een aantal al gemene kanttekeningen. Hij signa leerde dat het plan Buitengebied sterk afwijkt van het streekplan, dat er geen onderzoek is ingesteld naar de 'wel vaartsbron' landbouw en dat er geen duidelijke relatie is tussen tekst en doende aangegeven. „Wel constateert de NCB een forse uitbreiding van na tuurgebieden en van gebieden met een natuurwetenschappelijke en of land schappelijke waarde, met alle beperkin voor de agrarische bedrijven van dien". In een nadere toelichting op de bezwa ren concludeert dije NCB onder meer: - de concentratie van agrarische be bouwing is onaanvaardbaar - het plan legt te veel beperkingen op aan intensieve landbouw en veehoude rij. Voor bestaande bedrijven zouden geen beperkingen mogen gelden. - de bestemming van cultuurgronden moet in het algemeen buiten be- - het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw zal 200 meer bedragen dan het geschatte aantal <5 tot 600). - er moet een breed samengestelde commissie komen om bouwvergunnin gen te beoordelen. - de natuurgebieden zijn "onaanvaard baar fors' uitgebreid ten opzichte van het streekplan. - het is nodig een reden aan te geven voor de bescherming van dijken. - de NCB is tegen de voorgestelde aan eengesloten bouwoppervlakte van honderd vierkante meter. - de silo-hoogte moet aangepast kun nen worden aan de behoeften van een bepaald moment. kaarten uit het voorontwerp-plan. Het Namens de NCB werd maandag gezegd bevreemdde de NCB dat in dat plan dat de bezwaren moeten worden gezien een hoofdstuk landbouw ontbreekt, als een aanvulling op die van de stand- dienst voor de Monumentenzorg, die beide het voorstel van de oudheidkun digen afwijzen Restaureren volgens 'De Vier Ambachten' zou bovendien vele tienduizenden guldens meer kos ten. zo deelt het college mee. Monumentenzorg Bij het voorstel van b. en w. zit de reactie van Monumentenzorg. Daarin wordt gesteld, dat liet 'Pand De Gier' een lange bouwgeschiedenis achter zich heeft, waarvan in de loop der tij den veel belangrijke onderdelen en gegevens verloren zijn gegaan. Verder wordt vermeld, dat het be staande pand slechts een restant is van de oorspronkelijke opzet en dat vanaf het tijdstip waarop het pand de functie van woning kreeg verschillende eigenaren het nodige hebben gedaan om het aan hun wooneisen aan te pas sen. Bovendien heeft aan het eind van de vorige eeuw een verbouwing' plaats gehad, die in de geest van die tijd was uitgevoerd en bedoeld om het aanzien van het pand te verbereren. „Het zou daarom van weinig gevoel voor de geschiedenis van dit huis heb ben getuigd als bij de opstelling van het restauratieplan voorbij zou zijn ge gaan aan deze ontwikkeling. Zeker als daarbij wordt overwogen dat ook bij de indeling van het pand nog belangrijke elementen aanwezig zijn", aldus Mo numentenzorg, die er verder op wijst dat het erg gevaarlijk is om zich bij restauraties te laten leiden door een hang naar het verleden met voorbij gaan of terzijde schuiven van latere ontwikkelingen, die geschiedkundig van evengrote waarde zijn: „Dat de oudheidkundige kring het uiterlijk van het bestaande pand minder kan waar deren dan een middeleeuws bouwwerk is een kwestie van smaak, waarover niet valt te twisten". De reactie van Monumentenzorg is on dertekend door drs. H. C. van Eek, di recteur Monumentenbeheer, die nog meldt dat een vertegenwoordiger van de Hulster oudheidkundige kring reeds op 5 augustus 1975 kennis heeft kun nen nemen van de uitgangspunten van de restauratie van het nu omstreden pand. Vanavond bepaalt de gemeente raad of de restauratie doorgaat volgens het huidige plan. terwijl bijvoorbeeld natuurgebieden archeologische monumenten wel apart aandacht krijgen. Agrarische ontwik kelingsmogelijkheden zijn onvol- sorganisaties gezamenlijk. Wethouder J. Barendrecht beloofde de kantteke ningen te zullen betrekken bij de ver dere vormgeving van het plan. verhelderend kan een gesprek met Z.V U. of WISSE airconditioning En dat is een hele opluchting, alleen al als u aan de hete zomer '75 terugdenkt. Voor gedegen advies en snelle installatie is Z.V.U./WISSE de aangewezen weg, airconditioning OtNSDAG 18 MEI 1976 B. EN W. HULST ONEENS MET OUDHEIDKUNDIGE KRING (Slot van pagina 1) litie te water, die ze rond half elf in Vlissingen aan de steiger bij het Eiland aan wal bracht. Daarna werden ze on middellijk per auto naar Arnemuiden vervoerd. De drie overlevende opvarenden van de ARM 12. Jan. Kees en Lieven van Belzen werden met de RP10 in Vlissin gen aan wal gebracht Zodra radio Scheveningen maandag morgen vroeg de melding van het ge beuren op de ARM 12 doorkreeg, ver zocht men schepen in het gebied drin gend scherp uit te zien naar de over boord geslagen visser. Tussen half acht en acht uur arriveerden verschiL lende schepen ter assistentie bij de in brand geraakte kotter. Behalve de RP 10 en de RP 18 van de rijkspolitie te water waren dat onder meer ook de reddingsboten 'Javazcc' cn 'Dolfijn' en voorts onder meer de sleep- en blusbo ten Van Woelderen, de Temi 4 en de Martine Letzer. Gepoogd werd de brand te blussen en de ARM 12 hogerop te trekken. Bij die werkzaamheden schoot onder meer de kabel op de Temi 4 los. die de Marro- kaanse opvarende verwondde. De po gingen waren ochter tevergeefs, kort na acht uur zonk de Amemuidense kotter. De positie van het schip is 1 kilometer bezuiden boei WG-A, op een diepte van ongeveer tien meter. Die plaats is in de loop van maandag gemarkeerd met een boei. In eerste instantie zochten onder meer de politievaartuigen naar het over boord geslagen slachtoffer. Zij kregen in de loop van de ochtend assistentie van dat deel van de Amemuidense vis sersvloot. dat 's morgens vroeg was uitgevaren. De zoekachtie had echter geen resultaat. Het is vrijwel zeker, dat de man verdronken is. De drie opvarenden, die het vergaan van de ARM 12 overleefden, waren maandag danig overstuur door het ge beuren. De rijkspolitie te water heeft hen maandag gehoord over de toe dracht van een en ander, maar een af gerond beeld heeft men daarmee van hét gebeurde nog niet gekregen. „Wat er precies aan de hand is geweest, we ten we nog niet. Dat zal vooral ook duidelijk moeten worden uit een on derzoek op het schip zelf." zo zei men. Goese politie pakt jeugdige inbrekers GOES - Twee jeugdige Goescnaren, M. B. en A. dc N., beiden 16 jaar, zijn maandag door de Goese politie aan gehouden op verdenking van een in braak in het afgelopen weekeinde in de Prinses Ireneschool aan de Kam perfoeliestraat te Goes. Bij deze inbraak werden sleutels en een koptelefoon ontvreemd. De daders waren de school binnengekomen via een raam en maakten veel rommel tij dens hun speurtocht naar iets waarde vols. Onder meer zetten zij een volière open. Fietster gewond bij aanrijding GOES - De wielrijdster mevrouw T. T. I uit Goes is maandag gewond geraakt j bij een aanrijding op de voorrangs- i kruising Kloetingseweg- Fruitlaan te Goes. Zij verleende geen voorrang aan I een personenauto, die bestuurd werd door C. R. uit Terneuzen. Mevrouw T. liep bij de aanrijding een hoofdwond op. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis De Bevelanden- Zuid. Examens Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde de heer M. L. de Vries uit Amstelveen, voorheen te Terneuzen, voor het artsexamen. Bij de pogingen de ARM 12 boven wa ter te houden, schoot op de Temi 4 een kabel los, die een Marokkaanse opva rende aan het hoofd verwondde. Hi) werd per ambulance naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. Het enige overblijfsel, dat maandag aan wal te brengen ivas van de gezon ken Amemuidense kotter ARM 12 uas een stukje van de mast, aan boord va» de Temi 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2